PDA

View Full Version : Σκουρια στο τεποζιτο- HELP



thunder ace
31/05/2018, 11:20
Λογικο να το παθω ,αφου τοσο καιρο ακινησιας το THUNDERACE,δεν το προσεξα και την επαθα.
Τελος παντων...γνωριζετε βρε παιδια καποιο μαγαζι (στην Αθηνα υποθετω)να αναλαμβανει να το φτιαξει;
Εχει καποιος εμπειρια σε παρομοιο θεμα και να εχει μεινει ευχαριστημενος απο την δουλεια που του εκανα,και μετα απο καιρο να εχει αντεξει το ρεζερβουαρ(να μην εχει ξαναπαρουσιασει δλδ σκουρια μετα την επισκευη)
Θενξ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2018, 16:53
Πλαστικοποιηση εκανα σε ενα fzr 250 exup το 2000.Εμεινα αρκετα ευχαρηστημενος.

thunder ace
31/05/2018, 17:19
Δωσε πληροφοριες,αν εχεις.

thunder ace
31/05/2018, 17:21
Ωπα..βρηκα αυτο http://www.tankclinic.gr/index.html

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2018, 17:54
Πηρες τηλ???Τι σου ειπανε?
Ο τυπος που το εκανα εγω τοτε ηταν στο ηρακλειο κρητης.Τωρα περναω καμια φορα απο κει και εχει κληση το μαγαζι.Εχουν περασει 18 χρονια.Αν θες πληροφοριες για πλαστικοποιηση αν αξιζει η οχι σου δινω.Για λεφτα δε μπορω να σου πω γιατι τοτε ειχε πληρωσει ο νταντι:D

thunder ace
31/05/2018, 19:16
Οχι .δεν πηρα ακομα τηλ.
Οσες πληρ μου δωσετε ,ολες ειναι δεκτες:D

virus
31/05/2018, 19:30
δυο ρεζερβουαρ εχω παει εκει. εκ πρωτης οψεως εμεινα ευχαριστημενος. το θεμα ομως ειναι οτι δεν ειχα τα μηχανακια αρκετο καιρο στα χερια μου ωστε να ξερω αντοχη στον χρονο. τα πουλησα δλδ μετα απο καναδυο χρονια.

ευχαριστημενος εμεινα επειδη ειδα παχυ στρωμα, και στον λαιμο που παει η ταπα δεν ειδα ξεφτισματα η να πεταξει το υλικο οσο τα ειχα τα μηχανακια.

:beer:

επισης σου δινει και cd που εχει γραψει με καμερα την κατασταση μεσα στο ρεζερβουαρ. δεν ξερω αν το κανει ακομα.

thunder ace
31/05/2018, 19:58
Επειδη μπερδευτικα...μιλαμε για ποιον;

virus
31/05/2018, 21:59
Ωπα..βρηκα αυτο http://www.tankclinic.gr/index.html

για αυτον που εβαλες

thunder ace
31/05/2018, 22:28
Οκ παιδια,θα τον παρω τηλ να δω ποσο θα παει το μαλι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2018, 22:40
δυο ρεζερβουαρ εχω παει εκει. εκ πρωτης οψεως εμεινα ευχαριστημενος. το θεμα ομως ειναι οτι δεν ειχα τα μηχανακια αρκετο καιρο στα χερια μου ωστε να ξερω αντοχη στον χρονο. τα πουλησα δλδ μετα απο καναδυο χρονια.

ευχαριστημενος εμεινα επειδη ειδα παχυ στρωμα, και στον λαιμο που παει η ταπα δεν ειδα ξεφτισματα η να πεταξει το υλικο οσο τα ειχα τα μηχανακια.

:beer:

επισης σου δινει και cd που εχει γραψει με καμερα την κατασταση μεσα στο ρεζερβουαρ. δεν ξερω αν το κανει ακομα.

Αυτο ακριβος και εμενα.
Το μοτο το χα περιπου ενα χρονο αν θυμαμε καλα(μπορη και πιο λιγο) αλλα στη διαρκια της πλαστικοποιησης και μετα δεν μου ξανακανε κανενα μπερδεμα το μηχανακη και οσες φορες αλαξα το φιλτρακι της βενζινας ειχε φυσιολογικες βρομιες.Το στρομα του πλαστικου γυρο απο τη ταπα ηταν παχη και εγω που ειχα βαλη μεσα στο τεποζητο φακο δεν ειδα σταξιματα.Γενικα ηταν ωραιο που ανοιγα στο βενζιναδικο τη ταπα και εβλεπα αυτο το ασπρο πλαστικο.

Αν θυμαμε καλλα ειχα βγαλη ο ιδιος το τεποζητο και το ειχα αφησει να φυγουν κι αναθυμιασοις 2 3 μερες στον ηλιο και μετα του το πηγα.Αυτος το κρατησε με τη σειρα του 2 3 μερες.Οποτε υπολογηζε καμια βδομαδα δουλεια(τα τοτε χρονια.Τωρα μπορη να ειναι εντελος διαφορετικα τα πραματα).

alexis72
09/06/2018, 19:19
Οκ παιδια,θα τον παρω τηλ να δω ποσο θα παει το μαλι.
τελικά τι εκανες ? πήρες τηλ. για προσφορά ? αν ναί ...πόσο σού ειπε ?

thunder ace
09/06/2018, 23:20
Λοιπον...ναι,μιλησα με τον ανθρωπο.
Τελικα το εστειλα το τεποζιτο για επισκευη και το κοστος- στην χειροτερη- θα φτασει τα 110 ευρω.
Αναλογα την κατασταση μου ειπε και σε τι βαθμο θα ειναι .
Αν εχω νεα θα το γραψω παιδια.

viper1
10/06/2018, 11:12
Λοιπον...ναι,μιλησα με τον ανθρωπο.
Τελικα το εστειλα το τεποζιτο για επισκευη και το κοστος- στην χειροτερη- θα φτασει τα 110 ευρω.
Αναλογα την κατασταση μου ειπε και σε τι βαθμο θα ειναι .
Αν εχω νεα θα το γραψω παιδια.

Έχω φτιάξει 4 ρεζερβουάρ στον συγκεκριμένο . Καλός είναι αργεί λίγο στην παράδοση

thunder ace
10/06/2018, 15:41
Δεν με ενδιαφέρει ο χρόνος.
Έχω αρκετό.
Η επιστροφή του κεραυνού θα γίνει αργά.
Θα είναι η καθημερινή μου ασχολια.

basilis_k6
10/06/2018, 15:57
ασχετο αλλα πως μπορρεις να αποφύγεις τη σκουρια σε ενα ντεποζιτο αδειο και αποθηκευμενο. μολις αποθήκευσα ενα και θα μείνει εκει αρκετο καιρο...

Live2ride
10/06/2018, 16:25
ασχετο αλλα πως μπορρεις να αποφύγεις τη σκουρια σε ενα ντεποζιτο αδειο και αποθηκευμενο. μολις αποθήκευσα ενα και θα μείνει εκει αρκετο καιρο...

Γεμίζοντας το με βενζίνη.

basilis_k6
10/06/2018, 16:59
Γεμίζοντας το με βενζίνη.

ενα τεποζιτο γεματι βενζινη στο υπόγειο δεν βάζω. κατι λίγοτερο fire hazard?

Live2ride
10/06/2018, 17:19
Μπορείς και να το ψεκάσεις εσωτερικά με wd40, αλλά το καλύτερο είναι να το γεμίσεις με βενζίνη η μια αναλογία βενζίνης και λαδιού. Πάντως μετά από κάποιο διάστημα η βενζίνη θα εξατμιστεί και δεν θα είναι τόσο ευφλεκτη για να φοβάσαι.

thunder ace
10/06/2018, 17:55
Η γνωμη μου(αν και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστη,αλλα εγω ετσι θα εκανα πλεον) :
Αδειασμα το ρεζερβουαρ-καλο στεγνωμα και μετα περασμα με wd40.