PDA

View Full Version : Led με κοντρόλ για αλλαγή χρώματος.. Θέμα στην μπαταρία;



mariosg71
04/06/2018, 11:09
Καλησπέρα έχω ένα crypton x και σκέφτομαι να βάλω αυτά τα led:
https://m.ebay.com/itm/Canbus-T10-RGB-Bulb-Car-Wedge-Side-Light-Kit-LED-Lamp-With-Remote-Controller-Set/163048033759?hash=item25f66b8ddf:g:1YMAAOSwG~ta99lv
Τα οποία αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ.
Να σημειωθεί το μηχανάκι φοράει xenon φώτα απ τον προηγούμενο κάτοχο και συναγερμό.
Μήπως θα υπερφορτωσω πολύ την μπαταρία που θα χω led που ελέγχουν σήμα απο κοντρόλ;
Γιατί έχω ακούσει και για κάτι θέματα με πηνία στα crypton x

I-want-a-moto
04/06/2018, 12:47
Αφου έχει xenon γιατι να βαλεις χρωματιστα? Για να τυφλωνεις και αλλο τον απεναντι? Αμα εισαι ικανοποιημενος με το πως φεγγουν τωρα μην τα αλλαξεις για να βαλεις κατι ενοχλητικο και παρανομο. Φιλικα παντα.

BLiTzER
04/06/2018, 12:51
Καλησπέρα έχω ένα crypton x και σκέφτομαι να βάλω αυτά τα led:
https://m.ebay.com/itm/Canbus-T10-RGB-Bulb-Car-Wedge-Side-Light-Kit-LED-Lamp-With-Remote-Controller-Set/163048033759?hash=item25f66b8ddf:g:1YMAAOSwG~ta99lv
Τα οποία αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ.

Με μπέρδεψες. Στο μηχανάκι σου θες να τα βάλεις ή στο χριστουγεννιάτικο δέντρο; Λίγο νωρίς δεν είναι;

mariosg71
04/06/2018, 13:14
Μ αρέσει που ειρωνεύεστε χωρίς να ξέρετε.
Τα xenon που έχω δεν είναι δυνατά ίσα ίσα τα φώτα απ το παλιό μου μηχανάκι ήταν πιο δυνατά.
Το crypton x έχει έτσι κ αλλιώς δύο λαμπάκια σαν μικρά προβολακια θα τα βγάλω κ θα βάλω αυτά για να αλλάζω φωτεινότητα ή χρώμα αν βαριέμαι.
Για το θέμα της μπαταρίας ρώτησα λοιπές εξυπνάδες να λείπουν, πατέρα έχω να μου κάνει παρατηρήσεις.

toyar
04/06/2018, 14:25
Αυτα τα φωτακια δεν ειναι διακοσμητικα για να τα αλλαζεις χρωμα
Επισης οι απαντησεις που παιρνεις ειναι αναλογες με την ερωτηση που κανεις

ΝΤΙΚ
04/06/2018, 15:12
Μ αρέσει που ειρωνεύεστε χωρίς να ξέρετε.
Τα xenon που έχω δεν είναι δυνατά ίσα ίσα τα φώτα απ το παλιό μου μηχανάκι ήταν πιο δυνατά.
Το crypton x έχει έτσι κ αλλιώς δύο λαμπάκια σαν μικρά προβολακια θα τα βγάλω κ θα βάλω αυτά για να αλλάζω φωτεινότητα ή χρώμα αν βαριέμαι.
Για το θέμα της μπαταρίας ρώτησα λοιπές εξυπνάδες να λείπουν, πατέρα έχω να μου κάνει παρατηρήσεις.

εκει που εχεις ακουσει δεν σου τα ειπαν;
αφου ειρωνευονται χωρις να ξερουν τι τους ρωτας;
δεν ειμαστε σε θεση να ξερουμε ποιο ηταν το παλιο σου μηχανακι και ποσο δυνατα φωτα ειχε.
αν σε κανει να ξεβαριεσαι μαζι σου.
με λειψες εξυπναδες θα εχεις θεμα.
να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται και να σου κανει παρατηρησεις.

μερικοι δεν εχουν καταλαβει τι ειναι και πως λειτουργουν τα forum...

wthanasis
04/06/2018, 17:57
Το έχω κάνει φίλε και γ....άει λέμε.

Βάλτο και θα με θυμηθείς, δε θα βαρεθείς ποτέ πιά.

Να, δες......









396202

stefanos
04/06/2018, 20:08
Καλησπέρα έχω ένα crypton x και σκέφτομαι να βάλω αυτά τα led:
https://m.ebay.com/itm/Canbus-T10-RGB-Bulb-Car-Wedge-Side-Light-Kit-LED-Lamp-With-Remote-Controller-Set/163048033759?hash=item25f66b8ddf:g:1YMAAOSwG~ta99lv
Τα οποία αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ.
Να σημειωθεί το μηχανάκι φοράει xenon φώτα απ τον προηγούμενο κάτοχο και συναγερμό.
Μήπως θα υπερφορτωσω πολύ την μπαταρία που θα χω led που ελέγχουν σήμα απο κοντρόλ;
Γιατί έχω ακούσει και για κάτι θέματα με πηνία στα crypton x

2.6 watt δεν πρόκειται να υπερφορτώσουν τίποτα.

mariosg71
04/06/2018, 21:40
Αυτα τα φωτακια δεν ειναι διακοσμητικα για να τα αλλαζεις χρωμα
Επισης οι απαντησεις που παιρνεις ειναι αναλογες με την ερωτηση που κανεις
Ανάλογες με την ερώτηση μου; το ότι ρώτησα αν θα προκαλέσει πρόβλημα στην μπαταρία είναι ανάλογο των γελοίων -αστείων απαντήσεων; Είδες να ειρωνευτηκα κανέναν; γιατι πετάχτηκε κ η κουτσή Μαρία να πει μια εξυπνάδα; (μπορεί να είμαι και λάθος αλλά δεν ήξερα την τόσο μεγάλη σημαντικότητα στο να αλλάξω λίγο τα προβολακια, και δεν μιλάω για πρόστιμο μιλάω για το να κάνω κακό σε κάποιον)


εκει που εχεις ακουσει δεν σου τα ειπαν;
αφου ειρωνευονται χωρις να ξερουν τι τους ρωτας;
δεν ειμαστε σε θεση να ξερουμε ποιο ηταν το παλιο σου μηχανακι και ποσο δυνατα φωτα ειχε.
αν σε κανει να ξεβαριεσαι μαζι σου.
με λειψες εξυπναδες θα εχεις θεμα.
να τον χαιρεσαι και να σε χαιρεται και να σου κανει παρατηρησεις.

μερικοι δεν εχουν καταλαβει τι ειναι και πως λειτουργουν τα forum...
Εκτός απ το ότι δεν ρώτησα τους συγκεκριμένους, δεν χρειάζεται να ξέρουν το παλιό μου μηχανάκι ένα παράδειγμα έδωσα. Και πίστεψε με όχι απλα ξέρω από φόρουμ αλλά έχω ξεκινήσει σε μικρή ηλικία ένα απ τα διασημότερα φόρουμ στην Ελλάδα, πμ αν θες αποδείξεις να δούμε ποιος θα μάθει σε ποιον πως δουλεύει ένα φόρουμ.



Το έχω κάνει φίλε και γ....άει λέμε.

Βάλτο και θα με θυμηθείς, δε θα βαρεθείς ποτέ πιά.

Να, δες......









396202
Α εσύ πρέπει να σαι ο αστείος της παρέας


2.6 watt δεν πρόκειται να υπερφορτώσουν τίποτα.
Να σαι καλά φίλε ευχαριστώ

toyar
04/06/2018, 22:16
τα φωτα των οχηματων εχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τη θεση το πληθος το μεγεθος το χρωμα κλπ...γι αυτο τελικα ολα ειναι ιδια
(μια και λες οτι δεν γνωριζες....αν και οφειλες να γνωριζεις εφοσον εχεις διπλωμα οδηγησης)

mariosg71
04/06/2018, 22:28
τα φωτα των οχηματων εχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες για τη θεση το πληθος το μεγεθος το χρωμα κλπ...γι αυτο τελικα ολα ειναι ιδια
(μια και λες οτι δεν γνωριζες....αν και οφειλες να γνωριζεις εφοσον εχεις διπλωμα οδηγησης)
Εσύ δηλαδή ξέρεις τα πάντα απ έξω και ανακατωτά. Τελος πάντων το είπα με την έννοια ότι γαλάζιο αντί για άσπρο προβολακι δεν νομίζω να είναι ικανό να μπερδέψει κάποιον οδηγό. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου

BLiTzER
04/06/2018, 22:29
έχω ξεκινήσει σε μικρή ηλικία ένα απ τα διασημότερα φόρουμ στην Ελλάδα, πμ αν θες αποδείξεις να δούμε ποιος θα μάθει σε ποιον πως δουλεύει ένα φόρουμ.


:lol: :lol: :lol:

Ε πες μας ποιο, μη μας κρατάς σε αγωνία.

Δεν έφτασα ποτέ στην ερώτησή σου, αφού σταμάτησα να διαβάζω εκεί που "αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ". Σόρι.

Και ναι, τα φώτα διαφορετικού χρώματος είναι ενοχλητικά και επικίνδυνα για τους γύρω σου.

mariosg71
04/06/2018, 22:33
:lol: :lol: :lol:

Ε πες μας ποιο, μη μας κρατάς σε αγωνία.

Δεν έφτασα ποτέ στην ερώτησή σου, αφού σταμάτησα να διαβάζω εκεί που "αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ". Σόρι.

Και ναι, τα φώτα διαφορετικού χρώματος είναι ενοχλητικά και επικίνδυνα για τους γύρω σου.

δες πμ να σου φυγει η αγωνια

OldMan
05/06/2018, 12:37
το είπα με την έννοια ότι γαλάζιο αντί για άσπρο προβολακι δεν νομίζω να είναι ικανό να μπερδέψει κάποιον οδηγό.
Βουρ τοτε για δίπλωμα ανοιχτής θαλασσης...!!!
(και δεν μαμεις πρασινα και κοκκινα φωτακια - ολα το ιδιο φεγγουν..)

telegonos
05/06/2018, 13:56
Καλησπέρα έχω ένα crypton x και σκέφτομαι να βάλω αυτά τα led:
https://m.ebay.com/itm/Canbus-T10-RGB-Bulb-Car-Wedge-Side-Light-Kit-LED-Lamp-With-Remote-Controller-Set/163048033759?hash=item25f66b8ddf:g:1YMAAOSwG~ta99lv
Τα οποία αλλάζουν χρώμα με κοντρόλ.
Να σημειωθεί το μηχανάκι φοράει xenon φώτα απ τον προηγούμενο κάτοχο και συναγερμό.
Μήπως θα υπερφορτωσω πολύ την μπαταρία που θα χω led που ελέγχουν σήμα απο κοντρόλ;
Γιατί έχω ακούσει και για κάτι θέματα με πηνία στα crypton x

Η τεχνολογία LED έχει πολύ μικρότερη απαίτηση ρεύματος από τις λάμπες πυρακτώσεως. Βάζοντας LED, ελαφραίνεις την δουλειά γεννήτριας-ανόρθωσης στο μοτό σου.

virus
05/06/2018, 17:07
Βουρ τοτε για δίπλωμα ανοιχτής θαλασσης...!!!
(και δεν μαμεις πρασινα και κοκκινα φωτακια - ολα το ιδιο φεγγουν..)

εισαι λαθος. το κιτρινο κοβει την ομιχλη. προτιμοτερον...

OldMan
06/06/2018, 13:50
Ρε οπαδε διατηρησης της νουμόψειρας...

Το κιτρινο δεν κοβει τπτ..

Τα φωτα ομιχλης ειναι για να σε βλεπουν οι αλλοι, οχι για να βλεπεις εσυ..

BLiTzER
06/06/2018, 13:51
Ε πώς σε βλέπουν οι άλλοι αν δεν κόβει την ομίχλη;

OldMan
06/06/2018, 13:53
Χορχοδειλε...

Αντι να λαλακιζεσαι δεν μπαινεις σαν webmaster να σιαξεις εκεινο το γαμωπρωτοκολλο..???

virus
06/06/2018, 16:29
τα προσωπικα σας prive.

τα πρασινα κοκκινα μπλε για την καφετερια. το κιτρινο για τους δρομους. led ειναι δεν επιβαρυνει την μπαταρια.

αν τα βαλει και στις ψειρες (θεσεως) θα εχει ωραιο μπαγκραουντ.

mariosg71
21/06/2018, 09:56
Τα xenon που προανέφερα μπορώ να τα αλλάξω και να βάλω κανονική λάμπα κατευθείαν η πρέπει να αλλάξω ολόκληρο σύστημα μέσα;

duke200
24/06/2018, 08:06
Στο link που εβαλες τα φώτα αυτά δεν κάνουν για φώτα πορείας. Είναι μονο για ομορφιά και φυσικά δε θα χεις πρόβλημα με μπαταρία. Βαλε την εγκατάσταση της μάνας του με τις λάμπες αλογονου και μετά θα δούμε τι led πρέπει να βάλεις.

mariosg71
26/06/2018, 00:49
Στο link που εβαλες τα φώτα αυτά δεν κάνουν για φώτα πορείας. Είναι μονο για ομορφιά και φυσικά δε θα χεις πρόβλημα με μπαταρία. Βαλε την εγκατάσταση της μάνας του με τις λάμπες αλογονου και μετά θα δούμε τι led πρέπει να βάλεις.

Αυτό ρωτάω για το πως να βάλω την μαμά λάμπα αντί για ξένον. Απλά βγάζω την xenon και βάζω την μαμά η έχω να κάνω κ άλλη διαδικασία;