PDA

View Full Version : Peugeut speedfight II 50 cc



Cerium
07/06/2018, 09:04
Καλημέρα στο forum.
Έχω ένα Peugeut πενηντάρι της γυναίκας μου με 8k χλμ. το οποίο είναι παροπλισμένο 2 χρόνια τώρα για το λόγο ότι καπνίζει σε υπερβολικό βαθμό από την εξάτμιση σε σημείο να χάνεται ο δρόμος πίσω. Υπέθεσα ότι εχει λάδια η εξάτμιση και έτσι την έκαψα, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει ρυθμιστικό στην τρόμπα ή κάπου αλλού για την ποσότητα λαδιού μίξης. Κοίταξα λίγο το μηχανάκι αλλά δεν είδα κάτι. Αν γνωρίζει κανείς κάτι....

Panos76
07/06/2018, 10:51
Το μηχανάκι έχει σωστό λάδι; (θέλει συνθετικό)

Μήπως έχει δουλευτεί χαμηλά και έχει μπουκώσει;

Βάλε ένα καλό λάδι και ξεκάπνισέ το σε καμιά αττικό οδό, πριν παρέμβεις στην τρόμπα.

Αν υπάρχει το εγχειρίδιο ίσως εκεί να υπάρχουν πληροφορίες για σωστή ρύθμιση.

Cerium
07/06/2018, 12:35
Βόλο είμαι.

Βάζαμε παντα καλό λάδι.

Το έχω βγάλει μια φορά στον περιφερειακό για ξεμπούκωμα και έπεσε βαριά ομίχλη σ όλο τον Βόλο.

Έκτοτε δεν το ξαναδοκίμασα γιατί θα με πάνε αυτόφωρο αν με πιάσουν.

Το εγχειρίδιο πάλι δεν αναφέρει τίποτα για ρυθμίσεις.

kordix
07/06/2018, 14:28
Μπουζι και φιλτρο αερα καινούργιο, φρέσκια βενζίνη, ανοιγμα το λεκανακι να αδειάσει το καρμπυρατερ ή καλύτερα καθάρισέ το.

doctoras
08/06/2018, 07:36
όταν λέμε καλό λάδι εννοούμε κάτι τέτοιο
λάδι 2Τ μίξης για μοτέρ με αυτόματη έγχυση και 100% συνθετικό (https://www.motul.com/us/en-US/products/710-2t--2)

αφετέρου υπάρχει σίγουρα ρύθμιση στην τρόμπα αλλά εκτός απο το εάν πιάνουν τα χέρια πρέπει να υπάρχουν οι πληροφορίες του κατασκευαστή και εάν δε κάτσει με τα παραπάνω πας όπως είπε ο αποπάνω στα της συντήρησης φίλτρο αέρος/ μπουζί/ καθάρισμα καρμπ

bruno
08/06/2018, 10:53
Αν δεν βρεις ακρη με την τρομπα λαδιου,βαζε σε κάθε γεμισμα 2-3% λαδι στην βενζινη.

Cerium
08/06/2018, 13:19
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Αν δεν καταφέρω κάτι κάνοντας αυτά που μου λέτε μάλλον θα πάει μάστορα.

Τώρα μίξη στο ρεζερβουάρ βενζίνης δεν,.. καθότι είναι της γυναίκας

και το πιο πιθανό είναι να μείνει χωρίς λάδι και να κολλήσει.