PDA

View Full Version : Αγορά Yamaha r1 2004



g.t
10/06/2018, 21:13
Σκέφτομαι την αγορά ενός Yamaha r1 2004 με 47000 χλμ πραγματικά όλα τα αναλώσιμα άριστα και με κάποια έξτρα πράγματα πάνω.σε άψογη κατάσταση η μηχανή .ποια ειναι η γνώμη σας;μην μου πείτε για ποιο νέο μοντέλο γιατι δεν έχω τα χρήματα

basilis_k6
10/06/2018, 21:33
πανάκριβο...

g.t
10/06/2018, 21:40
Τι εννοείς ;;

basilis_k6
10/06/2018, 21:55
Τι εννοείς ;;

αστειευομαι. μας ρωτας τη γνωμη μας χωρις να μας πεις τιμη. τι να σου πουμε?

typhoon
10/06/2018, 21:56
Εννοεί πες μας πόσο κοστίζει αυτό το σούπερ γαμάτο r1 που έχεις βρει να σου πούμε την γνώμη μας. Αν θέλει 7000€ είναι τριμπουρδελο.Αν θέλει 2000 είναι κ γαμω τις ευκαιρίες, πάρτο χθες.

g.t
10/06/2018, 22:01
Σε αριστη κατασταση.με ολα τα σερβις στην ωρα τους!Μοτερ δεν εχει πειραχτεi.
Απο εξτρα εχει:
-Εξατμισεις καρμπον Termignoni
-Δισκοπλακες μπροστα Artrax
-Δισκοπλακα πισω Braking
-Φτερο μπροστα καρμπον
-Ρυθμιζομενο λαμακι χαμηλωματος Soupys Performance
-Μπαταρια λιθιου Skyritch
-Λαστιχα, αλυσιδα, γραναζια, λαδια , φιλτρα, τακακια ολα αλλαχτηκαν πριν 4 μηνες και δεν εχουν γινει ουτε 1000 χιλιομετρα.τιμη 3000 ευρω

basilis_k6
10/06/2018, 22:33
Σε αριστη κατασταση.με ολα τα σερβις στην ωρα τους!Μοτερ δεν εχει πειραχτεi.
Απο εξτρα εχει:
-Εξατμισεις καρμπον Termignoni
-Δισκοπλακες μπροστα Artrax
-Δισκοπλακα πισω Braking
-Φτερο μπροστα καρμπον
-Ρυθμιζομενο λαμακι χαμηλωματος Soupys Performance
-Μπαταρια λιθιου Skyritch
-Λαστιχα, αλυσιδα, γραναζια, λαδια , φιλτρα, τακακια ολα αλλαχτηκαν πριν 4 μηνες και δεν εχουν γινει ουτε 1000 χιλιομετρα.τιμη 3000 ευρω

αν το ξερεις το μηχανακι ναι αξιζει.

g.t
10/06/2018, 22:52
Το μηχανάκι δεν το ξερω μίλησα με τον ιδιοκτήτη και επηδει έχω αλαξει πολλές ΜΟΤΟ και αμάξια και έχω ακούσει πολλα τα λέει πολυ καλά και δεν πέφτει σε αντιφάσεις στις ερωτήσεις μου Οποτε πιστεύω ότι ειναι όπως τα λέει .τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο η αν έχετε ακούσει κάτι;και η τιμη του ειναι καλη η υψηλή;

basilis_k6
10/06/2018, 23:17
Το μηχανάκι δεν το ξερω μίλησα με τον ιδιοκτήτη και επηδει έχω αλαξει πολλές ΜΟΤΟ και αμάξια και έχω ακούσει πολλα τα λέει πολυ καλά και δεν πέφτει σε αντιφάσεις στις ερωτήσεις μου Οποτε πιστεύω ότι ειναι όπως τα λέει .τι πρόβλημα μπορεί να βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο η αν έχετε ακούσει κάτι;και η τιμη του ειναι καλη η υψηλή;

ειπες πραγματικα χλμ και νομιζα το ξερεις. δισκοπλακες ειδικα πισω γιατι να αλλαξει με 47κ χλμ? οι τιμες ειναι στο καρ, δες ποσο πιανουν αυτα και κρινε. παντως μην νομιζεις και 3κ που ζηταει τετοια εποχη δυσκολα τα παιρνει για 14 χρονων χιλιαρι.

αυτο λες μαλλον. https://www.car.gr/13545584-yamaha-yzf-r1
ωραιο ειναι φαινετε προσεγμένο. παρτο.

DrBig
10/06/2018, 23:21
Αυτα αν δε κανω λαθος πασχουν απο βολαν, ξεκολλαν οι μαγνητες και το κανουν ρημαδιο μεσα.
Θα κοιτουσα και για κανενα κ3 & κ4 σουζουκι, αλλα ειμαι και σουζουκακιας εγω....

g.t
10/06/2018, 23:22
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13545584/
Για βοηθήστε με σας παρακαλω

Live2ride
11/06/2018, 01:20
Φαίνεται να έχει βάψει την ουρά, την καρίνα, τα μασπιέ και τα πατηράκια του συνοδηγού. Προφανώς για αισθητικούς, αν όχι λόγους, πρόσεχε το αυτό.
Λείπει το πλαστικό προστατευτικό μαύρο της αλυσίδας και μια βίδα μισής στροφής. :lol:
Ρωτάς για βολάν αν έχει βάλει το νέο και αν θυμάμαι καλά η yamaha είχε κάνει ανάκληση για TPS και κάποιο θέμα στα φρένα η για κάποιο εξάρτημα στο σύστημα των τροχών δεν θυμάμαι.(θα ρωτήσω τον κολλητό που έχει r1)
Επιπλέον αν έχει βιβλίο service τσέκαρε αν έχει αλλάξει τεντοτήρα και καδένα, όλα πάσχουν εκεί όπως επίσης και δισκάκια στην καμπάνα, αλλιώς το τσεκάρεις εσύ αν πατινάρει.
Επιπλέον τσεκάρεις φλάντζες αν έχουν διαρροές, πονάνε στην φλάντζα κυλίνδρου.
Στις φωτογραφίες φαίνεται ωραίο αλλά κάτι μου λέει ότι είναι ταλαιπωρημένο, μπορεί και να κάνω λάθος. Από κοντά θα φανούν όλα και ακούγοντας τον κινητήρα.

g.t
11/06/2018, 06:53
Για τα βαψίματα μου είπε και το προστατευτικό αλυσίδας το εχει όσο αφορά την λειτουργεία της μηχανής δεν ξερω πολλα πράγματα για αυτό θα πάρω ένα φίλο μαζι που εχει συνεργείο. Ακομη μου είπε ότι ειναι τρίτο Χέρι αλλα το πήρε γιατι το προτείνε ένας γνωστός του και ότι ήταν σε άριστη κατάσταση.απο ότι κατάλαβα ειναι ρίσκο η αγορά του αν δεν ειναι απο γνωστό η να ξέρεις την μηχανή.επισης το πήρε απο το Βόλο πριν δυο χρόνια αν αυτό λέει κάτι σε κάποιον
Δεν είπα το κυριότερο και συγνωμη γιατι απλά ήθελα να μάθω για τον αν ειναι Καλο η όχι το r1 αλλα με αυτά που διάβασα πρέπει να σας πω ότι για το r1 θα δώσω το xt660x που έχω με 22000 χλμ 2007 μοντέλο αγορασμένο απο τον κολλητό μου ο οποίος το αγόρασε κούτα με αροου εξατμίσεις και ειναι ολοκαίνουργιο Αδουλευτο και όλα τα αναλώσιμα καινούργια απο εμένα και 500 ευρω συν την μεταβίβαση μου.να πω ότι το παιδί θα έρθει στην πόλη μου για την Ανταλαγη και τα σχετικά και θα ταξιδέψει μιάμιση ώρα να έρθει και μιάμιση να ξαναφύγει. Και λέω για να ταξιδέψει δεν μπορεί να ειναι μούφα το r1 βασίζομαι και σε αυτό.τι λέτε;

Vice
11/06/2018, 07:36
Αν έχει τις παλιές δισκόπλακες ζήτα του να σου τις δείξει. 47.000 χιλιόμετρα και αλλαγή δίσκων μου φαίνεται λιγο αντιφατικό.

Οι βγαλμένοι καθρέπτες (χωρίς block offs), οι μεμβράνες στα φώτα, η εντελώς φιμέ ζελατίνα και το αρκετά πατημένο μπροστινό λάστιχο δρόμου δείχνουν κάγκουρα

Οι προχειροδουλειές στα βαψίματα υποδηλώνουν σβαρνιάρη οπότε πολύ αμφιβάλω αν θα έχουν γίνει τα σέρβις και οι ελεγχοι που πρέπει να γίνουν.

Μακριά!

g.t
11/06/2018, 08:00
Ειναι μικρός μου είπε μόλις τελείωσε απο φαντάρος και θελει Να το δώσει για το οικονόμικο εγω τον έψησα με το ζόρι για την Ανταλαγη και τα 500 μετρητά και να έρθει στην πόλη μου, και για αυτό λέω ότι θα ειναι καλο θα κάνει ταξίδι με όχι καλη μηχανή Τί να πω ......αυτό για το μπροστινό λάστιχο που είπες δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;;

Live2ride
11/06/2018, 08:17
Αν έχεις εγγυημένο και καλό XT660x, γνώμη μου μην το ανταλλάξεις, ξέρω είσαι πάνω στην κάψα τώρα αλλά καλύτερα δες κάποιο άλλο, 3ο χέρι εσύ πας για 4ος.
Για το βολάν δεν μας είπες, το σημαντικότερο γιατί το κόστος αλλαγής και η ζημιά αν σου βγάλει είναι μεγάλο.
Επίσης τα 47.000χιλ μπορεί να μην λένε τίποτα αλλά μπορεί να λένε και πολλά.
Αν είναι της καφετέριας και της καγκουριάς χέσε μέσα Πολυχρόνη, αν είναι σε ταξίδια οκ αλλά με τρεις προηγούμενους ιδιοκτήτες δεν θα το μάθεις ποτέ.
Προσπερνάς με ελαφριά πηδηματάκια. :rolleyes:

BLiTzER
11/06/2018, 08:24
Δεν είπα το κυριότερο και συγνωμη γιατι απλά ήθελα να μάθω για τον αν ειναι Καλο η όχι το r1 αλλα με αυτά που διάβασα πρέπει να σας πω ότι για το r1 θα δώσω το xt660x που έχω με 22000 χλμ 2007 μοντέλο αγορασμένο απο τον κολλητό μου ο οποίος το αγόρασε κούτα με αροου εξατμίσεις και ειναι ολοκαίνουργιο Αδουλευτο και όλα τα αναλώσιμα καινούργια απο εμένα και 500 ευρω συν την μεταβίβαση μου.να πω ότι το παιδί θα έρθει στην πόλη μου για την Ανταλαγη και τα σχετικά και θα ταξιδέψει μιάμιση ώρα να έρθει και μιάμιση να ξαναφύγει. Και λέω για να ταξιδέψει δεν μπορεί να ειναι μούφα το r1 βασίζομαι και σε αυτό.τι λέτε;

Αν έχεις άψογο μηχανάκι, με γνωστό ιστορικό, δεν το ανταλλάζεις με κάτι αμφιβόλου προέλευσης και ποιότητος. Το ότι θα κάνει ταξίδι 3 ωρών για να δώσει το μηχανάκι του και να πάρει το δικό σου θα έπρεπε περισσότερο να σε υποψιάζει παρά να σε καθησυχάζει.

Vice
11/06/2018, 08:25
Ειναι μικρός μου είπε μόλις τελείωσε απο φαντάρος και θελει Να το δώσει για το οικονόμικο εγω τον έψησα με το ζόρι για την Ανταλαγη και τα 500 μετρητά και να έρθει στην πόλη μου, και για αυτό λέω ότι θα ειναι καλο θα κάνει ταξίδι με όχι καλη μηχανή Τί να πω ......αυτό για το μπροστινό λάστιχο που είπες δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;;

Αν είναι μικρός πως είχε δίπλωμα για 1000ρα; τεσπα

Για το μπροστινό λάστιχο, βλέπω οτι είναι αρκετά πατημένο στα πλαϊνά. Αυτό σημαίνει οτι το πίεζε. Σε συνδυασμό με τα βαμένα πλαστικά και τις βίδες που λείπουν μυρίζει τουμπίδι.

g.t
11/06/2018, 08:34
δεν εχει διπλωμα μου ειπε αλλα δεν εχει προβλημα

BLiTzER
11/06/2018, 08:35
δεν εχει διπλωμα μου ειπε αλλα δεν εχει προβλημα

Α εντάξει!

Vice
11/06/2018, 08:41
Η δουλειά βρωμάει απο παντού. Αν θελεις πάρτο αλλά τουλαχιστον να ξέρεις τι παίρνεις.

o teos
11/06/2018, 08:43
Μηπως ο πωλητής δεν πλένει τα ποδια του ρε σεις??πολυ βρωμα:lol:

g.t
11/06/2018, 08:46
το χτ το αγορασε ο κουνιαδος του αδερφου μου καινουργιο το 2007 το κρατησε εναμιση χρονο εκανε 6000 χλμ χωρις γκαζια αλλα με νορμαλ χρηση και μετα το αγορασα εγω γιατι πηρε αμαξι απο τοτε μεχρι και σημερα εχω φτασει τις 22000 χλμ γιατι το κυκλωφορο μονο μαιο με σεπτεμβριο,την στιγμη που μιλαμε εχω κανει γενικο σερβις μεχρι και αλλαγη λαδιων στις μπουκαλες στην γιαμαχα παντα και εχει και καινουργια λαστιχα ντανλουπ με μολις 2000 χλμ,κτεο περασα πριν ενα μηνα,και ειναι στην κυριολεξια καινουργιο αγρατζουνιστο.....για αυτο το σκεφτομαι πολυ να το ανταλαξω και ζηταω την γνωμη σας.και θα δωσω και 500 ευρω συν την μεταβιβαση μου,βεβαια θα ερθει στην πολη μου οπως σας ειπα οποτε γλιτωνω απο εκει καποια εξοδα.τα πλαστικα τα εβαψε για ετσι του αρεσε μου ειπε.να το αφησω καλυτερα και να περειμενω μηπως βρω κατι ποιο νεοτερο μοντελο απο 2006 και μετα καλυτερα?οι επιλογες μου για ανταλαγη ειναι yamaha r1 2004 μεχρι 2006,cbr100rr 2006 η 2007,gsxr 2006 μεχρι 2008,η αν βρω και κατι σε 600 κυβικα σε αυτα τα μοντελα παλι θα το ανταλαζα αν εχετε και εσυ κατι υποψην πειτε μου.

DrBig
11/06/2018, 09:00
Ειναι μικρός μου είπε μόλις τελείωσε απο φαντάρος και θελει Να το δώσει για το οικονόμικο εγω τον έψησα με το ζόρι για την Ανταλαγη και τα 500 μετρητά και να έρθει στην πόλη μου, και για αυτό λέω ότι θα ειναι καλο θα κάνει ταξίδι με όχι καλη μηχανή Τί να πω ......αυτό για το μπροστινό λάστιχο που είπες δεν καταλαβαίνω τι εννοείς;;

ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!!!!
πιο κεφαλαια πεθαινεις.

taisteal
11/06/2018, 09:19
Κράτα το μηχανάκι σου...

sapila racing
11/06/2018, 09:26
Yamaha r1 2004 με 47000 με αλλαγμένες δισκόπλακες μπρός πίσω?

Πολύ περίεργο γιατί αποκλείεται να είχαν τόση φθορά σε τόσα χλμ, κι επίσης αλλαγμένες με Artrax κινεζιές της πλάκας που έχουν μούρη.

Αν βάλεις στην εξίσωση και τον παράγοντα βολάν, είναι μηχανάκι προς αποφυγήν!

ptc
11/06/2018, 10:59
Οι βγαλμένοι καθρέπτες (χωρίς block offs), οι μεμβράνες στα φώτα, η εντελώς φιμέ ζελατίνα... δείχνουν κάγκουρα

Μακριά!

Προσωπικά και μόνο αυτά θα με κρατούσαν μακριά. Γενικά πάντως, άμα ψάχνεις χιλιάρι ss με 3000€ πας γυρεύοντας. Γνωστός πήρε αντίστοιχο cbr 1000 2004 και μέσα σε μισό χρόνο ο λογαριασμός των επισκευών έχει περάσει τα 500€. Με αυτά τα λεφτά θέλει πολλή τύχη για να βρεθεί κάτι της προκοπής.

Αν αυτά είναι τα λεφτά που μπορείς να διαθέσεις γνώμη μου ή να κάνεις λίγο υπομονή ή να κοιτάξεις άλλη κατηγορία. Πχ με 3000€ βρίσκεις προσεγμένο γυμνό 600άρι.

g.t
11/06/2018, 11:05
Του έστειλα αυτό το μηνυμα και Περειμενω απάντηση
Καλημέρα θελω να ρωτήσω κάποια πράγματα ακομη που μου είπε ο μηχανικός μου και ο οποίος την μέρα που θα έρθεις θα το κοιτάξει αν ειναι όλα οκ και αν εχει τρακάρισμα η τούμπα σίγουρα θα το δει
Αν εχεις αλαξει το βολάν και εβαλες το νέο που έλεγε η γιαμαχα που έχουν πρόβλημα τα συγκεκριμένα r1 αν ειναι μέσα στα μοντέλα ανάκλησης απο την γιαμαχα για το TPS αν εχεις βιβλίο σέρβις αν εχεις αλαξει Τέντοτηρα και καδένα δισκάκια στην καμπάνα θα τσεκάρει αν έχουν διαρροές και ειδικά στην φλάντζα κυλίνδρου,αν εχεις τις παλιές δίσκοπλάκες και γιατι αλλάχθηκαν με μόνο 47000 χλμ μπρος πίσω σε r1 δεν γίνετε αυτό και επισης ειναι κινεζικές μου είπε όχι καλές απλά έχουν ομορφιά ,γιατι ειναι βαμμένα τα μαρσπιέ οδηγού συνοδηγού η καρινα και η ουρά,και απο το μπροστινό λάστιχο είπε ότι πιέζεις πολυ το μηχανάκι σε όλα αυτά θελει απαντήσεις ο μάστορας πριν κατέβεις .

BLiTzER
11/06/2018, 11:07
Του έστειλα αυτό το μηνυμα και Περειμενω απάντηση
Καλημέρα θελω να ρωτήσω κάποια πράγματα ακομη που μου είπε ο μηχανικός μου και ο οποίος την μέρα που θα έρθεις θα το κοιτάξει αν ειναι όλα οκ και αν εχει τρακάρισμα η τούμπα σίγουρα θα το δει
Αν εχεις αλαξει το βολάν και εβαλες το νέο που έλεγε η γιαμαχα που έχουν πρόβλημα τα συγκεκριμένα r1 αν ειναι μέσα στα μοντέλα ανάκλησης απο την γιαμαχα για το TPS αν εχεις βιβλίο σέρβις αν εχεις αλαξει Τέντοτηρα και καδένα δισκάκια στην καμπάνα θα τσεκάρει αν έχουν διαρροές και ειδικά στην φλάντζα κυλίνδρου,αν εχεις τις παλιές δίσκοπλάκες και γιατι αλλάχθηκαν με μόνο 47000 χλμ μπρος πίσω σε r1 δεν γίνετε αυτό και επισης ειναι κινεζικές μου είπε όχι καλές απλά έχουν ομορφιά ,γιατι ειναι βαμμένα τα μαρσπιέ οδηγού συνοδηγού η καρινα και η ουρά,και απο το μπροστινό λάστιχο είπε ότι πιέζεις πολυ το μηχανάκι όλα αυτά θελει απαντήσεις ο μάστορας πριν κατέβεις .

:lol:

Αφού το θέλεις το μηχανάκι, πάρ'το και καλοτάξιδο !!11

g.t
11/06/2018, 11:22
δεν ειπα το θελω,απλα για μενα φενετε καλο και περιποιημενο και για αυτο σας ρωταω....αν ηταν για μοτοκρος μηχανακι δεν θα ρωτουσα καθολου γιατι ειμαι γνωστης ......και οπως ειπα απο εσας θα εξαρτηθει η ανταλαγη

BLiTzER
11/06/2018, 11:24
Σου έχουν πει 39 άτομα να μην το πάρεις. Εσύ επιμένεις να συζητάς με τον πωλητή. Έχω την υποψία ότι απλά θες να ακούσεις ότι είναι "καλό και περιποιημένο".

sniper
11/06/2018, 11:25
Υποθέτουμε ότι είναι το τελευταίο 2004 R1 στον πλανήτη προς πώληση;

BLiTzER
11/06/2018, 11:26
Μάλλον είναι το τελευταίο που δίνεται 3 χιλιάρικα και παραδίδεται κατ'οίκον. :lol:

g.t
11/06/2018, 11:53
οκ τοτε σας ευχαριστω πολυ παμε για αλλο απλα ηταν η ανταλαγη στην μεση και σχετικα κοντα και οτι θα το εφερνε εδω και με βολευε..........αν ακουσετε κατι για ανταλαγη με xt660x στειλτε ενα μηνυμα.......

BLiTzER
11/06/2018, 11:54
Να μην πάρεις αυτό που "βολεύει", αλλά αυτό που είναι καλό.

Πούλα το μηχανάκι σου και πάρε το επόμενο με μετρητά. Μην παιδεύεσαι με ανταλλαγές.

o teos
11/06/2018, 11:55
Eδω αλλοι θα παμε Κρητη απο Αθηνα για μια αγορα και ο αλλος το ήθελε πορτα-πορτα ΕΛΤΑ φαση:bawl::bawl:

g.t
11/06/2018, 12:44
Η απαντήση του πωλητή
Οι δισκοπλακες αλλαχτηκαν για θεμα ομορφιας και μονο. Κινεζικες δεν ειναι ειναι μαρκα πολυ πιο ακριβες απο τις μαμα. Artrax και braking. Και ειναι μακραν καλυτερες απο τις μαμα. Μαρσπιε ειναι βαμμενα για εμφανισιακους λογους γιατι ηταν ασημι. Καρινα δεν ειναι βαμενη ετσι εβγαινε το ραρι το μοντελο. Το μηχανακι ουτος η αλλος θα πιεζει το λαστιχο.. Αμα παω με 250 ταξιδι θα φαει ταλαιπωρια το λαστιχο. Αλλαζω 2 φορες το χρονο λαστιχα.
Το μηχανακι δεν εχει τρακαρισμα. Μια φορα εχει πεσει απο σταντ μεσα στο γκαραζ μου και εχω και φοτογραφιες
Βολαν δεν εχει αλλαχτει δισκακια εχουν αλλαχτει απο τον προηγουμενο. Διαροες δεν εχει στο παραμικρο. Τεντοτηρα και καδενα δεν εχουν αλαχτει εφοσον δεν εχουν προβλημα.
Οταν το αγορασα. Εχω ρινει 1μισι χιλιαρικο επανω και οτει εχει μπει ειναι καλυτερο απο το μαμα
Απο το πεσιμο που ειχε στο γκαραζ μου πατησα μια λαμαρινα ξεφουσκωσε το λαστιχο και επειδη το μηχανακι ειναι χαμηλωμενο και δεν εχω κοψει το σταντ εχασε το κεντρο βαρους επειδη εκατσε το λαστιχο και επεσε πανω στον τοιχο
Τα εχω περιποιηθει αυτα και γιαυτο ειναι βαμενος και ο κολος.
Μου έστειλε φωτο απο την πτώση που λέει στο γκαραζ
Τα σχόλια δικά σας

DoctoR_k6
11/06/2018, 12:46
ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ...

(Απορω γιατι δεν το εκλεισες ακομα)

volde27
11/06/2018, 12:48
Φίλε g.t κάνε υπομονή, συμπεριφέρεσαι σαν να βρήκες την τεράστια ευκαιρία..
Το μηχανάκι αυτό έχει πολύ υψηλό ρίσκο.

Τα 47.000km σε supersport μηχανάκι δεν είναι λίγα.
Όταν το αγοράζει κάποιος, είναι για να το σκίσει, γιατί γι αυτό φτιάχτηκε..
Δεν αγοράζει κάποιος R1 για τουρισμό.

Εάν ήταν 1ο χέρι, θα έλεγα ο.κ, μπορεί και να του έχουν φερθεί με στοργή και προδέρμ.
Αλλά έχει ήδη 3 ιδιοκτήτες.

Η κατάσταση του, απέχει πολύ από το να πείς ότι είνα στην πένα.
Και από περιφερειακά δεν φοράει απολύτως τίποτα.
Τα τελικά είναι κάτι που έχουν όλα τα supersport.
Και από βαψίματα full, που σημαίνει οτι μάλον έχει φάει στούκο.

Γιατί να δώσει κάποιος 200 ευρώ για βαψίματα, και δεν έχει βάλει
μια τρόμπα φρένου Brembo δηλαδή?

Επίσης να προσθέσω κάτι, από την δική μου εμπειρία.
Απαραίτητα (όταν έχετε σχεδόν αποφασίσει ότι σας κάνει η εκάστοτε υποψήφια μοτό)
να την ανεβάζετε σε δυναμόμετρο για έλεγχο καλής λειτουργίας.

Καλύτερα να χάσετε 50 ευρώ εάν δεν αξίζει, παρά να μπλέξετε σε πηγάδι δίχως πάτο.

Έχεις ήδη μηχανή, σε άριστη κατάσταση οπότε κάνε υπομονή.
Εάν θα μπορούσες να μαζέψεις άλλα 2.000 ευρώ, υπάρχουν εξαιρετικές ευκαιρίες
π.χ gsxr 1000, μοντέλα 2008-2009 και με λίγα χιλιόμετρα στα 5-5500 ευρώ.

devil's animal
11/06/2018, 12:53
Τρέχα και απλά μην κοιτάξεις πίσω ποτέ!!!
Για να πάρεις καλό χιλιαρι ss πρέπει να δώσεις τουλάχιστον ένα ταληρο....
Δεν είναι βλάκες όσοι πουλάνε το ίδιο μηχανάκι με 5 και 6 χιλιάρικα....
Με μια πρόχειρη αναζήτηση το 2004 -2005 μοντέλο παίζει από 2000€ έως 6000€...Δλδ τριπλή τιμή για το ίδιο μηχανάκι? Τυχαίο? Δεν νομίζω....

volde27
11/06/2018, 12:54
Το μηχανακι ουτος η αλλος θα πιεζει το λαστιχο.. Αμα παω με 250 ταξιδι θα φαει ταλαιπωρια το λαστιχο.



Ταξίδι με 250?????
Έλεος δεν του κλείνεις το τηλέφωνο??

Εγώ με το Hayabusa που 300αρίζει για πλάκα, πηγαίνω ταξίδι με 180-200, γιατί το ΣΕΒΟΜΑΙ το μηχανάκι,
και δεν το σκίζω για χαβαλέ.
Εκτός εάν θέλω να το πουλήσω οπότε στα παπάρια μου.

sapila racing
11/06/2018, 12:59
Η απαντήση του πωλητή
Οι δισκοπλακες αλλαχτηκαν για θεμα ομορφιας και μονο. Κινεζικες δεν ειναι ειναι μαρκα πολυ πιο ακριβες απο τις μαμα. Artrax και braking. Και ειναι μακραν καλυτερες απο τις μαμα. Μαρσπιε ειναι βαμμενα για εμφανισιακους λογους γιατι ηταν ασημι. Καρινα δεν ειναι βαμενη ετσι εβγαινε το ραρι το μοντελο. Το μηχανακι ουτος η αλλος θα πιεζει το λαστιχο.. Αμα παω με 250 ταξιδι θα φαει ταλαιπωρια το λαστιχο. Αλλαζω 2 φορες το χρονο λαστιχα.
Το μηχανακι δεν εχει τρακαρισμα. Μια φορα εχει πεσει απο σταντ μεσα στο γκαραζ μου και εχω και φοτογραφιες
Βολαν δεν εχει αλλαχτει δισκακια εχουν αλλαχτει απο τον προηγουμενο. Διαροες δεν εχει στο παραμικρο. Τεντοτηρα και καδενα δεν εχουν αλαχτει εφοσον δεν εχουν προβλημα.
Οταν το αγορασα. Εχω ρινει 1μισι χιλιαρικο επανω και οτει εχει μπει ειναι καλυτερο απο το μαμα
Απο το πεσιμο που ειχε στο γκαραζ μου πατησα μια λαμαρινα ξεφουσκωσε το λαστιχο και επειδη το μηχανακι ειναι χαμηλωμενο και δεν εχω κοψει το σταντ εχασε το κεντρο βαρους επειδη εκατσε το λαστιχο και επεσε πανω στον τοιχο
Τα εχω περιποιηθει αυτα και γιαυτο ειναι βαμενος και ο κολος.
Μου έστειλε φωτο απο την πτώση που λέει στο γκαραζ
Τα σχόλια δικά σας

Ενας πίσω δίσκος original yamaha για R1 του 04 εχει 145 Ευρω
https://www.motorcyclespareparts.eu/en/yamaha-parts/5sl2582w0000


ενώ ο αντίστοιχος Artrax εχει 55 Ευρω.
https://www.car.gr/parts/view/9963822-brakes-brake-discs

Δεν χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω.

sniper
11/06/2018, 13:00
Ενας πίσω δίσκος original yamaha για R1 του 04 εχει 145 Ευρω
https://www.motorcyclespareparts.eu/en/yamaha-parts/5sl2582w0000


ενώ ο αντίστοιχος Artrax εχει 55 Ευρω.
https://www.car.gr/parts/view/9963822-brakes-brake-discs

Δεν χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω.
Εσύ φίλος δεν πας ταξίδια με 250, τι πετάγεσαι ασούμε;

sapila racing
11/06/2018, 13:01
Εσύ φίλος δεν πας ταξίδια με 250, τι πετάγεσαι ασούμε;

Ελα ντε! :lol:

Sapadak
11/06/2018, 13:04
Εσύ φίλος δεν πας ταξίδια με 250, τι πετάγεσαι ασούμε;

Εσύ χρησιμοποιείς πίσω φρένο και πετάχτηκες?

sniper
11/06/2018, 13:07
Εσύ χρησιμοποιείς πίσω φρένο και πετάχτηκες?

Ούτε το μπροστά τώρα τελευταία, αλλά δεν έχω και R1.

Nostradamus
11/06/2018, 13:38
"Απο το πεσιμο που ειχε στο γκαραζ μου πατησα μια λαμαρινα ξεφουσκωσε το λαστιχο και επειδη το μηχανακι ειναι χαμηλωμενο και δεν εχω κοψει το σταντ εχασε το κεντρο βαρους επειδη εκατσε το λαστιχο και επεσε πανω στον τοιχο
Τα εχω περιποιηθει αυτα και γιαυτο ειναι βαμενος και ο κολος."

Μετα απο αυτο το οτι ακομη το συζητας ειναι εντυπωσιακο!! ψοφας να πεταξεις τα χρηματα σου εσυ μου φαινεται..

Vice
11/06/2018, 15:15
το πιο εντυπωσιακό απόλα ειναι οτι ο τύπος ταξιδευει με 250 και πατάει το 80% του μπροστινού ελαστικού. Με πρόχειρους υπολογισμούς ρίχνει 2-3 lap στον Zarco έτσι και μπει πίστα.

bros400pgm
11/06/2018, 15:20
Προφανώς δουλεύει πιέσεις κοντά στο 15psi για να δείχνει πατημένο

basilis_k6
11/06/2018, 16:44
Τι διαβαζω ρπμ...

3κ κάνει το μηχανακι. Τι φοβερο ειδατε ολοι απο τις φωτο? 14 χρονων ειναι, θέλετε να ειναι τζαμι σαν μοντελο του 15? Απο κοντα μπορει να ειναι τριμπουρδελο αλλα απο τις φωτο και απο αυτα που λεει δεν βλεπω καποιο θεμα.

g.t
11/06/2018, 17:31
Στις φωτο που μου έστειλε το παιδί εγω βλέπω μια μηχανή σε άριστη κατάσταση και κάτι αλλο εδώ στην επαρχία δεν ειναι όπως στην Αθήνα που γίνονται τόσα πολλα

GogosLux
11/06/2018, 17:42
Στις φωτο που μου έστειλε το παιδί εγω βλέπω μια μηχανή σε άριστη κατάσταση και κάτι αλλο εδώ στην επαρχία δεν ειναι όπως στην Αθήνα που γίνονται τόσα πολλα

φιλαράκι, 100 κώλοι - 101 γνώμες.

Δικά σου τα λεφτά δική σου και η ευθυνη :winka:
Αν σου φαίνεται καλό τοτε γιατι ρωτάς ?

Πληρωσε ενα μηχανικό που εμπιστεύεσαι (ή εχεις ακουσει θετικά πράγματα) να σου πει και φυσικα θα πρεπει να ειναι ο μηχανικός που θα το πηγαίνεις μετα - ωστε να εχεις μια βαση να μιλήσεις μαζί του αν στα αλλάξει μετα (με εξαίρεση καποια πράγματα που θα σου πει δεν ειμαι μεσα).

Απλα, να ξέρεις ότι οταν παίρνεις μεταχειρο ειναι η τιμη αγοράς + Χ ποσό για μαζέματα που παντα εχει οτι και αν λέει ο πωλητης (εστω και ενα βασικο service και ας εχει κανει ο αλλος για να ξερεις που βρίσκεσαι).
Πόσο μαλλον για μηχανακι 15ετιας ΟΣΟ αριστο και να ειναι.

Αυτα και καλή τυχη ;)

By the way, τι οδηγείς τώρα :confused:

Live2ride
11/06/2018, 17:46
Την καρίνα παίζει να μην την έχει βάψει, μάλλον έχει βγάλει τα αυτοκόλλητα της yamaha και φαίνεται το περίγραμμα αχνά, ή τα έχει βάψει από πάνω μαύρα! δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει ο τύπος.
Τεσπ, Άντε και είναι σε καλή κατάσταση έτσι? είπες δεν έχει αλλάξει βολάν, με 47.000χιλ είναι έτοιμο να σκορπίσει, άρα το αλλάζεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, βάλε ένα κόστος 500€ συν εργασία πες 550€.
Σούμα 3.000€+ μεταβίβαση+Βολάν,φλάτζα και τα σχετικά φτάνεις στα 4.000€.
Ε! ρε φίλε με 4.000χιλ και λίγο πιο πάνω παίρνεις πολύ καλύτερο.
Παρόλα αυτά αν σε τρώει η τσέπη σου προχώρα. :a014:

g.t
11/06/2018, 17:51
Live2ride μπορούμε να μιλήσουμε σε πμ γιατι δεν μπορω εγω να σου στείλω μηνυμα

g.t
11/06/2018, 17:51
Xt660x

GogosLux
11/06/2018, 17:57
Xt660x

ναι σωστα, το γραφεις παραπάνω.

Μεγαλο αλμα αλλα ................ ΟΚ

Εγω λεω να το παρεις, οι ανακατασκευές-επιστευες πάντα ήταν τα αγαπημένα μου post :lol:
Απλα φρόντιζε να βαζεις φωτο, πολλες φωτο :a014:


Αστειεύομαι, οχι για τις ανακατασκευές - για τις φωτο .


Σοβαρα, την απαντηση που ειναι λογική στην εχουν δώσει, δες τι αλλο παιζει στα €4000 +/- και εχε και ειναι χιλιαρικο ακόμα γιατι θα σου χρειαστεί ΣΙΓΟΥΡΑ !!!

basilis_k6
11/06/2018, 17:59
ναι σωστα, το γραφεις παραπάνω.

Μεγαλο αλμα αλλα ................ ΟΚ

Εγω λεω να το παρεις, οι ανακατασκευές-επιστευες πάντα ήταν τα αγαπημένα μου post :lol:
Απλα φρόντιζε να βαζεις φωτο, πολλες φωτο :a014:


Αστειεύομαι, οχι για τις ανακατασκευές - για τις φωτο .


Σοβαρα, την απαντηση που ειναι λογική στην εχουν δώσει, δες τι αλλο παιζει στα €4000 +/- και εχε και ειναι χιλιαρικο ακόμα γιατι θα σου χρειαστεί ΣΙΓΟΥΡΑ !!!

Ποσα μτχ πηρες και μετα εδωσες ενα χιλιάρικο? Και αν οντως σου συνεβη θεωρεις οτι εκανες καλη αγορα ας πουμε? Με ενα χιλιαρικο αλλαζεις μοτερ στο r1.

GogosLux
11/06/2018, 18:10
Ποσα μτχ πηρες και μετα εδωσες ενα χιλιάρικο? Και αν οντως σου συνεβη θεωρεις οτι εκανες καλη αγορα ας πουμε? Με ενα χιλιαρικο αλλαζεις μοτερ στο r1.

ποσο θα του παει ενα σετ λαστιχα, λαδια, φιλτρα αερα λαδιου βενζίνης, λαδια στο μπροστινό που δεν θα εχει αλλάξει ΠΟΤΕ, μπουζι, ρυθμισμα βαλβιδες , ΤΑΚΑΚΙΑ αν θέλει, υγρα φρενων ΑΝ εχουν αλλάξει ποτε, κλπ ?

Χωρίς να πουμε οτι θα βρει κατι φοβερο μεσα.

ΕΚΤΟΣ αν πουμε το καβαλησε και πήγε ............................. και οτι γίνει :ninja:


Αν τα βαλεις ολα αυτα ναι πας σε 1000 χιλιαρικο ΑΝΕΤΑ !.

Τωρα αν τα βαλεις οτι θα τα δώσει σε ενα βαθος 3-6 μηνων δεν αλλαζει το γεγονός ότι ειναι χιλιάρικο :D

Εδω μιλάμε για 1000αρι 15 ετιας που ενας θεος ξέρει ποια χωράφια εχουν ακούσει τους κοφτες που βαραγε εντός της πόλης :lol:


Οσο για την ερωτηση σου, ναι εδωσα και πανω απο 1000χιλιαρικο καποιες φορες αλλα το πηρα πισω στην πώληση ;)

spyrval
11/06/2018, 18:34
Εγώ φίλε μου δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό το μηχανάκι. Βλέπω όμως ότι έχεις πάθει κάτι που έχουμε πάθει πολλοί, ιδίως στα νιάτα μας. Κολλήσαμε σε συγκεκριμένο μεταχειρισμένο σαν να ήταν το καλύτερο μηχανάκι του κόσμου, σαν να μην υπάρχουν άλλα. Λοιπόν...

Ο Δαλάι Λάμα, ο Αινστάιν και ο Γκάντι είχαν πει: "Δεν αλλάζουμε το μηχανάκι μας που ξέρουμε ότι είναι καλό με κάποιο που θα δεν ξέρουμε τίποτα γι' αυτό". Είπε ότι είναι 3ο χέρι. Αλήθεια, μήπως είναι 13ο; Πού το ξέρεις;

Έχω μιλήσει με άνθρωπο από Κέρκυρα για να πάρω το μηχανάκι του. Μου είπε ότι θα το φέρει Αθήνα να το δω. Επειδή επρόκειτο να γίνει ταξίδι και δε θέλω να παίζω ή να ταλαιπωρώ τον άλλο του είπα 50 φορές: Φίλε μου θα το κοιτάξουμε σε συνεργείο. Αν έχει πρόβλημα ή αν είναι τρακαρισμένο μην κάνεις τον κόπο. Όχι, είναι άριστο είναι ατρακάριστο κλπ κλπ. Έκανε το ταξίδι με βροχή και όταν έφτασε επειδή το μηχανάκι ήταν γυμνό είδαμε χωρίς να αφαιρέσουμε ούτε μια βίδα το ψυγείο ήταν σαν σίγμα. Δεν ξέρω αν άνοιγε καν η τάπα :lol: Χαιρετηθήκαμε κι έφυγε :D

Καλή αγορά εύχομαι.

basilis_k6
11/06/2018, 19:00
ποσο θα του παει ενα σετ λαστιχα, λαδια, φιλτρα αερα λαδιου βενζίνης, λαδια στο μπροστινό που δεν θα εχει αλλάξει ΠΟΤΕ, μπουζι, ρυθμισμα βαλβιδες , ΤΑΚΑΚΙΑ αν θέλει, υγρα φρενων ΑΝ εχουν αλλάξει ποτε, κλπ ?

Χωρίς να πουμε οτι θα βρει κατι φοβερο μεσα.

ΕΚΤΟΣ αν πουμε το καβαλησε και πήγε ............................. και οτι γίνει :ninja:


Αν τα βαλεις ολα αυτα ναι πας σε 1000 χιλιαρικο ΑΝΕΤΑ !.

Τωρα αν τα βαλεις οτι θα τα δώσει σε ενα βαθος 3-6 μηνων δεν αλλαζει το γεγονός ότι ειναι χιλιάρικο :D

Εδω μιλάμε για 1000αρι 15 ετιας που ενας θεος ξέρει ποια χωράφια εχουν ακούσει τους κοφτες που βαραγε εντός της πόλης :lol:


Οσο για την ερωτηση σου, ναι εδωσα και πανω απο 1000χιλιαρικο καποιες φορες αλλα το πηρα πισω στην πώληση ;)

Αν θελει τοσα πραγματα απλα δεν το παιρνεις. Αν τα θελει σε 6 μηνες τοτε και δικο σου να ηταν ηδη τοσα θα ήθελε.

g.t
11/06/2018, 19:02
Ας το κλεισουμε εδω το θεμα δεν το ανταλασω θα περειμενω,κατι καλο θα βρεθει,καθε εμποδιο σε καλο!! σας ευχαριστω για ολα και που με γλυτωσατε απο περειπετειες

Shinji Ikari
13/06/2018, 09:28
Yamaha r1 2004 με 47000 χλμ πραγματικά

Ναι ναι. Και αλλαζει 2 φορες το χρονο λαστιχα. Πανω απο 80.000 χλμ εχει.

Dalt0n
06/04/2020, 20:53
Η απαντήση του πωλητή
Οι δισκοπλακες αλλαχτηκαν για θεμα ομορφιας και μονο. Κινεζικες δεν ειναι ειναι μαρκα πολυ πιο ακριβες απο τις μαμα. Artrax και braking. Και ειναι μακραν καλυτερες απο τις μαμα. Μαρσπιε ειναι βαμμενα για εμφανισιακους λογους γιατι ηταν ασημι. Καρινα δεν ειναι βαμενη ετσι εβγαινε το ραρι το μοντελο. Το μηχανακι ουτος η αλλος θα πιεζει το λαστιχο.. Αμα παω με 250 ταξιδι θα φαει ταλαιπωρια το λαστιχο. Αλλαζω 2 φορες το χρονο λαστιχα.
Το μηχανακι δεν εχει τρακαρισμα. Μια φορα εχει πεσει απο σταντ μεσα στο γκαραζ μου και εχω και φοτογραφιες
Βολαν δεν εχει αλλαχτει δισκακια εχουν αλλαχτει απο τον προηγουμενο. Διαροες δεν εχει στο παραμικρο. Τεντοτηρα και καδενα δεν εχουν αλαχτει εφοσον δεν εχουν προβλημα.
Οταν το αγορασα. Εχω ρινει 1μισι χιλιαρικο επανω και οτει εχει μπει ειναι καλυτερο απο το μαμα
Απο το πεσιμο που ειχε στο γκαραζ μου πατησα μια λαμαρινα ξεφουσκωσε το λαστιχο και επειδη το μηχανακι ειναι χαμηλωμενο και δεν εχω κοψει το σταντ εχασε το κεντρο βαρους επειδη εκατσε το λαστιχο και επεσε πανω στον τοιχο
Τα εχω περιποιηθει αυτα και γιαυτο ειναι βαμενος και ο κολος.
Μου έστειλε φωτο απο την πτώση που λέει στο γκαραζ
Τα σχόλια δικά σας

Διαβάζω το θρνεντ τυχαία..αλλά φώτο δν έχω δει ακόμη απ' το Ρ1 γτ δν υπάρχει η αγγελία ας που πει κάποιος τι χρώμα είναι..γτ νομίζω το ήξερα παρα πολύ καλά

BLiTzER
06/04/2020, 21:08
...το μηχανακι ειναι χαμηλωμενο...

Δεν έχω ιδέα γιατί δεν το είχα σχολιάσει αυτό. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dalt0n
06/04/2020, 21:37
Αφού διάβασα όλο το ποστ μπήκα στις φωτογραφίες του γνωστού που είχα στο μυαλό μ με το Ρ1 και είδα ότι είχε και διακοπλακες μαργαρίτες.. τεσπά.. δν ξέρω αν τον πήρε ή όχι το παιδί,ας κάνει τον κόπο να μας απαντήσει αν το δεί... εκείνο το μότο τότε..δν είχε κάποιο σοβαρό θέμα..η πτώση όντως είχε γίνει μέσα στο γκαράζ όταν ξεφουσκωσε το λάστιχο.. απλά το μότο ήθελε να το σπρώξει γτ σε λίγο καιρό θα ήθελε ένα σερβισε ακριβουτσικο..δν θυμάμαι τι ακριβώς καδένα.τεντωτηρας.βαλβιδες.ολα.δν θυμάμαι.συν και το βολάν που θα το έβγαζε σαν πρόβλημα σίγουρα.. γι'αυτό ήθελε να το σπρώξει.. κάποια σοβαρή τράκα δν είχε.. αυτά

Jimmu
06/04/2020, 21:59
Στα + για την αγορά η γνωριμία με τον Δάλτωνα!Πάρτο με κλειστά μάτια...ΝΟΤ!!!

Dalt0n
06/04/2020, 23:01
Στα + για την αγορά η γνωριμία με τον Δάλτωνα!Πάρτο με κλειστά μάτια...ΝΟΤ!!!

Θα σας πω κάτι αλλά δν θα γελάσετε..
Αυτόν τον γνώρισα όταν αγόρασα απ' αυτόν το θρυλικό cbr400rr nc29

dorso
07/04/2020, 09:53
Έχουν περάσει δύο χρόνια,ας ελπίσουμε πως έχει φτιάξει η κατάσταση του παιδιού κ έχει πάρει κάτι..

lospsi
07/04/2020, 10:05
αυτό το ξέθαμα τελευταία στο moto.gr έχει πολύ πλάκα!
:lol:

νεοσσός
07/04/2020, 10:13
αυτό το ξέθαμα τελευταία στο moto.gr έχει πολύ πλάκα!
:lol:
Εσύ πότε βρέθηκες με του όνο που την πουλάς κιόλας; Μετά το SV1000N, σε θυμάμαι με μία μουλτιστράντα με "χαρακτήρα".

lospsi
07/04/2020, 10:47
Εσύ πότε βρέθηκες με του όνο που την πουλάς κιόλας; Μετά το SV1000N, σε θυμάμαι με μία μουλτιστράντα με "χαρακτήρα".

άστα, έχω και εγώ πολύ πλάκα:lol: