PDA

View Full Version : Bmw G 310 GS '18 Αγορά



galanakop
11/06/2018, 09:43
Καλό μεσημέρι σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη.
Η χρήση θα είναι 70 για πόλη και 30 για κοντινές εξόδους μάξιμουμ τα 150 χιλιόμετρα.
Σαν πρώτη σκέψη είχε περάσει από το μυαλό μου η αγορά ενός scooter(xmax300-dt350) αλλά βλέποντας την μικρή gs είμαι σε σκέψεις.
Η γνώμη σας θα βοηθήσει στην τελική μου επιλογή
Ευχαριστώ.

THRESH
11/06/2018, 10:39
Εδώ λέει οτι είναι οκ , τίποτα το ιδιαίτερο , πόσο δε μάλλον για BMW.

https://www.youtube.com/watch?v=1sWpJmMdXbA

Προτείνει , εφόσον υπάρχει δυνατότητα, Kawasaki Versys X 300 ή μτχ BMW F700.

ΤάκηςΜπ
11/06/2018, 12:47
Δες το βίντεο που σου παρέθεσε το παιδί, τα εξηγεί πάρα πολύ όμορφα. Εγώ δεν θα το έπαιρνα ποτέ το συγκεκριμένο.


Εδώ λέει οτι είναι οκ , τίποτα το ιδιαίτερο , πόσο δε μάλλον για BMW.

https://www.youtube.com/watch?v=1sWpJmMdXbA

Προτείνει , εφόσον υπάρχει δυνατότητα, Kawasaki Versys X 300 ή μτχ BMW F700.

+10000

lleonidas
11/06/2018, 13:14
Καλωσόρισες στο forum!
Το μοτοσυκλετάκι αυτό το αγόρασε προ τριμήνου ένας γείτονάς μου και είναι πολύ όμορφο,στα δικά μου μάτια τουλάχιστον.Κάνει ωραιότατα τις βόλτες του εντός αστικού περιβάλλοντος αλλά δεν ξέρω αν έχει βγει παραέξω.
Υποθέτω πως είσαι νέος αναβάτης με budget τα έξι χιλιάρικα και σκέφτεσαι αυτό ως πρώτη μηχανή επειδή σου αρέσει αισθητικά.
Γράψε δυο λόγια για την εμπειρία σου και αν έχεις δίπλωμα Α ή Α2 :)

c.c.
16/06/2018, 17:38
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
με 6500 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ?
νεος οδηγος?
benelli TRK 502 ...με Α2 διπλωμα
ψαξτο

gerokost
16/06/2018, 17:47
Το 310 μπορεί να γίνει πολυεργαλείο για εντός των τειχών τις μετακινήσεις. Επίσης έχει και απίστευτο χρηματοδοτικό. (33%, 33 δόσεις, 33% ή επαναχρηματοδότηση / 3 easy ride)
Τώρα, το ΧΜΑΧ 300, μιας που το αγόρασε φίλος προχθές, μπορώ να πώ ότι είναι φοβερό. Χώροι που θα εκτιμήσεις δεόντως μιας που στο GS θα πρέπει να έχεις τριβάλιτσα για να χωρέσει ότι το XMAX, καθισματάρα άνετη για εσένα και συνεπιβάτη κτλ.

Εγώ αν έβλεπα αυτά τα 2, θα πήγαινα για το XMAX πάντως.

rainmike
16/06/2018, 18:21
Το 310 μπορεί να γίνει πολυεργαλείο για εντός των τειχών τις μετακινήσεις. Επίσης έχει και απίστευτο χρηματοδοτικό. (33%, 33 δόσεις, 33% ή επαναχρηματοδότηση / 3 easy ride)
Τώρα, το ΧΜΑΧ 300, μιας που το αγόρασε φίλος προχθές, μπορώ να πώ ότι είναι φοβερό. Χώροι που θα εκτιμήσεις δεόντως μιας που στο GS θα πρέπει να έχεις τριβάλιτσα για να χωρέσει ότι το XMAX, καθισματάρα άνετη για εσένα και συνεπιβάτη κτλ.

Εγώ αν έβλεπα αυτά τα 2, θα πήγαινα για το XMAX πάντως.

Ναι μόνο που το xmax δεν είναι μοτοσικλέτα αλλά scooter,aka μπανιέρα aka καναπές με ρόδες.

ggs
16/06/2018, 18:32
Καλό μεσημέρι σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη.
Η χρήση θα είναι 70 για πόλη και 30 για κοντινές εξόδους μάξιμουμ τα 150 χιλιόμετρα.
Σαν πρώτη σκέψη είχε περάσει από το μυαλό μου η αγορά ενός scooter(xmax300-dt350) αλλά βλέποντας την μικρή gs είμαι σε σκέψεις.
Η γνώμη σας θα βοηθήσει στην τελική μου επιλογή
Ευχαριστώ.

Μάλλον, τι βερσυς είναι καλύτερο μηχανάκι , αλλά το χρηματοδοτικό της BMW δεν έχει αντίπαλο.
Εσένα οπτικά ποιο από τα 2 σου αρέσει;
Αν μπορείς, κάνε ένα τέστ ραιντ και τα δύο.

Αντε, με το καλό!

gerokost
16/06/2018, 21:05
Ναι μόνο που το xmax δεν είναι μοτοσικλέτα αλλά scooter,aka μπανιέρα aka καναπές με ρόδες.

Μαζί σου, αλλά βολεύει. Ούτε μένα μ αρέσουν τα σκουτεροειδή αλλά βολεύουν κόσμο.

ps : Κι εγώ για κάτι τέτοιο κοίταγα αλλά κατέληξα στο CB500X που θα αγοραστεί σε λίγο καιρό.

jannisb
02/07/2018, 17:43
Ναι μόνο που το xmax δεν είναι μοτοσικλέτα αλλά scooter,aka μπανιέρα aka καναπές με ρόδες.

και αισθηση οδηγησης βάρκας...πηγαινει εκει που θελει εκεινο ;)

DRAKONET
02/07/2018, 18:10
ΟΧΙ
Μακρια φιλε...ειδικα με δευτερο ατομο....στενη σελα για 2...τερματιζει το αμορτισερ...κακη ποιοτητα σε πλαστικα..και τσιμπημενα τα σερβις...το εχω δει... το οδηγησα και με δευτερο ατομο οπως και το καβασακι το οποιο πηρα...και το σουζουκι v strom.
μακραν πιο καλο το VERSYS 300X...για αποστασεις που θες και εκδρομουλες...νευρο.... γκαζι οταν το θες...και προστασια απο τον αερα και ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΒΟΥΤΗΡΟΟΟΟΟ...το bmv δεν εχει ανεμοθωρακα μποστα
to VERSYS εχει και 40 αλογα...οτι θες μου λες να βοηθησω φιλαρακι γιαπιο λεπτομερειες

WRC
18/12/2018, 17:44
καλησπερα,

ενδιαφερομαι και εγω για το 310R. Τελικα αξιζει για μεσα στην πολη κυριως απο αποψη καταναλωσης και ροπης? χρηση ενα ατομο κυριως.

Bowleno
18/12/2018, 18:50
καλησπερα,

ενδιαφερομαι και εγω για το 310R. Τελικα αξιζει για μεσα στην πολη κυριως απο αποψη καταναλωσης και ροπης? χρηση ενα ατομο κυριως.

Τα από πάνω σχόλια δεν σε καλύπτουν;

lleonidas
18/12/2018, 21:28
καλησπερα,

ενδιαφερομαι και εγω για το 310R. Τελικα αξιζει για μεσα στην πολη κυριως απο αποψη καταναλωσης και ροπης? χρηση ενα ατομο κυριως.

Καλησπέρα!Ρίξε μια ματιά και εδώ (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152748&highlight=bmw+g310) :)

road spirit
19/12/2018, 09:27
Mε τo 310R έχω κάνει καμιά 200αριά χλμ. Κακή ανάρτηση και κακή αίσθηση στο φρένο μπροστά. Κατά τα άλλα είναι παιχνίδι, πολύ βολική θέση οδήγησης για εμένα (1,75), μανιτζέβελο στη πόλη, καλό μοτεράκι για τα δεδομένα του (μονοκύλινδρο).

Λένε ότι το GS έχει καλύτερες αναρτήσεις.

Αναφέρθηκε το CB500X στην κουβέντα. Μακράν, πολύ μακράν, καλύτερη μοτοσικλέτα από ότι άλλο επίσης αναφέρθηκε (βέρσυς κλπ). Έχω κάνει 1200 χλμ μέχρι τώρα και με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Για τα χρήματα που κοστίζει είναι μονόδρομος. Ειδικά τώρα που ανακοινώθηκε το νέο μοντέλο με 19άρη τροχό, η τιμή στα υπάρχοντα στοκ μοντέλα 2018 θα πέσει. Δεν θα το συζητούσα καν για οτιδήποτε άλλο.

Panos76
19/12/2018, 10:40
Αναφέρθηκε το CB500X στην κουβέντα. Μακράν, πολύ μακράν, καλύτερη μοτοσικλέτα από ότι άλλο επίσης αναφέρθηκε (βέρσυς κλπ). Έχω κάνει 1200 χλμ μέχρι τώρα και με έχει εκπλήξει ευχάριστα. Για τα χρήματα που κοστίζει είναι μονόδρομος. Ειδικά τώρα που ανακοινώθηκε το νέο μοντέλο με 19άρη τροχό, η τιμή στα υπάρχοντα στοκ μοντέλα 2018 θα πέσει. Δεν θα το συζητούσα καν για οτιδήποτε άλλο.

Να ξερες τι κουράγιο μου δίνεις :touched:



:lol:


Ακόμα ούτε ένα ριβιού της προκοπής δεν έχουμε για το καινούριο!

DRAKONET
19/12/2018, 11:14
Τελικα μαλλον δεν ενδιαφερει τι μπορει να γραψει το φορουμ ...και τι εμπειρια μπορει να εχουν οσοι γραφουν για το bmw...
Θα επιμεινω..ειναι η χειροτερη επιλογη....δεν εχει σχεση με το πακετο της βαυαριας---καμια ομως !
ΕΑΝ ειναι ερωτας...τοτε παω πασο .
Τωρα αυτο που λετε για το CB 500X....ειναι αλλη κατηγορια παιδια.....γιατι μπερδευεστε??
Ειναι πιο πολλα κυβικα...θελει αλλο διπλωμα....ΔΕΝ ειναι διπλου χαρακτηρα....μαλλον σας ξεγελαει το ρυνχος μπροστα...δειτε τοτε το μεγεθος του εμπρος τροχου εαν θελετε να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Τελος εχει και 1000 ευρω πιο πολλα

ptc
19/12/2018, 11:20
Τωρα αυτο που λετε για το CB 500X....ειναι αλλη κατηγορια παιδια.....
Ειναι πιο πολλα κυβικα...θελει αλλο διπλωμα....

Σχετικα με το διπλωμα, νομιζω πως κανεις λαθος. Το Honda οδηγειται με Α2.

https://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/honda-test-on-off/9000-test-2016-honda-cb500x-abs

karateo
19/12/2018, 11:21
Τελικα μαλλον δεν ενδιαφερει τι μπορει να γραψει το φορουμ ...και τι εμπειρια μπορει να εχουν οσοι γραφουν για το bmw...
Θα επιμεινω..ειναι η χειροτερη επιλογη....δεν εχει σχεση με το πακετο της βαυαριας---καμια ομως !
ΕΑΝ ειναι ερωτας...τοτε παω πασο .
Τωρα αυτο που λετε για το CB 500X....ειναι αλλη κατηγορια παιδια.....γιατι μπερδευεστε??
Ειναι πιο πολλα κυβικα...θελει αλλο διπλωμα....ΔΕΝ ειναι διπλου χαρακτηρα....μαλλον σας ξεγελαει το ρυνχος μπροστα...δειτε τοτε το μεγεθος του εμπρος τροχου εαν θελετε να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Τελος εχει και 1000 ευρω πιο πολλα

Μιλάμε για ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι ναί.
Και βγαίνει σε Α2

road spirit
19/12/2018, 11:36
Τελικα μαλλον δεν ενδιαφερει τι μπορει να γραψει το φορουμ ...και τι εμπειρια μπορει να εχουν οσοι γραφουν για το bmw...
Θα επιμεινω..ειναι η χειροτερη επιλογη....δεν εχει σχεση με το πακετο της βαυαριας---καμια ομως !
ΕΑΝ ειναι ερωτας...τοτε παω πασο .
Τωρα αυτο που λετε για το CB 500X....ειναι αλλη κατηγορια παιδια.....γιατι μπερδευεστε??
Ειναι πιο πολλα κυβικα...θελει αλλο διπλωμα....ΔΕΝ ειναι διπλου χαρακτηρα....μαλλον σας ξεγελαει το ρυνχος μπροστα...δειτε τοτε το μεγεθος του εμπρος τροχου εαν θελετε να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.
Τελος εχει και 1000 ευρω πιο πολλα

α) το CB πάει με δίπλωμα Α2
β) άλλη κατηγορία στα χαρτιά. Γιατί στην πράξη θα κάνει ότι κάνει το 310GS/R και πολύ καλύτερα. Όσον αφορά την τιμή, γελάμε. Το 310 GS κάνει 6 χιλιάρικα, το cb θα πέσει η τιμή του οσονούπω κάτω απο τα 7. Σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος δεν θα ήθελε να δώσει 600-700 πχ ευρώ παραπάνω για να πάρει το χόντα, που είναι παντού καλύτερο και το αισθάνεσαι 2 φορές πιο μοτοσυκλέτα απο το 310.

BLiTzER
19/12/2018, 16:45
Όλα τα χόντα μέχρι 1300cc οδηγούνται με Α2. :lol:

bulmont
19/12/2018, 19:39
Όλα τα χόντα μέχρι 1300cc οδηγούνται με Α2. :lol:

Εισαι κακούλης....................:bawl::bawl:

DRAKONET
19/12/2018, 21:22
Μιλάμε για ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι ναί.
Και βγαίνει σε Α2
==================================
Καλυτερο σε μερικα κομματια θα ελεγα...αλλωστε το VERSYS 300 παραθετει ειπαμε διπλο χαρακτηρα...και σε αυτο το κομματι χανει καθαρα κατα κρατος το honda!

ναι ειναι με α2..λαθος

DRAKONET
19/12/2018, 21:23
Σχετικα με το διπλωμα, νομιζω πως κανεις λαθος. Το Honda οδηγειται με Α2.

https://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/honda-test-on-off/9000-test-2016-honda-cb500x-abs

εχεις δικιο εκ παραδρομης..

buckley
19/12/2018, 21:25
Εισαι κακούλης....................:bawl::bawl:

Όχι ,απλά βλέπει τα πράγματα πια με άλλο πρίσμα, 4τροχο...:bawl:

DRAKONET
19/12/2018, 21:45
α) το CB πάει με δίπλωμα Α2
β) άλλη κατηγορία στα χαρτιά. Γιατί στην πράξη θα κάνει ότι κάνει το 310GS/R και πολύ καλύτερα. Όσον αφορά την τιμή, γελάμε. Το 310 GS κάνει 6 χιλιάρικα, το cb θα πέσει η τιμή του οσονούπω κάτω απο τα 7. Σόρρυ, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ποιος δεν θα ήθελε να δώσει 600-700 πχ ευρώ παραπάνω για να πάρει το χόντα, που είναι παντού καλύτερο και το αισθάνεσαι 2 φορές πιο μοτοσυκλέτα απο το 310.
=============================================================
Δεν κανει το CB για ''πολλα'' στο χωμα....απλα...οταν το καβαλησεις θα καταλαβεις.....επισης βοηθαει πολυ στο VERSYS ο συμπλέκτης Assist & Slipper στα χωματινα κοματια που πρεπει να παιζεις με την μανετα συνεχως.......τελος να πω οτι στο ατσάλινο πλαίσιο τύπου backbone εχει γινει ειδικη μελετη για να αντεχει με δικαβαλλο σε χρηση εκτος δρομου....την στιγμη που εχει απλο σωληνωτο το honda
Αριστο στην ασφαλτο για αυτο που πρεσβευει

DRAKONET
19/12/2018, 21:49
Οτι ο galanakop που ξεκινησε την κουβεντα δεν ξαναγραψε....να πει τι εκανε ?

mia_zoi_kawa
19/12/2018, 22:25
Οκ παιδιά αν βάλεται την λογική υπάρχουν καλύτερες επιλογές και το gs είναι άλλη μια μικρή μονοκύλινδρη μοτοσυκλέτα.... Αλλά αν βάλεται το συναίσθημα, δηλαδη την υπεροχή (placebo ; ) που νιώθει κάποιος όταν καβαλα δίτροχο της bmw (ακόμα και αν αυτό είναι έτσι και έτσι...) δεν την σκέφτεστε;
Αφηστε λοιπον το παιδί να αγοράσει ότι γουστάρει.

Υγ. Drakonet ανάμεσα σε cbx 500 και versys εγώ θα διάλεγα το πρώτο.

sonero
01/03/2020, 16:40
εκανα τεστ ραιντ χτες στο 310 ..αυτο που με ενοχλησε ειναι οτι μετα τα 107-110 χλμ/ω το μοτερ τριζει και μαζι του και εσυ..αρα δεν μπορεις να ταξιδεψεις με πανω απο 110 χλμ.κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι καλη μηχανη
:eek:

DRAKONET
02/03/2020, 14:53
εκανα τεστ ραιντ χτες στο 310 ..αυτο που με ενοχλησε ειναι οτι μετα τα 107-110 χλμ/ω το μοτερ τριζει και μαζι του και εσυ..αρα δεν μπορεις να ταξιδεψεις με πανω απο 110 χλμ.κριμα γιατι κατα τα αλλα ειναι καλη μηχανη
:eek:

Διαβασες ολο το ποστ ??
Δεν αξιζει....σε σχεση με τον ανταγωνισμο...επισης εχει μεγαλο θεμα στην πισω αναρτηση καθως σε μεγαλυτερες διαδρομες αποστασης...αλλα και το καλοκαιρι σε κοντινες και μεσα σε κινηση το πισω αμορτισερ ζεσταινει το λαδι η εξαγωγη της εξατμισης που
βρισκεται αντικρυστα (πατατα για μενα)
επισης δεν εχει μοχλικο..!!


http://www.mrbike.gr/website/images/stories/motorcycles/2018-02-12_bmw-g-310-gs-ellada/BMW-G-310-GS-detail-9-shock.jpg

Garfield
28/02/2024, 19:49
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS; Υπόψιν αυτό που έχω έχει 22 άλογα και δεν έχει ABS. Η χρήση θα είναι μικτή δηλαδή και για σχεδόν καθημερινή χρήση εντός πόλης αλλά και ταξιδάκια είτε κοντινά είτε ακόμα και εκτός Ελλάδος.

panavour
28/02/2024, 19:59
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS; Υπόψιν αυτό που έχω έχει 22 άλογα και δεν έχει ABS. Η χρήση θα είναι μικτή δηλαδή και για σχεδόν καθημερινή χρήση εντός πόλης αλλά και ταξιδάκια είτε κοντινά είτε ακόμα και εκτός Ελλάδος.

συνολικα ποσο θα σου παει συνυπολογιζοντας την αξια του σκουτερ που θα δωσεις?

Garfield
28/02/2024, 21:06
συνολικα ποσο θα σου παει συνυπολογιζοντας την αξια του σκουτερ που θα δωσεις?

Υπολογίζω να δώσω αυτό που έχω 2000-2500€. Βλέπω στο car.gr ότι τα μεταχειρισμένα BMW είναι 4500-5500€.

panavour
28/02/2024, 23:38
Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε bmw φτιαγμένο στην Ινδία (g310gs),θα σου πρότεινα με τα ίδια χρήματα να πάρεις ένα ,νοge500ds,που και 500αρι είναι,και έχει 15 άλογα παραπάνω,και μηχανή κλώνο της Χόντα έχει.Μεγαλυτερη άνεση, χωράει 2ο άτομο, μεγαλύτερη ισχύς,και ροπή.Ομως αν γουστάρεις bmw πάρε bmw.Οτι πάρεις όμως ,αν μπορείς οδήγησε το πρώτα.

est
29/02/2024, 08:55
Εφόσον δεν σε καλύπτει το σκούτερ σου πλέον, η μετάβαση σε μοτοσυκλέτα σίγουρα αξίζει. Τώρα αν θα είναι το bmw ή κάποιο άλλο, είναι θέμα γούστου. Σε αυτά τα κυβικά και χρήματα θα κοιτούσα τα ΚΤΜ 390 adv. Honda CB500, CF 450MT για ονοφάκια με έξτρα χώρο. Υπάρχουν και οι αντίστοιχες προτάσεις για street αν σε βολεύει καλύτερα.

Panos76
29/02/2024, 09:34
Για να μην ανοίξω άλλο θέμα...

Αξίζει η μετάβαση με επιπλέον 2500-3000€ από ιταλικό 300άρι σκούτερ του 2016 σε μεταχειρισμένο (μετά του 2021) BMW G310GS;

To gs που κοιτάζεις είναι του '18 ή του '21;

Αφού θα κάνεις που θα κάνεις την αλλαγή κοίτα για κάτι μεταξύ 500 και 650.

Το μπεμβεδάκι πάει βία 140 στα κόκκινα.

Το 500 άρι πάει 140 ψιλοζορισμένο.

Αργά ή γρήγορα θα το χρειαστείς το γκάζι και την αντοχή.

phovos
29/02/2024, 10:19
Το g310gs είναι σχετικά αδύναμο νομίζω για πολύ μεγάλα ταξίδια. Όχι ότι δεν θα σε πάει αλλά λογικά θα σε κουράσει αρκετά. Κατά τ'αλλα είναι πολύ όμορφη μηχανή και στην πόλη ή και σε κοντινές εκδρομές θα τη χαρείς πολύ νομίζω.

Υγ: μια χαρά είναι οι μηχανές από Ινδία, είτε λέγονται Bajaj είτε λέγονται KTM duke είτε BMW g350gs και triumph speed. Just my 2 cents...

Garfield
29/02/2024, 19:25
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Κάθε γνώμη και άποψη είναι τροφή για σκέψη.

Η αλήθεια είναι έτσι όπως το έθεσα το ερώτημα μου δεν έγινα απόλυτα κατανοητός. Μέχρι τέλος του έτους αναμένω μια αλλαγή στα επαγγελματικά μου που μπορεί να είναι πολύ καλή αλλά και πολύ μέτρια. Αν συμβεί το αισιόδοξο σενάριο σκέφτομαι για κάτι μεγαλύτερο από το G310GS. Το ερώτημα μου ήταν αν τελικά δεν πάνε τα πράγματα όσο καλά το ελπίζω αν τελικά αξίζει το επιπλέον ποσό για κάτι που φαινομενικά δεν έχει τις τόσες διαφορές σε σχέση με αυτό που έχω.




Εκτός αν θέλεις οπωσδήποτε bmw φτιαγμένο στην Ινδία (g310gs),θα σου πρότεινα με τα ίδια χρήματα να πάρεις ένα ,νοge500ds,που και 500αρι είναι,και έχει 15 άλογα παραπάνω,και μηχανή κλώνο της Χόντα έχει.Μεγαλυτερη άνεση, χωράει 2ο άτομο, μεγαλύτερη ισχύς,και ροπή.Ομως αν γουστάρεις bmw πάρε bmw.Οτι πάρεις όμως ,αν μπορείς οδήγησε το πρώτα.

Δεν αποκλείω και μια υπέρβαση όπως το Voge DS525X.




Εφόσον δεν σε καλύπτει το σκούτερ σου πλέον, η μετάβαση σε μοτοσυκλέτα σίγουρα αξίζει. Τώρα αν θα είναι το bmw ή κάποιο άλλο, είναι θέμα γούστου. Σε αυτά τα κυβικά και χρήματα θα κοιτούσα τα ΚΤΜ 390 adv. Honda CB500, CF 450MT για ονοφάκια με έξτρα χώρο. Υπάρχουν και οι αντίστοιχες προτάσεις για street αν σε βολεύει καλύτερα.

Ανάμεσα στα υπόψιν μου είναι πολλά και διαφορετικά μοντέλα (από adv μέχρι sport). Μάλλον θα πρέπει να θέσω τις προτεραιότητες μου αφού δω πρώτα που θα είμαι οικονομικά. Παρεπιπτώντνως το KTM 390ADV το έκανα test ride αλλά δεν θα έλεγα ότι με βόλεψε (θέση οδηγησης και κιβώτιο).




To gs που κοιτάζεις είναι του '18 ή του '21;

Αφού θα κάνεις που θα κάνεις την αλλαγή κοίτα για κάτι μεταξύ 500 και 650.

Το μπεμβεδάκι πάει βία 140 στα κόκκινα.

Το 500 άρι πάει 140 ψιλοζορισμένο.

Αργά ή γρήγορα θα το χρειαστείς το γκάζι και την αντοχή.

Κοιτάζω για 2021 και μετά. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι ότι σύντομα μπορεί να αναζητήσω περισσότερο γκάζι όπως λες. Αν είναι να έχω την δυνατότητα για περισσότερα χρήματα καλοβλέπω και ένα F700GS (μοντ. 2016 και μετά).




Το g310gs είναι σχετικά αδύναμο νομίζω για πολύ μεγάλα ταξίδια. Όχι ότι δεν θα σε πάει αλλά λογικά θα σε κουράσει αρκετά. Κατά τ'αλλα είναι πολύ όμορφη μηχανή και στην πόλη ή και σε κοντινές εκδρομές θα τη χαρείς πολύ νομίζω.

Υγ: μια χαρά είναι οι μηχανές από Ινδία, είτε λέγονται Bajaj είτε λέγονται KTM duke είτε BMW g350gs και triumph speed. Just my 2 cents...

Εμφανησιακά μου αρέσει πολύ γι αυτό και η σκέψη. Παρεμπιπτόντως και το Triumph Speed 400 είναι στα υπόψιν.

PaNick67
29/02/2024, 21:20
Να ξέρεις ότι το σκούτερ είναι πιο γρήγορο μέχρι τα 80 λόγω μετάδοσης. Τα CVT δίνουν συνέχεια χωρίς το κρέμασμα που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στην αλλαγή σχέσης.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να πάρεις κάτι σε 500+

parkaris
29/02/2024, 21:35
Προσοχή , το 310gs εχει 11,5 λίτρα ντεπόζιτο.

doctoras
29/02/2024, 21:50
Να ξέρεις ότι το σκούτερ είναι πιο γρήγορο μέχρι τα 80 λόγω μετάδοσης. Τα CVT δίνουν συνέχεια χωρίς το κρέμασμα που κάνει το κιβώτιο ταχυτήτων στην αλλαγή σχέσης.


Δεν ισχύει. Ειδικα λογω του cvt.
Μια μοτοσυκλέτα σε όλα είναι πιο γρηγορη λόγω του κιβωτίου που εκμεταλλεύεται πλήρως το αποδοτικότερο φάσμα στροφών.

Παραδειγμα το δικο μου αργό μηχανάκι σχετικά με 25hp (gsx250r), πάει ρόδα-ροδα με μπεβερλυ 400στα φανάρια. Όλα τα βαριά σκούτερ κατω απο 350cc τα ρίχνω στα αυτιά.



Το g310gs 2022 με την τελευταία του αναβάθμιση, το είχε φίλος μου, το οδήγησα. Είναι πολύ ωραίο οδηγικά το μόνο που θα ήθελα είναι ψηλότερα καβαλετα τιμονιού.
Είναι το πιο ελαφρύ της κατηγορίας με 175κ γεμάτο και ευκολία παπίου στην μετακινήσεις στην πόλη.
Οι αναρτήσεις είναι ενδοτικές και για αυτούς που δε ζητάν επιδόσεις θα απολαύσουν άνεση σε κάθε είδους κακοτεχνία αλλά και εκτός δρόμου θα πάει άνετα.
Το μοτερ του είναι πολύ αποδοτικό 34hp και πόλυ εύστροφο.
Στο ταξίδι επειδή είναι υψηλοροπο πάει άνετα με 120χαω ταξιδι, σκέψου ότι ένα crf300L (27hp) πάει άνετα 110χαω
Στα μονοκυλινδρα ισχύει να βρεις το σημειο των κραδασμών και να πας είτε λίγο πριν είτε λίγο μετά.

Το αντίτιμο της υψηλής απόδοσης είναι τα σκορτσαρισματα κατω από 2k σελ. Και αυτό είναι αναμενόμενο.

Αν το βρήκες καλό ντιλ παρτο μια χαρά είναι.
Αν θες να πας σε λίγο μεγαλύτερο αλλά στη κατηγορία του Α2(ανεξαρτήτως διπλωματος) , το cb500x είναι καλή εναλλακτική, πιο τουρινκ συγκριτικά

doctoras
29/02/2024, 22:05
Προσοχή , το 310gs εχει 11,5 λίτρα ντεπόζιτο.

Δε λέει κάτι, με μεση 3.8-4λ/100χλμ θα βγάλει άνετα πάνω από 250km χώρις στάση

DRAKONET
29/02/2024, 22:05
Ξεχνα το bmw
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς...απλα ανεκτη
Μικρη σελα για 2 ατομα.
Πισω αμορτισερ το οποιο τερματιζει ευκολα....και επισης ζεσταινεται απο την εξατμιση
που ειναι παραλληλα με το αμορτισερ.
Ετσι μετα αο καποια χλμ τρα γινεται επικυνδυνο στην οδηγηση
ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ το voge DS 500

doctoras
29/02/2024, 22:26
Ξεχνα το bmw
ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗς...απλα ανεκτη
Μικρη σελα για 2 ατομα.
Πισω αμορτισερ το οποιο τερματιζει ευκολα....και επισης ζεσταινεται απο την εξατμιση
που ειναι παραλληλα με το αμορτισερ.
Ετσι μετα αο καποια χλμ τρα γινεται επικυνδυνο στην οδηγηση
ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ το voge DS 500

Φίλτατε συμπαθα με ειδα και το παλιότερο ποστ σου, ίδιο
Υποκειμενικές είναι οι απόψεις ετσι δεν είναι;
Το αν «κανει» το μηχανάκι το λένε οι πωλήσεις του.
Ε, και τόσα χρόνια δε αναπτύχθηκε κάποια κακή φημολογία γύρω απο αυτά που περιγράφεις.

Συνεπως εμεις εδώ μεταφέρουμε τις εμπειριες μας χωρίς να προτρέπουμε πάρε αυτό η εκείνο. Ο αποδέκτης θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει.

panavour
29/02/2024, 22:34
Φίλτατε συμπαθα με ειδα και το παλιότερο ποστ σου, ίδιο
Υποκειμενικές είναι οι απόψεις ετσι δεν είναι;
Το αν «κανει» το μηχανάκι το λένε οι πωλήσεις του.
Ε, και τόσα χρόνια δε αναπτύχθηκε κάποια κακή φημολογία γύρω απο αυτά που περιγράφεις.

Συνεπως εμεις εδώ μεταφέρουμε τις εμπειριες μας χωρίς να προτρέπουμε πάρε αυτό η εκείνο. Ο αποδέκτης θα τα ζυγίσει και θα αποφασίσει.

ο συγκεκριμμενος φιλος drakonet,εκφραζει σιγουρα υποκειμενικες αποψεις οπως ολοι μας,αλλα επειδη εκανε εκτεταμμενη ερευνα αγορας και οδηγησε λεπτομερως πολλα, μηχανακια οταν ηταν να αγορασει ,το versys 300 που τελικα αγορασε,ειχε οδηγησει και το bmw μαζι με τον γυιο του δευτερο ατομο,και το ειχε αναφερει και τοτε,καποια χρονια πριν.Οποτε εχει ιδίαν εμπειρίαν.Και φυσικα μπορει -οπως ολοι μας-να προτρεπει ή οχι.

Lakisss
29/02/2024, 23:00
Δεν αποκλείω και μια υπέρβαση όπως το Voge DS525X.

Ευχαριστημένος κάτοχος, εξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταία δεκάρα.