PDA

View Full Version : ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΨΥΚΤΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ



Apirathos
11/06/2018, 13:24
Καλησπέρες...
Αναζητώ τρόπο να τοποθετήσω θερμόμετρο στη μοτοσυκλέτα μου. Πρόκειται για το ZL400, το οποίο κανονικά, έχει stop lamp αλλά, λόγω αλλαγμένου κοντέρ ...δεν υπάρχει καν! Κι επειδή χάλασε και η βαλβίδα του ανεμιστήρα, το μετέτρεψα σε χειροκίνητο, με διακόπτη στο τιμόνι και το έχω μόνιμα αναμένο στα τυφλά, ουσιαστικά. Πιστεύω πως, αν βάλω όργανο για να παρακολουθώ τη θερμοκρασία του κινητήρα, θα ησυχάσει το κεφάλι μου. Σκέφτηκα λοιπόν, δυο λύσεις και μια τρίτη:

*Στη μια, αγοράζω ένα μοτο-θερμόμετρο 12V, έναν universal αισθητήρα θερμοκρασίας που θα βάλω (όταν βρω κατάλληλο, ώστε να ταιριάζουν τα πάσα) στη θέση της βαλβίδας του ανεμιστήρα και ο ηλεκτρολόγος ή εγώ με μια καθοδήγηση, τα ενώνω στο ρεύμα και δουλεύουν.

*Στη δεύτερη, αγοράζω ένα αυτόνομο θερμόμετρο γενικής χρήσης, με μπαταρία λιθίου και μεγάλο εύρος θερμοκρασίας (0-120 βαθμοί) και στερεώνω τον αισθητήρα του, κάπου πάνω στον κινητήρα και αφού το παρακολουθώ για καμμιά βδομάδα, μαθαίνω τις μέσες τιμές του και άμα το δω να ανεβαίνει ύποπτα, σβήνω μηχανη...

*Στην Τρίτη, παντρεύω τις δυο πρηγούμενες: Θερμόμετρο με μπαταρία λιθίου όπως αυτό που περιγράφω στη 2η περίπτωση και αλλάζω τον αισθητήρα του, με αυτόν της 1ης περίπτωσης, δεν ξέρω βέβαια, αν κάτι τέτοιο, θα δουλέψει, ή θα μου μετράει τα μποφόρ στο Αιγαίο...

Απ' όσο είδα, υπάρχουν και τάπες ψυγείου με ενσωματωμένο θερμόμετρο αλλά, είναι αδύνατο να βλέπεις το όργανο την ώρα που οδηγείς...

Για πείτε μου ωρές παιδιά καμμιά λύση γιατί, δεν κρύβω πως, ψιλοπελάγωσα...
Ευχαριστώ!

sapila racing
11/06/2018, 13:34
To να πας να αγοράσεις τον original διακόπτη/βαλβίδα του βεντιλατερ και απλά να τον αλλάξεις δεν παίζει σαν σενάριο? :confused:

Επίσης πόσο να κάνει ενα μεταχειρισμένο κοντερ για Eliminator ωστε να εχεις και ενδειξη?

Apirathos
11/06/2018, 13:46
To να πας να αγοράσεις τον original διακόπτη/βαλβίδα του βεντιλατερ και απλά να τον αλλάξεις δεν παίζει σαν σενάριο? :confused:

Επίσης πόσο να κάνει ενα μεταχειρισμένο κοντερ για Eliminator ωστε να εχεις και ενδειξη?

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για βαλβίδα, να πάρω δηλαδή, μια καινούργια. Όμως, ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι, μου πρότειναν τη λύση του διακόπτη γιατί, γενικώς είναι θερμά μηχανάκια και ολίγον απρόβλεπτα. Παρόλα αυτά, δε θα είχα αντίρρηση για νέα βαλβίδα, αρκεί να υπήρχε ταυτόχρονα κι ένα όργανο, για να ξέρω τί μου γίνεται...

Το κοντέρ για Elim, έχει μόνο λαμπάκι που, όταν ανάψει, είναι πλέον αργά... Επιπλέον, ο προηγούμενος άλλαξε και φανάρι όπου, επάνω έχει το λαμπάκι λαδιού, νεκράς και φλας. Στη θέση όλων αυτών, έβαλε κοντέρ & στροφόμετρο από ...αερόψυκτο (!) και οι χρήσιμες αυτές ενδείξεις, ...πήγαν περίπατο!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

OldMan
12/06/2018, 12:11
Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
(αν οντως το κανει..)

Apirathos
12/06/2018, 13:31
Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
(αν οντως το κανει..)

Δεν το κάνει! Εγώ είμαι υποχόνδριος και φοβάμαι μην το κάνει (λόγοι; από διαρροή στο ψυγείο, στα κολάρα, βλαβη στην αντλία κλπ) και δεν πάρω χαμπάρι!

Ευχαριστώ!

o_gavros
12/06/2018, 13:42
Το θεμα ειναι να βρεις το ΓΙΑΤΙ ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι σου..
(αν οντως το κανει..)

για στάξε λίγια απο τη σοφία σου ω μεγάλε σαμάνε των κινητήρωνε, γιατι το Ζ έχει αρχίσει και φτάνει σε θερμοκρασία που ανάβει το βεντιλατέρ πολύ γρήγορα, όταν κινείται αργά και με 1η-2η.

toyar
12/06/2018, 13:56
Γιατι ειναι καλοκαιρι....

o_gavros
12/06/2018, 14:55
σε διαβεβαιώ πως στο Τρανσφαγκαράσαν δεν ήταν καλοκαίρι κι όμως ζεστάθηκε.όχι το ιδιο γρηγορα όπως αν βρισκόμουν στα στενα στον Πειραιά,αλλά ζεστάθηκε.
Όταν ρολάρει, τότε δεν εχει θέμα και παιζει απο 80 μέχρι 90 κελσιους.
Αλλά με μικρή σχέση στο κιβώτιο, ανεβαίνει πολύ πιο ευκολα απο όσο θυμάμαι.
Επίση,τα ζουμιά τα αλλαξα πριν 2 βδομάδες.
Μπορει να μην είναι και τίποτα και απλά να το φαντάζομαι;

telegonos
12/06/2018, 15:35
Δεν το κάνει! Εγώ είμαι υποχόνδριος και φοβάμαι μην το κάνει (λόγοι; από διαρροή στο ψυγείο, στα κολάρα, βλαβη στην αντλία κλπ) και δεν πάρω χαμπάρι!

Ευχαριστώ!

Πούσαι όμως, υποχόνδριε...

Όλη την ώρα να δουλεύει το βεντιλατέρ, το οποίο τραβάει γερό ρεύμα, θα πεθάνει κάποια στιγμή η ανόρθωση σου και θα μείνεις από ηλεκτρικά, αυτό το έχεις σκεφτεί;

ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει όλη την ώρα το βεντιλατέρ, και για άλλον λόγο, όχι μόνο για το ότι ζητάει ρεύμα.

Επίσης, θερμόμετρα να μπουν στο μοτό σου, τύφλα να έχει το aliepxress. Μην ξεχνάς όμως το πιο βασικό θερμόμετρο όλων, την ίδια σου την αίσθηση. Ένα μοτέρ ζεματισμένο, και να μην έχεις όργανο, το νοιώθεις, κάτω από τα πόδια σου είναι. Ε όταν είσαι καλοκαίρι 10 λεπτά στην κίνηση κολλημένος (άρα και με την λογική έχει ζεσταθεί), και το νοιώθεις να ζεματάει (άρα και με την αίσθηση έχει ζεσταθεί) ΤΟΤΕ ανοίγεις διακόπτη βεντιλατέρ. Όχι όλη την ώρα.

telegonos
12/06/2018, 15:42
έναν universal αισθητήρα θερμοκρασίας που θα βάλω (όταν βρω κατάλληλο, ώστε να ταιριάζουν τα πάσα) στη θέση της βαλβίδας του ανεμιστήρα και ο ηλεκτρολόγος ή εγώ με μια καθοδήγηση, τα ενώνω στο ρεύμα και δουλεύουν.

Δεν ξέρω τα kawasaki αλλά π.χ. τα Honda, η τρυπα στο ψυγείο για τον διακόπτη του βεντιλατέρ, από την τρύπα στην φούσκα αισθητήρα-θερμοστάτη ροής, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση. Στην θέση του χαλασμένου διακόπτη, θα πας να βάλεις ξανά τον διακόπτη που προβλέπεται να έχει, και άσε τις πατέντες.

Αισθητήρα για εξτρά οργανάκι, θα βρεις κάπου ΑΛΛΟΥ να το βάλεις, παίζει να έχει ακόμα την υποδοχή η φούσκα για αισθητήρα, ταπωμένη όμως και απλά θα πρέπει να την ανοίξεις ή τα κινεζοθερμόμετρα σου δίνουν μούφα (https://www.trailtech.net/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/5/7500-3041_2.jpg) με τον αισθητήρα, που κόβεις κάπου το κολλάρο και παρεμβάλεις την μούφα (https://www.trailtech.net/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/5/7500-3041_2.jpg).

toyar
12/06/2018, 15:56
οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;

bruno
12/06/2018, 16:32
Kαποτε που ειχα ένα drz 400,μου χαρισαν ένα ψηφιακο θερμομετρο της koso,σχετικα μικρο σε διαστασεις διακριτικο.Εφτιαξα έναν ανταπτορα ινοχ στην βιδα της εξαέρωσης του θερμοστατη,αρχικα πειραματκα και ετσι εμεινε μεχρι που το πουλησα.Αν θυμαμαι καλα το βετνιλατερ δουλευε από τους 82-89C περιπου ,ηταν ακριβης δηλαδη.Εγω βεβαια δεν το εβαλα για την υπερθερμαση,ετσι και αλλιως υπηρχε το λαμπακι,απλα ηθελα να μην το ζοριζω κρυο αν και ζεστο παλι δεν το πολυκυνηγουσα:rolleyes:.Θα βρεις ευκολα τετοιο και οικονομικο σχετικα.

o_gavros
12/06/2018, 16:56
οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;

θεωρώ πως ναι καθότι είμασταν 2 σετ ματια που το είδαμε,συν ότι το έχω ξανακάνει σαν διαδικασία (με την εννοια ότι δεν είμαι νουμπας).
έγινε και 600αρα βόλτα μετα, όπου ξαναβγαλα ντεπόζιτο για να ξανατσεκάρω στάθμη και αν τυχόν είχε μείνει αέρας.
όλα όπως πρέπει δηλαδη,πίεζα τα κολάρα και δεν εβγαινε η παραμικρή φυσαλίδα.
για αυτό μου κάνει και εντύπωση, να ανεβάζει σχετικά πιο γρήγορα θερμοκρασία.
Ενώ όταν κινούμαι ρολαριστά,ακόμα και με 35βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και πολύ κυνήγι στο γκάζι, δεν ξεπερνάει τους 90 βαθμούς στην ένδειξη.

bruno
12/06/2018, 17:06
Mηπως δεν είναι από συστημα ψυξης αλλα από άλλο θεμα,πχ τροφοδοσίας?

o_gavros
12/06/2018, 17:08
ελαμπορέητ

virus
12/06/2018, 17:14
...γιατι το Ζ έχει αρχίσει και φτάνει σε θερμοκρασία που ανάβει το βεντιλατέρ πολύ γρήγορα, όταν κινείται αργά και με 1η-2η.

δεν ειναι λογικο;


σε διαβεβαιώ πως στο Τρανσφαγκαράσαν δεν ήταν καλοκαίρι κι όμως ζεστάθηκε.όχι το ιδιο γρηγορα όπως αν βρισκόμουν στα στενα στον Πειραιά,αλλά ζεστάθηκε.


εκει πανε σιγουλια για τοπιακη τερψη οφθαλμων; :rolleyes:


θεωρώ πως ναι καθότι είμασταν 2 σετ ματια που το είδαμε,συν ότι το έχω ξανακάνει σαν διαδικασία (με την εννοια ότι δεν είμαι νουμπας).
έγινε και 600αρα βόλτα μετα, όπου ξαναβγαλα ντεπόζιτο για να ξανατσεκάρω στάθμη και αν τυχόν είχε μείνει αέρας.
όλα όπως πρέπει δηλαδη,πίεζα τα κολάρα και δεν εβγαινε η παραμικρή φυσαλίδα.
για αυτό μου κάνει και εντύπωση, να ανεβάζει σχετικά πιο γρήγορα θερμοκρασία.
Ενώ όταν κινούμαι ρολαριστά,ακόμα και με 35βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και πολύ κυνήγι στο γκάζι, δεν ξεπερνάει τους 90 βαθμούς στην ένδειξη.

τι υγρα εβαλες; παιζει και να εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοκρασιας προς το περιβαλον.

o_gavros
12/06/2018, 17:21
1)δεν ειναι λογικο;



2)εκει πανε σιγουλια για τοπιακη τερψη οφθαλμων; :rolleyes:



3)τι υγρα εβαλες; παιζει και να εχουν καλυτερη απαγωγη θερμοκρασιας προς το περιβαλον.

1) λογικότατο.
το μηχανάκι όμως δε το πήρα χθες. Εχω μαθει τα χούγια του και η κάθε μικρή αλλαγή στη συμπεριφορά του, μου γίνεται πολύ ευκολότερα αντιληπτή.

2)εκεί πήγαμε σιγούλια γιατί δε μας έπαιρνε. κο κο κο και πολύ μας ήταν.

3)Valeo protectiv40.

virus
12/06/2018, 18:12
3)Valeo protectiv40.


πρωτη φορα το βαζεις;

πριν απο αυτο ειχες του ταληρου και τετραλιτρο;

o_gavros
12/06/2018, 19:04
το συγκεκριμένο ναι πρωτη φορά.
το προηγούμενο ήταν 5λιτρο κάπου στα 15-20€,δε θυμάμαι μάρκα.
Λες να είναι το ίδιο το ζουμί και να μη το ψάχνω άλλο;

virus
12/06/2018, 19:52
παιζει, διοτι ειναι πολυ καλο το valeo.

μην σε παρω στον λαιμο μου και φταιει κατι αλλο. παντως εχε το υπο επιτηρηση προληπτικα.

duke200
12/06/2018, 21:01
κομπλε με αισθητηρα και ανταπτορα για κολαρο:

https://www.ebay.co.uk/itm/0-120-Red-LCD-Motorcycles-Thermometer-Water-Temp-Temperature-Gauge-18mm-Plug/163046759751?epid=24019356454&hash=item25f6581d47:g:ZlEAAOSwjXNa-QEg

MAIK72
13/06/2018, 12:54
και κάπου έδω έισαι στην πρώτη λύση που πρότεινες χωρίς να γνωρίζω την συνδεσμολογία

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128820&page=35

Και αυτός ο αισθητήρας ταιριάζει
https://www.ebay.co.uk/itm/RADIATOR-FAN-SWITCH-SENSOR-Fits-KAWASAKI-27010-1167/281829372334?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D49131%26meid%3Da6f171acb2f94d7 1aecd60b655088714%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D5%26sd%3D331887786155%26itm%3D281829372334&_trksid=p2047675.c100005.m1851

doctoras
13/06/2018, 23:30
Χρειάζεσαι ενα κιτ που να περιλαμβάνει το όργανο τον αισθητήρα θερμοκρασιας και την μεταλλική μουφα (που κουμπωνει πανω σε ενα απο τα κολαρα του κυκλώματος ψύξης-αφαιρώντας ενα μικρο κομμάτι 5cm απο αυτα) σου οπου πανω σε αυτην την μουφα κουμπωνει ο αισθητηρας θερμοκρασίας
Δεν μπορω να το βρω τωρα κατι σαν αυτο
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F273272990843

Τον θεμοστατη ομως πρεπει να τον αντικαταστήσεις οπως και αν εχει

Apirathos
14/06/2018, 22:54
Πούσαι όμως, υποχόνδριε...

Όλη την ώρα να δουλεύει το βεντιλατέρ, το οποίο τραβάει γερό ρεύμα, θα πεθάνει κάποια στιγμή η ανόρθωση σου και θα μείνεις από ηλεκτρικά, αυτό το έχεις σκεφτεί;

ΔΕΝ πρέπει να δουλεύει όλη την ώρα το βεντιλατέρ, και για άλλον λόγο, όχι μόνο για το ότι ζητάει ρεύμα.

Επίσης, θερμόμετρα να μπουν στο μοτό σου, τύφλα να έχει το aliepxress. Μην ξεχνάς όμως το πιο βασικό θερμόμετρο όλων, την ίδια σου την αίσθηση. Ένα μοτέρ ζεματισμένο, και να μην έχεις όργανο, το νοιώθεις, κάτω από τα πόδια σου είναι. Ε όταν είσαι καλοκαίρι 10 λεπτά στην κίνηση κολλημένος (άρα και με την λογική έχει ζεσταθεί), και το νοιώθεις να ζεματάει (άρα και με την αίσθηση έχει ζεσταθεί) ΤΟΤΕ ανοίγεις διακόπτη βεντιλατέρ. Όχι όλη την ώρα.

Φίλτατε, έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά: Το βεντιλατέρ, το ανάβω κατά διαστήματα, ένα τέταρτο περίπου αφότου ξεκινήσω και μόλις, όπως σωστά είπες, νοιώσω τη ζέστη του μοτέρ στα πόδια μου! Όταν κολλήσω σε κίνηση τότε, ναι, το αφήνω αναμένο...

Apirathos
14/06/2018, 23:00
Δεν ξέρω τα kawasaki αλλά π.χ. τα Honda, η τρυπα στο ψυγείο για τον διακόπτη του βεντιλατέρ, από την τρύπα στην φούσκα αισθητήρα-θερμοστάτη ροής, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση. Στην θέση του χαλασμένου διακόπτη, θα πας να βάλεις ξανά τον διακόπτη που προβλέπεται να έχει, και άσε τις πατέντες.

Αισθητήρα για εξτρά οργανάκι, θα βρεις κάπου ΑΛΛΟΥ να το βάλεις, παίζει να έχει ακόμα την υποδοχή η φούσκα για αισθητήρα, ταπωμένη όμως και απλά θα πρέπει να την ανοίξεις ή τα κινεζοθερμόμετρα σου δίνουν μούφα (https://www.trailtech.net/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/5/7500-3041_2.jpg) με τον αισθητήρα, που κόβεις κάπου το κολλάρο και παρεμβάλεις την μούφα (https://www.trailtech.net/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/5/7500-3041_2.jpg).

Κι εδώ έχεις δίκιο: Το θερμίστορ του ανεμιστήρα, είναι στο κάτω μέρος του ψυγείου κι απ' ότι είδα, ΠΡΕΠΕΙ να μπει το ίδιο ανταλλακτικό. Το θερμίστορ του κόκκινου λαμπακίου, είναι στο θερμοστάτη και είναι θέμα τύχης και μόνο, να ταιριάζει το σπείρωμα του κινεζο-θερμόμετρου. Σήμερα όμως, πήρα έναν αισθητήρα θερμοκρασίας που βιδώνεται πάνω σε κάποιο σημείο του μοτέρ εξωτερικά και λειτουργεί εξ' επαφής. Και η μπούφα είναι καλή ιδέα αλλά πρέπει να βρεθεί κιτ μούφα- αισθητήρας, ώστε να ταιριάζει το σπείρωμα κι επιπλέον, η διατομή του κολάρου, τρέχα-γύρευε δηλαδή...

Apirathos
14/06/2018, 23:02
οταν αλλαξες ζουμια εξαερωση εγινε σωστα;

Πιστεύω πως ναι: Άρμεξα όλα τα κολάρα που υπάρχουν, μέχρι να σταματήσουν οι φυσαλίδες και φυσικά, να είναι γεμάτο με ζουμάκι ως επάνω, δίχως να κατεβαίνει η στάθμη του.

Apirathos
14/06/2018, 23:11
Kαποτε που ειχα ένα drz 400,μου χαρισαν ένα ψηφιακο θερμομετρο της koso,σχετικα μικρο σε διαστασεις διακριτικο.Εφτιαξα έναν ανταπτορα ινοχ στην βιδα της εξαέρωσης του θερμοστατη,αρχικα πειραματκα και ετσι εμεινε μεχρι που το πουλησα.Αν θυμαμαι καλα το βετνιλατερ δουλευε από τους 82-89C περιπου ,ηταν ακριβης δηλαδη.Εγω βεβαια δεν το εβαλα για την υπερθερμαση,ετσι και αλλιως υπηρχε το λαμπακι,απλα ηθελα να μην το ζοριζω κρυο αν και ζεστο παλι δεν το πολυκυνηγουσα:rolleyes:.Θα βρεις ευκολα τετοιο και οικονομικο σχετικα.
Σωστός κι ευχαριστώ!

Apirathos
14/06/2018, 23:14
κομπλε με αισθητηρα και ανταπτορα για κολαρο:

https://www.ebay.co.uk/itm/0-120-Red-LCD-Motorcycles-Thermometer-Water-Temp-Temperature-Gauge-18mm-Plug/163046759751?epid=24019356454&hash=item25f6581d47:g:ZlEAAOSwjXNa-QEg

Ευχαριστώ πολύ!

Apirathos
14/06/2018, 23:15
Χρειάζεσαι ενα κιτ που να περιλαμβάνει το όργανο τον αισθητήρα θερμοκρασιας και την μεταλλική μουφα (που κουμπωνει πανω σε ενα απο τα κολαρα του κυκλώματος ψύξης-αφαιρώντας ενα μικρο κομμάτι 5cm απο αυτα) σου οπου πανω σε αυτην την μουφα κουμπωνει ο αισθητηρας θερμοκρασίας
Δεν μπορω να το βρω τωρα κατι σαν αυτο
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F273272990843

Τον θεμοστατη ομως πρεπει να τον αντικαταστήσεις οπως και αν εχει

Ευχαριστώ πολύ γιτρέ μου!

Apirathos
14/06/2018, 23:54
το συγκεκριμένο ναι πρωτη φορά.
το προηγούμενο ήταν 5λιτρο κάπου στα 15-20€,δε θυμάμαι μάρκα.
Λες να είναι το ίδιο το ζουμί και να μη το ψάχνω άλλο;

Μην ανησυχείς... Απλώς, παρακολούθησέ το και αν χειροτερέψει, τότε ψέξε το, μήπως ετοιμάζεται να πει το ποίημα ο αισθητήρας του ανεμιστήρα ή, το ίδιο το θερμόμετρο. Έτσι τη μπατήασανε φίλοι που έκαναν περιοδία στην Ευρώπη με ένα βανάκι που κάποια στγμή, άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Το ψάχναν με εγκεφάλους και άλλα μπλιμπλίκια σε Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, και μόλις μπήκαν Ελλάδα, ένα μαστόρι στας Σέρρας, έβαλε το χέρι στο μοτέρ και τους άλλαξε ένα θερμόμετρο και από τότε, η υπερθέρμανση εξαφανίστηκε!

o_gavros
03/07/2018, 14:57
Μην ανησυχείς... Απλώς, παρακολούθησέ το και αν χειροτερέψει, τότε ψέξε το, μήπως ετοιμάζεται να πει το ποίημα ο αισθητήρας του ανεμιστήρα ή, το ίδιο το θερμόμετρο. Έτσι τη μπατήασανε φίλοι που έκαναν περιοδία στην Ευρώπη με ένα βανάκι που κάποια στγμή, άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία. Το ψάχναν με εγκεφάλους και άλλα μπλιμπλίκια σε Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, και μόλις μπήκαν Ελλάδα, ένα μαστόρι στας Σέρρας, έβαλε το χέρι στο μοτέρ και τους άλλαξε ένα θερμόμετρο και από τότε, η υπερθέρμανση εξαφανίστηκε!

Η αλήθεια είναι ότι απο τότε που άλλαξα ζουμι,το πόσο εύκολα ανεβάζει θερμοκρασία με έχει θορυβήσει.
Πάντα πύρωνε μεσα στην πόλη με καύσωνα.
Τωρα δε μιλάω για αυτό.Με 25-26 κέλσιους πχ,ένα φανάρι να με πετυχει που θα κανει ώρα να πρασινίσει και παίζει να φτάσει 95 βαθμούς.
αν με πετύχει και το επομενο,τότε το βεντιλατερ θα πιασει δουλειά.

Προσπαθώ να σκεφτώ αν μπορεί να φταίει κάτι άλλο,στη διαφαινόμενη ευκολότερη υπερθερμανση που μου κάνει.
Σκέφτομαι ότι σίγουρα το προηγουμενο ζουμί ήταν αστεράτο,γιατι είχε έρθει με περγαμηνές στα χέρια μου.Αλλά δε θυμάμαι πως λεγόταν.
Επίσης πήρα να δοκιμάσω το Water Wetter+ορό απο φαρμακείο, που στο Καβαμπάηκερς πίνουν νερό στο όνομα του τα εκεί αλάνια.
Θα αδειάσω το Valeo,θα ξεπλύνω με νερόξυδο,και θα βαλω το νέο μίγμα.
Αν έχει κανείς καμιά ιδέα,τι μπορεί να μου διαφεύγει, καλοδεχούμενη.

o_gavros
12/10/2018, 18:31
Έχετε το νου σας, ότι παίζουν μαϊμούδες ακόμα και στα ψυκτικά υγρά.
Όλα τα προηγούμενα θέματα που είχα με θερμοκρασίες, οφείλονται σε μαϊμού ζουμί.
συγκεκριμένα είχα επιλέξει το Valeo Protectiv40, μετά απο παρότρυνση γνωστών και φίλων ως πολύ αξιόλογο.
Δεν είχα υπολογίσει όμως ότι μπορεί και να κυκλοφορούν μούφες.
Το μαγαζί που το αγόρασα ειναι σε κεντρικό σημείο στο Μοσχάτο και αναρωτιέμαι αν έχει κάνα νόημα να πάω να διαμαρτυρηθώ.

taisteal
12/10/2018, 18:49
Δεν χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις.
Το Valeo protectiv40 το έχω δουλέψει πολλά χλμ,και είναι από τα καλύτερα,
όπως και το Ipone.

bruno
12/10/2018, 19:33
Έχετε το νου σας, ότι παίζουν μαϊμούδες ακόμα και στα ψυκτικά υγρά.
Όλα τα προηγούμενα θέματα που είχα με θερμοκρασίες, οφείλονται σε μαϊμού ζουμί.
συγκεκριμένα είχα επιλέξει το Valeo Protectiv40, μετά απο παρότρυνση γνωστών και φίλων ως πολύ αξιόλογο.
Δεν είχα υπολογίσει όμως ότι μπορεί και να κυκλοφορούν μούφες.
Το μαγαζί που το αγόρασα ειναι σε κεντρικό σημείο στο Μοσχάτο και αναρωτιέμαι αν έχει κάνα νόημα να πάω να διαμαρτυρηθώ.
Αυτος εχει ανταλλακτικα αυτοκινητων?

o_gavros
12/10/2018, 20:14
Ναι.απο το Σκρουτζ το βρήκα.
Ξέρεις κάτι που δεν ξερω;