PDA

View Full Version : Ρυθμιση βαλβιδων Ζ750



Fanis30
12/06/2018, 13:10
Καλησπερα παιδια.Μετα απο 20000 περιπου χιλομετρα (στην κατοχη μου)αποφασισα να τσεκαρω βαλβιδες.το θεμα μου ειναι το εξης.Η μαμα kawasaki δινει ανοχη στις βαλβιδες εισαγωγης απο 0.15 εως 0.24 και στις εξαγωγης 0.22 εως 0.31.Οταν τις τσεκαρα ολες οι εισαγωγης και εξαγωγης μου βγηκαν στα κατωτερα ορια...δλδ 0.15~0.16 και 0.21~0.22 αντιστοιχα.Εκτος απο τον 3ο κυλινδρο που οι εξαγωγης του ηταν στα 0.25 η μια και 0.28 η δευτερη.Το θεμα ειναι τι κανω;τις αφηνω ετσι;να τις τσεκαρω πχ σε 10000 χλμ παλι κ αν ειναι να τις ρυθμισω ολες (αν εχουν κλεισει κι αλλο δηλαδη).κ αν οντως τις ρυθμισω τωρα να τους δωσω ανοχη στο μεγαλυτερο οριο (δηλαδη 0.24 και 0.31) η στο μεσο ορο των τιμων που δινει η kawasaki;

o_gavros
12/06/2018, 13:20
Νομίζω ότι κάπου στο μέσο τις ρυθμίζουν και στα συνεργεία.
Αφού έχεις φτάσει ως εκεί,σημαίνει ότι το'χεις οπότε γιατί να περιμένεις και να ξαναλύνεις το μισό μηχανάκι;
Υπολόγισε τι καπελότα θα χρειαστούν και βουρ στον πατσά.

Fanis30
12/06/2018, 13:33
Χοντρικα θα χρειαστω 15 καπελοτα (εκτος απο τη μια εξαγωγης του 3ου) 0.05 mm μικροτερα απο τα μαμα.ξερουμε κανενα καταστημα να πουλαει καπελοτα με το κομματι;η κανεναν να κανει ανταλλαγες;η θα πρεπει να παρω ολοκληρο σετ που εχει καμια 150ρια μεσα;

o_gavros
12/06/2018, 13:39
θα σου πω την δική μου εμπειρία στην τελευταία μου ρυθμιση.
πάω τεομοτο και του λεω θελω αυτα τα νουμερα.
μου λεει δεν εχω (!!!) και θα πρεπει να παραγγειλω και να ερθουν με αεροπλάνο και θα πάρει κανα διβδόμαδο και πούτσες μπλε.
ρε φίλε του λεω, είναι δυνατόν να μην έχεις καπελότα;;;;
Η λύση που βρήκα για να μην αγοράσω το σετ που μετά νομίζω φαντάζεσαι που θα το έβαζα, ήταν να βρω ένα συνεργείο μέσω γνωστου που δέχθηκε να ανταλλάξουμε καπελότα. του έδωσα αυτα που χρήζαν αλλαγής και μου έδωσε τα νεα που χρειαζόμουν καθώς αυτός είχε το μεγαλο κιτ.
Α,και φυσικά ένα συμβολικό ποσό για την εξυπηρέτηση.

Βεβαια,το ότι κατέχεις να κάνεις τη διαδικασία μονάχος, ίσως μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να αγοράσετε κιτ απο κοινού με φίλους που αργότερα θα τους ρυθμίσεις στα δικά τους τις βαλβίδες.

sapila racing
12/06/2018, 14:21
Ο γενικός μπούσουλας είναι να ρυθμίζεις κοντά στα άνω όρια μια και τα διάκενα κλείνουν.
Αν μπορέσεις να κάνεις ανταλλαγή θα είναι το καλύτερο φυσικά!

Καπελότα συνήθως αγοράζουν τα συνεργεία, αλλά δεν τα αγοράζουν ενα ενα παρα σε σετ, γι αυτό και δεν τα βρίσκεις εύκολα μεμονωμένα.
Αν αγοράσεις ενα ενα δεν ειναι και φτηνά!

ΥΓ Το 0.21 δεν ειναι μέσα στο όριο! Αλλιώς θα σου έλεγα οτι μπορείς και να το αναβάλλεις μεχρι να τα μαζέψεις.

duke200
12/06/2018, 15:36
οτι ειπε ο προλαλησας

toyar
12/06/2018, 16:01
αφου εισαι λυμενος ηδη ρυθμιζεις κιολας
μπορεις να γλυτωσεις καπελοτα σκατζαροντας καποια απο τα δικα του και μετρωντας ξανα
εδω https://www.motosp.gr/models.php?cat=8#content μπορεις να δεις τιμες αν και νομιζω οτι τσουζουν

Fanis30
12/06/2018, 16:09
έλεγα αν σκατζαρω τα καπελοτα κ τα πάντρεψω κάπως δε νομίζω να χρειαστώ και τα 15..κάποιο θα κάνει κάπου. αν μετά αυτά που θέλω είναι μικρότερα σε νούμερο έλεγα με κάποιο τρόπο (πχ γυαλοχαρταρισμα) να τα φέρω στο νούμερο που θέλω.

sapila racing
12/06/2018, 16:15
αν μετά αυτά που θέλω είναι μικρότερα σε νούμερο έλεγα με κάποιο τρόπο (πχ γυαλοχαρταρισμα) να τα φέρω στο νούμερο που θέλω.

Εδω μας τα χαλάς!! :eek:

Fanis30
12/06/2018, 16:18
Όχι λες ε;χαχαχα.έλεγα μπας και με κανά γυαλοχαρτο το κατεβάζω σιγά σιγά και μετράω με το παχύμετρο μέχρι να το φέρω εκεί που θέλω...

p@nos
12/06/2018, 16:20
Τα περισσοτερα συνεργεια δεν εχουν προβλημα να αλλαξουν καπελοτα με τα δικα σου. Γενικα τα διακενα κλεινουν και δεν ανοιγουν οποτε καλο εινια να εισαι απο τη μεση και πανω, χωρις αυτο να σημαινει οτι αν εισαι στα κατω ακρα χαλαει ο κοσμος...

αν δεν βγαλεις καμμια ακρη με τα καπελοτα, απο τη στιγμη που ουσιαστικα θες να ''μεγαλωσεις'' τα υπαρχοντα διακενα, μπορεις μπακαλιστικα αλλα αποτελεσματικα, με μια επιπεδη πλακα και γυαλοχαρτο να ''κατεβασεις'' το υψος των δικων σου, μεχρι να πετυχεις το νουμερο που θα αντιστοιχει στα διακενα που θες. Αποτελεσματικοτατος τροπος για να εισαι μια χαρα.

toyar
12/06/2018, 16:25
νομιζω πως τα καπελοτα εχουν σκληροχρωμιο επιφανειακα
δεν ξερω αν μπορει και αν πρεπει να φαγωθει με γυαλοχαρτο

p@nos
12/06/2018, 16:32
δε νομιζω να εχουν καποια ιδιαιτερη επιφανειακη ιδιοτητα, εξαλλου τον ρολο αποστατη παιζουν...

σε ανταλλαγη καπελοτων παλιοτερα με συνεργειο παντως, απο τα 8 τα 2 ηταν γυαλοχαρταρισμενα...μερικα καπελοτα αναγραφουν νουμερο πανω τους, και επειδη πολλοι τα γυαλοχαρταρουν καλο ειναι παντα να μετρας και την πραγματικη τους διασταση με μικρομετρο για να εισαι βεβαιος...

sapila racing
12/06/2018, 16:42
δε νομιζω να εχουν καποια ιδιαιτερη επιφανειακη ιδιοτητα, εξαλλου τον ρολο αποστατη παιζουν...
.

Εχουν και παραέχουν!

Fanis30
12/06/2018, 20:50
Αύριο θα κάνω μια μέτρηση ακόμα μη τυχόν και έκανα κάπου λάθος και θα λύσω εκκεντροφορους να βγάλω τα καπελοτα να δω τι μπορώ να σκατζαρω..ερώτηση: τα μαμά καπελοτα είναι ανά 0,05 η έχει πχ 1,72 και τέτοια νουμερα;

Fanis30
13/06/2018, 14:09
Τελικά οι χθεσινές μετρήσεις ήταν λάθος γιατί δε λύγισα το φιλερ να μπαίνει εύκολα κάτω απ το αμύγδαλο του εκκεντροφορου και γι αυτό τα αποτελέσματα ήταν όλα εκτός.σήμερα με υπομονή και σιγά σιγά τις μέτρησα όλες.αποτέλεσμα. όλες οι εισαγωγής μέσα στα όρια (0,17 και μια 0,16).οι 7 της εξαγωγής μέσα στα όρια (τιμές από 0,23 έως 0,30 ) εκτός από τη μία του 4ου που τη βρήκα 0,21.και ρωτάω το εξής.για απόκλιση 0,01 από τον κατασκευαστή να λύσω εκκεντροφορους κτλ για ένα καπελοτο; η να το αφήσω έτσι και να τσεκάρω ξανά στα επόμενα 20000;

toyar
13/06/2018, 14:14
τα φιλερ σου τι νουμερα ειναι;
0,01 μπορει χαλαρα να εχει σφαλμα μετρησης προς τα πανω η κατω

Fanis30
13/06/2018, 14:18
ξεκινάνε 0,04-0,05-0,06-0,08-0,10 και πάει λέγοντας.

toyar
13/06/2018, 15:25
δλδ ολα τα νουμερα ανα 0,01;
ρωταω γιατι δεν μπορει κανεις να μετρησει διακενο 0.16 πχ
οι διαφορες 15 με 18 ας πουμε ειναι απειροελαχιστες για να μετρηθουν με φιλερ και με την αισθηση που δινει
αν η kawasaki δινει 15-24 κοιτας να περναει ευκολα το 14 και καθολου το 25

Fanis30
13/06/2018, 17:04
Όχι τα νούμερα είναι όπως τα έγραψα κ μετά έχει 0,13-0,15-0,18 κτλ.στις εισαγωγής έβαζα το 0,15 να δω αν περνάει ευκολα ( κάτω οριο) κ ανέβαινα ανά 0,01 μέχρι να σφίξει. θέμα στις υψηλότερες τιμές δε νομίζω να είχα γιατί τα διακενα με τη χρήση κλείνουν.απλά ήθελα να ξέρω πόσο είναι το διακενο ακριβώς (όσο γίνεται ακριβώς γιατί η αίσθηση του φιλερ είναι διαφορετικη στο κάθε χέρι πιστεύω ).έτσι μέτρησα κ της εξαγωγής μέχρι την τελευταία που δε χωρούσε το 0,22 και δοκίμασα το 0,21 και περνούσε κανονικά.δλδ είμαι εκτός κατά 0,01 απ τον κατασκευαστη .

Fanis30
15/06/2018, 00:45
Τελικα ολα πηγαν καλα οσον αφορα τις ρυθμισεις αλλα το προβλημα που ειχα και πριν παραμενει(το μηχανακι το ελυσα γιατι ειχα αυξημενη καταναλωση και πολλες ακαφτες)Μετα απο τον ελεγχο βαλβιδων και καθαρισμα μπεκ τα αποτελεσματα ηταν ιδια με πριν:Πολυ καλο ρελαντι,στροφαρει αψογα αλλα αν του σκασω κανα δυο απανωτες γκαζιες,οταν αφηνω το γκαζι πεταει φλογα καμια 20ρια ποντους απ την εξατμιση και οταν δε το κανει αυτο εχω μαυριλα στις ψηλες στροφες.εβγαλα ενα μπουζι να τσεκαρω κ το βρηκα καταμαυρο..συν οτι ειχα αρκετη μυρωδια απο ακαφτη βενζινη.το γενικο συμπερασμα ειναι πλουσιο μειγμα.το μηχανακι το μονο που φοραει ειναι ενα τελικο.λαμπακι δεν εχει αναψει.γενικα σε πορεια δεν εχω θεμα αλλα απο καταναλωση φτανω τα 8-9 στα 100 με νορμαλ οδηγηση.Απο που ν αρχισω;

toyar
15/06/2018, 05:40
μετρηση πιεσης βενζινης

zannisvel
15/06/2018, 08:01
Αν θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και σχεδόν 10 χρόνια, είχα το ίδιο πρόβλημα στο Z1000 και είχα κάνει όσα ανέφερες αλλά χωρίς τα διάκενα να είναι εκτός ορίων. Τελικά χρειαζόταν συγχρονισμοςτων throttlebodies (νομιζω πεταλούδες στα ελληνικά) με μανόμετρο. Είχα προσπαθήσει με DIY μανόμετρο με μπουκαλάκια και σωληνάκια σιλικόνης, αλλά επειδή δε μπορούσα με τιποτα, είχε χρειαστεί να αγοράσω ένα μανόμετρο και να κάνω τη δουλειά μου. Είναι πολύ εύκολο και μπορεί να λύσει το πρόβλημα σου.

zannisvel
15/06/2018, 08:08
Βέβαια τώρα που το ξανα σκέφτομαι, το δικό μου πρόβλημα ήταν περισσότερο στο ρελαντί και ότι μου έκανε και μερικά σβησιματα ο κινητήρας. Είχα και εγώ 1-2 μπουζί μαυρισμένα και υψηλή κατανάλωση.

Fanis30
15/06/2018, 11:08
μετρηση πιεσης;πως;αν ηταν θεμα πιεσης δε θα ειχα και προβλημα σ ολο το φασμα των στροφων;ειδικα στις ψηλες στροφες δε θα γονατιζε;τωρα που το δοκιμασα μου φαινεται οτι και στο ρελαντι του δεν ειναι "ομαλο".και τα γνωστα,καθε γκαζια και μαυριλα πισω.τα μπεκ ειναι φρεσκοκαθαρισμενα.να παιζει τοσο ρολο ο συγχρονισμος;

o_gavros
15/06/2018, 11:55
9 στα 100 ειναι τρομακτικη κατανάλωση για το Ζ750.
Ουτε στο πιο αγριο κυνήγι δεν εχω δει τέτοια νουμερα.
Φιλε,με το συμπαθειο,αλλα νιώθεις σίγουρος οτι το εχεις να κανεις αυτα τα τεστ που σου προτείνονται μόνος & σωστά;

Fanis30
15/06/2018, 12:39
Καλά κάνεις κ ρωτας φίλε μου.μηχανικός είμαι (άσχετα αν εξασκω άλλο επαγγελμα) απλά έχω ασχοληθεί πιο πολύ με τον τομέα του αυτοκινήτου.κ ενω η αρχή λειτουργίας αυτο-μοτο είναι η ίδια , διαφέρουν αρκετά πράγματα γι αυτό και πάω ψάχνοντας και ρωτώντας εδώ.

azar41
15/06/2018, 13:46
Για κάποιο λόγο η τρόμπα στέλνει παραπάνω καύσιμο,τσέκαρε πίεση,tps και φίλτρο αέρα.

Fanis30
15/06/2018, 16:50
αν οι πεταλουδες ειναι τελειως αρρυθμιστες δικαιολογειται αυτη η καταναλωση;;εφτιαξα μια διαταξη συγκοινωνουντων δοχειων με αλφαδολαστιχο πανω σε ξυλο.εβαλα μεσα λαδακι 2Τ και το συνδεσα οπως λεει στο manual για να συγχρονισω.το βαζω μπροστα και οι κυλινδροι 1-2 εχουν αρκετη υποπιεση σε σχεση με τους 3-4...(λιγο δουλεψε και τραβηξε το λαδι στην εισαγωγη)

zannisvel
15/06/2018, 17:28
Και εγω τα ιδια προβληματα είχα με τα DIY συγκινονούντα δοχεια.
Εγω το ειχα αγορασει απο Revzila, αλλα ζούσα Αμερική τοτε.
Παιδευομουν 1 εβδομαδα με το DIY και με το εργαλειο σε μια ωρα εκανα και βολτα. Θυμαμαι είχε αλλάξει ολη η αίσθηση στο μηχανακι.
Κατι τέτοιο είχα αγοράσει
https://www.revzilla.com/motorcycle/motion-pro-syncpro-carb-tuner?kclid=d3627429-b6b3-4ac7-823b-a2acfb8ae9c7&gclid=Cj0KCQjwx43ZBRCeARIsANzpzb9sIzHJAoLDKJiJKvD3xc6aHnubew0MHP27-yXMzHa9bXwEdiqfgDQaAu5cEALw_wcB

Fanis30
15/06/2018, 20:38
Θα το πάρω κάποια στιγμή να το βάλω στη συλλογή μου.καλά μιλάμε ο προηγούμενος μάλλον είχε μπερδέψει τη βίδα του ρελαντί με τη βίδα των ζευγαριών των σωμάτων.παίζει να την έφερα και 3 στροφές για να τα παλατζαρω.απλά με το λαδί αργεί πολύ η απόκριση στους σωλήνες ενω το υδραργυρικο ειναι πιο αμεσο.έπιασα ένα 90% πιστεύω.το κακό είναι ότι ο προηγούμενος που είχε βάλει χέρι στις πεταλούδες έχει φάει τη βίδα του 4ου.την έκανα "μπανιο" στο αντισκωριακο και όταν τα ρυθμίσω με μηχάνημα ακριβώς θα δοκιμάσω να τη λύσω.αν δε δω έστω κ την ελάχιστη μείωση στην καταναλωση αντί να το φρεσκαρω μαύρο χρώμα θα το κάνω ένα μπλε και στη θάλασσα!

zannisvel
15/06/2018, 23:54
Μια χαρά θα γίνει και θα το χαρείς. Ελπίζω να λυθούν τα προβλήματα σου όταν το φέρεις στα ίσια του!!