PDA

View Full Version : Ενίσχυση υποπλαισίου



Λευκάδιος
12/06/2018, 17:42
Θέλω να ενισχύσω το αλουμινένιο υποπλαίσιο όπως στην φωτό
396407

Ρώτησα σε δύο που κάνουν κολλήσεις, ο ένας μου είπε πάρε τα υλικά και φέρτο να στο κολλήσω.Ο άλλος μου είπε διάφορα περί αεροπορικού αλουμινίου,θερμοκρασιών κλπ και ότι το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το επιθυμητό σε βάθος χρόνου (αν κατάλαβα καλά).
Ακούω γνώμες

karellen
12/06/2018, 17:56
Αν κατάλαβα καλά θέλεις να κολλησεις τα 2 λαμάκια εκατέρωθεν για να ενισχύσεις τα υπάρχοντα?
Πήγαινε στον πρώτο,ηλεκτροσυγκόλληση με ηλεκτρόδια αλουμινίου.

Λευκάδιος
12/06/2018, 18:39
Ναι,δύο λάμες είναι.
Απορία,πως συμπέρανες ποιος είναι ο καταλληλότερος για την συγκεκριμένη εργασία ?
Ρωτάω γιατί ο πρώτος που μου είπε φερτο να το φτιάξω ασχολείται μονο με κολλήσεις ενώ ο δεύτερος έχει μηχανουργείο .
Οι τιμές πάντως που μου έδωσαν είναι παρόμοιες

o_gavros
12/06/2018, 19:07
Εχε στο νού σου οτι όπου ενισχύσεις με λαμάκια, ενδεχομένως αυτό να επιφέρει έξτρα τάσεις σε άλλα σημεία όταν (υπερ)φορτωθει.
Οπότε προσπάθησε να ενισχύσεις όσο περισσότερο και να έχεις και το νου σου να κάνεις λογικά φορτώματα.

karellen
12/06/2018, 19:21
Ναι,δύο λάμες είναι.
Απορία,πως συμπέρανες ποιος είναι ο καταλληλότερος για την συγκεκριμένη εργασία ?
Ρωτάω γιατί ο πρώτος που μου είπε φερτο να το φτιάξω ασχολείται μονο με κολλήσεις ενώ ο δεύτερος έχει μηχανουργείο .
Οι τιμές πάντως που μου έδωσαν είναι παρόμοιες
Η δουλειά είναι απλή και την μπορούν και οι δύο,απλώς ο πρώτος μου φάνηκε πιο άνετος!

duke200
12/06/2018, 21:14
ειναι λιγο τσαμπα κόπος όλο αυτό κατα τη γνωμη μου και δε θα κερδισεις τιποτα σπουδαιο.

Αν είναι να κοληθει παντως είναι καλυτερα με TIG AC/DC και αεριο argon, για να μη ξεκολήσει ποτε (και να ναι ομορφο)

Με ηλεκτροδιο αλουμινίου δεν είναι και οτι καλυτερο απο πλευρας αντοχης στο χρόνο, αλλα για τη χρηση που θέλεις είναι οκ

Ειναι σχεδόν αδυνατο να καταλάβεις τι αλομινιο είναι το υποπλαίσιο για να βρεις το ιδιο σε λαμακι, αλλα δε χρειάζεται να είναι για τη συγκεκριμενη δουλεια

azar41
12/06/2018, 21:34
Αν δεν σου δημιουργεί χωροταξικό πρόβλημα, φρόντισε η μασίφ λάμα να είναι λίγο πιο φαρδιά απο το υποπλαίσιο για να καλύπτει το γαζί της κόλλησης,νομίζω έτσι είναι και στη φωτό.

Λευκάδιος
12/06/2018, 21:49
Εχε στο νού σου οτι όπου ενισχύσεις με λαμάκια, ενδεχομένως αυτό να επιφέρει έξτρα τάσεις σε άλλα σημεία όταν (υπερ)φορτωθει.
Οπότε προσπάθησε να ενισχύσεις όσο περισσότερο και να έχεις και το νου σου να κάνεις λογικά φορτώματα.
Το έχω υπόψη μου για την μεταφορά καταπόνησης αν και το συγκεκριμένο υποπλαίσιο συνήθως την ακούει στο μπροστινό μέρος κοντά στην βίδα.
Για το μήκος της λάμας πρέπει να κοιτάξω μην τυχών και εμποδίσει το κούμπωμα των πλαϊνών καπακιών.
Για τα λογικά φορτώματα ...μέχρι τώρα έχω φορτώσει δυο τρεις φορές γομάρια 100+κιλών για αστικές μετακινήσεις και την κυρά σε κοντινή χωμάτινη βόλτα χωρίς πρόβλημα. Αλλά επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του.





Η δουλειά είναι απλή και την μπορούν και οι δύο,απλώς ο πρώτος μου φάνηκε πιο άνετος!Και ο άλλος δεν αρνήθηκε να την κάνει,απλώς τόνισε ότι μπορεί να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα,να πω την αλήθεια αυτός με βολεύει λόγο απόστασης και δεν χρειάζεται να ψαχτώ για τις λάμες.


ειναι λιγο τσαμπα κόπος όλο αυτό κατα τη γνωμη μου και δε θα κερδισεις τιποτα σπουδαιο.

Αν είναι να κοληθει παντως είναι καλυτερα με TIG AC/DC και αεριο argon, για να μη ξεκολήσει ποτε (και να ναι ομορφο)

Με ηλεκτροδιο αλουμινίου δεν είναι και οτι καλυτερο απο πλευρας αντοχης στο χρόνο, αλλα για τη χρηση που θέλεις είναι οκ

Ειναι σχεδόν αδυνατο να καταλάβεις τι αλομινιο είναι το υποπλαίσιο για να βρεις το ιδιο σε λαμακι, αλλα δε χρειάζεται να είναι για τη συγκεκριμενη δουλεια
Έχω δεί διάφορους από εξωτερικό να λένε ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.Το ιδανικότερο θα ήταν να φτιαχτεί αντίγραφο από άλλο ανθεκτικότερο υλικό αλλά θα κοστίσει αρκετά και λέω αρχικά να δοκιμάσω την λύση της ενίσχυσης που έχει σχετικά μικρό κόστος.
Το αισθητικό μέρος δεν με πολύ απασχολεί (φτάνει να μην γίνει κwλος σαν κάτι δουλειές που έχω δει).
Το παρακάτω έχει πιο ομοιόμορφες κολλησεις,είναι TIG AC/DC με αέριο argon που ανέφερες?
Θενκς παίδες για τις γνώμες/πληροφορίες
396430



Αν δεν σου δημιουργεί χωροταξικό πρόβλημα, φρόντισε η μασίφ λάμα να είναι λίγο πιο φαρδιά απο το υποπλαίσιο για να καλύπτει το γαζί της κόλλησης,νομίζω έτσι είναι και στη φωτό.

Το υποπλαίσιο αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 1.9cm,η λάμα φαίνεται να είναι στενοτερη (1 με 1.5cm?κάπου εκεί).

duke200
12/06/2018, 22:14
Το έχω υπόψη μου για την μεταφορά καταπόνησης αν και το συγκεκριμένο υποπλαίσιο συνήθως την ακούει στο μπροστινό μέρος κοντά στην βίδα.
Για το μήκος της λάμας πρέπει να κοιτάξω μην τυχών και εμποδίσει το κούμπωμα των πλαϊνών καπακιών.
Για τα λογικά φορτώματα ...μέχρι τώρα έχω φορτώσει δυο τρεις φορές γομάρια 100+κιλών για αστικές μετακινήσεις και την κυρά σε κοντινή χωμάτινη βόλτα χωρίς πρόβλημα. Αλλά επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του.




Και ο άλλος δεν αρνήθηκε να την κάνει,απλώς τόνισε ότι μπορεί να μην έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα,να πω την αλήθεια αυτός με βολεύει λόγο απόστασης και δεν χρειάζεται να ψαχτώ για τις λάμες.


Έχω δεί διάφορους από εξωτερικό να λένε ότι το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.Το ιδανικότερο θα ήταν να φτιαχτεί αντίγραφο από άλλο ανθεκτικότερο υλικό αλλά θα κοστίσει αρκετά και λέω αρχικά να δοκιμάσω την λύση της ενίσχυσης που έχει σχετικά μικρό κόστος.
Το αισθητικό μέρος δεν με πολύ απασχολεί (φτάνει να μην γίνει κwλος σαν κάτι δουλειές που έχω δει).
Το παρακάτω έχει πιο ομοιόμορφες κολλησεις,είναι TIG AC/DC με αέριο argon που ανέφερες?
Θενκς παίδες για τις γνώμες/πληροφορίες
396430




Το υποπλαίσιο αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 1.9cm,η λάμα φαίνεται να είναι στενοτερη (1 με 1.5cm?κάπου εκεί).

αυτη η κοληση είναι μαλλον MIG με argon (με την κουλούρα σύρματος). 0ι μαστορες λένε την MIG σκετο "αργκόν"

Bowleno
14/06/2018, 06:00
επειδή θέλω να κάνω κάτι παραπάνω με την κυρά (πχ 2ημερη ονοφαδα) θέλω να είμαι πιο σίγουρος την αντοχή του..

πόσο γομάρι είναι πια η κυρά; :eek:


:p

Λευκάδιος
14/06/2018, 09:24
πόσο γομάρι είναι πια η κυρά; :eek:


:p
Αμα διαβάσει τα γραφόμενα σου καθαρίζεις μόνος σου :p
Στο χώμα η καταπόνηση του υποπλαισίου πολλαπλασιάζεται πόσο μάλλον με 2ο ατομο+τα βασικά για διανυκτερευση στην φύση (σκηνή κλπ) .

DrBig
15/06/2018, 07:07
Λευκαδιε, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις μια φωτογραφια του υποπλαισιου απο το πλαϊ ωστε να υπαρχει μια καλλιτερη ιδεα για το πως κατανεμονται τα φορτια?

Λευκάδιος
15/06/2018, 09:18
Λευκαδιε, υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις μια φωτογραφια του υποπλαισιου απο το πλαϊ ωστε να υπαρχει μια καλλιτερη ιδεα για το πως κατανεμονται τα φορτια?
Αριστερή πλευρά

396466


Δεξιά πλευρά
396467

bulmont
15/06/2018, 09:47
Χωρίς να έχω μηχανολογικές γνώσεις μόνο και μόνο από εμπειρία και έχοντας δει
κάποια στραβωμένα-ταλαιπωρημένα πλαίσια θα έριχνα βάρος και στα εξής σημεία δεξιά κι' αριστερά:

396468

bulmont
15/06/2018, 09:50
Ιδιαίτερα εδώ:

396469



Θα το ενίσχυα δηλαδή σε αυτά τα σημεία:

396470

DrBig
15/06/2018, 10:13
Θα συμφωνησω με τον bulmont....τα σημεια που πας να ενισχυσεις εφελκυζονται και πολυ σπανια τετοιας κατευθυνσης τασεις δημιουργουν προβλημα.
Βαρος στο υποπλαισιο θα τεινει να καμψει τις διαγωνιες αντιρηδες. Εκει ειναι που χρειαζεται ενισχυση, αν χρειαζεται.
Η δεξια πλευρα δειχνει σωστα τριγωνοποιημενη, η αριστερη που κανει την καμπυλη φαινεται πιο αδυνατη. Αν το επιτρεπει η χωροταξια, θα εβαζα ενα ευθυγραμμο μελος απο το μεσον του αριστερου διαγωνιου μεχρι την γωνια που συναντιεται το διαγωνιο με το οριζοντιο. Δυστυχως δεν εχω αυτη τη στιγμη την δυνατοτητα να επεξεργαστω την φωτογραφια για να δειξω ακριβως τι εννοω. Εναλλακτικα μια τραπεζοειδη λαμαρινα που να ενισχυει το καμπυλο τμημα και να συνδεει το διαγωνιο με το οριζοντιο.

Εχεις δει καποια φωτογραφια του συγκεκριμενου υποπλαισιου που να δειχνει καταστροφη στα ανω ακρα εδρασης με το πλαισιο?

DrBig
15/06/2018, 10:15
Στην δεξια που δειχνει ο bulmont προσωπικα δε βλεπω καποιο θεμα, βεβαια και ενα τριγωνακι εκει κακο δε θα κανει!

bulmont
15/06/2018, 10:43
...... αυτη τη στιγμη την δυνατοτητα να επεξεργαστω την φωτογραφια για να δειξω ακριβως τι εννοω....


Δυστυχώς, ούτε 'γώ έχω αρκετές γνώσεις επεξεργασίας φωτογραφιών, γιά να δείξω αναλυτικότερα τι θέλω να πώ,
σίγουρα όμως η δεξιά πλευρά φαίνεται αρκετά ευάλωτη και δυσκολότερη στην ενίσχυση, λόγω των πλαστικών που
εφαρμόζουν στο σημείο εκείνο, καθώς υπάρχει και η εξάτμιση (κίτρινο περίγραμμα-μαρκάρισμα).

Η αριστερή με ένα μεγαλύτερο τριγωνικό λαμάκι ή μιά αντιρείδα είναι πιστεύω οκ (και μάλλον ευκολότερη)

bulmont
15/06/2018, 10:52
396473


Προσωπικά θα έβαζα ένα τριγωνικό κολημμένο λαμάκι στη πίσω μεριά του πλαισίου και μιά βιδωτή - αφαιρούμενη
λάμα μπροστά......

Επαναλαμβάνω χωρίς να ξέρω αν και πόσο καταπονείται το υπάρχων πλαίσιο
από έξτρα κολλήσεις και τρυπήματα......

Την λύση κατασκευής ατσάλινου ίδιου υποπλαισίου την έχεις σκεφτεί;;;;;

karellen
15/06/2018, 11:13
Βαγγέλη και DrBig συμφωνώ κι εγώ με τα σημεία καμπής που λέτε να ενισχύσει,ΟΜΩΣ όταν αυτά τα σημεία γίνουν βράχος όλο το φορτίο θα μεταφερθεί στη ευθεία δοκό με αποτέλεσμα αυτή να λυγίσει σαν κλαράκι! Πιστεύω ότι ο φίλος πρέπει να κολλήσει και τις λάμες πλάι στις δοκούς (κόκκινα).

396478

OldMan
15/06/2018, 12:13
Κανονιστε να καταληξουμε σε αναλυση ισοστατικών χωροδικτυωματων με τομές Ritter και ανάλυση Timoshenko για 2 λαμακια..!!!:smokin:

bulmont
15/06/2018, 12:32
Κανονιστε να καταληξουμε σε αναλυση ισοστατικών χωροδικτυωματων με τομές Ritter και ανάλυση Timoshenko για 2 λαμακια..!!!:smokin:

Εχει μεγαλύτερο ΦΠΑ αυτό;;;;;;;;;;

virus
15/06/2018, 17:05
στο ΦΠΑ κολησες; το ρευμα που θα καταναλωθει για την κοληση δεν το λυπασαι;

S705
15/06/2018, 18:35
Όλοι σωστά τα είπατε αλλά αν δούμε και μια εικόνα με έναν κομενο- στραβομενο θα καταλάβουμε καλύτερα που πάσχει.

Εάν βέβαια η διατομή των δοκών είναι μικρότερη από ότι θα έπρεπε για την δουλειά που του ζητάμε να κάνει, ότι και όπου να βάλουμε ενίσχυση το πρόβλημα θα εμφανιστεί σε άλλο σημείο όπως καλός το είπε κάποιος ποιο πάνω.

Λευκάδιος
15/06/2018, 21:04
Εχεις δει καποια φωτογραφια του συγκεκριμενου υποπλαισιου που να δειχνει καταστροφη στα ανω ακρα εδρασης με το πλαισιο?
Εχω δει πολλές φωτογραφίες,όσο και να φαινεται περίεργο εκεί είναι το ευπαθέστερο σημείο
396493



396473

Την λύση κατασκευής ατσάλινου ίδιου υποπλαισίου την έχεις σκεφτεί;;;;;Ναι (το έγραψα και πριν) αλλά λέω αρχικά να δοκιμασω τον εύκολο και οικονομικοτερο δρόμο.
btw έχει κανείς ιδέα τι τιμές να περιμένω για ατσάλινο αντίγραφο??



Βαγγέλη και DrBig συμφωνώ κι εγώ με τα σημεία καμπής που λέτε να ενισχύσει,ΟΜΩΣ όταν αυτά τα σημεία γίνουν βράχος όλο το φορτίο θα μεταφερθεί στη ευθεία δοκό με αποτέλεσμα αυτή να λυγίσει σαν κλαράκι! Πιστεύω ότι ο φίλος πρέπει να κολλήσει και τις λάμες πλάι στις δοκούς (κόκκινα).

396478

Ο παρακάτω έχει προσθέσει αντιρίδες αριστερα δεξιά και προσάρμοσε σχαρα πανω τους αλλά επίσης έχει ενισχύσει και το πάνω μπροστινο μέρος (φαινεται πάνω απ'την μπουκάλα του αμορτισερ)
396494

stefanos
15/06/2018, 21:25
Ο τύπος που το έφτιαξε λέει ότι το έσπασε στη βίδα, φαντάζομαι έτσι:http://advrider.com/index.php?threads/cracked-subframe-xr650r-can-it-be-fixed-pictures.667474/
το οποίο μάλλον οφείλεται στην κόλληση και σε εκτροπή του υποπλαισίου στο οριζόντιο επίπεδο, γι αυτό και το διαγώνιο της ρωγμής.
Λογικότερη ενίσχυση θα ήταν μια γέφυρα ανάμεσα στα δύο σκέλη για να αντιμετωπιστεί η κάμψη του υποπλαισίου αριστερά δεξιά.

Λευκάδιος
15/06/2018, 22:36
Ο τύπος που το έφτιαξε λέει ότι το έσπασε στη βίδα, φαντάζομαι έτσι:http://advrider.com/index.php?threads/cracked-subframe-xr650r-can-it-be-fixed-pictures.667474/
το οποίο μάλλον οφείλεται στην κόλληση και σε εκτροπή του υποπλαισίου στο οριζόντιο επίπεδο, γι αυτό και το διαγώνιο της ρωγμής.


Σε ποια κόλληση?Στην εργοστασιακή εννοείς



Λογικότερη ενίσχυση θα ήταν μια γέφυρα ανάμεσα στα δύο σκέλη για να αντιμετωπιστεί η κάμψη του υποπλαισίου αριστερά δεξιά.
[/B]
Κάτι τέτοιο?396496

stefanos
15/06/2018, 23:40
Σε ποια κόλληση?Στην εργοστασιακή εννοείς
Κάτι τέτοιο?396496

Και η εργοστασιακή υπακούει στους νόμους της φύσης:).
Και ναι κάτι τέτοιο εννοούσα.
Εάν τελικά βάλεις τις ενισχύσεις όπως τις έχουν βάλει οι παραπάνω,
να κολλήσεις μόνο τις μεγάλες πλευρές της λάμας και μπροστά στην βίδα,
η πίσω κόλληση και δεν χρειάζεται και χαλάει και τον σωλήνα του υποπλαίσιου τζάμπα.

stefanos
16/06/2018, 11:26
Α και μια και δεν το έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα...
μην το πειράξεις αν δεν σπάσει:)
Το αλουμίνιο είναι κακό υλικό για να παίζεις με κολλήματα.

S705
16/06/2018, 12:51
Α και μια και δεν το έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα...
μην το πειράξεις αν δεν σπάσει:)
Το αλουμίνιο είναι κακό υλικό για να παίζεις με κολλήματα.


Χάχα άσε πρώτα την κυρά να πέσει και μετά φτιάξε το και άμα σου κάνει κανένα παράπονο στείλε την στον από επάνω!

Όταν κάνεις την ενίσχυση στο σημείο της βίδας εάν δεν έχει φτιάξε ένα κύλινδρο - αποστάτη και βάλε το μέσα στο πλαίσιο περαστο με την βίδα. Έτσι ώστε όταν σφίξει η βίδα να μην προσθέσει αχρείαστες τάσεις σε αυτό.

Λευκάδιος
16/06/2018, 20:59
Εάν τελικά βάλεις τις ενισχύσεις όπως τις έχουν βάλει οι παραπάνω,
να κολλήσεις μόνο τις μεγάλες πλευρές της λάμας και μπροστά στην βίδα,
η πίσω κόλληση και δεν χρειάζεται και χαλάει και τον σωλήνα του υποπλαίσιου τζάμπα.
Γιατι αυτό?



Α και μια και δεν το έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα...
μην το πειράξεις αν δεν σπάσει:)
Το αλουμίνιο είναι κακό υλικό για να παίζεις με κολλήματα.
Εριξα μια ματιά και εχει ήδη μια μικρή ρωγμή επομένως δεν υπάρχει επιστροφή γιατρέ μου :lol:.Θα δω αν με παίρνει (λόγο σέλας κλπ) να μπει και κάθετη γέφυρα.




Όταν κάνεις την ενίσχυση στο σημείο της βίδας εάν δεν έχει φτιάξε ένα κύλινδρο - αποστάτη και βάλε το μέσα στο πλαίσιο περαστο με την βίδα. Έτσι ώστε όταν σφίξει η βίδα να μην προσθέσει αχρείαστες τάσεις σε αυτό.
Δεν νομίζω να εχει περιθώριο για αποστάτη,θα το δω όταν το λύσω.

Αρκετοί που κανουν αυτη την ενίσχυση με τις λάμες βαζουν μεγαλύτερες βίδες (λογικά ίδιου ή μεγαλυτερου grade) και κόντρα παξιμάδι με Loctite.Λέτε να κάνω το ίδιο ορ νοτ?

stefanos
17/06/2018, 00:13
Γιατι αυτό?


Γιατί με την κόλληση ουσιαστικά καταπονείς ανεξέλεγκτα θερμικά το μητρικό μέταλλο στην περιοχή που συνήθως χάνει τμήμα των ιδιοτήτων του ή αποκτά νέες που δεν γνωρίζεις.
Το σωστό λοιπόν είναι να περιορίζουμε τις κολλήσεις στο εντελώς απαραίτητο.
Κολλώντας την λάμα σου πάνω και κάτω εξασφαλίζεις το αποτέλεσμα που θέλεις επηρεάζοντας μόνο την πάνω και κάτω γωνία της
αρχικής διατομής σου.
Αν κολλήσεις και την μικρή κατακόρυφη πλευρά, αφενός δεν θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω με 2 πόντους κόλληση,
αφετέρου στη συγκεκριμένη διατομή θα αδυνατίσεις εκτός από τις δυο γωνίες και μια ολόκληρη πλευρά.
Και ακριβώς αυτό το σημείο είναι κρίσιμο γιατί από μιά δύσκαμπτη περιοχή που θα δημιουργήσεις με την προσθήκη της λάμας
θα μεταπηδάς στην αρχική σου πιο εύκαμπτη διατομή.

S705
17/06/2018, 06:42
396528

Αυτό εννοώ.
Ελπίζω να είναι κατανοητό το σχέδιο.
Σκέψου σαν τον αποστάτη των ρουλεμάν στους τροχούς.

Λευκάδιος
18/06/2018, 02:06
...

Απλός και κατανοητός :beer:


396528

Αυτό εννοώ.
Ελπίζω να είναι κατανοητό το σχέδιο.
Σκέψου σαν τον αποστάτη των ρουλεμάν στους τροχούς.Κατάλαβα τι εννοούσες,θένκς :a013:

The_Scientist
18/06/2018, 10:44
Με αφορμή ένα προηγούμενο ποστ, να προσθέσω ότι η συγκόλληση υπό προυποθέσεις είναι μια πλήρως ελεγχόμενη διαδικασία που τελικά αφήνει τη Θερμικά Επηρεαζόμενη Ζώνη με καλύτερες μηχανικές ιδιότητες από το μητρικό μέταλλο.

Ψάξε στο google για WPS (Welding Procedure Specification) για fillet weld Aluminum Alloys, ένα παράδειγμα θα βρεις στο παρακάτω λινκ (αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το range tou thickness 3-6mm). To WPS ορίζει όλες τις παραμέτρους της συγκόλλησης (μέθοδος συγκόλλησης, αναλώσιμα, preheat, heat input, interpass temperature κλπ), για κάθε alloy - διατομή.

http://maintenanceprocedures.tpub.com/TM-5-5420-279-23/TM-5-5420-279-231302.htm

Στην ουσία τώρα, συγκολλητής είναι και κάποιος που κολλάει κάγκελα και κάποιος που έχει σοβαρή εμπειρία σε ανοξείδωτα η χρωμιούχα κράματα.
Γνώμη μου είναι ότι ο καγκελάς δεν ξέρει να κολλήσει σωστά αλουμίνιο, και όπως είπε ο Στέφανος θα παραλάβεις μια συγκόλληση με ανεξέλεγκτη θερμική καταπόνηση και σημαντικά μειωμένες ιδιότητες.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για κανα γνωστό γνωστού συγκολλητή που να έχει δουλέψει σε διυλιστήρια ή ΔΕΗ και κατ' ελάχιστον να μπορεί να "διαβάσει" το WPS.

DrBig
18/06/2018, 11:06
Με αφορμή ένα προηγούμενο ποστ, να προσθέσω ότι η συγκόλληση υπό προυποθέσεις είναι μια πλήρως ελεγχόμενη διαδικασία που τελικά αφήνει τη Θερμικά Επηρεαζόμενη Ζώνη με καλύτερες μηχανικές ιδιότητες από το μητρικό μέταλλο.

Ψάξε στο google για WPS (Welding Procedure Specification) για fillet weld Aluminum Alloys, ένα παράδειγμα θα βρεις στο παρακάτω λινκ (αλλά δεν ξέρω αν θα σε καλύψει το range tou thickness 3-6mm). To WPS ορίζει όλες τις παραμέτρους της συγκόλλησης (μέθοδος συγκόλλησης, αναλώσιμα, preheat, heat input, interpass temperature κλπ), για κάθε alloy - διατομή.

http://maintenanceprocedures.tpub.com/TM-5-5420-279-23/TM-5-5420-279-231302.htm

Στην ουσία τώρα, συγκολλητής είναι και κάποιος που κολλάει κάγκελα και κάποιος που έχει σοβαρή εμπειρία σε ανοξείδωτα η χρωμιούχα κράματα.
Γνώμη μου είναι ότι ο καγκελάς δεν ξέρει να κολλήσει σωστά αλουμίνιο, και όπως είπε ο Στέφανος θα παραλάβεις μια συγκόλληση με ανεξέλεγκτη θερμική καταπόνηση και σημαντικά μειωμένες ιδιότητες.

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για κανα γνωστό γνωστού συγκολλητή που να έχει δουλέψει σε διυλιστήρια ή ΔΕΗ και κατ' ελάχιστον να μπορεί να "διαβάσει" το WPS.


Αν μαλιστα ειναι απο ΔΕΗ το εχει συν-κωλυσει με ενα τηλεφωνημα.

The_Scientist
18/06/2018, 11:26
lol :)

Υπάρχουν πολλοί εργολάβοι που παίρνουν έργα συντήρησης στις εγκαταστάσεις παραγωγής ΔΕΗ & διυλιστηρίων.

Λόγω υψηλών process πιέσεων και θερμοκρασιών, χρησιμοποιούνται αβέρτα alloy steels.

Σε αυτούς τους κύκλους μπορεί να βρει κανείς σοβαρούς συγκολλητές.