PDA

View Full Version : Βολτόμετρο-φορτιστής



sanctusan
15/06/2018, 18:04
Πήρα αυτή την Κινεζιά από ebay. Και θα φτιάξω ένα κουτί με ασφάλεια και διακόπτη για το ταξίδι που ετοιμάζω.

396490

https://www.ebay.com/itm/5V-4-2A-Dual-2USB-Charger-Socket-Adapter-Power-Outlet-for-12V-24V-Car-Motorcycle/183161888883?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=690438817066&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Μόνες πληροφορίες που μπορώ να δώσω είναι η φωτογραφία και το link του ebay.

Τι ασφάλεια και ασφαλειοθήκη να χρησιμοποιήσω ώστε να μην κάψω κανα τηλέφωνο από κανα βραχυκύκλωμα?

doctoras
15/06/2018, 18:10
Το εχω, στο κύκλωμα μου χρησιμοποιώ 10amp ασφάλειες οι οποιες προστατεύουν το καλώδιο να μη καει απο βραχυκύκλωμα.

toyar
15/06/2018, 18:14
το τφ δεν καιγεται....
5Α ασφαλεια στην αρχη της γραμμης

sanctusan
15/06/2018, 18:15
το καλώδιο?
είμαι τελείως άσχετος.
Πρώτα από όλα θέλω να προστατέψω τις συσκευές που θα είναι συνδεδεμένες.

toyar
15/06/2018, 18:16
οι συσκευες κινδυνευουν απο υπερταση οχι απο ρευμα

sanctusan
15/06/2018, 18:18
οι συσκευες κινδυνευουν απο υπερταση οχι απο ρευμα

Τι πάει να πει αυτό?
Μάλλον θα καώ εγώ πριν τις συσκευές.....

sanctusan
15/06/2018, 18:19
Έχουν ανεβασμένη πίεση οι συσκευές μου?
:eek: :eek: :eek: :eek:

Grafton 505
15/06/2018, 21:53
Έχουν ανεβασμένη πίεση οι συσκευές μου?
:eek: :eek: :eek: :eek:

:lol:

Εν προκειμένου, υπέρταση είναι οποιαδήποτε τιμή πάνω από 12 και κάτι βόλτς.

sanctusan
15/06/2018, 22:17
Υπάρχει κάτι που να προστατεύει απ την υπέρταση ή είναι κάτι που δεν χρειάζομαι?
Μάλλον πρέπει να ρίξω λίγο διάβασμα στο τι είναι Αμπέρ, Βολτ και Βατ για να καταλάβω περισσότερα.

Grafton 505
16/06/2018, 16:13
Υπάρχουνε έτοιμα κυκλώματα προστασίας αλλά περίμενε να μπούνε οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ να σε κατατοπίσουν.

nik69
16/06/2018, 16:53
Στο είπανε και λίγο πιο πάνω οι ασφάλειες προστατεύουν το καλώδιο (να μην υπερβεί το ονομαστικλο του ρεύμα σύμφωνα με την διατομή του ).
Δεν θα κάνει το μηχανάκι ζημιά στο τηλέφωνο σου. Το αντίθετο θα γίνει εάν το παρακάνεις με τέτοιες έξτρα καταναλώσεις θερμαινόμενα γκριπ κλπ
και τα βάλεις να δουλεύουν όλα μαζί (που δεν ήταν υπολογισμένες στην γεννήτρια της μηχανής σου)

Από την στιγμή που ο κόσμος αγοράζει βάση αλόγων και κόστους αντίστοιχα είναι και τα πηνία των μοτοσυκλετών. Δεν ξέρω εάν μπορεί να βρεθεί από τα στοιχεια μιας μηχανής πόση ισχύ
δίνουν τα πηνία της και πόσες είναι οι καταναλώσεις της ώστε να δεις τι περιθώρια έχεις για να προσθέσεις κάτι . Εξιδεικευμένοι ηλεκτρολόγοι σε μηχανές ίσως να μπορούν να δώσουν απάντηση.

3 Ampere που θεωρητικά μπορεί να δώσεις το κινέζικο παπαράκι βέβαια δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά.
Από θέμα ασφάλειας για τέτοιες μπρίζες ακόμα και η ducati multistrada έχει 2Α . Το ίδιο και το Tracer (που φυσικά κάηκε κάποια στιγμή όταν είχα βάλει το κινητό και μια κάμερα μαζί για φόρτιση)

Εάν συνδέσεις με 0.75mm καλώδιο βάλε μια ασφάλεια 7.5Α . Μην βάζεις όμως πάνω από μία συσκευή για φόρτιση.

Εγώ φυσικά σαν τσαπατσούλης που είμαι είχα κλέψει ρεύμα από τον διακόπτη της κόρνας στην παλιότερη μηχανή (πέρασα στον διακόπτη προσεκτικά και το κόλλησα ) και το άλλο καλώδιο το βίδωσα μαζί με τις υπόλοιπες γειώσεις κάπου στο σασί. Η κόρνα είχε ασφάλεια 7.5Α και φροντίζοντας απλά να συνδέω μόνο το κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το κέρδος ήταν ότι δεν ασχολήθηκα
με έξτρα ασφάλειες ή ρελέ και ταυτόχρονα η πρίζα είχε ρεύμα μόνο όταν η μηχανή λειτουργούσε.

ΥΓ. Ελπίζω ο δικός σου ο φορτιστής να λειτουργεί σωστά. Ο δικός μου κινέζικος απλά δεν έβγαζε αρκετό ρεύμα να φορτίσει σε ικανοποιητικό χρόνο. Τσάμπα η αναμονή της αποστολής και το 3 ευρω που είχα δώσει.
Τα έσκασα στην samsung και ησύχασα.

sanctusan
16/06/2018, 19:33
Στο είπανε και λίγο πιο πάνω οι ασφάλειες προστατεύουν το καλώδιο (να μην υπερβεί το ονομαστικλο του ρεύμα σύμφωνα με την διατομή του ).
Δεν θα κάνει το μηχανάκι ζημιά στο τηλέφωνο σου. Το αντίθετο θα γίνει εάν το παρακάνεις με τέτοιες έξτρα καταναλώσεις θερμαινόμενα γκριπ κλπ
και τα βάλεις να δουλεύουν όλα μαζί (που δεν ήταν υπολογισμένες στην γεννήτρια της μηχανής σου)

Από την στιγμή που ο κόσμος αγοράζει βάση αλόγων και κόστους αντίστοιχα είναι και τα πηνία των μοτοσυκλετών. Δεν ξέρω εάν μπορεί να βρεθεί από τα στοιχεια μιας μηχανής πόση ισχύ
δίνουν τα πηνία της και πόσες είναι οι καταναλώσεις της ώστε να δεις τι περιθώρια έχεις για να προσθέσεις κάτι . Εξιδεικευμένοι ηλεκτρολόγοι σε μηχανές ίσως να μπορούν να δώσουν απάντηση.

3 Ampere που θεωρητικά μπορεί να δώσεις το κινέζικο παπαράκι βέβαια δεν πρόκειται να κάνουν ζημιά.
Από θέμα ασφάλειας για τέτοιες μπρίζες ακόμα και η ducati multistrada έχει 2Α . Το ίδιο και το Tracer (που φυσικά κάηκε κάποια στιγμή όταν είχα βάλει το κινητό και μια κάμερα μαζί για φόρτιση)

Εάν συνδέσεις με 0.75mm καλώδιο βάλε μια ασφάλεια 7.5Α . Μην βάζεις όμως πάνω από μία συσκευή για φόρτιση.

Εγώ φυσικά σαν τσαπατσούλης που είμαι είχα κλέψει ρεύμα από τον διακόπτη της κόρνας στην παλιότερη μηχανή (πέρασα στον διακόπτη προσεκτικά και το κόλλησα ) και το άλλο καλώδιο το βίδωσα μαζί με τις υπόλοιπες γειώσεις κάπου στο σασί. Η κόρνα είχε ασφάλεια 7.5Α και φροντίζοντας απλά να συνδέω μόνο το κινητό δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το κέρδος ήταν ότι δεν ασχολήθηκα
με έξτρα ασφάλειες ή ρελέ και ταυτόχρονα η πρίζα είχε ρεύμα μόνο όταν η μηχανή λειτουργούσε.

ΥΓ. Ελπίζω ο δικός σου ο φορτιστής να λειτουργεί σωστά. Ο δικός μου κινέζικος απλά δεν έβγαζε αρκετό ρεύμα να φορτίσει σε ικανοποιητικό χρόνο. Τσάμπα η αναμονή της αποστολής και το 3 ευρω που είχα δώσει.
Τα έσκασα στην samsung και ησύχασα.

Ολα καλα με το ρευμα και τις ασφάλειες. Αυτο που καταλαβα(μπακαλιστηκα) ειναι οτι πρεπει να ασχοληθω με τα καλωδια και τις ασφαλειες και δυσκολο εως πιθανο να κάψω συσκευη πάνω σε μηχανή. Τα αμπερ που μου δινει αυτη η λαλακιτσα ειναι 1+2,1=3.1Α. Αρα να βάλω τα αντιστοιχα καλωδια και ασφάλεια.
Αλλά κάπου εκει που έλεγες γισ τους φορτιστές σε έχασα. Ποιοι φορτηστές; εγώ καλωδιο usb θα βάλω,αυτο το πράγμα είναι ο φορτιστης.

OldMan
19/06/2018, 12:03
Το usb δεν ειναι φορτιστης..
(ειναι τυπος βυσματος..)

Προφανως εχει ενσωματωμενο μετατροπεα/υποβιβαστη τασης στα 5Volts - οσο βγαζουν και οι θυρες usb στα PC/Laptops

Αναλογα με την "ποιοτητα" σταθεροποιησης θα ειναι και η υπερταση..
(αν παιρνεις κατευθειαν απο την μπαταρια, δεν θα εχεις προβλημα..)

Και μη μπερδευεστε με το ονομαστικο ρευμα γιατι ολα τα USB ειναι πιστοποιημενα για 500mA...
(το παραπανω ρευμα τραβιεται με ευθυνη του χρηστη..)

sanctusan
19/06/2018, 12:09
Ανακεφαλαιώνω
Τραβάω κατευθείαν ρεύμα από τη μπαταρία
Ασχολούμαι με τα αντίστοιχα καλώδια και ασφάλεια στα 3.1Α
Και είμαι μία χαρά.
Καμία ταλαιπωρία στο μοτό και αποφυγή καταστροφής των συσκευών μου.
Σωστά?

OldMan
19/06/2018, 12:12
(Τον ειδα τον παπα που τηγανιζε μπαρμπουνια...)

Τι την θες την ασφαλεια στα 3.1Α..??
(ααααννν βρεις ακριβως τετοια..)

sanctusan
19/06/2018, 12:21
Νόμιζα ότι σίγουρα χρειάζομαι μία ασφάλεια. Αυτό δίνει 1Α στο ένα και 2,1Α στο άλλο,σύνολο 3,1Α.
Εννοώ από 3,1 και πάνω, ότι βρώ.
ούτως ή άλλως καμία συσκευή(τουλάχιστον οι δικές μου) δεν θέλουν πάνω από 2Α.

alex14
19/06/2018, 12:24
Ανακεφαλαιώνω
Τραβάω κατευθείαν ρεύμα από τη μπαταρία
Ασχολούμαι με τα αντίστοιχα καλώδια και ασφάλεια στα 3.1Α
Και είμαι μία χαρά.
Καμία ταλαιπωρία στο μοτό και αποφυγή καταστροφής των συσκευών μου.
Σωστά?

Εαν τραβηξεις κατευθειαν απο την μπαταρια θα εχεις θεμα γιατι θα ειναι αναμενη η ενδειξη του βολτομετρου και θα σου αδειαζει την μπαταρια

Και εγω κατευθειαν στην μπαταρια εχω συνδεσει αλλα δεν εχω ενδειξεις και φωτακια

sanctusan
19/06/2018, 12:26
Θα βάλω διακόπτη στο βολτόμετρο ουτως η άλλως