PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΙΛΗΤΟ



Spiros19991
15/06/2018, 21:38
Παιδια καλησπερα. Σκεφτομαι να αγορασω μια μηχανη απο ενα παλλικαρι που δεν τον ξερω και πολυ καλα.
Ωστοσο μου φαινεται πολυ εμπιστος με καθαρα ματια!
Λοιπον σκεφτομαι να του βαζω τα λεφτα με δοσεις στην τραπεζα και οταν τα ξοφλησω 2 3 μηνες μετα να την παρω!
Θα μ πειτε γιατι δεν τα μαζευεις να τα δωσεις ολα μαζι;; θα σας πω πως δεν μαζευονται ευκολα λοιπον και ετσι νοιωθω καλυτερα.
Ελεγα λοιπον να παμε αστυνομια να κανουμε τιποτα υπευθυνες δηλωσεις και να χω το κεφαλι μ ησυχο κ εγω κι αυτος..
Υπαρχει καποια αλλη ασφαλη μεθοδος μηπως με υπογραφες και τα λοιπα;
Και στην υπευθυνη δηλωση τι γραφουμε;;

taisteal
15/06/2018, 21:42
Όχι, άσε τα καθαρά μάτια ειδικά όταν δεν γνωρίζεις τον άλλον.
Ασφαλή μέθοδος είναι δίνεις τα φράγκα και παίρνεις την άδεια
στο όνομα σου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/06/2018, 21:43
Αυτο το ειχα κανη εγω με γραματια.Πανε πολλα χρονια και δε θυμαμε πολυ καλλα.
Ειχαμε βαλη γραματια και τα κρατουσε αυτος.Οποτε πηγαινα και του εδινα λεφτα μου εδινε το αντοιστοιχο γραμματιο.Οταν τα πηρα ολλα πηγαμε στο μηχανολογικο και εκανε αρση κυριοτητας και μπηκε εξολοκληρου στο ονομα μου.
Ξεχασα να πω οτι η μεταβιβαση εγινε αμεσος με τη διαφορα οτι σημφωνισαμε να εχει κηριοτητα το μηχανακι μεχρι να την εξοφλισω.
Το γραμματιο δε ξερω αν ειναι νομιμο χαρτι αλλα εγω εκανα δουλια μια χαρα.

Spiros19991
15/06/2018, 21:50
Σκεφτομαι να του δωσω 2.000 μπροστα και τα αλλα 1000 με δοσεις. Το ιδανικο θα ηταν να μκυ την δωσει με το που δωσω τα 2000 και τα αλλα 1000 σε 3 μηνες εξοφληση με καποιο νομικο χαρτι που να με κι να ναι safe!
Απλα δεν ξερω και την διαδικασια πως γινεται ρε παιδι μου και αυτα τα γραμματια απο που τα παιρνεις;

teogtp
15/06/2018, 22:11
Μάστορα,πας φιριφιρι να σε διαβάζουμε στα ιντερνετς.....
Όπως λες και εσύ τα φράγκα μαζεύονται δύσκολα, γιατί να τα χαρίσεις τόσο εύκολα;

Spiros19991
15/06/2018, 22:18
Μάστορα,πας φιριφιρι να σε διαβάζουμε στα ιντερνετς.....
Όπως λες και εσύ τα φράγκα μαζεύονται δύσκολα, γιατί να τα χαρίσεις τόσο εύκολα;

Ρε φιλε δεν ειναι ολοι κακοι ανθρωποι να σου φανε λεφτα.. αλλα 1/100 να ειναι πρεπει να χω ηρεμο το κεφαλι μου. Για αυτο ψαχνω μια λυση τετοια να κανω την αρχη να τα μαζεψω να την παρω ειδαλλως θα τα φαω δεν μπορω α τα κρτησω.. ειναι σαν κινητρο να σου δωσω να καταλαβεις...

sanctusan
15/06/2018, 22:25
Μάστορα,πας φιριφιρι να σε διαβάζουμε στα ιντερνετς.....
Όπως λες και εσύ τα φράγκα μαζεύονται δύσκολα, γιατί να τα χαρίσεις τόσο εύκολα;

Ήδη τον διαβάζουμε στο ιντερνετ.....:p :p :p

teogtp
15/06/2018, 22:31
Ρε φιλε δεν ειναι ολοι κακοι ανθρωποι να σου φανε λεφτα.. αλλα 1/100 να ειναι πρεπει να χω ηρεμο το κεφαλι μου. Για αυτο ψαχνω μια λυση τετοια να κανω την αρχη να τα μαζεψω να την παρω ειδαλλως θα τα φαω δεν μπορω α τα κρτησω.. ειναι σαν κινητρο να σου δωσω να καταλαβεις...

Καλή τύχη.....

teogtp
15/06/2018, 22:32
Ήδη τον διαβάζουμε στο ιντερνετ.....:p :p :p

:lol:

basilis_k6
15/06/2018, 22:43
Δεν καλυπτεσαι απο υπ δηλωση. Ουτε καν απο γραμματια, δάνειο, συμβολαιο, επιταγη κτλ. Ακαλυπτες επιταγες με ονοματεπώνυμο και δεν μπορεις να τις εισπραξεις και εσυ θες να κανεις υπ δηλωση.

Αυτο το "θα τα φαω" ειναι αστειο. Βαλτα σε αλλο λογαριασμό τι παει να παει θα τα φαω?

BLiTzER
15/06/2018, 22:50
Απλά όχι.

Spiros19991
15/06/2018, 23:00
Αν μου κανει μεταβιβαση πρωτα ;;

teogtp
15/06/2018, 23:07
Αποκλείεται να σου κάνει μεταβίβαση χωρίς να έχει πάρει το παραδακι στο χέρι.
Εκτός αν βρήκες την αδερφή ψυχή σου.

FotisFz1
15/06/2018, 23:07
αν σου κανει μεταβιβαση πριν παρει ολα τα λεφτα θα λεμε τα ιδια σ αυτον....

ΤάκηςΜπ
15/06/2018, 23:14
δεν είναι ότι θα φας τα λεφτά,είναι ότι θες μηχανάκι ΤΩΡΑ...καλή τύχη...

o teos
15/06/2018, 23:25
Στο καλό βραδιάτικο :tooth::roflmao::roflmao:

7Tolis
15/06/2018, 23:31
και αμα το μηχανάκι γίνει ήχος και φώς,τα λεφτά που θα έχεις δώσει τι γίνονται;Ουτε να το σκέφτεσαι.

teo_g7
15/06/2018, 23:31
Γιατί σ' αυτό το ρημαδι το σχολείο δε διδάσκονται βασικές αρχές συναλλαγών παρά μόνο κάτι θρησκευτικά και κάτι καλλιτεχνικές πίπες,ποτέ δεν το κατάλαβα.

ggs
16/06/2018, 00:04
Έχεις ένα εκκαθαριστικό που να σου δικαιολογεί να βγάλεις ένα δάνειο 1000 ευρώ;
Αν ναι , μπορείς ή να πας σε μια τράπεζα ή να πας σε ένα μαγαζί που πουλάει μοτοσυκλέτες και να κάνετε εκεί την αγοραπωλησία.

Και έχεις δίκιο..πριν κάποια χρόνια οι δουλειές γίνονταν με συναλλαγματικές(γραμμάτια).. από μηχανάκια μέχρι σπίτια..
όχι , δεν είναι όλοι απατεώνες ..

basilis_k6
16/06/2018, 00:04
Γιατί σ' αυτό το ρημαδι το σχολείο δε διδάσκονται βασικές αρχές συναλλαγών παρά μόνο κάτι θρησκευτικά και κάτι καλλιτεχνικές πίπες,ποτέ δεν το κατάλαβα.

σωστο αλλα αν καποιος "θελει" να τον πιασουν κοροιδο τοτε γιατι η κοινωνια να πρεπει να τον προστατεψει?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/06/2018, 06:22
Τα γραμματια νομιζω τα περνεις απο τραπεζα.

Παιδια μην εισται τοσο αντιθετοι.Οντος.Υπαρχουν και κακοι αλλα και καλοι ανθρωποι.

Το σωστο ειναι τα λεφτα να του ταδωσεις ολλα με τη μια και αυτος κατευθειαν τη μηχανη σε σενα.Αλλα οχι πος δεν γινετε το αλλο που λες.
Του εχεις μηλησει γιαυτο που σκεφτεσε???Αυτο που μας λες τωρα εμας(με της δοσοις)του το εχεις πει???Πος αντεδρασε?

o_gavros
16/06/2018, 08:58
Επειδή δεν είμαστε να δοκιμάζουμε ποιος ειναι καλός και ποιος κακός, φυλάμε τα ρουχα μας.
Κοινη λογική.
Σπυρε1991 ακου τι σου λενε εδω και οχι τη διψα σου.Να σε προφυλάξουν προσπαθούν και οχι να σε κακοκαρδισουν.κανεις μας δεν θα κερδισει αν βρεθει το τσακαλακι που θα σου φαει τα λεφτα.
Κάνε υπομονη και δειξε την δεουσα αυτοσυγκράτηση (τι θα πει θα τα φαω; μεγαλο παιδι εισαι) και οταν με το καλο μαζεψεις οσα χρειάζονται,γραψε να σου πουνε καλοριζικο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/06/2018, 10:29
δωστα μου να στα φυλαω εγω:tooth:

sanctusan
16/06/2018, 10:50
Έχεις ένα εκκαθαριστικό που να σου δικαιολογεί να βγάλεις ένα δάνειο 1000 ευρώ;
Αν ναι , μπορείς ή να πας σε μια τράπεζα ή να πας σε ένα μαγαζί που πουλάει μοτοσυκλέτες και να κάνετε εκεί την αγοραπωλησία.

Και έχεις δίκιο..πριν κάποια χρόνια οι δουλειές γίνονταν με συναλλαγματικές(γραμμάτια).. από μηχανάκια μέχρι σπίτια..
όχι , δεν είναι όλοι απατεώνες ..

Αυτή ειναι η πιο "του δε πόϊντ" απάντηση που γράφτηκε. Οι υπόλοιποι απλά λέμε γνώμες προστασίας σαν τη μαμά μας που μας έλεγε να μην μιλάμε σε αγνώστους.
Αυτό με τα γραμμάτεια είναι πολύ ευκολο να την πατησεις. Μπορεί να τα παίρνεις από τράπεζα αλλά αν τη φας η τράπεζα αποποιείται της ευθήνης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/06/2018, 10:59
Αυτή ειναι η πιο "του δε πόϊντ" απάντηση που γράφτηκε. Οι υπόλοιποι απλά λέμε γνώμες προστασίας σαν τη μαμά μας που μας έλεγε να μην μιλάμε σε αγνώστους.
Αυτό με τα γραμμάτεια είναι πολύ ευκολο να την πατησεις. Μπορεί να τα παίρνεις από τράπεζα αλλά αν τη φας η τράπεζα αποποιείται της ευθήνης.

Θα συμφωνησω μαζι σου για τα γραμματεια.Ημουν καπος οταν το εκανα και εγω αλλα τελικα πηγαν ολα καλα.Απλα το ανεφερα.

rainmike
16/06/2018, 11:12
Καλύτερα να εμπιστευτείς αυτόν,μη δίνεις βάση στα μάτια του είναι καλό παιδί :D

396500

devil's animal
16/06/2018, 11:47
Λόγω αυτών των καταστάσεων δημιουργήθηκαν οι έμποροι και οι μάντρες...
ΔΕΝ είσαι κατοχυρωμένος αν δώσεις το χρήμα πρώτος και περιμένεις την μεταβίβαση.....όπως δεν είναι και αυτός αν δεν πάρει το πλήρες ποσό και σου κάνει μεταβίβαση...

Πηγαίνετε σε έναν έμπορα και συμφώνηστε να του δώσετε από κοινού 400€ ξέρω εγώ...(200 εσυ +200 ο άλλος)...παίρνει αυτός την μηχανή στο όνομα του, πληρώνει τον άλλον στο ακέραιο και μετά εσύ πας και την παίρνεις με την προκαταβολή και σου βάζει τις δόσεις μέσω τράπεζας...
Μπορεί βέβαια να μην ζητήσει μόνο 400€...αλλά έτσι ειναι αυτά ..η ασφάλεια πληρώνεται..

skylaros
16/06/2018, 15:57
Λόγω αυτών των καταστάσεων δημιουργήθηκαν οι έμποροι και οι μάντρες...
ΔΕΝ είσαι κατοχυρωμένος αν δώσεις το χρήμα πρώτος και περιμένεις την μεταβίβαση.....όπως δεν είναι και αυτός αν δεν πάρει το πλήρες ποσό και σου κάνει μεταβίβαση...

Πηγαίνετε σε έναν έμπορα και συμφώνηστε να του δώσετε από κοινού 400€ ξέρω εγώ...(200 εσυ +200 ο άλλος)...παίρνει αυτός την μηχανή στο όνομα του, πληρώνει τον άλλον στο ακέραιο και μετά εσύ πας και την παίρνεις με την προκαταβολή και σου βάζει τις δόσεις μέσω τράπεζας...
Μπορεί βέβαια να μην ζητήσει μόνο 400€...αλλά έτσι ειναι αυτά ..η ασφάλεια πληρώνεται..

Γιατί να μη θέλει κάποιος έμπορος να βγάλει 400 σε δύο ώρες χωρίς να βάλει καν μέσα στο μαγαζί του μηχανάκι ; Εγώ και πολλά τα βλέπω για τρεις μήνες το 40% του ποσού. ;)

FotisFz1
16/06/2018, 16:02
Καλύτερα να εμπιστευτείς αυτόν,μη δίνεις βάση στα μάτια του είναι καλό παιδί :D

396500

εχω ακριβως το ιδιο και με την βοηθεια του εχω αγορασει πολλα πραγματα
Ποοοολυ καλο παιδι

Ηδη εχει μεσα του το μισο ταξιδακι στο Μπρνο φετος:D

MAIK72
16/06/2018, 16:04
Λόγω αυτών των καταστάσεων δημιουργήθηκαν οι έμποροι και οι μάντρες...
ΔΕΝ είσαι κατοχυρωμένος αν δώσεις το χρήμα πρώτος και περιμένεις την μεταβίβαση.....όπως δεν είναι και αυτός αν δεν πάρει το πλήρες ποσό και σου κάνει μεταβίβαση...

Πηγαίνετε σε έναν έμπορα και συμφώνηστε να του δώσετε από κοινού 400€ ξέρω εγώ...(200 εσυ +200 ο άλλος)...παίρνει αυτός την μηχανή στο όνομα του, πληρώνει τον άλλον στο ακέραιο και μετά εσύ πας και την παίρνεις με την προκαταβολή και σου βάζει τις δόσεις μέσω τράπεζας...
Μπορεί βέβαια να μην ζητήσει μόνο 400€...αλλά έτσι ειναι αυτά ..η ασφάλεια πληρώνεται..

Δεν θα τον πληρώσει ποτέ στο ακέραιο. Απλά θα του ΄δωσει 200 ευρώ λιγότερα και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Κάνω λάθος?

devil's animal
16/06/2018, 17:21
Δεν θα τον πληρώσει ποτέ στο ακέραιο. Απλά θα του ΄δωσει 200 ευρώ λιγότερα και τα υπόλοιπα σε δόσεις. Κάνω λάθος?


Ναι ρε παιδί μου...
Το θέμα είναι να πάρει ο μαντράς το χρήμα...επειδή ακριβώς έχει την ευχέρεια να συνεργάζεται με τράπεζα και να δώσει με ασφάλεια ένα μηχανάκι απλά παίρνοντας μια προκαταβολή...

zopas
16/06/2018, 19:04
Αφου φαινεται καλο παιδι με καθαρα ματια τοτε γιατι αυτος ΔΕΝ εμπιστευεται εσενα ότι θα τον ξεπληρώσεις και κανεις ερωτηση δημοσια για το αντιθετο; μηπως εσυ εχεις ασχημα ματια και σε κοιταει περιεργα;

andreastwin
16/06/2018, 20:37
Παιδια καλησπερα. Σκεφτομαι να αγορασω μια μηχανη απο ενα παλλικαρι που δεν τον ξερω και πολυ καλα.
Ωστοσο μου φαινεται πολυ εμπιστος με καθαρα ματια!
Λοιπον σκεφτομαι να του βαζω τα λεφτα με δοσεις στην τραπεζα και οταν τα ξοφλησω 2 3 μηνες μετα να την παρω!
Θα μ πειτε γιατι δεν τα μαζευεις να τα δωσεις ολα μαζι;; θα σας πω πως δεν μαζευονται ευκολα λοιπον και ετσι νοιωθω καλυτερα.
Ελεγα λοιπον να παμε αστυνομια να κανουμε τιποτα υπευθυνες δηλωσεις και να χω το κεφαλι μ ησυχο κ εγω κι αυτος..
Υπαρχει καποια αλλη ασφαλη μεθοδος μηπως με υπογραφες και τα λοιπα;
Και στην υπευθυνη δηλωση τι γραφουμε;;
κατι καθαρα ματια ειχα δει και εγω και με χαρτι στην αστυνομια και ακομα ψαχνω 6500 γιουργια.γι'αυτο βαλετα εσει στην τραπεζα στον λογαριασμο σου και οταν τα μαζεψεις το περνεις. θα στο πουν ολοι εδω μεσα.

andreastwin
16/06/2018, 20:43
Αν μου κανει μεταβιβαση πρωτα ;;

τελικα για να σε αποτρεψουμε να πεσεις στην λουμπα, πρεπει να σου πουμε και ποσει εχουν βρεθει με το ιδιο μηχανακι δυο και τρεις αδειες και τραβιοντουσταν στα δικαστηρια για το ποιος θα παρει τελικα το μοτο.

andreastwin
16/06/2018, 20:53
Αυτή ειναι η πιο "του δε πόϊντ" απάντηση που γράφτηκε. Οι υπόλοιποι απλά λέμε γνώμες προστασίας σαν τη μαμά μας που μας έλεγε να μην μιλάμε σε αγνώστους.
Αυτό με τα γραμμάτεια είναι πολύ ευκολο να την πατησεις. Μπορεί να τα παίρνεις από τράπεζα αλλά αν τη φας η τράπεζα αποποιείται της ευθήνης.

ρε φιλε τα γραμματια δεν στα πουλαει η τραπεζα για να σε καλυψει. απλα τα πουλαει. παλεοτερα τα πουλουσαν και στα περιπτερα, και μετα στην εφοροια.

sanctusan
16/06/2018, 21:52
ρε φιλε τα γραμματια δεν στα πουλαει η τραπεζα για να σε καλυψει. απλα τα πουλαει. παλεοτερα τα πουλουσαν και στα περιπτερα, και μετα στην εφοροια.

Είπα κάυι αντιθετο και δεν το κατάλαβα;

andreastwin
17/06/2018, 09:44
Αυτό με τα γραμμάτεια είναι πολύ ευκολο να την πατησεις. Μπορεί να τα παίρνεις από τράπεζα αλλά αν τη φας η τράπεζα αποποιείται της ευθήνης.

κατι τελειο δεν λεει εδω.!!!!

sanctusan
17/06/2018, 16:23
Αυτό με τα γραμμάτεια είναι πολύ ευκολο να την πατησεις. Μπορεί να τα παίρνεις από τράπεζα αλλά αν τη φας η τράπεζα αποποιείται της ευθήνης.

κατι τελειο δεν λεει εδω.!!!!

αποποιούμαι (αποθετικό)

1.αρνούμαι ότι έχω ευθύνη για κάτι επιζήμιο που έγινε στο παρελθόν ή μπορεί να συμβεί στο μέλλον
2.αρνούμαι ένα δικαίωμα, τίτλο, περιουσία κ.λπ.
Στο άμεσο μέλλον, λοιπόν, χωρίς να αποποιούμαι καθόλου τα συγκεκριμένα έργα, σκέφτομαι να στραφώ σε λιγότερο άμεσα αναγνωρίσιμα πράγματα τα οποία έχουν σχέση με μια ποιητικότητα ανθεκτική στον χρόνο. (*)

Πηγή:
https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Spar1991
08/01/2022, 18:15
κατι καθαρα ματια ειχα δει και εγω και με χαρτι στην αστυνομια και ακομα ψαχνω 6500 γιουργια.γι'αυτο βαλετα εσει στην τραπεζα στον λογαριασμο σου και οταν τα μαζεψεις το περνεις. θα στο πουν ολοι εδω μεσα.

Λοιπον εχουμε και λεμε 3 χρονια μετα περιπου εχω αλλαξει 5 μηχανακια μεταχειρισμενα και καινουργια με γραμματια.. ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΓΟΡΑ. Το μαγαζι που πηρα ειναι στον πειραια. Οι ανθρωποι καταπληκτικοι με εξυπηρετησαν απο την πρωτη στιγμη και χωρις να πληρω ιδιαιτερως τα κριτηρια. Απο τοτε εγινα πελατης. Εχω αλλαξει μηχανακια και ολα τα μεταχειρισμενα χωρις προβλημα. Παρτε αφοβα παιδια.. Διαβαστε αξιολογησεις και εμπιστευτειτε. Δεν μπλεκεις δεν εχεις κανενα θεμα οι πληρωμες γινονται μεσω τραπεζης.