PDA

View Full Version : ΣΕ ΕΙΔΑ vol. XΙ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30

giorgosb
02/11/2023, 10:22
Στις λεωφορειολωρίδες κυκλοφορούν κανονικά τα μηχανάκια, έτσι δεν είναι;

Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..

Bowleno
02/11/2023, 10:25
Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..

"Λεωφορειολωρίδα στην Πατησίων" .... Ωραίο ανέκδοτο:bawl:

Nostradamus
02/11/2023, 11:47
Σε ειδα σημερα το πρωι με το μαυρο RE απο την ανοδο του Καρεα και εμεινα πισω σου μεχρι και την Κατεχακη γιατι ειχα χρονο. Κορναρες σε καθε τριτο αυτοκινητο που ηταν ελαφρα τοποθετημενο εκτος της νοητης ευθειας που ειχες σχηματισει στο μυαλο σου ως χωρο για διηθηση. Σε συνδιασμο με το μονιμα καρφωμενο βλεμμα μπροστα, καμια επαφη με το τι γινεται διπλα και πισω σου, ειναι ξεκαθαρο οτι σε αγχωνει αυτη η δοκιμασια. Ευχομαι να κυκλοφορεις πολυ και συχνα ωστε να χαλαρωσεις..Πολυ αγχος..

Επισης Δεν χρειαζεται να προσπαθεις να σηκωνεσαι ορθιος οταν περνας πανω φρεατια.. Γι αυτο ειναι ΟΝ/OFF το συγκεκριμενο. Καλους δρομους να εχεις... ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ που και που !!! :lol:

caesarsk
02/11/2023, 12:40
Σε ειδα σημερα το πρωι με το μαυρο RE απο την ανοδο του Καρεα και εμεινα πισω σου μεχρι και την Κατεχακη γιατι ειχα χρονο. Κορναρες σε καθε τριτο αυτοκινητο που ηταν ελαφρα τοποθετημενο εκτος της νοητης ευθειας που ειχες σχηματισει στο μυαλο σου ως χωρο για διηθηση. Σε συνδιασμο με το μονιμα καρφωμενο βλεμμα μπροστα, καμια επαφη με το τι γινεται διπλα και πισω σου, ειναι ξεκαθαρο οτι σε αγχωνει αυτη η δοκιμασια. Ευχομαι να κυκλοφορεις πολυ και συχνα ωστε να χαλαρωσεις..Πολυ αγχος..

Επισης Δεν χρειαζεται να προσπαθεις να σηκωνεσαι ορθιος οταν περνας πανω φρεατια.. Γι αυτο ειναι ΟΝ/OFF το συγκεκριμενο. Καλους δρομους να εχεις... ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ που και που !!! :lol:

Μήπως στις καμπές έβγαζε γόνατο; Γιατί παίζει να έχουμε δει τον ίδιο. Το έκανε με 20 χαω σε έξοδο από πλατεία στην Ηλιουπολη.

karellen
02/11/2023, 12:47
:lol:

Nostradamus
02/11/2023, 13:54
Μήπως στις καμπές έβγαζε γόνατο; Γιατί παίζει να έχουμε δει τον ίδιο. Το έκανε με 20 χαω σε έξοδο από πλατεία στην Ηλιουπολη.

Με τον τροπο που πηγαινε δεν νομιζω να βρισκει καμπες στην πορεια του ποτε. Ολα γινονται ευθεια.. :D

ioannispar
02/11/2023, 14:47
Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..

Και στην Ηρωων Πολυτεχνειου στον Πειραια σε ενα κομματι της απαγορευονται ολα!

Dimmanoukas
02/11/2023, 17:40
Μήπως στις καμπές έβγαζε γόνατο; Γιατί παίζει να έχουμε δει τον ίδιο. Το έκανε με 20 χαω σε έξοδο από πλατεία στην Ηλιουπολη.

Εφαρμόζει το γνωστό ρητό, η μόδα έρχεται και παρέρχεται, το στυλ όμως μένει πάντα...!!!

Acacius
02/11/2023, 17:52
Το είδα μπροστά από το Motoworks (https://www.google.gr/search?q=motoworks+%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%BF), παλιό Bultaco χωρίς τον κινητήρα. Δε μπορούσα να σταματήσω για να κοιτάξω καλύτερα αλλά μου φάνηκε κουκλί. Δε νομίζω να το έχω δει ποτέ να κυκλοφορεί στην πόλη, κανείς από εδώ μέσα;

runner
03/11/2023, 11:51
Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..


Και στην Ηρωων Πολυτεχνειου στον Πειραια σε ενα κομματι της απαγορευονται ολα!

Ηξερα οτι τα μηχανακια επιτρεπονται σε ολες τις λεωφορειολωριδες και δεν προσεχα τις ταμπελες. Θα τα τσεκαρω , thanks.

DoctoR_k6
03/11/2023, 12:02
Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..

Απο Πανεπιστημιου μεχρι Στουρναρη εννοεις?
Εγω παντα κινουμαι κανονικα κ με το νομο(not). :lol:

giorgosb
03/11/2023, 12:09
Απο Πανεπιστημιου μεχρι Στουρναρη εννοεις?

Εκεί ναι..

Το άλλο αστείο είναι η οδός Κυψέλης, όπου στην άνοδο προς πλατεία επιτρέπονται μόνο μηχανάκια και λεωφορεία, αλλά προφανώς τα αυτοκίνητα κινούνται ανενόχλητα..

sapila racing
03/11/2023, 13:53
Εκτός από την Πατησίων, νομίζω σε όλες τις υπόλοιπες ναι..

Και στην Πατησιων επιτρεπονται τα μηχανακια αλλα ειναι παρκαρισμενα αμαξια συνηθως ωρες αιχμης...

edit

α οκ εννοούσες το κομματι που δεν επιτρεπονται, σωστα τα λες αν και πανε ολοι κι εκει.

giorgosb
03/11/2023, 13:55
Και στην Πατησιων επιτρεπονται τα μηχανακια αλλα ειναι παρκαρισμενα αμαξια συνηθως ωρες αιχμης...

Όχι στο ρεύμα προς Ομόνοια, εννοούσα το κομμάτι από Πανεπιστημίου ως Στουρνάρη

runner
03/11/2023, 13:58
Όχι στο ρεύμα προς Ομόνοια, εννοούσα το κομμάτι από Πανεπιστημίου ως Στουρνάρη

Α ναι οκ αυτο το τμήμα οντως απαγορευεται.

nikosk2
03/11/2023, 16:12
Θα το δεις σύντομα στους δρόμους, είναι φίλου.

lykourgi
03/11/2023, 16:29
Τα μηχανάκια επιτρέπονται στις λεωφορειολωρίδες, δίπλα στις οποίες υπάρχει λωρίδα κυκλοφορίας ίδιας κατεύθυνσης.
Εκεί όπου υπάρχει ΜΟΝΟ λεωφ/δα (ανά κατεύθυνση), δεν επιτρέπονται δίκυκλα.
Βλ. Κυψέλης, αρχή Πατησίων κ.α.

sapila racing
04/11/2023, 08:10
Τα μηχανάκια επιτρέπονται στις λεωφορειολωρίδες, δίπλα στις οποίες υπάρχει λωρίδα κυκλοφορίας ίδιας κατεύθυνσης.
Εκεί όπου υπάρχει ΜΟΝΟ λεωφ/δα (ανά κατεύθυνση), δεν επιτρέπονται δίκυκλα.
Βλ. Κυψέλης, αρχή Πατησίων κ.α.

Στην οδο Κυψελης στην άνοδο επιτρεπονται τα μηχανακια.
Παντα επιτρέπονταν, ειναι η γειτονια μου και το ξερω καλα.

Bowleno
04/11/2023, 09:10
Στην οδο Κυψελης στην άνοδο επιτρεπονται τα μηχανακια.
Παντα επιτρέπονταν, ειναι η γειτονια μου και το ξερω καλα.


Έτσι ακριβώς....κι εμένα ήταν η γειτονιά μου. Στο 26ο δημοτικό και 39ο Γυμνάσιο/λύκειο πήγα.

(ένα δάκρυ κύλησε.....)

lykourgi
04/11/2023, 09:16
Δεν το γνώριζα, προφανώς είναι εξαίρεση. Το υπόλοιπο που έγραψα πάντως, ισχύει και καλό είναι να προσέχουμε.

Και εμένα είναι λίγο γειτονιά μου (15ο Γυμν. - Λύκειο).

asxetost
04/11/2023, 09:42
Σε ειδα βε στρώμα συναδελφου, σε καβαλησα και σου εδωσα μιζα να παρεις μπρος.
Πώς ακούγεσαι έτσι γ@μ# το *$*@^ μου.
Ωραία ήταν....

ioannispar
04/11/2023, 10:04
Ηξερα οτι τα μηχανακια επιτρεπονται σε ολες τις λεωφορειολωριδες και δεν προσεχα τις ταμπελες. Θα τα τσεκαρω , thanks.


Τα κομματια που απαγορευονται συνηθως ειναι οταν η λεωφορειολωριδα παει αντιθετα στο ρευμα και εκει ειναι μονο για τα λεωφορεια. Επισης το ιδιο συμβαινει και στην λεωφορο Χατζηκυριακου στον Πειραια.

George_M.
12/11/2023, 23:29
σας ειδα ζευγαρακι πανω σε μαυρο προσεγμενο CB125F να οδηγειτε με συνεση κ εμπειρια,με τα κρανακια σας,τα μπουφανακια σας κ σας χαρηκα!
μπραβο!
ασε που αυτο το μεκανακι περαν του δεν καιω σταλα βενζινα πηγαινε δικαβαλο 90-95 με ωραιο ρυθμο...
μωρε το ζηλεψα σε λεω...

McGyver
17/11/2023, 08:04
Δεν υπολόγισα σωστά την ταχύτητά σου, δε σε είδα στην τυφλή μου γωνία και σου χώθηκα άτσαλα με το Yaris πριν λίγο στο κατέβασμα του Κηφισού.

Αν διαβάζεις σύντροχε με το μαύρο Innova, σου ζητώ κι εδώ συγγνώμη για τη μαλακία μου :) .

:beer::beer::beer:

ptc
18/11/2023, 16:00
Σε είδα στέγαστρο να σε παίρνει ο αέρας. Λίγες ώρες πριν ήμουν από κάτω κι έβαζα βενζίνη. :priest:

448163

strokt up
18/11/2023, 18:53
Σε είδα να μου κλείνεις τον δρόμο με το yaris μιλώντας στο κινητό. Σε είδα να παραβιάζεις το φανάρι και να φρενάρω τελευταία στιγμή πρίν γίνουμε χαλκομανία. Σε είδα "μηχανόβιε" με το beverly να με προσπερνάς απο δεξιά ενώ έχω ανάψει φλάς να στρίψω ΔΕΞΙΑ. Βαρέθηκα να σε βλέπω. Πολλά τα 60-70χμ την μέρα στην Αθήνα πάνω ή μέσα σε όχημα...

Shinigami Ryuk
18/11/2023, 19:15
Δεν υπολόγισα σωστά την ταχύτητά σου, δε σε είδα στην τυφλή μου γωνία και σου χώθηκα άτσαλα με το Yaris πριν λίγο στο κατέβασμα του Κηφισού.

Αν διαβάζεις σύντροχε με το μαύρο Innova, σου ζητώ κι εδώ συγγνώμη για τη μαλακία μου :) .

:beer::beer::beer:


Σε είδα να μου κλείνεις τον δρόμο με το yaris μιλώντας στο κινητό...

:hmm:

Tsber
18/11/2023, 21:05
:hmm:

:bawl:

strokt up
19/11/2023, 00:58
:hmm:

Μπααα δεν ήμουν αυτός με το innova.

doctor_john
19/11/2023, 09:34
Σε είδα στα Δερβενοχώρια με το αγροτικό σου σε Άριστη κατάσταση, υπέροχο ιβουάρ με καφέ εσωτερικό, να οδηγείς τέλεια
και να με περνάς με φλας και τουλάχιστον 2μ απόσταση χαιρετώντας με χαμόγελο που κόντραρε τον Ήλιο.
Όταν είδα τα γράμματα που είχες επιλέξει να βαφτούν από το λογότυπο στην πόρτα της καρότσας TOYOTA δάκρυα κύλισαν και ευθύς μοιράστηκαν στην πρωϊνή αύρα.

ευχαριστώ ρε φίλε

DimisK
20/11/2023, 15:52
Σε είδα χθες Κυριακή, γυρνώντας από Βάρκιζα παραλιακά, με το πανέμορφο ανθρακί Fireblade ~20ετίας να το πηγαίνεις λαμπάδα! Πρέπει να ήταν 45+ τρελό τιμόνι!
Ανταλλάξαμε και 3 κουβέντες Βουλιαγμένης και ο καθείς πήρε το δρόμο του.
Να σαι καλά :beer:

Coyote.V
20/11/2023, 16:02
Και ο Βαλεντίνο τόσο είναι, σε δύο χρόνια φτάνει και το νούμερό που έτρεχε. :)

Maira
21/11/2023, 17:16
Σε είδα σήμερα στα φανάρια της 28ης Οκτωβρίου, κατά τις 12:00 το μεσημέρι, στη Νεα Ιωνία, να είσαι πάνω στο παπί, να κρατάς καφέ, κινητό και να οδηγάς ταυτόχρονα προσπαθώντας να γράψεις μήνυμα..... :a016::a016:

geioann
21/11/2023, 19:54
Σε είδα σήμερα στα φανάρια της 28ης Οκτωβρίου, κατά τις 12:00 το μεσημέρι, στη Νεα Ιωνία, να είσαι πάνω στο παπί, να κρατάς καφέ, κινητό και να οδηγάς ταυτόχρονα προσπαθώντας να γράψεις μήνυμα..... :a016::a016:

Καλά πόσα χέρια είχε?

νεοσσός
21/11/2023, 20:26
Έχω δει τύπο χωρίς κράνος σε παπί, να κρατάει στο αριστερό χέρι τον φραπέ και με το που περνάει από εκκλησία να σηκώνει από το τιμόνι και το δεξί χέρι για να κάνει τον σταυρό του.

Dimmanoukas
21/11/2023, 20:28
Τουλάχιστον έχει αυτογνωσία.
Ξέρει ότι την μετάνοια μπορεί να την χρειαστεί.

george.S
22/11/2023, 08:05
Σε είδα σήμερα στα φανάρια της 28ης Οκτωβρίου, κατά τις 12:00 το μεσημέρι, στη Νεα Ιωνία, να είσαι πάνω στο παπί, να κρατάς καφέ, κινητό και να οδηγάς ταυτόχρονα προσπαθώντας να γράψεις μήνυμα..... :a016::a016:

Εντάξει αφού δεν κάπνιζε κιόλας όλα καλά :lol:


Καλά πόσα χέρια είχε?

Ευκολακι στο αριστερό κινητό και στο δεξί καφέ και γκριπ....:lol:

Panos76
22/11/2023, 13:38
Τώρα που το θυμήθηκα είδα την περασμένη Παρασκευή Κηφισίας κατά τις 17.00 (οπότε καταλαβαίνετε για τι κίνηση μιλάμε) τυπάκι με cbr 125 να πηγαίνει όπως δεν πάει άνθρωπος.

Από την ταχύτητα στις σφήνες, τα κοψίματα και τα ανοίγματα που έκανε, το μηχανάκι σχεδόν τιναζόταν/ανασηκωνόταν στον αέρα!

Φυσικά εκείνη την ώρα δεν πρόλαβα να δω τι μηχανάκι ήταν, το πρόλαβα αργότερα σε φανάρι. Χαμένο ταλέντο στους δρόμους της Αθήνας.

toyar
22/11/2023, 15:39
Σε είδα δικαβαλο σε σκούτερ και μου έκανε εντύπωση ότι το πλαϊνό του πίσω ελαστικού ήταν κατάμαυρο σαν καινούργιο
Μετά πρόσεξα ότι είχε στραβωσει η βάση του αριστερού αμορτισέρ και τριβόταν πάνω του το ελατηριο

lykourgi
22/11/2023, 17:10
Σε είδα με το παλιό ΧΤ, να ανεβαίνεις την Ακαδημίας χτυπώντας το κουδούνι που είχες στο τιμόνι,αντί για κόρνα.
Όχι όμως κουδούνι ποδηλάτου, αλλά κουδούνι ........... προβάτου.
Και ήσουν και σβέλτος.

Coyote.V
22/11/2023, 18:22
Σε είδα κατά τις 11!30 στην διασταύρωση Ηρακλείου και Ιφιγένειας να πηγαίνεις προς Ηράκλειο σε παπί άσπρο με το σταντ κάτω. Σου κόρναρα και σου έδειξα κάτω το σταντ... με αγριοκοίταξες λες και σου έβαζα χέρι για κάτι...πέρασε ένας δεύτερος με ένα ΚΤΜ 990 και έβαλε τις φωνές.... Το σταντ ρε !!!. εκεί το κατάλαβες αλλά ούτε ένα ευχαριστώ ρε παιδιά.
Δεν πειράζει καλή καρδιά. :beer:

Coyote.V
22/11/2023, 18:38
Σε είδα με το παλιό ΧΤ, να ανεβαίνεις την Ακαδημίας χτυπώντας το κουδούνι που είχες στο τιμόνι,αντί για κόρνα.
Όχι όμως κουδούνι ποδηλάτου, αλλά κουδούνι ........... προβάτου.
Και ήσουν και σβέλτος.


Μόνος του το είχε βάλει ή του το κρεμάσανε; :lol: Αυτά φιλέ τα βγάζουν φωτογραφία το λιγότερο...

billy84
23/11/2023, 19:39
Σε είδα να περιμένεις να χαλάσει το μηχανάκι μου!:roflmao:






448399

karellen
23/11/2023, 19:40
:bawl:

Περιμένοντας να σπάσει το νέο τιμόνι.

billy84
23/11/2023, 19:51
:bawl:

Περιμένοντας να σπάσει το νέο τιμόνι.


οχι οχιιιιι έβαλα και μπάρα τώρα θα αντέξει (ελπίζω)!:lol:

karellen
23/11/2023, 20:17
Γι αυτό το λέω,θα περιμένει πολύ ακόμα :lol:

panavour
23/11/2023, 20:26
Σε είδα με το παλιό ΧΤ, να ανεβαίνεις την Ακαδημίας χτυπώντας το κουδούνι που είχες στο τιμόνι,αντί για κόρνα.
Όχι όμως κουδούνι ποδηλάτου, αλλά κουδούνι ........... προβάτου.
Και ήσουν και σβέλτος.

ε το παλιο ΧΤ ,ηταν αγριοκατσικο,εξ ου και η κουδουνα.

Bowleno
23/11/2023, 20:27
Γι αυτό το λέω,θα περιμένει πολύ ακόμα :lol:

Σαν ετούτον, ας πούμε; :D

448400

karellen
25/11/2023, 15:11
Σε βλέπω τυπάκο με το υπερ-πατίνι,αυτά τα τούμπανα τα ψηλά με τις χοντρές ρόδες,σχεδόν κάθε μέρα το πρωί που πάμε στις δουλειές μας.
Στην αρχή φορούσες κράνος,μετά σε βλέπω + επιγονατίδες,κατόπιν + επαγκωνίδες.
Σήμερα είδα είχες και φως στερεωμένο στο τιμόνι ψηλά,όχι σαν εκείνα τα συνήθη κεράκια που έχουν τα άλλα πρα πρα αλλά προβολάκι κανονικό που βάραγε στον καθρέφτη μου! :beer:

Συν κορντούρα μπουφάν.

Bowleno
25/11/2023, 17:13
Συν κορντούρα μπουφάν.

Άντε και με μηχανή επιτέλους.....:lol:

Vassilis
01/12/2023, 11:49
Σε ειδα με το σκουτερ σου να σφαζεις κοκκινο και μετα ως συνηθως να σε πιανει το ακριβως επομενο. Δηλαδη τι καταλαβες;

Panos76
01/12/2023, 14:10
Σε ειδα με το σκουτερ σου να σφαζεις κοκκινο και μετα ως συνηθως να σε πιανει το ακριβως επομενο. Δηλαδη τι καταλαβες;

Εγώ όσους βλέπω περνούν και το επόμενο (και το μεθεπόμενο). Κότα ήταν ο δικό σου :lol: :cry:

DoctoR_k6
01/12/2023, 14:20
Εγώ όσους βλέπω περνούν και το επόμενο (και το μεθεπόμενο). Κότα ήταν ο δικό σου :lol: :cry:

:bawl:

Ειπα να μην το πω και φανω κανας αληταρας.
Γιαλα(ν)τζι σκουτερας ηταν αυτος...

Vassilis
01/12/2023, 14:39
Εγώ όσους βλέπω περνούν και το επόμενο (και το μεθεπόμενο). Κότα ήταν ο δικό σου :lol: :cry:

:lol:

lykourgi
01/12/2023, 16:28
Εγώ όσους βλέπω περνούν και το επόμενο (και το μεθεπόμενο

Βγαλμένο μέσα απ' τη ζωή.

Coyote.V
01/12/2023, 16:31
Και ακράνωτοι φυσικά φαντάζομαι... μη χαλάσει η συνταγή.

spyrval
01/12/2023, 17:56
Τώρα που κρύωσε ο καιρός επανήλθαν οι κουκούλες...

nikoloulop
03/12/2023, 18:15
Σε είδα με το κόκκινο cbr650R στα φανάρια του Αγίου Βασίλειου (πατρα) να πηγαίνεις μοναχική βόλτα προς το Αιγιο, τα είπαμε λίγο ρολαροντας και μετά ο καθένας πήρε το δρόμο του. Αν είσαι από εδώ εμφανίσου να κεράσω καφέ την επόμενη

giorgosb
03/12/2023, 19:58
Τώρα που κρύωσε ο καιρός επανήλθαν οι κουκούλες...

Και το ένα χέρι στην τσέπη..

Panos76
06/12/2023, 11:20
Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ήμουν από πίσω σου σε στενό και πηγαίναμε λάου-λάου σταματώντας σε κάθε διασταύρωση. Εσύ με το αμάξι, εγώ με το μηχανάκι.

Ξαφνικά βλέπω να βγάζεις χέρι και να με μουτζώνεις! :confused:

Γιατί καλή μου κυρία δε θα το μάθω ποτέ καθώς δεν είχα καν διάθεση να σε πλησιάσω και να ρωτήσω. :bawl:

panavour
06/12/2023, 11:34
Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ήμουν από πίσω σου σε στενό και πηγαίναμε λάου-λάου σταματώντας σε κάθε διασταύρωση. Εσύ με το αμάξι, εγώ με το μηχανάκι.

Ξαφνικά βλέπω να βγάζεις χέρι και να με μουτζώνεις! :confused:

Γιατί καλή μου κυρία δε θα το μάθω ποτέ καθώς δεν είχα καν διάθεση να σε πλησιάσω και να ρωτήσω. :bawl:

νομιζε οτι της εκανες καμακι με το να μην την προσπερνας:lol::lol:

asxetost
07/12/2023, 00:01
Σας βλέπω κάθε μέρα στη διασταύρωση κάτω από τη γέφυρα του Κηφισού στα Άνω πατησιανά να χώνεστε δεξιά συστηματικά από τους ανθρώπους που περιμένουμε να στριψουμε αριστερά και να μας προσπερνατε κιόλας πάνω στη διαστάυρωση αφού μας έχετε κόψει και την ορατότητα. Καμιά μέρα λέω να πάρω κανεναν μαζί μου να τον αφήσω απέναντι στο συνεργείο, να έχω και δικαιολογία για ένα ρεπό επιτέλους

νεοσσός
08/12/2023, 23:34
Σας είδα δύο φορές σήμερα, σε μποτιλιαρισμένο δρόμο, με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, να βγαίνετε με το αμάξι στο αντίθετο ρεύμα, να προσπερνάτε ουρά σταματημένων αυτοκινήτων 100 μέτρων και να στέκεστε μπροστά στο κόκκινο φανάρι, πάνω στη διάβαση των πεζών για να περάσετε πρώτοι, καθυστερώντας τα αμάξια πίσω σας. Στη μία περίπτωση σε είδα να κινείσαι έτσι άνετα στο αντίθετο ρεύμα, περνώντας μπροστά από αστυνομικό τμήμα. Η ατιμωρησία έχει δώσει αδιανόητες ελευθερίες σε όσους έχουν θράσος.

Vassilis
10/12/2023, 19:12
Σε είδα ρε τρελοκομείο Billy το πρωί στην Αθηνών πηγαίνοντας άλλη μια από τις βόλτες σου. Η γυναίκα μου είπε, καλά πού ξέρεις ότι είναι αυτός; Ε, ξέρω λεω.

Κατά τις 9 είδα και μερικούς που είχατε μαζευτεί στην Σταθμό 14 πριν πάτε Λουτράκι ;)

AUFGEBRACHT
10/12/2023, 20:30
Σας είδα από Πίσια προς Περαχώρα, και θαύμασα τις οδηγικές σας ικανότητες στις στροφές, ιδιαίτερα το KLE με την μπαγκαζιέρα πίσω...οι κλίσεις που έπαιρνε ήταν εξωπραγματικές για τα δικά μου δεδομένα...

Όπως και παρακινδυνευμένες σε κάποια σημεία, σε πολλά σημεία μπαίνατε στο αντίθετο ρεύμα, όπως κι η προσπέραση που κάνατε στο λευκό SUV σε τυφλή στροφή...

Σε είδα κι εσένα με το χακί κλασικό και το sidecar που πήγαινες προς Λουτράκι, αν είδα καλά πρέπει να ήταν Ural...

billy84
10/12/2023, 21:37
Σε είδα ρε τρελοκομείο Billy το πρωί στην Αθηνών πηγαίνοντας άλλη μια από τις βόλτες σου. Η γυναίκα μου είπε, καλά πού ξέρεις ότι είναι αυτός; Ε, ξέρω λεω.

Κατά τις 9 είδα και μερικούς που είχατε μαζευτεί στην Σταθμό 14 πριν πάτε Λουτράκι ;)



Έλα ρε φίλε που ήσασταν? :beer:

Vassilis
10/12/2023, 21:54
Νομίζω μόλις είχες βγει από βενζινάδικο, ήμουν πίσω αριστερά σου με ένα γκρι Leon.

billy84
11/12/2023, 16:33
Νομίζω μόλις είχες βγει από βενζινάδικο, ήμουν πίσω αριστερά σου με ένα γκρι Leon.


Α μπράβο έβαλα στη BP στην Ελευσίνα!:beer:

Panos76
15/12/2023, 11:22
Στην αρχή σε άκουσα και μετά σε είδα - και δεν το πίστευα - LOTUS Elite γνήσια Βρετανίδα στο σωστό χρώμα (πράσινο ''ημι κυπαρισσή'') με αγγλική πινακίδα και βελουτέ μπεζ καθίσματα να βρυχάσαι και να σε ακολουθώ μέσα στη συγκίνηση (στην Κατεχάκη).

Σκέφτηκα ακαριαία πόσο μας έχουν βάλει στο τρυπάκι της μιζέριας - πόσο μας μετάλλαξαν όλα αυτά τα χρόνια από την πρώτη κρίση και μετά , σαν τα βατράχια που σιγοβράζουν.

Να ψάχνουμε το € στην κατανάλωση, ''πσσσ έκαψα 0,00005 σεντς λιγότερα με το e-papari σε σχέση με e-gama me που καίει 3 κιλοβατώρες και το υπολόγισα με τον τάδε τύπο βάσει του κίτρινου τιμολογίου και να μονολογώ μέσα από το κράνος:

Άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε ♫
τιμολόγια της ΔΕΗ δε με χέζετε καλέ

motojojo
15/12/2023, 13:28
Στην αρχή σε άκουσα και μετά σε είδα - και δεν το πίστευα - LOTUS Elite γνήσια Βρετανίδα στο σωστό χρώμα (πράσινο ''ημι κυπαρισσή'') με αγγλική πινακίδα και βελουτέ μπεζ καθίσματα να βρυχάσαι και να σε ακολουθώ μέσα στη συγκίνηση (στην Κατεχάκη).



Elise καλέ μου φίλε, αυτοκίνητο με κάκαλα είναι όχι φρυγανια :lol: :p

Panos76
15/12/2023, 13:43
Elise καλέ μου φίλε, αυτοκίνητο με κάκαλα είναι όχι φρυγανια :lol: :p

Μάλλον είσαι πιπίνι ακόμα (https://www.carandmotor.gr/nea/poso-poylithike-i-spania-lotus-elite-enos-protathliti-tis-f1) :D

Σιγά μη πάθαινα πλάκα με την elise. :p

Tsber
15/12/2023, 13:43
Elise καλέ μου φίλε, αυτοκίνητο με κάκαλα είναι όχι φρυγανια :lol: :p

Υπάρχει και Elite από το ένδοξο παρελθόν:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lotus_Elite

Edit: πάλι με πρόλαβαν, τι συγχρονισμός είναι αυτός :lol:

Panos76
15/12/2023, 13:46
Υπάρχει και Elite από το ένδοξο παρελθόν:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lotus_Elite

Σωστά την Type 75 είδα, για αυτό έπαθα πλάκα.

Ούτε στην Αγγλία δεν είχα πετύχει (που εκεί είχα πετύχει αμάξια που ούτε στο όνειρό μου δεν είχα δει).

motojojo
15/12/2023, 13:49
Oh mon dieu... :tomates:

kouremenos
16/12/2023, 16:13
Σας βλέπω ξανά....τώρα που έβαλε λίγο δροσιά με λαιμουδιερες,σκούφια ,φουλ φέις,κουκούλες , τουρμπάνια κτλ....
Ρε πάτε καλά ;
ΚΡΑΝΟΟΟΟΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕ !!!

Bowleno
16/12/2023, 18:32
Σας βλέπω ξανά....τώρα που έβαλε λίγο δροσιά με λαιμουδιερες,σκούφια ,φουλ φέις,κουκούλες , τουρμπάνια κτλ....
Ρε πάτε καλά ;
ΚΡΑΝΟΟΟΟΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕ !!!


Είναι πιο φτηνό από το κράνος, καρντιά μου.....

Πραγματική απάντηση από έναν που φορούσε αυτά που περιγράφεις όταν του είπα ότι το κράνος κάνει καλύτερη δουλειά σε όλους τους τομείς (η ασφάλεια αυτονόητη) εν τω μεταξύ, η μηχανή που καβαλούσε κόστιζε πάνω από 12 χιλιάρικα....no comments....

Acacius
17/12/2023, 00:28
Είναι πιο φτηνό από το κράνος, καρντιά μου.....

Πραγματική απάντηση από έναν που φορούσε αυτά που περιγράφεις όταν του είπα ότι το κράνος κάνει καλύτερη δουλειά σε όλους τους τομείς (η ασφάλεια αυτονόητη) εν τω μεταξύ, η μηχανή που καβαλούσε κόστιζε πάνω από 12 χιλιάρικα....no comments....

Μπερδεύεσαι γιατί υπολογίζεις το λόγο κόστους κράνους προς κόστος μοτοσυκλέτας, ενώ πρέπει να κοιτάς το λόγο κόστους κράνους προς αξία εγκεφάλου αναβάτη.

Bowleno
17/12/2023, 01:30
Μπερδεύεσαι γιατί υπολογίζεις το λόγο κόστους κράνους προς κόστος μοτοσυκλέτας, ενώ πρέπει να κοιτάς το λόγο κόστους κράνους προς αξία εγκεφάλου αναβάτη.

Ε, τότε μια χαρά ο σκούφος που φορούσε, αντανακλούσε την αξία του (ανύπαρκτου.. ) εγκεφάλου του:lol:

george.S
17/12/2023, 08:07
Είναι πιο φτηνό από το κράνος, καρντιά μου.....

....no comments....

Μην το λες :lol:
https://www.skroutz.gr/s/46437902/Casablanca-Beanie-Unisex-Skoufos-Plektos-se-Leyko-chroma-AF23-HAT-044-01.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_shareτ

doctor_john
17/12/2023, 09:46
:lol: έχουν ξεφύγει οι γάλλοι.. (https://casablancaparis.com/collections/hats) στην δανία τέτοια μπάκετ τα πουλάνε
στα καφέ οι φοιτητές που τα φτιάχνουν για 35ε.
Είναι και ανοικτόμυαλοι, αν τους ζητήσεις να φτιάξουν κάτι άλλο, το μελετάνε και κάνουν ότι μπορούν για να έχεις
καλύτερη τιμή.
Μου έφτιαξαν δικό μου σχέδιο χαλί για το μπάνιο με 120ε και το παιδί παραλίγο να τσακωθεί με την φίλη του που επέμενε
για χαμηλότερη τιμή.

Bowleno
17/12/2023, 09:55
Μην το λες :lol:
https://www.skroutz.gr/s/46437902/Casablanca-Beanie-Unisex-Skoufos-Plektos-se-Leyko-chroma-AF23-HAT-044-01.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_shareτ


:lol: έχουν ξεφύγει οι γάλλοι.. (https://casablancaparis.com/collections/hats) στην δανία τέτοια μπάκετ τα πουλάνε
στα καφέ οι φοιτητές που τα φτιάχνουν για 35ε.
Είναι και ανοικτόμυαλοι, αν τους ζητήσεις να φτιάξουν κάτι άλλο, το μελετάνε και κάνουν ότι μπορούν για να έχεις
καλύτερη τιμή.
Μου έφτιαξαν δικό μου σχέδιο χαλί για το μπάνιο με 120ε και το παιδί παραλίγο να τσακωθεί με την φίλη του που επέμενε
για χαμηλότερη τιμή.



καλά αυτοί ψάχνουν για μ@λάκες....:cry::lol:

Ο τύπος που λέω τσιγκούνης και ανόητος ήταν, όχι μ@λακας μάλλον :bawl:

doctor_john
17/12/2023, 10:39
Δεν τους βοηθούν αρκετά στα καταστήματα, τους δείχνουν την μανούρα του κράνους.
Αν κάνει 1-2 βόλτες με σωστά φορεμένο κράνος θα αισθάνεται γυμνός χωρίς αυτό.

το οικονομικό είναι τελείως άκυρο σε τέτοια σύγκριση.

stefanos
17/12/2023, 11:13
Δεν τους βοηθούν αρκετά στα καταστήματα, τους δείχνουν την μανούρα του κράνους.
Αν κάνει 1-2 βόλτες με σωστά φορεμένο κράνος θα αισθάνεται γυμνός χωρίς αυτό.

το οικονομικό είναι τελείως άκυρο σε τέτοια σύγκριση.

Για τη μόστρα δεν φοράνε κράνος , τι ξόδεψαν τόσο χρήμα να πάρουν μηχανάκι και δεν θα φαίνονται?
και από τεμπελία.
Εδώ δίπλα θα πάω...
Λες και αν πηγαίνεις εδώ δίπλα δεν θα σκοτωθείς, σκοτωνόμαστε μόνο στα ταξίδια.

Acacius
17/12/2023, 11:14
Αν έχεις συνηθίσει ξεκράνωτος πρέπει να είναι δύσκολο να αλλάξεις. Σε όλη μου τη ζωή έχω καβαλήσει χωρίς κράνος μόνο για μικρές αποστάσεις, σαν συνεπιβάτης. Η διαφορά στην αίσθηση ελευθερίας είναι τεράστια, αν ήξερα (ή αν ήμουν αρκετά χαζός ώστε να νομίζω) ότι δεν πρόκειται να πάθω κάτι ο μόνος λόγος για κράνος θα ήταν ο αέρας στις υψηλότερες ταχύτητες.

Bowleno
17/12/2023, 13:32
Αν έχεις συνηθίσει ξεκράνωτος πρέπει να είναι δύσκολο να αλλάξεις.

Το αυτό ο γαμπρός μου....είχε ένα καθίκι μόνο για να μην τον γράφουν :cry:
Του χάρισα 2 παλιά μου κράνη τουλάχιστον να φοράει κάτι στοιχειωδώς ασφαλές. Τσακίστηκε μια μέρα επειδή τον χτύπησε μια κυράτσα βγαίνοντας από σούπερ μάρκετ.
Το κράνος ράγισε χτυπώντας στο κράσπεδο!!! Την γλίτωσε με ένα καλό διάστρεμμα και υλικές ζημιές στο R52 h 53 ξερω γω.
Και μαντέψτε. Επιμένει ότι είναι άχρηστο....:moutza:

Vassilis
17/12/2023, 15:51
Σας βλέπω ξανά....τώρα που έβαλε λίγο δροσιά με λαιμουδιερες,σκούφια ,φουλ φέις,κουκούλες , τουρμπάνια κτλ....
Ρε πάτε καλά ;
ΚΡΑΝΟΟΟΟΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕ !!!

:lol::lol::lol:

Panos76
18/12/2023, 14:45
Θυμάστε μια φωτο που κυκλοφορούσε με ένα αμάξι που φόρτιζε από μπαλκόνι;

Τώρα το είδα και εγώ live στη γειτονιά μου και μάλιστα κόντεψα να πέσω επάνω του. Όλα τα ‘χει η Μαριορή..

Αναρωτιέμαι πόσο νόμιμο είναι αυτό. Όταν το πρόβλημα γίνει αισθητό, υποψιάζομαι ότι η πολιτεία θα μεταθέσει την ευθύνη στους πολίτες να βρουν άκρη.

Bowleno
18/12/2023, 14:57
Θυμάστε μια φωτο που κυκλοφορούσε με ένα αμάξι που φόρτιζε από μπαλκόνι;

Τώρα το είδα και εγώ live στη γειτονιά μου και μάλιστα κόντεψα να πέσω επάνω του. Όλα τα ‘χει η Μαριορή..

Αναρωτιέμαι πόσο νόμιμο είναι αυτό. Όταν το πρόβλημα γίνει αισθητό, υποψιάζομαι ότι η πολιτεία θα μεταθέσει την ευθύνη στους πολίτες να βρουν άκρη.

Εγώ θα καλούσα την αστυνομία και θα του τράβαγα μια μήνυση έτσι, να βρίσκεται... Άντε με τον κάθε μαλάκα....

Acacius
18/12/2023, 18:02
Υπάρχουν και χειρότερα, όπως ο γείτονας στο ρετιρέ που παρκάρει το ηλεκτρικό σκούτερ στο υπόγειο πάρκινγκ της πολυκατοικίας (σε θέση άλλου που δεν έχει όχημα) και μετά το φορτίζει από το κοινόχρηστο ρεύμα στο λεβητοστάσιο. Το κόστος είναι μεν μηδαμινό αλλά η νοοτροπία...

νεοσσός
18/12/2023, 18:10
Υπάρχουν και χειρότερα, όπως ο γείτονας στο ρετιρέ που παρκάρει το ηλεκτρικό σκούτερ στο υπόγειο πάρκινγκ της πολυκατοικίας (σε θέση άλλου που δεν έχει όχημα) και μετά το φορτίζει από το κοινόχρηστο ρεύμα στο λεβητοστάσιο. Το κόστος είναι μεν μηδαμινό αλλά η νοοτροπία...
Μπορεί να πει σε ηλεκτρολόγο να του βγάλει πρίζα, τραβώντας ρεύμα από το μετρητή της ΔΕΗ στο ισόγειο.

doctor_john
19/12/2023, 10:05
Ε ναι, με δικό του μετρητή αν θέλετε, πολύ εύκολο και θα είναι ήσυχος και αυτός γιατί βάζεις την ασφάλεια που χρειάζεσαι.
Στην δική μου γειτονιά δεν έχουμε τέτοια θέματα, ένα τσακ κάνουμε το πρωϊ με το σταρτερ και κινούμαστε όλη μέρα :lol:

spyrval
21/12/2023, 10:20
Σε βλέπω στα φανάρια της Λεωφόρου Πεντέλης να παίζεις φλογέρα. Ένας που πέρναγε με 2 πατερίτσες τίς πέταξε και άρχισε να τρέχει, ένας κουφός σαν κάτι να κατάλαβε και κοίταζε απορημένος αριστερά-δεξιά, σμήνη πουλιών απομακρύνονται κρώζοντας. Θα έλεγα να το σκεφτείς να το κάνεις επάγγελμα, αλλά το έχεις ήδη κάνει.

asxetost
21/12/2023, 11:03
Σε είδα τελείως σε άλλη διάσταση 35άρα αλλού για αλλού να ξεκινάς και να με βρίσκεις από στενό αριστερά μου ενώ περνούσα με προτεραιότητα. Όποιον πάρει ο χαρος

STF
21/12/2023, 14:18
Υπάρχουν και χειρότερα, όπως ο γείτονας στο ρετιρέ που παρκάρει το ηλεκτρικό σκούτερ στο υπόγειο πάρκινγκ της πολυκατοικίας (σε θέση άλλου που δεν έχει όχημα) και μετά το φορτίζει από το κοινόχρηστο ρεύμα στο λεβητοστάσιο. Το κόστος είναι μεν μηδαμινό αλλά η νοοτροπία...

Χρειάζεται και σε εμάς μια αλλαγή στη νοοτροπία. Για να το κάνει πάει να πει πως κανένας δεν του την έχει πει. Ή ακόμη καλύτερα δεν του έχει τραβήξει μια καταγγελία με τη μια. Θα το ξανακάνει; Ειδικά σε θέματα που αφορούν την προστασία μιας κοινωνικής ομάδας -εν προκειμένω του κατοίκους μιας πολυκατοικίας- δε χωράνε συγχωροχάρτια. Εκτός αν το ζήτησε ευγενικά και η πλειοψηφία των ενοίκων το δέχθηκε.

Acacius
21/12/2023, 16:06
Χρειάζεται και σε εμάς μια αλλαγή στη νοοτροπία. Για να το κάνει πάει να πει πως κανένας δεν του την έχει πει. Ή ακόμη καλύτερα δεν του έχει τραβήξει μια καταγγελία με τη μια. Θα το ξανακάνει; Ειδικά σε θέματα που αφορούν την προστασία μιας κοινωνικής ομάδας -εν προκειμένω του κατοίκους μιας πολυκατοικίας- δε χωράνε συγχωροχάρτια. Εκτός αν το ζήτησε ευγενικά και η πλειοψηφία των ενοίκων το δέχθηκε.

Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν η μία ελληνική νοοτροπία είναι "κάνω ό,τι νομίζω", η άλλη είναι "πού να μπλέκεις τώρα...". Γενικά είμαι άτομο που αποφεύγει τις αντιπαραθέσεις, τις δε ελάχιστες φορές που αποπειράθηκα να επισημάνω σε κάποιον ένα σφάλμα (μτφ: καραμπινάτη μαλακία στο δρόμο), όχι μόνο δεν υπήρξε αποδοχή ευθύνης αλλά συχνά πήγαν να βγουν και από πάνω. Επειδή λοιπόν ο μαλάκας είναι ανίκητος και επειδή το κράτος δεν προστατεύει επαρκώς το νομοταγή πολίτη για να το τραβήξεις παραπέρα, συνήθως παύεις να ασχολείσαι γιατί δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο σου και καταλήγεις να βράζεις στο ζουμί σου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα υπάρξει πολιτισμένη κουβέντα, όχι γιατί με καίνε τα 2€ το μήνα, αλλά γιατί...


Μπορεί να πει σε ηλεκτρολόγο να του βγάλει πρίζα, τραβώντας ρεύμα από το μετρητή της ΔΕΗ στο ισόγειο.
Ο παλλήκαρος έχει ήδη δική του πρίζα στην αποθήκη του παραδίπλα, απλά είναι δύσκολο να παρκάρει το μηχανάκι χωρίς να εμποδίζει (edit: τον εαυτό του, με το αμάξι) λόγω χωροταξίας. Μη σχολιάσει κανείς για μπαλαντέζες και άλλα τέτοια λογικά.

STF
21/12/2023, 20:05
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν η μία ελληνική νοοτροπία είναι "κάνω ό,τι νομίζω", η άλλη είναι "πού να μπλέκεις τώρα...". Γενικά είμαι άτομο που αποφεύγει τις αντιπαραθέσεις, τις δε ελάχιστες φορές που αποπειράθηκα να επισημάνω σε κάποιον ένα σφάλμα (μτφ: καραμπινάτη μαλακία στο δρόμο), όχι μόνο δεν υπήρξε αποδοχή ευθύνης αλλά συχνά πήγαν να βγουν και από πάνω. Επειδή λοιπόν ο μαλάκας είναι ανίκητος και επειδή το κράτος δεν προστατεύει επαρκώς το νομοταγή πολίτη για να το τραβήξεις παραπέρα, συνήθως παύεις να ασχολείσαι γιατί δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο σου και καταλήγεις να βράζεις στο ζουμί σου.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα υπάρξει πολιτισμένη κουβέντα, όχι γιατί με καίνε τα 2€ το μήνα, αλλά γιατί...


Ο παλλήκαρος έχει ήδη δική του πρίζα στην αποθήκη του παραδίπλα, απλά είναι δύσκολο να παρκάρει το μηχανάκι χωρίς να εμποδίζει (edit: τον εαυτό του, με το αμάξι) λόγω χωροταξίας. Μη σχολιάσει κανείς για μπαλαντέζες και άλλα τέτοια λογικά.

Θα σταθώ στη φράση που τόνισα και κυρίως στη λέξη "επαρκώς" που θα με αναγκάσει να συμφωνήσω μαζί σου.

AUFGEBRACHT
26/12/2023, 18:37
Σε είδα μπάρμπα στην Κορίνθου-Πατρών, λίγο πριν το ύψος του στρατοπέδου, να πηγαίνεις ανάποδα στη Λ.Ε.Α. πρωινιάτικα, πάνω σε ηλεκτρικό πατίνι... έβγαινα από παράδρομο κανονικά, είδα για δευτερόλεπτα τον πανικό στα μάτια σου, προσπάθησες να πατήσεις φρένο...

Σε είδα κι εσένα ποδηλάτη με ενδυμασία και ύφος "τρέχω στον ποδηλατικό γύρο της Γαλλίας", στην είσοδο του Ναυπλίου, να έχει ανάψει κόκκινο φανάρι, και να το σφάζεις επιδεικτικά...δεν είναι σωστό αυτό που θα πω, αλλά πολύ θα ήθελα να σε πάρει κάποιος παραμάζωμα πανίβλακα...

νεοσσός
26/12/2023, 18:47
Σας είδα δύο φορές σήμερα, σε μποτιλιαρισμένο δρόμο, με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση, να βγαίνετε με το αμάξι στο αντίθετο ρεύμα, να προσπερνάτε ουρά σταματημένων αυτοκινήτων 100 μέτρων και να στέκεστε μπροστά στο κόκκινο φανάρι, πάνω στη διάβαση των πεζών για να περάσετε πρώτοι, καθυστερώντας τα αμάξια πίσω σας. Στη μία περίπτωση σε είδα να κινείσαι έτσι άνετα στο αντίθετο ρεύμα, περνώντας μπροστά από αστυνομικό τμήμα. Η ατιμωρησία έχει δώσει αδιανόητες ελευθερίες σε όσους έχουν θράσος.
Σε είδα να κινείσαι στο αντίθετο ρεύμα, να προσπερνάς 5 αμάξια, με τους οδηγούς των αντιθέτως διερχόμενων οχημάτων να παίζουν φώτα πανικόβλητοι, όταν σε είδαν να πηγαίνεις κατά πάνω τους. Γιατί ρισκάρεις να σκοτώσεις κόσμο;

karateo
27/12/2023, 09:51
Σας είδα ΟΛΟΥΣ να τηρείτε τον ΚΟΚ σας κατα γράμμα.
Είτε panigale είτε huracan με >>600 άλογα να οδηγούν με ασφάλεια και νόμιμα.

Respect στο κράτος σας.

νεοσσός
27/12/2023, 15:07
Σας είδα ΟΛΟΥΣ να τηρείτε τον ΚΟΚ σας κατα γράμμα.
Είτε panigale είτε huracan με >>600 άλογα να οδηγούν με ασφάλεια και νόμιμα.

Respect στο κράτος σας.
Σε ποια χώρα;