PDA

View Full Version : ΣΕ ΕΙΔΑ vol. XΙ



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Bowleno
16/02/2019, 19:21
Χάρηκα που σε (ξανά) είδα σήμερα Mike έστω και για επαγγελματικούς λόγους (αλλαγή ελαστικών στο κουτί) :beer:

Και ο μόνος βουλκανιζατεράς που έχω δει να σφίγγει τα μπουλόνια αμαξιού με... δυναμόκλειδο!

sapila racing
17/02/2019, 08:49
Σε είδα Hornetάρα μου στα 96000 χλμ να θέλεις για πρώτη φορά ρύθμιση σε 3 βαλβίδες.
Αλλάχτηκαν επίσης καδένα εκκεντροφόρου και τεντωτήρας, ρουλεμαν λαιμού και πάμε γι άλλα τόσα! :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/02/2019, 10:00
Σε είδα Hornetάρα μου στα 96000 χλμ να θέλεις για πρώτη φορά ρύθμιση σε 3 βαλβίδες.
Αλλάχτηκαν επίσης καδένα εκκεντροφόρου και τεντωτήρας, ρουλεμαν λαιμού και πάμε γι άλλα τόσα! :beer:

Δηλαδη τοσα χλμ δεν εχεις ξαναριθμησει βαλβιδες?Δεν υπαρχει προβλημα?Εαν δεν ηταν το ρυθμισμα δε θα πηγαινα καθολου συνεργειο.Θα κανα σερβις μονος μου...

sapila racing
17/02/2019, 10:20
Δηλαδη τοσα χλμ δεν εχεις ξαναριθμησει βαλβιδες?Δεν υπαρχει προβλημα?Εαν δεν ηταν το ρυθμισμα δε θα πηγαινα καθολου συνεργειο.Θα κανα σερβις μονος μου...

Τις έχω αριθμήσει ξανά αλλά πρώτη φορά ρυθμίστηκαν. :D
Χωρίς πλάκα, έτσι είναι αυτα τα μοτέρ γενικώς.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/02/2019, 11:06
Τις έχω αριθμήσει ξανά αλλά πρώτη φορά ρυθμίστηκαν. :D
Χωρίς πλάκα, έτσι είναι αυτα τα μοτέρ γενικώς.

Να μη το ξερα να παιρνα χοντα:lol:

Acacius
17/02/2019, 12:06
Σε είδα στον κήπο του μουσειου, αλλά δεν κατάλαβα από που μας ήρθες.....

Κωραία φάση ο τύπος ;-)

νεοσσός
17/02/2019, 12:13
Σε είδα Hornetάρα μου στα 96000 χλμ να θέλεις για πρώτη φορά ρύθμιση σε 3 βαλβίδες.
Αλλάχτηκαν επίσης καδένα εκκεντροφόρου και τεντωτήρας, ρουλεμαν λαιμού και πάμε γι άλλα τόσα! :beer:
Από αυτά που διαβάζω το forum, πρέπει να είναι πολύ καλό το Hornet 900. Είναι και όμορφο και έχει καλή ροπή από σχετικά χαμηλά, σε αντίθεση με το 600άρι που θέλει πολλές στροφές για να τραβήξει. Να το χαίρεσαι!

TsoliasGR
18/02/2019, 04:09
Σε είδα με το inazuma 400 του 2001??? παππούλη!Να τα λέμε στο φανάρι και να μου λές πως ψάχνεις ανταλλακτικά για δαύτο!(ελέω τρακαρίσματος-πτώσης)...
Πιο κοντός και από τον Ρίζο, πιο παππούς και από τον μαθουσάλα...Σε χάρηκα!Καλές σου βόλτες και πάντα όρΘιος και απροβλημάτιστος!

νεοσσός
18/02/2019, 09:10
Σε είδα δεκαοχτούρα κασκαντέρ, να προσπαθείς να πετύχεις το κράνος μου, ενώ πήγαινα με μόλις 30 km/h. Αν δεν έσκυβα ή πήγαινα πιο γρήγορα, θα είχες γίνει δεκαεφτούρα...

VANDA
18/02/2019, 09:19
Σε είδα πινακίδα που προειδοποιείς για φρεζαρισμένο οδόστρωμα να είσαι τοποθετημένη 10 μέτρα πριν ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ το φρεζαρισμένο οδόστρωμα.
Ωραία έκπληξη πρωί-πρωί Δευτέρας να πέφτεις στα σκαμμένα. Αρχές βασιλέως Κων/νου, στο Καλλιμάρμαρο.

Jo.Da.
18/02/2019, 09:22
Σε είδα πινακίδα που προειδοποιείς για φρεζαρισμένο οδόστρωμα να είσαι τοποθετημένη 10 μέτρα πριν ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ το φρεζαρισμένο οδόστρωμα.
Ωραία έκπληξη πρωί-πρωί Δευτέρας να πέφτεις στα σκαμμένα. Αρχές βασιλέως Κων/νου, στο Καλλιμάρμαρο.

Σε είδα κι εγώ φρεζαρισμένο οδόστρωμα. Πάλι καλά να λες (αγαπητΕ VANDA) γιατί κατεβαϊνοντας από Παγκράτι δεν υπήρχε καμιά προειδοποίηση για το τι θα αντιμετωπίσεις μπαίνοντας στην Βάσ. Κών/νου...

George_Sp
18/02/2019, 12:10
Σας είδα στη Λίμνη Ηραίου και στο φάρο του ναυτικού. :wave2:

petros1479
19/02/2019, 21:43
Σας ειδα να κανετε πλεον και διαφημιση στα εβερεστ αφου ανεβαίνατε την Ρηγίλλης με το ποτηρακι του καφέ στην οροφη του xsara!
:facepalm: :lol:

o teos
21/02/2019, 14:48
Σε ειδα Ζευκα να με βλεπεις και εσυ σημερα....ωραια λιακάδα ωραια βολτα αν και σύντομη..:p:kiss:

νεοσσός
21/02/2019, 15:16
Βόλτα ο Ζεύκας, βόλτα ο teos, βόλτα και ο McGyver. Μόνο εγώ δουλεύω σήμερα; Ποιος θα παράγει ΑΕΠ ρε παιδιά; :p

McGyver
21/02/2019, 15:18
Βόλτα ο Ζεύκας, βόλτα ο teos, βόλτα και ο McGyver. Μόνο εγώ δουλεύω σήμερα; Ποιος θα παράγει ΑΕΠ ρε παιδιά; :p

Βόλτα μπορεί να είναι και η διαδρομή για το γραφείο, it's all in the (good) mood!

o teos
21/02/2019, 15:21
Βόλτα μπορεί να είναι και η διαδρομή για το γραφείο, it's all in the (good) mood!

Φακ δατ σιτ....απλα ενα σύντομο διάλειμμα για καφε ηταν .........μεχρι το Λουτρακι:evil: ...τωρα παλι γραφειο...:lol:

νεοσσός
21/02/2019, 20:27
Σε είδα με το MT-09 SP δικάβαλο με τη φίλη σου στην Ηλιούπολη. Πιο αργά σε είδα κι εσένα με το μαύρο MT-09 πρώτης γενιάς και την ξετάπωτη εξάτμιση και πήγαμε παρέα από Παπάγου μέχρι Χαλάνδρι. Πολύ δυνατός ήχος, αλλά πωρωτικός.

Τον τελευταίο καιρό βλέπω ολοένα και περισσότερα MT-09 SP. Πρέπει να πουλάει καλά.

caesarsk
22/02/2019, 08:10
Σε είδα Ζευκα να πηγαίνεις βόλτα το πρωι, και το βράδυ να ζηλευείς που κάποιοι πίναμε μπύρες...Την άλλη Τετάρτη κανονισε να είσαι free

Billymuse
27/02/2019, 09:56
Σε ειδα blackbusa και χάρηκα που τα ειπαμε και απο κοντά και ευχαριστώ για τις πληροφορίες σχετικά με την Ιβηρική και όχι μόνο ;-)

Nik0s_Dk
27/02/2019, 14:32
Σε ειδα χαμέ στη βουλιαγμενης με κατι που εμοιαζε με κλρ αλλα δε καταλαβα. Η πατησες λαδια ή κατι επαιξε με το μοτερ σου (έσπασε?) και γεμισε ο τοπος λαδια. Παρολιγο να τη φαω και γω.
Σας είδα και σας ζωα που και πεθαμενος νατανε θα περναγατε απο πανω του. ΖΩΑ. (δε χτυπησε σηκωθηκε αλλα η μηχανη χμμμ)
Τι λαος ρε φουστη μου, μη και αργησει 33 δευτερολεπτα παραπανω, να μην αφησει κανεναν να ριξει κατι πανω στα μαζεμενα λαδια τπτ. Κορνα κακο φωνη νευρα. Ασταδιαλα ολοι. Παλι καλα σταματησαμε 6 7 νοματαιοι και βοηθησαν το παιδι.
(ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΠΡΙΟΝΙΔΙ Η ΚΑΤΙ) βουλιαγμενης προς γλυφάδα στα δευτερα φαναρια μετα τις στηλες του Ολ. Διος. (BOΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 57 ΚΑΙ ΔΕΞΙΛΕΩ)

Εδώ:
https://www.google.gr/maps/@37.9635741,23.7335891,3a,75y,79.47h,80.34t/data=!3m6!1e1!3m4!1s-5gqEJHh9PH-bDkjUek99g!2e0!7i13312!8i6656

σταματησε εδω η πτώση. Τα λαδια και καμια 40αρια μετρα πριν

KostRider
27/02/2019, 14:51
Σε είδα στο Καρπενήσι στη πλατεία, να προσπαθείς να ανέβεις με χιόνι με το Enduro.. Δυσκολεύτηκες αλλά τελικά το κατάφερες..

DoctoR_k6
27/02/2019, 15:58
Σε ειδα (κ σε βλεπω) να γραφεις σε ολα τα θεματα του φορουμ κ να πετας συνεχεια μ@λακιες. Αηδια εχετε καταντησει μερικοι...

harris_x
27/02/2019, 21:44
Σε ειδα με το καινούριο σκούτερ σου και το κρανακι σου (τζετ αλλα ενταξει... υπήρχε...) να κινείσαι ολο καμάρι και σιγουριά πανω στη διαχωριστική γραμμή της 1ης και 2ης λωρίδας της Κηφισού...

Βρε δικε μου δεν βρέθηκε ένας να σου πει πού πρεπει να κινείσαι για να εισαι ασφαλής;

McGyver
01/03/2019, 09:53
Σας είδα έξω από το Meliá Athens κάμποσα mega on-off (BMW, AT, κλπ) με πινακίδες Abu Dhabi...

Καλούς δρόμους!

Σκέφτηκα να σταματήσω για μερικές φωτό & selfies, αλλά το anti-social instinct kicked-in πάλι ρε γμτ :lol:.

pektis
01/03/2019, 11:14
Σε ειδα με το hornet 600 να βγαινεις καμαρωτος απο το βενζιναδικο, με ζελε, γυαλι και τα σχετικα...
Στο φαναρι ρε φιλε γιατι μας επριξες με τις ξερογκαζιες και τον σωληνα που ειχες βαλει για εξατμιση; Τι σου φταιμε;:rolleyes:
Πολυ ψωνιο ρε γμτ...

bilpap
05/03/2019, 12:27
Σε είδα γέρο με το Civic να έρχεσαι με ταχύτητα ανάποδα σε μονόδρομο και να ετοιμάζεσαι να βγεις στην διασταύρωση. Σε είδα και ευτυχώς έκοψα, γιατί τελικά όντως βγήκες, ανάποδα χωρίς καν να ελέγξεις. Και μου ζήτησες και τον λόγο. Μάλλον σε είδε και ο φύλακας άγγελος σου γιατί άμα δεν ήσουν άνω των 70 το πρόσωπο σου θα είχε στάμπα το σχήμα από τα κόκαλα των γαντιών.

noodles
05/03/2019, 19:59
σε ειδα φιλε (γυρω στα 45-50 σε κοβω) με το k8 600 φορωντας μονο γυαλια ηλιου να με χερετας σε φαναρι (εγω φουλ προβλεπε με το 250)
και μετα το πρασινο να πας μονιμα με παντιλικια :lol:

kostasagk
07/03/2019, 09:41
εδώ σημερα ειδα και σχολικο μεγαλο μαλιστα να πηγαινει αναποδα στο δρομο,ο παπους απλως δεν ειδε ότι ηταν μονόδρομος,,,,,,,,,,,,,,,

DoctoR_k6
07/03/2019, 14:46
Σας βλεπω να περνατε με σουζες συνεχεια κ εχω αρρωστησει...δεν μπορω να δουλεψω.
Κ οσο σκεφτομαι πως εχω ερθει με το σκουτερ δουλεια!! :a018:
Καταραμμενο παραθυρο στην Βουλιαγμενης...

FotisFz1
07/03/2019, 19:18
Σε ειδα κρανος και μπουφαν να με σωζεις απο πραγματικα χειροτερα
Σε ειδα κ σενα κ@ρι@ολα που ηθελες να με στειλεις πριν την ωρα μου
2 καταγματακια στην ωμοπλατη
και 2 πλευρα ραγισμενα το αποτελεσμα

404321

katsar
16/03/2019, 12:27
Σε είδα ρε κάγκουρα μόλις με το Tiger με το μακρύ ψαλίδι :cry: να περνάς με 20χλμ δίνοντας ξερογκαζιες για να ακούγεσαι κοιτώντας δεξιά-αριστερά στα καφέ να δεις αν σε βλέπουν.
Βρε ξστ βρε σε λέω.Και μετά λένε για εμάς τους tdm-αδες :cool:

DriveR
16/03/2019, 18:59
σε είδα ταξιτζτή στην γεμάτη Ε.Ο. Αθηνών - Κορίνθου (προς ΣΕΦ) να μπαίνεις στην Λ.Ε.Α και να γράφεις όλους τους υπόλοιπους που περίμεναν υπομονετικά και εσένα να μην σε νοιάζει απολύτως τίποτα, όταν σε ρώτησα εσύ ο εξυπνότερος είσαι; "Μα τι να κανω ρε φίλε κοίτα τι γίνεται" .. Σου είπα αυτό που κάνεις δεν είναι σωστό και σου ζήτησα και συγνώμη που στα λέω ..

https://www.youtube.com/watch?v=4cmUZsb3lgY

https://www.youtube.com/watch?v=JuVVafSbGYU

https://www.youtube.com/watch?v=KIhcct9z9-4

https://www.youtube.com/watch?v=gm9kBMQGllI

Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α)

Η οδήγηση στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α) απαγορεύεται σε όλα τα οχήματα. Επιτρέπεται μόνο στα οχήματα επείγουσας ανάγκης, δηλαδή το ΕΚΑΒ, την Πυροσβεστική και την Τροχαία, καθώς και στα ειδικά οχήματα οδικής ασφάλειας και συντήρησης των αυτοκινητόδρομων και οδών ταχείας κυκλοφορίας.
Η στάση στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

Γενικά, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι η οδήγηση και η στάση στη Λ.Ε.Α είναι επικίνδυνες για εσάς και το όχημά σας.

Θυμηθείτε! Μία στις δέκα συγκρούσεις προκαλούνται από αυτοκίνητα σταματημένα στη Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης!!

Πότε να σταματήσετε στη Λ.Ε.Α;

Μόνο στις 3 παρακάτω περιπτώσεις:

Αν το αυτοκίνητό σας έχει πάθει βλάβη
Σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης
Αν σας σταματήσει η Τροχαία

Στην περίπτωση βλάβης του αυτοκινήτου σας

Μόλις αντιληφθείτε ότι το αυτοκίνητο έχει κάποιο πρόβλημα, βγείτε από τον αυτοκινητόδρομο στην πλησιέστερη έξοδο και, αφού σταματήσετε με ασφάλεια, καλέστε την οδική βοήθεια.
Αν πρέπει να σταματήσετε αμέσως, μπείτε στη Λ.Ε.Α και σταματήστε με αναμμένα τα αλάρμ.
Παρκάρετε όσο πιο δεξιά μπορείτε στη Λ.Ε.Α, και όσο το δυνατόν πιο κοντά σε μία από τις συσκευές επείγουσας ειδοποίησης, αν εντοπίσετε μία κοντά σας.
Εάν το όχημά σας είναι σε θέση να κινηθεί, οδηγήστε το σε σημείο του δρόμου όπου υπάρχει δεξιά στηθαίο ασφαλείας και σταθμεύεστε.
Μη μένετε ποτέ μέσα στο αυτοκίνητό σας, αλλά βγείτε από τη δεξιά πόρτα του συνοδηγού, περάστε το στηθαίο ασφαλείας και σταθείτε πίσω από αυτό.
Μην επιχειρείτε ποτέ να επισκευάσετε οι ίδιοι τη βλάβη.

Καλώντας σε βοήθεια

Χρησιμοποιήστε είτε το κινητό σας τηλέφωνο για να καλέστε την υπηρεσία του αυτοκινητόδρομου (1024 για την Αττική Οδό), είτε την πλησιέστερη συσκευή επείγουσας ειδοποίησης.
Δώστε με σαφήνεια το στίγμα σας (αν βρίσκεστε στην Αττική Οδό, αναζητήστε την πράσινη πλευρική μικρή πινακίδα και αναφέρετε τα στοιχεία που αναγράφει, έτσι ώστε να σας εντοπίσουν άμεσα).

Περιμένοντας τη βοήθεια

Βεβαιωθείτε ότι όλοι οι επιβάτες του σταματημένου οχήματος έχουν βγει από αυτό και περιμένουν έξω από το στηθαίο ασφαλείας. Σε περίπτωση που κάποιο άτομο (π.χ. ηλικιωμένος) δεν μπορεί να βγει από το όχημα, παραμένει στη θέση του με τη ζώνη ασφαλείας δεμένη.
Τα κατοικίδια θα πρέπει να παραμείνουν μέσα στο αυτοκίνητο.

Έκτακτη Ανάγκη

Αν έχετε εμπλακεί σε σύγκρουση, μετακινήστε, εάν είναι δυνατόν, το όχημά σας στη Λ.Ε.Α και ακολουθήστε τις παραπάνω οδηγίες για να καλέσετε σε βοήθεια.
Αν σας σταματήσει η Τροχαία

Βεβαιωθείτε ότι έχετε ανάψει το φλας και τα αλάρμ σας και σταματήστε στο σημείο που σας υποδεικνύεται.
Πότε να μην σταματήσετε στη Λ.Ε.Α;

Εκτός από τις τρεις παραπάνω περιπτώσεις, μη σταματάτε ποτέ στη Λ.Ε.Α π.χ. για να μελετήσετε κάποιο οδικό χάρτη, να δείτε τη θέα, να μιλήσετε στο τηλέφωνο κ.λπ.
Μην περπατάτε ποτέ πάνω στη Λ.Ε.Α.
Μη σταματάτε για να βοηθήσετε κάποιο άλλο όχημα που είναι ήδη σταματημένο στη Λ.Ε.Α. Αφήστε τους επαγγελματίες να επέμβουν!

Ποιοι επιτρέπεται να οδηγούν στη Λ.Ε.Α;

Σύμφωνα με το άρθρο 29 του ΚΟΚ, "η Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης (Λ.Ε.Α.) προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για την κίνηση οχημάτων άμεσης ανάγκης και οχημάτων συντήρησης των αρμόδιων κρατικών υπηρεσιών ή των εταιρειών που, κατά παραχώρηση από το Δημόσιο, λειτουργούν, συντηρούν και εκμεταλλεύονται αυτοκινητόδρομο ή οδό ταχείας κυκλοφορίας, για την αντιμετώπιση έκτακτων γεγονότων, περιστατικών ή άλλων αναγκών". Οποιαδήποτε άλλη χρήση της Λ.Ε.Α, εξαιρουμένων των περιπτώσεων που αναφέρθηκαν παραπάνω, απαγορεύεται.
Δυστυχώς, στην Αττική Οδό έχουν σημειωθεί παραβάσεις της κυκλοφορίας στη Λ.Ε.Α, με αποτέλεσμα τη σοβαρή παρακώλυση της κίνησης των οχημάτων έκτακτης ανάγκης.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ

Χρησιμοποιώντας χωρίς λόγο τη Λ.Ε.Α για στάση ή οδηγώντας παράνομα σε αυτή, εμποδίζετε τη διέλευση των οχημάτων επείγουσας ανάγκης που συχνά σπεύδουν για τη σωτηρία κάποιων συνανθρώπων σας! Θα μπορούσε στη θέση τους να είστε εσείς ή κάποιο από τα αγαπημένα σας πρόσωπα...

Jimmu
16/03/2019, 20:26
Ωραία όλα, αλλά απ' όσο γνωρίζω η τροχαία δεν προβλέπεται να κάνει ελέγχους χρησιμοποιώντας τη Λ.Ε.Α. για την πραγματοποίησή τους.Άρα δεν υποχρεούται ο οδηγός να σταματήσει ακόμη και μετά από υπόδειξη τροχαίας στη Λ.Ε.Α., αλλά στο πλησιέστερο πάρκινγκ της οδού..

BLiTzER
16/03/2019, 20:29
Σωστός. Μάλλον δεν εννοεί μπλόκο/γενικευμένο έλεγχο, αλλά πιο ειδικές περιπτώσεις.

billy84
16/03/2019, 21:29
Δε γνωρίζω αν είναι το κατάλληλο θέμα για να πω μια σκέψη μου αλλά δε γαμιέ.:D

Γνώμη μου είναι οτι η ΛΕΑ θα έπρεπε να επιτρέπεται στις μοτοσυκλέτες λόγω της ευέλικτης φύσης τους,όπως πχ η λεωφορειολωρίδα.Και γενικότερα λόγω αυτής της φύσης της μοτοσυκλέτας θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες ελευθερίες έστω και τυπικά-νομικά καθώς οκ ουσιαστικά δε θα σε κυνηγήσει κανένας στην Ελλάδα επειδή μπήκες στη ΛΕΑ ή επειδή προσπέρασες απο δεξιά κλπ(με μοτό),όμως αν γίνει ατύχημα είσαι εκτεθειμένος.

katsar
16/03/2019, 23:36
Καλά,στην Πατρών Πύργου η ΛΕΑ είναι κανονική λωρίδα κυκλοφορίας :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/03/2019, 03:43
Καλά,στην Πατρών Πύργου η ΛΕΑ είναι κανονική λωρίδα κυκλοφορίας :lol:

Εδω δεν υπαρχει καθολου:lol:

Nostradamus
17/03/2019, 08:09
Εδω δεν υπαρχει καθολου:lol:

Η ΛΕΑ δεν είναι το μόνο που λείπει από τους δρόμους εκεί :lol:

Bowleno
17/03/2019, 10:37
Η ΛΕΑ δεν είναι το μόνο που λείπει από τους δρόμους εκεί :lol:

Έχουν δρόμους εκεί; Πρώτη φορά το ακούω:lol:

petros1479
17/03/2019, 11:37
Εδω δεν υπαρχει καθολου:lol:

Στην επαρχια δεν χρειαζεται ΛΕΑ. Σε πετανε στου χαντακ!!!!
https://youtu.be/4xjQ_JvYEbE

sapila racing
17/03/2019, 11:37
Ωραία όλα, αλλά απ' όσο γνωρίζω η τροχαία δεν προβλέπεται να κάνει ελέγχους χρησιμοποιώντας τη Λ.Ε.Α. για την πραγματοποίησή τους.Άρα δεν υποχρεούται ο οδηγός να σταματήσει ακόμη και μετά από υπόδειξη τροχαίας στη Λ.Ε.Α., αλλά στο πλησιέστερο πάρκινγκ της οδού..

Που το είδες αυτό?
Εγώ άλλα ξέρω.
πχ στο site της Αττικής οδού λέει:

When should you stop in the emergency lane?
Only in the 3 cases below:

If your vehicle has broken down;
In case of emergency;
If you are stopped by the Traffic Police.

https://en.aodos.gr/advice_advice/arthro/emergency_lane-15466831/

Επίσης στο εξωτερικό έχω δεί την τροχαία να σταματάει οδηγούς για παράβαση ταχύτητας στην ΛΕΑ πολλές φορές, και στην Αγγλία και στην Γερμανία.
Parking στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, μόνο στα μεγάλα βενζινάδικα σταματάς.
Παραδειγμα οδήγησης στην ΛΕΑ στην Αγγλία:
https://www.youtube.com/watch?v=v0EFtUOa598

Οπως βλεπεις μια χαρά τον σταματάει η αστυνομία στην ΛΕΑ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/03/2019, 14:30
Η ΛΕΑ δεν είναι το μόνο που λείπει από τους δρόμους εκεί :lol:


Έχουν δρόμους εκεί; Πρώτη φορά το ακούω:lol:


Στην επαρχια δεν χρειαζεται ΛΕΑ. Σε πετανε στου χαντακ!!!!
https://youtu.be/4xjQ_JvYEbE

βρε δε πατε να κουρευτειτε...
:lol:

Bowleno
17/03/2019, 14:40
βρε δε πατε να κουρευτειτε...
:lol:

Εμείς να κουρευτούμε αλλά εσείς θα εξακολουθείτε να νομίζετε ότι έχετε δρόμους:lol:

(Όχι ότι έχει η υπόλοιπη Ελλάδα αλλά τεσπα...)

Bowleno
17/03/2019, 14:44
https://www.youtube.com/watch?v=v0EFtUOa598

Οπως βλεπεις μια χαρά τον σταματάει η αστυνομία στην ΛΕΑ.

Και εκεί το σκισιμο είναι καλό :a021::a021:

peterTHErider
17/03/2019, 16:09
παιδια μαλλον εχουμε μπερδεψει λιγο ορισμενα πραγματακια...καποιος τροχαιος του φορουμ μπορει να αποσαφηνισει τα πραγματα αλλα αυτο που ισχυει ειναι πως φυσικα μπορει να σε σταματησει η τροχαια στη λεα εαν σε ακολουθησει και εκει σε ‘πιασει’ εκτακτα αλλα δεν εχει δικαιωμα να κανει οργανωμενο μπλοκο με ανακριτικο κλπ και να σταματαει εκει διερχομενους.για αυτο το πραγμα πρεπει να ειναι σε παρκινγκ στις εθνικες οδους η σε ασφαλη σημεια.η λεα δεν ειναι τετοιο.

BLiTzER
17/03/2019, 16:23
Ναι. Αυτό ακριβώς έγραψα.

peterTHErider
17/03/2019, 16:32
Ναι. Αυτό ακριβώς έγραψα.

αληθεια?:confused:
δεν το ειδα!

νεοσσός
17/03/2019, 19:39
Θεωρώ ότι οι βεβαιώσεις παραβάσεων για όσους οδηγούν στη Λ.Ε.Α., θα πρέπει να γίνονται συστηματικά. Είναι πολύ συχνή παράβαση και δεν έχω δει ποτέ να σταματούν γι' αυτή. Δημιουργούνται ατυχήματα, καθυστερείται η διέλευση νοσοκομειακών και πυροσβεστικών οχημάτων και χειροτερεύει η κυκλοφοριακή συμφόρηση, ειδικά κοντά σε εισόδους/εξόδους του αυτοκινητόδρομου.

BLiTzER
17/03/2019, 21:54
Έχεις δει δηλαδή να σταματούν για οποιοδήποτε άλλη παράβαση; Μόνο αν δεν κάνουν καλά ντόνατς στα Έβερεστ κινητοποιούνται.

basilis_k6
17/03/2019, 22:06
Θεωρώ ότι οι βεβαιώσεις παραβάσεων για όσους οδηγούν στη Λ.Ε.Α., θα πρέπει να γίνονται συστηματικά. Είναι πολύ συχνή παράβαση και δεν έχω δει ποτέ να σταματούν γι' αυτή. Δημιουργούνται ατυχήματα, καθυστερείται η διέλευση νοσοκομειακών και πυροσβεστικών οχημάτων και χειροτερεύει η κυκλοφοριακή συμφόρηση, ειδικά κοντά σε εισόδους/εξόδους του αυτοκινητόδρομου.

προχθες σε αδεια δρομο 3 το πρωι ενα τζιπ εσφαξε 2 κοκκινα μπροστα στο περιπολικο. οχι ενα, ΔΥΟ! δεν έκαναν καν τον κοπο...
στον δρομο ημασταν εγω με μχηανακι, το τζιπ και το περιπολικο σε ακτινα 500μετρα. τον ειδαν και απλα εφυγαν. ποια λεα...?

Jimmu
18/03/2019, 01:08
Που το είδες αυτό?
Εγώ άλλα ξέρω.
πχ στο site της Αττικής οδού λέει:

When should you stop in the emergency lane?
Only in the 3 cases below:

If your vehicle has broken down;
In case of emergency;
If you are stopped by the Traffic Police.

https://en.aodos.gr/advice_advice/arthro/emergency_lane-15466831/

Επίσης στο εξωτερικό έχω δεί την τροχαία να σταματάει οδηγούς για παράβαση ταχύτητας στην ΛΕΑ πολλές φορές, και στην Αγγλία και στην Γερμανία.
Parking στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν, μόνο στα μεγάλα βενζινάδικα σταματάς.
Παραδειγμα οδήγησης στην ΛΕΑ στην Αγγλία:
https://www.youtube.com/watch?v=v0EFtUOa598

Οπως βλεπεις μια χαρά τον σταματάει η αστυνομία στην ΛΕΑ.

Βάσει της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του κ.ο.κ. περιορίζεται η χρήση της Λ.Ε.Α. ΜΟΝΟ για ΚΙΝΗΣΗ των όποιων οχημάτων επιτρέπεται βάσει νόμου να κάνουν χρήση σε αυτή.Βέβαια στο τέλος της παραγράφου σου πετάει και ένα "...για την αντιμετώπιση έκτακτων γεγονότων,περιστατικών ή άλλων αναγκών..."
Καθότι όμως ο τακτικός -γενικός έλεγχος της τροχαίας(δίπλωμα,ασφάλεια,κτεο κτλ) δε συνιστά έκτακτο γεγονός-περιστατικό ή ανάγκη, καταχρηστικά γίνεται (αν γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα)και είναι παράνομο γιατί θέτει σε κίνδυνο τη δημόσια ασφάλεια.
Μιλάω για "τακτικό έλεγχο" εντός ΛΕΑ.Στο βίντεο που έβαλες το smartακι κάνει κατάχρηση της ΛΕΑ και μετά το σταματάει το περιπολικό εντός αυτής για βεβαίωση παράβασης-έλεγχο.

https://www.youtube.com/watch?v=JABsRKfWqWI

Σε αυτό πχ το βίντεο το περιπολικό όπως και το αυτοκίνητο που σταμάτησαν είναι πάνω σε τμήμα με διαγράμμιση κι όχι εντός ΛΕΑ

sapila racing
18/03/2019, 09:41
Βάσει της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του κ.ο.κ. περιορίζεται η χρήση της Λ.Ε.Α. ΜΟΝΟ για ΚΙΝΗΣΗ των όποιων οχημάτων επιτρέπεται βάσει νόμου να κάνουν χρήση σε αυτή.Βέβαια στο τέλος της παραγράφου σου πετάει και ένα "...για την αντιμετώπιση έκτακτων γεγονότων,περιστατικών ή άλλων αναγκών..."
Καθότι όμως ο τακτικός -γενικός έλεγχος της τροχαίας(δίπλωμα,ασφάλεια,κτεο κτλ) δε συνιστά έκτακτο γεγονός-περιστατικό ή ανάγκη, καταχρηστικά γίνεται (αν γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα)και είναι παράνομο γιατί θέτει σε κίνδυνο τη δημόσια ασφάλεια.
Μιλάω για "τακτικό έλεγχο" εντός ΛΕΑ.Στο βίντεο που έβαλες το smartακι κάνει κατάχρηση της ΛΕΑ και μετά το σταματάει το περιπολικό εντός αυτής για βεβαίωση παράβασης-έλεγχο.

https://www.youtube.com/watch?v=JABsRKfWqWI

Σε αυτό πχ το βίντεο το περιπολικό όπως και το αυτοκίνητο που σταμάτησαν είναι πάνω σε τμήμα με διαγράμμιση κι όχι εντός ΛΕΑ

Δεν είπαμε να κάνει μπλόκο στην ΛΕΑ και να κάνει ελέγχους για κράνη, διπλώματα κλπ.
Τους παραβάτες όμως μπορεί να τους σταματήσει στην ΛΕΑ, επίσης parking δεν υπάρχουν σε μεγάλα κομμάτια αυτοκινητοδρόμων.
Πχ στην Αττική οδό δεν εχω δεί κανένα, στην ΕΟ απο Αγιο Στέφανο έως και Πειραιά παλι δεν υπάρχει, συνεπώς τους παραβάτες θα τους σταματήσει στην ΛΕΑ.

Θα μπορούσαν επίσης άνετα να βάλουν κάμερες και να καταγράφουν αυτούς που οδηγούν στην ΛΕΑ και να τους στέλνουν την κλήση.
Και μόνο να αστράφτει το φλάς της κάμερας, οι οδηγοί στην ΛΕΑ θα μειωθούν δρματικά.

pektis
18/03/2019, 12:35
Το θεμα ειναι να καταλαβαινουν τι μ@λακια κανουν οδηγωντας στη ΛΕΑ, αλλά ολα ξεκινουν απο την παιδεια...αν δεν υπαρχει παιδεια τι να λεμε;
Αν δεν καταλαβαινει ο αλλος οτι πρεπει να μενει ανοικτη η ΛΕΑ για να περναει το ασθενοφορο που εχει σημασια και το καθε λεπτο καθυστερησης, τοτε τι να πεις;
Παρτακηδες...να φτασουν 15 λεπτα νωριτερα σπιτι τους και ας χαθει μια ζωη...τι να λεμε τωρα;

Billymuse
19/03/2019, 08:02
Eιναι απλό, αφου οι μπαλούρδοι δεν υπάρχει περίπτωση ποτε να κανουν μπλόκο στη ΛΕΑ πχ στον Κηφισό που έιναι στανταρ η ώρα που πίανει κίνηση να μπαίνει κάμερα σε κάθε όχημα εκτάκτου ανάγκης Ασθενοφόρο,Πυροσβεστικό... και να καταγράφει όλες τις πινακίδες που παρεμπόδιζαν την διελεύση του. και στο τελος κάθε βάρδιας να αποστέλλουν το βίντεο στα Κέντρικά του κάθε Έβερεστ-τροχαίας της εκάστοτε περιοχής.

teogtp
19/03/2019, 08:36
Σε είδα με το βαραντερο σου βαμμένο John deer......

basilis_k6
19/03/2019, 13:05
η λέα ειναι πραγματικά το τελευταιο μας προβλημα. Ανθρωποι κυκλοφορουν χωρις πινακιδες εξω. Στην αττικη οδο τα αυτοκίνητα χωρις πινακίδες ειναι τοσα που νομιζα οτι εχουν έλλειψη στο υπουργειο. Οι μισοι και βάλε κάνουν τσατ με το κινητο στην αριστερη λωριδα με 140 και σε μηχανή πλέον βλέπεις κράνος μονο σε ανοιχτο δρομο. Δεν ειναι θέμα παιδίας η τήρηση κανόνων, ειναι θεμα κανόνων που έχουν μείνει στα χαρτια αλλα έχουν ξεχαστεί πλεον στην συνείδηση μας.

lleonidas
19/03/2019, 13:51
Διαβάζω τέτοιες συζητήσεις εδώ ή σε forum αυτοκινήτων και σκέφτομαι πώς γίνεται να συμφωνώ σε όλα ή σχεδόν σε όλα...πώς γίνεται να είμαστε σωστοί και ευσυνείδητοι όσοι παρατηρούμε όλον αυτόν το συρφετό εκεί έξω και μετά τον καταγράφουμε στα posts μας εδώ, ενώ στους δρόμους επικρατεί αυτό το mini πανδαιμόνιο;!Εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι και εννοείται πως δεν έχω απάντηση, απλά σκέφτομαι φωναχτά!
Όσο για το πώς μπορεί να μετριαστεί κάπως αυτή η κατάσταση...δεν μπορούμε να ποντάρουμε μόνο στην παιδεία των οδηγών για να αλλάξει κάτι άμεσα.Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει οδηγική παιδεία σε μια σημαντική μειοψηφία(ή μήπως πλειοψηφία;!) των συνανθρώπων μας και πρέπει να το αποδεχτούμε.Σαφώς η οικογένεια, το σχολείο και τα σωστά πρότυπα συμβάλλουν στη διαμόρφωση της παιδείας των νέων ανθρώπων αλλά 1.οι οδηγοί που μ@λ@κίζονται στο δρόμο δεν είναι μόνο νέοι, 2.στην Ελλάδα χρειαζόμαστε άμεσα αποτελέσματα.
Κατά την άποψή μου, σε τέτοιες περιπτώσεις όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος και ένας αποτελεσματικός τρόπος θα μπορούσε να είναι ο εξής(κουβέντα να γίνεται διότι δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί τέτοια ''αυστηρή'' πολιτική εδώ στην Ελλάδα...δεν υπάρχει η πολιτική βούληση): κάμερες σε πρώτη φάση σε 20-30 ,δε χρειάζονται περισσότερα για αρχή, κομβικά σημεία μέσα στην Αττική ή σε άλλες μεγάλες πόλεις και άλλα τόσα στις μεγάλες Εθνικές Οδούς.Για κάποιους μήνες, αποστολή κατά κύματα των βεβαιωμένων παραβάσεων για υπερβολική ταχύτητα, ερυθρό σηματοδότη, κράνος, κινητό, παράνομη αναστροφή κ.ο.κ.Καμία επιείκεια με σβήσιμο κλήσεων, όσοι δεν πληρώνουν έγκαιρα, οι οφειλές πηγαίνουν αυτόματα στην Εφορία... και φυσικά αφαίρεση διπλώματος και δικαστήριο για τις πιο χοντρές παραβάσεις.Κάτι αντίστοιχο μπορεί να επιτευχθεί και με μπλόκα αλλά δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα βγει παγανιά όλο το Σώμα...ας γίνονται μπλόκα μόνο για αλκοτέστ, κινητά και σε περίπτωση παράβασης, κατευθείαν αυτόφωρο.Θεωρώ πως με αυτά τα μέτρα(και με δεδομένο ότι τα ''κακά'' νέα κυκλοφορούν γρήγορα) είναι πολύ πιθανό να παρατηρηθεί σημαντική και απότομη μείωση όλων αυτών των παραβάσεων άρα και των τροχαίων ατυχημάτων.
Δεν είναι τυχαίο που οι Έλληνες όταν πηγαίνουν στο εξωτερικό μπορούν πολύ άνετα να είναι κύριοι...όχι μόνο ως οδηγοί αλλά και ως φίλαθλοι ή ως επαγγελματίες κ.ο.κ.
Και αντίστοιχα δεν είναι τυχαίο ότι ένας πολίτης από τη Γερμανία ή τη Σουηδία μπορεί να έρθει στην Ελλάδα και από τον πρώτο μήνα να παρασυρθεί σε καραγκιοζιλίκια στο δρόμο επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθεί.Όχι ότι και στην Ευρώπη ή την Αμερική είναι όλα αγγελικά πλασμένα αλλά τουλάχιστον δεν υπάρχει η δική μας ατιμωρησία.

basilis_k6
19/03/2019, 14:13
Διαβάζω τέτοιες συζητήσεις εδώ ή σε forum αυτοκινήτων και σκέφτομαι πώς γίνεται να συμφωνώ σε όλα ή σχεδόν σε όλα...πώς γίνεται να είμαστε σωστοί και ευσυνείδητοι όσοι παρατηρούμε όλον αυτόν το συρφετό εκεί έξω και μετά τον καταγράφουμε στα posts μας εδώ, ενώ στους δρόμους επικρατεί αυτό το mini πανδαιμόνιο;!Εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι και εννοείται πως δεν έχω απάντηση, απλά σκέφτομαι φωναχτά!
Όσο για το πώς μπορεί να μετριαστεί κάπως αυτή η κατάσταση...δεν μπορούμε να ποντάρουμε μόνο στην παιδεία των οδηγών για να αλλάξει κάτι άμεσα.Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει οδηγική παιδεία σε μια σημαντική μειοψηφία(ή μήπως πλειοψηφία;!) των συνανθρώπων μας και πρέπει να το αποδεχτούμε.Σαφώς η οικογένεια, το σχολείο και τα σωστά πρότυπα συμβάλλουν στη διαμόρφωση της παιδείας των νέων ανθρώπων αλλά 1.οι οδηγοί που μ@λ@κίζονται στο δρόμο δεν είναι μόνο νέοι, 2.στην Ελλάδα χρειαζόμαστε άμεσα αποτελέσματα.
Κατά την άποψή μου, σε τέτοιες περιπτώσεις όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος και ένας αποτελεσματικός τρόπος θα μπορούσε να είναι ο εξής(κουβέντα να γίνεται διότι δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί τέτοια ''αυστηρή'' πολιτική εδώ στην Ελλάδα...δεν υπάρχει η πολιτική βούληση): κάμερες σε πρώτη φάση σε 20-30 ,δε χρειάζονται περισσότερα για αρχή, κομβικά σημεία μέσα στην Αττική ή σε άλλες μεγάλες πόλεις και άλλα τόσα στις μεγάλες Εθνικές Οδούς.Για κάποιους μήνες, αποστολή κατά κύματα των βεβαιωμένων παραβάσεων για υπερβολική ταχύτητα, ερυθρό σηματοδότη, κράνος, κινητό, παράνομη αναστροφή κ.ο.κ.Καμία επιείκεια με σβήσιμο κλήσεων, όσοι δεν πληρώνουν έγκαιρα, οι οφειλές πηγαίνουν αυτόματα στην Εφορία... και φυσικά αφαίρεση διπλώματος και δικαστήριο για τις πιο χοντρές παραβάσεις.Κάτι αντίστοιχο μπορεί να επιτευχθεί και με μπλόκα αλλά δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα βγει παγανιά όλο το Σώμα...ας γίνονται μπλόκα μόνο για αλκοτέστ, κινητά και σε περίπτωση παράβασης, κατευθείαν αυτόφωρο.Θεωρώ πως με αυτά τα μέτρα(και με δεδομένο ότι τα ''κακά'' νέα κυκλοφορούν γρήγορα) είναι πολύ πιθανό να παρατηρηθεί σημαντική και απότομη μείωση όλων αυτών των παραβάσεων άρα και των τροχαίων ατυχημάτων.
Δεν είναι τυχαίο που οι Έλληνες όταν πηγαίνουν στο εξωτερικό μπορούν πολύ άνετα να είναι κύριοι...όχι μόνο ως οδηγοί αλλά και ως φίλαθλοι ή ως επαγγελματίες κ.ο.κ.
Και αντίστοιχα δεν είναι τυχαίο ότι ένας πολίτης από τη Γερμανία ή τη Σουηδία μπορεί να έρθει στην Ελλάδα και από τον πρώτο μήνα να παρασυρθεί σε καραγκιοζιλίκια στο δρόμο επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθεί.Όχι ότι και στην Ευρώπη ή την Αμερική είναι όλα αγγελικά πλασμένα αλλά τουλάχιστον δεν υπάρχει η δική μας ατιμωρησία.

Μια χώρα χωράφι

Τζιπάκος

Nostradamus
19/03/2019, 17:42
Έκλεισε και το habemus... Αν κοιτάξουμε γύρω μας , σε κάθε στιγμή της καθημερινότητας, σε όλους τους τομείς, σε κάθε φορέα κρατικό η ιδιωτικό, σε κάθε κομμάτι της κοινωνίας μας, θα δούμε ότι τίποτα δεν λειτουργεί ως όφειλε. Τίποτα όμως.. δεν υπάρχει ούτε ένας χωρος που να μην είναι σάπιος. Οπότε κακώς αναρωτιόμαστε..

katsar
19/03/2019, 17:57
Κατά την άποψή μου, σε τέτοιες περιπτώσεις όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος και ένας αποτελεσματικός τρόπος θα μπορούσε να είναι ο εξής(κουβέντα να γίνεται διότι δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί τέτοια ''αυστηρή'' πολιτική εδώ στην Ελλάδα...δεν υπάρχει η πολιτική βούληση): κάμερες σε πρώτη φάση σε 20-30 ,δε χρειάζονται περισσότερα για αρχή, κομβικά σημεία μέσα στην Αττική ή σε άλλες μεγάλες πόλεις και άλλα τόσα στις μεγάλες Εθνικές Οδούς.Για κάποιους μήνες, αποστολή κατά κύματα των βεβαιωμένων παραβάσεων για υπερβολική ταχύτητα, ερυθρό σηματοδότη, κράνος, κινητό, παράνομη αναστροφή κ.ο.κ.Καμία επιείκεια με σβήσιμο κλήσεων, όσοι δεν πληρώνουν έγκαιρα, οι οφειλές πηγαίνουν αυτόματα στην Εφορία... και φυσικά αφαίρεση διπλώματος και δικαστήριο για τις πιο χοντρές παραβάσεις.Κάτι αντίστοιχο μπορεί να επιτευχθεί και με μπλόκα αλλά δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα βγει παγανιά όλο το Σώμα...ας γίνονται μπλόκα μόνο για αλκοτέστ, κινητά και σε περίπτωση παράβασης, κατευθείαν αυτόφωρο.Θεωρώ πως με αυτά τα μέτρα(και με δεδομένο ότι τα ''κακά'' νέα κυκλοφορούν γρήγορα) είναι πολύ πιθανό να παρατηρηθεί σημαντική και απότομη μείωση όλων αυτών των παραβάσεων άρα και των τροχαίων ατυχημάτων..

Εγώ θα το πω ,ΔΕΝ με τιμάει αλλά είναι η αλήθεια.Αρχισα να φοράω κράνος σε μόνιμη βάση κοντά στα 28 μου,βγαίναν σαφάρι μια εποχή στην περιοχή μου και με γράψανε 2 φορές σε μια βδομάδα.Το αποτέλεσμα ήταν ότι μετά από λίγους μήνες που το φορούσα για να γλιτώσω το γράψιμο ένιωθα ότι κάτι λείπει από το κεφάλι μου,μια ανασφάλεια και από τότε μου έμεινε.
Έτσι όταν μετά από χρόνια απέκτησα και αυτοκίνητο φόρεσα και φοράω ζώνη ακόμα και για 5 λεπτά,όχι για το πρόστιμο.

ΥΓ Τώρα να σου πω φάση που σε μπλόκο ξημερώματα παραπατούσα από την σούρα,οι μπάτσοι ερμ εννοώ αστυνόμοι με γράψανε 1.000ε για ότι μπορείς να φανταστείς,μου λέγαν ότι είμαι για αυτόφωρο και με μετρήσαν ξανά μετά από μισή ώρα και μετά ΜΕ ΑΦΗΣΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ!!!!
ΥΓ2 τα παραπάνω ΔΕΝ με τιμούν,ΔΕΝ τα έγραψα για μαγκιά και είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

ΥΓ3 ,Πόσο έτοιμοι είμαστε εμείς για τέτοιες αλλαγές;;Δεν είμαστε.

MAIK72
19/03/2019, 19:44
Διαβάζω τέτοιες συζητήσεις εδώ ή σε forum αυτοκινήτων και σκέφτομαι πώς γίνεται να συμφωνώ σε όλα ή σχεδόν σε όλα...πώς γίνεται να είμαστε σωστοί και ευσυνείδητοι όσοι παρατηρούμε όλον αυτόν το συρφετό εκεί έξω και μετά τον καταγράφουμε στα posts μας εδώ, ενώ στους δρόμους επικρατεί αυτό το mini πανδαιμόνιο;!Εννοείται πως δεν ειρωνεύομαι και εννοείται πως δεν έχω απάντηση, απλά σκέφτομαι φωναχτά!
Όσο για το πώς μπορεί να μετριαστεί κάπως αυτή η κατάσταση...δεν μπορούμε να ποντάρουμε μόνο στην παιδεία των οδηγών για να αλλάξει κάτι άμεσα.Είναι δεδομένο ότι δεν υπάρχει οδηγική παιδεία σε μια σημαντική μειοψηφία(ή μήπως πλειοψηφία;!) των συνανθρώπων μας και πρέπει να το αποδεχτούμε.Σαφώς η οικογένεια, το σχολείο και τα σωστά πρότυπα συμβάλλουν στη διαμόρφωση της παιδείας των νέων ανθρώπων αλλά 1.οι οδηγοί που μ@λ@κίζονται στο δρόμο δεν είναι μόνο νέοι, 2.στην Ελλάδα χρειαζόμαστε άμεσα αποτελέσματα.
Κατά την άποψή μου, σε τέτοιες περιπτώσεις όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος και ένας αποτελεσματικός τρόπος θα μπορούσε να είναι ο εξής(κουβέντα να γίνεται διότι δε νομίζω ότι θα εφαρμοστεί τέτοια ''αυστηρή'' πολιτική εδώ στην Ελλάδα...δεν υπάρχει η πολιτική βούληση): κάμερες σε πρώτη φάση σε 20-30 ,δε χρειάζονται περισσότερα για αρχή, κομβικά σημεία μέσα στην Αττική ή σε άλλες μεγάλες πόλεις και άλλα τόσα στις μεγάλες Εθνικές Οδούς.Για κάποιους μήνες, αποστολή κατά κύματα των βεβαιωμένων παραβάσεων για υπερβολική ταχύτητα, ερυθρό σηματοδότη, κράνος, κινητό, παράνομη αναστροφή κ.ο.κ.Καμία επιείκεια με σβήσιμο κλήσεων, όσοι δεν πληρώνουν έγκαιρα, οι οφειλές πηγαίνουν αυτόματα στην Εφορία... και φυσικά αφαίρεση διπλώματος και δικαστήριο για τις πιο χοντρές παραβάσεις.Κάτι αντίστοιχο μπορεί να επιτευχθεί και με μπλόκα αλλά δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα βγει παγανιά όλο το Σώμα...ας γίνονται μπλόκα μόνο για αλκοτέστ, κινητά και σε περίπτωση παράβασης, κατευθείαν αυτόφωρο.Θεωρώ πως με αυτά τα μέτρα(και με δεδομένο ότι τα ''κακά'' νέα κυκλοφορούν γρήγορα) είναι πολύ πιθανό να παρατηρηθεί σημαντική και απότομη μείωση όλων αυτών των παραβάσεων άρα και των τροχαίων ατυχημάτων.
Δεν είναι τυχαίο που οι Έλληνες όταν πηγαίνουν στο εξωτερικό μπορούν πολύ άνετα να είναι κύριοι...όχι μόνο ως οδηγοί αλλά και ως φίλαθλοι ή ως επαγγελματίες κ.ο.κ.
Και αντίστοιχα δεν είναι τυχαίο ότι ένας πολίτης από τη Γερμανία ή τη Σουηδία μπορεί να έρθει στην Ελλάδα και από τον πρώτο μήνα να παρασυρθεί σε καραγκιοζιλίκια στο δρόμο επειδή ξέρει ότι δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθεί.Όχι ότι και στην Ευρώπη ή την Αμερική είναι όλα αγγελικά πλασμένα αλλά τουλάχιστον δεν υπάρχει η δική μας ατιμωρησία.

Θα το προχωρήσω ακόμα περισσότερο για το άμεσο μέλλον. Εμφυτευμένο τσιπ δεν θα σ΄άφήνει να ξεκινήσεις κινητήρα αν έχεις βεβαιωμένη παράβαση ή απλήρωτο πρόστιμο και δεν θα σ'αφήνει να μιλάς στο κινητό. Υποχρεωτική κάμερα πορείας για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σε περίπτωση ατυχήματος. Σενσορες στα φανάρια με τους όποιους θα γίνεται ηλεκτρονική αναγνώριση στο όχημα αλλά και επαλήθευση για τυχόν παραβάσεις ,παραβιάσεις του ΚΟΚ (υπερβολική ταχύτητα κλπ) Ενας κόσμος αγγελικά πλασμένος και μετά όλοι θα καβαλάμε μουλαρια . Για τα στενάκια δεν το έχω σκεφτεί ακόμα αν πχ πας ανάποδα στο κω@@οστενάκι για να παρκάρεις πανω στο πεζοδρόμιο μπροστά στην καφετερία γιατί έχεις στήσει την παρέα για να πάτε Αθήνα Κόρινθο σε 15 λεπτά :D

DoctoR_k6
20/03/2019, 08:56
Σε ειδα (κ σε βλεπω) να γραφεις σε ολα τα θεματα του φορουμ κ να πετας συνεχεια μ@λακιες. Αηδια εχετε καταντησει μερικοι...

Ακομα βλεπω μερικους να συνεχιζουν το σπορ της ''μ@λακιας'' κ να μπαινουν σε καθε θεμα κ να πετανε παπαριες χωρις να εχουν να συνεισφερουν τιποτα ουσιαστικο παραμονο να χαλανε το θεμα, να ενοχλουν αυτον που θελει να μαθει κατι κ να τραβαει το θεμα 2-3 σελιδες γιατι απλα σκεφτηκαν να πουνε την μ@λακια τους.
Καποια στιγμη πρεπει να αρχισει το σβησιμο των ασχετων ποστ...

Acacius
25/03/2019, 00:13
Σε είδα έξω από το σπίτι μου και ήσουν ΓΚαύλα. Κανείς από εδώ μέσα;

404737

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/03/2019, 05:32
Σε είδα έξω από το σπίτι μου και ήσουν ΓΚαύλα. Κανείς από εδώ μέσα;

404737

Ακριβώς το ίδιο είδα και εγώ ή χθες ή προχθές. Τώρα μπαίνω στο προφίλ σου και λέω κάτσε να δω αν είναι Ηράκλειο. Και είσαι Ηράκλειο ρε φυλε. Δε το ήξερα.

Για την ιστορία.Μηχαναρος ε?

AUFGEBRACHT
25/03/2019, 08:53
Σας είδα χτες δεκάδες μηχανές σε Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Βυτίνα και ζήλεψα, γτ ήμουν με το κουτί...

νεοσσός
25/03/2019, 09:28
Σας είδα χτες δεκάδες μηχανές σε Στεμνίτσα-Δημητσάνα-Βυτίνα και ζήλεψα, γτ ήμουν με το κουτί...
Κάπου εκεί θα είδες το Χάρη. (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114685&p=2985629&viewfull=1#post2985629)

AUFGEBRACHT
25/03/2019, 09:37
Κάπου εκεί θα είδες το Χάρη. (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=114685&p=2985629&viewfull=1#post2985629)

Αν ήταν ένα γκρι-μαύρο F850GS και είχε και μια action camera στο κράνος στερεωμένη, μπορεί και να τον είδα σίγουρα... μάλιστα σε κάποια φάση έκοψα και ταχύτητα και τους έβγαλα και φλας -σινιάλο για να με προσπεράσουν με ασφάλεια- εκτός κι αν ακόμα αναρωτιούνται εκείνο το άσπρο αυτοκίνητο που ήθελε να στρίψει στην ευθεία...

νεοσσός
25/03/2019, 09:58
Αυτός ήταν. Α, γεια σου! :)

George_Sp
25/03/2019, 12:52
Σας είδα στη διαδρομή για Χαιρώνεια-Τιθωρέα-Μπράλο-Παύλιανη.
https://www.google.gr/maps/dir/38.0139828,23.6000862/%CE%A0%CE%B1%CF%8D%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B7/@38.63449,22.5196209,11.46z/data=!4m34!4m33!1m25!3m4!1m2!1d23.0526207!2d38.3757905!3s0x14a0f387521ac289:0xbe59acc283c890f9!3m4!1 m2!1d22.5402038!2d38.6736691!3s0x135f612446c16a09:0xe6ff8e80363b9bf5!3m4!1m2!1d22.5313986!2d38.68891 85!3s0x135f60d16d34481f:0x2ce5e6c1b315f0a9!3m4!1m2!1d22.5183539!2d38.6986334!3s0x135f673150c5d3b1:0x b3e77feffc7684c!3m4!1m2!1d22.4896577!2d38.7086875!3s0x135f671295cbe64f:0xbfed15e795bf7693!1m5!1m1!1s 0x135f698bd81c29c7:0x2b6338435d1484dc!2m2!1d22.3375629!2d38.7403919!3e0

404767

m@ster k@frer
25/03/2019, 21:50
Σας είδα χθες 24/3 και σήμερα 25/3 με τέλειο καιρό όλοι να 'χετε βγεί με τις κούκλες. Δυστυχώς ήμουν με παρέα και μέσα στο κουτί αλλά σας χάρηκα πραγματικά. Ειδικά εσύ όμως με το απαστράπτον μπλέ xx που κατέβαινες από καστανιά προς πολύμυλο με έκανες και χαμογελούσα ρε μπαγάσα. Πάντα γερός και πάντα όρθιος να σαι με πολλά και όμορφα χιλιόμετρα

yes-u
26/03/2019, 08:29
Σας είδα χθες 5-6 ταξιδιώτες (πιθανότατα αλλοδαπούς) να κινείστε σβέλτα προς Αθήνα στο ύψος της Υλίκης, με...καλυμμένες πινακίδες. Τι έγινε; Μάθανε πως μ@μιόμαστε, πλακώσανε κι απόξω;;;

SONone
26/03/2019, 08:30
σε ειδα πρωι πρωι μαλακισμενε υπάνθρωπε με την τρικυλη αηδία της piaggio να μην σέβεσαι τον κοκ, έμενα, την σωματική σου ακεραιότητα , την ζωη σου και να πεταγεσαι απο το στοπ σαν να θες να αυτοκτονήσεις και αφου σου εδωσα χώρο γιατι κατάλαβα περι τινος μαλακα προκειτε λιγα μετρα ποιο κατω με κλείνεις επιδεικτικά στο φανάρι.

εχω να σου πω 2 πράγματα εισαι τυχερος που ημουν με το αμαξι γιατι αν ημουν με την μηχανη ακομα θα μαζευες σφαλιαρες και 2ο εισαι τυχερος που ημουν εγω και δεν ηταν καμια θείτσα γιατι στην καλύτερη θα ησουν στο νοσοκομείο αφου με τις μαλακιες που εκανες σιγουρα θα σε ειχε παρει παραμαζομα. ελπιζω να ζήσεις μεχρι να καταλάβεις ποσες μαλακίες έκανες σε λιγα μετρα και να αλλάξεις μυαλά πριν παθεις κανα κακο!

bocaros
27/03/2019, 19:30
μεσημεράκι στη λεωφόρο Σχιστού μαύρο Ζ 750 και αναβάτης με μαυροπράσινο κράνος. Γαύρε εσύ? Σταμάτησα δεξιά στο απέναντι ρεύμα αφού έκανα σινιάλο και πάτησα κόρνα αλλά δεν.

o_gavros
27/03/2019, 19:43
Γεια σου ρε Γιώργο!
Τυχαίνει να πέρασα το μεσημέρι απο εκεί γυρνώντας απο Ελευσίνα αλλά ήμουν με το παπί και το σπαστό κράνος, θα έβλεπες δηλαδή τη φάτσα μου.
Άλλον χαιρέτησες και θορυβούμαι που διαπιστώνω ότι υπάρχουν σωσίες :D

bocaros
27/03/2019, 19:56
οκ τότε δικαιολογημένα δε σταμάτησε.

SONone
28/03/2019, 11:39
σε ειδα στο κλειδαραδικο που πηγα να βγαλω 2 κλειδιά για μια πορτα να μπαίνεις και φωνάζοντας στον κλειδαρά οτι η κλειδαριά disk-lock abus που σου πούλησε ηταν ελαττωματικη και δεν ξεκλείδωνε και τελικά με τα πολλά έσπασε το κλειδι μεσα.
Η κλειδαριά ειχε εμφανέστατα σημάδια παραβίασης αρα λοιπον εκανε την δουλειά της και παρόλο την προσπάθεια του κλέφτη αυτη εμεινε κλειδωμένη, 100 φόρες σου το εξήγησε και εσυ φώναζες και ωρυόσουν οτι θελεις τα λεφτά του πισω και οτι ειναι σε εγγύηση.
Στο τελος σου απάντησα εγω να την πας στην abus και να τα κάνεις και να τα πεις αυτα και έφυγα γιατι βιαζόμουν λιγο και με κοίταζες σαν χάνος.....

Δεν μπορώ αλλο με τους βλαμμένους αλήθεια σας το λέω.

DriveR
30/03/2019, 23:19
Σε είδα π*****α να βγαίνεις από το STOP σίγουρα με 90-100χλμ την ώρα και να μην υπολογίζεις τίποτα.. Ευτυχώς έκοψα και πήγα στην άκρη του δρόμου αλλιώς τώρα μάγκες τα πράγματα θα ήταν δύσκολα, πίσω μου ήταν ένας κύριος με ταξί που είδε όλο το σκηνικό! Είπα να μην κάνω φασαρία γιατί ξέρω τι ανεγκέφαλοι υπάρχουν στον δρόμο και δεν αξίζει, παρατήρησα στην συνέχεια ότι πας ζιγκ ζαγκ (ήσουν προφανώς πιωμένη από κάτι) και ο ταξιτζής που είδε όλο το σκηνικό σου είπε φτάνοντας δίπλα σου "Πρόσεχε κοπέλα μου, θα κάνεις κάποιο ατύχημα θα τον σκότωνες τον άνθρωπο" και εσύ τι έκανες; άρχιζες να φωνάζεις και να του δείχνεις το μεσαίο δάχτυλο να απειλείς ότι έχεις άκρες κλπ και έκανες επικίνδυνους ελιγμούς με το αυτοκίνητο να μας χτυπήσεις, όταν άρχισα να σου σκάω τα μπουνίδια στο παράθυρο του συνοδηγού η μάπα σου άλλαξε εντελώς και άρων άρων έβαλες την πρώτη να φύγεις, το βρακάκι σου έγινε καφετί, χαιρετίσματα στον καθρέφτη αγαπούλα και ψιτ την επόμενη φορά όταν κάνεις μαλακία πρόσεχε τι λες τελειωμένη.

Υ.Γ. Τους χαιρετισμούς μου στον οδηγό ταξί αν διαβάζει, είχε ένα μεγάλου μεγέθους ταξί τύπου caravan, για την κ*****α κάνε μου μήνυση αν γουστάρεις.

vaska
31/03/2019, 07:28
Σε είδα μπαταριουλα μου να με αφήνεις ξαφνικά χωρίς κανένα σημάδι πεοειδοποιησης. 3 χρονάκια καθημερινής χρήσης με άπειρες μιζιες και κίνηση μόνιμα εντός πόλης θεωρώ είναι καλά. Ευτυχώς ο παπος έχει μανιβέλα. Δευτέρα είμαστε για 25αρι πρωινό.

Nostradamus
31/03/2019, 10:29
Σας βλέπω κάθε μέρα και δεν το χωράει το μυαλό μου. Πώς γίνεται να είστε χωρίς κράνος ? Ειδικά στους "σβελτους" δρόμους, Βουλιαγμένης, παραλιακή, Συγγρού κτλ... Πώς σκατα γίνεται??

Πάντως νομίζω ότι σιγά σιγά ο αριθμός αυτών που φοράνε τουλάχιστον κράνος, αυξάνει έναντι των υπολοίπων κρετινων... Πρόοδος...

Panos76
01/04/2019, 14:03
Σας βλέπω πράσινα πατίνια παρατημένα παντού καθώς και κόσμο να τα χρησιμοποιεί!

Ωραίο πρότζεκτ αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για διάφορα ζητήματα. Μακάρι να πάει καλά.

sniper
01/04/2019, 14:21
Σας βλέπω κάθε μέρα και δεν το χωράει το μυαλό μου. Πώς γίνεται να είστε χωρίς κράνος ? Ειδικά στους "σβελτους" δρόμους, Βουλιαγμένης, παραλιακή, Συγγρού κτλ... Πώς σκατα γίνεται??

Πάντως νομίζω ότι σιγά σιγά ο αριθμός αυτών που φοράνε τουλάχιστον κράνος, αυξάνει έναντι των υπολοίπων κρετινων... Πρόοδος...

Νωρίς ακόμα. Περίμενε να ζεστάνει λίγο.

bulmont
01/04/2019, 15:19
.... διαπιστώνω ότι υπάρχουν σωσίες :D


Απίστευτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

νεοσσός
01/04/2019, 15:38
Σας βλέπω πράσινα πατίνια παρατημένα παντού καθώς και κόσμο να τα χρησιμοποιεί!

Ωραίο πρότζεκτ αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για διάφορα ζητήματα. Μακάρι να πάει καλά.
Τα εβλεπα παντού σήμερα γύρω από το Σύνταγμα και απορούσα.

https://www.athensvoice.gr/life/urban-culture/athens/516959_odigisame-ta-prasina-patinia-poy-gemisan-tin-athina

SONone
01/04/2019, 23:04
σας ειδα σήμερα "νταλικεριδες" με πάντως ειδους μικρο μεσαιο ιχ να θέλετε 2 λωριδες για το smart και οταν έστριβες ανοιγωσουν απο την ανάποδη πλευρα πιάνοντας ολη την λωρίδα, και να πω οτι μπηκες γρηγορα και με πάντες, ουτε καν με 10χλμ πηγαινες.

Billymuse
02/04/2019, 09:52
Σε είδα γίγαντα όταν ερχόμουν στην Πανεπιστημίου στις 6 παρα τό πρωί να μην σου κάνει η Μπενάκη για επιλογή και να αποφασίζεις να οδηγήσεις ανάποδα!!! Μέχρι την εθνική βιβλιοθήκη αν προλαβα να δω καλά απο τους καθρέπτες μου. Μπονους χάιλαϊτ ο μπάτσος που μάλλον έιχε σχολάσει και φοραγε τη στολή του πάνω στη μηχανή του που απλά σου έπαιξε τα φώτα :a23:

caesarsk
04/04/2019, 09:07
Σε είδα υπέροχε με το Versys Λιοσιων και Στρ. Καλλαρη να σφαζεις το κοκκινο στεγνα! Έσφαξες και το επόμενο κοκκινο στα ΚΤΕΛ.

Να ζήσουμε να σε θυμόμαστε να πω; Γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω σύνταξη αναπήρου επείδη είσαι ανάπηρος στον εγκεφαλο!

katsar
04/04/2019, 17:09
Σε είδα πριν 10 λεπτά μωρή ΚΑΡ@@@@ΛΑ,ΠΑΛΙΟΚΟΥΦΆΛΑ ΚΟΛΟΓΡΙΑ να παραβιάζεις το STOP και να καρφώνεσαι με το σκατοαμαξι σου απάνω στον πιτσιρικά με το παπακι.Ο μικρός έφυγε απάνω σε μεταλλική κολόνα,είναι ξάπλα ελπίζω να είναι καλά,ασθενοφόρο ακόμα.Αν χτυπήσεις στην επαρχία πέθανες γαμώ το κράτος σας.
Δυστυχως κράνος δεν φορούσες ρε μικρέ :(

''εγω σταμάτησα,εγώ σταμάτησα'' φώναζες ρε χούφταλο 100 χρονών ,δυστυχώς για εσένα όλοι οι ταξιτζίδες και εμείς είδαμε τι έγινε,κακό ψόφο ναχεις.

AUFGEBRACHT
04/04/2019, 17:20
Σε είδα πριν 10 λεπτά μωρή ΚΑΡ@@@@ΛΑ,ΠΑΛΙΟΚΟΥΦΆΛΑ ΚΟΛΟΓΡΙΑ να παραβιάζεις το STOP και να καρφώνεσαι με το σκατοαμαξι σου απάνω στον πιτσιρικά με το παπακι.Ο μικρός έφυγε απάνω σε μεταλλική κολόνα,είναι ξάπλα ελπίζω να είναι καλά,ασθενοφόρο ακόμα.Αν χτυπήσεις στην επαρχία πέθανες γαμώ το κράτος σας.
Δυστυχως κράνος δεν φορούσες ρε μικρέ :(

''εγω σταμάτησα,εγώ σταμάτησα'' φώναζες ρε χούφταλο 100 χρονών ,δυστυχώς για εσένα όλοι οι ταξιτζίδες και εμείς είδαμε τι έγινε,κακό ψόφο ναχεις.

Αν ήταν επαρχία παίζει σφόδρα να έχει και κανα ληγμένο δίπλωμα, αν είναι όντως υπεραιωνόβια…

Μακάρι ο μικρός να την σκαπουλάρει, μακάρι, είναι τραγικό να χάνονται έτσι ζωές... Ήταν ξάπλα και δεν αντιδρούσε να φανταστώ;...

katsar
04/04/2019, 17:30
Ναι ήταν ξάπλα κ δεν αντιδρούσε,τον πήραν στο κέντρο υγείας....πω ρε φίλε τρέμω.Θέλω marlboro.

Είμαι μεγάλη κουφάλα και εγώ όμως γιατί λέω στη γυναίκα '' είδες αγάπη μου,για αυτό σου λέω δεν θέλω να ανεβαίνεις και δεν νοιώθω άνετα δικάβαλος''
Δεν έχω άδικο αλλά καταλαβαίνεται που το πάω :evil:

karellen
04/04/2019, 18:49
Σε είδα katsar να μου δίνεις μεγάλη έμπνευση!

kons
04/04/2019, 19:06
Αν ήταν επαρχία παίζει σφόδρα να έχει και κανα ληγμένο δίπλωμα, αν είναι όντως υπεραιωνόβια…

Μακάρι ο μικρός να την σκαπουλάρει, μακάρι, είναι τραγικό να χάνονται έτσι ζωές... Ήταν ξάπλα και δεν αντιδρούσε να φανταστώ;...

Δυστυχώς με τους νόμους που διαθέτουμε το ληγμένο δίπλωμα του οποιουδήποτε υπερήλικα - ανάπηρου, εγκεφαλικά ή και σωματικά δεν θεωρείται ποινικό αδίκημα αλλά ούτε και πλημμέλημα παρά μόνο υπέχει ενός διοικητικού προστίμου 100 ευρώπουλων.... και τίποτα άλλο απολύτως. Δηλαδή η παράνομη στάθμευση είναι πιο επικίνδυνη από αυτό το θέμα για αυτό και σου παίρνουν τις πινακίδες. .... !!!:cry:

katsar
04/04/2019, 19:12
Και ληγμένο να μην είναι ξέρω άτομο 80+ με καταρράκτη στα μάτια,τα μάτια του είναι σαν γυάλινα αλλά ο γιατρός του έγραψε όλα καλά οπότε του το ανανέωσαν.
Ξέρω επίσης φίλο που έπιασε τον οφθαλμίατρο και του είπε αν και δώσεις το χαρτί στον πατέρα μου θα έχουμε ιστορίες,ο γέρος τα βλέπει όλα πράσινα.
Από όπου και να το πιάσεις βρωμάει.

sanctusan
04/04/2019, 19:31
Σε είδα WRF400 να σε καβαλάω και να κάνουμε καγκουριές στα στενά της Λιβαδειάς.
Και ξύπνησα με μία ωραία γεύση νοσταλγίας....

katsar
05/04/2019, 14:26
Τελικά από ότι έμαθα σήμερα δεν έπαθε κάτι πολύ σοβαρό το παιδί,δεν κινδυνεύει η ζωή του δηλαδή,από εκεί και πέρα δεν ξέρω που χτύπησε.

tattoox
06/04/2019, 13:03
σε ειδα βλακα νταλικερη με 500 τονους οχημα να τρως το στοπ στην βιομηχανικη σινδου και να σε αποφευγω στο μισο μετρο με τερμα γκαζι και ελιγμο
πιστευω οτι με ενα λιγο χειροτερο αμαξι ή με μισο δευτερολεπτο δισταγμο, ακομα θα με εσερνε

sanctusan
06/04/2019, 14:18
Σε είδα Κ. Καυλάκια(ένας από τους πολλούς) στη Βουλιαγμένης, να έρχεσαι δίπλα μου και να ξύνεσαι στη γκλίτσα.

Μα καλά, τόσο ψόφια είναι τα fazer;

o_gavros
06/04/2019, 14:34
καλα μαλακα, μην ξανοίγεσαι και πολύ.
χαμηλά μονο είναι ψόφια και προφανώς ο δικός σου ήταν άμπαλος.

peterTHErider
06/04/2019, 14:58
καλα μαλακα, μην ξανοίγεσαι και πολύ.
χαμηλά μονο είναι ψόφια και προφανώς ο δικός σου ήταν άμπαλος.

εσυ γιατι θιχτηκες και μιλας ετσι?mod και κανουμε οτι γουσταρουμε?

o_gavros
06/04/2019, 15:00
ρε τρελέ τι λες;
ο σανκτουσαν είναι φίλος μου και του μιλάω έτσι.