PDA

View Full Version : Κατεστραμμένη βίδα



macdeath_s
17/06/2018, 22:38
Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν και τραγούδι των Βανδαλούπ (βρουμ όσοι τους ξέρουν). Στο δια ταύτα:

Επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις έχω attach το αποτέλεσμα της βιασύνης και της επιμονή μου. Προφανώς πρώτος υπαίτιος είμαι εγώ αλλά ο @#%$#% που χε αλλάξει λάδια τελευταία φορά δεν είχε βάλει δυναμόκλειδο και την είχε σφίξει λες και είχε κρύψει μέσα την κρυμμένη περιουσία του Εσκομπάρ. Τη μία τη βίδα παρότι με ζόρισε την έβγαλα και όταν την ξαναβίδωσα με την κατάλληλη ροπή φάνηκε πόσο εύκολα θα έπρεπε να ξεβιδώνει... Τεσπά ακούω ιδέες για να την βγάλω. Γράφω τι δοκιμάστηκε

- Προσπάθησα να βάλω το Joker της Wera που τα καταφέρνει συνήθως εκεί που κάνουν fail οι άλλοι αλλά δεν υπάρχει χώρος καθόλου για να κινηθεί (πρέπει να βγάλω εξάτμιση και σταντ και ααααν. Επίσης τα ίδια ισχύουν και για γκαζοτανάλια.

- Κατσαβίδι impact και σφυριές μπας και κουνηθεί. @@ απλά έκανα χειρότερα το κεφάλι της.

- παντώς είδους καρυδάκι πέραν αυτών που σκέφτομαι να αγοράσω τα οποία λένε ότι είναι θαυματουργά (link (https://www.amazon.es/gp/product/B000QW6K8I/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1))

Οπότε αν δεν δουλέψουν και αυτά σκέφτομαι ή τρύπημα με κάτι ειδικά τριπάνια που ουσιαστικά λειτουργούν σαν grip μετά ή να κολλήσω με δυνατή κόλα ένα καρυδάκι και να ξαναματαδοκιμάσω...

396545

Grafton 505
17/06/2018, 22:48
Το τελευταίο που θα κάνεις πάντως είναι μια χαρακιά στο κεφάλι της για να μπει ίσιο κατσαβίδι.

Shinji Ikari
17/06/2018, 22:55
Με τη σκυλα δοκιμασες?

alex14
17/06/2018, 22:56
Το τελευταίο που θα κάνεις πάντως είναι μια χαρακιά στο κεφάλι της για να μπει ίσιο κατσαβίδι.

Το αυτο

macdeath_s
17/06/2018, 23:07
Σκύλα δεν κατέω τι άλλο είναι πέραν από το ματσούκι για να ανοίγεις καπάκια του ΟΤΕ. Γκριπ https://www.knipex.com/fileadmin/site/knipex/scripts/mediando/images/KNIPEX/Produktfotos/print/4124225-01-3.jpg ? Τι διαφορά έχει από τη γκαζοτανάλια ?

Αυτό με τη χαρακιά είναι καλή ιδέα αλλά πρέπει να ναι βαθιά για να χει καλό γκριπ και επίσης δεν ξέρω αν θα χω τη δύναμη για να τη γυρίσω. Πώς να την χαράξω όμως ?

vaska
17/06/2018, 23:30
με dremel και να την κάνεις όσο πιο βαθιά γίνεται

macdeath_s
18/06/2018, 00:01
Παρήγγειλα αυτά εδώ (τα Irwin αργούσαν) και αν αποτύχουν πάμε για Dremmel.

http://www.griptitetools.com/Products/7-Pc-Socket-Set-38-Drive-SAE-41.htm#

vaska
18/06/2018, 00:46
Παρήγγειλα αυτά εδώ (τα Irwin αργούσαν) και αν αποτύχουν πάμε για Dremmel.

http://www.griptitetools.com/Products/7-Pc-Socket-Set-38-Drive-SAE-41.htm#

Όταν τα πάρεις με το καλό και τα χρησιμοποιήσεις γράψε εντυπώσεις και αν τελικά κάνουν αυτό που υπόσχονται.

Τι κρατάει αυτή η βίδα?? βάλε αν μπορέσεις και μια φωτό με μεγαλύτερο κάδρο. Δεν είναι πάνω σε μοχλικό να υποθέσω

MAIK72
18/06/2018, 00:58
να βγάλεις εξάτμιση και σταντ εφόσον δεν θες να το πας στον μάστορα . Αν και έτσι όπως είναι τώρα δεν έχεις και πολλές επιλογές . Πρέπει να κάνεις χώρο να δουλέψεις :a024:
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91r5YovZyZL._SL1500_.jpg

macdeath_s
18/06/2018, 02:47
Θα γράψω Vaska σίγουρα. Για τα Irwin είδα πολλά βίντεο και όλοι έλεγαν ότι την κάνανε τη δουλειά. Στο μάστορα δεν θα ξαναπάει ποτέ, αν βρω λύση ειλικρινά ή θα το στέλνω Ελλάδα ή θα νοικιάζω το tablet της KTM :bawl: Το να εξηγήσω γιατί δεν έχει νόημα μιας και το φόρουμ έχει να κάνει με έλληνες μαστόρους.

typhoon
18/06/2018, 09:51
Ζόρικη περίπτωση. Σε home made λύση, θα παιδευτεις πολύ με αμφίβολο αποτέλεσμα. Στη θέση σου θα πήγαινα σε μηχανουργείο ( ή όπου αλλού έχουν κόλληση Tig) κ θα ζηταγα να μου κολλήσει ένα παξιμάδι κατάλληλου μεγέθους. Μετά απλά καστανιά κ έτοιμος!

macdeath_s
18/06/2018, 10:24
Ζόρικη περίπτωση. Σε home made λύση, θα παιδευτεις πολύ με αμφίβολο αποτέλεσμα. Στη θέση σου θα πήγαινα σε μηχανουργείο ( ή όπου αλλού έχουν κόλληση Tig) κ θα ζηταγα να μου κολλήσει ένα παξιμάδι κατάλληλου μεγέθους. Μετά απλά καστανιά κ έτοιμος!

Σε ευχαριστώ, στην ύστατη θα κάνω αυτό αν και νομίζω μια καλή ίσως να την κάνει τη δουλεια...

nihristo
18/06/2018, 10:38
δοκίμασε με ένα torx να το χτυπήσεις με βαρια να πάρει το αποτύπωμα του στο κεφάλι της βίδας και να το στρίψεις με καστάνια. Αλλιώς αυτό με την χαρακιά, αλλά πρόσεξε μην είναι πολύ φαρδιά, πρέπει το κατσαβίδι να εφαρμόζει σφιχτά. Αν έχεις μεγάλη καστάνια 1/2'', θα έχεις και δύναμη, με απλό κατσαβίδι θα παιδευτείς.


**προσοχή με τα τρυπανια που λες, αν τρυπήσεις στραβά θα έχεις μπλεξίματα...

karellen
18/06/2018, 10:51
Ζόρικη περίπτωση. Σε home made λύση, θα παιδευτεις πολύ με αμφίβολο αποτέλεσμα. Στη θέση σου θα πήγαινα σε μηχανουργείο ( ή όπου αλλού έχουν κόλληση Tig) κ θα ζηταγα να μου κολλήσει ένα παξιμάδι κατάλληλου μεγέθους. Μετά απλά καστανιά κ έτοιμος!

H καλύτερη και πιο σύντομη λύση,η βίδα θα βγει κατόπιν πανεύκολα!

SoR
18/06/2018, 12:57
Το τελευταίο που θα κάνεις πάντως είναι μια χαρακιά στο κεφάλι της για να μπει ίσιο κατσαβίδι.


να προσθέσω οτι , αφου κανεις μια χαρακιά στην κεφαλή της βίδας, μετά μην δοκιμάσεις με απλο ισιο κατσαβίδι.

πάρε κρουστικό εργαλείο και με ΚΑΛΟ ίσιο μυτάκι.

andreastwin
18/06/2018, 15:14
με map-gas αν ζεστανεις το αλουμινιο περιμετρικα απο την βιδα σιγουρα θα λυθει, ειτε με κατσαβιβι και χτυπημα στην ακρη, ειτε με σκυλα.

daz
18/06/2018, 15:39
Mac τα καρυδάκια που πήρες δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που ήθελες να πάρεις. Τα στριφτά τα έχω και εγώ απ' την beta και δουλεύουν.

Η διαφορά της γκαζοτανάλιας με την σκύλα είναι ότι η σκύλα απλά κλειδώνει ενώ η γκαζοτανάλια είναι φτιαγμένη για να πιάνει κυλινδρικά αντικείμενα (όπως σωλήνες) χωρίς να γλιστράει. Με λίγα λόγια αν μπορέσει να βάλεις μια μεγάλη γαζοτανάλια είναι πολύ πιθανό να την γυρίσεις. Αρκεί να δαγκώσει καλά. Με σκύλα επίσης μπορεί να δουλέψει αλλά αυτή έχει περισσότερες πιθανότητες να γλιστρήσει. Το θέμα σου είναι να μην καταστρέψεις ότι έχει απομείνει απ τη βίδα και μετά κάνεις τα πράγματα πιο δύσκολα για ένα πιο κατάλληλο εργαλείο.

Αν δεν κατάφερες να την ξεβιδώσεις με εξάγωνο καρυδάκι (ελπίζω να μην έβαλες πωλύγωνο ή κανένα γερμανικό), τότε δύσκολα θα δουλέψει οποιοδήποτε κατσαβίδι. Ένα μεγάλο "ίσως" αν έχεις μεγάλο κατσαβίδι (κανένα 12αρι πχ), με εξάγωνο στη λάμα για να το γυρίσεις με κλειδί.

Το τορξ μπορεί να δουλέψει αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και πως να το κάνεις. Το ζέσταμα περιμετρικά βοηθάει αλλά δεν ξέρω που είναι αυτή η βίδα.

Η τελευταία λύση σου (ή και η πρώτη μέχρι να έρθουν τα στριφτά καρυδάκια ή να βρεις μια γκαζοτανάλια) θα ήταν να να κάνεις μια εγκοπή περιμετρικά της βίδας, στο επάνω μέρος και να την χτυπήσεις απ' το πλάι με κατσαβίδι. 9 στις 10 βγαίνει με αυτόν τον τρόπο αλλά οι περισσότεροι δεν μπορούν να την βγάλουν γιατί χτυπούν πολύ χαλαρά.

Κρίμα που δεν έβγαλα φωτό από μια παρόμοια περίπτωση να δεις τι χτύπημα χρειάζεται για να βγει, αν και νομίζω υπάρχει από ένα άλλο παιδί που το πήγε σε μάστορα. Θα την βρεις στο θρεντ με τις σπασμένες βίδες και τους εξωλκείς.

Δε φαίνεται δύσκολη περίπτωση πάντως. Έχεις πολλές επιλογές!

FotisFz1
18/06/2018, 15:50
για να μην ανοιγω νεο θρεντ
μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα

alex14
18/06/2018, 15:57
για να μην ανοιγω νεο θρεντ
μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα

Dremel. Σφαξιμο για να πιασει ισιο κατσαβιδι

typhoon
18/06/2018, 16:03
Για τον προηγούμενο φίλο με την βίδα στα καρτερ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΣ! το κόλπο με τα τορξ κλπ είναι για άλλες περιπτώσεις. Αν αρχίσεις κ βαράς το αλουμίνιο κ ραγίσει θα μετανιώνεις την ώρα κ την στιγμή με κουστούμι που θα κληθεις να πληρώσεις

daz
18/06/2018, 17:35
Για τον προηγούμενο φίλο με την βίδα στα καρτερ ΜΗΝ ΚΟΠΑΝΑΣ! το κόλπο με τα τορξ κλπ είναι για άλλες περιπτώσεις. Αν αρχίσεις κ βαράς το αλουμίνιο κ ραγίσει θα μετανιώνεις την ώρα κ την στιγμή με κουστούμι που θα κληθεις να πληρώσεις

Δίκιο έχεις αλλά εξαρτάται το σημείο.

virus
18/06/2018, 18:09
εγω βλεπω μια βιδα αλλεν με οβαλ κεφαλι. που θα μπουν τα καρυδακια μου εξηγατε; εκτος κι αν ειναι τοσο κατεστραμενο το εξαγωνο που δεν το βλεπω στην φωτο.

να εχεις χωρο να δουλεψεις ανετα.

εχουν ειπωθει μεν αλλα να το πω με δικη μου αποψη.

δυο λυσεις

-καλης ποιοτητας τορξ καρυδακι, καλο σφηνωμα, και μανελα με μακρυ μοχλο να γυρισει πανευκολα χωρις δυναμη. και οχι σιγα σιγα. μια κι εξω.

-και κοπιδι να μην κοβει, οσο γινεται στο πλαι, και σωστα χτυπηματα (δλδ σωστη γωνια κοπιδιου) με βαρυ σφυρι.

τι βιδα ειναι αυτη και τι πιανει;

MAIK72
18/06/2018, 18:13
396564

MAIK72
18/06/2018, 18:14
παίζει να είναι και του μοτέρ

lykourgi
18/06/2018, 18:18
Δεν είναι τάπα λαδιού;

Δεν δείχνει να σηκώνει χτύπημα, πάντως.

virus
18/06/2018, 18:20
ωχ τωρα το ειδα ξεγελαει πολυ η φωτο.

μονο κοπιδι βλεπω την δουλεια. κι επειδη ειναι πολυ τεχνικη δουλεια και θελει πειρα θα προτεινα να πας σε μηχανουργειο.

ελλαδα εισαι;

MAIK72
18/06/2018, 18:30
μάλλον έξω είναι και δεν θέλει λέει να πάει σε μάστορα.:confused:Ο μόνος χώρος που έχει είναι δίπλα στο φίλτρο λαδιού αν βλέπω καλά. Αν κατεβάσει το σταντ και το πάει χωρίς καμία προέκταση μπορεί και να βγεί στις 3000 προσπάθειες.
Τουλάχιστον προνοήσαν και η βίδα έχει έτοιμη τρύπα στην μέση:p

o_gavros
18/06/2018, 18:55
Μαντεθ, αν όχι τόρξ,ίσως με ένα αλλεν καρυδάκι που να σφηνώνει μέσα με ματσόλιασμα και μετά με την καστάνια λύσιμο;


για να μην ανοιγω νεο θρεντ
μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα
τρυπανάκι 2,5 ή 3 και ίσα ίσα τρύπημα απο πανω για να μπορεσει να πιάσει το αριστερόστροφο κολαούζο που θα βαλεις και θα βγει απροβλημάτιστα.το εκανα πρόσφατα σε ενα KLR650 και στο ΧΤ μου.

panos_zip
18/06/2018, 19:58
για να μην ανοιγω νεο θρεντ
μπορει να δωσει καποιος κανενα τιπ
πως να βγαλω τα βιδακια απο το καπακι του δοχειου υγρων σε τρομπα μπροστινου φρενου;
απο σταυροκατσαβιδο που ηταν εχει γινει τελειως στρογγυλο και δεν πιανει τπτ μεσα

Με σφυροκατσάβιδο ειχα λύσει εγω το καπάκι σε ενα σκουτερ. Και ηταν αρκετά ευκολο.

macdeath_s
19/06/2018, 00:58
Ευχαριστώ απαξάπαντες για τις απαντήσεις. Η πιο σίγουρη και γρήγορη λύση όπως είπαν και άλλοι παραπάνω είναι συγκόλληση με ένα καρυδάκι. Το μόνο που φοβάμαι (ίσως χωρίς λόγο) είναι μην αρπάξει κανα καλωδιάκι από το σταντ με καμιά σπίθα και καταστραφεί μετά. Για αυτή την περίπτωση σκεφτόμουν δυνατή κόλλα και καρυδάκι ή παξιμάδι από πάνω. Να το αφήσω καμιά μέρα και μετά δοκιμή. Το να θερμανθεί εκείνη η περιοχή δεν γίνεται δυστυχώς γιατί είναι η τάπα του λαδιού και φοβάμαι μη γίνει καμιά μλκια.

Η βίδα δεν είναι άλεν, εξάγωνη ήταν κάποτε :p

@daz: Tα καρυδάκια άχρηστα τελικά :( τα γυρνάω πίσω χωρίς επιβάρυνση και περιμένω τα άλλα αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν πιθανότητες τα άλλα και γιατί είναι καμία σχέση όπως λες. Το τορξ δεν ξέρω πώς να το κάνω οπότε το αφήνω. Με εξάγωνο προσπάθησα και γλύστραγε συνέχεια (εξού και κατέληξε έτσι).


Υ.Γ.: Στην Ελλάδα δεν ακούμπαγα τπτ και σχεδόν τα πάντα γινόντουσαν στο μάστορα. Άξιζε το κάθε ευρώ και είχα το κεφάλι μου ήσυχο. Εδώ όμως η κατάσταση είναι διαφορετική. Μόλις παρέλαβα από το πολύ μεγάλο σέρβις, χρεώσαν ένα σκασμό και χάνει υγρά παραφλού (πριν δεν έχανε τπτ), δεν φορτίσαν την μπαταρία που ζήτησα, δεν διόρθωσαν τα logs στο ECU που τους ζήτησα και απλά τα γυρίσαν όλα στη γλώσσα που θέλουν και πολλά άλλα. Συν ότι αυτό ξαναλέω πέραν από δική μου απειρία συνέβη επειδή ο προηγούμενος το χε σφήξει χωρίς δυναμό κλειδο. Η πρώτη βίδα βγήκε δύσκολα αλλά με τα 2/3 της δύναμης από ότι έχει φάει αυτή. Όταν την ξαναέσφιξα στα σωστά NM βγαίνει για πλάκα... Τεσπα δεν είχα κράξει ποτέ μαστόρια εδώ μέσα και δεν θα το κάνω ακόμη και για εκτός Ελλάδος :)

MAIK72
19/06/2018, 02:27
Δοκίμασε με κόλλα(πολύ αμφιβάλλω ότι θα πιάσει) και με τα καρυδάκια μόλις έρθουν αλλά προσωπικά δεν θα δοκίμαζα κάτι περισσότερο. Για την συγκόλληση να σου πουν οι πιο έμπειροι αν μπορείς να την κάνεις σε εκείνο το σημείο χωρίς να λύσεις το μισό μηχανάκι για να μην αρπάξεις Και φωτιά :D
Χαλάρωσε την αντικριστή βίδα ίσα ίσα 1 2 βόλτες(δεν ξέρω τι ακριβώς κρατάνε...) και πλάκωσε την συγκεκριμένη με WD40 καθώς περιμένεις. Μάλλον θα βοηθήσει.

:beer:

bulmont
19/06/2018, 09:10
παίζει να είναι και του μοτέρ


Εχει την σίτα των λαδιών...

andreastwin
19/06/2018, 09:46
Με ενα τρυπανι νουμερο 3 τρυπα το χαλασμενο κεφαλι καθετα μετα τρυπατο με 4 νουμερο, ασε το τρυπανι μεσα στην τρυπα να το εχεις σαν μοχλο . πρεπει να ξαπλωσεις την μηχανη και να τρυπησεις απο κατω προς τα επανω.

typhoon
19/06/2018, 12:15
Γνωρίζετε ότι αν τρυπήσεις στραβά (πάρα πολύ εύκολο...) δε βγαίνει μετά με ανάποδο κολαουζο

leftos
19/06/2018, 13:57
Χτηπητη απο το πλαι με ισιο κατσαβιδι οπως ειπε και ο daz το μονο που μπορεις να κανεις σπιτι μονος σου.
Απλα θελει αποτομες και δυνατες και κοφτες . Το λεγομενο ελληνικο εργαλειο σφυροκαλεμο....
Με τον ιδιο τροπο και για τις βιδες των υγρων φρενων που ρωτησε ποιο πανω καποιος.
Η βιδα εγινε ετσι γιατι απο την αρχη εβαζες δυναμη σταδιακα αν εκανες το καρυδακι σου χτυπητο ισως να ειχε ξεσφιξει.

macdeath_s
19/06/2018, 14:03
Welding δυστυχώς δεν παίζει επειδή είναι βίδα αλουμινίου. Επίσης για τον ίδιο λόγο κόλλα ή στόκος που σκέφτηκα δεν νομίζω να κάνει δουλειά. Οπότε πάμε για τρύπημα με τούτα εδώ αν τα καρυδάκια δεν κάνουν δουλειά.

396610

o_gavros
19/06/2018, 14:09
Welding δυστυχώς δεν παίζει επειδή είναι βίδα αλουμινίου. Επίσης για τον ίδιο λόγο κόλλα ή στόκος που σκέφτηκα δεν νομίζω να κάνει δουλειά. Οπότε πάμε για τρύπημα με τούτα εδώ αν τα καρυδάκια δεν κάνουν δουλειά.

396610

αν ενα εκ των δυο είναι αριστερόστροφο,μια χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου.

daz
19/06/2018, 15:51
Σε αλουμίνιο? Μην είσαι σίγουρος!

Καταρχάς είναι μαλακό υλικό και χαλάει εύκολα και δευτερον αυτού του τύπου οι εξωλκείς έχουν την τάση να πιέζουν την βίδα στα τοιχώματα οπότε βγαίνει δυσκολότερα. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να δουλέψουν φυσικά!

Mac μην προσπαθείς άλλο με καρυδάκι η οτιδήποτε άλλο. Βασικά απ' τη στιγμή που γλίστρησε μια φορά το καρυδάκι δεν είχες τύχη για κάτι παραπάνω με αυτό. Σε όσο καλύτερη κατάσταση είναι η βίδα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουν να δουλέψουν τα καρυδάκια που παράγγειλες. Βασικά τα δικά μου έχουν δουλέψει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά δεν έχω δοκιμάσει σε αλουμίνιο.

Αν έχει χώρο μην υποτιμάς το τι μπορεί να κάνει μια γκαζοτανάλια.

Εμένα το τρύπημα είναι η τελευταία μου επιλογή και πρέπει να έχω καλούς και διάφορους εξωλκείς για να το κάνω.

daz
19/06/2018, 16:00
δεν ξέρω γιατί έχουν πιθανότητες τα άλλα και γιατί είναι καμία σχέση όπως λες.

Γιατί δεν πιάνουν γωνίες αλλά κάνουν αυλακώσεις σε ότι έχει απομείνει απ' το κεφάλι της βίδας που όσο γυρίζεις τόσο σφίγγουν και στενεύουν. Το θέμα είναι να μην έχεις μειώσει την περίμετρο του παξιμαδιού για να δαγκώσει γερά το καρυδάκι.

Το κεφάλι της βίδας σου δεν έχει μεγάλο μήκος γιατί είναι επάνω σε ροδέλα. Ελπίζω να είναι αρκετό ώστε να το πρεσάρει το καρυδάκι. Είναι η καλύτερη και η πιο ασφαλής επιλογή σου, αξιζει να δοκιμάσεις.

396619

vaska
19/06/2018, 18:35
Γιατί δεν πιάνουν γωνίες αλλά κάνουν αυλακώσεις σε ότι έχει απομείνει απ' το κεφάλι της βίδας που όσο γυρίζεις τόσο σφίγγουν και στενεύουν. Το θέμα είναι να μην έχεις μειώσει την περίμετρο του παξιμαδιού για να δαγκώσει γερά το καρυδάκι.

Το κεφάλι της βίδας σου δεν έχει μεγάλο μήκος γιατί είναι επάνω σε ροδέλα. Ελπίζω να είναι αρκετό ώστε να το πρεσάρει το καρυδάκι. Είναι η καλύτερη και η πιο ασφαλής επιλογή σου, αξιζει να δοκιμάσεις.

396619

Αποστόλη αυτά που έβαλες μπαίνουν σε παλμικό?? Δηλ καταλαβαίνω ότι μπαίνουν κανονικά αλλά ρωτάω αν έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κάποιος παλμικό ή θα έκανε τα πράγματα χειρότερα?

daz
19/06/2018, 19:23
Βασίλη δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ ούτε ξέρω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα.

Σε παλμικό ίσως θα φθαρούν πιο γρήγορα ή ίσως σκίσουν καμιά βίδα πιο εύκολα.

macdeath_s
19/06/2018, 20:46
Euxαριστώ όλους τους τσάκαλους για τις συμβουλές. Κάντε βρουμ εδώ για καλή τύχη και αν δεν ξαναγράψω πα να πει ότι πήρα αυτοκίνητο :D

virus
19/06/2018, 21:59
μην μας καταληξεις σαν τον πλιτσερ :(

vaska
20/06/2018, 07:30
μην μας καταληξεις σαν τον πλιτσερ :(
Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?

macdeath_s
20/06/2018, 12:51
Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?

:facepalm:

Bowleno
20/06/2018, 13:21
Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?


:facepalm:

Του χάλασε μια βίδα σαν την δική σου, το πούλησε και πηρε αμάξι, τι δεν κατάλαβες; :tooth:

virus
20/06/2018, 16:27
Κι ο πλιτσερ από βίδα το έπαθε?

ναι του εφυγε η βιδα απ το μυαλο του :cool:

Mixmix
20/06/2018, 17:20
Euxαριστώ όλους τους τσάκαλους για τις συμβουλές. Κάντε βρουμ εδώ για καλή τύχη και αν δεν ξαναγράψω πα να πει ότι πήρα αυτοκίνητο :D ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα

daz
20/06/2018, 17:41
ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα

Ειναι αλουμίνιο βιδωμένο σε αλουμίνιο.

Θα πάρει αριστερόστροφη χαλύβδινη βίδα μικρότερης διαμέτρου και θα την βιδώσει στο κέντρο της αλουμινένιας και αυτή θα ξεβιδώσει? Δε θα φάει τα σπειρώματα όταν στη μεγαλύτερη χάλασε το κεφάλι?

devil's animal
20/06/2018, 17:53
Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν και τραγούδι των Βανδαλούπ (βρουμ όσοι τους ξέρουν). Στο δια ταύτα:

Επειδή μια εικόνα χίλιες λέξεις έχω attach το αποτέλεσμα της βιασύνης και της επιμονή μου. Προφανώς πρώτος υπαίτιος είμαι εγώ αλλά ο @#%$#% που χε αλλάξει λάδια τελευταία φορά δεν είχε βάλει δυναμόκλειδο και την είχε σφίξει λες και είχε κρύψει μέσα την κρυμμένη περιουσία του Εσκομπάρ. Τη μία τη βίδα παρότι με ζόρισε την έβγαλα και όταν την ξαναβίδωσα με την κατάλληλη ροπή φάνηκε πόσο εύκολα θα έπρεπε να ξεβιδώνει... Τεσπά ακούω ιδέες για να την βγάλω. Γράφω τι δοκιμάστηκε

- Προσπάθησα να βάλω το Joker της Wera που τα καταφέρνει συνήθως εκεί που κάνουν fail οι άλλοι αλλά δεν υπάρχει χώρος καθόλου για να κινηθεί (πρέπει να βγάλω εξάτμιση και σταντ και ααααν. Επίσης τα ίδια ισχύουν και για γκαζοτανάλια.

- Κατσαβίδι impact και σφυριές μπας και κουνηθεί. @@ απλά έκανα χειρότερα το κεφάλι της.

- παντώς είδους καρυδάκι πέραν αυτών που σκέφτομαι να αγοράσω τα οποία λένε ότι είναι θαυματουργά (link (https://www.amazon.es/gp/product/B000QW6K8I/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1AT7YVPFBWXBL&psc=1))

Οπότε αν δεν δουλέψουν και αυτά σκέφτομαι ή τρύπημα με κάτι ειδικά τριπάνια που ουσιαστικά λειτουργούν σαν grip μετά ή να κολλήσω με δυνατή κόλα ένα καρυδάκι και να ξαναματαδοκιμάσω...

396545



οπως την βλεπω εγω θα εκανα το εξης...
θα επαιρνα το ντρεμελ και θα εκανα μια οσο πιο τετραγωνη επιφανεια πανω...το ιδιο και απο κατω ...σαν να θες να δημιουργησεις ενα παραλληλογραμμο ή τετραγωνο [__] .....μετα το ζεσταινεις τοπικα λιγακι με ενα φλογιστρο...ενταξει το λαδι εχει εκει μεσα ..δεν θα παθει κατι...μεχρι 70-80 κελσιου ανετα παιρνει...και προσπαθεις με καβουρα, σκυλα, παπαγαλακι και τα συναφη...

stefanos
20/06/2018, 19:25
Ειναι αλουμίνιο βιδωμένο σε αλουμίνιο.


Ακόμα χειρότερα είναι αλουμινένια τάπα που πιθανόν να είναι κούφια και να μην έχει ψωμί να πιάσει κολαούζο.

bulmont
20/06/2018, 20:50
Ετσι είναι αυτή η τάπα:

396641
396642
396643
396644

bulmont
20/06/2018, 20:51
Οπως βλέπετε κι' εγώ από το 520 την έβγαλα με την
πατροπαράδοτη μέθοδο του σφυροκάλεμου..............

bulmont
20/06/2018, 20:56
Και φυσικά μπήκε καινούρια τάπα με κόστος 6 ευρώ........

396645

macdeath_s
21/06/2018, 00:01
ελπίζω να σε πρόλαβα! Λόγου του επαγγέλματος μηχανουργός γάρ, ξέρω απο βίδες και μέταλλα, αν κανεις οτι σου πω σωστά θα βγάλεις και την βίδα¨Θα παρεις ενα τρυπάνι και θα τρυπήσεις στο κέντρο, οσο πιο σταθερά μπορείς , το τρυπάνι θα εχει τόση διάμετρο ωστε να αφήνει λίγο "ψωμί"για να ανοίξεις βόλτες. Αγόρασε ενα κολαούζο αριστερόστροφο του οποίου η διάμετρος να ειναι ενα χιλιοστό μεγαλύτερο απο την τρύπα που θα ανοίξεις πχ αν ανοίξεις με τρυπάνι 5 χιλιοστών το κολαούζο θα ειναι 6 χιλιοστά . Με μια ανάλογη μανέλα (θα την βρείς απο κεί που θα αγοράσεις το κολαούζο) θα ανοίξεις αριστερό σπείρωμα, Περιττόν να σου πω βεβαια οτι θα αγοράσεις και μια βιδα αριστερή, θα ανοίξεις λοιπόν το σπείρωμα με προσοχή και θα βιδώσεις την βίδα, οταν τερματήσει βίδα θα συνεχίζεις να βιδώνεις- οσο θα βιδώνεις τοσο θα ξεβιδώνει η κανονική βίδα

Με πρόλαβες και σε ευχαριστώ πολύ. Είδες τις φωτό που πόσταρα λίγο πιο πάνω, αυτά τα εργαλεία δε λες ? Νομίζω αυτά που μου λες έχω πάρει. Πλέον αν δν δουλέψουν τα extractors που περιμένω άυριο έχω καταλήξει είτε τρύπημα είτε ντρέμελ. Για το τρύπημα από όσα βίντεο είδα, τρυπάς με τρυπάνι μικρότερο με αριστερή φορά. Σφυριάζεις μετά λίγο τον κολαούζο και αρχίζεις να στρίβεις προς τα αριστέρα. Το δίλημμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με τη μανέλα που λες γιατί θέλει πολύ δύναμη. Οπότε σκεφτόμουν να βάλω τον κολαούζο στο τρυπάνι και έτσι σιγά σιγά.

Επίσης το καλό είναι ότι έχω την άλλη βίδα χαλαρή και μπορώ να πειραματιστώ σε αυτήν που έτσι κι αλλιώς θα την αλλάξω. Η βίδα είναι αυτή εδώ και νομίζω είναι ίδια με του bullmont

396650
396651
396652

MAIK72
21/06/2018, 00:43
:eleison: φερτε μου μια ματσόλα και κατσαβίδι.Σαν τάπα από καλάμι έιναι τούτο

macdeath_s
21/06/2018, 01:35
:eleison: φερτε μου μια ματσόλα και κατσαβίδι.Σαν τάπα από καλάμι έιναι τούτο

Δοκίμασα ρε συ αλλά την έκανα χειρότερα και δεν κούναγε ούτε λίγο :(

MAIK72
21/06/2018, 03:31
Φυσικά και αστειεύτηκα Οταν πας στον μάστορα ξέρεις τι θά κάνει? Μάλλον...θα την ανεβάσει στο αναβατόριο θα λύσει όλα αυτά που είναι στην μέση(εξατμίσεις , σταντ κλπ) ,θα την πιάσει , μπορεί και περιμετρικά , με την γκαζοτανάλια και θα βγει με 2 καλά πιασίματα.
ΑΝ και αυτό δεν πιάσει Ισως σου κάνει 2 3 χαρακίες με το dremel στην περίμέτρο της βίδας ίσα -ίσα για να μπει το κατσαβίδι και θα την χτυπήσει κανα 2 φορές σε κάθε χαρακιά μπας και ξεκολλήσιε. Εγώ τόσο θάρρος με τις βίδες τάπες Αλουμινίου δεν το χω ! Σε τάπα μπουκάλας που έτυχε πήγα σε 2 μάστορες να μου την ξεκολλήσουν.
Ασε που δεν έχω και dremel ,οπότε πάλι θα κατέληγα σουμπιτος στον πιο κοντινό μάστορα.Και να είχα πάλι στον μάστορα θα πήγαινα. Δεν θα έκοβα ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ αν δεν ξέρω τι κάνω .

Ο άλλος ο φίλος από πάνω ήταν πιο τυχερός από σένα. Τέσπα, ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα και ανώδυνα :beer:

Tycho Moon
21/06/2018, 04:00
Κ γω ψηφίζω γκαζοτανάλια όπως λέει ο daz.

Μόνο που θέλει καλό δάγκωμα (να βυζάξουν τα δόντια της γκαζοτανάλιας στη μεγάλη περίμετρο της τάπας κ όχι στο 6γωνο) σφίξιμο καλά κ με τα 2 χέρια το εργαλείο, κ πιστεύω θα γυρίσει.

daz
21/06/2018, 07:06
Dremel δε χρειάζεται . Ένα κοπιδακι λεπτό μπορεί να κάνει άνετα τις κατάλληλες εγκοπές στην περίμετρο ώστε να αναλάβει το κατσαβίδι με το σφυρί.

Μακ, ο mix παραπάνω δεν λέει για χρήση εξωλκεα (που λανθασμένα ονομάζουν ανάποδο κολαουζο) αλλά χρήση αναποδου κολαουζου, ώστε να ανοίξεις αριστερόστροφα σπειρώματα και να βάλεις αριστερόστροφη βίδα. Στην προσπάθεια να σφίξεις την αριστερόστροφη θα ξεβιδωσει η δεξιοστεοφη. Έτσι οπως είναι αυτή η τάπα δεν το βλέπω να δουλευει.

JNP
21/06/2018, 09:42
Έτσι όπως είναι άδειο μέσα το εξάγωνο κεφάλι της βίδας δεν έχει πολύ ψωμί για βόλτες με ανάποδο κολαουζο. Θα συμφωνήσω με τον Αποστολη.
Σφυροκαλεμο εναλλάξ από δύο μεριές μου φαίνεται πιο λογικό.

macdeath_s
22/06/2018, 00:46
Update:

Ήρθαν τα Irwin και γ@μούν!!! Πιάσαν γκριπ κατευθείαν ενώ το κανονικό καρυδάκι κάνει σβούρες. Το θέμα είναι ότι όση δύναμη και να βάλω δεν κουνιέται άρα δεν φταίει το κεφάλι μόνο. Πήγα να την σφύξω κι άλλο με 50nm έκανε κατευθείαν "κλικ" το δυναμόκλειδο ότι δεν παίρνει άλλο.

Ελπίζω να επανέλθω με αίσιο τέλος :D

leftos
22/06/2018, 13:16
Για τρυπημα και κολλαουζα αυτο που ειπαν και παραπανω η βιδα απο μεσα δεν εχει ψωμι ειναι κουφια χειροτερα τα πραγματα θα γινουν.
Εφοσον επιασε το καρυδακι βαλε προεκταση και δωσε πονο δεν υπαρχει αλλη λυση.
Για να ειναι ετσι και του bulmont παει να πει οτι την σφιγκουν σηγουρα παραπανω αλλα για καποιο λογω ( θερμοκρασιες ) τα μεταλλα σφιγκουν η κολλανε μεταξυ (η loctite...) τους εμενα το μυαλο μου εκει παει ισως καποιος αλλος ξερει κατι παραπανω.
Αν ειναι κατι απο τα παραπανω ισως με ενα καλο γρασο χαλκου να ελυνες το προβλημα στην επομενη αλλαγη.

vaska
22/06/2018, 14:07
Update:

Ήρθαν τα Irwin και γ@μούν!!! Πιάσαν γκριπ κατευθείαν ενώ το κανονικό καρυδάκι κάνει σβούρες. Το θέμα είναι ότι όση δύναμη και να βάλω δεν κουνιέται άρα δεν φταίει το κεφάλι μόνο. Πήγα να την σφύξω κι άλλο με 50nm έκανε κατευθείαν "κλικ" το δυναμόκλειδο ότι δεν παίρνει άλλο.

Ελπίζω να επανέλθω με αίσιο τέλος :D

Ρε συ αφού γραπώνουν καλά αυτά τα Irwin όπως λες γιατί δεν δοκιμάζεις με παλμικό κατσαβίδι. Οι σφαλιάρες μπορεί να την ξεκολλήσουν την γαμώβιδα

azar41
22/06/2018, 14:09
Αλουμινένια βίδα στο αλουμίνιο,έχει βεντουζάρει,βάλε προέκταση όπως είπε ο αποπάνω, πρέπει να κάνει το κρίσιμο κλίκ για να ξεκολήσει.

JNP
22/06/2018, 14:10
Για τρυπημα και κολλαουζα αυτο που ειπαν και παραπανω η βιδα απο μεσα δεν εχει ψωμι ειναι κουφια χειροτερα τα πραγματα θα γινουν.
Εφοσον επιασε το καρυδακι βαλε προεκταση και δωσε πονο δεν υπαρχει αλλη λυση.
Για να ειναι ετσι και του bulmont παει να πει οτι την σφιγκουν σηγουρα παραπανω αλλα για καποιο λογω ( θερμοκρασιες ) τα μεταλλα σφιγκουν η κολλανε μεταξυ (η loctite...) τους εμενα το μυαλο μου εκει παει ισως καποιος αλλος ξερει κατι παραπανω.
Αν ειναι κατι απο τα παραπανω ισως με ενα καλο γρασο χαλκου να ελυνες το προβλημα στην επομενη αλλαγη.

Υπάρχει και αντικολλητικο γρασσο αλουμινίου για υψηλές θερμοκρασίες.
Σαν αυτή αλλά με βάση υλικού το αλουμίνιο.
http://www.autotec.gr/liqui-moly-copper-paste-pasta-halkou-100-gr.html

andreastwin
22/06/2018, 14:12
να σου πω αλλη μια προσπαθεια που μπορεις να κανεις και νομιζω θα ειναι και καλη.αν εχεις θερμομπιστολο το οποιο ειναι και το καλητερο,αν δεν εχεις ,τοτε μπιστολακι μαλλιων.ζεστανε το αλουμινιο περιμετρικα απο την ταπα,μετα με αυτα τα καριδακια που πηρες τελευταια προσπαθησε να το ξεσφιξεις.
παντος να ξερεις οτι δεν χτυπας εκει που πρεπει,γι'αυτο και δεν σου ξεβιδωνει. χτυπας την ταπα στα πλαγια,αυτο ειναι λαθος,θα την χτυπας οριζοντια στο επανω μερος τις ταπας.δεν υπαρχη ουτε μια στο εκατομμυριο να μην ξεβιδωση αν ζεστανεις εκει και το χτυπησεις οπως πρεπει.

MAIK72
22/06/2018, 14:21
Υπάρχει και αντικολλητικο γρασσο αλουμινίου για υψηλές θερμοκρασίες.

:confused:
:confused:

MAIK72
22/06/2018, 14:25
:confused:
:confused:

οκ...τώρα το κατάλαβα :a013:

daz
23/06/2018, 01:03
Ρίξε και καμιά σφαλιάρα στη μανέλα ντε!



Τίποτα δε θέλει. Ούτε γράσο, ούτε άλλα κόλπα! Αν ήθελε θα το έλεγε ο κατασκευαστής. Αυτή τη βίδα την έσφιξαν χωρίς δυναμόκλειδο και αν είναι βίδα αλλαγής λαδιών, δεν αποκλείεται να είχε και λάδι στα πάσα.

Σκουπίζουμε, καθαρίζουμε τα πάσα χωρίς να στεγνώσουμε το λάδι επάνω απ' την ροδέλα στεγανοποίησης και βιδώνουμε. Αν δεν έχουμε δυναμόκλειδο πρέπει να έχουμε εμπειρία.

JNP
23/06/2018, 10:18
Ρίξε και καμιά σφαλιάρα στη μανέλα ντε!



Τίποτα δε θέλει. Ούτε γράσο, ούτε άλλα κόλπα! Αν ήθελε θα το έλεγε ο κατασκευαστής. Αυτή τη βίδα την έσφιξαν χωρίς δυναμόκλειδο και αν είναι βίδα αλλαγής λαδιών, δεν αποκλείεται να είχε και λάδι στα πάσα.

Σκουπίζουμε, καθαρίζουμε τα πάσα χωρίς να στεγνώσουμε το λάδι επάνω απ' την ροδέλα στεγανοποίησης και βιδώνουμε. Αν δεν έχουμε δυναμόκλειδο πρέπει να έχουμε εμπειρία.

Αν είναι βιδα καρτερ, είναι όπως τα περιγράφει ο Αποστολης.
Δεν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες όπως τα μπουζί ή τα δισκόφρενα για να θελει ειδικά αντικολλητικα γράσσα.

R43
23/06/2018, 14:58
Αν έχει μείνει κάποια γωνία σε καλή κατάσταση και έχεις χώρο, δοκίμασε και με αυτό:
396726

alex14
23/06/2018, 16:05
Επίσης, δεν ξέρω εάν θα μπορούσες να συνδιάσεις τα σπέσιαλ καρύδακια που αγόρασες με ένα αεροκλειδο ;)

daz
23/06/2018, 16:24
Εγώ δεν ξέρω αν με όλα αυτά τα κάνει χειρότερα. Απ' τη στιγμή που το καρυδάκι πιάνει γερά επάνω στη βίδα, με μερικές σφαλιάρες επάνω στη μανέλα θα χαλαρώσει. Αυτό ισχύει για όλες τις βίδες.

vaska
23/06/2018, 20:12
Πρόσφατα άλλαξα λάδια στο smart της γυναίκας. Το αλουμινένιο ποτηράκι που έχει μέσα το φίλτρο λαδιού στο κάτω μέρος του έχει κεφάλι 19άρι αν θυμάμαι καλά) με ανάγλυφο γραμμένο το 25Nm για να μπει κλειδί να το λύσεις. Με ξεπάτωσε για να λύσει. Αφού δεν τα κατάφερα ούτε με κρικομανέλα 1/2, έβαλα το παλμικό της bosch και αφού και αυτό απέτυχε έβαλα αερόκλειδο. Άδειασε 3 φορές το κομπρεσερ και μετά ανάσανε η μ@λακία. Και βγήκε πολύ σφιχτά μέχρι τέλους. Αφού νόμιζα ότι μαζί με το ποτηράκι φέρνω έξω και το σπείρωμα της βίδας. Τελικά όλα μια χαρά αλλά πολλές φορές το αλουμίνιο κάνει τέτοιο σφίξιμο που δεν λύνει με τπτ.

JNP
23/06/2018, 22:25
Ίσως γιατί είναι μαλακό και αν σφιξεις παραπάνω παραμορφωνονται τα πάσα.

macdeath_s
24/06/2018, 00:24
Δοκίμασα με 18V της Dewalt και πάπαλα... Παρολίγο να μου στρίψει το χέρι :D

S705
24/06/2018, 07:08
Βγήκε δηλαδή?

Αντέ εφιάλτης κατάντησε!

virus
24/06/2018, 07:38
το παιχνιδι το βλεπω χαμενο και στενευουν οι επιλογες, διοτι οσο το παλευεις λιγο λιγο με διαφορα πραματα τοσο αδυνατιζει το αλουμινιο.



@daz: Tα καρυδάκια άχρηστα τελικά :( τα γυρνάω πίσω χωρίς επιβάρυνση και περιμένω τα άλλα αλλά δεν ξέρω γιατί έχουν πιθανότητες τα άλλα και γιατί είναι καμία σχέση όπως λες. Το τορξ δεν ξέρω πώς να το κάνω οπότε το αφήνω. Με εξάγωνο προσπάθησα και γλύστραγε συνέχεια (εξού και κατέληξε έτσι).


για να το καταφερεις αυτο με εξαγωνο καρυδακι, αφενος μεν το ειχανε σφιξει ποολυ και αφετερου δε προσπαθουσες να λυσεις με κανονικη καστανια και σιγα σιγα (που να ηξερες βεβαια οτι το ειχανε σφιξει πολυ).



εγω βλεπω μια βιδα αλλεν με οβαλ κεφαλι. που θα μπουν τα καρυδακια μου εξηγατε; εκτος κι αν ειναι τοσο κατεστραμενο το εξαγωνο που δεν το βλεπω στην φωτο.

να εχεις χωρο να δουλεψεις ανετα.

εχουν ειπωθει μεν αλλα να το πω με δικη μου αποψη.

δυο λυσεις

-καλης ποιοτητας τορξ καρυδακι, καλο σφηνωμα,και μανελα με μακρυ μοχλο να γυρισει πανευκολα χωρις δυναμη. και οχι σιγα σιγα. μια κι εξω.

-και κοπιδι να μην κοβει, οσο γινεται στο πλαι, και σωστα χτυπηματα (δλδ σωστη γωνια κοπιδιου) με βαρυ σφυρι.

τι βιδα ειναι αυτη και τι πιανει;

με τα καρυδακια που πηρες θα βαλεις μια προεκταση 125mm, μια κρικομανελα καλη, και μια σωληνα που να μπαινει στην κρικομανελα μηκους πανω απο 40 ποντους. οσο μακρυτερη τοσο καλυτερα,δημιουργεις μεγαλυτερο μοχλο με λιγοτερη δυναμη. η προεκταση 125mm θα βοηθησει στο να διατηρησεις την καθετοτητα του καρυδακιου ως προς την βιδα. η εφαρμογη ως εξης: με το δεξι χερι θα κρατας την προεκταση και το αριστερο στην σωληνα τερμα πισω, και εκει θα ριξεις ολο το βαρος του σωματος σου πολυ αποτομα. η θα παρεις ενα μεγαλοπρεπεστατο "ΚΡΑΚ" και θα λυσει η θα κοψει σαν χαλβα το εξαγωνο κεφαλι.

μετα κι αν δεν λυσει παμε σε σφυροκαλεμο η μηχανουργειο αν δεν τοχεις.


και δεν στη λεω ;)


:beer:

macdeath_s
24/06/2018, 15:38
Δεν δούλεψε τπτ τελικά :( Πρώτα από όλα ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις. Το είδε ένας κυριούλης από μηχανουργείο και μου είπε ότι κακώς το προσπαθούσα γιατί το θέμα δεν ήταν το κεφάλι αλλά η δύναμη που χε σφιχτεί.

Όταν πιάσαν γκρίπ τα "ειδικά" καρυδάκια έριξα σφυριές για να σφηνώσει το καρυδάκι. Έβαλα προέκταση 150cm στο δυναμόκλειδο (που είναι 3/8" και όχι μικρό) και στην αρχή δεν κουνιόταν τπτ. Έβαλα σχεδόν όλο μου το βάρος πάνω στη καστάνια και πάλι τπτ... Νομίζω εκεί έπρεπε να δοκιμάσω κατευθείαν το 18V αν και αυτό μετά δεν έκανε τπτ.

Εν ολίγοις νομίζω ότι το μεγάλο λάθος ήταν ότι νόμιζα πως το θέμα ήταν στην κεφαλή και όχι στο σφίξιμο. Τεπσά έχει πάει 6 σελίδες το θέμα οπότε γράφω στο τέλος τι έγινε (μπουρλώτο :D :bawl:


Υ.Γ.: Virus :beer:

daz
24/06/2018, 15:48
Μα όταν προκύπτει θέμα στην κεφαλή, φταίει το σφίξιμο! :D :lol:

MISKIN
24/06/2018, 15:53
Μα όταν προκύπτει θέμα στην κεφαλή, φταίει το σφίξιμο! :D :lol:
Νομίζω αν έχεις το λάθος εργαλείο και το τοποθετήσεις λάθος και βιαστικά, θα χαλάσεις τη βίδα, ακόμη και να είναι σφιγμένη με τη σωστή ροπή.
Θέλω να πω, καμιά φορά φταίει μόνο το ....ξεσφίξιμο...:D

macdeath_s
24/06/2018, 20:04
Νομίζω αν έχεις το λάθος εργαλείο και το τοποθετήσεις λάθος και βιαστικά, θα χαλάσεις τη βίδα, ακόμη και να είναι σφιγμένη με τη σωστή ροπή.
Θέλω να πω, καμιά φορά φταίει μόνο το ....ξεσφίξιμο...:D

Στη προκειμένη σωστό ήταν το ξεσφίξιμο για αυτό και η άλλη βγήκε "με το χέρι"... Με τούτα και με κείνα πάει το ΣΚ στην πίστα :(

MISKIN
24/06/2018, 20:19
Στη προκειμένη σωστό ήταν το ξεσφίξιμο για αυτό και η άλλη βγήκε "με το χέρι"... Με τούτα και με κείνα πάει το ΣΚ στην πίστα :(
Το παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και έχω καταλάβει ότι η αιτία ήταν το υπερβολικό σφίξιμο. Πολύ κάνουν το λάθος και σφίγγουν το μαλακό αλουμίνιο όπως κάνουν στο ατσάλι. Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα Phillips βιδάκια στο λεκανάκι των υγρών στη τρόμπα φρένου.

toyar
24/06/2018, 20:48
αν υπαρχει ντρεμελ μηπως μερικες βαθιες ακτινικες εγκοπες βοηθουσαν να σπασει η προενταση;

macdeath_s
24/06/2018, 22:28
Το παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και έχω καταλάβει ότι η αιτία ήταν το υπερβολικό σφίξιμο. Πολύ κάνουν το λάθος και σφίγγουν το μαλακό αλουμίνιο όπως κάνουν στο ατσάλι. Ένα πρόχειρο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα Phillips βιδάκια στο λεκανάκι των υγρών στη τρόμπα φρένου.

Εγώ δυστυχώσ λόγο απειρίας δεν το κτλβα. Δεν ήξερα πόσο "λάιτ είναι τα 20nm"... Τεσπα είδωμεν και επανέρχομαι με τη λύση του μηχανουργείου :beer:

MISKIN
24/06/2018, 22:36
Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Δεν εννοούσα ότι εσύ δε το κατάλαβες που το είχες μπροστά σου και γω που ούτε καν το έχω δει, το μυρίστηκα σα λαγωνικό.
Εφόσον η μαλακία έγινε, ότι έκανες εσύ, πάνω κάτω θα κάναμε και οι υπόλοιποι.
Ελπίζω και εύχομαι να βγει η τάπα μόνη της.... Γιατί συνήθως στο αλουμίνιο, επειδή γρανιάρει, βγαίνει μαζί με το σπείρωμα στο οποίο βιδώνει. Και μετά μπλέκεις με helicoil ...:cry:

macdeath_s
29/06/2018, 09:59
Βγήκε με πολλά χτηπύματα, τρύπες και στο τέλος χαρακιά για να χωρέσει ίσιο κατσαβίδι. Από ότι μου πε ο μαν ήταν σφυνωμένη και έβαλε παλμικό για να βγει. Έίχε παρασφιχτεί και είχε κολήσει από τη ζέστη μάλλον. Τίμιος αλλά μετά μου έβαλε λάδια αυτός τελικά (παρότι του πα να μην) χωρίς να αλλάξει φίλτρο. "Αλλά μην ανησυχείς δεν χρειάζεται"... Άλος ένας στη λίστα. :facepalm:

Ευχαριστώ πολύ όλους εδώ για τις προτάσεις και τις πολύ χρήσιμες συμβουλές. Μετά από όλη τη ταλαιπώρια νομίζω το λάθος μου (φυσικά λόγω απειρίας) είναι ότι δεν κτλβα πώς έχει κολλήσει και δεν βγαίνει χεράτα. Οπότε επέμενα, ρίμαξα το κεφάλι και νόμιζα ότι έφταιγε αυτό.

:beer: