PDA

View Full Version : Προτάσεις για αγορά καινούργιας μηχανής μέχρι 300cc



THEO
18/06/2018, 20:40
Παιδιά καλησπέρα,
Αναζητώ να αγοράσω μία καινούργια μηχανή και αν και εχω ήδη ξοδέψει ατέλειωτες ώρες στο διαδίκτυο αναζητώντας την καταλληλότερη επιλογή, δεν μπορώ ακόμα να καταλήξω κάπου.
Τα τελευταία χρόνια είχα ένα scooter SYM HD 200 που οκ, με εξυπηρέτησε επάξια με τους χώρους και τις ανέσεις που μου προσέφερε αλλα ως εκεί.
Σαν οδηγική συμπεριφορά ποτέ δεν συμπάθησα τα scooter και το συγκεκριμένο δεν είχε να προσφέρει και ιδιαίτερες συγκινήσεις όσον αφορά στις επιδόσεις του.
Τα κριτήρια της αναζήτησής μου είναι απο 125 εως 300cc με τουλάχιστον 14 άλογα και πάνω και κατανάλωση max μέχρι 4l/100km.
Στην αρχή ξεκίνησα να ψάχνω για scooterakia κλείνοντας περισσότερο προς το sym symphony st, όμως ο αερόψυκτος κινητήρας και η χαμηλή ιπποδύναμη κάπως μου έκοψαν την φόρα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και γνώστης απο μοτοσικλέτες όμως απο διάφορα που διαβάζω και απο τις λίγες εμπειρίες που έχω κοιτάω για έναν συνδυασμό 4χρονου υγρόψυκτου κινητήρα με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ιπποδύναμη και ταυτόχρονα την χαμηλότερη δυνατόν κατανάλωση.

Η μηχανή που πραγματικά με κέρδισε με την 1η ματιά ήταν η νέα vstrom 250 ωστόσο η τιμή της (αν και την αξίζει πιστεύω) είναι απλησίαστη.

Ωστόσο μόλις βρήκα ένα μοντέλο απο μία εταιρεία που δεν έχω ξανακούσει το οποίο είναι και αρκετά κοντά σχεδιαστικά με την VSTROM 250.
Πρόκειται για το Zongshen RX1 Cyclone Rx1 125cc.125 κυβικά, 15 άλογα, 3L/100km και στον στανταρ εξοπλισμό 3 βαλίτσες με 2300€!

Έχει ακούσει κανένας τίποτα για την συγκεκριμένη μηχανή / εταιρεία;
Μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση για να είναι αληθινή..!

Obilivion
18/06/2018, 21:01
Γιατί δεν πας σε μεταχειρισμενο ninja300 η' 250 να είσαι άρχοντας??

gerokost
18/06/2018, 22:37
"τουριστάδικο" 125, μείνε μακριά, είναι λιγη η δύναμη για το βάρος και τη χρήση. Κοίτα κάτι άλλο !

doctoras
18/06/2018, 22:53
Ποσα λεφτα ειναι το ταβανι σου?

ptc
18/06/2018, 23:11
125 κυβικα tru adve με καγκελα και φουλ συμπραγκαλα; Αμα γεμισεις και τις τρεις βαλιτσες παιζει να ξεκιναει μονο σε κατηφορα 10% κλισης και ανω. :lol:
Κι εγω θα ελεγα να κοιταξεις για κατι μεγαλυτερο, 250+. Εχει ενα φιλαρακι ενα Derbi Senda 125 και ειναι πραγματικο μαρτυριο. Χιλιες φορες παπι.

virus
19/06/2018, 00:14
με ενδιαφερει. παρακολουθω :a014:

sanctusan
19/06/2018, 02:52
ο τσολλιας που είναι?:beer:

THEO
19/06/2018, 06:12
Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης! Μέχρι 3000€ Max σκέφτομαι να διαθέσω και από ότι βλέπω μάλλον σε scooter θα ξανακαταληξω!
Καλη λύση και τα μεταχειρισμένα αλλά δεν πολυ εμπιστεύομαι την κρίση μου οπότε λέω να πάω σε καινούργιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

doctoras
19/06/2018, 06:35
Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης! Μέχρι 3000€ Max σκέφτομαι να διαθέσω και από ότι βλέπω μάλλον σε scooter θα ξανακαταληξω!
Καλη λύση και τα μεταχειρισμένα αλλά δεν πολυ εμπιστεύομαι την κρίση μου οπότε λέω να πάω σε καινούργιο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Θα σου έλεγα το klx250 '10 αλλά εφόσον θέλεις να αποφύγεις μεταχειρισμένο νομίζω σε αυτά τα λεφτά σκούτερ είναι μονόδρομος εάν μπορούσες να βάλεις λίγα παραπάνω θα μπορούσες να πάρεις 300ρι σκούτερ

THEO
19/06/2018, 07:29
Ωραίο το klx και μου θυμίζει και ένα Ktm exe 125 που είχα μικρός και Το είχα λατρέψει αν και παράλληλα η τσέπη μου το είχε μισήσει! Ωστόσο καινούργιο πάει στα 5000€ και μεταχειρισμένο αν και μπορείς να βρεις καλη ευκαιρία, στην περίπτωση μου που δεν ξέρω ούτε τα βασικά για την συντήρηση μιας μηχανής, δεν ενδείκνυται..
από scooters έχω δει και το medley 150 της piaggio αλλά όλοι μου φωνάζουν μακρυά από τα ιταλικά!
Θα κοιτάξω μέχρι αύριο να ανεβάσω κάποια μοντέλα που έχω ξεχωρίσει με τα βασικά χαρακτηριστικά τους ώστε να κάνουμε μια άτυπη ψηφοφορία να δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

Panos76
19/06/2018, 08:06
Πάρε αυτό (https://www.car.gr/13382715-suzuki-dr-250) να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις.

doctoras
19/06/2018, 08:08
Αυτό σου αρέσει?
https://www.kawasaki.gr/el/products/DUAL_PURPOSE/2016/D-Tracker_150/overview?Uid=088EWFleXVtdUQpYX1heXA5cUFAOCloLDQkNWFpfCgoOUVg

ενώ επίσης υπάρχει και αυτό
http://www.honda-motorcycles.gr/model.php?model=CB125F-2017

ptc
19/06/2018, 12:41
Ωραίο το ninja 250 και το derbi αλλά ψάχνω κάτι βολικό για 2 αναβάτες για καθημερινή χρήση και με χαμηλό κόστος συντήρησης!

To Derbi δε σου το προτεινα, το ανεφερα ως παραδειγμα προς αποφυγη. Δεν κουναει μια, οπως και οποιοδηποτε 125αρι της κατηγοριας (πχ τον Κινεζο που κοιτας).
Αφου θες καινουριο νομιζω πως πας για σκουτερ.


Πάρε αυτό (https://www.car.gr/13382715-suzuki-dr-250) να κάνεις τη δουλειά σου και βλέπεις.

Ρε συ Πανο, σου λεει ο ανθρωπος δεν το εχει με τα μηχανολογικα και θελει καινουριο, οποτε προτεινεις μηχανη 25 χρονων; Δηλαδη αν σου ελεγε πως ειναι μαστορας τι θα προτεινες; :lol:

Panos76
19/06/2018, 12:45
Δηλαδη αν σου ελεγε πως ειναι μαστορας τι θα προτεινες; :lol:

κατάνα; :lol:

έναν ιναζούμη τοτενες https://www.car.gr/13604925-suzuki-inazuma-250-gw250-inazuma (απολαυστική περιγραφή)

THEO
19/06/2018, 20:40
Ωραίο το inazuma και αρκετά οικονομικό βάσει της κατανάλωσης που αναφέρει η αγγελία. Θα το προσθέσω στην λίστα..

Τώρα έφθασε η ώρα της κρίσης για τα σκουτερακια που έχω ξεχωρίσει μέχρι στιγμής.
Στην συνημμένη λίστα έχω κάνει μία σύγκριση μεταξύ 13 scooters, δίνοντας έμφαση στα βασικά χαρακτηριστικά τους, σε σχέση με την τιμή τους.

Μάλλον βλέπω να καταλήγω στο SYM Symphony 200st το οποίο έχει αρκετά χαμηλή τιμή και αρκετά gadgetομπιχλιμπίδια (2 USB θύρες, αντικλεπτικό διακόπτη κλπ) όμως έχει μόνο 12 ίππους, είναι αερόψυκτο & έχει και αρκετή κατανάλωση για τις επιδόσεις του (διάβασα ότι φθάνει μέχρι και τα 4l/100km)

Σαν 2η επιλογή βλέπω το SYM JET 125 που είναι και υδρόψυκτο και έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από το Symphony (2,7 - 3l/100km).

Τέλος, δεδομένου ότι τα SYM κατα την προσωπική μου άποψη δεν είναι και ότι καλύτερο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής αλλα και την οδηγική συμπεριφορά, είχα σκεφτεί σοβαρά και την περίπτωση του Medley έχοντας στο μυαλό μου ως πολύ καλή εταιρεία την Piaggio αλλα με όσους το συζητάω, όπως ανέφερα και παραπάνω μου λένε την Piaggio να την αποφύγω λόγω βλαβών και κόστους συντήρησης.

Περιμένω να δω με ενδιαφέρον που θα δώσετε το +1 σας.

Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο στην περίπτωση μου παίζουν και οι αναρτήσεις. Λόγω 3 κηλών στον αυχένα οι περισσότεροι γιατροί μου έχουν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας:nono:
Συνεπώς όσο καλύτερες αναρτήσεις για απορρόφηση κραδασμών του τέλειου Ελληνικού οδοστρώματος, τόσο το καλύτερο.

396628

gior-gos
19/06/2018, 21:10
Υ.Γ. Μεγάλο ρόλο στην περίπτωση μου παίζουν και οι αναρτήσεις. Λόγω 3 κηλών στον αυχένα οι περισσότεροι γιατροί μου έχουν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας:nono:
Συνεπώς όσο καλύτερες αναρτήσεις για απορρόφηση κραδασμών του τέλειου Ελληνικού οδοστρώματος, τόσο το καλύτερο.

Ε τοτε δεν πρεπει να παρεις σκουτερ. Ενα ψηλοφτερο μηχανακι με τερμα μαλακές αναρτησεις (αν παιρνουν ρυθμισεις) θα ηταν πολυ καλυτερο απο σκουτερ οσον αφορα τον αυχενα σου.

doctoras
19/06/2018, 21:10
Απο αυτα που εβαλες θα προτιμούσα το medley 150. Προσωπικά απο την piaggio κραταω οτι ειναι παραδοσιακά απο τις best seller εταιρείες με πολλά μοντελα στην κορυφη ανα κατηγορία και παραδοσιακά μεσα στις πρωτη δευτερη θεση πωλησεων σκούτερ. Οπότε θα το δοκίμαζα σίγουρα. Φίλος που ειχε επαγγελματικά liberty 125 δεν αντιμετώπισε προβλήματα μεχρι τα 50k μετα αλλαξε δουλειά
Απο την αλλη το medley εκτος απο best σέλερ ειναι και ισως το πιο καλαίσθητο συγκριτικά.
Και οι ανταγωνιστές βεβαια μια χαρα είναι

THEO
19/06/2018, 22:32
Ε τοτε δεν πρεπει να παρεις σκουτερ. Ενα ψηλοφτερο μηχανακι με τερμα μαλακές αναρτησεις (αν παιρνουν ρυθμισεις) θα ηταν πολυ καλυτερο απο σκουτερ οσον αφορα τον αυχενα σου.

Ναι, δεν θα διαφωνήσω.. και ειδικά με το sym hd που είχα, κάθε φορά που έπεφτα σε λακκούβα ήταν λες και ραγιζε όλη μου η ραχοκοκαλιά.. Γιαυτο είπα μήπως εκανα και μια έρευνα για κανα on off όπως και το πολυπόθητο Vstrom 250 αλλά με το budget που μπορώ να διαθέσω θα πρέπει να συμβιβαστώ σε μια από τις επιλογές της λίστας..

THEO
19/06/2018, 22:43
Ναι, το medley και για μένα ίσως είναι το πιο όμορφο της λίστας, ειδικά σε μαύρο ματ που το πέτυχα σε μια έκθεση.. και οι 15 σχεδόν ίπποι του είναι αξιοσημείωτοι για 150cc. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν αξιζει τα 700€ παραπάνω από το symphony..

TsoliasGR
20/06/2018, 02:09
ο τσολλιας που είναι?:beer:

Τον Τσολιά στα 250 δεν τον πιάνεις! :D έχουν λυθεί μαρσπιέδες οδηγού-συνοδηγού,έχει αφαιρεθεί η fatbar και αύριο βγαίνουν ζάντες και πάνε για βάψιμο σε χρυσό.

THEO πάρε SYM WOLF 250 και θα με θυμηθείς.Άσε να λένε...ζηλεύουν.
Υ.Γ. Έχω βάλει αγγελία και το δικό μου αλλά δεν πολυψήνομαι να το δώσω άρα βρες άλλο αν σε ενδιαφέρει.Βέβαια τοσο καλοσυντηρημένο δεν θα βρείς αλλά μετά απο ένα καυγά που είχα με το μοτοβύνιο όχι δεν θα το δώσω το μηχανάκι.Αν θες βοηθεια για το wolf 250 ρώτα να σου πώ.Μέχρι και το service manual απο την Sym εχω (ειμαι απο τους ψείρες βλέπεις).Ταξιδάκια κάνει και δικάβαλο σχετικά άνετα μέχρι 300-350 χλμ απόσταση.Αν φτιάξεις και την σέλα δεν θα κουράζονται οι προσαγωγοί σου οπότε πας άνετα.
Γυμνό κουράζει ο αέρας φυσικά αλλά μιας και τελικιάζει στα 147 με μενα πάνω (110 κιλά) σε φυσιολογική στάση αναβάτη με σχεδόν μηδενικό αέρα σε ευθεία τα 120 της εθνικής που είναι το όριο δεν θα τα πας στα κόκκινα.
Το δικό μου με 42000 δεν έχει κάνει κιχ...(Ψέμματα αλλάζω δίσκους συμπλέκτη συντομα γιατί κάτι δεν μου αρέσει) και ένα άλλο ενός γνωστού εταιρικό (πραγματικά εταιρικό) στις 150.000 πάει μια χαρά με συντήρηση βάση manual.
Τα CBF250 τα πατάς,αν έχεις χέρι (και ο άλλος όχι τόσο) πατάς και CBR250R,Ninja δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις εκτός και αν ανέβεις στο φανάρι απάνω του :evil: και γενικά είναι ένα all around τιμιο commute.
Αρκεί να βρει καλοσυντηρημένο.Αν αποφασίσεις να δείς κάποιο πές μου μήπως είναι κανενός γνωστού γιατί ειμαστε μαζεμένοι 200 νοματαίοι και τα λέμε και παίζουν 5 ενεργές αγγελίες απο τα δικά μας (εκτός απο το δικό μου που θα κατέβει λίαν συντόμως).

Τα πλεονεκτήματα ενάντιο πχ στο Ninja 250 που είναι ο βασικός ανταγωνιστής είναι βασικά.
Είναι μονοκύλινδρο ενώ το Ninja δικύλινδρό όπερ και σημαίνει μικρότερα κόστη συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση καυσίμου και σε συνδιασμό με το είναι ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ.
Επίσης ΔΕΝ έχεις 300 πλαστικά οπότε σε ενδεχόμενη πτώση η αντικατάσταση τυχών σπασμένων/φθαρμένων πλαστικών κοστίζει λιγότερο.
Επίσης λόγω του οτι είναι ολίγο αντιεμπορικό δεν αποτελεί στόχο κλοπής συγκρίση με άλλα της κατηγορίας του πχ ninja.Βέβαια αν εισαι μακακας σαν και μένα και μόνο τα περιφεριακά που βάλει κάνουν 600 ευρώ τότε ναι θα είσαι πρώτος στόχος....Αλλά το έχω σε φυλασσόμενο γκαράζ (από χτές) με κάμερες και προσωπικό κτλπ κτλπ οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα....
Δέν έχει βέβαια κραδασμούς (πάντα μιλάμε για μονοκύλινδρο οπότε το συγκρίνουμε με άλλα μονοκύλινδρα) και πρέπει να αναφέρω οτι δεν έχει ΑBS/CBS.Eίναι EURO 3.
Απέναντι στο Ninja χάνεις τελική και ίσως...ίσως...στα μπαμ.Αλλά μιας και δεν το θές για κόντρες σόρρυ αλλά χ3στηκ3$.
Υ.Γ.2 Το inazuma όχι απλά το πατάς...Του βαράς και μια με ένα ταψί απο πάνω γιατί είναι κακάσχημο. :a05:
Υ.Γ.3 Εντός πόλης το WOLF κατανάλωση περίπου 3,12/100.Εκτός.... άστο....Απο Καλλιρόης στην Αθήνα απλή 95άρα BP δικάβαλο (170κιλά) ,40ρα μπαγκαζιέρα τιγκα με εργαλεία κτλπ, μια μεγάλη τσάντα πράματα (μπουφάν αδιάβροχο, κεφτεδάκια για το δρόμο)....μέχρι Καλαμάτα με 110-120 Εθνική μόλις 15 ευρώ καύσιμο.Τιμές καυσίμων περίπου 1,5/λίτρο πέρσυ καλοκαίρι.
Υ.Γ.4 Ετήσιο κόστος συντήρησης....Μην ρωτάς εμένα,έχω φτάσει σε σημείο να αλλάζω κάθε 1.000 χλμ λάδια γιατί έτσι...Και με λάδι ipone όχι του lidl
Να ξηλώνω και να βάζω πράματα στο μηχανάκι γιατί απλά μου αρέσει στο μάτι κάποια λεπτομέρεια....(Μόλις παράγγειλα κάτι χρυσα φλάς της barraccuda -170 euro- για να δέσουν με τους καθρέπτες μου - και αυτοί barracuda 83 euro).Kαι άλλαξα τιμονόμπρα renthal χρυσή για να βάλω DOD fatbar μόνο και μόνο γιατί σκάλωσα με τις προστασίες μανέτας....Ρώτα ένα μάστορα...Τέλη 22 γιούρα όπως τα παπιά και όλα τα 250ρια
, ασφάλεια 40-45 το εξάμηνο
Κρίνε μόνος σου αδερφέ.

mia_zoi_kawa
20/06/2018, 06:02
Aν έιχα πρόβλημα στον αυχένα και οι γιατροί μου έιχαν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας προσωπικα μάλλον θα απέφευγα να το κάνω...
Αν δεν μπορούσα αλλιως θα πηγαινα σε ον οφ μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα 250 και με πολύ λογικά λεφτά. XR ,KLX, KLE κτλ. Υπάρχουν επίσης επιλογές σε 400 500 και 600 κυβικά πάντοτε μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.
Εξυπακούεται ότι θα αγοράζα επισης ένα καλό "παναλαφρο" στριταδικο και φυσικά ακριβό κράνος.
Θα οδηγουσα με την ζελατίνα κλειστή και θα φροντιζα να μην ξεπερνω τα 100 χλμ στον δρομο.
Δεν θα πήγαινα χώμα.

ΥΓ. Μπορεί να σου φαίνονται πολλοι οι περιορισμοί αλλά οι επιπτώσεις στην διασκέδαση σου θα είναι ελάχιστες. Αν αντέχει το σώμα σου κιολας μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο έτσι.

THEO
20/06/2018, 19:03
Τον Τσολιά στα 250 δεν τον πιάνεις! :D έχουν λυθεί μαρσπιέδες οδηγού-συνοδηγού,έχει αφαιρεθεί η fatbar και αύριο βγαίνουν ζάντες και πάνε για βάψιμο σε χρυσό.

THEO πάρε SYM WOLF 250 και θα με θυμηθείς.Άσε να λένε...ζηλεύουν.
Υ.Γ. Έχω βάλει αγγελία και το δικό μου αλλά δεν πολυψήνομαι να το δώσω άρα βρες άλλο αν σε ενδιαφέρει.Βέβαια τοσο καλοσυντηρημένο δεν θα βρείς αλλά μετά απο ένα καυγά που είχα με το μοτοβύνιο όχι δεν θα το δώσω το μηχανάκι.Αν θες βοηθεια για το wolf 250 ρώτα να σου πώ.Μέχρι και το service manual απο την Sym εχω (ειμαι απο τους ψείρες βλέπεις).Ταξιδάκια κάνει και δικάβαλο σχετικά άνετα μέχρι 300-350 χλμ απόσταση.Αν φτιάξεις και την σέλα δεν θα κουράζονται οι προσαγωγοί σου οπότε πας άνετα.
Γυμνό κουράζει ο αέρας φυσικά αλλά μιας και τελικιάζει στα 147 με μενα πάνω (110 κιλά) σε φυσιολογική στάση αναβάτη με σχεδόν μηδενικό αέρα σε ευθεία τα 120 της εθνικής που είναι το όριο δεν θα τα πας στα κόκκινα.
Το δικό μου με 42000 δεν έχει κάνει κιχ...(Ψέμματα αλλάζω δίσκους συμπλέκτη συντομα γιατί κάτι δεν μου αρέσει) και ένα άλλο ενός γνωστού εταιρικό (πραγματικά εταιρικό) στις 150.000 πάει μια χαρά με συντήρηση βάση manual.
Τα CBF250 τα πατάς,αν έχεις χέρι (και ο άλλος όχι τόσο) πατάς και CBR250R,Ninja δεν υπάρχει περίπτωση να πατήσεις εκτός και αν ανέβεις στο φανάρι απάνω του :evil: και γενικά είναι ένα all around τιμιο commute.
Αρκεί να βρει καλοσυντηρημένο.Αν αποφασίσεις να δείς κάποιο πές μου μήπως είναι κανενός γνωστού γιατί ειμαστε μαζεμένοι 200 νοματαίοι και τα λέμε και παίζουν 5 ενεργές αγγελίες απο τα δικά μας (εκτός απο το δικό μου που θα κατέβει λίαν συντόμως).

Τα πλεονεκτήματα ενάντιο πχ στο Ninja 250 που είναι ο βασικός ανταγωνιστής είναι βασικά.
Είναι μονοκύλινδρο ενώ το Ninja δικύλινδρό όπερ και σημαίνει μικρότερα κόστη συντήρησης,λιγότερη κατανάλωση καυσίμου και σε συνδιασμό με το είναι ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ.
Επίσης ΔΕΝ έχεις 300 πλαστικά οπότε σε ενδεχόμενη πτώση η αντικατάσταση τυχών σπασμένων/φθαρμένων πλαστικών κοστίζει λιγότερο.
Επίσης λόγω του οτι είναι ολίγο αντιεμπορικό δεν αποτελεί στόχο κλοπής συγκρίση με άλλα της κατηγορίας του πχ ninja.Βέβαια αν εισαι μακακας σαν και μένα και μόνο τα περιφεριακά που βάλει κάνουν 600 ευρώ τότε ναι θα είσαι πρώτος στόχος....Αλλά το έχω σε φυλασσόμενο γκαράζ (από χτές) με κάμερες και προσωπικό κτλπ κτλπ οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα....
Δέν έχει βέβαια κραδασμούς (πάντα μιλάμε για μονοκύλινδρο οπότε το συγκρίνουμε με άλλα μονοκύλινδρα) και πρέπει να αναφέρω οτι δεν έχει ΑBS/CBS.Eίναι EURO 3.
Απέναντι στο Ninja χάνεις τελική και ίσως...ίσως...στα μπαμ.Αλλά μιας και δεν το θές για κόντρες σόρρυ αλλά χ3στηκ3$.
Υ.Γ.2 Το inazuma όχι απλά το πατάς...Του βαράς και μια με ένα ταψί απο πάνω γιατί είναι κακάσχημο. :a05:
Υ.Γ.3 Εντός πόλης το WOLF κατανάλωση περίπου 3,12/100.Εκτός.... άστο....Απο Καλλιρόης στην Αθήνα απλή 95άρα BP δικάβαλο (170κιλά) ,40ρα μπαγκαζιέρα τιγκα με εργαλεία κτλπ, μια μεγάλη τσάντα πράματα (μπουφάν αδιάβροχο, κεφτεδάκια για το δρόμο)....μέχρι Καλαμάτα με 110-120 Εθνική μόλις 15 ευρώ καύσιμο.Τιμές καυσίμων περίπου 1,5/λίτρο πέρσυ καλοκαίρι.
Υ.Γ.4 Ετήσιο κόστος συντήρησης....Μην ρωτάς εμένα,έχω φτάσει σε σημείο να αλλάζω κάθε 1.000 χλμ λάδια γιατί έτσι...Και με λάδι ipone όχι του lidl
Να ξηλώνω και να βάζω πράματα στο μηχανάκι γιατί απλά μου αρέσει στο μάτι κάποια λεπτομέρεια....(Μόλις παράγγειλα κάτι χρυσα φλάς της barraccuda -170 euro- για να δέσουν με τους καθρέπτες μου - και αυτοί barracuda 83 euro).Kαι άλλαξα τιμονόμπρα renthal χρυσή για να βάλω DOD fatbar μόνο και μόνο γιατί σκάλωσα με τις προστασίες μανέτας....Ρώτα ένα μάστορα...Τέλη 22 γιούρα όπως τα παπιά και όλα τα 250ρια
, ασφάλεια 40-45 το εξάμηνο
Κρίνε μόνος σου αδερφέ.

Φίλε τσολιά, ίσως είναι η καλύτερη και μακράς η πιο ουσιαστική ανάλυση για μοτοσυκλέτα από πόσες έχω διαβάσει το τελευταίο 15νθημερο που ψάχνω μανιωδώς να δω τι να πάρω!

Η αλήθεια είναι πως το wolf από το 2013 που κατέληξα στο hd το είχα σταμπάρει όμως τότε δεν είχα ακούσει πολλά για την sym και είχα σκεφτεί να επιλέξω κάτι πιο συμβατικό... Σίγουρα πρόκειται για καλή περίπτωση σύμφωνα με την περιγραφή σου και θα το έχω στα υπόψιν μου.. Για τον συνεπιβάτη είναι άνετο; Από άποψη κραδασμών πως το βλέπεις;;

THEO
20/06/2018, 19:17
Aν έιχα πρόβλημα στον αυχένα και οι γιατροί μου έιχαν απαγορεύσει την οδήγηση μοτοσυκλέτας προσωπικα μάλλον θα απέφευγα να το κάνω...
Αν δεν μπορούσα αλλιως θα πηγαινα σε ον οφ μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα 250 και με πολύ λογικά λεφτά. XR ,KLX, KLE κτλ. Υπάρχουν επίσης επιλογές σε 400 500 και 600 κυβικά πάντοτε μεταχειρισμένα σε πολύ καλές τιμές.
Εξυπακούεται ότι θα αγοράζα επισης ένα καλό "παναλαφρο" στριταδικο και φυσικά ακριβό κράνος.
Θα οδηγουσα με την ζελατίνα κλειστή και θα φροντιζα να μην ξεπερνω τα 100 χλμ στον δρομο.
Δεν θα πήγαινα χώμα.

ΥΓ. Μπορεί να σου φαίνονται πολλοι οι περιορισμοί αλλά οι επιπτώσεις στην διασκέδαση σου θα είναι ελάχιστες. Αν αντέχει το σώμα σου κιολας μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο έτσι.

Ναι, η αλήθεια είναι πως και εγώ σκέφτηκα να παρατήσω τα 2τροχα αλλά στις 4 ρόδες μπορεί να εξασφαλίζω τον αυχένα μου αλλά σίγουρα ρισκάρω την ψυχική μου υγεία! Απλό παράδειγμα, με μηχανάκι στην δουλειά μου φθάνω σε 10 λεπτά max ενώ με το αυτοκίνητο το νωρίτερο είναι 30 με 35 λεπτά.. Ζούγκλα η φάση.. Οπότε λέω αν βρω κάτι συμβατικό με χαμηλούς κραδασμούς και με αρκετή προσοχή στα άπειρα ρήγματα της ελληνικής ασφαλτοδρομισης, ίσως να την βγάλω καθαρή.. τώρα, για on off που λες σίγουρα είναι η καλύτερη περίπτωση όμως με τα λεφτά που διαθέτω ακόμα και μεταχειρισμένα βλέπω αρκετά παλιά μοντέλα με πολλά χιλιόμετρα στην καμπούρα τους που με αποτρέπουν στην αγορά τους.. επίσης σε on off τα περισσότερα μοντέλα είναι άνω των 250 cc πράγμα που συνήθως ανεβάζει και την κατανάλωση σε καύσιμα αλλά και το κόστος συντήρησης (τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, ΚΤΕΟ κλπ)
Συνεπώς ίσως για την ώρα να βολευτώ με κάποιο σκουτερακι η κάτι σαν το wolf που προτείνει ο φίλος tsolias και σε 2 - 3 χρόνια που θα έχει κινηθεί στην αγορά το vstrom 250 να το πετύχω μεταχειρισμένο με 2500-3000€..

virus
20/06/2018, 19:51
τσολια το sym μπορει να κανει με 130 χαω καθημερινες αποστασεις των 100 χλμ χαλαρα; η θα ζοριζεται;

MAIK72
20/06/2018, 23:30
problem solved .Κολλάρο καρτ. Τώρα πόσο άνετο είναι στην κινηση του κεφαλιού δεν ξέρω
396653

TsoliasGR
21/06/2018, 01:02
Virus εικάζω ναι μπορεί να κάνει την απόσταση αυτή καθημερινά όπως μπορεί το CBR250R και το CBF250 και το χάλι -σορρυ inazuma ηθελα να πώ αφού το επαγγελματικό που κυκλοφοράει ο φίλος (wolf 250) είναι μοντέλο 13 και έχει κάνει περίπου 150.000 ΧΑΛΑΡΑ από όσο διατείνεται και τον βλέπω.Mην ξεχνάς οτι μιλάς για 250 κυβικά.Όχι για 400.Θα κουράσεις κινητήρα σε όλα τα commute αν πας έτσι ΚΑΘΕ μέρα τόσα ΧΛΜ....
Η άποψη μου είναι ΝΑΙ μπορεί να την κάνει αυτή την απόσταση καθημερινά όμως με σχολαστική συντήρηση και πάντα βάση manual.Εξάλλου κάπου νομίζω οτι διάβασα και απο τον φίλτατο oldman που τον έχω όσο λίγους σε υπόληψη στα τεχνικά....όσο έχει λάδι πάει...η κάπως έτσι.Το νόημα αυτό ήταν.Φυσικά η ποιότητα κατασκευής κινητήρα και λοιπών μερών μου είναι άγνωστη μιας και δεν ξέρω τι κράματα έχουν βάλει, προφανώς είναι (κατ εμέ) ελαφρά κατώτερη της honda (και μιλάω για honda διοτι η sym μέχρι πριν λίγα χρόνια έφτιαχνε τα honda),AΛΛΑ...είναι ένα οικονομικό commute bike που βγάζει γούστα,χωρίς έντονους κραδασμούς (συγκρίση με πολλά άλλα μονοκύλινδρα), πανέμορφο, οικονομικό και μέχρι τώρα λίαν αξιόπιστο.Απο κει και πέρα τι άλλο να σου πώ;

ΤΗΕΟ Φίλτατε η γυναίκα μου που είναι με "πιασίματα" δεν κουράστηκε ιδιαίτερα στο ταξίδι Αθήνα-Μάνη (4 στάσεις 5λεπτες) ούτε σε κοντινά ταξιδάκια μέχρι πχ Ναύπλιο και Χαλκίδα.

Να συνεχίσω την ανάλυση λίγο ε;Και ναι κάνω τζάμπα διαφήμηση σε ένα προιόν που έχω μείνει ευχαριστημένος.Φρένα εμπρός...άγκυρες.Πίσω λίαν ικανοποιητικά, πρέπει να προσέχεις το πόδι να μην το πατάς γιατί ειναι σε περίεργη θέση και τρώς τακάκια χωρίς λόγο.Ποιότητα πλαστικών θα έλεγα έχουν βάλει πολύ καλή.Δεν έχει ξεθωριάσει ακόμα τίποτα.Κοντέρ....Αναλογικό στροφόμετρο,ψηφιακή ένδειξη ταχύτητας.Ψηφιακή ένδειξη βενζίνης -εδώ μπορούσε πιο καλά...λίγο ανακριβής αλλα δεν έχεις θέμα-, ένδειξη volt μπαταρίας,ολικός και μερικός ψηφιακός μετρητής ταξιδίου,ρολόι ψηφιακό,ένδειξη αλλαγής λαδιού -λαμπάκι-, θερμοκρασίας -λαμπάκι- , και ένα άλλο που νομίζω είναι τσεκ -λαμπάκι-.
Φώτα που κάνουν τον Βασιλάκη Καίλα όταν έπαιζε τον τυφλό να βλέπει...Σε επαρχιακό δρόμο χωρίς φωτισμό ουτε απο τα αστέρια πρόβλημα ΚΑΝΕΝΑ σε μεγάλη απόσταση (και κάτω-πίσω απο το φανάρι γραναζάκι πλαστικό που ρυθμίζεις την δέσμου του φωτός), ωραία θέση οδήγησης (μετά απο κανα δίωρο βέβαια αρχίζουν και πονάνε οι προσαγωγοί που βρίσκουν ντεπόζιτο αλλά κλάιν).Ψεκαστό και όχι καρμπυρατέρ με ότι αυτό συνεπάγεται....Χωρίς CBS/ABS, εμένα με βολεύει γιατί είμαι κάφρος αλλά το πιο καλό θα ήταν να υπάρχει για τους φυσιολογικούς οδηγούς εδώ μέσα και μεταξύ μας...έχουν ένα δίκιο... :whistle: .
Στην πόλη μέσα στην κίνηση μανιτζέβελο παρά τον φαινομενικό του όγκο (με το μαμα τιμόνι και όχι αυτά που έχω βάλει εγώ βέβαια- αν και έχω όλα τα μαμα,και πολλά ακόμα εξτραδάκια), ροπάρει καλά δεν υπάρχει περίπτωση να σε παιδέψει σε αστικό περιβάλλον - πλήν ισως του οτι έχει απο την μανα του καρίνα και θέλει λίγο προσοχή στα πεζοδρόμια πως θα τα ανέβεις, μια συνήθεια είναι εξάλλου)
Πολλά πλεονεκτήματα συγκρίση με τον ανταγωνισμό της κατηγορίας του μέχρι την χρονολογία του και ελάχιστα μειονεκτήματα.Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω βασικά είναι ίσως στην ποιότητα αλλά ακόμα και αυτό είναι υπό αίρεση επί της παρούσης μιας και μιλάμε για ένα νέο μηχανάκι,που δεν είναι "κουρασμένο" ακόμα.Απο τα 200+ άτομα της ομάδας ελάχιστοι έχουν κάνει πάνω απο 50.000 και μόνο ένας 150.000 (είμαι στις 42.000 εγώ) οπότε δεν υπάρχει τόσο σαφής εικόνα όπως πχ το CBF250...Που είναι παλιό,καρμπυρατέρ και πίσω ταμπούρο και όχι δισκόφρενο.Η το ninja που είναι καρμπυρατέρ 3-4 έτη παλαιότερο,δικύλινδρο και όχι μονοκύλινδρο (άρα διπλά κόστη στην συντήρηση, βαλβίδες-μπουζιά-λαδόξυδα κτλπ) πιο μεγάλη κατανάλωση για 8 άλογα παραπάνω που στηνπερίπτωση σου είναι μάλλον αχρείαστα μιας και έχεις το θέμα του αυχένα και δεν θα πας για τελικές οπότε δεν θα έχεις τόσο μεγάλη αντίσταση αέρα στον αυχένα κτλπ κλτπ.
Άλλη απορία;

virus
21/06/2018, 05:18
με καλυψες. θενκς. ολα λαμβανονται σοβαρα υποψιν!

THEO
22/06/2018, 21:18
tsolia μας κάλυψες μέχρι και την παραμικρή υπόνοια απορίας!:a23:
Να ξέρεις πάντως αν πέρναγε απο το χέρι μου (ίσως αν ποτέ κέρδιζα το τζόκερ) θα ζήταγα στην SYM ένα επετειακό Wolf με επιγραφή "Dances with wolves by Tsolias":lol:

Σοβαρά όμως το είχα ξεχάσει το wolf & είναι όντως μία καλή επιλογή, ειδικά όπως το περιγράφεις.
Θα δω τι παίζει και από μεταχειρισμένα και αν καταλήξω κάπου θα χρειαστώ σίγουρα & πάλι τα φώτα σου.

Υ.Γ. Το καινούργιο μοντέλο νομίζω το ρίξανε πολύ σε ομορφιά αλλα και σε πρακτικότητα μιας και είναι για έναν μόνο αναβάτη...

doctoras
22/06/2018, 22:57
είναι για 2 επιβαίνοντες κανονικά, απλώς φοράει κοκοβιό που αφαιρείται με 2 βίδες

TsoliasGR
23/06/2018, 11:51
Δεν θα αγοραζα το καινούριο.Είναι κακάσχημο,έχει 30 κυβικά πιο πολλά (περιπου) και δεν έχει περπατήσει ακόμα καλά να το δούμε στην αγορά.
Ότι χρειαστείς είμαι εδώ.
Θα το κοιταγα -εχει φαει τουμπα απο αριστερα.Μαλλον απο σταντ.Και θα κοιταγα αν εχει στραβωσει και τιμονομπαρα.
https://www.car.gr/13509134-sym-wolf-sb-250-ni-wolf-250i

Αυτός ειναι στην ομάδα αλλά δεν μιλάει καθόλου.Πολλά έξτρα δεν ξέρω την χρήση που του έχει κάνει.Οχι πρώτη επιλογή για μένα
https://www.car.gr/14002510-sym-wolf-sb-250-ni

Και όμως έχει φάει βροχή και αρχίζει μαλλον και τρώει δισκόπλακα πίσω.Θα το κοίταγα σαν πρώτη επιλογή όμως όχι στα 3 χιλιάρικα.Μέχρι 2800.
https://www.car.gr/14050591-sym-wolf-sb-250-ni-6

Και αυτό είναι το δικό μου το ένα.Δεν ψήνομαι να το δώσω.Απλά το παραθέτω να δεις διαφορές.
https://www.car.gr/13518949-sym-wolf-sb-250-ni-wolf

ptc
23/06/2018, 12:07
Και αυτό είναι το δικό μου το ένα.Δεν ψήνομαι να το δώσω.Απλά το παραθέτω να δεις διαφορές.
https://www.car.gr/13518949-sym-wolf-sb-250-ni-wolf

Αυτό που βγάζετε τα μηχανάκια φωτογραφίες βρεγμένα από το πλύσιμο δεν το κατάλαβα ποτέ. Είναι για να δείχνει φρέσκο και δροσερό, σαν τα φρούτα;

gior-gos
23/06/2018, 13:38
Αφου λεει δεν θελει να το δωσει. Οπότε δεν τον ενδιαφερει αν η αγγελια θα ειναι ελκυστικη ;)

@TsoliasGR Ωραια τα πες στους εμπορους :beer:

TsoliasGR
24/06/2018, 00:10
Αυτό που βγάζετε τα μηχανάκια φωτογραφίες βρεγμένα από το πλύσιμο δεν το κατάλαβα ποτέ. Είναι για να δείχνει φρέσκο και δροσερό, σαν τα φρούτα;

Όχι.Είναι γιατί δεν έχω χρόνο να κατουρήσω και ήταν το μόνο δεκάλεπτο που είχα στην διάθεση μου αυτό.Αλλιώς θα πήγαινε σε πλυντήριο με την απαραίτητη φροντίδα, όπως κάθε δεύτερη βδομάδα.


Αφου λεει δεν θελει να το δωσει. Οπότε δεν τον ενδιαφερει αν η αγγελια θα ειναι ελκυστικη ;)

@TsoliasGR Ωραια τα πες στους εμπορους :beer:

Να σαι καλά. :beer:
Η αλήθεια είναι οτι πριν πατήσω το save είχε και 1-2 γαλλικά συνοδευόμενα με ονόματα όπως Δημήτρης και άλλα...όμως προτίμησα να μην τα βάλω για να μην μου ζαλίζουν τα ρουλεμαν με μυνησεις κτλπ.
Τώρα ο Βύνιος και ο κάθε Βύνιος ας παει να βρει κανέναν άλλον που το σκοτώνει το μηχανάκι του.Εγώ όχι μέχρι τότε.Πλέον δεν το δίνω.Ο μόνος λόγος που η αγγελία είναι ακόμα πάνω είναι να διαβάσουν και άλλοι το τι έγινε με τον έμπορα.