PDA

View Full Version : Ενοικιαζόμενα Αυτοκινούμενα



sanctusan
19/06/2018, 11:55
Ετοιμάζω ένα τουρ στην Ισπανία με στόχο MotoGP και Slayer Live.
Στη αρχή θα πήγαινα μόνος με το μοτοσακό.
Τελικά 2 από του πιο κοντινούς μου ανθρώπους ξετρελάθηκαν με το πρόγραμμα και μου πρότειναν να πάμε με αυτοκινούμενο.
Δυστυχώς οι μέρες λιγόστεψαν(από 25 που υπολόγιζα γίνανε 13) άρα δεν μπορούμε να φύγουμε από ελλάδα με αυτοκινούμενο αλλά να πάμε να το νοικιάσουμε εκεί.
Σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω κάτι μικρό και οριακά να χωράμε έτσι ώστε να είναι ευέλικτος και πιο άνετο στη οδήγηση μετά από κούραση.
Επίσης για να το κλείσω από ελλάδα πρέπει να πληρώσω κιόλας γιατί δεν είναι αμάξι να πάω να το πληρώσω εκεί ούτε να ψάχνω τελευταία στιγμή τι να νοικιάσω.

Απορίες:
Τι γνώμη έχετε σχετικά με τα αυτοκινούμενα, τα μεγέθοι τους και τα σχετικά?
Τι μπορεί να ξέρετε εσείς που δεν ξέρω εγώ σαν πρωτάρης?
Τι πρέπει να ξέρω και να έχω ρωτήσει σε σχέσει με ασφάλειες, άδειες και θέματα νομιμότητας του οχήματος)?
Όταν το πληρώσω τι πρέπει να πάρω στα χέρια μου σαν αποδεικτικό(γιατί θα το πληρώσω από εδώ και θα το παραλάβω Ισπανία?

Αυτό που έχω βρεί είναι η εταιρία Indie Campers και ένα Fiat Ducato.
https://indiecampers.com/en/campervans/active-m
Ξέρετε κάτι για την εταιρία αυτή? Φαίνεται πολύ γνωστή και το όχημα καλό.

yannis24
19/06/2018, 13:06
Θελετε να μείνετε και στο αμάξι ;; Και οχι σε ξενοδοχείο ;; Γιατι αλλιως, πας , νοικιάζεις απο το αεροδρομιο ενα μικρο diesel opel corsa πχ, και εισαι άνετος .... και πιστεύω οτι οικονομικά θα εισαι σε αυτα που θα δωσεις για το βαν..

sniper
19/06/2018, 13:10
Ετοιμάζω ένα τουρ στην Ισπανία με στόχο MotoGP και Slayer Live.
Στη αρχή θα πήγαινα μόνος με το μοτοσακό.
Τελικά 2 από του πιο κοντινούς μου ανθρώπους ξετρελάθηκαν με το πρόγραμμα και μου πρότειναν να πάμε με αυτοκινούμενο.
Δυστυχώς οι μέρες λιγόστεψαν(από 25 που υπολόγιζα γίνανε 13) άρα δεν μπορούμε να φύγουμε από ελλάδα με αυτοκινούμενο αλλά να πάμε να το νοικιάσουμε εκεί.
Σκέφτομαι ότι πρέπει να βρω κάτι μικρό και οριακά να χωράμε έτσι ώστε να είναι ευέλικτος και πιο άνετο στη οδήγηση μετά από κούραση.
Επίσης για να το κλείσω από ελλάδα πρέπει να πληρώσω κιόλας γιατί δεν είναι αμάξι να πάω να το πληρώσω εκεί ούτε να ψάχνω τελευταία στιγμή τι να νοικιάσω.

Απορίες:
Τι γνώμη έχετε σχετικά με τα αυτοκινούμενα, τα μεγέθοι τους και τα σχετικά?
Τι μπορεί να ξέρετε εσείς που δεν ξέρω εγώ σαν πρωτάρης?
Τι πρέπει να ξέρω και να έχω ρωτήσει σε σχέσει με ασφάλειες, άδειες και θέματα νομιμότητας του οχήματος)?
Όταν το πληρώσω τι πρέπει να πάρω στα χέρια μου σαν αποδεικτικό(γιατί θα το πληρώσω από εδώ και θα το παραλάβω Ισπανία?

Αυτό που έχω βρεί είναι η εταιρία Indie Campers και ένα Fiat Ducato.
https://indiecampers.com/en/campervans/active-m
Ξέρετε κάτι για την εταιρία αυτή? Φαίνεται πολύ γνωστή και το όχημα καλό.

Kαι σκέφτεσαι κάτι μικρό κι ευέλικτο σαν το Fiat Ducato? :tooth: Ένα απο τα μεγαλύτερα βαν του κόσμου.

Θα πληρώσεις εδώ αλλά θες και πιστωτική.

BLiTzER
19/06/2018, 13:17
Δηλαδή ξεκίνησες για σούπερ γαμάτη βόλτα με το μηχανάκι, διακοπές 25 ημερών. Τέλεια, μπράβο!

Φίλοι σου πρότειναν να πάτε όλοι μαζί, αλλά με αυτοκινούμενο, για να χωράτε. Βόλτα, διακοπές ΚΑΙ παρεάκι. Τι άλλο μπορεί να θέλει κανείς!

Αρχικά σου μείωσαν τις μέρες σε 13.

Μετά έβγαλαν και τη βόλτα από την εξίσωση, και τελικά θα νοικιάσετε όχημα εκεί.

Απ'ό,τι φαίνεται, σε βάζουν ΚΑΙ να κανονίσεις ΚΑΙ να πληρώσεις τα πάντα.

Νομίζω, στο τέλος, αφού ξεμπερδέψεις με όλα, θα πάνε μόνοι κι εσύ θα τους χαζεύεις από δω μέσω skype. Μια χαρά θα περάσετε όλοι!

buckley
19/06/2018, 13:21
396613

teogtp
19/06/2018, 13:21
Κάτι ποιό σύγχρονο έχουμε;

BLiTzER
19/06/2018, 13:22
396614

buckley
19/06/2018, 13:23
Κάτι ποιό σύγχρονο έχουμε;

Ναι με μοτεράκι subaru...

buckley
19/06/2018, 13:24
396614


Άει παίξε παρακάτω ρε νέος...

teogtp
19/06/2018, 13:24
Δεν θέλουν να πάνε στα Μάταλα....

MAIK72
19/06/2018, 13:25
396614

:bawl:

buckley
19/06/2018, 13:26
Δεν θέλουν να πάνε στα Μάταλα....

Αν προτιμάς εσύ το ντουκάτο, πάω πάσο.

sniper
19/06/2018, 13:27
396613

Γιατί ποιος δεν πάει διακοπές με βαν 50 ετών;

o_gavros
19/06/2018, 13:27
396614

ας τονε διώξει επιτέλους κάπγιος...δε τονε μπορώ άλλο...:bawl:

buckley
19/06/2018, 13:28
ας τονε διώξει επιτέλους κάπγιος...δε τονε μπορώ άλλο...:bawl:

Τι ψάχνεις φίλος, παιδιά είναι καραμελίτσες τρώνε...

sniper
19/06/2018, 13:29
ας τονε διώξει επιτέλους κάπγιος...δε τονε μπορώ άλλο...:bawl:

Παίζει να πηγαίνει καλύτερα από τον δεινόσαυρο του Μπάκλη. Το VW ε;

buckley
19/06/2018, 13:31
Παίζει να πηγαίνει καλύτερα από τον δεινόσαυρο του Μπάκλη. Το VW ε;

Ποιον απ όλους ρε αχαίρευτε ? έχω και με 4 ροδίτσες...

o_gavros
19/06/2018, 13:37
Ποιον απ όλους ρε αχαίρευτε ? έχω και με 4 ροδίτσες...

μα κι εσύ κρα κάνεις όμως...

BLiTzER
19/06/2018, 13:38
Μόνο έτσι συζητιούνται τα μηχανάκια του.

Any publicity is good publicity. :lol:

sniper
19/06/2018, 13:39
Ποιον απ όλους ρε αχαίρευτε ? έχω και με 4 ροδίτσες...

Εγώ φίλε δεν είπα τίποτα για το κίτρινο συλλεκτικό μηχανάκι σου. Καρφώνεσαι μόνος σου όμως ρε αδερφέ....

sanctusan
19/06/2018, 14:04
Kαι σκέφτεσαι κάτι μικρό κι ευέλικτο σαν το Fiat Ducato? :tooth: Ένα απο τα μεγαλύτερα βαν του κόσμου.

Θα πληρώσεις εδώ αλλά θες και πιστωτική.

Για αυτοκινούμενο 4 ατόμων είναι από τα πιο μικρά, χωρίς να πετάνε όγκοι δεξιά και αριστερά.
Γνωρίζω τον τρόπο πληρωμής,αυτό ειναι το τελευταίο πρόβλημα.

μΠλίτσερ σε σένα δεν απαντάω.:bawl::bawl::bawl:


Παίζει να πηγαίνει καλύτερα από τον δεινόσαυρο του Μπάκλη. Το VW ε;

με ένα λάθος σε 2 γράμματα πας στο δεινόσαυρο του Μπάρνη :D:D:D:cry::cry:

396616

Μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ

o_gavros
19/06/2018, 14:09
Μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ

γιανν' ;
νομίζω κάηκε αυτή η οψιόν,μετά το ποστ του μπλιτς. γνώμη μου.

sanctusan
19/06/2018, 14:11
γιανν' ;
νομίζω κάηκε αυτή η οψιόν,μετά το ποστ του μπλιτς. γνώμη μου.

Θα το παλέψω μέχρι τελικής πτώσεως.......

buckley
19/06/2018, 14:56
μα κι εσύ κρα κάνεις όμως...

Συγγνώμη αμφισβητείς τον αγώνα που κάνω για την κοινωνικοποίηση-επανένταξη του Ντα βίντσι .
Κρίμας φίλε και μου χες δώσει άλλη εντύπωση...

buckley
19/06/2018, 14:57
Μόνο έτσι συζητιούνται τα μηχανάκια του.

Any publicity is good publicity. :lol:

Καλά εννοείται ότι την επόμενη φορά θα κουβαλάω και καραμελίτσες ε...

virus
19/06/2018, 16:37
ας τονε διώξει επιτέλους κάπγιος...δε τονε μπορώ άλλο...

Ελμερ εσυ;

sniper
19/06/2018, 16:39
Καλά εννοείται ότι την επόμενη φορά θα κουβαλάω και καραμελίτσες ε...

Ναι, αλλά πρόσεχε που θα τις δίνεις. Ακόμα κάτω των 18 είναι αδίκημα.

BLiTzER
19/06/2018, 16:41
Ο μπάκλεϊ έτσι κι αλλιώς καβαλάει μόνο άνω των 65 ετών, οπότε δεν υπάρχει φόβος.

sniper
19/06/2018, 16:46
Ο μπάκλεϊ έτσι κι αλλιώς καβαλάει μόνο άνω των 65 ετών, οπότε δεν υπάρχει φόβος.
Φοβάμαι ότι κάνεις λάθος. :tooth:

bulmont
19/06/2018, 17:16
Ο μπάκλεϊ έτσι κι αλλιώς καβαλάει μόνο άνω των 65 ετών, οπότε δεν υπάρχει φόβος.


Γι' αυτό του κολλάς έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γιατί δεν είσαι στο τάργκετ γκρούπ γιά καβάλημα.......................

ΑΤΡΟΜΗΤΕ ΠΛΙΤΖΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

freco
19/06/2018, 17:20
Απορίες:
Τι γνώμη έχετε σχετικά με τα αυτοκινούμενα, τα μεγέθοι τους και τα σχετικά?
Τι μπορεί να ξέρετε εσείς που δεν ξέρω εγώ σαν πρωτάρης?
Τι πρέπει να ξέρω και να έχω ρωτήσει σε σχέσει με ασφάλειες, άδειες και θέματα νομιμότητας του οχήματος)?
Όταν το πληρώσω τι πρέπει να πάρω στα χέρια μου σαν αποδεικτικό(γιατί θα το πληρώσω από εδώ και θα το παραλάβω Ισπανία?

Αυτό που έχω βρεί είναι η εταιρία Indie Campers και ένα Fiat Ducato.
https://indiecampers.com/en/campervans/active-m
Ξέρετε κάτι για την εταιρία αυτή? Φαίνεται πολύ γνωστή και το όχημα καλό.

Για το Ducato δεν ξέρω, ούτε για την εταιρία. Γενικά θα σου πω από την περσινή μου εμπειρία στη Ρουμανία.

Για να οδηγήσω εκεί χρειαζόμουν (όντως το ζήτησαν) "παγκόσμιο δίπλωμα" γιατί έχω παλιό ροζ χάρτινο δίπωμα. Πας από ΕΛΠΑ (μόνο στην Αγία Παρασκευή για Αθήνα), δείχνεις το παλιό, δύο φωτό (αν θυμάμαι καλά) σκας 50 ευρωπαϊκά και το παίρνεις. Παρόλα αυτά πρέπει να έχεις μαζί και το χάρτινο. Αν έχεις το νέο, τύπου πιστωτικής δεν χρειάζεται για Ευρώπη.

Πρέπει να έχεις πιστωτική γιατί θα σου δεσμεύσουν ένα ποσό (1000+ ευρώ ήταν για μένα) για περίπτωση ζημιάς του αυτοκινήτου από υπαιτιότητα σου, το οποίο θα επιστραφεί στην κάρτα σου όταν το επιστρέψεις.
Εκτός κι αν πληρώσεις μια ασφάλεια που για μένα ήταν γύρω στα 150 ευρώ και ξενοιάζεις.

Κοίτα καλά το αμάξι κατά την παραλαβή και ζήτα να σημειώσουν στο συμβόλαιο τυχόν μικροζημιές για να μην σε βάλουν και πληρώνεις κερατιάτικα θεωρώντας πως τα έκανες εσύ.

Πρόσεξε γιατί κάποιοι έχουν όριο στα χιλιόμετρα και για παραπάνω πληρώνεις έξτρα.

Για το αμάξι συνήθως γράφουν πχ Ducato ή αντίστοιχο. Εγώ έκλεισα Focus, μου έδιναν ένα Golf κούτα με 400 χιλιόμετρα αλλά δεν χώραγαν δύο βαλίτσες και κατέληξα με Scoda Rapid που τελικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Δεν θα το έπαιρνα για δικό μου αλλά για νοικιάρικο ήταν τέλειο.

Να ξέρεις πως το GPS συνήθως πληρώνεται έξτρα.

Αν σε ρωτήσουν αν θα το οδηγήσει και άλλος, αν πεις ναι υπάρχει έξτρα χρέωση.

Αν κλείσεις μέσω πχ Ryanair ή αντίστοιχης σε προτρέπει να πληρώσεις και ένα ποσό για ασφάλεια. Μην ακούς τι γράφει στα site. Αυτοί εκεί δεν την αναγνωρίζουν και ζητάνε να ξαναπληρώσεις.

Τέλος παραλαμβάνεις γεμάτο ντεπόζιτο και το επιστρέφεις γεμάτο στις περισσότερες περιπτώσεις.


Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.

buckley
19/06/2018, 18:15
Να αυτές τις μλκιες κάνετε ,με παρασέρνετε και φεύγω από το θέμα.
Το λοιπόν, αν αντελήφθην ο άνθρωπος θέλει να πάει σε έναν αγώνα και σε μια συναυλία που ταιριάζουν χρονικά ,οπότε μαζί με τις διακοπές έστω κουτσουρεμένες καλά το ξεκινάει.
Το κακό είναι ότι το πιθανότερο εκείνη την εποχή να μην υπάρχει ούτε πλυσταριό προς ενοικίαση από το airbnb οπότε σου λέει κάμπιγκ βαν.
Για να λέει τώρα 3 ανθρώπους το πιθανότερο με δύο φίλους του θα είναι ,μην υποτιμάτε την σύνθεση είναι πολύ βασικό.Λογικά θα μοιραστούν και τα έξοδα.
Οι γενικοί κανόνες ενοικίασης λογικά δεν πρέπει να διαφέρουν από το νοικιάσεις μια κούρσα απλά μην περιμένεις τιμή ευκαιρία και μην περιμένεις ότι μπορείς να το παρκάρεις σε όποιο πάρκινγκ γουστάρεις και να την πέφτεις για ύπνο και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.

sanctusan
20/06/2018, 00:59
Για να οδηγήσω εκεί χρειαζόμουν (όντως το ζήτησαν) "παγκόσμιο δίπλωμα" γιατί έχω παλιό ροζ χάρτινο δίπωμα. Πας από ΕΛΠΑ (μόνο στην Αγία Παρασκευή για Αθήνα), δείχνεις το παλιό, δύο φωτό (αν θυμάμαι καλά) σκας 50 ευρωπαϊκά και το παίρνεις. Παρόλα αυτά πρέπει να έχεις μαζί και το χάρτινο. Αν έχεις το νέο, τύπου πιστωτικής δεν χρειάζεται για Ευρώπη.

Έχω το καινούριο άρα έχει λυθεί αυτό το θέμα.


Πρέπει να έχεις πιστωτική γιατί θα σου δεσμεύσουν ένα ποσό (1000+ ευρώ ήταν για μένα) για περίπτωση ζημιάς του αυτοκινήτου από υπαιτιότητα σου, το οποίο θα επιστραφεί στην κάρτα σου όταν το επιστρέψεις.
Εκτός κι αν πληρώσεις μια ασφάλεια που για μένα ήταν γύρω στα 150 ευρώ και ξενοιάζεις.

Με την ασφάλεια μάλλον θα παίξω. Το τιμ είναι μεγάλο(είμαστε 4, έκανα λάθος πριν) και δεν θα μας λείψουν τα 200ευρώ για 13 μέρες χωρίς άγχος.


Κοίτα καλά το αμάξι κατά την παραλαβή και ζήτα να σημειώσουν στο συμβόλαιο τυχόν μικροζημιές για να μην σε βάλουν και πληρώνεις κερατιάτικα θεωρώντας πως τα έκανες εσύ.

Λόγο δουλειάς ξέρω πως γίνετε αυτό το σενάριο το έχω κάνει τουλάχιστον 15 φορές. Είναι το τελευταίο που με αγχώνει.


Πρόσεξε γιατί κάποιοι έχουν όριο στα χιλιόμετρα και για παραπάνω πληρώνεις έξτρα.

Είναι κάτι που πρέπει όντως να προσέξω αλλά γενικά από ότι παρατήρησα τα αυτοκινούμενα έχουν απεριόριστα χιλιόμετρα.


Για το αμάξι συνήθως γράφουν πχ Ducato ή αντίστοιχο. Εγώ έκλεισα Focus, μου έδιναν ένα Golf κούτα με 400 χιλιόμετρα αλλά δεν χώραγαν δύο βαλίτσες και κατέληξα με Scoda Rapid που τελικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Δεν θα το έπαιρνα για δικό μου αλλά για νοικιάρικο ήταν τέλειο.

Αυτό πάλι πρέπει να το τσεκάρω. δε θέλω να ψάχνω τελευταία στιγμή αν έχω το σωστό βανάκι.


Να ξέρεις πως το GPS συνήθως πληρώνεται έξτρα.

Από gadgetιές και τέτοια είμαι έτοιμος και οργανομένος(μόνο μην πάει 2 το μεσημέρι και κλείσουν Χ.Κ.)


Αν κλείσεις μέσω πχ Ryanair ή αντίστοιχης σε προτρέπει να πληρώσεις και ένα ποσό για ασφάλεια. Μην ακούς τι γράφει στα site. Αυτοί εκεί δεν την αναγνωρίζουν και ζητάνε να ξαναπληρώσεις.

Δύσκολο να μου τύχει γιατί τα κοιτάω χώρια αλλά καλή ενημέρωση.


Τέλος παραλαμβάνεις γεμάτο ντεπόζιτο και το επιστρέφεις γεμάτο στις περισσότερες περιπτώσεις.

Γενικά στα ενοικιαζόμενα σημειώνουν το που βρισκόταν το τεπόζιτο και το επιστρέφει στο ίδιο σημείο ή πιο γεμάτο.


Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις.

Ευχαριστώ.

sanctusan
20/06/2018, 01:21
Να αυτές τις μλκιες κάνετε ,με παρασέρνετε και φεύγω από το θέμα.

Το Κατάνα σε παρασέρνει, μη τα ρίχνεις στους άλλους.


Το λοιπόν, αν αντελήφθην ο άνθρωπος θέλει να πάει σε έναν αγώνα και σε μια συναυλία που ταιριάζουν χρονικά ,οπότε μαζί με τις διακοπές έστω κουτσουρεμένες καλά το ξεκινάει.

Καλά το πας


Το κακό είναι ότι το πιθανότερο εκείνη την εποχή να μην υπάρχει ούτε πλυσταριό προς ενοικίαση από το airbnb οπότε σου λέει κάμπιγκ βαν.

Με νιώθεις. Επίσης δεν χρειάζεται να κουβαλάς τα πράγματα δεξιά και αριστερά, τα έχεις όλα στη θέση τους.


Για να λέει τώρα 3 ανθρώπους το πιθανότερο με δύο φίλους του θα είναι ,μην υποτιμάτε την σύνθεση είναι πολύ βασικό.Λογικά θα μοιραστούν και τα έξοδα.

Κάντους 4 τους ανθρώπους και δώσε μία ωραία απάντηση στο Μπλίτσερ για μένα.


Οι γενικοί κανόνες ενοικίασης λογικά δεν πρέπει να διαφέρουν από το νοικιάσεις μια κούρσα

Απλά δεν ξέρω αν έχει άλλους κανόνες ασφαλείας και ίσως κάποιο διαφορετικό συμβόλαιο ενοικίασης. Όπως αυτό με την εγγύηση που ακούστηκε παραπάνω.


απλά μην περιμένεις τιμή ευκαιρία

Οι τιμές που κοιτάω τις βρίσκω από Βαρκελώνη (3 ώρες μακριά από τη Βαλένθια και εκεί που θα καταλήξει το ταξίδι) εξευτελιστικές. περίπου 1000 ευρώ για 13 βράδια.


και μην περιμένεις ότι μπορείς να το παρκάρεις σε όποιο πάρκινγκ γουστάρεις και να την πέφτεις για ύπνο

Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.


και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.

Είμαι επαγγελματίας οδηγός με εμπειρία και σε λεωφορείο. Θα το καταφέρω. Σίγουρα πρέπει να προσέξω με τις ώρες μη κολλήσω πουθενά και χάσω καναν αγώνα.

buckley
20/06/2018, 07:37
Το Κατάνα σε παρασέρνει, μη τα ρίχνεις στους άλλους.



Καλά το πας



Με νιώθεις. Επίσης δεν χρειάζεται να κουβαλάς τα πράγματα δεξιά και αριστερά, τα έχεις όλα στη θέση τους.



Κάντους 4 τους ανθρώπους και δώσε μία ωραία απάντηση στο Μπλίτσερ για μένα.



Απλά δεν ξέρω αν έχει άλλους κανόνες ασφαλείας και ίσως κάποιο διαφορετικό συμβόλαιο ενοικίασης. Όπως αυτό με την εγγύηση που ακούστηκε παραπάνω.



Οι τιμές που κοιτάω τις βρίσκω από Βαρκελώνη (3 ώρες μακριά από τη Βαλένθια και εκεί που θα καταλήξει το ταξίδι) εξευτελιστικές. περίπου 1000 ευρώ για 13 βράδια.



Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.



Είμαι επαγγελματίας οδηγός με εμπειρία και σε λεωφορείο. Θα το καταφέρω. Σίγουρα πρέπει να προσέξω με τις ώρες μη κολλήσω πουθενά και χάσω καναν αγώνα.

Καλά το πας ρε νέος ,εδώ ακόμα δεν έχουμε μάθει να κάνουμε ούτε καν πολλαπλή παράθεση...

PaNick67
20/06/2018, 08:39
Είναι ένα απλό βανάκι χωρίς παραπέτια, τέντες και τα σχετικά. Επιτρέπεται να το παρκάρεις όπου θες.



.

Απο αυτα που εχω δει υπαρχουν ειδικα παρκιν για διανυκτερευση αυτοκινουμενων. Μπορεις να παρκαρεις οπου επιτρεπεται μεν αλλα οχι να μεινεις νυχτα.

Απο την αλλη ειναι χιλιαδες αυτοι που καθε χρονο νοικιαζουν αυτοκινουμενο για τις δικοπες τους, οποτε δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

sniper
20/06/2018, 09:50
.... και εννοείται είναι λίγο μπούγιο για να κυκλοφοράς μέσα σε πόλη αν δεν έχεις εμπειρία με τέτοιου μεγέθους οχήματα.

Eγώ οδήγησα το Ducato γεμάτο πράγματα, στα στενά της Αθήνας χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία. Απλά θέλει προσοχή.

buckley
20/06/2018, 10:07
Eγώ οδήγησα το Ducato γεμάτο πράγματα, στα στενά της Αθήνας χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία. Απλά θέλει προσοχή.

Καλά εσύ είσαι "τιμόνι", δεν πιάνεσαι...

396634

sniper
20/06/2018, 10:12
Καλά εσύ είσαι "τιμόνι", δεν πιάνεσαι...

396634

Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

Εβαλες εργάτη στο Κατάνα; :tooth:

teogtp
20/06/2018, 10:23
Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

Εβαλες εργάτη στο Κατάνα; :tooth:

https://youtu.be/oZyj8gYLgdg

sniper
20/06/2018, 10:25
https://youtu.be/oZyj8gYLgdg
Φίλος, ανησυχούμε για σένα.

buckley
20/06/2018, 10:27
Βασικά, είναι σουπερ να οδηγείς αυτά τα θηρία.

Εβαλες εργάτη στο Κατάνα; :tooth:

Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...

sniper
20/06/2018, 10:32
Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...

Πάντα ήθελα ένα 916 αλλά και μια Panigale 1299 R δεν με χαλάει. Είδες πουθενά επάνω μου ταττού Honda;

BLiTzER
20/06/2018, 10:38
Εγώ τεμπέλη τον ξέρω τρομάρα σου.
Αντιλαμβάνεσαι αφού καβάλησες Ducato, ποια Ιταλική μάρκα είσαι ώριμος πια να αποκτήσεις ...

Όταν λες "ώριμος", εννοείς "αρκετά μεγάλος για να έχεις επαρκές εισόδημα για να συμπληρώνεις λάδια";

buckley
20/06/2018, 10:56
Όταν λες "ώριμος", εννοείς "αρκετά μεγάλος για να έχεις επαρκές εισόδημα για να συμπληρώνεις λάδια";

Δες λίγο, Τα τετράχρονα πουσαρισμένα Kawa καίνε λάδια παραδοσιακά από την δεκαετία του 70 ,πιθανότατα λόγω κεκτημένης ταχύτητας από την δίχρονη θρυλική εποχή με samurai anenger H1 H2.
Τα Ducati από ότι διαβάζω ακούω "καίνε" μαζί με λάδια κι άλλα πιο ακριβά πράγματα.

BLiTzER
20/06/2018, 11:52
Το "λάδια" είναι, προφανώς, ευφημισμός.

buckley
20/06/2018, 12:10
Το "λάδια" είναι, προφανώς, ευφημισμός.

Έτσι ρε ,εισαγωγικά να βάζεις γιατί είμαι κομματάκι αργός...

sniper
20/06/2018, 12:16
Τα έχετε φτιάξει (σσ 80s slang) τα δυο σας;

buckley
20/06/2018, 12:23
Τα έχετε φτιάξει (σσ 80s slang) τα δυο σας;

Φίλος κάπου μπερδεύεσαι, εδώ ψάχνουμε οικονομική λύση αυτοκινούμενου για τον άνθρωπο.

sanctusan
20/06/2018, 13:05
Καλά το πας ρε νέος ,εδώ ακόμα δεν έχουμε μάθει να κάνουμε ούτε καν πολλαπλή παράθεση...

Άσε. Όλο copy-paste το έχω κάνει. Ταλαιπωρήθηκα μέχρι να το τελειώσω.


Απο αυτα που εχω δει υπαρχουν ειδικα παρκιν για διανυκτερευση αυτοκινουμενων. Μπορεις να παρκαρεις οπου επιτρεπεται μεν αλλα οχι να μεινεις νυχτα.

Απο την αλλη ειναι χιλιαδες αυτοι που καθε χρονο νοικιαζουν αυτοκινουμενο για τις δικοπες τους, οποτε δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

Μιλώντας με έναν φίλο που είναι ιδιοκτήτης ενός αυτοκινούμενου αν δε βγάλεις παραπέτια και τέντες και είσαι και λίγο διακριτικός δεν σε ενοχλεί κανείς και διανυκτερεύεις άνετα.
Βέβαια είναι και τα πάρκινγκ για αυτοκινούμενα με τις ανέσεις τους και το ρεύμα τους αλλά έχουν και το ένα κόστος άρα ανεβάζουμε το μπάτζετ.

Σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες που ταξιδεύουν με τροχόσπιτα. Έναν από αυτούς ψάχνω γιατί το φιλαράκι δεν είναι εύκαιρο για κουβέντα τώρα.

sanctusan
20/06/2018, 13:09
Μία απάντηση για Μπάκλη και Μπλίτσερ γιατί βλέπω καιρό τις κουβέντες περί κατάνα.

Εγώ το κατάνα το έμαθα από αυτό το βίντεο και το λάτρεψα https://www.youtube.com/watch?v=sSXNRZou7Ws

όταν όμως είδα πως είναι σταλήθεια έφαγα μεγάλη απογοήτευση.

sniper
20/06/2018, 13:19
Μία απάντηση για Μπάκλη και Μπλίτσερ γιατί βλέπω καιρό τις κουβέντες περί κατάνα.

Εγώ το κατάνα το έμαθα από αυτό το βίντεο και το λάτρεψα https://www.youtube.com/watch?v=sSXNRZou7Ws

όταν όμως είδα πως είναι σταλήθεια έφαγα μεγάλη απογοήτευση.

Κατάνα με ΠΑΣΟΚ, κατάνα με ΣΥΡΙΖΑ.

buckley
20/06/2018, 13:47
Μία απάντηση για Μπάκλη και Μπλίτσερ γιατί βλέπω καιρό τις κουβέντες περί κατάνα.

Εγώ το κατάνα το έμαθα από αυτό το βίντεο και το λάτρεψα https://www.youtube.com/watch?v=sSXNRZou7Ws

όταν όμως είδα πως είναι σταλήθεια έφαγα μεγάλη απογοήτευση.

Να μην απογοητεύεσαι φίλε μου ,όταν έσκασε μύτη το μηχανάκι αυτό, εποχή που το 90 % του φόρουμ ήταν αγέννητο βάλε με το μυαλό σου τι πάθαμε οι υπόλοιποι όταν είδαμε τη σχεδίασή του.Η εποχή μη ξεχνάς ήξερε μόνο από αερόψυξη, ζάντα εμπρός άλλοι 18 άλλοι 19 ίντσες και πίσω γάματα η πιο φαρδιά ήταν του replica cb 1100 r .Οπότε με αυτά τα κριτήρια-συνθήκες να αξιολογείς αδελφέ.
Τώρα για την χύμα διανυκτέρευση με το βαν έχετε το νου σας πάντως ,δεν είναι Ελλάδα που ο "πελάτης" έχει πάντα δίκιο.

sniper
20/06/2018, 13:51
Να μην απογοητεύεσαι φίλε μου ,όταν έσκασε μύτη το μηχανάκι αυτό, εποχή που το 90 % του φόρουμ ήταν αγέννητο ....

Και πότε ήτο αυτό;

buckley
20/06/2018, 13:57
Και πότε ήτο αυτό;

Όταν πετάξατε από το σπίτι την Α/Μ τηλεόραση ρε "νέος" .
Θα μπορούσα να του δώσω και πολιτική χροιά ,αλλά απέχω ξέρεις...

BLiTzER
20/06/2018, 14:01
Να μην απογοητεύεσαι φίλε μου ,όταν έσκασε μύτη το μηχανάκι αυτό, εποχή που το 90 % του φόρουμ ήταν αγέννητο βάλε με το μυαλό σου τι πάθαμε οι υπόλοιποι όταν είδαμε τη σχεδίασή του.Η εποχή μη ξεχνάς ήξερε μόνο από αερόψυξη, ζάντα εμπρός άλλοι 18 άλλοι 19 ίντσες και πίσω γάματα η πιο φαρδιά ήταν του replica cb 1100 r .Οπότε με αυτά τα κριτήρια-συνθήκες να αξιολογείς αδελφέ.
Τώρα για την χύμα διανυκτέρευση με το βαν έχετε το νου σας πάντως ,δεν είναι Ελλάδα που ο "πελάτης" έχει πάντα δίκιο.

Όταν εφευρέθηκε ο τροχός να δεις τι χαμός έγινε. Αλλά δε βλέπεις κανέναν να παίζει μαζί του σήμερα. Τον κάναμε μηχανάκια και αυτοκίνητα.

sniper
20/06/2018, 14:02
Όταν πετάξατε από το σπίτι την Α/Μ τηλεόραση ρε "νέος" .
Θα μπορούσα να του δώσω και πολιτική χροιά ,αλλά απέχω ξέρεις...

ΟΚ, έκανα τον κόπο και το έψαξα... ΟΚ, απο το 1981 μέχρι το 2006 που επιτέλους το σταμάτησαν, ότι πιο άσχημο έχω δει (μετά από κάτι Jawa και λοιπά δράματα).

sanctusan (https://www.moto.gr/forums/member.php?u=54046) , Μια χαρα όλα, καλά να περάσετε. :tooth:

sniper
20/06/2018, 14:03
Όταν εφευρέθηκε ο τροχός να δεις τι χαμός έγινε. Αλλά δε βλέπεις κανέναν να παίζει μαζί του σήμερα. Τον κάναμε μηχανάκια και αυτοκίνητα.

Όχι ρε, τον έχουν ακόμα κάτι γριές και προσπαθούν να εμφανίσουν τους χαμένους κοιλιακούς τους.

buckley
20/06/2018, 14:09
Μη τα παρεξηγείς αδελφέ ,καλά παιδιά είναι και τα δύο.Απλά την εποχή για την οποία μιλάμε το ένα ήταν αγέννητο και το άλλο δεν το αφήναν από το σπίτι ούτε να μυρίσει ρόδα, καταλαβαίνεις...
Ότι θες εδώ είμαστε και εννοείται όχι στείρα ουκιπέντια ενημέρωση ε...

sniper
20/06/2018, 14:11
Μη τα παρεξηγείς αδελφέ ,καλά παιδιά είναι και τα δύο.Απλά την εποχή για την οποία μιλάμε το ένα ήταν αγέννητο και το άλλο δεν το αφήναν από το σπίτι ούτε να μυρίσει ρόδα, καταλαβαίνεις...
Ότι θες εδώ είμαστε και εννοείται όχι στείρα ουκιπέντια ενημέρωση ε...

Έλα εδώ είσαι (https://www.youtube.com/watch?v=U2DI_nnYS_o). Μην το πολεμάς.


btw, εκείνη την εποχή, στην περιοχή που ζούσα, δεν κυκλοφορούσαν τπτ άλλο παρά κάτι φλορέτες στην καλύτερη, κι αυτά με προσοχή μην πατήσουν κοπριά από τα βόδια και φάνε low :tooth:

buckley
20/06/2018, 14:16
Έλα εδώ είσαι (https://www.youtube.com/watch?v=U2DI_nnYS_o). Μην το πολεμάς.


btw, εκείνη την εποχή, στην περιοχή που ζούσα, δεν κυκλοφορούσαν τπτ άλλο παρά κάτι φλορέτες στην καλύτερη, κι αυτά με προσοχή μην πατήσουν κοπριά από τα βόδια και φάνε low :tooth:

You have my sympathy ρε.

sniper
20/06/2018, 14:21
You have my sympathy ρε.

Τhat's OK. Σε καταλαβαίνω όμως. Κι εγώ λατρεύω τα Μ1, αν και αρχαιολογία πλεόν.

bulmont
20/06/2018, 14:21
Όταν εφευρέθηκε ο τροχός να δεις τι χαμός έγινε. Αλλά δε βλέπεις κανέναν να παίζει μαζί του σήμερα. Τον κάναμε μηχανάκια και αυτοκίνητα.

Εντάξει, το γλεντήσατε κα λίγο πρίν τα μοτό και τα αυτοκίνητα......

http://www.fities.gr/2018/02/t.html


396636

tsiggeno
20/06/2018, 15:03
Μιλώντας με έναν φίλο που είναι ιδιοκτήτης ενός αυτοκινούμενου αν δε βγάλεις παραπέτια και τέντες και είσαι και λίγο διακριτικός δεν σε ενοχλεί κανείς και διανυκτερεύεις άνετα.
Βέβαια είναι και τα πάρκινγκ για αυτοκινούμενα με τις ανέσεις τους και το ρεύμα τους αλλά έχουν και το ένα κόστος άρα ανεβάζουμε το μπάτζετ.

Σίγουρα υπάρχουν χιλιάδες που ταξιδεύουν με τροχόσπιτα. Έναν από αυτούς ψάχνω γιατί το φιλαράκι δεν είναι εύκαιρο για κουβέντα τώρα.[/QUOTE]p







το αυτοκινούμενο τροχόσπιτο μπορεί να σταθμεύση όπου και ένα κοινό ι.χ. (toyota corolla ας πούμε). εφόσον δεν ανοίξεις τα πλαινά παράθυρα, τέντα και δεν βγάλεις τραπεζοκαθίσματα είσαι οκ. τώρα αν επιλέξεις και να κοιμηθείς την στιγμή που εισαι σταθμευμένος no problem, αρκεί να επιτρέπεται η στάθμευση.
υπάρχουν χώροι στην ευρώπη που ονομάζονται camper stop που είναι στην ουσία φυλασσόμενη χώροι στάθμευσης που ανάλογα τις παροχές (ρευμα, νερό) κοστίζουν απο 7ευρώ έως 12 ευρώ το 24ωρο. τα fiat ducato αυτοκινούμενα τροχόσπιτα είναι απο τα καλύτερα τροχόσπιτα στο κόσμο και δεν το λέω εγώ (πού να το ξέρω άλλωστε) αλλά αυτοί που τα ξέρουν τα πράγματα καλύτερα απο μένα (https://infoservice.com.gr/motion/fiat-ducato-kalitero-aftokinoumeno-trochospito-2017/).
δεν ξέρω τί άλλη απορία έχεις ...... πάντως απο το να πας αεροπορικώς καλύτερα να το νοικιάσεις απο Ελλάδα και να γουστάρεις και την διαδρομή (είναι σίγουρα όμορφη) και όπου σου αρέσει το σταματάς (και θα σου αρέσει σε πολλά σημεία).
μακάρι να βοήθησα.

sanctusan
20/06/2018, 23:52
πάντως απο το να πας αεροπορικώς καλύτερα να το νοικιάσεις απο Ελλάδα και να γουστάρεις και την διαδρομή (είναι σίγουρα όμορφη) και όπου σου αρέσει το σταματάς (και θα σου αρέσει σε πολλά σημεία).

Το ξέρω αλλά δεν υπάρχει αντίστοιχος χρόνος και προτιμάμε να ξοδέψουμε το χρόνο μας σε στάσεις στην Ισπανία παρά στο δρόμο για να πάμε και να φύγουμε αμέσως.