PDA

View Full Version : F1z παπι



YAMAHA-F1ZR
19/06/2018, 18:01
Μαστορια και εμπειρογνωμονες καλησπέρα,

Μου χάρισαν ένα f1z και ως παλιός κάτοχος του ίδιου παπιου στα 18 μου, αλλα crypton r,το δέχτηκα με χαρά..

Το παπί αυτό ήταν έρωτας για μένα εμφανισιακά,το είχα σαν καινούριο μέχρι που μου το έκλεψαν το 2014.

Δεν έχω χρήματα για αγορά κάτι καλυτερου ούτε θα έδινα πχ 750+ ευρώ για να αγοράσω παπί 12 ετιας,οπότε για αρχή το μάζεψα λίγο,σέλα φρένα λαστιχα και το χρησιμοποιώ καθημερινά.

Το βασικό πρόβλημα που έχει και με έκανε να σας ψάξω είναι ότι πατιναρει Α-ΠΙ-ΣΤΕ-ΥΤΑ σε 1η και 2α ταχύτητα,τόσο που το έχω ονομάσει "μονοθέσιο" γιατί με δεύτερο άτομα ανηφόρα,δύσκολα...

Έχω απευθυνθεί σε δύο τεχνικούς (ο ένας γνωστός του πατέρα μου,ο άλλος άντρας της ξαδερφης μου) λέγοντας τους ότι προτιμώ να το φτιαξω,και οι δύο είπαν μην ασχολεισαι κάτι για φυγοκεντρα ότι είναι έτσι από τη μάνα τους κτλ..

Λέω εγώ ο άσχετος τώρα, δν θα στρώσει με δισκους??

Επίσης στην χειρότερη περίπτωση πόσα χρήματα χρειάζεται για να το κάνω να δουλεύει σωστά?
Επίσης ακούγεται και κάποιο ρουλεμαν μέσα στο μοτέρ οπότε είμαι διατεθημενος να "ανοίξω" μοτερ οικονομικά..

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα και περιμένω τις απόψεις σας

noodles
19/06/2018, 19:14
βρες εμπιστο μηχανικο για να κανεις δουλεια καλα και οσο φθηνα γινεται.

αν μιλαμε για προβλημα μονο στους δισκους συμπλεκτη, ξεμπερδευεις με 80-100ευρω ανταλλακτικα+εργασια.
αν εχει και αλλα θεματα μπορει να ανεβει αρκετα το κοστος.

billy84
25/06/2018, 23:41
Kαλά σου είπαν τα μαστόρια.Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα σε Kriss.Αλλάχτηκαν οι δίσκοι και πανω απο κάποιες στροφες δεν πατινάρει όμως πατινάρει χαμηλα και στο ξεκίνημα λογω φθοράς του φυγοκεντρικου.Αμφιβάλλω αν υπάρχει σαν ανταλλακτικο στην περιπτωση σου και μάλλον θα είναι πανάκριβο.Ρωτα ομως καλου κακου.