PDA

View Full Version : Η Οδύσσεια της Ακινήσιας



caesarsk
19/06/2018, 19:02
Θυμάμαι τον εαυτό μου να μπαίνει σε συνεργεία της BMW, σε συνεργεία της γειτονιάς, και να κοροϊδευει όλους τους άλλους BMW ιδιοκτήτες για τα προβλήματα τους με τα μηχανακΙΑ τους. Από το 2006 μέχρι και το 2015, μια μηχανή απροβλημάτιστη. Ούτε μπαταρία μου ζήτησε, ούτε θορύβους άκουγα, ούτε άξονας έσπασε, ούτε σασμάν κλάταρε, ούτε καμμιά από τις ειδικές βλακείες που άκουγα από τους άλλους χρήστες. Και να πεις ότι εγώ της είχα της δικιάς μου καμμιά ειδική μεταχείριση; Τα service, με το ζόρι γιατί βαριόμουν, και μόνο. Χιλιόμετρα, πολλά χιλιόμετρα, εθνική οδό, επαρχιακό δίκτυο, πόλη σαν παπί. Και αυτή εκεί. Λάδια, φίλτρα, τακάκια.

Και έρχεται εκείνη η αποφράδα μέρα του Νοεμβρίου του σωτήριου έτους 2015, και έχω το τρακάρισμα στην Εθνική. Ναι εκείνο που έκανα τον Superman πετώντας πάνω από τα αυτοκίνητα, παρέα με τα αδέρφια μου τα πουλιά, γνωρίζοντας την ελευθερία της πτήσης (την προσγείωση πρέπει να δουλέψω λίγο). Και μπλέκω με ασφαλιστικές, με συνεργεία που δεν τα ξέρω, με υπεύθυνες δηλώσεις, με εξαρτήματα που "δεν βρίσκονται", με πολύ δουλεία από μέρους μου και μεγάλες αφραγκιές, και εγωισμούς...και καταληγεί η μηχανή να μείνει ακινητοποιημένη μέσα σε ένα συνεργείο, λυμμένη για 2 χρόνια ακριβώς. 7/11/2015 το τρακάρισμα, 7/11/2017 την παρέλαβα στα χέρια μου.

Τι μπορεί να κάνει μια ακινήσια σε μια μοτοσυκλέτα; Τίποτα θεωρητικά. Στην πραγματικότητα, και παρόλη την χαρά μου που την είχα στα χέρια μου ξανά, τα προβλήματα, μικρά και μεγάλα, φαίνοταν από την πρώτη μέρα.

Καταρχήν ένα καλό service. Καινούργια μπουζί, λάδια, φίλτρο λαδιού, καινούργιο Κ&Ν αέρα, βαλβολίνες διαφορικού, ιμάντας δυναμό...Κόστος ανταλλακτικών (που είναι η δουλειά μου σε εντελώς δικές μου τιμές) 50 Ευρώ. Μου έχει πει ο μηχανικός ότι ακούει και το ενα μπεκ κάπως περίεργα, παίρνω και δυο μπεκ να τα έχω καβάτζα άλλα 35 Ευρώ (η BMW μου ζητούσε για τα ίδια 380 Ευρώ). Βάλε και την εργασία του μηχανικού μου (γιατι στην BMW δεν θα την πάω αλλά εκεί που εμπιστευόμαι) 150 Ευρώ. Με το ξεκίνημα βρίσκομαι 235 Ευρώ μείον. Στο συνεργείο λοιπόν ανακαλύπτουμε πως χάνει βενζίνη από την τρόμπα. Μετά απο τηλεφωνήματα κλείνετε ραντεβού στην BMW και αλλαγή και στις δύο τρόμπες, καθώς επίσης και στο πίσω μουαγιέ δωρεάν, λόγω ανάκλησης. Στην BMW όμως πάω δεν θα βρούμε τίποτα; Ναι το ήξερα εκ των προτέρων, από την στιγμή που την πήρα πως η μηχανή πατινάριζε, και μάλιστα άσχημα.

Ραντεβού για αλλαγή δίσκο πλατώ αφού πρώτα γίνει έλεγχος. Λύνοντας λοιπόν την μηχανή ανακαλύπτουμε πως από την ακινησία έχουν σκάσει όλες οι τσιμούχες του σασμάν και του διαφορικού και τα λάδια τα έχουν κάνει όλα χάλια. Ανακαλύπτουμε πως ο δισκός είναι φαγωμένος μεν αλλα μουλιασμένος στο λάδι, το πλατώ είναι σε καλή κατάσταση και πως οι τσιμούχες του άξονα και αυτές σκασμένες. Βάλε και 4 φλασάκια άσπρα που ζαχάρωνα...350 Ευρώ δίσκος και εργασια, και 30 Ευρώ όλες οι τσιμούχες άλλα 380 Ευρώ.

Χαρούμενος συνεχίζω τα χιλιόμετρα νομίζοντας πως τα προβλήματα μου τελειώνουν εδώ. Τι της λείπει της μηχανής; Ένα καλό πλύσιμο που της χρωστάω, και ένα ζευγάρι λάστιχα που από την ακινησία έχουν ξεραθεί. Ραντεβού για πλύσιμο σε γνωστό πλυντήριο πέριξ της Βουλιαγμένης, με φουλ εξτρα προγράμμα (λαιμούς εξατμίσεων και όλα). Πάω να την πάρω και την χαζεύω για πρώτη φορά με χαρά. Σαν να την έχω καινούρια ξανά. Δρόμο για λάστιχα σε γνωστό λαστιχάδικο της Λ. Αλεξάνδρας. Ανέβασμα στην ράμπα και τα καινούρια λάστιχα είναι στην θέση τους. 25 Ευρώ για πλύσιμο και 280 για λάστιχα πάμε αλλά 305 Ευρώ. Κάπου εδώ σκέφτομαι πως ήδη έχω σκάσει 925 Ευρώ που θα έπρεπε να τα βάλω στο ατύχημα. Αφού όλα είναι αποτέλεσμα της ακινησίας...Κάποιος όμως που τον λένε Murphy γελούσε.

Καβαλάω να φύγω από το λαστιχάδικο και μόλις πατάω φρένο γίνεται το καντράν μου χριστουγεννιάτικο δέντρο. Λαμπάκια αναβοσβήνουν, φρένα υπολειτουργούν, αναστροφή και πίσω. Έλεγχος ότι όλα εγιναν σωστά και δρόμο για συνεργείο. Πρώτες ενδείξεις πρόβλημα στο σεβρο. Ραντεβού Δευτέρα πρωτι στην BMW πάλι, έλεγχος (έλεγχος; δεν ειμαι σίγουρος), και η απόφαση βγήκε. Χτυπημένη μόναδα ABS. 1500 Ευρώ καινούρια. Τι λέτε ρε παιδιά; Πάτε καλά; Τι εναλλακτικές έχουμε; Μεταχειρισμένη ή καταργούμε το ABS με 150 Ευρώ. Μεταχειρισμένη; Μεταχειρισμένη. Εχεις να μου προτείνεις κάποιον; Πήγε σε αυτόν στην Παλλήνη. Είναι καλός.

caesarsk
19/06/2018, 19:03
Νέο σκέλος της Οδύσσειας, και ραντεβού για έλεγχο της μονάδας του. Συμφωνία και πληρωμή 600 Ευρώ για μονάδα, και 90 στην BMW για τοποθέτηση...690 Ευρώ το σύνολο. Καβαλάω την μηχανή, τα λαμπάκια σβηστά, τα μοτεράκια ακούγονται και πριν φτάσω σπίτι τα λαμπάκια ξαναναβουν. Το ρίσκο του μεταχειρισμένου, σε συνάρτηση με τον γκαντεμη, χτύπησαν. Το πρόβλημα εξαφανιζόταν και εμφανιζόταν περιστασιακά για πέριπου 15-20 μέρες και σε σύνολο 900 χιλιομέτρων, μέχρι που άναψαν και δεν ξαναέσβησαν...

Τηλέφωνο στον τύπο με τα ανταλλακτικά και ενημέρωση για κάποιον που επισκεύαζει στην Ηλιούπολη. Νέο ραντεβού για έλεγχο, συζήτηση, αποχωρισμός της μοτό ξανά για έλεγχο και το πόρισμα "Χτυπημένη μονάδα ABS". Αποφασίζουμε λοιπόν να πάρουμε τα καλύτερα μέρη από την παλιά και τα καλύτερα από την νέα και να χτίσει μια μονάδα σωστή. Κόστος; 75 Ευρώ γιατί άλλαξα τακάκια, και για τα υγρά φρένων που αλλάχτηκαν, αφού του άφησα την παλιά για ανταλλακτικά. Μετά από 3 μέρες η μηχανή είναι έτοιμη και πάω να την πάρω. Την έχω δοκιμάσει και είναι τέλεια.

Φεύγω ψιλοφοβισμένος και αποφασίζω να την τεστάρω στα δύσκολα. Γρήγορα κομμάτια, επαρχιακό δίκτυο, πόλη, έντονα φρεναρίσματα, απαλά...ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...εκτός...φυσικά θα υπήρχε ένα εκτός, μια σπογκώδη αίσθηση στην μπροστινή μανέτα. Ελεγχος και ανακαλύπτω πως στα χαλαρά φρένα (αυτά που ψυχολογικά πατάμε) η μπροστινή μανέτα σαν να χάνει πίεση. Τηλέφωνο στον επισκευαστή και από τους ελέγχους που μου ζητάει καταλαβαίνουμε πως το πρόβλημα είναι στις τσιμούχες της μπροστινής τρόμπας...η ακινησία και πάλι. Περιμένοντας να βρει τα τσιμουχάκια για να πάω και έχοντας κάνει συνολικά 1100 χιλιόμετρα, τα λαμπάκια του ABS ξαναναβουν για "Χαμηλή στάθμη υγρών" στην μονάδα.

Νέο ραντεβού αύριο στον επισκευαστή για έλεγχο και να μείνει πάλι η μηχανη εκεί, έχω φτάσει σε κόστος μέχρι τώρα 1690 Ευρώ στα 7000 χιλιόμετρα και χωρίς να έχω τελείωσει ουσιαστικά...αλλά το βασικότερο χωρίς να έχω μηχανή και να φοβάμαι να πάω οπουδήποτε με αυτή (με τα φρένα δεν παίζουμε), για μια μοτοσυκλέτα που όσο δεν την πρόσεχα δεν έδινα τίποτα!

Κάπου θα υπάρχει η Ιθάκη.

harris_x
19/06/2018, 20:22
Οχι ρε φιλε.....

Τι γκαντεμιά..... :(

Ελπιζω να ξεμπερδεύεις σύντομα και να βγούμε καμιά βραδυνή και μετα για περκερ... :D

o teos
19/06/2018, 20:37
Πουλά το και πάρε Honda:D:a22:

Πφφφ καλά ξεμπερδέματα ρε..τα βαπόρια έχουν τρεχάματα φιλε:p

ggs
19/06/2018, 20:43
Η (μεγάλη) ακινησία μάλλον είναι χειρότερη και από την κακή συντήρηση...

Δύο χρόνια!!!

Ρε φίλε, τι ήταν αυτο που σε καθυστέρησε περισσότερο;

harris_x
19/06/2018, 20:45
Πουλά το και πάρε Honda:D:a22:


Στις αυτοδιεγειρομενες γεννήτριες το λενε παραμενουσα μαγνητιση...

Στον εγκέφαλό σου που εχει κολλήσει στην εποχή που είχες αυτο το σιχαμερο γιαπωνέζικο κατασκεύασμα, πώς το λένε;;; :evil:

caesarsk
19/06/2018, 20:53
Η (μεγάλη) ακινησία μάλλον είναι χειρότερη και από την κακή συντήρηση...

Δύο χρόνια!!!

Ρε φίλε, τι ήταν αυτο που σε καθυστέρησε περισσότερο;

Μαλακίες συνεργειάδων, μαζί με ασφαλιστών και αφραγκιες. Ζητούσαν από την ασφαλιστική να φτιάξω την μηχανή (2000 Ευρώ ζημιά), εγωισμός δικός μου να δανειστώ, και κακός συντονισμός. Αναγκάστηκα και πήγα σε συνεργείο που με έστειλε η δική μου ασφαλιστική, που κάλυπτε την δουλειά με υπευθυνη δήλωση, και ασχολήθηκε μετά από πολύ πίεση δική μου. Σκέψου ότι τα ανταλλακτικά τα βρήκα ΟΛΑ εγώ.

caesarsk
19/06/2018, 20:54
Πουλά το και πάρε Honda:D:a22:

Πφφφ καλά ξεμπερδέματα ρε..τα βαπόρια έχουν τρεχάματα φιλε:p


Τα είδα και τα Honda...αν και...με βλέπω να γυρνάω σε κάτι χωρίς ABS, ESP, DPS, BRK, και αλλα ηλεκτρονικά...20 χρόνια πίσω


(έχε χάρη που είσαι γλυκό αγόρι, και έχω σχέδια για σένα...)

toyar
19/06/2018, 21:05
τι να πω αδελφε....
καλα τα λεφτα....
αλλα τετοια ψυχολογικη πιεση που εφαγες δεν αξιζει κανενα οχημα
πουλημα με προβλημα κοψοχρονια και παμε γι αλλα....
και στο λεω εγω που εχω γαιδουρινη επιμονη
τσιμουχες και abs ειναι δεδομενα απο ακινησια

caesarsk
19/06/2018, 21:11
τι να πω αδελφε....
καλα τα λεφτα....
αλλα τετοια ψυχολογικη πιεση που εφαγες δεν αξιζει κανενα οχημα
πουλημα με προβλημα κοψοχρονια και παμε γι αλλα....
και στο λεω εγω που εχω γαιδουρινη επιμονη
τσιμουχες και abs ειναι δεδομενα απο ακινησια

και ερχόμαστε στο άλλο ζήτημα...ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΩ!!!!! (δεν εξηγειται αυτο)

hidefnick
19/06/2018, 21:27
2 χρόνια ΔΕΝ είναι μεγάλη ακινησία.....

DrBig
20/06/2018, 06:13
Να γιατι vstrom :a014:

buckley
20/06/2018, 07:35
2 χρόνια ΔΕΝ είναι μεγάλη ακινησία.....

Καλά τα λέει ο πορνοστάρ ,ούτε ακινησία ούτε καν ακινήσια.
Ήτανε να στα βγάλει φίλε...
ΥΓ Άκου και μένα κάτι ξέρω από ακινησίες !

bulmont
20/06/2018, 08:40
Καλά τα λέει ο πορνοστάρ ,ούτε ακινησία ούτε καν ακινήσια.
Ήτανε να στα βγάλει φίλε...
ΥΓ Άκου και μένα κάτι ξέρω από ακινησίες !

Από κίνηση δεν κατέχεις πράμα.........
Τα 'χει φάει όλα το γκαράζι.............

devil's animal
20/06/2018, 08:57
Ρε Σοφ...περαστικά στην τσέπη ρε...
Και μακάρι να μην σου βγάλει τίποτα ξανά το ρδελο σου..
Τωρα το γιατί...νομίζω ότι είναι λίγο απ'όλα...δλδ δεν σου είχε βγάλει τόσα χρόνια και πιθανότατα να σου έβγαζε κάποια από αυτά εν καιρώ αν δεν είχες το ατύχημα...
Και φυσικά η ακινησία ξεραίνει τα πάντα...
Οι βενζίνες γίνονται κόλλες, κολλάνε τα ρεζερβουάρ, οι τρομπες, τα μπεκ...
Ξεραίνονται οι τσιμουχες που δεν λιπαίνονται, λαστιχακια, παπαρακια...και άλλα πολλά...
Αν δε το συνεργείο που την είχες την έβγαζε έξω το πρωί και την ξαναβαζε μέσα το απόγευμα που εκλεινε (έλλειψης χώρου), πάει να πει ότι έχει φάει άπειρο ήλιο και βροχή...
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα και είσαι τρανό παράδειγμα για όσους ρωτάνε εδώ μέσα κατά καιρούς για να τσιμπήσουν αυτή την "ευκαιρία" που κάθεται 2-3-4 χρόνια και την πουλάει ο γείτονας, φίλος, μπατζανακης κοψοχρονια...

buckley
20/06/2018, 08:59
Από κίνηση δεν κατέχεις πράμα.........
Τα 'χει φάει όλα το γκαράζι.............

Τι ήθελες ρε πορνόγερε να τα φάει το αγιάζι ?

caesarsk
20/06/2018, 15:55
Τι ήθελες ρε πορνόγερε να τα φάει το αγιάζι ?

Φοβάται ρε ο Ιάπωνας το αγιάζι;

Nostradamus
20/06/2018, 16:49
Περαστικα στην τσεπη και εκει να μεινει το πραγμα και να μην βγαλει αλλα ευχομαι..

Πολλα και διαφορα τα θεματακια που βγαζει, δεν νομιζω οτι ολα ειναι θεμα ακινησιας.. καποια ηταν για να βγουν..

ΟΙ τιμες της μαμα Πεμφε σε ανταλλακτικα απο την αλλη ειναι αδιανοητες!!! Ευτυχως που μπορις και βρισκεις λυσεις εκτος...

talimpan
20/06/2018, 18:07
Καλά τα λέει ο πορνοστάρ ,ούτε ακινησία ούτε καν ακινήσια.
Ήτανε να στα βγάλει φίλε...
ΥΓ Άκου και μένα κάτι ξέρω από ακινησίες !

Ακινησία δεν είναι αλλά πάλι δικαιολογούνται όλα αυτά σε μια μηχανή που δεν έχει κλείσει δεκαετήα;



Δεν πιστεύω να είναι παραπάνω.... επίσης caesarsk πόσα χλμ έχεις;

vaska
20/06/2018, 18:18
Ακινησία δεν είναι αλλά πάλι δικαιολογούνται όλα αυτά σε μια μηχανή που δεν έχει κλείσει δεκαετήα;



Δεν πιστεύω να είναι παραπάνω.... επίσης caesarsk πόσα χλμ έχεις;

2006 -2018 = 12 χρονάκια

vaska
20/06/2018, 18:23
Σοφ παρ' όλο που δεν είμαι Αθήνα έχω πολύ δυνατές άκρες σε ότι αφορά την χοντρή, από επισκευαστές μέχρι ότι θέλεις. Την επόμενη κάνε ένα τηλ ή έστω στείλε ένα μνμ δεν χάνεις τπτ. Αυτό με το "χτυπημένη μονάδα ABS" μου ακούγεται κάπως και το χρήμα δεν είναι για να ξοδεύεται άσκοπα και να πηγαίνει σε τσέπες που δεν πρέπει. Ο μαστρο Τζεπέτο κάνει θαύματα στις μονάδες και είναι και οικονομικός .
Τα φιλιά μου!:kiss::kiss:

caesarsk
20/06/2018, 19:06
Σοφ παρ' όλο που δεν είμαι Αθήνα έχω πολύ δυνατές άκρες σε ότι αφορά την χοντρή, από επισκευαστές μέχρι ότι θέλεις. Την επόμενη κάνε ένα τηλ ή έστω στείλε ένα μνμ δεν χάνεις τπτ. Αυτό με το "χτυπημένη μονάδα ABS" μου ακούγεται κάπως και το χρήμα δεν είναι για να ξοδεύεται άσκοπα και να πηγαίνει σε τσέπες που δεν πρέπει. Ο μαστρο Τζεπέτο κάνει θαύματα στις μονάδες και είναι και οικονομικός .
Τα φιλιά μου!:kiss::kiss:

Ελπίζω να μην χρειαστεί αλλά το Σάββατο θα μιλήσουμε ούτως η άλλως

bulmont
20/06/2018, 19:38
Φοβάται ρε ο Ιάπωνας το αγιάζι;

Πονάνε ρε τα παλληκάρια;;;;;;;;;;;;;

nassosxlvbros
20/06/2018, 22:01
Κουράγιο... 3.5 χρόνια έμεινε ακίνητο το Hornet (απλά λόγω αφραγκίας...),με μόνη κίνηση 1-3 ανάματα στο 4-6μηνο ή όποτε το θυμόμουν...τους τελευταίους μήνες είναι ξανά κάθε μέρα στο δρόμο όπως παλιά με μια αλλαγή λαδιών και φρέσκια μπαταρία.....Από την άλλη το Καζε από το 2002 όλη μέρα στον πόλεμο ποτέ δεν έκανε κιχ -με μηδαμινή συντήρηση από τους πρώην κατόχους του- μια ωραία πρωία έκαψε ηλεκτρονική...
Το Χάσκυ, 3-4 χρόνια παρατημένο κάτω από μια ελιά,πήρε μπρός μετά από ένα γενναίο καθάρισμα και 3 αλλαγές λαδιών και μία αντιψυκτικού....έχασε τα λάδια από το αμορτισσέρ μετά από 300 κμ αλλά οκ δεν ήταν και καινούργιο...Φρένα μπρος πίσω μια χαρά. Τι να πω....

panavour
20/06/2018, 22:30
Οταν αγορασα το er-5 με 2000 χλμ στο κοντερ πριν 5 χρονια ηταν σε ακινησια σε γκαραζ 12 χρονια.Δεν μου εκανε κιχ στα 47000 χλμ που του εκανα σε 5 χρονια και τωρα μονο μετα απο 17 χρονια (12 ακινησια+5 χρηση)μου εκοψε ντιζα γκαζιου,ντιζα συμπλεκτη,και κολλαρα και διοδους ψυκτικου συνολο ανταλλακτικων 80 ευρω +50 ευρω εργασια.
2 χρονια λοιπον δεν ειναι ακινησια,ειναι ενα μικρο διαλειμμα.
Καβασακι ομως οχι προπελλα.:wave2::wave2:

billy84
21/06/2018, 00:02
Τα είδα και τα Honda...αν και...με βλέπω να γυρνάω σε κάτι χωρίς ABS, ESP, DPS, BRK, και αλλα ηλεκτρονικά...20 χρόνια πίσω


(έχε χάρη που είσαι γλυκό αγόρι, και έχω σχέδια για σένα...)



Οπως σωστά είπαν και κάποια παιδιά,προφανώς δεν οφείλονται οι συγκεκριμένες βλαβες στην ακινησία μιας και τις ίδιες βγάζουν και αυτά που κινούνται!:D


Ομως για τη φτερούγα προτείνω να αναθεωρήσεις,το ανταγωνιστικό μοντέλο της (Ηοnda Crosstourer 1200) φτάνει 360.000km χωρίς προβληματα και συνεχίζει για χαβαλέ.Βέλγος ταξιδιάρης το κατάφερε.Θα μου πεις ''ήσουν μπροστά''?Και θα έχεις δίκιο.Θα σου απαντήσω όμως οτι βιάζω ένα Honda για σχεδον 200.000km και δεν καταλαβαίνει Χριστό.Οπότε ναι με αυτα τα εμπειρικά μου δεδομένα δε μου κανει εντύπωση.

Ευχομαι καλά ξεμπερδέματα και ποτέ ξανά ταλαιπωρία και προβλήματα.:beer:

caesarsk
21/06/2018, 11:17
Οποτε αφου δεν μπορω να αλλαξω μοτοσυκλέτα και συμφωνα με τα λεγόμενα σας τα γιαπωνεζικα δεν χαλανε .... ΝΑ ΨΑΞΩ να βρω Ιαπωνικες φλαντζες και τσιμουχες που δεν ξεραινονται απο την ακινησια!!!!

o teos
21/06/2018, 12:14
Η λυση ειναι απλη....
.
.
.
.
.

396665 σε μπλε navy


:whistle::tooth:

buckley
21/06/2018, 12:19
Οποτε αφου δεν μπορω να αλλαξω μοτοσυκλέτα και συμφωνα με τα λεγόμενα σας τα γιαπωνεζικα δεν χαλανε .... ΝΑ ΨΑΞΩ να βρω Ιαπωνικες φλαντζες και τσιμουχες που δεν ξεραινονται απο την ακινησια!!!!

Κουβέντα χθες με παλιό μηχανικό προπέλας ,στο κουρμπέτι από το 79.Η κουβέντα πάει στο εβεντ του φθινοπώρου στη Γερμανία που πάει για να πουλήσει κυρίως πια αλλά και να αγοράσει κανά σπάνιο ανταλλακτικό."Πρέπει να πάω αλλά δεν γουστάρω πολύ πια"."Στην τελευταία που πήγα είχαν μαζευτεί κοντά στο χώρο μας κάτι Ούννοι με σκοπό να διασκεδάσουν καταστρέφοντας ένα Suzuki gsxr 400".Μετά από μερικές δεκάδες μπύρες δούλεμα επί 5 λεπτά με το ρολόι στους κόφτες και πάλι από την αρχή, έπειτα θάψιμο στο χιόνι και κανιβαλικό σκηνικό στο οποίο ουρούσαν το μηχανάκι ,τους βάλαν χέρι από τη διοργάνωση να το κόψουν.
Όταν στο τέλος της "γιορτής" τους ειδοποιήσαν να μαζέψουν τα "σκουπίδια" τους, το ξανάβαλε μπρος ο ιδιοκτήτης και αποχώρησε...
Τι σου λέω τώρα ε ,τα πιο πολλά μου Ευρωπαικά είναι και μένα...

kons
21/06/2018, 13:30
Καλός φίλος από τον χώρο της προπέλας μου είπε πριν λίγο καιρό..... Η προπέλα και τα συνεργεία της σώθηκαν από τα ανταλλακτικά και τις εργασίες....

o_gavros
21/06/2018, 18:11
διαβαζοντας το θρεντ και αναλογιζόμενος και τις μαρτυριες του γείτονα μου κατόχου προπελεν σκαρβερ, ειλικρινά παλεύω να καταλάβω πως τόσο πολύς κόσμος επιλέγει μπεμβέ για ρόδα του.
Πέρα απο την καζούρα που ενίοτε κάνουμε, το κόστος ακόμα και για τα πιο απλά είναι στο θεό.
τα κόστη που λέει ο σιζαρσκ μου σήκωσαν την πίεση για παράδειγμα.
τι λέτε ρε μαλακες χαρτογιακάδες; θα πλήρωσω το μηχανάκι λες και αγοράζω σπίτι;;;
είναι γελοία πανακριβα και στο δικό μου-τουλάχιστον- το συμπαν, είναι λόγος να μείνω μακριά.

taisteal
21/06/2018, 18:25
Το scarver δεν θεωρείται προπελέν ΓιαΝΝ

Ας είναι οι τελευταίες ζημιές caesar

vstrider
21/06/2018, 19:38
Μάλιστα..
..αλλά το βασικό εγώ τουλάχιστον δεν το ξέρω.
2 χρόνια με ΤΙ κυκλοφορούσες?

toyar
21/06/2018, 20:37
εδω υπαρχει κοσμος που παιρνει VW και καμαρωνει κιολας:(

virus
21/06/2018, 20:54
με φωναξε κανεις;

kordix
21/06/2018, 21:06
διαβαζοντας το θρεντ και αναλογιζόμενος και τις μαρτυριες του γείτονα μου κατόχου προπελεν σκαρβερ, ειλικρινά παλεύω να καταλάβω πως τόσο πολύς κόσμος επιλέγει μπεμβέ για ρόδα του.
Πέρα απο την καζούρα που ενίοτε κάνουμε, το κόστος ακόμα και για τα πιο απλά είναι στο θεό.
τα κόστη που λέει ο σιζαρσκ μου σήκωσαν την πίεση για παράδειγμα.
τι λέτε ρε μαλακες χαρτογιακάδες; θα πλήρωσω το μηχανάκι λες και αγοράζω σπίτι;;;
είναι γελοία πανακριβα και στο δικό μου-τουλάχιστον- το συμπαν, είναι λόγος να μείνω μακριά.

Υπαρχουν αρκετα 1200 γνωατων μου, που εχουν φτασει 300.000+ κμ χωρίς σοβαρές βλάβες και αλλα που επαθαν πολλα στις 50.000 km. Σίγουρα υπαρχει πρόβλημα που σηκώνει πολύ κουβέντα. Θα επανέλθω αύριο.

Τα ανταλλακτικά ειναι πανακριβα αλλα ευτυχώς υπαρχουν πολλα aftermarket κσι πληθώρα μεταχειρισμένων. Αλλα στο δρόμο οδηγικά ειναι πολύ ευχάριστα και πολυτάλαντα γι' αυτό τα προτιμά ο κόσμος. Φυσικά πολλοι τα αγοράζουν για πουλ μουρ κτλ, τα οδηγούν με λάθος τρόπο και τα χαλάνε πριν χαλάσουν μόνα τους.

(Το σερβις του 1150 μου βγαίνει πολύ φτηνά).

caesarsk
21/06/2018, 21:37
διαβαζοντας το θρεντ και αναλογιζόμενος και τις μαρτυριες του γείτονα μου κατόχου προπελεν σκαρβερ, ειλικρινά παλεύω να καταλάβω πως τόσο πολύς κόσμος επιλέγει μπεμβέ για ρόδα του.
Πέρα απο την καζούρα που ενίοτε κάνουμε, το κόστος ακόμα και για τα πιο απλά είναι στο θεό.
τα κόστη που λέει ο σιζαρσκ μου σήκωσαν την πίεση για παράδειγμα.
τι λέτε ρε μαλακες χαρτογιακάδες; θα πλήρωσω το μηχανάκι λες και αγοράζω σπίτι;;;
είναι γελοία πανακριβα και στο δικό μου-τουλάχιστον- το συμπαν, είναι λόγος να μείνω μακριά.

Επετρεψε μου να σου αντιπαραθεσω κοστος ανταλλακτικών που έχω πληρωσει σε Honda και ΒΜW (και μερικές εργασίες)

Καθρέπτης Ηοnda 130 ΒMW 80
Πίσω φανάρι Honda 90 BMW 30
Πλαστικά διακοσμητικα Honda 650 ΒΜW 250
Βιδα (βιδα ρε γμτ) Ηοnda 10 ΒMW 3

Στο Honda σε συνοικιακο συνεργειο (σε οποιο) κάτω από 250 Ευρώ service δεν είχα πληρωσει. Service μεσα στην BMW 130 (υλικα και εργασια)

Γιατι BMW; Γιατι περίμενα τον γαμωΙαπωνα 12 χρόνια να βγάλει ενα μηχανακι που να με καλύπτει σε αυτά ακριβώς που θέλω, όπως τα θέλω, οταν τα θελω. Και με ειχε στο φτυσιμο. Και αναγκάστηκα να πάω να παρω μια ΜΠΟΥΡΟΥΧΑ, που δεν μ αρεσει οπτικά, με εναν κινητηρα που σιχαίνομαι να τον βλέπω, αλλα για 10 χρόνια με πηγαινει παντου οπως το θελω.

Η μόνη μαλακια ειναι οτι υπεγραψα συμβόλαιο με την γυναικα μου οτι δεν θα παρω αλλη μηχανη αν δεν καταστραφει ολοκληρωτικα αυτη απο ατυχημα...και ΔΕΝ παιρνει φωτια το μπουρδελο οπως πηρε εν κινησει το HONDA (γαμω την γκαντεμια μου μέσα).

caesarsk
21/06/2018, 21:38
Μάλιστα..
..αλλά το βασικό εγώ τουλάχιστον δεν το ξέρω.
2 χρόνια με ΤΙ κυκλοφορούσες?


Αυτοκινητο και κοπαναγα το κεφαλι μου στο τιμονι καθε φορα που περνουσε μηχανη διπλα μου και χτυπαγε η κορνα...και με περνούσαν για ασθενοφορο και με αφηναν περνάω

stefanos
21/06/2018, 22:25
Καλές βόλτες και καλά χιλιόμετρα από εδώ και πέρα.:beer:
Τα υπόλοιπα κατά την γνώμη μου αναμενόμενα είναι από όλους τους κατόχους bmw
και κατά τη γνώμη μου εντελώς φυσικά.
Το μηχανάκι αυτό από την στιγμή που βγήκε μέχρι σήμερα σε όλες τις εκδόσεις του
ήταν υπερβολικά περίπλοκο και φορτωμένο με περίπλοκα υποσυστήματα.
Λογικά χαλάνε πράγματα επειδή έχει πολλά πράγματα επάνω.
Δεν βλέπω κάτι περίεργο.
Έτσι είναι ιτα μηχανάκια

bmwr1100gs
22/06/2018, 00:18
BMW R 1100 GS του 1994 με 140.000 χιλιόμετρα.

Ο τύπος που το είχε πίστευε πως είχε βαρέσει μπιέλα και "φοβόταν" να το πάει στο συνεργείο. Το είχε αφήσει 5-6 χρόνια κάτω από ένα δέντρο. Το αγόρασα 500 ευρώ ουσιαστικά για ανταλλακτικά. Ο κινητήρα ήθελα απλά ρύθμισμα βαλβίδων.

Συνολικά χρειάστικέ αντλία βενζίνης και δισκόπλακες για ήταν από την μαμά και πολύ φαγωμένες.

Το κράτησα 5 χρόνια, του έκανα άλλες 20.000 μέσα στην πόλη.

Το γούσταρα πολύ, εάν δεν ήμουν τόσο κοντός (1,70) και δεν του έκανα χρήση παπιού, θα το κρατούσα για πάντα.

Όλα τα ηλεκτρονικά (ψεκασμοί, ABS, εγκέφαλοι) λειτουργούσαν τέλεια, μέχρι και την τελευταία μέρα που το είχα.

Τεχνολογία τόση όση πρέπει, ποιότητα κύλισης απίστευτη, αίσθηση ασφάλεια μοναδική, πολύ καλή κατανάλωση, εύκολο σέρβις και ανταλλακτικά αξεσουάρ τα πάντα παντού σε ότι τιμή ήθελα (ειδικά από ebay) και όλα αυτά με 500 ευρώ και χωρίς τον φόβο για κλοπή.

Να γιατί BMW και μάλιστα δεκαετίας 1990.

Να είναι καλά και να το ευχαριστιέται όποιος το έχει.

BLiTzER
22/06/2018, 00:38
Στα 140.000 χιλιόμετρα είναι ακόμα άστρωτα τα γιαπωνέζικα.

bmwr1100gs
22/06/2018, 00:52
Στα 140.000 χιλιόμετρα είναι ακόμα άστρωτα τα γιαπωνέζικα.

140.000 χιλιόμετρα και παρατημένο κάτι χρόνια στον ήλιο και το αγιάζι....

Έχω κάνει μ@λ@κίες στην ζωή μου, αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα μου έχουν βγει.

Οκ είμαι και κουλός οπότε δεν τα σκίζω τα μηχανάκια και γι αυτό, μάλλον, με αγαπούν και αυτά

BLiTzER
22/06/2018, 01:04
Είναι αλήθεια, πάντως, ότι δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά.







Εκτός από τα μπεμβέ. Τα μπεμβέ τα φτιάχνουν όπως παλιά. :lol:



@sof: Μηχανάκι-κουμπαρά δεν το κρατάμε. Μετά τις πρώτες 1-2 βλάβες, παίρνει πόδι.

Και δε δίνουμε υποσχέσεις που δεν μπορούμε να κρατήσουμε. Να, πήρες 2 μαθήματα ζωής σήμερα.

:p

rainmike
22/06/2018, 01:32
Γιατί δε βγάζουνε bmw παπί?

DrBig
22/06/2018, 05:54
BMW R 1100 GS του 1994 με 140.000 χιλιόμετρα.

Ο τύπος που το είχε πίστευε πως είχε βαρέσει μπιέλα και "φοβόταν" να το πάει στο συνεργείο. Το είχε αφήσει 5-6 χρόνια κάτω από ένα δέντρο. Το αγόρασα 500 ευρώ ουσιαστικά για ανταλλακτικά. Ο κινητήρα ήθελα απλά ρύθμισμα βαλβίδων.

Συνολικά χρειάστικέ αντλία βενζίνης και δισκόπλακες για ήταν από την μαμά και πολύ φαγωμένες.

Το κράτησα 5 χρόνια, του έκανα άλλες 20.000 μέσα στην πόλη.

Το γούσταρα πολύ, εάν δεν ήμουν τόσο κοντός (1,70) και δεν του έκανα χρήση παπιού, θα το κρατούσα για πάντα.

Όλα τα ηλεκτρονικά (ψεκασμοί, ABS, εγκέφαλοι) λειτουργούσαν τέλεια, μέχρι και την τελευταία μέρα που το είχα.

Τεχνολογία τόση όση πρέπει, ποιότητα κύλισης απίστευτη, αίσθηση ασφάλεια μοναδική, πολύ καλή κατανάλωση, εύκολο σέρβις και ανταλλακτικά αξεσουάρ τα πάντα παντού σε ότι τιμή ήθελα (ειδικά από ebay) και όλα αυτά με 500 ευρώ και χωρίς τον φόβο για κλοπή.

Να γιατί BMW και μάλιστα δεκαετίας 1990.

Να είναι καλά και να το ευχαριστιέται όποιος το έχει.

Η δεκαετια του 90 ηταν πριν την κατω βολτα για την προπελα. Μετα μπηκε στο νοημα. Κοιτουσα χτες επισημες αναφορες περι αξιοπιστιας μαρκων. Yamaha-honda-suzuki στο 10+ % και bmw στο 40+ % failure rates. Αυτες ειναι στατιστικες που αναφερονται σε περιπτωσεις που ξεπεζευεις και περιμενεις την οδικη εντος 3ετιας απ την αγορα της μηχανης.

teogtp
22/06/2018, 08:25
Γιατί δε βγάζουνε bmw παπί?

Θα αγόραζες παπί με €5000;

karellen
22/06/2018, 08:30
Επετρεψε μου να σου αντιπαραθεσω κοστος ανταλλακτικών που έχω πληρωσει σε Honda και ΒΜW (και μερικές εργασίες)

Καθρέπτης Ηοnda 130 ΒMW 80
Πίσω φανάρι Honda 90 BMW 30
Πλαστικά διακοσμητικα Honda 650 ΒΜW 250
Βιδα (βιδα ρε γμτ) Ηοnda 10 ΒMW 3

Στο Honda σε συνοικιακο συνεργειο (σε οποιο) κάτω από 250 Ευρώ service δεν είχα πληρωσει. Service μεσα στην BMW 130 (υλικα και εργασια)


32€ (τριάντα δύο ευρώ) κόστισε το 'πυραυλάκι' του φλοτέρ για το KLR,αυτό που είναι σαν τη μύτη του στιλό!

396684

buckley
22/06/2018, 08:49
32€ (τριάντα δύο ευρώ) κόστισε το 'πυραυλάκι' του φλοτέρ για το KLR,αυτό που είναι σαν τη μύτη του στιλό!

396684

Καλά μη σου βάλω τιμές ανταλλακτικών από γιαπωνέζικα μπουρδέλα που έχω γιατί θα κάνουν πάρτυ μερικοί.

bulmont
22/06/2018, 08:52
Καλά μη σου βάλω τιμές ανταλλακτικών από γιαπωνέζικα μπουρδέλα που έχω γιατί θα κάνουν πάρτυ μερικοί.



Βάλε μωρή κότα, το πάρτυ έτσι κι' αλλιώς γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kordix
22/06/2018, 08:59
Μετά το 2000 δεν υπήρχαν πολλες επιλογές για μεγάλο ιαπωνικό ας πούμε ον οφ. Επαιζε varadero vstrom και μετά το χάος. Και για αυτό το λογω πηρα gs 1150. Βαραντέρο ηθελα αλλα το οδήγησα και δεν μου αρεσε, τα strom 1000/είχαν τα θεματάκια τους, απόρριψα το 650 λόγω κυβικων αφου ήθελα ροπή αρα κυβικά. Ετσι πήρα το 1150 παρότι γιαπωνεζόφιλος. Το bmwάκι το βρίσκω ευχάριστο ακόμα μετα απο 50.000 στα χέρια μου, 104.000 συνολικά και χαίρομαι να το οδηγάω.
Φαντάζομαι πως το 1200 θα είναι ακόμα καλύτερο οδηγικά. Πιστεύω πως πούλησε τοσο πολυ γιατί δεν υπήρχε αξιόλογος ανταγωνισμός με εξαίρεση τα 950-990 που είναι αλλουνού παπα ευαγγέλιο.

Αλλα τώρα υπάρχουν πολλα και αξιόλογσ μεγάλα ον/οφ. Κι όμως ο κόσμος αγοράζει το lc με 22.000 στην Ελλάδα της κρίσης αλλα και στο εξωτερικό. Ναι το καλό χρηματοδοτικό παιζει σημαντικό ρόλο όπως και το πουλ μουρ αλλα είναι μόνο αυτά? Προφανώς οχι, ειναι καλά μηχανάκια, κανουν πολλα αλλά η ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με του Ιάπωνα κατα τη γνώμη μου.

Ομως δυστυχώς οι γιαπωνέζοι αφησαν για χρόνια την κατηγορία και δύσκολα θα την ξανακερδίσουν ή θα χρειαστεί να περάσουν χρόνια για να καλύψουν το κενό . Ο ανταγωνισμός -βλέπε ducati ktm triumph - εχει ξεφύγει για τα καλά. Ειδικά η ΚΤΜ εχει κανει εντυπωσιακές επενδύσεις και στο μέλλον θα πιάσει πρωτιά οπως το πάει σε πολλες κατηγορίες.

karellen
22/06/2018, 09:01
...το πάρτυ έτσι κι' αλλιώς γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::bawl::bawl:

buckley
22/06/2018, 09:06
:lol::bawl::bawl:

O Σταυράκος ο Ντέβιλ είναι καλεσμένος ρε, για να ξέρω από ποια μοδέλα να βάλω...
χαχαχα

rainmike
22/06/2018, 10:13
Δε θα αγόραζα τίποτα με 5000;)

devil's animal
22/06/2018, 12:26
Μετά το 2000 δεν υπήρχαν πολλες επιλογές για μεγάλο ιαπωνικό ας πούμε ον οφ. Επαιζε varadero vstrom και μετά το χάος.


ενω τωρα τι υπαρχει ρε Κωστα??:rolleyes: απο Ιαπωνες εννοω...γιατι ψαχνομαι και εγω αλλα δεν βρισκω κατι αξιολογο...



Αλλα τώρα υπάρχουν πολλα και αξιόλογσ μεγάλα ον/οφ. Κι όμως ο κόσμος αγοράζει το lc με 22.000 στην Ελλάδα της κρίσης αλλα και στο εξωτερικό. Ναι το καλό χρηματοδοτικό παιζει σημαντικό ρόλο όπως και το πουλ μουρ αλλα είναι μόνο αυτά? Προφανώς οχι, ειναι καλά μηχανάκια, κανουν πολλα αλλά η ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με του Ιάπωνα κατα τη γνώμη μου.

ενταξει, οποιος παιρνει bmw lc ενω υπαρχουν τα 1290 super adventure και triumph 1200 explorer ειναι απλα χαζος...

Ομως δυστυχώς οι γιαπωνέζοι αφησαν για χρόνια την κατηγορία και δύσκολα θα την ξανακερδίσουν ή θα χρειαστεί να περάσουν χρόνια για να καλύψουν το κενό . Ο ανταγωνισμός -βλέπε ducati ktm triumph - εχει ξεφύγει για τα καλά. Ειδικά η ΚΤΜ εχει κανει εντυπωσιακές επενδύσεις και στο μέλλον θα πιάσει πρωτιά οπως το πάει σε πολλες κατηγορίες.

εδω εισαι 100% μεσα...


:beer::beer::beer:

karellen
22/06/2018, 13:17
ενταξει, οποιος παιρνει bmw lc ενω υπαρχουν τα 1290 super adventure και triumph 1200 explorer ειναι απλα χαζος...

Για το συγκεκριμένο μην είσαι και τόσο σίγουρος,τα ηλεκτρολογικά που ταλανίζουν τα αδελφάκια του ακολουθούν και αυτό (μίζα),χώρια το βάρος.

devil's animal
22/06/2018, 14:29
Για το συγκεκριμένο μην είσαι και τόσο σίγουρος,τα ηλεκτρολογικά που ταλανίζουν τα αδελφάκια του ακολουθούν και αυτό (μίζα),χώρια το βάρος.



η μιζα φτιαχνεται μια για παντα με κοστος 300€...
το εκανε ο αδερφος μου στο δικο του 800αρι xc...
για το βαρος το δινουν 20 κιλα βαρυτερο που δεν ειναι αμελητεο σαν νουμερο απο μονο του αλλα στα 240 που ειναι το lc δεν ξερω κατα ποσο θα φαινεται το 260 που ειναι το explorer...παιζει ρολο και το ζυγισμα...
και απο την αλλη ειναι η τιμη...ενταξει...χαος...22 το ενα...17 το αλλο...5 χιλιαρικα ειναι αλλο ενα ΚΑΛΟ μηχανακι...

karellen
22/06/2018, 16:08
η μιζα φτιαχνεται μια για παντα με κοστος 300€...
το εκανε ο αδερφος μου στο δικο του 800αρι xc...
για το βαρος το δινουν 20 κιλα βαρυτερο που δεν ειναι αμελητεο σαν νουμερο απο μονο του αλλα στα 240 που ειναι το lc δεν ξερω κατα ποσο θα φαινεται το 260 που ειναι το explorer...παιζει ρολο και το ζυγισμα...
και απο την αλλη ειναι η τιμη...ενταξει...χαος...22 το ενα...17 το αλλο...5 χιλιαρικα ειναι αλλο ενα ΚΑΛΟ μηχανακι...

Σταύρο 22κ έχει με φουλ εξτρά,με πακέτα enduro pro,keyless,ετοιμασία navigator και άλλα τέτοια πομπώδη,αλλιώς πέφτει κι αυτό κάπου στα 17-17κάτι.
Το βάρος είναι παραπάνω γιατί τα 260 του Τ δηλώνονται ως άδειο,οπότε αυτόματα ανεβαίνει στα 280 εν αντιθέσει με το gs που είναι 240-245 (ανάλογα τη χρονιά) πλήρες!Ως πλήρης νοείται μία μοτοσυκλέτα με λάδια-υγρά κανονικά και βενζίνη στο 75% του ρεζερβουάρ (ε να μην κλέψουν κι εκεί λιγάκι?) :lol: Μιλάω για το απλό LC όχι το adventure.
Σαν πηγή χρησιμοποιώ το bikez γιατί το motorcyclespecs το έχω πιάσει πολλές αδιάβαστο και μάλιστα μια φορά έστειλα email στον ευγενέστατο.όπως αποδείχτηκε,δημιουργό του επισημαίνοντας μια σειρά λαθών στα ΧΤΧ.

Πόσο καιρό έχει αλλάξει μίζα ο αδελφός σου? Μακάρι πολύ,γιατί XC φίλου εδώ Καλαμάτα άλλαξε 2 φορές μίζα +μαντάρα πηνία κατόπιν.
To 1200 άφησε εμένα προσωπικά στη μέση του δρόμου στο τεστ ράιντ πρόπερσυ! Εντάξει μετα από 10 λεπτά πήρε πάλι μπρος (το σύνδρομο των 1050).

devil's animal
22/06/2018, 16:21
Σταύρο 22κ έχει με φουλ εξτρά,με πακέτα enduro pro,keyless,ετοιμασία navigator και άλλα τέτοια πομπώδη,αλλιώς πέφτει κι αυτό κάπου στα 17-17κάτι.
Το βάρος είναι παραπάνω γιατί τα 260 του Τ δηλώνονται ως άδειο,οπότε αυτόματα ανεβαίνει στα 280 εν αντιθέσει με το gs που είναι 240-245 (ανάλογα τη χρονιά) πλήρες!Ως πλήρης νοείται μία μοτοσυκλέτα με λάδια-υγρά κανονικά και βενζίνη στο 75% του ρεζερβουάρ (ε να μην κλέψουν κι εκεί λιγάκι?) :lol: Μιλάω για το απλό LC όχι το adventure.
Σαν πηγή χρησιμοποιώ το bikez γιατί το motorcyclespecs το έχω πιάσει πολλές αδιάβαστο και μάλιστα μια φορά έστειλα email στον ευγενέστατο.όπως αποδείχτηκε,δημιουργό του επισημαίνοντας μια σειρά λαθών στα ΧΤΧ.

Πόσο καιρό έχει αλλάξει μίζα ο αδελφός σου? Μακάρι πολύ,γιατί XC φίλου εδώ Καλαμάτα άλλαξε 2 φορές μίζα +μαντάρα πηνία κατόπιν.
To 1200 άφησε εμένα προσωπικά στη μέση του δρόμου στο τεστ ράιντ πρόπερσυ! Εντάξει μετα από 10 λεπτά πήρε πάλι μπρος (το σύνδρομο των 1050).

Από motorcyclespecs. co.za είδα τα specs και εδιναν γεμάτο το 260 για το explorer και γεμάτο το 240 για το bmw...δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο είναι ανακριβές...
Για τα λεφτά συμβουλευτηκα το car...καινούργια και τα 2...του 2018 και τα 2...στα bmw δεν είχε μηχανάκι κάτω από 22...στο explorer είχε 17...δεν κοίταξα extras γιατί η διαφορά είναι τεράστια...
Επίσης απ'οσο ξέρω τα φέρνουν ΠΑΝΤΑ φουλ έξτρα στην Ελλάδα τα bmw ..δεν ξέρω το γιατί...μάλλον θα φταιει η κρίση...:lol:

Ο αδελφός έχει αλλάξει ένα μηνα τώρα και είναι μια χαρα...βέβαια δεν έβαλετης triumph...ούτε αυτή που είχε τον καινούργιο κωδικό...πήγε στον Καλαμοβρακα και του έβαλε μια αμερικανική που χρησιμοποιεί η honda σε πολλά μοντέλα της..(αυτά είναι αυτά που μου είπε, όπως του τα είπε ο ίδιος)...
Βέβαια με το που το είχε πάρει ο αδερφός μου ένιωσε καλά στο πετσί του τι εστί ευρωπαϊκό...και υπ'οχψιν ο προηγουνενος είχε αλλάξει ήδη μια φορά και είχε και εγγύηση...έπρεπε να περιμένει 10λεπτα και τεταρτα για να πάρει μπροστά ...στην εβδομάδα είχε σιχτιρισει ου ολίγες φορές...εδώ και ένα μήνα είναι κομπλε...
Του είπε ότι τις έχει βάλει σε πολλούς και κανένας δεν του το έχει πάει πίσω...
Θα δείξει...
Εν ολίγοις από bmw π.χ. f800gs νομίζω ότι είναι καλύτερο...όπως και το explorer...σίγουρα πιο vfm....

buckley
22/06/2018, 19:21
Σταύρο 22κ έχει με φουλ εξτρά,με πακέτα enduro pro,keyless,ετοιμασία navigator και άλλα τέτοια πομπώδη,αλλιώς πέφτει κι αυτό κάπου στα 17-17κάτι.
Το βάρος είναι παραπάνω γιατί τα 260 του Τ δηλώνονται ως άδειο,οπότε αυτόματα ανεβαίνει στα 280 εν αντιθέσει με το gs που είναι 240-245 (ανάλογα τη χρονιά) πλήρες!Ως πλήρης νοείται μία μοτοσυκλέτα με λάδια-υγρά κανονικά και βενζίνη στο 75% του ρεζερβουάρ (ε να μην κλέψουν κι εκεί λιγάκι?) :lol: Μιλάω για το απλό LC όχι το adventure.
Σαν πηγή χρησιμοποιώ το bikez γιατί το motorcyclespecs το έχω πιάσει πολλές αδιάβαστο και μάλιστα μια φορά έστειλα email στον ευγενέστατο.όπως αποδείχτηκε,δημιουργό του επισημαίνοντας μια σειρά λαθών στα ΧΤΧ.

Πόσο καιρό έχει αλλάξει μίζα ο αδελφός σου? Μακάρι πολύ,γιατί XC φίλου εδώ Καλαμάτα άλλαξε 2 φορές μίζα +μαντάρα πηνία κατόπιν.
To 1200 άφησε εμένα προσωπικά στη μέση του δρόμου στο τεστ ράιντ πρόπερσυ! Εντάξει μετα από 10 λεπτά πήρε πάλι μπρος (το σύνδρομο των 1050).

Όντως στοιχεία αλλά και φωτό πολλές φορές άλλα αντ΄άλλων...

caesarsk
22/06/2018, 20:56
Όντως στοιχεία αλλά και φωτό πολλές φορές άλλα αντ΄άλλων...

Εσενα τον απο πανω, ο νεανιας, σε πετυχα σε βιντεο, και σκεφτομαι...ΝΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ;;; η να σε κραταω και να σε εκβιαζω;;;

mia_zoi_kawa
22/06/2018, 23:12
Θα πω και εγώ την παπάρια μου αν και θα ξεφύγω λίγο από το θεμα...Χωρίς να εχω στην κατοχή μου ποτέ ευρωπαϊκό μηχανάκι θεωρώ ότι οι Ευρωπαίοι σιγά σιγά φτάνουν τους Ιάπωνες σε ποιότητα στα adv για μια σειρά από λόγους.

Η ευρωπαϊκή ένωση είναι ένας υπερεθνικος οργανισμός με προϋπολογισμό που δεν τον φτάνει η Ιαπωνία. Τα ποσά με τα οποία τα τελευταία χρόνια η ΕΕ χρηματοδοτεί την τεχνολογικη καινοτομία είναι υπερογκα (και κάποια από αυτά τα καρπώνεται η bmw)και απέχουν κατά πολύ από αυτά που μπορεί να διαθέσει η ιαπωνική οικονομία στην βιομηχανία της.Ασσοςστο μανίκι της bmw λοιπόν.

Η αγορά της Ευρώπης είναι πολύ ανταγωνιστική για την ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία και τα περιθώρια κέρδους μικρά σε σχέση με άλλες αγορές. Πχ ποιος γαμει την αγορά της Ευρώπης (δεν είμαστε το κέντρο πλέον του κόσμου) όταν στην αγορά της Ινδίας πουλιούνται 20 Εκατομμύρια μοτοσυκλέτες τον χρόνο. ( Ναι 20 εκατομμύρια μόνο Ινδία... Κάντε την διαίρεση για το πόσες κάθε μέρα)

Σε συνέχεια του παραπάνω οι ιαπωνικες εταιρείες δίνουν μεγάλη βάση σε χώρες όπως το Μεξικό και η Τουρκία η Ινδονησία κτλ δηλαδή χώρες με μεγάλο πλυθησμο και μεγάλες αγορές. Εκεί τα μερίδια τους είναι τεράστια και ακλόνητα. Σαν αποτέλεσμα είναι να μην τους ενδιαφέρουν κατηγορίες όπως είναι τα adventure άλλα περισσότερο τα παπάκια και όλα τα μικρά μηχανάκια.

Οι ιαπωνικες εταιρείες (ειδικά η honda) κατανοεί το τέλος της βενζινοκινησης και της αυτοκίνησης. Επενδύει ποσά στην ηλεκτροκίνηση στην αυτόνομη κίνηση ενώ πρόσφατα ξεκίνησε και την παραγωγή επιβατικών αεροσκαφών πολυτελείας. Λόγω των παραπάνω αφιερώνονται οικονομικοί και ανθρώπινοι πόροι (μηχανικοί) σε τομείς που δεν έχουν σχέση με τις μοτοσυκλέτες.

Πάντως παρόλα αυτά αγαπητοι οι Γερμανοί νιώθω ότι είναι απατεωνες. Για παράδειγμα πρόσφατα ηθελα να αγοράσω αμάξι και κοίταζα για το vw up. Kουφαθηκα όταν είδα αμάξια να έχουν 40.000χιλιομετρα και να έχουν μπει σε συνεργείο για κιβώτιο. Δεν είναι δυνατόν ρε φίλε μου η suzuki να φέρνει αμάξια από την Ινδία (suzuki maruti) και να δίνει 6 χρόνια εγγύηση και οι Γερμανοί να πουλάνε πανάκριβα τα ευρωπαϊκά και καλα και να τα εγγυώνται 2 χρόνια. Μπορεί να σας φαίνονται αχετα ολα αυτά με τις μοτοσυκλέτες αλλά δεν είναι.

ΥΓ Η sym αξίζει συγχαρητήρια

buckley
23/06/2018, 05:42
Εσενα τον απο πανω, ο νεανιας, σε πετυχα σε βιντεο, και σκεφτομαι...ΝΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΣΤΕΓΝΑ;;; η να σε κραταω και να σε εκβιαζω;;;

http://www.athensvoice.gr/culture/book/342934_istories-logokrisias

TsoliasGR
26/06/2018, 00:26
ΥΓ Η sym αξίζει συγχαρητήρια
ΘΑΥΜΑ-ΘΑΥΜΑ! :bawl::bawl::bawl:
Πως και έτσι;Σε έπεισα για το wolf? :a01:

mia_zoi_kawa
26/06/2018, 04:24
Καμία σχέση. Εσύ ισως τους κάνεις και δυσφήμιση με τον τρόπο τα υποστηρίζεις ...

nassosxlvbros
26/06/2018, 07:43
Γιατί δε βγάζουνε bmw παπί?

Διότι θα κόστιζε σα 2 Κρυπτον... :D

nassosxlvbros
26/06/2018, 07:57
Θα γράψω και αυτό και θα σταματήσω: Σαν κάτοχος μπεμβε αμαξιού δηλώνω πως πλήρωσα μια πανάκριβη μαλακία για έναν και μόνο λόγο: Την απίστευτη αίσθηση ασφάλειας που νιώθεις με όσο και να τρέχεις.Θες 80; θες 180 δε βλέπεις διαφορά...
Απο κει και πέρα είναι ένα αμάξι με αρκετά σχεδιαστικά φάουλ συν όλα τα μικροθέματα που βγάζει από καιρό σε καιρό.
Σαν κάτοχος δεύτερου σκισμένου αμαξιού πόλης (Ford Fiesta MK4)στην κατοχή μου εδώ και 20 χρόνια απλά αναφέρω πως ΟΣΕΣ ζημιές έχει βγάλει το 116 στη δεκαετία το φιέστα ούτε καν ξέρει τι είναι,παράδειγμα πολλαπλασιαστές,δυναμό και κρεμαγιέρα check engine είναι άγνωστες λέξεις για το φιεστάκι...Χωρίς υπερβολές μέχρι τα 165000 κμ δεν ζήτησε ούτε λάμπα στόπ....
Εννοείται συνεχίζει ακάθεκτο με πάνω από 450000 κμ στο κοντέρ.
Το Χόρνετ πέραν των αναλώσιμων/μπαταριών και ενός ανορθωτή (πόσο κλασικό πια...)συνεχίζει προς την πρώτη του εκατοντάδα...

BMW 1200 GS γείτονα με ευλαβική χρήση και ΜΟΝΟ ταξίδια έχει ήδη αλλάξει άξονα κορώνα/πινιον για δεύτερη φορά...ο λόγος όπως μου είπε είναι πως δεν έχει δυνατότητα λίπανσης ή κάτι τέτοιο,και στη δεύτερη αλλαγή μπήκε πατέντα να λιπαίνεται...τι να πεις...μηχανη που την πλήρωσε όσο το αμάξι μου (24000€) να έχει τόσο τραγικό λάθος...

TsoliasGR
27/06/2018, 11:32
Καμία σχέση. Εσύ ισως τους κάνεις και δυσφήμιση με τον τρόπο τα υποστηρίζεις ...

Πως και έτσι;Για στειλε μου την άποωη σου γιατί ειμαι περίεργος να διαβάσω....

o_gavros
27/06/2018, 16:36
Παίδες, μην αρχίσουμε καυγά σα να είμαστε στο 2ο διάλειμμα,οκ;

τζαστ σεην.

rainmike
27/06/2018, 18:06
Παίδες, μην αρχίσουμε καυγά σα να είμαστε στο 2ο διάλειμμα,οκ;

τζαστ σεην.

Ξενέρωτε:a014:

o_gavros
27/06/2018, 18:55
καταμεσής της εβδομάδας και με λες ξενέρωτο; Δε νομιζω Τάκη.
Παρασκευές μετα τη δώδεκα έχουν νόημα τέτοια σκληρά ποστ με αποσιωπητικά όλο νόημα :p

rainmike
27/06/2018, 19:02
καταμεσής της εβδομάδας και με λες ξενέρωτο; Δε νομιζω Τάκη.
Παρασκευές μετα τη δώδεκα έχουν νόημα τέτοια σκληρά ποστ με αποσιωπητικά όλο νόημα :p
Aσε ρε αμέσως να τους κόψεις ,ασε να πέσει κάνα μπινελίκι:a26:

giannisgr
28/06/2018, 11:30
Δεν υπάρχει επαφή στην αξιοπιστία Ευρώπη - Ιαπωνία. ....