PDA

View Full Version : Οδηγική Συμπεριφορά..Μηχανών.



Σελίδες : [1] 2 3 4

haf
20/06/2018, 20:02
35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός:alien:

Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων:)

telegonos
20/06/2018, 20:10
Μην πας στο γρήγορο (δεξιό) πέρασμα. Άστους να πηγαίνουν όσο αυτοί νομίζουν, εσύ πήγαινε δεξιά.

Άμα έρχεται πιο γρήγορος από εσένα, έχεις το νου σου, στην πρώτη ασφαλή ευκαιρία του κάνεις χώρο να περάσει. Οτιδήποτε άλλο είναι σπατάλη.

George_Sp
20/06/2018, 20:14
είσαι και σκουτεράς που δεν είναι μηχανή.....εδώ μέσα είναι moto. λες και αυτά που λες... στην πυρά! :lol:

nopattern
20/06/2018, 20:21
Δεν είσαι μόνος εκεί έξω! Έχω παρόμοιες εμπειρίες τον λιγο καιρό που κινούμαι στις δυο ρόδες. Συνέχισε να κανεις αυτό που κανεις, κάνε χώρο, άσε τους να περνάνε. Η εμπειρία χτίζεται σιγά σιγά, δεν μπορούμε να την βιάσουμε. Πρόσεχε και μη δίνεις σημασία. Εχει τύχει να μου κορνάρουν και μάλλον βρίζουν αυτοκίνητα επειδή είμαι στη λωρίδα τους. Ο μόνος λόγος που έφυγα είναι γιατί δεν ξέρω ποσο μ@λακας είναι αυτός που το οδηγεί και τι βλακεία μπορεί να κάνει. Κατά τα αλλά αστούς να λένε!!! Και να κάνουν :-)

mia_zoi_kawa
20/06/2018, 21:12
Φίλε μου καλως ήρθες στον κόσμο των δύο τροχών .Ελπιζω να σε παρηγορήσω αν σου πω ότι είμαι πανω από 30 χρονιά μοτοσυκλετιστης και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Κάθε μέρα κάνω καμιά 100 άρια χιλιόμετρα στην Αθήνα και αν και ήρεμος οδηγός κάθε μέρα σπάω το κεφάλι μου αν θα πρέπει να οδηγάω αμυντικά ή επιθετικά σε κάθε δρόμο για να είμαι περισσότερο ασφαλής. Τελικά επιλέγω κατά περίπτωση.(όταν οδηγάς επιθετικά σε σέβονται τα δίτροχα και τα τετράτροχα ζωα)

Σήμερα πχ πήγε με με σκοτώσει ένα vstrom που αποφάσισε να διασχίσει παράνομα κάθετα την Ποσειδώνος...(εγώ ήμουνα με παπί με έιδε και με έγραψε στα α.. του)

Επειδή όπως σου είπα είμαι 30 χρονιά μοτοσυκλετιστης πιστεύω ότι το πρόβλημα έγκειται ότι στις αρχές τις δεκαετίας του 90 με την άφιξη των σκούτερ και την εύκολη χρηματοδότηση από τις τράπεζες. Ο μοτοσυκλετισμος σταμάτησε να είναι μια υποκουλτούρα μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων που αγαπάγε πραγματικά τα δίκυκλα και έγινε μαζικός στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το ότι αλληλεπιδρούμε 1000 (1000 ; ) άτομα σε ένα φόρουμ και σκεφτόμαστε ρομαντικά για τις μοτοσυκλέτες δεν σημαίνει ότι εκατοντάδες χιλιάδες μοτοσυκλετιστες στην Ελλάδα έχουν τις ίδιες αξίες με εμάς ή την ίδια κουλτούρα. Η συμμετοχή μας όμως σε τέτοια κοινωνικά δίκτυα πάντα βοηθάει.

Καλή συνέχεια στους δύο τροχούς.

ΥΓ. Να προσέχεις ειδικά Παρασκευή και Σάββατο. Είναι οι μέρες που βγαίνουν όλοι οι χαροι στον δρόμο..

harris_x
20/06/2018, 21:22
Ο,τι σου ειπαν παραπανω, αν κανεις ακρη οταν καποιος αλλος ειναι πισω σου, ολα θα ειναι ok ;)

haf
20/06/2018, 21:31
Τελικά τα πάντα είναι θέμα παιδείας στην παρούσα περίπτωση οδηγικής. Δεν εθελοτυφλώ, απλά περίμενα μεγαλύτερο σεβασμό μεταξύ των μηχανών..

o_gavros
20/06/2018, 21:39
αφελώς τον περίμενες,αν μου επιτρέπεις.
άμα εγώ είμαι ζώον, τότε και αερόστατο να οδηγώ πάλι σα ζώον θα το πηγαίνω.
Υπομονή και βάγια κον ντίος που λέμε.

harris_x
20/06/2018, 21:39
Τελικά τα πάντα είναι θέμα παιδείας στην παρούσα περίπτωση οδηγικής. Δεν εθελοτυφλώ, απλά περίμενα μεγαλύτερο σεβασμό μεταξύ των μηχανών..

Δεν αντιλεγω, αλλα σεβασμός ειναι και αν κανεις διηθηση με αργό ρυθμό, να κανεις ακρη ;)

haf
20/06/2018, 22:18
Δεν αντιλεγω, αλλα σεβασμός ειναι και αν κανεις διηθηση με αργό ρυθμό, να κανεις ακρη ;)


Αυτό κάνω φίλε μου, δεν έχει νόημα να καθυστερώ κάποιον πιο γρήγορο

sanctusan
20/06/2018, 23:38
Έχω το ίδιο πρόβλημα στους δρόμους της αθήνα γιατί είμαι από επαρχία και η αθήνα μου φαίνεται πιο ζούγκλα από το να κάνεις εντούρο ανάμεσα σε πεύκα και ένα κοπάδι ζώα μαζί.
Πάντα αφήνω να περάσουν οι άλλες μοτοσυκλέτες πριν από μένα και ακόμα και τότε δεν ξέρεις από που θα σου έρθει. Μερικές φορές δεν προλαβαίνεις να τους δεις από τον καθρέφτη.

taisteal
20/06/2018, 23:43
Στο Σε είδα

-Σε είδα με τη σκουτερομπανιέρα σου να μην κάνεις άκρη
και να πηγαίνεις σαν χελώνα,δημιουργώντας ουρά από πίσω σου

:lol::lol:

(χιουμοράκι,ε;))

BLiTzER
21/06/2018, 00:28
35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός:alien:

Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων:)

Ο δρόμος είναι δημόσιος και ο καθένας κινείται όπως γουστάρει. Δε γίνεται να επιβάλλουμε σε όλους τον δικό μας ρυθμό και να τον θεωρούμε και σωστό κιόλας επειδή είναι δικός μας. Αν είσαι πιο αργός, μην ενοχλείς, μείνε στην άκρη, και δε θα σε ενοχλήσει κανείς. Ξανά, ο δρόμος είναι δημόσιος. Να είσαι προετοιμασμένος για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Μην εκπλήσσεσαι, μην τρομάζεις. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα.

S705
21/06/2018, 00:36
Στο είπαν από επάνω, εμπειρία. Θα αποκτήσεις εμπειρία και όλα θα είναι αλλιώς.
Βαβαια ισχύει ότι είπε ο γαύρος, ο κάφρος ότι και να οδηγεί θα μείνει κάφρος.
Για αρχή έχε το νου σου και κάνε λίγο στην πάντα. Μπορεί αυτό που εσένα φέρνετε επικίνδυνο για τον άλλον να είναι κάτι απλό.
Προσωπικά ενώ μπορώ να κινηθώ με ασύλληπτους ρυθμούς μέσα στην κίνηση και με το παπί και με την μηχανή, δεν το κανω.παω όμως σβέλτα και άμα βρεθεί πίσω μου κανένας βιαστικός του κάνω χώρο να περάσει, έχω κερδίσει τόσο χρόνο με την μηχανή σε σχέση με το αμάξι που δεν κάθομαι να ασχοληθώ για 2-3λεπτα.

Πιο επικίνδυνο βρίσκω αυτούς που επειδή είναι φίσκα η αριστερή πλευρά που κάνουμε διηθηση να πηγαίνουν στην δεξιά. Ρε φίλε δεν χωράει αμάξι - μηχανή - αμάξι μηχανή - αμαξι. Το αμάξι στην μεσαία λωρίδα άμα κάνει και κλειστεί ή τρομάξει από τον π. χ. Δεξιό του θα κάνει αριστερά και θα τρακάρει την μηχανή στα αριστερά!

sanctusan
21/06/2018, 00:37
Ο δρόμος είναι δημόσιος και ο καθένας κινείται όπως γουστάρει. Δε γίνεται να επιβάλλουμε σε όλους τον δικό μας ρυθμό και να τον θεωρούμε και σωστό κιόλας επειδή είναι δικός μας. Αν είσαι πιο αργός, μην ενοχλείς, μείνε στην άκρη, και δε θα σε ενοχλήσει κανείς. Ξανά, ο δρόμος είναι δημόσιος. Να είσαι προετοιμασμένος για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Μην εκπλήσσεσαι, μην τρομάζεις. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα.


Σας είδα, καθυστερημένοι ποδηλάτες, να πιάνετε ολόκληρες λωρίδες στην παραλιακή και να αναγκάζετε τους εξίσου καθυστερημένους αυτοκινητιστές να αλλάζουν λωρίδες όπως να'ναι, να βγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα, με σοβαρό κίνδυνο να πάρουν κάποιον κακομοίρη παραμάζωμα. Ψοφήστε λίγο, κατά προτίμηση στην άκρη.

Είναι δημόσιος ο δρόμος φίλε
:wave2::wave2::wave2::wave2:

taisteal
21/06/2018, 00:38
:a014::a014:

BLiTzER
21/06/2018, 00:40
Είναι δημόσιος ο δρόμος φίλε
:wave2::wave2::wave2::wave2:

Ναι. Τι; Γράφω κάπου ότι δεν είναι ή ότι φοβάμαι που οι άλλοι κινούνται διαφορετικά από μένα; :lol:

Δεν πειράζει. Κολακεύομαι που έψαξες να βρεις παλιό μου ποστ, απλά για να γράψεις κάτι άκυρο. Μάλλον το περίμενες μήνες, μη στο χαλάσω. :pink:

o teos
21/06/2018, 00:40
Ο δρόμος είναι δημόσιος και ο καθένας κινείται όπως γουστάρει. Δε γίνεται να επιβάλλουμε σε όλους τον δικό μας ρυθμό και να τον θεωρούμε και σωστό κιόλας επειδή είναι δικός μας. Αν είσαι πιο αργός, μην ενοχλείς, μείνε στην άκρη, και δε θα σε ενοχλήσει κανείς. Ξανά, ο δρόμος είναι δημόσιος. Να είσαι προετοιμασμένος για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Μην εκπλήσσεσαι, μην τρομάζεις. Θα σε γλιτώσει από πολλά προβλήματα.

+675 καιιι καιιι όποιος φοβάται πεφτει και κοιμάται..αν είσαι αργός αν φοβάσαι αν νιώθεις ανασφάλεια τότε υπάρχει ένα φοβερό πράγμα που λέγεται δεξιά λωρίδα...κάτσε εκεί..το οτι εσυ θεωρείς το ρυθμό σου γρήγορο αυτό δε λέει τίποτα..για κάποιον άλλο είσαι χελώνα και μπορεί να του σπάσεις τα νεύρα με αποτέλεσμα να σε περασει φιλερ..αν έχει κίνηση και είσαι στην αριστερή συνήθως όποιος έρχεται από πίσω εκτός αν είναι ηλίθιος σου δίνει 2-3 σημάδια ότι είναι εκεί ώστε να κάνεις στην άκρη..το φαινόμενο με ανθρώπους που δεν κάνουν στην άκρη είναι συνηθέστερο από αυτό που περιγράφεις Εσύ να ξέρεις και συνήθως αυτούς του περνάμε φιλερ και με όσα επειδή μας έχουν εγκλωβίσει κάνα 5 λεπτό πίσω τους..:wave2:

Υγ:τα σκούτερ ΔΕΝ είναι μηχανές..:D:smokin:

S705
21/06/2018, 02:56
Ποπό ρε παιδί μου, πως ξεχειλίζει έτσι η ευγένεια!

nassosxlvbros
21/06/2018, 06:39
35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν .....+++
Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων:)


35 χρόνια στο δρόμο είναι αρκετά για να γνωρίζεις πόσο κάφροι είναι όλοι γύρω σου ασχέτως τι οδηγούν...Απλά 35 χρόνια μετά προσαρμόζεσαι σε ότι κι αν οδηγείς....πας αργά; δεξιά και μόνο δεξιά.ΚΑΙ δεν ενοχλείς,και θα έχεις τα 1000 δίκια σε κάθε παρατήρηση/κορνάρισμα.

Καλημέρες

haf
21/06/2018, 07:40
Καλημέρα σε όλους

πολύ χαίρομαι απ’ όσα διαβάζω πρυτανεύει κυρίως η λογική, τώρα από κει και πέρα υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα.. και καλά κάνουν, εννοείται βέβαια ότι δεν γεννηθήκαμε χθες και καταλαβαίνουμε τον μ@λ@κ@ από την αναπνοή.

Τώρα για οποίον θεωρεί ότι απλά κάνει ότι γουστάρει, εσεις να μην θεωρείτε την ευγένεια και τον σεβασμό σε οτιδήποτε διαφορετικό αδυναμία γιατί όλα έχουν το όριο τους..

Το ερώτημα μου δεν ήταν η παρθενογένεση σε αυτό τον κόσμο άλλα μια διαπίστωση, νέα για μένα που ουσιαστικά αντικατατοπριζει και οτιδήποτε άλλο βιώνουμε σε αυτή την κοινωνία

Όρθιοι Πάντα!

PortisHead
21/06/2018, 07:51
Χωρις να αναφέρομαι σε σενα προσωπικά....αλλα η κατηγορια...."Αφησα Το Αυτοκινητο Μετα Απο 35 Χρονια Και Πηρα Σκουτερ Για Ευκολια"
είναι μακράν η πιο επικίνδυνη σε δημόσιο ελληνικό δρομο.
Αυτους να προσέχεις λιγαααακι περισσότερο.
:beer:

haf
21/06/2018, 08:07
Χωρις να αναφέρομαι σε σενα προσωπικά....αλλα η κατηγορια...."Αφησα Το Αυτοκινητο Μετα Απο 35 Χρονια Και Πηρα Σκουτερ Για Ευκολια"
είναι μακράν η πιο επικίνδυνη σε δημόσιο ελληνικό δρομο.
Αυτους να προσέχεις λιγαααακι περισσότερο.
:beer:

Εννοείται! ο άπειρος οδηγός ανεξάρτητα τι οδηγεί είναι και ο πιο επικίνδυνος... εκει είναι λοιπόν που χρειάζεται οι υπόλοιποι έμπειροι να το προστατέψουν και να καλύψουν τα τυχον λαθη του... είναι ισως σαν το παράδοξο που βλέπεις μονο στην Ελλάδα και Τουρκία! οδηγό αυτοκίνητου να προπορεύεται με "Ν" και αντι να επιστρατεύσεις την υπομονή σου τον αγχώνεις και κορνάρεις..

BLiTzER
21/06/2018, 08:10
Τώρα για οποίον θεωρεί ότι απλά κάνει ότι γουστάρει, εσεις να μην θεωρείτε την ευγένεια και τον σεβασμό σε οτιδήποτε διαφορετικό αδυναμία γιατί όλα έχουν το όριο τους..

Εγώ δεν υπονόησα ποτέ ότι το να οδηγεί ο καθένας όπως γουστάρει είναι σωστό ή ότι συμφωνώ με αυτό. Απλά έτσι είναι. Και καλύτερα να περιμένεις τα πάντα, παρά να βασίζεσαι στο ότι θα σε σεβαστούν. ;)

Manalishi
21/06/2018, 08:25
Ο,τι σου ειπαν παραπανω, αν κανεις ακρη οταν καποιος αλλος ειναι πισω σου, ολα θα ειναι ok ;)

Στα αρχαία ελληνικά λέγεται: Live and let die....Κάνε άκρη και άσε τον άλλο να ψοφήσει...( επεειδή θα βγεί σεντόνι η άποψη αυτή, το σταματάω εδώ. Προσεχώς..)

o teos
21/06/2018, 08:58
Πωπω ρε φιλε τι σου ειναι η οδηγηση τελικα μεχρι και τις κοινωνικοπολιτικές καταβολές του καθενα καταλαβαίνεις ακομα και αν ειναι καλο παιδι η εχει χαρακτηρα και αμα δε εχει φαει και τζατζικι και ''μυρίζει' η αναπνοη του τοτε ειναι τρισμέγιστος μ@....αρχίσανε και οι ομορφοι χαρακτηρισμοί τωρα....μαλιστα.....και καπως ετσι δικαιολογεί καποιος οτι ειναι αργος εχει μπουχτισει να πινει τσαγια απο παντου και τρεμει στην ιδεα οτι θα βρεθει καποιος πιο γρηγορος πισω του γιατι δε θα ξερει πως να το διαχειριστεί...:whiteflag:

rainmike
21/06/2018, 09:10
Πας αριστερη λωριδα χαλαρα,ερχεται αμάξι πισω σου,σου παιζει φωτα για να κανεις δεξια.Ανοιγεις τον αφήνεις πίσω κάνα χιλιόμετρο ,ξανακλείνεις
σε ξαναπλησιαζει ξανα φωτα ξανανοιγεις ,ξανακλεινεις οποτε παει ετσι η δουλεια:D

BLiTzER
21/06/2018, 09:27
Πας αριστερη λωριδα χαλαρα,ερχεται αμάξι πισω σου,σου παιζει φωτα για να κανεις δεξια.Ανοιγεις τον αφήνεις πίσω κάνα χιλιόμετρο ,ξανακλείνεις
σε ξαναπλησιαζει ξανα φωτα ξανανοιγεις ,ξανακλεινεις οποτε παει ετσι η δουλεια:D

Μμμ... :p

o teos
21/06/2018, 09:30
Πας αριστερη λωριδα χαλαρα,ερχεται αμάξι πισω σου,σου παιζει φωτα για να κανεις δεξια.Ανοιγεις τον αφήνεις πίσω κάνα χιλιόμετρο ,ξανακλείνεις
σε ξαναπλησιαζει ξανα φωτα ξανανοιγεις ,ξανακλεινεις οποτε παει ετσι η δουλεια:D

Στην επομενη βραδινη αν ερθεις θυμήσου τα αυτα...τζαστ σεινγκ:a01::a05:

sniper
21/06/2018, 09:41
Καλά με 200 στην κηφισίας (σε λογικές ώρες με κίνηση), δεν πάει κανένας. Ας δεχτούμε ότι είναι η γνωστή αυτοκινητιστική αργκό. Αυτούς μην τους φοβάσαι, ξέρουν τι κάνουν. Απλά τώρα στην αρχή τρομάζεις.
Κάτι παρόμοια έλεγε κι ο George_SP στην αρχή. :tooth:

Επειδή σίγουρα έχεις καθρέφτες, χρησιμοποίησέ τους. Συχνά. Κοίτα τι γίνεται πίσω σου (μην ξεχνάς να κοιτάς και μπροστά σου όμως).
Θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι μετά.

devil's animal
21/06/2018, 09:41
35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός:alien:

Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων:)



φιλε, ο γρηγορος...ή μαλλον ο πραγματικα γρηγορος, δεν τον νοιαζει σε ποιο σημειο του δρομου βρισκεσαι, δεν τον νοιαζει ποσο γρηγορα ή αργα πηγαινεις, θα σε περασει ετσι ωστε να ειστε ασφαλεις και οι 2...
μπορει να σε τρομαξει (αν εισαι και απειρος) αλλα δεν θα σε θεσει σε κινδυνο...
τι θελω να πω? οτι μπορει να σου φαινεται ετσι, αλλα μπορει να μην ειναι ετσι...

για να λες 35 χρονια σε αμαξια και μετα μηχανη παει να πει οτι τα εχεις τα χρονακια σου...τουτεστιν εχεις τελειως διαφορετικη αντιληψη για την ταχυτητα και τον χωρο σε σχεση με τους υπολοιπους που εχουμε ξεκινησει πιο μικροι και εχουμε περισσοτερα χρονια στον χωρο των δικυκλων...λογικο και αναμενομενο..δεν το λεω με την κακη εννοια...

επισης και μονο οτι λες οτι σε ροη καθεσαι πισω απο αμαξια, δειχνει οτι ΔΕΝ το εχεις...
αν μπαινεις στην διαδικασια να κανεις διηθηση ΜΟΝΟ οταν τα αμαξια ειναι σταματημενα, ειναι λογικο να πηγαινεις αργα...και ειναι επισης λογικο να καθυστερεις τους υπολοιπους απο πισω σου...και μπορει εσενα να σου φαινεται οτι δεν κινεισαι σαν χελωνα αλλα μπορει οντως να κινεισαι σαν χελωνα (η διαφορετικη αντιληψη ταχυτητας που εγραψα πιο πανω ;) )...



οσον αφορα τον φιλο που λεει οτι δεν χωραει αμαξι, μηχανη, αμαξι, μηχανη, αμαξι, να τον ενημερωσω οτι χωραει ΑΝΕΤΑ...αρκει τα αμαξια να κρατανε τα ορια της λωριδας τους και οι μηχανες να εχουν αντιληψη του χωρου...εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ ενας δρομος με τρεις λωριδες κυκλοφοριας και βγαινουν ανετοτατα 2 γραμμες διηθηση για τα μηχανακια...μονο αν αντικαταστησεις στην συγκεκριμενη εξισωση το αμαξι με φορτηγο ειναι οριακα...δλδ φορτηγο, μηχανη, φορτηγο, μηχανη, φορτηγο...

εν ολιγοις haf, προσπαθησε να εγκληματιστεις με τις συγκεκριμενες συνθηκες και αν δεις οτι δεν το εχεις και στρεσαρεσαι αρκετα, ξαναγυρνα στο αμαξι...ειναι κριμα να δημιουργηθει καποιο ατυχημα εξαιτιας του αγχους σου....δεν ειναι ολα για ολους....εντελως φιλικα...

be cool and safe...
:wave2:

harris_x
21/06/2018, 09:52
35 χρόνια οδηγούσα αυτοκίνητο και ξαφνικά ανακάλυψα τη μηχανή, σκουτεράκι = ευκολία και βουρ στην κίνηση... μεγάλη ευκολία να πηγαίνεις στη δουλειά και ειδικά οταν κατεβαίνεις την Κηφισίας όταν όλοι είναι σταματημένοι..

Οδηγώ Συνετα, κινούμαι κυρίως στο ρεύμα μου πίσω από αυτοκίνητα και ανάμεσα όταν αυτά είναι σταματημένα, δεν κάνω σφήνες και σε γενικές γραμμές με την οδηγική εμπειρία του αυτοκινήτου προσέχω πάντα για κάθε απρόοπτο.. ενώ έχω πάντα full εξοπλισμό.. κράνος μπουφάν γαντια και πολλοί με θεωρούν robocop..

Το παράπονο μου δεν είναι το αυτοκίνητα.. το πρόβλημα μου είναι οι άλλες μηχανές! περνάνε εκατοστά δίπλα σου με ασύλληπτες ταχύτητες, κατεβαίνω με 80 την Κηφισιάς (στρώνω το Beverly) και περνάει ένα θηρίο με 200 δίπλα σου.. προσπερνάνε ενω κινήσε ανάμεσα στα αυτοκίνητα και έχω χάσει την μπάλα...αν δεν προσέξεις τον καθρέφτη σου είσαι νεκρός:alien:

Δε λέω ότι είμαι και ο πιο γρήγορος οδηγός ειδικά αφού δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά δεν κινούμαι και σαν χελώνα.. έλεος πια !

Αρχίζω και συμπαθώ τους οδηγούς αυτοκινήτων:)

Πάντως αν θέλεις να εξοικειωθείς λιγάκι και να προσθέσεις ασφάλεια στη μετακίνησή σου με το σκουτερ κάνε και ένα σχολείο (http://www.motorcycleridingacademy.com/RIDING-SCHOOL?cid=1), δεν κοστίζει πολύ και αξίζει.

George_Sp
21/06/2018, 10:13
Καλά με 200 στην κηφισίας (σε λογικές ώρες με κίνηση), δεν πάει κανένας. Ας δεχτούμε ότι είναι η γνωστή αυτοκινητιστική αργκό. Αυτούς μην τους φοβάσαι, ξέρουν τι κάνουν. Απλά τώρα στην αρχή τρομάζεις.
Κάτι παρόμοια έλεγε κι ο George_SP στην αρχή. :tooth:

Επειδή σίγουρα έχεις καθρέφτες, χρησιμοποίησέ τους. Συχνά. Κοίτα τι γίνεται πίσω σου (μην ξεχνάς να κοιτάς και μπροστά σου όμως).
Θα δεις πόσο καλύτερα θα είναι μετά.

ακόμα τα λέω... όχι εδώ μέσα όμως για άλλους λόγους. :wave2:
κάνε μια παράθεση αν έχεις στοχεύσει εκείνο το ποστ που αναφέρεσαι.
εγώ θυμάμαι ευχές μου για ψόφους σε καλόπαιδα γκρουπάκι που με πέρναγαν φίλερ στην Συγγρού με 180+ εναλλάξ και δεν ήξερες από που να φυλαχτείς.

sniper
21/06/2018, 10:17
ακόμα τα λέω... όχι εδώ μέσα όμως για άλλους λόγους. :wave2:
κάνε μια παράθεση αν έχεις στοχεύσει εκείνο το ποστ που αναφέρεσαι.
εγώ θυμάμαι ευχές μου για ψόφους σε καλόπαιδα γκρουπάκι που με πέρναγαν φίλερ στην Συγγρού με 180+ εναλλάξ και δεν ήξερες από που να φυλαχτείς.

Γέρασα και δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω. Αυτό που λες μάλλον θα είναι. ΟΚ, ζεις; Ζεις, άρα δεν κινδύνευσες (δεν επιδοκιμάζω αυτό που έκαναν - και δεν το κάνω - αλλά σοβαρά τώρα δεν κινδύνευσες. Απλά τρόμαξες γιατί ήσουν επικεντρωμένος στο τι κανεις εσύ). Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

VANDA
21/06/2018, 10:21
Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

Μ' ακούς, έτσι το καταλαβαίνεις.

o teos
21/06/2018, 10:21
Γέρασα και δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω. Αυτό που λες μάλλον θα είναι. ΟΚ, ζεις; Ζεις, άρα δεν κινδύνευσες (δεν επιδοκιμάζω αυτό που έκαναν - και δεν το κάνω - αλλά σοβαρά τώρα δεν κινδύνευσες. Απλά τρόμαξες γιατί ήσουν επικεντρωμένος στο τι κανεις εσύ). Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

Spiderman εσυ????:tooth:

DoctoR_k6
21/06/2018, 10:23
Γέρασα και δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω. Αυτό που λες μάλλον θα είναι. ΟΚ, ζεις; Ζεις, άρα δεν κινδύνευσες (δεν επιδοκιμάζω αυτό που έκαναν - και δεν το κάνω - αλλά σοβαρά τώρα δεν κινδύνευσες. Απλά τρόμαξες γιατί ήσουν επικεντρωμένος στο τι κανεις εσύ). Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

Ε βαλε καθρεφτες κ εσυ...:lol:

sniper
21/06/2018, 10:24
Μ' ακούς, έτσι το καταλαβαίνεις.

Eσύ δεν μετράς.

Spiderman εσυ????:tooth:

:tooth:

Bowleno
21/06/2018, 10:26
Μ' ακούς, έτσι το καταλαβαίνεις.

Mην το δένεις κόμπο αυτό.......

Bowleno
21/06/2018, 10:35
Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

Βλέπω συνεχώς κάμποσους στον δρόμο (κυρίως άνω την πρώτων -ήντα αλλά και πολλούς νέους....) που ενω καθρέφτες γιοκ, να το κόβουν μια δεξιά μια αριστερά σε μεγάλες λεωφόρους (ακόμα και στην εθνική οδό) αδιαφορώντας πλήρως αν έρχεται κανείς από πίσω, είναι απορίας άξιο που ζουν ακόμα.....και καλά να φάνε τα μούτρα τους, αυτός που πάει κανονικά τι φταίει να τους βρει ξαφνικά μπροστά του και να γίνουν ήχος και φως;

harris_x
21/06/2018, 11:05
Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;Μην αγχώνεσαι, θα σε περνάω πριν προβληματιστείς... :vroum:

Να όπως τότε στην Βασιλίσσης Σοφίας :tooth:

:owned:

George_Sp
21/06/2018, 11:07
Γέρασα και δεν θυμάμαι και βαριέμαι να ψάχνω. Αυτό που λες μάλλον θα είναι. ΟΚ, ζεις; Ζεις, άρα δεν κινδύνευσες (δεν επιδοκιμάζω αυτό που έκαναν - και δεν το κάνω - αλλά σοβαρά τώρα δεν κινδύνευσες. Απλά τρόμαξες γιατί ήσουν επικεντρωμένος στο τι κανεις εσύ). Εγώ που δεν έχω καθρέφτες, πως γίνεται να καταλαβαίνω ότι κάτι γρηγορότερο έρχεται/είναι πίσω μου;

Οδηγώ κάτι λιγότερο από 20χρόνια. Δεν έχω δημιουργήσει ποτέ μου ατύχημα και επειδή ακριβώς αντιλαμβάνομαι πόσο μετράει το να έχεις συναίσθηση του περιβάλλοντος, έχω αποφύγει ουκ ολίγα.
Αυτό που λες είναι άστοχο και μπορώ να στο εξηγήσω.
Όταν πας με 100 στην αριστερή σε μια Συγγρού που έχει ήδη μια Χ κίνηση και όλοι πάνε με 90-100-110-120......δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να δεις από καθρέφτες ή να ακούσεις μια ομάδα καραγκιόζηδων με 180+ που σε περνάνε εναλλάξ, πότε μεταξύ αριστερής μεσαίας (δεξιά σου δηλαδή) αλλά και μεταξύ στηθαίου και αριστερής.
Ο ψόφος λοιπόν σε μια τέτοια ομάδα σκληρών κ@ργιόληδων ισχύει και θα ισχύει στον αιώνα τον άπαντα.
Έχω δει και αντίστοιχα γκρουπάκια γρήγορης βόλτας αλλά το ποστ εκείνο μίλαγε για εν δυνάμει δολοφόνους που απλά δε προλαβαίνεις να αντιληφθείς ή να αντιδράσεις.....δε συζητώ το σενάριο να προλάβεις να τους δεις και να κάνεις τέρμα αριστερά ή δεξιά. (στο τέρμα αριστερά ο 3ος που ερχόταν θα έπεφτε πάνω μου αφού με πέρασε μεταξύ στηθαίου και αριστερής.

harris_x
21/06/2018, 11:09
Οδηγώ κάτι λιγότερο από 20χρόνια. Δεν έχω δημιουργήσει ποτέ μου ατύχημα και επειδή ακριβώς αντιλαμβάνομαι πόσο μετράει το να έχεις συναίσθηση του περιβάλλοντος, έχω αποφύγει ουκ ολίγα.
Αυτό που λες είναι άστοχο και μπορώ να στο εξηγήσω.
Όταν πας με 100 στην αριστερή σε μια Συγγρού που έχει ήδη μια Χ κίνηση και όλοι πάνε με 90-100-110-120......δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να δεις από καθρέφτες ή να ακούσεις μια ομάδα καραγκιόζηδων με 180+ που σε περνάνε εναλλάξ, πότε μεταξύ αριστερής μεσαίας (δεξιά σου δηλαδή) αλλά και μεταξύ στηθαίου και αριστερής.
Ο ψόφος λοιπόν σε μια τέτοια ομάδα σκληρών κ@ργιόληδων ισχύει και θα ισχύει στον αιώνα τον άπαντα.
Έχω δει και αντίστοιχα γκρουπάκια γρήγορης βόλτας αλλά το ποστ εκείνο μίλαγε για εν δυνάμει δολοφόνους που απλά δε προλαβαίνεις να αντιληφθείς ή να αντιδράσεις.....δε συζητώ το σενάριο να προλάβεις να τους δεις και να κάνεις τέρμα αριστερά ή δεξιά. (στο τέρμα αριστερά ο 3ος που ερχόταν θα έπεφτε πάνω μου αφού με πέρασε μεταξύ στηθαίου και αριστερής.
δεν κουνιέσαι κι όλα παν' καλά

George_Sp
21/06/2018, 11:12
δεν κουνιέσαι κι όλα παν' καλά

να φανταστώ δηλαδή οτι εσείς έχετε balls of steel μεγαλύτερα από του Duke Nukem και όλες τις ώρες τις οδήγησης όλες τις στιγμές βγαίνετε με την συγκέντρωσή σας σε επίπεδο motogp...
τώρα σοβαρά τα πιστεύετε οτι στο δημόσιο δρόμο αντί να σέβονται τον ΚΟΚ αυτοί που έχουν το λάθος, είναι πιο σημαντικό οι υπόλοιποι που δε φταίμε να οδηγάμε με την συγκέντρωση του Χορχε από pole σε finish line στη κορυφή του grid;

pipe_smoker
21/06/2018, 11:18
Οδηγώ κάτι λιγότερο από 20χρόνια. Δεν έχω δημιουργήσει ποτέ μου ατύχημα και επειδή ακριβώς αντιλαμβάνομαι πόσο μετράει το να έχεις συναίσθηση του περιβάλλοντος, έχω αποφύγει ουκ ολίγα.
Αυτό που λες είναι άστοχο και μπορώ να στο εξηγήσω.
Όταν πας με 100 στην αριστερή σε μια Συγγρού που έχει ήδη μια Χ κίνηση και όλοι πάνε με 90-100-110-120......δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να δεις από καθρέφτες ή να ακούσεις μια ομάδα καραγκιόζηδων με 180+ που σε περνάνε εναλλάξ, πότε μεταξύ αριστερής μεσαίας (δεξιά σου δηλαδή) αλλά και μεταξύ στηθαίου και αριστερής.
Ο ψόφος λοιπόν σε μια τέτοια ομάδα σκληρών κ@ργιόληδων ισχύει και θα ισχύει στον αιώνα τον άπαντα.
Έχω δει και αντίστοιχα γκρουπάκια γρήγορης βόλτας αλλά το ποστ εκείνο μίλαγε για εν δυνάμει δολοφόνους που απλά δε προλαβαίνεις να αντιληφθείς ή να αντιδράσεις.....δε συζητώ το σενάριο να προλάβεις να τους δεις και να κάνεις τέρμα αριστερά ή δεξιά. (στο τέρμα αριστερά ο 3ος που ερχόταν θα έπεφτε πάνω μου αφού με πέρασε μεταξύ στηθαίου και αριστερής.


δεν κουνιέσαι κι όλα παν' καλά

Αυτό ακριβώς που σου είπε ο Χάρης.
Κάνε δουλειά σου κι άσε κι αυτούς να κανουν τη δική τους.

Και με αυτοκίνητο μπορεί να είσαι και να δεις δυο σκληρούς καργιόληδες να έρχονται κατά πάνω σου με 200 και να πηγαίνουν να περάσουν ο ένας από δεξιά ο άλλος από αρστερά.
Δεν είσαι η μάνα τους να τους φροντίσεις, ούτε υπάρχει λόγος να αγχωθείς ότι αν κάνεις δεξιά θα φας τον έναν και θα περάσει ο άλλος, ή αν κάνεις αριστερά το αντιστροφο.
Θα τη βρούνε μόνοι τους τη λύση, κι εκεί ποντάρουν κι αυτοί. Στο ότι δε θα κάνεις τίποτα.

Όπως είπε κι ο σκοπευτής δεν επιδοκιμάζω αυτή τη συμπεριφορά, αλλά κατάρες για ψόφους δε χρειάζονται.
Όχι ότι πιστεύω στις κατάρες ή φοβάμαι μην πιάσουν τα μάγια, αλλά δεν τιμάει εσένα τον ίδιο κάτι τέτοιο.
Αν εσύ αισθάνεσαι καλά με αυτό βέβαια, πράξε όπως νομιζεις.

harris_x
21/06/2018, 11:21
να φανταστώ δηλαδή οτι εσείς έχετε balls of steel μεγαλύτερα από του Duke Nukem και όλες τις ώρες τις οδήγησης όλες τις στιγμές βγαίνετε με την συγκέντρωσή σας σε επίπεδο motogp...
νταξ, υπερβάλλεις λίγο αλλά θα σε ευχαριστήσω για το κοπλιμαν


τώρα σοβαρά τα πιστεύετε οτι στο δημόσιο δρόμο αντί να σέβονται τον ΚΟΚ αυτοί που έχουν το λάθος, είναι πιο σημαντικό οι υπόλοιποι που δε φταίμε να οδηγάμε με την συγκέντρωση του Χορχε από pole σε finish line στη κορυφή του grid;
γιατι ο κοκ λέει άλλαξε λωρίδα χωρίς να ελέγξεις πίσω σου ή πήγαινε ζιγκ ζαγκ αρκεί να είσαι στη λωρίδα σου;;;

κοιτας, έρχονται, δεν κουνιέσαι
κοιτάς, δεν έρχονται, κουνιέσαι

Αυτός είναι ο αλγόριθμος.

:beer:

pipe_smoker
21/06/2018, 11:24
να φανταστώ δηλαδή οτι εσείς έχετε balls of steel μεγαλύτερα από του Duke Nukem και όλες τις ώρες τις οδήγησης όλες τις στιγμές βγαίνετε με την συγκέντρωσή σας σε επίπεδο motogp...
τώρα σοβαρά τα πιστεύετε οτι στο δημόσιο δρόμο αντί να σέβονται τον ΚΟΚ αυτοί που έχουν το λάθος, είναι πιο σημαντικό οι υπόλοιποι που δε φταίμε να οδηγάμε με την συγκέντρωση του Χορχε από pole σε finish line στη κορυφή του grid;

Δε χρειάζεται η απόλυτη συγκέντρωση που περιγράφεις (αν και όταν κινείσαι σε δρόμους που αναπτύσσονται τόσο μεγάλες ταχύτητες, ναι καλό είναι να είσαι alert συνεχώς και να μη χαζεύεις).

Σαφώς και πρέπει να σέβονται τον ΚΟΚ αυτοί που έχουν το λάθος.
Δεν είπε κανείς ότι αυτοί πάνε σωστά κι εσύ φταις.

Από κει και πέρα, επειδή κανένα σπασμένο κόκκαλο δεν πόνεσε λιγότερο επειδή είχες δίκιο εσύ κι άδικο ο άλλος, λέμε απλά πώς μπορείς να προστατευτείς κι από τέτοια σκηνικά.
Και σε διασταύρωση που έχεις προτεραιότητα πάντα κόβεις και τσεκάρεις. Όχι γιατί έχει δίκιο ο παραβάτης κι άδικο εσύ. Αλλά γιατί αν γίνει η μαλακία και σε κόψει κανείς στα δύο, ξέρουμε πολύ καλά ότι χρεώνουν έξτρα το engravement "Είχα δίκιο" στην ταφόπλακα.

George_Sp
21/06/2018, 11:24
αισθάνομαι καλά γιατί οι δικές μου κατάρες ακόμα και να πιάσουν θα κάνουν λιγότερη ζημιά από τη δική τους ηλιθιότητα (να μην το πω αλλιώς) σε δημόσιο δρόμο, που μπορεί να στοιχίσει αθώες ζωές.
αν αυτοί λοιπόν δε σέβονται τη ζωή μου και όσων άλλων γύρω θέλουμε να πάμε όμορφα στη δουλειά μας ή για ένα καφέ, δε θα τους σεβαστώ και γω στα γραφόμενά μου. αν είχα κι άλλους τρόπους να τους πετάξω μόνος μου στη θάλασσα με το μπουρδέλο τους θα το έπραττα.

sniper
21/06/2018, 11:25
Οδηγώ κάτι λιγότερο από 20χρόνια. Δεν έχω δημιουργήσει ποτέ μου ατύχημα και επειδή ακριβώς αντιλαμβάνομαι πόσο μετράει το να έχεις συναίσθηση του περιβάλλοντος, έχω αποφύγει ουκ ολίγα.
Αυτό που λες είναι άστοχο και μπορώ να στο εξηγήσω.
Όταν πας με 100 στην αριστερή σε μια Συγγρού που έχει ήδη μια Χ κίνηση και όλοι πάνε με 90-100-110-120......δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβεις να δεις από καθρέφτες ή να ακούσεις μια ομάδα καραγκιόζηδων με 180+ που σε περνάνε εναλλάξ, πότε μεταξύ αριστερής μεσαίας (δεξιά σου δηλαδή) αλλά και μεταξύ στηθαίου και αριστερής.
Ο ψόφος λοιπόν σε μια τέτοια ομάδα σκληρών κ@ργιόληδων ισχύει και θα ισχύει στον αιώνα τον άπαντα.
Έχω δει και αντίστοιχα γκρουπάκια γρήγορης βόλτας αλλά το ποστ εκείνο μίλαγε για εν δυνάμει δολοφόνους που απλά δε προλαβαίνεις να αντιληφθείς ή να αντιδράσεις.....δε συζητώ το σενάριο να προλάβεις να τους δεις και να κάνεις τέρμα αριστερά ή δεξιά. (στο τέρμα αριστερά ο 3ος που ερχόταν θα έπεφτε πάνω μου αφού με πέρασε μεταξύ στηθαίου και αριστερής.

Tώρα σε κίνηση που πανε με 90-120 σε δρόμο σαν την συγγρού, διηθίσεις με 180 γίνονται μόνο αν είναι πολύ αραιά η κίνηση. Οπότε αν εσύ πηγαίνεις με 100 (τσκ τσκ, το όριο του ΚΟΚ εκεί είναι 90) τότε κακώς το κάνεις. Κάτσε δεξιά ή στη μέση κι απόλαυσε τη φύση. Δεν είναι κακό. Φαντάσου λέει να σου έσκαγε το Busa της ΕΛΑΣ σε καταδίωξη με 240+ :tooth:

o teos
21/06/2018, 11:25
Γινομαι γραφικος αλλα ειναι απλα σύνδρομο αργου αναβάτη...απλα λυτα και ομορφα..προφανώς και δεν ειμαστε παγκοσμιοι αλλα ειναι οτι σου λενε..αν εχεις παει γρηγορα ξερεις και πως να αντιδράσεις οταν πας αργα με κουτι η μηχανη και τι να προσεξεις απο αυτους που πανε γρηγορα...


Και κοψε τα σχολια τυπου καταρες-ηλιθιοι κλπ κλπ γιατι μπορει να σε εχουν περασει φιλερ πολλοι απο εδω μεσα..πες οτι θες να πεις με ωραιο τροπο αλλιως μη μιλας καθολου..και ας θεωρηθεί μινιμοντινγκ αυτο..αντε γιατι εχουμε παρει θαρρος και δε μιλαει κανεις..ηλιθιοι ο ενας μαλακες ο αλλος..:yuck:

George_Sp
21/06/2018, 11:26
Tώρα σε κίνηση που πανε με 90-120 σε δρόμο σαν την συγγρού, διηθίσεις με 180 γίνονται μόνο αν είναι πολύ αραιά η κίνηση. Οπότε αν εσύ πηγαίνεις με 100 (τσκ τσκ, το όριο του ΚΟΚ εκεί είναι 90) τότε κακώς το κάνεις. Κάτσε δεξιά ή στη μέση κι απόλαυσε τη φύση. Δεν είναι κακό. Φαντάσου λέει να σου έσκαγε το Busa της ΕΛΑΣ σε καταδίωξη με 240+ :tooth:

έχεις χιουμοριστική διάθεση και δεν είναι κακό. ελπίζω τουλάχιστον κάποια άλλη στιγμή να διαβάσεις σοβαρά όσα γράφω. γιατί δεν είναι όλα τα πράγματα στη ζωή χιουμοριστικά.

George_Sp
21/06/2018, 11:28
Γινομαι γραφικος αλλα ειναι απλα σύνδρομο αργου αναβάτη...απλα λυτα και ομορφα..προφανώς και δεν ειμαστε παγκοσμιοι αλλα ειναι οτι σου λενε..αν εχεις παει γρηγορα ξερεις και πως να αντιδράσεις οταν πας αργα με κουτι η μηχανη και τι να προσεξεις απο αυτους που πανε γρηγορα...

δεν είχα ποτέ κανένα σύνδρομο κατωτερότητας στη ζωή μου για να το αποκτήσω με τη μηχανή. είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείς οτι όσοι εναντιονόμαστε σε αυτή τη λογική δεν είναι θέμα συνδρόμου αλλά επιβίωσης;

harris_x
21/06/2018, 11:28
Γινομαι γραφικος αλλα ειναι απλα σύνδρομο αργου αναβάτη...απλα λυτα και ομορφα..προφανώς και δεν ειμαστε παγκοσμιοι αλλα ειναι οτι σου λενε..αν εχεις παει γρηγορα ξερεις και πως να αντιδράσεις οταν πας αργα με κουτι η μηχανη και τι να προσεξεις απο αυτους που πανε γρηγορα...agree


Γινομαι γραφικος αλλα ειναι απλα σύνδρομο αργου αναβάτη...απλα λυτα και ομορφα..προφανώς και δεν ειμαστε παγκοσμιοι αλλα ειναι οτι σου λενε..αν εχεις παει γρηγορα ξερεις και πως να αντιδράσεις οταν πας αργα με κουτι η μηχανη και τι να προσεξεις απο αυτους που πανε γρηγορα...speak 4 yourself :smokin:

harris_x
21/06/2018, 11:29
δεν είχα ποτέ κανένα σύνδρομο κατωτερότητας στη ζωή μου για να το αποκτήσω με τη μηχανή. είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθείς οτι όσοι εναντιονόμαστε σε αυτή τη λογική δεν είναι θέμα συνδρόμου αλλά επιβίωσης;

...

396662

sniper
21/06/2018, 11:31
έχεις χιουμοριστική διάθεση και δεν είναι κακό. ελπίζω τουλάχιστον κάποια άλλη στιγμή να διαβάσεις σοβαρά όσα γράφω. γιατί δεν είναι όλα τα πράγματα στη ζωή χιουμοριστικά.

Xιούμορ; Το έχουμε ξαναπεί. Δεν υπάρχει το λίγο ή πολύ λάθος (κι επίσης ή σοβαρή ή μη παραβίαση του ΚΟΚ - πχ εγώ δεν περνάω ποτέ με κοκκινο αλλά πηγαίνω στην άδεια Εθνική με 250). Εφόσον εσύ δεν τηρείς πιστά τον ΚΟΚ, βάσει των συγκοινωνιολόγων κλπ, κι εσύ βάζεις σε κίνδυνο κάποιους άλλους.

Οπότε άσε τις κατάρες, δεν κάνουν καλό στο φενγκ σούι και στα τσάκρα σου.

sniper
21/06/2018, 11:32
Γινομαι γραφικος αλλα ειναι απλα σύνδρομο αργου αναβάτη...απλα λυτα και ομορφα..προφανώς και δεν ειμαστε παγκοσμιοι αλλα ειναι οτι σου λενε..αν εχεις παει γρηγορα ξερεις και πως να αντιδράσεις οταν πας αργα με κουτι η μηχανη και τι να προσεξεις απο αυτους που πανε γρηγορα...


Και κοψε τα σχολια τυπου καταρες-ηλιθιοι κλπ κλπ γιατι μπορει να σε εχουν περασει φιλερ πολλοι απο εδω μεσα..πες οτι θες να πεις με ωραιο τροπο αλλιως μη μιλας καθολου..και ας θεωρηθεί μινιμοντινγκ αυτο..αντε γιατι εχουμε παρει θαρρος και δε μιλαει κανεις..ηλιθιοι ο ενας μαλακες ο αλλος..:yuck:

Εσύ (κι εσύ δλδ, γιατί κάνεις κακές παρέες) δεν έχεις μοτοσακό. Πέρασε έξω (και κλείσε την πόρτα).

George_Sp
21/06/2018, 11:32
ευχαριστώ που μου υπενθυμίζετε συχνά τους λόγους που δε γράφω πια όπως και πολλοί άλλοι.

συνεχίστε μη σας το χαλάμε με τα δράματα του να ζητάμε τα αυτονόητα σε δημόσιους δρόμους.

κοιταχτείτε μόνο λίγο στο καθρέφτη. με την ίδια λογική να αρχίσουμε να δικαιολογούμε και όσους γράφετε στο Σε Είδα που καίνε κόκκινα φανάρια.

Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται. Άμα είναι γρήγορος και ξέρει προλαβαίνει το φανάρι και συ να κάτσεις 5δεύτερα παραπάνω στο δικό σου πράσινο ακίνητος για να είσαι ασφαλής.

φακ λοτζικ εντ φακ δε γιουνιβερς σαηντ-γουεηζ.

καλό υπόλοιπο ημέρας.

harris_x
21/06/2018, 11:33
Εσύ (κι εσύ δλδ, γιατί κάνεις κακές παρέες) δεν έχεις μοτοσακό. Πέρασε έξω (και κλείσε την πόρτα).

μη του μιλάς έτσι του παιδιού...
ειδικά τώρα που έγινε άνθρωπος :smokin:

sniper
21/06/2018, 11:34
μη του μιλάς έτσι του παιδιού...
ειδικά τώρα που έγινε άνθρωπος :smokin:

Πήρε land rover;

harris_x
21/06/2018, 11:35
Πήρε land rover;

τρία νουμεράκια θα γράψω....

6 7 5

sniper
21/06/2018, 11:37
τρία νουμεράκια θα γράψω....

6 7 5

Δύο γράμματα θα γράψω....

@@

o teos
21/06/2018, 11:37
Εσύ (κι εσύ δλδ, γιατί κάνεις κακές παρέες) δεν έχεις μοτοσακό. Πέρασε έξω (και κλείσε την πόρτα).

:a22::a22: ειμεθα αγγλοι τωρα

pipe_smoker
21/06/2018, 11:37
ευχαριστώ που μου υπενθυμίζετε συχνά τους λόγους που δε γράφω πια όπως και πολλοί άλλοι.

συνεχίστε μη σας το χαλάμε με τα δράματα του να ζητάμε τα αυτονόητα σε δημόσιους δρόμους.

κοιταχτείτε μόνο λίγο στο καθρέφτη. με την ίδια λογική να αρχίσουμε να δικαιολογούμε και όσους γράφετε στο Σε Είδα που καίνε κόκκινα φανάρια.

Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται. Άμα είναι γρήγορος και ξέρει προλαβαίνει το φανάρι και συ να κάτσεις 5δεύτερα παραπάνω στο δικό σου πράσινο ακίνητος για να είσαι ασφαλής.

φακ λοτζικ εντ φακ δε γιουνιβερς σαηντ-γουεηζ.

καλό υπόλοιπο ημέρας.

Σου είπαμε όλοι ότι δεν είναι θέμα δίκιου άδικου αλλά θέμα "επιβίωσης" για να χρησιμοποιήσω και δική σου έκφραση και λογικής.

Αν πέφτουν πιστολίδια έξω από το σπίτι σου την καθιερωμένη ώρα που βγαίνεις στο μπαλκόνι σου για να πιεις καφεδάκι, μην αλλάξεις τη ρουτίνα σου. Γιατί έχεις δίκιο.
Φακ λότζικ γουιθάουτ σαλιο, συμφωνώ.

sniper
21/06/2018, 11:38
:a22::a22: ειμεθα αγγλοι τωρα

Αυτό που όλοι οι κοντοί πάτε και παίρνετε 675, με ξεπερνάει.

o teos
21/06/2018, 11:39
Αυτό που όλοι οι κοντοί πάτε και παίρνετε 675, με ξεπερνάει.

ποιος ειμαι κοντος ρε ποιος??:tooth:

George_Sp
21/06/2018, 11:40
Σου είπαμε όλοι ότι δεν είναι θέμα δίκιου άδικου αλλά θέμα "επιβίωσης" για να χρησιμοποιήσω και δική σου έκφραση και λογικής.

Αν πέφτουν πιστολίδια έξω από το σπίτι σου την καθιερωμένη ώρα που βγαίνεις στο μπαλκόνι σου για να πιεις καφεδάκι, μην αλλάξεις τη ρουτίνα σου. Γιατί έχεις δίκιο.
Φακ λότζικ γουιθάουτ σαλιο, συμφωνώ.

ότι να ναι.... :lol:

pipe_smoker
21/06/2018, 11:41
ότι να ναι.... :lol:

Στερέψανε τα επιχειρήματα κι αρχίσαν τα γελάκια.

Καλούς δρόμους εύχομαι, οι ψόφοι δεν είναι του στυλ μου:wave2:

rainmike
21/06/2018, 11:45
Sorry στον author του thread αλλά τετοιου είδους thread προβληματική συμπεριφορά μοτοσικλετών η ποδηλάτων η αυτοκινήτων η αεροστατων η δεν ξέρω και εγώ τι το μόνο που
καταφέρνουν είναι αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα.
Το θέμα είναι το έξης άσε τους άλλους τι κάνουν ,για ότι συμβει στη ζωή σου είσαι υπεύθυνος εσύ ,δε λέω οτι φταις αλλά είσαι υπέυθυνος, κοιτα να προστατευτεις όσο καλύτερα μπορεις
για τον εαυτό σου.Οι δρόμοι αδικούν ειτε αμάξια ειτε μηχανές είτε λάδια ειτε σκυλια ειτε γατια ,ετσι είναι.Πάντως απο προσώπική εμπειρια ,με εχουν περασει άπειρες φορες μηχανες με 200+απο δεξια απο
αριστερα απο πλαγια ποτε δεν είχα προβλημα αλλά σε κατι παραβιασεις στοπ αμαξιων σε κατι αναστροφες και σε κατι χωσίματα μπροστά μου το σκατο έφτασε στην κάλτσα.

harris_x
21/06/2018, 11:45
Δύο γράμματα θα γράψω....

@@

ζηλεύεις που θα σε ξετρυπάμε 2 απο παντου και όπου σε πετύχουμε.... :vroum:

harris_x
21/06/2018, 11:46
ό,τι να 'ναι.... :lol:

Δεν γράφεις αλλα ακόμα εδώ είσαι.... και ξεχνάς και την απόστροφο.... :cry:

edit: και το κόμμα...

sniper
21/06/2018, 11:47
ότι να ναι.... :lol:

Σοβαρά τώρα, έχω ξεπεράσει προπολλού την αντιπάθεια που σου είχα λόγω της εμμονής σου να υπερασπίζεσαι τους ποδηλάτες.
Έχεις ένα μηχανάκι, το απέκτησες σχετικά πρόσφατα, απ' όσο μπορώ να ξέρω δεν έχεις κάνει επιπλέον μαθήματα ούτε μπαίνεις σε πίστα (όχι για χρόνους, για εκπαιδευτικούς λόγους).
Το συγκεκριμένο μηχανάκι, είναι καλό χρυσό και άγιο γι αυτό που είναι αλλά δεν κάνει ότι άλλα. Είναι σαν να έχεις ένα αμαξάκι 1200cc και να κυκλοφορείς στο δρόμο μαζί με lambo και ferrari.

Ε, τι περιμένεις; Να κάθονται από πίσω σου; Χλωμό. ΟΚ, ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά το αγαπάτε αλλήλους κι επί γης ειρήνη δεν έφτασε παντού ακόμα.

AristidisZ
21/06/2018, 11:47
Αυτά είναι ρε φίλε, λείπω κάνα εξάμηνο από το φόρουμ, γυρνάω και πέφτω σε καβγά Sniper - George_SP

Αγάπη μόνο :beer:

sniper
21/06/2018, 11:48
ζηλεύεις που θα σε ξετρυπάμε 2 απο παντου και όπου σε πετύχουμε.... :vroum:
ΛΟΛ ρε μλκ! :tooth:

sniper
21/06/2018, 11:49
Αυτά είναι ρε φίλε, λείπω κάνα εξάμηνο από το φόρουμ, γυρνάω και πέφτω σε καβγά Sniper - George_SP

Αγάπη μόνο :beer:

Αγαπητέ Αριστείδη, δεν τσακώνομαι.

harris_x
21/06/2018, 11:49
ΛΟΛ ρε μλκ! :tooth:

τι; όχι;;; :eek:

sniper
21/06/2018, 11:50
τι; όχι;;; :eek:

Ναι.

harris_x
21/06/2018, 11:50
Ναι.

στα λόγια μου έρχεσαι :bawl:

o teos
21/06/2018, 11:51
:tooth::a55:

sniper
21/06/2018, 11:51
στα λόγια μου έρχεσαι :bawl:

Είναι που κάνει ζέστη ακόμα και δεν δουλεύουν καλά τα λάστιχα. Το ειπε κι ο ΔΔ, πάνω απο 46 βαθιμούς οι γόμες γλυστράνε.

:smokin:

pipe_smoker
21/06/2018, 11:51
Σοβαρά τώρα, έχω ξεπεράσει προπολλού την αντιπάθεια που σου είχα λόγω της εμμονής σου να υπερασπίζεσαι τους ποδηλάτες.
Έχεις ένα μηχανάκι, το απέκτησες σχετικά πρόσφατα, απ' όσο μπορώ να ξέρω δεν έχεις κάνει επιπλέον μαθήματα ούτε μπαίνεις σε πίστα (όχι για χρόνους, για εκπαιδευτικούς λόγους).
Το συγκεκριμένο μηχανάκι, είναι καλό χρυσό και άγιο γι αυτό που είναι αλλά δεν κάνει ότι άλλα. Είναι σαν να έχεις ένα αμαξάκι 1200cc και να κυκλοφορείς στο δρόμο μαζί με lambo και ferrari.

Ε, τι περιμένεις; Να κάθονται από πίσω σου; Χλωμό. ΟΚ, ξέρω ότι δεν είναι σωστό αλλά το αγαπάτε αλλήλους κι επί γης ειρήνη δεν έφτασε παντού ακόμα.


Αγαπητέ Αριστείδη, δεν τσακώνομαι.

Πάει, χάλασε ο κόσμος :(

AristidisZ
21/06/2018, 11:51
Αγαπητέ Αριστείδη, δεν τσακώνομαι.

Ανταλλάζεις απόψεις, δεν έχει και μεγάλη διαφορά :D

harris_x
21/06/2018, 11:52
Είναι που κάνει ζέστη ακόμα και δεν δουλεύουν καλά τα λάστιχα. Το ειπε κι ο ΔΔ, πάνω απο 46 βαθιμούς οι γόμες γλυστράνε.

:smokin:

αααα.... ok

τα λεμε απο ΣεΦτέμβρη

sniper
21/06/2018, 11:53
Ανταλλάζεις απόψεις, δεν έχει και μεγάλη διαφορά :D

Eίσαι προκατειλλημένος.


αααα.... ok

τα λεμε απο ΣεΦτέμβρη

Στο πρώτο TD, να έχει κι ενδιαφέρον. Στους Αρχάριους ε;

o teos
21/06/2018, 11:54
Eίσαι προκατειλλημένος.



Στο πρώτο TD, να έχει κι ενδιαφέρον. Στους Αρχάριους ε;

σεσσιον για κουλαδια εχει??:D

harris_x
21/06/2018, 11:55
Στο πρώτο TD, να έχει κι ενδιαφέρον. Στους Αρχάριους ε;

ε ναι ρεεεεεεεε

τι είμαστε, τίποτα παγκόσμιοι;;

harris_x
21/06/2018, 11:56
σεσσιον για κουλαδια εχει??:D

εσυ δίπλα, στα καρτ

όταν μάθεις, έρχεσαι και στην μεγάλη (λέμε τώρα :tooth: )...

o teos
21/06/2018, 11:58
:cry:

rainmike
21/06/2018, 11:59
Tώρα σε κίνηση που πανε με 90-120 σε δρόμο σαν την συγγρού, διηθίσεις με 180 γίνονται μόνο αν είναι πολύ αραιά η κίνηση. Οπότε αν εσύ πηγαίνεις με 100 (τσκ τσκ, το όριο του ΚΟΚ εκεί είναι 90) τότε κακώς το κάνεις. Κάτσε δεξιά ή στη μέση κι απόλαυσε τη φύση. Δεν είναι κακό. Φαντάσου λέει να σου έσκαγε το Busa της ΕΛΑΣ σε καταδίωξη με 240+ :tooth:

Εχει η ΕΛΑΣ hayabusa?

congate7
21/06/2018, 12:03
ευχαριστώ που μου υπενθυμίζετε συχνά τους λόγους που δε γράφω πια όπως και πολλοί άλλοι.

συνεχίστε μη σας το χαλάμε με τα δράματα του να ζητάμε τα αυτονόητα σε δημόσιους δρόμους.


Αν εγώ, φίλε μου, με τα «δικά μου» επιχειρήματα δικαιολογήσω στο μυαλό μου ότι το να δίνω ευχούλες στις μανούλες όσων πάνε τα ζώα μου αργά ανάμεσα από τα αμάξια είναι συζήτηση για την ασφάλεια μου θα παρεξηγηθείς;

sniper
21/06/2018, 12:03
Εχει η ΕΛΑΣ hayabusa?
Μάλιστα. Το είδα προχθές δίπλα μου. Κι ο αναβάτης ξέρει να το πάει.

congate7
21/06/2018, 12:06
Μάλιστα. Το είδα προχθές δίπλα μου. Κι ο αναβάτης ξέρει να το πάει.

been there done that

o teos
21/06/2018, 12:06
Μάλιστα. Το είδα προχθές δίπλα μου. Κι ο αναβάτης ξέρει να το πάει.

Παλιος ζητας και οχι Διας ξεκαθαρα:lol:

rainmike
21/06/2018, 12:16
Ορίστε μηχανή για καφετέρια που μου κάθονται έξω απο τα μιγκελ και τα coffee island με τα στρομ και τα βερσυς:lol:

PortisHead
21/06/2018, 12:33
@George_SP
Γιώργη μην τρελαίνεσαι και μη σκίζεις τα ιμάτια σου.
Ούτε κατάρες χρειάζονται.Επιστρέφουν λενε...
Στο εξωτερικό το λένε Κάρμα, εδω....

- 85χρονοι με αγροτικά,
- Συνταξιουχες κυριες που πανε για μπιριμπα μεσω Συγγρου και Ποσειδωνος στο Π.Φαληρο,
- Οδηγοι τριαξωνικων που λιγο πριν τη ληξη της βαρδιας κοπανησαν 5-6 Amstel

Ουυυυ απο μαλακες.....δοξα το θεο που ελεγε και ο (αυμνηστος πλεον) Χαρρυ Κλυνν.

Ο καθένας πρεπει και υποχρεουται να προσεχει όσο μπορεί τον εαυτό του....οτι και να γινεται γύρω του.

George_Sp
21/06/2018, 12:38
Αυτά είναι ρε φίλε, λείπω κάνα εξάμηνο από το φόρουμ, γυρνάω και πέφτω σε καβγά Sniper - George_SP

Αγάπη μόνο :beer:

βασικά με τον sniper μια χαρά τα λέμε πλέον. αντιλαμβάνομαι περισσότερο το στυλ γραφής του και εκείνος το δικό μου και έχουμε βρει ένα σημείο επαφής στα ποστ που ανταλλάζουμε.

για τα υπόλοιπα ειρωνικά drama queen, απλά δεν έχει νόημα να επιχειρηματολογήσω άλλο όταν μου λέει οτι άμα πέφτουν πιστολιές στις 6 το απόγευμα στη γειτονιά μου που πίνω τον καφέ μου...να μη βγαίνω στο μπαλκόνι από το να φωνάξω την αστυνομία ή να μαζέψω τους γείτονες και να δούμε πως μπορεί να εξαλειφθεί το πιστολίδι.

φακ λοτζικ ασαλιωτα

pipe_smoker
21/06/2018, 12:46
...να μη βγαίνω στο μπαλκόνι από το να φωνάξω την αστυνομία ή να μαζέψω τους γείτονες και να δούμε πως μπορεί να εξαλειφθεί το πιστολίδι.

φακ λοτζικ ασαλιωτα

Κάν'το κι αυτό.
Μίλα και με τους γειοτνες, και φώναξε και το 100 και το 200.
Αλλά για τη δική σου ασφάλεια, αρχικά μη βγεις στο μπαλκόνι.
Και μέχρι να λύσεις το πρόβλημα, είτε εσύ είτε η αστυνομία είτε οι γείτονες, καλό θα ήταν να μη βγαίνεις γιατί κινδυνεύεις να φας καμιά αδέσποτη.

Αυτό σου λέμε όλοι κι εσύ δε λες να το καταλάβεις.
Σου φέρνω το παράδειγμα με την προτεραιότητα, δεν το σχολιάζεις.
Σου λέω για μπιστολιδια, σου φαίνεται παράλογο.

Κιπ γουόκινγκ ορ φάκινγκ, ό,τι σου κάνει εσένα καλύτερα.
Απλά πρόσεχε εκεί έξω με τους κάφρους και τις τελικές τους, γιατί με το δίκιο κανείς δεν επιβίωσε. Με την προσοχή πολλοί.

rainmike
21/06/2018, 12:53
396666
Nα τος

harris_x
21/06/2018, 13:00
396666
Nα τος

είπα κι εγώ.... αγόρασαν μηχανάκι.... αρχαιολογία από καμιά κατάσχεση θα είναι :tooth:

sniper
21/06/2018, 13:01
είπα κι εγώ.... αγόρασαν μηχανάκι.... αρχαιολογία από καμιά κατάσχεση θα είναι :tooth:
Σιγά ρε 675 state of the art...

harris_x
21/06/2018, 13:15
675 state of the art...
ε... εντάξει... δεν ήθελα να το παινευτώ, αλλα αφού το λες :heartpound: