PDA

View Full Version : CFMOTO 250NK



Σελίδες : [1] 2 3

cfloratos
21/06/2018, 18:29
Γεια και χαρά σε όλους και σε όλες!!! Ανοίγω αυτό το θέμα για να παραθέτω τις εντυπώσεις μου από το καινούργιο μου CFMOTO 250 NK. Μόλις προχθές το αγόρασα και θα επανέλθω με εντυπώσεις και κριτικές.
Η μηχανή αυτή είναι Κινέζικη, από τον κολοσσό CFMoto ο οποίος λόγω της πρόσφατης κοινοπραξίας με την ΚΤΜ θα κατασκευάζει τις μοτοσυκλέττες της.
Κοστίζει 3.290 ευρώ και εισάγεται από την ΤΕΟΜΟΤΟ (Kawasaki), έχοντας 2 χρόνια εγγύηση με απεριόριστα χιλιόμετρα.
Έχει σχεδιαστεί στην Αυστρία, από τον οίκο KIRKA, αυτός που σχεδιάζει και πολλά μοντέλα ΚΤΜ (Duke).
Επιπλέον χαρακτηριστικά και φωτό σε επόμενο πόστ.

billy84
21/06/2018, 23:00
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.Μακάρι να βγεί καλό.


Διάβασα εταιρεία κολοσσός και απο περιέργεια μπήκα στο Site της να διαβάσω για αυτην http://www.cfmoto.cn/about/

Δημιουργήθηκε το 1989 και έχει 200 εργαζόμενους σε 5 χώρες(λέει).Εντάξει δεν τη λες και κολοσσό,τοσους υπαλλήλους έχει μια Α.Ε :bawl:

Eνδεικτικά η Lifan Group έχει 10.000 υπαλλήλους https://el.wikipedia.org/wiki/Lifan_Group

ptc
22/06/2018, 15:16
Δημιουργήθηκε το 1989 και έχει 200 εργαζόμενους σε 5 χώρες(λέει).


CFMOTO's research and development team consists of 200 employees across five countries.

Τοσοι εργαζονται μονο στο τμημα ερευνας και αναπτυξης δηλαδη.

Καλοταξιδο φιλε, ελπιζω να σου βγει καλο. Ουτε που το ηξερα το μοντελο, αλλα φαινεται ωραιο.

396692

Θυμιζει αρκετα τα μικρα duke νομιζω. Καλα χιλιομετρα. :beer:

nopattern
22/06/2018, 15:22
ωραίο χρώμα αυτό το γαλάζιο..

billy84
22/06/2018, 16:13
Τοσοι εργαζονται μονο στο τμημα ερευνας και αναπτυξης δηλαδη.

Καλοταξιδο φιλε, ελπιζω να σου βγει καλο. Ουτε που το ηξερα το μοντελο, αλλα φαινεται ωραιο.

396692

Θυμιζει αρκετα τα μικρα duke νομιζω. Καλα χιλιομετρα. :beer:



Ωραίο θα ήταν το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο δυστυχώς. :lol:

Αν είχε 200 άτομα μόνο στο R&D ίσως να βρισκόταν μέσα στους μεγάλους κατασκευαστές της Κίνας και ίσως να την γνώριζε και η Wikipedia

''China’s leading motorcycle manufacturers include Grand River (Haojue brand), Lifan, Loncin, Zongshen, Motorhead, Jialing, Jianshe, Qianjiang, Haojin, Shineray, Bashan and Jonway.''

Πηγή https://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_industry_in_China


Εντάξει αντιλαμβάνομαι οτι κάπως πρέπει να προωθήσει η Τεομότο την παντελώς άγνωστη CFMoto αλλά δεν τρώμε και σανό.Ακου εκεί κολοσσός :lol:


Πολύ όμορφο το μηχανάκι πάντως τηρουμένων των αναλογιών!

Nostradamus
22/06/2018, 16:26
ωραιο σαν σχεδιακι, αλλα σε αυτα τα χρηματα μαλλον θα επελεγα μεταχειρω "γνωστο".

Ωστοσο παντα χρειαζονται αυτοι οι μικροι ηρωες, οι τολμηροι δον κιχωτες, επαναστατες της καθημερινοτητας, που θα κανουν το βημα, σαν πραγματικοι pioneers να εξερευνισουν για ολους τους υπολοιπους ενα νεο προιον/ταση/ηπειρο/πλανητη σε ενα γαλαξια far far away .:lol::lol:

Εντυπωσεις να γραφεις και ευχομαι να βγει πραγματικα αξιοπιστο. :beer::beer:

ptc
22/06/2018, 16:26
Ωραίο θα ήταν το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο δυστυχώς. :lol:

Αν είχε 200 άτομα μόνο στο R&D ίσως να βρισκόταν μέσα στους μεγάλους κατασκευαστές της Κίνας και ίσως να την γνώριζε και η Wikipedia

''China’s leading motorcycle manufacturers include Grand River (Haojue brand), Lifan, Loncin, Zongshen, Motorhead, Jialing, Jianshe, Qianjiang, Haojin, Shineray, Bashan and Jonway.''

Πηγή https://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_industry_in_China

!

Τωρα με μπερδεψες. Άρα δεν ισχύει το πρώτο επιχείρημα που ανέφερες, για τους 200; Νομίζω θες να πεις κάτι και απλά ψάχνεις πηγή που να βολεύει. :D

Όχι πως έχει σημασία, αλλά αντικρούεις αυτά που μας παραθέτεις ο ίδιος ως σωστά. :confused:

billy84
22/06/2018, 16:43
Τωρα με μπερδεψες. Άρα δεν ισχύει το πρώτο επιχείρημα που ανέφερες, για τους 200; Νομίζω θες να πεις κάτι και απλά ψάχνεις πηγή που να βολεύει. :D

Όχι πως έχει σημασία, αλλά αντικρούεις αυτά που μας παραθέτεις ο ίδιος ως σωστά. :confused:


Σαφέστατα ισχυει,200 είναι οι υπάλληλοι σε αυτην την εταιρεία.Απλα τους έχει καταχωρημένους στο about us ως R&D για να δώσει έμφαση(γραμματείς,πωλητές,εργάτες κλπ).Κλασσικό κολπάκι.


Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα!:D

kiao
22/06/2018, 17:52
Γενικα γινετε χαμος με τα κινεζικα απο μαρκες και προελευση Μερικες εταιριες πουλανε και απευθειας απο το εργοστασιο σε χαμηλες τιμες
Αλλα οσο περισσοτερα μηχανακια παραγγειλεις τοσο χαμηλοτερη η τιμη Λινκ απο το αλιμπαμα
Το καλο θα ειναι για αυτες τις 125-250 κινεζικες μοτοσυκλετες να πωλουνται και κινητηρες σκετοι φθηνοι και να ταιριαζουν οι εδρασεις οπως και στις παπιες-

https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=motorcycle+250cc+racing
https://www.alibaba.com/product-detail/KAVAKI-Cheaper-GN125-150-motorcycle-manufacturers_60696858370.html?spm=a2700.details.maylikehoz.7.26a85880SMRjQl

gerokost
22/06/2018, 21:32
Κι εγώ όταν κοίταζα τα γυμνά κοίταζα και το 400, αλλά τιμολογιακά θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να είναι λιιιιγο πιο κάτω (3,900 αντί 4,600 πχ) για να κάνεις το βήμα και να εμπιστευτείς μια άγνωστη σχετικά μάρκα.
Όπως και να έχει, καλά χιλιόμετρα να έχεις φίλε και πάντα όρθιος !

doctoras
22/06/2018, 23:23
Καλορίζικο καλοτάξιδο

ggs
23/06/2018, 07:33
Καλοταξιδο! Γράψε εντυπώσεις!:beer:

Δεν ξέρω αν είναι κολοσσός ...έχει 1500 περίπου εργαζόμενους αλλά δίνουν μεγάλη έμφαση στους 250 που δουλεύουν για R&D.

H KTM συνεργάζεται με αυτούς ( joint venture με ποσοστό 51/49) για να εισχωρήσει στην τεράστια αγορά της Κίνας- Ασίας.
Το ίδιο κάνει με την Bajaj στην Ινδία.

Το ίδιο κάνουν ή θα κάνουν όλες οι ευρωπαϊκές εταιρίες προκειμένου να μπουν σε αυτές τις αγορές, αλλά και να παράξουν μικρά οικονομικά μηχανάκια για την παγκόσμια αγορά.

Οι Γιαπωνέζοι κατασκευαστές το κάνουν χρόνια, μιας και είναι στην γειτονιά, με δικά τους εργοστάσια σε ταυλανδη , Μαλαισία κλπ

Θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει στο πολύ σύντομο μέλλον κανένα μικρό μεσαίο μηχανάκι που δεν θα φτιάχνεται στην Ασία , άσχετα τι μάρκα θα γράφει στο ντεπόζιτο.

infidel
23/06/2018, 12:41
https://www.youtube.com/watch?v=v7NEhSDi9VE

Συμπαθητική η οθόνη για όργανα

ptc
23/06/2018, 13:16
Συμπαθητική η οθόνη για όργανα

To Augusta πρεπει να αλλαζει τακακια και λαμπες του στοπ με καθε αλλαγη λαδιων. Του γαμησε τη μανα... Φρενα μεσα στις στροφες, στις ευθειες, ενω προσπερναει (?!!!), παντου και παντα. :cry:
Το μικρο παει αξιοπρεπεστατα παντως.

zannisvel
23/06/2018, 14:17
Δε ξανά παραπονιέμαι για τους ελληνικούς δρόμους....:eek:

ΤάκηςΜπ
23/06/2018, 15:43
Φωτογραφικό υλικό θέλουμε!

billy84
23/06/2018, 19:03
https://www.youtube.com/watch?v=v7NEhSDi9VE

Συμπαθητική η οθόνη για όργανα


Όντως πολύ ωραίο οργανάκι!


Για την ιστορία,αρκετούς τέτοιους οδηγούς σαν αυτον με το Agusta έχουμε και στα ελληνικά φόρουμ.Διαβάζεις διάφορα σεντόνια απο δαύτους για την ανωτερότητα των περιφερειακών τους,για τις στρεβλώσεις που νιώθουν απο το πλαίσιο και το ψαλίδι ενός Τρανσαλπ που οδήγησαν και δεν τους άρεσε(γιατι είναι μεγάλα τιμόνια και τα νιώθουν αυτα).Το αποτέλεσμα είναι να τους τσαγιώνουν κινέζικα 250άρια στην πραγματική τους ζωή.:bawl:

Καλόπιοτα ρε παίδες!:beer:

gerokost
23/06/2018, 20:31
Κάνει προπόνηση για Isle Of Man ο τύπος με το Αγκούστα.
(όχι οτι εγώ θα το πήγαινα καλύτερα, ίσως να άφηνα και το 250άρι να με περάσει σε αυτό το κατσικόδρομο)

duke200
24/06/2018, 08:45
Πολυ καλο στο δρόμο είναι σύμφωνα με όσα διαθέσιμα τεστ υπαρχουν. Αν αποδειχθεί και το μοτέρ αξιόπιστο, θα ναι πολυ καλή περίπτωση

cfloratos
24/06/2018, 14:07
Μόλις έκανα τα πρώτα μου 100 χιλιόμετρα (πόλη και εθνική). Σας βάζω μερικές φωτογραφίες που ζητήσατε. Πιστεύω πως το μηχανάκι είναι μια κούκλα, απ'όπου κι αν το κοιτάξεις. Η ποιότητα κατασκευής του είναι άριστη. Τα κρατήματα και η στιβαρότητα του, πολύ περισσότερο απ'ότι θα περίμενε κανείς από το βάρος του 150 κιλά. Προς το παρόν το στρώνω και δεν το έχω τρέξει παραπάνω από 115 τα οποία φαίνονται παιχνιδάκι και έρχονται στις 7.000 σαλ. Με το που έκανα 100 χιλιόμετρα, έπεσε και στο 90% το φουλαρισμένο τεπόζιτο, το οποίο βέβαια αν δεν το παρακολουθήσω δεν μπορώ να μιλήσω μετά βεβαιότητας για το πόσο ακριβές και ενδεικτικό είναι. Είμαι πάρα πολύ ενθουσιασμένος από το μηχανάκι προς το παρόν και βλέπουμε. Εδώ θα είμαι να σας τα λέω.
396741
396742
396743
396744

ptc
24/06/2018, 14:46
Μια mini παρουσιαση απο το ελληνικο Moto in Action.


https://youtu.be/4UMJ4i7qzb0?t=965

cfloratos
24/06/2018, 14:47
Όσον αφορά την αξιοπιστία, να σας πω την αλήθεια κι εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου. Όμως θα σας πω κάτι. Δε θα σταθώ οτι από το 89 που ξεκίνησε η CFMoto έχει φτιάξει 51 κινητήρες και 98 μοντέλα. Αυτά είναι θεωρίες σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που θα σας πω είναι οτι το 2012 πήρα ένα SYM Maxsym 400i και τότε όλοι μου λέγανε οτι είναι φοβερά αξιόπιστο και οικονομικό. Αμ δε... Ακριβώς στα 2 χρόνια που έληξε η εγγύηση και κάτι μέρες, που ΈΚΑΨΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Με τα χίλια ζόρια δεχτήκαν από το Γκοργκόλη να μου το φτιάξουν δωρεάν έτσι και όπως έγινε. Μετά από 3 μήνες και με κλονισμένη την ψυχολογία και την εμπιστοσύνη μου και επιπλέον που αντί για 4.5 λίτρα αυτό έκαιγε 6.5, αποφασίζω να το πουλήσω. Το πουλάω και μετά από 3 βδομάδες του ΚΑΙΕΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟ και του καινούργιου ιδιοκτήτη. Ο Γκοργκόλης αυτή την φορά δεν κάλυψε τίποτα και αναγκαστήκαμε να το πληρώσουμε μισό μισό με το το παιδί που το αγόρασε. Μετά έμαθα οτι είχε κάποιο ελλατωματικό σύστημα που δεν λίπαινε σωστά τον κινητήρα στις υψηλές στροφές και φυσικά ο Γκοργκολής ακόμα να μου στείλει ειδοποίηση για ανάκλιση οχήματος.
Τι θέλω να πω; Η αξιοπιστία, η φήμη και τα λοιπά που ακούμε, καμμιά φορά δεν αρκούν. Εγώ πήρα SYM που είναι Νο1 σε πωλήσεις, με κορυφαίο όνομα και έσπασα τα μούτρα μου.
Γιαυτό λοιπόν αυτή τη φορά κοίταξα την ψυχή μου, πήρα κάτι που το ερωτεύτηκα με την 1η ματιά, έχοντας διαβεβαιώσεις από το PR της ΤΕΟΜΟΤΟ για την αξιοπιστοία του και από κει και πέρα;
Ο Θεός βοηθός!!! Άλλωστε έχω 2 ολόκληρα χρόνια με απεριόριστα χιλιόμετρα να δω στην πραγματικότητα τι ρόλο βαράει το καινούργιο μου κουκλί.
Για τα 3.130+60 (Βύνιος) που το πήρα με συναγερμό, δεν έδωσα δα και ταααα λεφτά... Ένα ΚριπτονΧ παίρνεις με τα λεφτά αυτά... Εγώ πήρα μοτοσυκλέτα με εμφάνιση και περιφεριακά που σκίζουν και εύχομαι να μου βγει και καλό το μοτέρ/ηλεκτρικά κλπ.

mia_zoi_kawa
24/06/2018, 18:08
Cforatos καλορίζικο και σιδεροκεφαλο φίλε μου. Καλά έκανε η teomoto και τα έφερε αυτά ....της ταιριάζουν περισσότερο από την kawasaki....Τώρα ότι πήρες διαβεβαίωση από το PR μου ακούγεται κάπως αστείο. Όσον αφορά το krypton ο σοφός λαός λέει : Είμαι φτωχός για αυτό αγοράζω ακριβά. Μάλλον για αυτό πουλάει.

Anritsu
24/06/2018, 18:41
Τοσοι εργαζονται μονο στο τμημα ερευνας και αναπτυξης δηλαδη.

Καλοταξιδο φιλε, ελπιζω να σου βγει καλο. Ουτε που το ηξερα το μοντελο, αλλα φαινεται ωραιο.

396692

Θυμιζει αρκετα τα μικρα duke νομιζω. Καλα χιλιομετρα. :beer:


Φίλος καλοτάξιδο και χαρά στο κουράγιο σου να γίνεις πειραματόζωο . Από την άλλη δεν αγόρασες και κάνα σπίτι .
Μια φορά αυτό δείχνει λες και τράκαρε και εχει έρθει όλο το μπροστινο πιο πίσω και ζουλήχτηκε το ντεπόζιτο !!!!
Περι ορέξεως βεβαίως .

Καλά χλμ

kiao
24/06/2018, 19:51
Φίλος καλοτάξιδο και χαρά στο κουράγιο σου να γίνεις πειραματόζωο . Από την άλλη δεν αγόρασες και κάνα σπίτι .
Μια φορά αυτό δείχνει λες και τράκαρε και εχει έρθει όλο το μπροστινο πιο πίσω και ζουλήχτηκε το ντεπόζιτο !!!!
Περι ορέξεως βεβαίως .

Καλά χλμ

Ολα τα καινουρια ετσι δειχνουν Ομως το υπερυψωμενο ντεποζιτο βοηθαει στην αεροδυναμικη και δινει μεγαλυτερη τελικη Δεν ξερω ομως στο στριψιμο τι γινετε η στους δυνατους πλαγιους ανεμους -

ΤάκηςΜπ
24/06/2018, 20:34
Κουκλί είναι. Καλά χιλιόμετρα!

billy84
25/06/2018, 18:24
Όσον αφορά την αξιοπιστία, να σας πω την αλήθεια κι εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου. Όμως θα σας πω κάτι. Δε θα σταθώ οτι από το 89 που ξεκίνησε η CFMoto έχει φτιάξει 51 κινητήρες και 98 μοντέλα. Αυτά είναι θεωρίες σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που θα σας πω είναι οτι το 2012 πήρα ένα SYM Maxsym 400i και τότε όλοι μου λέγανε οτι είναι φοβερά αξιόπιστο και οικονομικό. Αμ δε... Ακριβώς στα 2 χρόνια που έληξε η εγγύηση και κάτι μέρες, που ΈΚΑΨΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Με τα χίλια ζόρια δεχτήκαν από το Γκοργκόλη να μου το φτιάξουν δωρεάν έτσι και όπως έγινε. Μετά από 3 μήνες και με κλονισμένη την ψυχολογία και την εμπιστοσύνη μου και επιπλέον που αντί για 4.5 λίτρα αυτό έκαιγε 6.5, αποφασίζω να το πουλήσω. Το πουλάω και μετά από 3 βδομάδες του ΚΑΙΕΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟ και του καινούργιου ιδιοκτήτη. Ο Γκοργκόλης αυτή την φορά δεν κάλυψε τίποτα και αναγκαστήκαμε να το πληρώσουμε μισό μισό με το το παιδί που το αγόρασε. Μετά έμαθα οτι είχε κάποιο ελλατωματικό σύστημα που δεν λίπαινε σωστά τον κινητήρα στις υψηλές στροφές και φυσικά ο Γκοργκολής ακόμα να μου στείλει ειδοποίηση για ανάκλιση οχήματος.
Τι θέλω να πω; Η αξιοπιστία, η φήμη και τα λοιπά που ακούμε, καμμιά φορά δεν αρκούν. Εγώ πήρα SYM που είναι Νο1 σε πωλήσεις, με κορυφαίο όνομα και έσπασα τα μούτρα μου.
Γιαυτό λοιπόν αυτή τη φορά κοίταξα την ψυχή μου, πήρα κάτι που το ερωτεύτηκα με την 1η ματιά, έχοντας διαβεβαιώσεις από το PR της ΤΕΟΜΟΤΟ για την αξιοπιστοία του και από κει και πέρα;
Ο Θεός βοηθός!!! Άλλωστε έχω 2 ολόκληρα χρόνια με απεριόριστα χιλιόμετρα να δω στην πραγματικότητα τι ρόλο βαράει το καινούργιο μου κουκλί.
Για τα 3.130+60 (Βύνιος) που το πήρα με συναγερμό, δεν έδωσα δα και ταααα λεφτά... Ένα ΚριπτονΧ παίρνεις με τα λεφτά αυτά... Εγώ πήρα μοτοσυκλέτα με εμφάνιση και περιφεριακά που σκίζουν και εύχομαι να μου βγει και καλό το μοτέρ/ηλεκτρικά κλπ.


Φίλε καταρχήν το μηχανάκι σου είναι κουκλάκι και σε αυτο το χρώμα που το πήρες.Ευχομαι να είναι αγρατζούνιστο και απροβλημάτιστο πάνω απο όλα.:beer:


Πάνω στα SYM αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι απλά πιάστηκες κορόιδο αν πίστεψες οτι ειναι αξιόπιστα.Εχει γεμίσει ο τόπος απο SYM HD200 που απο καινούργια βάραγαν μπιέλα στις 30.000km.Μια απλή αναζήτηση στο google κάνεις και σου εμφανίζει διάφορα αποτελέσματα.Εγω γνωρίζω προσωπικά 3 άτομα με μπιελωμένα HD200.Που ζουν αυτοι που σου έλεγαν για αξιόπιστια φουλ?Εχει φτάσει το Ιντερνετ εκει?:lol:

Απο την άλλη μερικά SYM όντως έχουν βγεί καλά(πχ GTS) χωρίς όμως να πλησιάζουν τον Ιαπωνικό ανταγωνισμό.

Andreasnemea
09/07/2018, 10:28
Το οτι συνεργαζετε με την ΚΤΜ μου φθανει εμενα απο αξιοπιστια κλεισαμε!Καλοριζικο παρολα αυτα μακαρι να σου βγει καλο και οχι ΚΤΜ:p
Το 650 ειναι πολυ ομορφο παντος

cfloratos
09/07/2018, 10:37
Ευχαριστώ πολύ. Οδηγικά είναι άψογο. Ακόμη το στρώνω αλλά η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί. Κανένα πρόβλημα, ούτε καν ψεγάδι μέχρι στιγμής, σε σημείο να απορεί κανείς... Οι κινέζοι τελικά έχουν ξεφύγει και μπορούν και φτιάχνουν παπάδες.

Alexinhogr
09/07/2018, 17:36
Φτασε15.000-20.000 κ τα λέμε χαχα

ptc
09/07/2018, 18:12
Ρε παιδιά ο άνθρωπος πήρε καινούριο μηχανάκι και είπε να μοιραστεί τη χαρά του μαζί μας.

Τί κόμπλεξ είναι αυτό που βγάζετε κάποιοι εδώ μέσα, δεν το καταλαβαίνω. Λες και με τα δικά σας λεφτά το αγόρασε να πούμε ή θα σας ζητήσει λεφτά για το συνεργείο αν πάθει κάτι.

kostasdirt
09/07/2018, 18:12
Γεια και χαρά σε όλους και σε όλες!!! Ανοίγω αυτό το θέμα για να παραθέτω τις εντυπώσεις μου από το καινούργιο μου CFMOTO 250 NK. Μόλις προχθές το αγόρασα και θα επανέλθω με εντυπώσεις και κριτικές.
Η μηχανή αυτή είναι Κινέζικη, από τον κολοσσό CFMoto ο οποίος λόγω της πρόσφατης κοινοπραξίας με την ΚΤΜ θα κατασκευάζει τις μοτοσυκλέττες της.
Κοστίζει 3.290 ευρώ και εισάγεται από την ΤΕΟΜΟΤΟ (Kawasaki), έχοντας 2 χρόνια εγγύηση με απεριόριστα χιλιόμετρα.
Έχει σχεδιαστεί στην Αυστρία, από τον οίκο KIRKA, αυτός που σχεδιάζει και πολλά μοντέλα ΚΤΜ (Duke).
Επιπλέον χαρακτηριστικά και φωτό σε επόμενο πόστ.
Gerald KISKA είναι ο σχεδιαστής...

cfloratos
09/07/2018, 19:29
Ευχαριστώ για την υποστήριξη φίλε μου ptc !!! Όμως αν ζει κανείς στην Ελλάδα, έχει συνηθίσει από τέτοια. Εγώ προσωπικά δεν πτοούμαι γιατί μ' αρέσει αυτό που πήρα και είμαι καλυμμένος 2 χρόνια απεριόριστα χιλιόμετρα. Κάποιοι που σχολιάζουν λες και τα ξέρουν όλα, μάλλον θα το κάνουν για να αυτοστηριχτούν ψυχολογικά για δικές τους επιλογές. Και ποιος δεν έχει ακούσει για honda που βαράνε μπιέλες, για sym που κολλάνε κύλινδροι και άλλα πολλά. Μια ματιά στα φόρουμ (και σε αυτό εδώ) θα πείσει και τον πλέον δύσπιστο. Μηχανήματα είναι αυτά και χαλάνε. Κάποτε φτιάχνονταν στην Ιαπωνία και όντως ήταν εξαιρετικά σαν αξιοπιστία, χάλια όμως οδηγικά και εμφάνιση σε σχέση με τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά. Τι να πουν οι κάτοχοι παλιών Ducati, KTM κλπ; Κάθε Τρίτη Μηχανικός και το Ducati ηλεκτρικά με συνδέσεις μαπέ ολέ. Όμως όλα αλλάζουν. Όλοι έχουν φτάσει ψηλά. Οι Κινέζοι το ίδιο. Το μηχανάκι στρίβει σα R6, πάει σαν 400άρι και στοιχίζει όσο ένα crypton x παπί. Έχει ακτινικά φρένα, ανάποδα ψαλίδια, κοντέρ από άλλο πλανήτη, ποιότητα κατασκευής εφάμιλλη honda και καίει 3 λίτρα μαξ μέχρι στιγμής και είναι και στο στρώσιμο. Από κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να βγάλει την κακή του ψυχολογία υπό μορφή σχολίου και που ξέρεις μπορεί να αποδειχτεί και σωστός στο τέλος. Εγώ μέχρι τότε και κάνω τις βολτάρες μου, ΜΗ νοιώθοντας καμμία αναστολή, γιατί μη ξεχνάμε οτι έδωσα 3.190 κομπλέ.

SONone
09/07/2018, 21:26
σε ενα βίντεο ειδα 2 διαφορετικά κοντέρ, (ενδείξεις στην οθόνη) εχει να επιλέξεις?

cfloratos
09/07/2018, 21:27
Όχι, μόνο αυτό που μοιάζει με κινητό. Φοβάσαι μη στο σπάσουν από ζήλια; Γεγονός είναι οτι τη μηχανή μου την κοιτάνε πάρα πολύ. Προσπαθούν να δουν τι μάρκα είναι.

SONone
09/07/2018, 21:37
397698
αυτο λεω

cfloratos
09/07/2018, 22:37
Α, αυτό λες; Αυτό είναι το ίδιο κοντέρ. Απλά αλλάζει ανάλογα με το mode. Το αριστερό είναι το Sport και το δεξί είναι το Rain. Έχει 2 διαφορετικούς χάρτες το μοτέρ, που επιλέγονται από διακόπτη αριστερά στο τιμόνι και ανάλογα αλλάζει και η εμφάνιση του κοντέρ. Επίσης έχει φωτοκύτταρο για νύχτα/μέρα και αλλάζει και ο φωτισμός. Έχει και 5 επίπεδα φωτεινότητας. Με αυτό ακριβώς το κοντέρ λοιπόν, εισάγεται στην Ελλάδα!!!

chr1s_86
09/07/2018, 22:58
Σόρρυ ρε παιδιά που χαλάω την ωραία ατμόσφαιρα αλλά μόνο σε μένα φαίνεται σαν διαφήμιση το όλο ποστ;; Γράφτηκα μόλις τώρα για να σας δείξω το νέο μου μηχανάκι που κάνει μόνο τόσο και είναι honda, r6 και ktm ταυτοχρόνως. Τόσο ευχαριστημένος; τι να πω :confused:

Καλές βόλτες πάντως, θα έλεγα ωραίο φαίνεται αλλά μάλλον έχω επηρεαστεί από τα λεγόμενα...

cfloratos
09/07/2018, 22:59
Χαχαχα, καμμία σχέση... Ευχαριστώ για τις ευχές!!!

COMLINE
10/07/2018, 13:09
Όσον αφορά την αξιοπιστία, να σας πω την αλήθεια κι εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου. Όμως θα σας πω κάτι. Δε θα σταθώ οτι από το 89 που ξεκίνησε η CFMoto έχει φτιάξει 51 κινητήρες και 98 μοντέλα. Αυτά είναι θεωρίες σε μεγάλο βαθμό. Αυτό που θα σας πω είναι οτι το 2012 πήρα ένα SYM Maxsym 400i και τότε όλοι μου λέγανε οτι είναι φοβερά αξιόπιστο και οικονομικό. Αμ δε... Ακριβώς στα 2 χρόνια που έληξε η εγγύηση και κάτι μέρες, που ΈΚΑΨΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ. Με τα χίλια ζόρια δεχτήκαν από το Γκοργκόλη να μου το φτιάξουν δωρεάν έτσι και όπως έγινε. Μετά από 3 μήνες και με κλονισμένη την ψυχολογία και την εμπιστοσύνη μου και επιπλέον που αντί για 4.5 λίτρα αυτό έκαιγε 6.5, αποφασίζω να το πουλήσω. Το πουλάω και μετά από 3 βδομάδες του ΚΑΙΕΙ ΚΥΛΙΝΔΡΟ και του καινούργιου ιδιοκτήτη. Ο Γκοργκόλης αυτή την φορά δεν κάλυψε τίποτα και αναγκαστήκαμε να το πληρώσουμε μισό μισό με το το παιδί που το αγόρασε. Μετά έμαθα οτι είχε κάποιο ελλατωματικό σύστημα που δεν λίπαινε σωστά τον κινητήρα στις υψηλές στροφές και φυσικά ο Γκοργκολής ακόμα να μου στείλει ειδοποίηση για ανάκλιση οχήματος.
Τι θέλω να πω; Η αξιοπιστία, η φήμη και τα λοιπά που ακούμε, καμμιά φορά δεν αρκούν. Εγώ πήρα SYM που είναι Νο1 σε πωλήσεις, με κορυφαίο όνομα και έσπασα τα μούτρα μου.
Γιαυτό λοιπόν αυτή τη φορά κοίταξα την ψυχή μου, πήρα κάτι που το ερωτεύτηκα με την 1η ματιά, έχοντας διαβεβαιώσεις από το PR της ΤΕΟΜΟΤΟ για την αξιοπιστοία του και από κει και πέρα;
Ο Θεός βοηθός!!! Άλλωστε έχω 2 ολόκληρα χρόνια με απεριόριστα χιλιόμετρα να δω στην πραγματικότητα τι ρόλο βαράει το καινούργιο μου κουκλί.
Για τα 3.130+60 (Βύνιος) που το πήρα με συναγερμό, δεν έδωσα δα και ταααα λεφτά... Ένα ΚριπτονΧ παίρνεις με τα λεφτά αυτά... Εγώ πήρα μοτοσυκλέτα με εμφάνιση και περιφεριακά που σκίζουν και εύχομαι να μου βγει και καλό το μοτέρ/ηλεκτρικά κλπ.

φιλε ειμαι μαζι σου 100% καλοριζικο και καλοταξιδο. ειμαι κατοχος ενος crypton χ135 και με εχει αφησει 3 φορεσ στο δρομο απο αντλια βενζινης. θες απο γκαντεμια θες συγκυριες θες απο μαλακα μαστορα (τη δευτερη φορα μου ειπε πως ειχε ξεκουμπωσει η φισα της αντλιας) εγω ξερω οτι 3 φορες το εχω παρει στα χερια. να ξερεις οτι το σκεφτομαι πολυ και εγω για αυτο.

COMLINE
10/07/2018, 13:12
μπραβο ρε μαγκα πολυ σωστος

bulmont
10/07/2018, 13:20
Ρε παιδιά ο άνθρωπος πήρε καινούριο μηχανάκι και είπε να μοιραστεί τη χαρά του μαζί μας.

Τί κόμπλεξ είναι αυτό που βγάζετε κάποιοι εδώ μέσα, δεν το καταλαβαίνω. Λες και με τα δικά σας λεφτά το αγόρασε να πούμε ή θα σας ζητήσει λεφτά για το συνεργείο αν πάθει κάτι.



Κάτι γιά την κατσίκα του γείτονα τα ξέρεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

cfloratos
10/07/2018, 14:10
φιλε ειμαι μαζι σου 100% καλοριζικο και καλοταξιδο. ειμαι κατοχος ενος crypton χ135 και με εχει αφησει 3 φορεσ στο δρομο απο αντλια βενζινης. θες απο γκαντεμια θες συγκυριες θες απο μαλακα μαστορα (τη δευτερη φορα μου ειπε πως ειχε ξεκουμπωσει η φισα της αντλιας) εγω ξερω οτι 3 φορες το εχω παρει στα χερια. να ξερεις οτι το σκεφτομαι πολυ και εγω για αυτο.

Καταρχήν μπράβο σου που βάζεις πάνω από όλα την αλήθεια και δεν κολλάς να πεις τη σκληρή πραγματικότητα, έστω κι αν αφορά δική σου επιλογή. Λυπάμαι για τις βλάβες στο πανάκριβο αλλά και υπερπαπάκι σου. Εγώ αν προσέξεις τη Yamaha δεν την αναφέρω πουθενά σαν ζημιάρικη γιατί είχα το R6 του '03 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Και το CBR 600F4 είχα και αυτό δε μου βγαλε τίποτα απολύτως. Όμως να που συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. Όσον αφορά τη σκέψη σου για να πάρεις το CFMoto δυστυχώς είναι πολύ νωρίς για να σε βοηθήσω με μια εμπεριστατωμένη άποψη, γιατί απλούστατα ακόμη το στρώνω. Αν όμως σ' αρέσει και αρκείσαι με όλα τα υπόλοιπα (δες τι γράφω παραπάνω σε προηγούμενες αναρτήσεις), τότε προχώρα το και πάρτο και πούλα το Crypton X.
Ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!

o teos
10/07/2018, 14:36
Παρτε ρε κινέζικα παρτε..τι θα γίνουν και οι μάστορες?κλέφτες?:rolleyes:

BLiTzER
10/07/2018, 14:49
Ε ναι, γιατί με ευρωπαϊκά 30 χρόνια τώρα πεινάνε. :lol:

cfloratos
10/07/2018, 15:09
Παρτε ρε κινέζικα παρτε..τι θα γίνουν και οι μάστορες?κλέφτες?:rolleyes:

Φίλε το ποστ το άνοιξα για να παραθέτω τις πραγματικές εντυπώσεις μου από το CFMoto 250NK, όχι για να μπαίνει ο κάθε εξυπνάκιας όπως εσύ και να λέει τις αβάσιμες κοτσάνες του. Αν δε σ'αρέσει το μηχανάκι μπορείς να μας πεις τους λόγους και να αποχωρήσεις από τη συζήτηση.

o teos
10/07/2018, 15:18
Φίλε το ποστ το άνοιξα για να παραθέτω τις πραγματικές εντυπώσεις μου από το CFMoto 250NK, όχι για να μπαίνει ο κάθε εξυπνάκιας όπως εσύ και να λέει τις αβάσιμες κοτσάνες του. Αν δε σ'αρέσει το μηχανάκι μπορείς να μας πεις τους λόγους και να αποχωρήσεις από τη συζήτηση.

Το γουστο ειναι υποκειμενικό....δε μ αρεσουν γενικα αυτα τα μηχανάκια απο οποιοδήποτε κατασκευαστή ειδικα ολες αυτες οι υπερχρεωμένες κατηγορίες 390-220-300-250 αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας εδω, απλα εκανα μια παρατήρηση που οπως εχει αποδείξει η ιστορία ολα τα κινεζικά ειναι χαοτικά υποδεέστερα απο οτιδήποτε αλλο..δεν ψαρώνω με χαρουμενα κοντερ που αλλαζουν χρωματα λες και ειμαι 15..εχω ps4 για αυτη τη δουλεια..αν ηθελα να κανω τον εξυπνάκια παιζει να μη το καταλαβαινες καν..μιλησα ξεκαθαρα...πες οτι αποχώρησα ήδη και καλοτάξιδο το μηχανακι σου και παντα ορθιος αλλα μην παρεξηγιέσαι οταν σου λενε την πως όντως εχουν τα πράγματα..:wave2:

kordix
11/07/2018, 10:38
Εύχομαι να σου βγεί αξιόπιστο. Οπως και να χει καλές βόλτες και να το ευχαριστηθείς. Προσωπικα αν και δεν με τραβάει ιδιαίτερα το streetfighter look γενικώς, βρίσκω το 250 σου πολύ όμορφο.

Υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης με καποιο επιπλέον κοστος?

cfloratos
11/07/2018, 11:16
Εύχομαι να σου βγεί αξιόπιστο. Οπως και να χει καλές βόλτες και να το ευχαριστηθείς. Προσωπικα αν και δεν με τραβάει ιδιαίτερα το streetfighter look γενικώς, βρίσκω το 250 σου πολύ όμορφο.

Υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης με καποιο επιπλέον κοστος?

Ευχαριστώ για τις ευχές. Για την επέκταση εγγύησης, επειδή το έχω ζητήσει κι εγώ για διάφορα άλλα οχήματα που είχα, και αυτοκίνητα και μηχανές, δεν νομίζω να υπάρχει, τουλάχιστον μέσω επίσημης αντιπροσωπείας. Πάντως, καλύτερη εγγύηση από 2 χρόνια και 30.000 χιλιόμετρα στους δρόμους, δεν υπάρχει. Εφόσον σου δίνει 2 χρόνια απεριόριστα χλμ, νομίζω οτι μπορείς να είσαι σίγουρος. Είμαι της άποψης, οτι η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και ότι είναι να σου βγάλει (εκτός φυσιολογικών φθορών) θα στο βγάλει στην αρχή. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά γενικά αυτό ισχύει για όλα τα μηχανολογικά (αυτοκίνητα, μηχανές κλπ)

jimpap
11/07/2018, 11:39
Φίλε μου καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο!
Οι κινέζοι τα τελευταία χρόνια κάνουν σοβαρές προσπάθειες να αναβαθμίσουν τις μοτο τους πιστεύω, είδομεν!
Εξάλλου παίρνουν τεχνογνωσία από άλλους (τώρα πόσο καλό είναι να παίρνουν τεχνογνωσία απο KTM δεν ξέρω :p )
Και τα τζαπόνια από ευρωπαϊκά εργοστάσια πήραν τεχνογνωσία στην αρχή τους εξάλλου. Μακάρι να σου βγεί αξιόπιστο και
μακάρι να είχα τα φράγκα να έπαιρνα κι εγώ ένα! :beer:

Nostradamus
11/07/2018, 12:15
..... Το μηχανάκι στρίβει σα R6, παεί σαν 400άρι.....

Καλοταξιδο ευχομαι και να ειναι πραγματικα αποκαλυψη.. χρειαζεται η αγορα αξιοπιστα, οικονομικα οχηματα και επιλογες..

Αυτο το στριβει σαν R6 βεβαια αν θες αναλυσε το λιγο, για να δουμε τι θα κανουμε με το χωριο... :lol::lol:

sapila racing
11/07/2018, 12:35
Ευχαριστώ για την υποστήριξη φίλε μου ptc !!! Όμως αν ζει κανείς στην Ελλάδα, έχει συνηθίσει από τέτοια. Εγώ προσωπικά δεν πτοούμαι γιατί μ' αρέσει αυτό που πήρα και είμαι καλυμμένος 2 χρόνια απεριόριστα χιλιόμετρα. Κάποιοι που σχολιάζουν λες και τα ξέρουν όλα, μάλλον θα το κάνουν για να αυτοστηριχτούν ψυχολογικά για δικές τους επιλογές. Και ποιος δεν έχει ακούσει για honda που βαράνε μπιέλες, για sym που κολλάνε κύλινδροι και άλλα πολλά. Μια ματιά στα φόρουμ (και σε αυτό εδώ) θα πείσει και τον πλέον δύσπιστο. Μηχανήματα είναι αυτά και χαλάνε. Κάποτε φτιάχνονταν στην Ιαπωνία και όντως ήταν εξαιρετικά σαν αξιοπιστία, χάλια όμως οδηγικά και εμφάνιση σε σχέση με τα ζημιάρικα ευρωπαϊκά. Τι να πουν οι κάτοχοι παλιών Ducati, KTM κλπ; Κάθε Τρίτη Μηχανικός και το Ducati ηλεκτρικά με συνδέσεις μαπέ ολέ. Όμως όλα αλλάζουν. Όλοι έχουν φτάσει ψηλά. Οι Κινέζοι το ίδιο. Το μηχανάκι στρίβει σα R6, πάει σαν 400άρι και στοιχίζει όσο ένα crypton x παπί. Έχει ακτινικά φρένα, ανάποδα ψαλίδια, κοντέρ από άλλο πλανήτη, ποιότητα κατασκευής εφάμιλλη honda και καίει 3 λίτρα μαξ μέχρι στιγμής και είναι και στο στρώσιμο. Από κει και πέρα, ο καθένας μπορεί να βγάλει την κακή του ψυχολογία υπό μορφή σχολίου και που ξέρεις μπορεί να αποδειχτεί και σωστός στο τέλος. Εγώ μέχρι τότε και κάνω τις βολτάρες μου, ΜΗ νοιώθοντας καμμία αναστολή, γιατί μη ξεχνάμε οτι έδωσα 3.190 κομπλέ.

Καλές βολτες με το μηχανάκι και μακάρι να σου βγεί και καλό στην πορεία.
Αυτα που σου γραφουν μερικοί όμως είναι δικαιολογημένα αφού γράφεις συνεχώς υπερβολές.

' Το μηχανάκι στρίβει σα R6, πάει σαν 400άρι και στοιχίζει όσο ένα crypton x παπί.'
Aν στρίβει σαν το R6 στα 200+ εγώ πρώτος θα παω να το πάρω αλλά όσο νάναι εχω τις επιφυλάξεις μου. ;)
Μηπως να το δώσω το R6 που εχω για την πίστα και να πάρω τέτοιο?

Παει λες σαν 400ρι. Σαν ποιό 400ρι? Υπάρχουν 400ρια Japan 20 ετίας που πάνε πάνω απο 200 για πλάκα.
Δεν νομίζω λοιπόν να ισχύει.

Το σχόλιο σχετικά με το κόστος μπορεί και να ισχύει, δεν ασχολούμαι με τα παπια εδω και δεκαετίες.

Mετά γράφεις:
'Έχει ακτινικά φρένα, ανάποδα ψαλίδια, κοντέρ από άλλο πλανήτη, ποιότητα κατασκευής εφάμιλλη honda'

Δεν μου λένε και πολλά εμένα τα ακτινικά φρένα και τα USD, δεν μου εχουν χρειαστεί και δεν είναι πάντα καλύτερα απο τα συμβατικά.
Το κοντέρ που αναφέρεις ειναι ενα απλό κινέζικο ταμπλετ, οπότε τι να πεις, μακαρι να μην σου χαλάσει!

Ποιότητα εφάμιλλη της Honda????
Μακαρι ρε φίλε αλλά αυτό είναι προς το παρόν απλά υπόθεση.
Αν φτάσεις τα 100.000 χλμ χωρίς να έχεις άλλαξει τίποτα στο μηχανάκι εκτός από αναλώσιμα, τότε έλα να το ξαναπείς και θα σε πιστέψω, τωρα δεν με πείθεις γιατί απλά δεν το ξέρεις, παρά μόνο το ελπίζεις.
Το Honda μου όμως είναι όντως στα 94000 χλμ μετά απο 13 χρόνια και τα μόνο ανταλλακτικά εκτός αναλώσιμων που εχω αλλάξει ειναι μια ντίζα συμπλέκτη, μια βαλβίδα νεκράς και μια βαλβίδα πίσω στοπ.
Αν φτάσεις κι εσυ λοιπόν εκει μας το λες, μεχρι τότε υπομονή και γράφε μόνο γι αυτα που έχεις σίγουρα. :wave2:

cfloratos
11/07/2018, 12:35
Χαχαχα, εννοώ οτι βγάζεις γόνατο για πλάκα... Πολύ ξυραφένιο και σταθερό και κυρίως μανιτζέβελο και πανάλαφρο. Είχες SS; Αν είχες πρέπει να με καταλαβαίνεις...

cfloratos
11/07/2018, 12:49
Καλές βολτες με το μηχανάκι και μακάρι να σου βγεί και καλό στην πορεία.
Αυτα οπου σου γραφουν μερικοί όμως είναι δικαιολογημένα αφού γράφεις:

' Το μηχανάκι στρίβει σα R6, πάει σαν 400άρι και στοιχίζει όσο ένα crypton x παπί.'
Aν στρίβει σαν το R6 στα 200+ εγώ πρώτος θα παω να το πάρω!
Σαν ποιό 400ρι? Υπάρχουν 400ρια Japan 20 ετίας που πάνε πάνω απο 200.
Αυτό μπορεί και να ισχύει, δεν ασχολούμαι με τα παπια εδω και δεκαετίες.

Mετά γράφεις:
'Έχει ακτινικά φρένα, ανάποδα ψαλίδια, κοντέρ από άλλο πλανήτη, ποιότητα κατασκευής εφάμιλλη honda'

Δεν μου λένε και πολλά εμένα τα ακτινικά φρένα και τα USD, δεν μου εχουν χρειαστεί.
Το κοντέρ που αναφέρεις ειναι ενα απλό κινέζικο ταμπλετ, οπότε τι να πεις, μακαρι να μην σου χαλάσει!

Ποιότητα εφάμιλλη της Honda? Μακαρι ρε φίλε αλλά αυτό είναι προς το παρόν απλά υπόθεση.
Αν φτάσεις τα 100.000 χλμ χωρίς να έχεις άλλαξει τίποτα στο μηχανάκι εκτός από αναλώσιμα, τότε έλα να το ξαναπείς και θα σε πιστέψω, τωρα δεν με πείθεις γιατί απλά δεν το ξέρεις, παρά μόνο το ελπίζεις.
Το Honda μου όμως είναι όντως στα 94000 χλμ μετά απο 13 χρόνια και τα μόνο ανταλλακτικά εκτός αναλώσιμων που εχω αλλάξει ειναι μια ντίζα συμπλέκτη, μια βαλβίδα νεκράς και μια βαλβίδα πίσω στοπ.
Αν φτάσεις κι εσυ λοιπόν εκει μας το λες, μεχρι τότε υπομονή και γράφε μόνο γι αυτα που έχεις σίγουρα.

Αυτά που γράφουν μερικοί είναι λόγια του αέρα, εντελώς αδικαιολόγητα ως προς το ύφος της σκοπιμότητας της όλης συζήτησης. Τώρα όσον αφορά τις υπόλοιπες εύλογες απορίες σου, νομίζω οτι είμαι σαφής. Τώρα αν έχεις αντίλογο επειδή θίγεσαι για τα λεγόμενα μου και απορώ γιατί, καλά κάνεις και τον έχεις και αυτή είναι η ομορφιά της αυτοκίνησης. Αυτό που γράφεις για 94.000 χλμ, εμένα μου προκαλεί θαυμασμό για το πόσο δεμένος μπορεί να είναι κανείς με μια μηχανή. Προφανώς δε θα είναι κάποιο SS. Πάντως εγώ είπα για ποιότητα κατασκευής και όχι για αξιοπιστία, που αν δεις διατηρώ επιφυλάξεις. Άλλο ποιότητα κατασκευής και άλλο αξιοπιστία, σωστά; Εγώ πάντως ποτέ δεν κράτησα το ίδιο μηχανάκι πάνω από 35.000χλμ γιατί απλούστατα είχα τη δυνατότητα να το αλλάζω.
Όταν λες οτι τα ακτινικά φρένα δε σου λένε τίποτα, ούτε το κοντέρ που είναι το μέλλον παντού ή τα ανάποδα ψαλίδια, εγώ τι θέλεις ακριβώς να σου απαντήσω; Καλά κάνεις φίλε μου. Επιπλέον επειδή είχα R6 και το έστριβα κι εγώ στα 250+, σε πληροφορώ οτι το έκανα στο 5% των φορών που έστριβα. Και σίγουρα δε στρίβει στα 200+ σα R6 γιατί απλούστατα δε τα πιάνει... Ελπίζω αυτό να το αντιλαμβάνεσαι.
Τώρα η φράση πάει σαν 400 εννοώ ένα νορμάλ 400άρι και όχι αυτά που αναφέρεσαι, δηλαδή είτε το δούκα (σημερινό) είτε κάτι zzr, gsxr, yzf ή cbrr που ήταν 1 κλικ πριν τα αγωνιστικά. Μην πιάνεσαι από τις λέξεις και προσπάθησε να καταλάβεις καλοπροαίρετα τι θέλω να πω...
Α και τώρα που είπες για κινέζικα τάμπλετ, εσύ έχεις τάμπλετ; Από πού είναι;
Αυτά φίλε μου και ευχαριστώ για τις ευχές.

buckley
11/07/2018, 13:09
Εδώ θα μαστε να διαβάζουμε και τα καλά και τα άσχημα της συμβίωσης.Αλλά ρε μπαγάσα ότι πήγες και βρήκες μηχανάκι με τα αρχικά του ονοματεπώνυμου σου με ξεπερνάει...

cfloratos
11/07/2018, 13:10
Εδώ θα μαστε να διαβάζουμε και τα καλά και τα άσχημα της συμβίωσης.Αλλά ρε μπαγάσα ότι πήγες και βρήκες μηχανάκι με τα αρχικά του ονοματεπώνυμου σου με ξεπερνάει...

Το ποιο ωραίο ποστ φίλε μου!!! Χαχαχα είδες σύμπτωση;

o teos
11/07/2018, 13:32
Επιπλέον επειδή είχα R6 και το έστριβα κι εγώ στα 250+.


Casey εσυ???:tooth:

Sorry αλλα δεν κρατηθηκα...:D

sapila racing
11/07/2018, 13:42
Αυτά που γράφουν μερικοί είναι λόγια του αέρα, εντελώς αδικαιολόγητα ως προς το ύφος της σκοπιμότητας της όλης συζήτησης. Τώρα όσον αφορά τις υπόλοιπες εύλογες απορίες σου, νομίζω οτι είμαι σαφής. Τώρα αν έχεις αντίλογο επειδή θίγεσαι για τα λεγόμενα μου και απορώ γιατί, καλά κάνεις και τον έχεις και αυτή είναι η ομορφιά της αυτοκίνησης. Αυτό που γράφεις για 94.000 χλμ, εμένα μου προκαλεί θαυμασμό για το πόσο δεμένος μπορεί να είναι κανείς με μια μηχανή. Προφανώς δε θα είναι κάποιο SS. Πάντως εγώ είπα για ποιότητα κατασκευής και όχι για αξιοπιστία, που αν δεις διατηρώ επιφυλάξεις. Άλλο ποιότητα κατασκευής και άλλο αξιοπιστία, σωστά; Εγώ πάντως ποτέ δεν κράτησα το ίδιο μηχανάκι πάνω από 35.000χλμ γιατί απλούστατα είχα τη δυνατότητα να το αλλάζω.
Όταν λες οτι τα ακτινικά φρένα δε σου λένε τίποτα, ούτε το κοντέρ που είναι το μέλλον παντού ή τα ανάποδα ψαλίδια, εγώ τι θέλεις ακριβώς να σου απαντήσω; Καλά κάνεις φίλε μου. Επιπλέον επειδή είχα R6 και το έστριβα κι εγώ στα 250+, σε πληροφορώ οτι το έκανα στο 5% των φορών που έστριβα. Και σίγουρα δε στρίβει στα 200+ σα R6 γιατί απλούστατα δε τα πιάνει... Ελπίζω αυτό να το αντιλαμβάνεσαι.
Τώρα η φράση πάει σαν 400 εννοώ ένα νορμάλ 400άρι και όχι αυτά που αναφέρεσαι, δηλαδή είτε το δούκα (σημερινό) είτε κάτι zzr, gsxr, yzf ή cbrr που ήταν 1 κλικ πριν τα αγωνιστικά. Μην πιάνεσαι από τις λέξεις και προσπάθησε να καταλάβεις καλοπροαίρετα τι θέλω να πω...
Α και τώρα που είπες για κινέζικα τάμπλετ, εσύ έχεις τάμπλετ; Από πού είναι;
Αυτά φίλε μου και ευχαριστώ για τις ευχές.

H ποιότητα κατασκευής μιας μοτοσυκλέτας είναι συνυφασμένη με την αξιοπιστία της. Το Honda με τα 94000 χλμ δεν είναι SS, ειναι Hornet 900, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και CBR929 η κάτι άλλο. Δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου περί SS.
Αν εσύ το πήρες για να κάνεις μόνο 35000 χλμ και να το πουλήσεις πιθανότατα να μην μάθεις ποτέ αν είναι πραγματικά αξιόπιστο, οκ θεμιτό κι αυτό.
Οταν έρθει όμως εκείνη η ώρα θα δείς οτι ο κόσμος ειναι ακόμα επιφυλακτικός απέναντι στα κινέζικα προιόντα και θα αναγκαστείς να το δώσεις φτηνά.

Αν έχω τάμπλετ? Οχι δεν έχω τάμπλετ ούτε μηχανάκι με τάμπλετ αντι για όργανα.

Εν κατακλείδι, έγραψες ενα σωρό υπερβολές κι έλαβες τις ανάλογες απαντήσεις, γιατί απορείς λοιπόν?

Μια που ανέφερες το Duke μπορείς να μας εξηγήσεις πως γίνεται αυτό το 250 με 19.5kW (26 HP) και 151 κιλά βάρος στεγνό να πηγαίνει σαν το KTM Duke 390 που έχει 32 KW (43,5 HP) με βάρος 139 κιλά στεγνό? Και μάλιστα ενώ το στρώνεις ακόμα?

Καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω, γραφε σωστά για να παίρνεις και σωστές απαντήσεις, αν συνεχίσεις με τις υπερβολές θα τα ακούς συνέχεια και δικαιολογημένα μάλιστα.

cfloratos
11/07/2018, 16:05
H ποιότητα κατασκευής μιας μοτοσυκλέτας είναι συνυφασμένη με την αξιοπιστία της. Το Honda με τα 94000 χλμ δεν είναι SS, ειναι Hornet 900, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και CBR929 η κάτι άλλο. Δεν κατάλαβα τον συλλογισμό σου περί SS.
Αν εσύ το πήρες για να κάνεις μόνο 35000 χλμ και να το πουλήσεις πιθανότατα να μην μάθεις ποτέ αν είναι πραγματικά αξιόπιστο, οκ θεμιτό κι αυτό.
Οταν έρθει όμως εκείνη η ώρα θα δείς οτι ο κόσμος ειναι ακόμα επιφυλακτικός απέναντι στα κινέζικα προιόντα και θα αναγκαστείς να το δώσεις φτηνά.

Αν έχω τάμπλετ? Οχι δεν έχω τάμπλετ ούτε μηχανάκι με τάμπλετ αντι για όργανα.

Εν κατακλείδι, έγραψες ενα σωρό υπερβολές κι έλαβες τις ανάλογες απαντήσεις, γιατί απορείς λοιπόν?

Μια που ανέφερες το Duke μπορείς να μας εξηγήσεις πως γίνεται αυτό το 250 με 19.5kW (26 HP) και 151 κιλά βάρος στεγνό να πηγαίνει σαν το KTM Duke 390 που έχει 32 KW (43,5 HP) με βάρος 139 κιλά στεγνό? Και μάλιστα ενώ το στρώνεις ακόμα?

Καταλαβαίνεις τι εννοώ πιστεύω, γραφε σωστά για να παίρνεις και σωστές απαντήσεις, αν συνεχίσεις με τις υπερβολές θα τα ακούς συνέχεια και δικαιολογημένα μάλιστα.

Κατ' αρχήν μίλα καλύτερα και διάβαζε σωστά αυτά που γράφω αλλιώς μη σχολιάζεις με τόση κακοήθεια. Δεν απαντάω επεξηγηματικά στις τελευταίες ερωτήσεις σου γιατί μάλλον η αρνητικότητα σου ξεπερνάει την κρίση και την λογική σου. Υπερβολές δε λέω εγώ, γιατί απλούστατα ξέρω τι λέω. Τώρα αν εσύ έχεις κόμπλεξ με τα λεγόμενα μου, ξέρεις δε μου καίγεται καρφί. Λοιπόν έγραψες τις εξυπνάδες σου κι εσύ, καιρός να την κάνεις γιατί απλούστατα ψάχνεις για καυγάδες και δεν είσαι καθόλου χρήσιμος.

cfloratos
11/07/2018, 16:19
Λοιπόν, επαναλαμβάνω, ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση για να λέω τις εντυπώσεις μου από το καινούργιο μου CFMoto 250 ΝΚ. Και αυτό επειδή είναι νέο μοντέλο στην Ελλάδα και δεν υπάρχει ακόμη ούτε τεστ, θέλοντας έτσι να βοηθήσω κάποιον υποψήφιο αγοραστή. Φαίνεται κάποιοι ανεγκέφαλοι εδώ μέσα, οτι το έχουν θεωρήσει δεξαμενή για να ρίχνουν την υπερχειλίζουσα εξυπνάδα τους και το μίσος του στο καινούργιο και δη Κινέζικο. Η προκατάληψη όμως και οι ιδέες επιπέδου καφενείου, χωρίς απόδειξη, καθώς και η εμμονή τους στο μύθο οτι τα γιαπωνέζικα μηχανάκια τους είναι τέλεια ενώ τα κινέζικα μάπα ότι και να γίνει, νομίζω οτι δεν πείθουν κανένα και περισσότερο κουράζουν παρά βοηθούν τη διεξοδικότητα μιας τέτοιας συζήτησης. Όποιος νομίζει οτι τα ξέρει όλα, μόνο και μόνο επειδή ο εγωισμός του είναι μεγαλύτερος από το μπόι του, καλό είναι να σωπάσει και να μην προσβάλει με τα λόγια του, γιατί στο τέλος θα πω ένα αη γαμίδια και θα κλείσει αυτή η συζήτηση και απλούστατα κανείς δε θα μάθει για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Στοπ στην καφρίλα λοιπόν και αν δεν αρέσουν αυτά που γράφω, είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε σωστή και εμπεριστατωμένη απάντηση και όχι διαστρέβλωση και χλεύη.

Nostradamus
11/07/2018, 16:22
Κατ' αρχήν μίλα καλύτερα και διάβαζε σωστά αυτά που γράφω αλλιώς μη σχολιάζεις με τόση κακοήθεια. Δεν απαντάω επεξηγηματικά στις τελευταίες ερωτήσεις σου γιατί μάλλον η αρνητικότητα σου ξεπερνάει την κρίση και την λογική σου. Υπερβολές δε λέω εγώ, γιατί απλούστατα ξέρω τι λέω. Τώρα αν εσύ έχεις κόμπλεξ με τα λεγόμενα μου, ξέρεις δε μου καίγεται καρφί. Λοιπόν έγραψες τις εξυπνάδες σου κι εσύ, καιρός να την κάνεις γιατί απλούστατα ψάχνεις για καυγάδες και δεν είσαι καθόλου χρήσιμος.

Ανεβαζεις τονους χωρις λογο.. Επισης δεν απαντας στην απλη ερωτηση...

Οντως ακουγεσαι λες και τα εισαγεις εσυ στην Ελληνικη αγορα... :lol:

Αν παλι δεν τα εισαγεις, ακουγεσαι σαν να εισαι εσυ τελικα που θελεις επιβεβαιωση για την αγορα που εκανες..

Οπως και να εχει, εδω ειμαστε οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, να μαθαινουμε απο την χρηση που θα τα κανεις τα καλα και τα κακα του (εφοσον δηλωνεις γνωστης και αντικειμενικος)..... Keep posting...

BLiTzER
11/07/2018, 16:26
Αναρωτιόμαστε τώρα αν CF είναι συμπτωματικά τα αρχικά σου. :lol:

Ζεύκας
11/07/2018, 16:28
Κοιτα φλωράτο, μια κινεζιά πήρες με κινέζικη ποιότητα κατασκευής. τέλος.

μη το θεοποιείς ότι βρήκες την ευκαιρία του αιώνα για να δικαιολογηθείς στον εαυτό σου.
τώρα άμα συγκρίνεις μια κινεζιά με ρ6 σημαίνει ότι δεν ξέρεις που παν τα 4 από μηχανές
γι'αυτό καλύτερα πούλα το (όσο μπορεί να πιάσει) και πάρε κανά παπί να ξεκινήσεις από το 0.

και κόψε λίγο τη μαγκιά γτ δεν νομίζω ο σαπίλας να σου μίλησε με υφάκι.

o teos
11/07/2018, 16:38
1 δεν υπάρχει ακόμη ούτε τεστ, 2 θέλοντας έτσι να βοηθήσω κάποιον υποψήφιο αγοραστή.3 τα γιαπωνέζικα μηχανάκια τους είναι τέλεια ενώ τα κινέζικα μάπα ότι και να γίνει, 4 ο εγωισμός του είναι μεγαλύτερος από το μπόι του, 5 αη γαμίδια

1. Χου κεαρς,ουτε για τα τζαελινγ γιανγκ τσαν υπαρχει.:p

2. Δεν νομιζω να βρεις αλλον..:lol:

3.Ειναι αλλα μερικοι εχουμε ευρωπαικα,παμ παρακατω:D

4. Δεν ξερεις το μποι μας αρα ουτε τον εγωισμο μας:smokin:

5. Οτι ειπες ακριβως,καθρεφτακι:D


Γενικα περαστικα για την αγορα και ο μονος που προσβάλει εδω μεσα εισαι εσυ..:wave2:

sapila racing
11/07/2018, 16:57
Κατ' αρχήν μίλα καλύτερα και διάβαζε σωστά αυτά που γράφω αλλιώς μη σχολιάζεις με τόση κακοήθεια. Δεν απαντάω επεξηγηματικά στις τελευταίες ερωτήσεις σου γιατί μάλλον η αρνητικότητα σου ξεπερνάει την κρίση και την λογική σου. Υπερβολές δε λέω εγώ, γιατί απλούστατα ξέρω τι λέω. Τώρα αν εσύ έχεις κόμπλεξ με τα λεγόμενα μου, ξέρεις δε μου καίγεται καρφί. Λοιπόν έγραψες τις εξυπνάδες σου κι εσύ, καιρός να την κάνεις γιατί απλούστατα ψάχνεις για καυγάδες και δεν είσαι καθόλου χρήσιμος.


Λοιπόν, επαναλαμβάνω, ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση για να λέω τις εντυπώσεις μου από το καινούργιο μου CFMoto 250 ΝΚ. Και αυτό επειδή είναι νέο μοντέλο στην Ελλάδα και δεν υπάρχει ακόμη ούτε τεστ, θέλοντας έτσι να βοηθήσω κάποιον υποψήφιο αγοραστή. Φαίνεται κάποιοι ανεγκέφαλοι εδώ μέσα, οτι το έχουν θεωρήσει δεξαμενή για να ρίχνουν την υπερχειλίζουσα εξυπνάδα τους και το μίσος του στο καινούργιο και δη Κινέζικο. Η προκατάληψη όμως και οι ιδέες επιπέδου καφενείου, χωρίς απόδειξη, καθώς και η εμμονή τους στο μύθο οτι τα γιαπωνέζικα μηχανάκια τους είναι τέλεια ενώ τα κινέζικα μάπα ότι και να γίνει, νομίζω οτι δεν πείθουν κανένα και περισσότερο κουράζουν παρά βοηθούν τη διεξοδικότητα μιας τέτοιας συζήτησης. Όποιος νομίζει οτι τα ξέρει όλα, μόνο και μόνο επειδή ο εγωισμός του είναι μεγαλύτερος από το μπόι του, καλό είναι να σωπάσει και να μην προσβάλει με τα λόγια του, γιατί στο τέλος θα πω ένα αη γαμίδια και θα κλείσει αυτή η συζήτηση και απλούστατα κανείς δε θα μάθει για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Στοπ στην καφρίλα λοιπόν και αν δεν αρέσουν αυτά που γράφω, είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε σωστή και εμπεριστατωμένη απάντηση και όχι διαστρέβλωση και χλεύη.

Παρε μια κίτρινη για να μάθεις να γράφεις σωστά. :yellowcard:

Πουθενά δεν διαστρέβλωσα τα λεγόμενά σου, πουθενά δεν σε χλεύασα και δεν σχολίασα με καμμιά κακοήθεια.
Αν νομίζεις οτι μπορείς να γράφεις οτι σου κατέβει και να περνάει χωρίς σχόλια, κανε ενα δικό σου φόρουμ να γράφεις μόνος σου.
Διάβασα αυτά που έγραψες και σχολιασα αναλόγως.
Αν δεν απαντήσεις που στηρίζεις αυτό που έγραψες, δηλαδή οτι το μηχανάκι σου παει σαν το KTM390 που είναι πιο ελαφρύ και με σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη, τότε δεν θα σε αφήσω σε χλωρό κλαρί που μιλάς και για κακοήθεια.

cfloratos
11/07/2018, 17:48
Αυτά που γράφουν μερικοί είναι λόγια του αέρα, εντελώς αδικαιολόγητα ως προς το ύφος της σκοπιμότητας της όλης συζήτησης. Τώρα όσον αφορά τις υπόλοιπες εύλογες απορίες σου, νομίζω οτι είμαι σαφής. Τώρα αν έχεις αντίλογο επειδή θίγεσαι για τα λεγόμενα μου και απορώ γιατί, καλά κάνεις και τον έχεις και αυτή είναι η ομορφιά της αυτοκίνησης. Αυτό που γράφεις για 94.000 χλμ, εμένα μου προκαλεί θαυμασμό για το πόσο δεμένος μπορεί να είναι κανείς με μια μηχανή. Προφανώς δε θα είναι κάποιο SS. Πάντως εγώ είπα για ποιότητα κατασκευής και όχι για αξιοπιστία, που αν δεις διατηρώ επιφυλάξεις. Άλλο ποιότητα κατασκευής και άλλο αξιοπιστία, σωστά; Εγώ πάντως ποτέ δεν κράτησα το ίδιο μηχανάκι πάνω από 35.000χλμ γιατί απλούστατα είχα τη δυνατότητα να το αλλάζω.
Όταν λες οτι τα ακτινικά φρένα δε σου λένε τίποτα, ούτε το κοντέρ που είναι το μέλλον παντού ή τα ανάποδα ψαλίδια, εγώ τι θέλεις ακριβώς να σου απαντήσω; Καλά κάνεις φίλε μου. Επιπλέον επειδή είχα R6 και το έστριβα κι εγώ στα 250+, σε πληροφορώ οτι το έκανα στο 5% των φορών που έστριβα. Και σίγουρα δε στρίβει στα 200+ σα R6 γιατί απλούστατα δε τα πιάνει... Ελπίζω αυτό να το αντιλαμβάνεσαι.
Τώρα η φράση πάει σαν 400 εννοώ ένα νορμάλ 400άρι και όχι αυτά που αναφέρεσαι, δηλαδή είτε το δούκα (σημερινό) είτε κάτι zzr, gsxr, yzf ή cbrr που ήταν 1 κλικ πριν τα αγωνιστικά. Μην πιάνεσαι από τις λέξεις και προσπάθησε να καταλάβεις καλοπροαίρετα τι θέλω να πω...


Δες τι έγραψα αν θέλεις σωστή συζήτηση. Εγώ εξαίρεσα το Δούκα φίλε μου δεν είπα οτι πάει σα το Δούκα τον 390 κιόλας. Τώρα γιατί δε το κατάλαβες για πες μου; Επίσης αν δει κανείς τις προηγούμενες μου αναρτήσεις, θα καταλάβει οτι δεν μιλάω με σιγουριά για την αξιοπιστία στο καινούργιο μου μηχανάκι και το έχω το θάρρος και το λέω και γιαυτό ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση στο φόρουμ. Όσον αφορά οτι είναι πανέμορφο, έχει άριστα χαρακτηριστικά και οτι στρίβει σα R6, σίγουρα δεν κυριολεκτώ, όμως θέλω να δείξω οτι τηρουμένων των αναλογιών στρίβει άριστα. Και λάβε υπόψη σου οτι είχα R6 και γνωρίζω πολύ καλά από στριψίματα.

cfloratos
11/07/2018, 18:01
397894

Αφιερωμένο σε όλους τους φίλους!!!
3.190 φίλοι μου και καθόμαστε και λέμε για κινεζιές; Εντάξει καταλαβαίνω οι καιροί δύσκολοι, αλλά αυτό το μηχανάκι με τα λεφτά που κάνει, έτσι και αποδειχτεί αξιόπιστο, νομίζω οτι δεν έχει αντίπαλο.
Ξέρω το παινεύω, όμως συγχωρέστε με, είναι γιατί το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά!!!
Καλή συνέχεια σε όλους!!!

GogosLux
11/07/2018, 18:34
3.190 φίλοι μου και καθόμαστε και λέμε για κινεζιές;


Γεια και χαρά σε όλους και σε όλες!!! Ανοίγω αυτό το θέμα για να παραθέτω τις εντυπώσεις μου από το καινούργιο μου CFMOTO 250 NK. Μόλις προχθές το αγόρασα και θα επανέλθω με εντυπώσεις και κριτικές.
Η μηχανή αυτή είναι Κινέζικη, από τον κολοσσό CFMoto ο οποίος λόγω της πρόσφατης κοινοπραξίας με την ΚΤΜ θα κατασκευάζει τις μοτοσυκλέττες της.
Κοστίζει 3.290 ευρώ και εισάγεται από την ΤΕΟΜΟΤΟ (Kawasaki), έχοντας 2 χρόνια εγγύηση με απεριόριστα χιλιόμετρα.
Έχει σχεδιαστεί στην Αυστρία, από τον οίκο KIRKA, αυτός που σχεδιάζει και πολλά μοντέλα ΚΤΜ (Duke).
Επιπλέον χαρακτηριστικά και φωτό σε επόμενο πόστ.


τελικά πόσο έκανε ο κινέζος?


Παντως με 3000 χιλιάρικα μόνο κινεζιές αγοράζεις :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Παντως αμα δινανε μαζί και τον κινέζο να στο μαζέυει οταν σκορπάει εγω θα έπαιρνα ενα, για τον κίνεζο όχι για το μηχανάκι :D

cfloratos
11/07/2018, 18:46
Όποιος δεν αρκείται στο λήθαργο του μύθου περί Κινέζικων, ας πάει λίγο εδώ για να δει την πραγματικότητα:
https://www.productreview.com.au/p/cf-moto-650nk.html
Από εκεί και πέρα εγώ τι να πω για τους αθεράπευτα αντικινεζάκηδες που εξακολουθούν να κατηγορούν χωρίς αποδείξεις. Μόνοι τους αυτοκαταργούνται... Ας δίνουν 2πλάσια σχεδόν χρήματα να αγοράζουν όνομα. Το όνομα όμως, δυστυχώς δεν εξασφαλίζει. Και η πραγματικότητα αυτό δείχνει πλέον...

Ζεύκας
11/07/2018, 19:15
ε όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια

να τανε η ζήλεια ψώρα

haters gonna hate κτλ ξέρεις πως πάνε τώρα αυτά.

cfloratos
11/07/2018, 19:32
Ζεύκα, τι ακριβώς ζόρι τραβάς; Ποιος είναι η αλεπού αγορίνα μου; Και ποιος ζηλεύει; Εσύ ήρθες εδώ και μου μιλάς με αυθάδεια λες και με ξέρεις κι από χθες. Άμα δε σ'αρέσουν τα κινέζικα τράβα στα άλλα που σ'αρέσουνε και ξέρεις, δε θα στεναχωρηθώ και πολύ... Όσον αφορά τα προηγούμενα ελεεινά σου σχόλια, οτι δε ξέρω που πάνε τα 4 και να πάρω παπί να ξεκινήσω από το 0, έκανα πως δε τα είδα, αλλά εσύ τώρα επιμένεις... Μη το παρα τραβάς γιατί εδώ δεν είναι για να βγάζουμε τα αποθημένα μας. Διάβασε τι έχω γράψει μήπως και πάρεις γραμμή για το τι λέω και πού το πάω... Και αν θέλεις μίλα με αποδείξεις και όχι γενικότητες... Αλλά κάτι μου λέει οτι δεν μπορείς...

gerokost
11/07/2018, 19:33
Σόρυ τώρα που θα το παίξω λίγο δικηγόρος του διαβόλου, αλλά και ο σκύλος μου, το wave 110, είναι made in taiwan και δεν έχει ζητήσει τίποτα 4,5 χρόνια τώρα παρα μια λάμπα και λαδάκια στα σέρβις....
Μη λέμε ότι θέλουμε, και η BMW έχει πάει γραμμή παραγωγής στην Ινδία.
Προφανώς ο χρόνος θα δείξει για την εν λόγω μάρκα, αλλά ρε παιδιά, δεν κάνει 5,5 το μηχανάκι, 3,1 κάνει... Τόσα κάνει κοντά ένα honda 125 περίπου.... Οπότε "γιατί όχι" ???

Για μένα φίλε είσαι μάγκας που είπες να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.-

cfloratos
11/07/2018, 19:39
Ευχαριστώ φίλε μου. Γεγονός είναι οτι κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν καταλάβει τι γράφω και οτι κι εγώ έχω επιφυλάξεις για την αξιοπιστία του. Επίσης δεν έχουν καταλάβει το τι συμβαίνει στον πλανήτη και ποιος σε λίγα χρόνια θα καταπιεί όλους τους άλλους. Αρκούνται στους μύθους που επιμελώς έχουν πλάσει κάποιοι για να κρατήσουν τις τιμές στα μαρκάτα σε αδικαιολόγητα ύψη. Εγώ θα είμαι εδώ και θα λέω την αλήθεια και ενδεχωμένως και κάποιες υπερβολές, αλλά τι να κάνω; Αγαπώ αυτό που πήρα και μέχρι στιγμής δεν βλέπω λόγω να το κατηγορώ.... Παρεπιπτόντως έχω και ένα wave 110i κι εγώ για τις δουλειές και τα ψώνια...

buckley
11/07/2018, 19:40
Κατ' αρχήν μίλα καλύτερα και διάβαζε σωστά αυτά που γράφω αλλιώς μη σχολιάζεις με τόση κακοήθεια. Δεν απαντάω επεξηγηματικά στις τελευταίες ερωτήσεις σου γιατί μάλλον η αρνητικότητα σου ξεπερνάει την κρίση και την λογική σου. Υπερβολές δε λέω εγώ, γιατί απλούστατα ξέρω τι λέω. Τώρα αν εσύ έχεις κόμπλεξ με τα λεγόμενα μου, ξέρεις δε μου καίγεται καρφί. Λοιπόν έγραψες τις εξυπνάδες σου κι εσύ, καιρός να την κάνεις γιατί απλούστατα ψάχνεις για καυγάδες και δεν είσαι καθόλου χρήσιμος.

Ηρέμησε αγόρι μου γιατί μ΄αυτές τις αντιδράσεις δεν πρόκειται κανείς να συνεχίσει να σε διαβάζει.
Βρήκες και συ άνθρωπο να την πεις ,ο Σαπίλας είναι από τους σοβαρότερους εδώ μέσα.
Ανεξαρτήτως αυτού πάντως επειδή είσαι φρεσκότατος εδώ ,λίγη μετριοπάθεια στην αρχή δεν βλάπτει...

cfloratos
11/07/2018, 19:45
Δεν με νοιάζει αν με διαβάζει κάποιος προκατηλλειμένος φίλε μου... Η σοβαρότητα έρχεται μέσα από τις σωστές και μετρημένες τοποθετήσεις. Και να με συγχωρείς αλλά ο Σαπίλας δεν ήταν καθόλου μετρημένος και ούτε μου απέδειξε κάτι γιατί απλούστατα δεν μπορεί. Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά για ένα μηχανάκι 3-4 μηνών; Κανείς αγαπητέ μου... Τώρα αν δεν έχει να γράψει κάτι εμπεριστατωμένο για το συγκεκριμένο μηχανάκι, ας πάει σε άλλη συζήτηση. Δεν μου κάνει αυτός χάρη...

Nostradamus
11/07/2018, 20:00
Στο "εδώ μέσα" που λες και ξανά λες οτι θα τα γράφεις όπως γουστάρεις και οποίου δεν του αρέσει να φεύγει από το θέμα, υπάρχουν κανόνες από τους ιδιοκτήτες.
Βήμα μας δίνουν, δεν μας ανήκει το μαγαζί.. οπότε πάρτο λίγο αλλιώς με το πώς γράφεις...

pipe_smoker
11/07/2018, 20:08
....Δεν μου κάνει αυτός χάρη...

Ο Σαπίλας σου την έκανε τη χαρη.
Εγώ δε θα σου την κάνω.
Παρε μια κόκκινη κι όταν μάθεις να γράφεις ξαναέλα.

cfloratos
11/07/2018, 20:58
Το moto.gr είναι τόσο δημοκρατικό που ενώ μου έχει ρήξει 2 κάρτες, μια κίτρινη και μια κόκκινη, δεν δέχεται pm για να μου εξηγήσει τους λόγους... Επίσης θα ήθελα να δω και τι κάρτες έχει ρήξει στους άλλους που έρχονται και γράφουν προσβλητικά σχόλια. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αποχωρήσω από το moto.gr, εκείνο θα έχει γιατί απλούστατα θα αποδειχτεί οτι διώχνει αυτούς που πραγματικά βοηθούν την ενημέρωση. Περιμένω λοιπόν τους λόγους για να δω αν πραγματικά αξίζει να βρίσκομαι εδώ ή όχι...

bros400pgm
12/07/2018, 08:50
Το moto.gr είναι τόσο δημοκρατικό που ενώ μου έχει ρήξει 2 κάρτες, μια κίτρινη και μια κόκκινη, δεν δέχεται pm για να μου εξηγήσει τους λόγους... Επίσης θα ήθελα να δω και τι κάρτες έχει ρήξει στους άλλους που έρχονται και γράφουν προσβλητικά σχόλια. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αποχωρήσω από το moto.gr, εκείνο θα έχει γιατί απλούστατα θα αποδειχτεί οτι διώχνει αυτούς που πραγματικά βοηθούν την ενημέρωση. Περιμένω λοιπόν τους λόγους για να δω αν πραγματικά αξίζει να βρίσκομαι εδώ ή όχι...

Το moto.gr ειναι ενα μαγαζακι που εχει τους κολλητους του. Αν δεν σου αρεσει, προσπερνας και πας παρακάτω. Υπαρχουν και αλλα φορουμ και μπορεις να μπεις και να συγκρινεις.
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι ενα σημειο ειχες δικιο. Μετα απλα το εχασες.
Να το χαιρεσαι το μηχανακι σου και καλες βολτες :wave2:

sapila racing
12/07/2018, 09:22
Δες τι έγραψα αν θέλεις σωστή συζήτηση. Εγώ εξαίρεσα το Δούκα φίλε μου δεν είπα οτι πάει σα το Δούκα τον 390 κιόλας. Τώρα γιατί δε το κατάλαβες για πες μου; Επίσης αν δει κανείς τις προηγούμενες μου αναρτήσεις, θα καταλάβει οτι δεν μιλάω με σιγουριά για την αξιοπιστία στο καινούργιο μου μηχανάκι και το έχω το θάρρος και το λέω και γιαυτό ξεκίνησα αυτή τη συζήτηση στο φόρουμ. Όσον αφορά οτι είναι πανέμορφο, έχει άριστα χαρακτηριστικά και οτι στρίβει σα R6, σίγουρα δεν κυριολεκτώ, όμως θέλω να δείξω οτι τηρουμένων των αναλογιών στρίβει άριστα. Και λάβε υπόψη σου οτι είχα R6 και γνωρίζω πολύ καλά από στριψίματα.

Τωρα που το ξαναδιαβαζω βλέπω οτι είχες σκοπό να εξαιρέσεις το Duke και τα άλλα που έγραψες, αλλά έτσι που το έγραψες δεν εβγαινε αυτό το νόημα.
sorry λοιπόν! :wave2:

Με τις επιθέσεις που έκανες βλέπω οτι εφαγες και μια κόκκινη, πάρτο αλλιώς!

pipe_smoker
12/07/2018, 09:55
Το moto.gr είναι τόσο δημοκρατικό...

Μας συγκινεις.
Για πιθανές απορίες πήγαινε ρίξε μια μάτια στους κανονισμούς (https://www.moto.gr/forums/misc.php?do=showrules).
Μην το συνεχίσεις εδώ όμως γιατί το θρεντ αφορά ένα συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής κι όχι την αντιπαράθεση σου με την ομάδα διαχείρισης και συντονισμού.
Αν θες να παραμείνει ζωντανό το θέμα σου λοιπόν, μείνε σε ο,τι έχει να κάνει με το μηχανάκι σου και τα υπόλοιπα αστα στην άκρη.
Καλή συνέχεια:wave2:

SONone
12/07/2018, 12:23
cfloratos φιλε με τον τροπο σου χανεις το δικιο σου. οι κανόνες ειναι κανόνες και ειναι για ολους. αν κατι σε προσβάλει το αναφέρεις δεν τον επιστρέφεις.
μεινε λοιπον στο μηχανάκι.

οπως και οι υπόλοιποι αν ειναι ενθουσιασμένος ο cfloratos με κατι αφήστε τον να το πει. δεν μας νοιαζει αν ειναι κινεζικο ή οχι. να δω σε λιγα χρονια που τα μονα εργοστάσια θα ειναι κινα τι θα κάνουμε.
χαλαρα ρε. ο αλλος εδωσε honda και πηρε σουτιεν για αξιοπιστια :roflmao::roflmao:.

o teos
12/07/2018, 12:41
cfloratos φιλε με τον τροπο σου χανεις το δικιο σου. οι κανόνες ειναι κανόνες και ειναι για ολους. αν κατι σε προσβάλει το αναφέρεις δεν τον επιστρέφεις.
μεινε λοιπον στο μηχανάκι.

οπως και οι υπόλοιποι αν ειναι ενθουσιασμένος ο cfloratos με κατι αφήστε τον να το πει. δεν μας νοιαζει αν ειναι κινεζικο ή οχι. να δω σε λιγα χρονια που τα μονα εργοστάσια θα ειναι κινα τι θα κάνουμε.
χαλαρα ρε. ο αλλος εδωσε honda και πηρε σουτιεν για αξιοπιστια :roflmao::roflmao:.

Ο ''αλλος'' εμαθα κερναει αγγλικα τσάγια κατι γιαπωνέζικα πλεον με το σουτιεν του...:whistle::whistle::tooth:

SONone
12/07/2018, 13:11
Ο ''αλλος'' εμαθα κερναει αγγλικα τσάγια κατι γιαπωνέζικα πλεον με το σουτιεν του...:whistle::whistle::tooth:

να τετοια μου λες και δεν μπορω να σου κρατήσω κακια μετά!!! :kiss:

o teos
12/07/2018, 13:15
:pink::blush::blush:

panavour
12/07/2018, 14:24
Το moto.gr ειναι ενα μαγαζακι που εχει τους κολλητους του. Αν δεν σου αρεσει, προσπερνας και πας παρακάτω. Υπαρχουν και αλλα φορουμ και μπορεις να μπεις και να συγκρινεις.
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι ενα σημειο ειχες δικιο. Μετα απλα το εχασες.
Να το χαιρεσαι το μηχανακι σου και καλες βολτες :wave2:

η πιο σωστη τοποθετηση,τοχουμε βιωσει και μεις φιλε οταν τολμησαμε να κανουμε καποια κριτικη καποτε,αλλα και συ φανατιστηκες -ανυποψιαστος βεβαια-και πηγες να το χαλασεις.Δεν χρειαζεται εμπαθεια απο καμμια πλευρα,συζητηση κανουμε,δεν ηρθαμε δω για να τσακωθουμε σωνει και καλα.

o teos
12/07/2018, 14:41
Ελεος με την καραμελα της κλικας και της παρεας και και και...λες και ειμαστε ολοι φιλοι απο το στρατο να ουμ..ολοι εδω γνωριστήκαμε και μερικοι που δεν εχουμε κομπλεξ εχουμε λιγο χιουμορ παραπανω και δεχόμαστε την καζουρα οπως και την κανουμε αποκτήσαμε και φιλους εδω μεσα...προσωπικα δεν ηξερα κανενα οταν μπηκα και αν δει κανεις παλια μου ποστ εχω φαει καζουρα και ποτε δεν στραβωσα με κανενα..τωρα αν καποιοι κανουν παραπανω παρεα με καποιους αλλους και ορισμένους τους χαλαει τοτε περαστικα...:wave2:

Σορρυ κιολας αλλα ολο το ιδιο...κλικα παρεα μπλα μπλα μπλα μπλα....:rolleyes:

cfloratos
12/07/2018, 14:57
Σας παρακαλώ να γράφετε μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής και όχι να έρχεστε σε αντιπαράθεση με την ομάδα διαχείρισης και τους κολλητούς της που μοιράζουν καρτούλες κατόπιν συνεννόησης χαχαχαχα. Τάδε έφη ο σούπερ ντούπερ καπνιστής πίπας υπερ συντονιστής και οφείλουμε να τον ακούσουμε χωρίς αντίδραση γιατί συγκινείται με τις αντιδράσεις και τον αντίλογο και είναι κρίμα...:lol:

sapila racing
12/07/2018, 15:03
Σας παρακαλώ να γράφετε μόνο για το συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής και όχι να έρχεστε σε αντιπαράθεση με την ομάδα διαχείρισης και τους κολλητούς της που μοιράζουν καρτούλες κατόπιν συνεννόησης χαχαχαχα. Τάδε έφη ο σούπερ ντούπερ καπνιστής πίπας υπερ συντονιστής και οφείλουμε να τον ακούσουμε χωρίς αντίδραση γιατί συγκινείται με τις αντιδράσεις και τον αντίλογο και είναι κρίμα...:lol:

Ναι, είναι κρίμα για σένα που δεν θα σε ξαναδούμε σύντομα. :bawl:

cfloratos
12/07/2018, 15:08
Ναι, είναι κρίμα για σένα που δεν θα σε ξαναδούμε σύντομα. :bawl:

Μα τι λες τώρα; Δεν ξεφεύγεις από τους κανονισμούς (https://www.moto.gr/forums/misc.php?do=showrules);
Ρίξε και καμιά καρτούλα στον ευατό σου... Τότε δε θα κάνεις λάθος όπως πριν μαζί μου και μετά να λες σόρρυ....χαχαχαχα

BLiTzER
12/07/2018, 15:12
Ναι, παιδιά, αλλά κουράζετε και τελικά βλάπτετε μόνο όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για τη σιεφμότο τη διακοσοπενηντάρα. Κρίμα είναι.

sapila racing
12/07/2018, 15:29
Μα τι λες τώρα; Δεν ξεφεύγεις από τους κανονισμούς (https://www.moto.gr/forums/misc.php?do=showrules);
Ρίξε και καμιά καρτούλα στον ευατό σου... Τότε δε θα κάνεις λάθος όπως πριν μαζί μου και μετά να λες σόρρυ....χαχαχαχα

Κακώς δεν το εκτίμησες που είδα το 'λάθος' και ζήτησα και συγγνώμη αν και δεν χρειαζόταν έτσι που τα είχες γράψει. :wave2:
Την καρτούλα την ήθελες και την πήρες.

sapila racing
12/07/2018, 15:45
Ναι, παιδιά, αλλά κουράζετε και τελικά βλάπτετε μόνο όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για τη σιεφμότο τη διακοσοπενηντάρα. Κρίμα είναι.

Θα μα τα πεί οταν ξανάρθει, αν ξανάρθει μετά το ban.

buckley
12/07/2018, 16:02
Θα μα τα πεί οταν ξανάρθει, αν ξανάρθει μετά το ban.

Και ποιος σου πε ότι έχουμε όρεξη να ακούσουμε ?

BLiTzER
12/07/2018, 16:03
Και ποιος σου πε ότι έχουμε όρεξη να ακούσουμε ?

Κι εσύ της κλίκας;

o teos
12/07/2018, 16:07
Κι εσύ της κλίκας;

Ξεκαθαρα..απ τους γηραιότερους κλικομαστερς...:D

buckley
12/07/2018, 16:08
Κι εσύ της κλίκας;

Swee pea καρφωνόμαστε ,πάμε για black list του cfm...

bulmont
12/07/2018, 16:12
Κι εσύ της κλίκας;


Γι' αυτό τόσο καιρό δεν έχει φάει μπαν, με τα ΚΑΤΑΝΑ που ποστάρει και ξαναποστάρει......

pipe_smoker
12/07/2018, 17:05
Γι' αυτό τόσο καιρό δεν έχει φάει μπαν, με τα ΚΑΤΑΝΑ που ποστάρει και ξαναποστάρει......

:bawl::bawl::bawl::bawl:

Nostradamus
12/07/2018, 17:15
Και πανω που εκανα τις κινησεις να φερω το ΚΤΜ να τα δουμε τον στειλατε τον φιλο... :(

Καταγγελω σκοταδισμο και τακτικες αποκρυψης απο τους πολλους της αληθειας των κινεζικων μοτοσυκλετων που πλεον χτυπουν στα ισια το γιαπωνεζικο κατεστημενο..

ΛΕΥΤΕΡΙΑ στην ΑΝΩ νοτιοανατολικη Ασια!!!!