PDA

View Full Version : νεκρό καντράν



Bowleno
21/06/2018, 19:52
Αφού το πρόβλημα με την καμμένη οθόνη του καντράν λύθηκε πλέον, εμφανίστηκε την περασμένη εβδομάδα ένα νέο θέμα μάλλον περίεργο:

Κατεβαίνω ένα πρωί βάζω κλειδί, ανάβει το καντράν κανονικά, κάνeι το chek και με το που βάζω μπρος νεκρώνει το καντράν σαν να είναι σβηστή η μηχανή! Το μοτέρ λειτουργούσε κανονικά.....φεύγω, στην διαδρομή όλα καλά, το μοτέρ να δουλεύει άψογα και το καντράν νεκρό....(φλας , κόρνες κλπ ΔΕΝ λειτουργούσαν...) φτάνω, παρκάρω και κάνω την δουλειά μου.
Φεύγω, βάζω κλειδί καντράν νεκρό, η μηχανή όμως πήρε κανονικότατα μπρος :rolleyes:
Φαντάστηκα κάποια ασφάλεια, κάνω έλεγχο όλες μια χαρά.
2 μέρες έμεινα έτσι, καντράν νεκρό και η μηχανη να δουλεύει κανονικά. Μετά τις 2 αυτές μέρες , κατεβαίνω πάλι το πρωί , βάζω κλειδί και...ανάβει κανονικά το καντράν σαν να μην τρέχει μία..... έκανα κάποιες μικρές διαδρομές και λειτουργούσε κανονικά το καντράν στο άναψε-σβήσε....
Το ίδιο απόγευμα πάω πάλι να φύγω και το καντράν νεκρό και πάλι όταν έβαλα το κλειδί....
Να μην τα πολυλογώ, μέσα σε αυτήν την βδομάδα το καντράν νέκρωσε και ζωντάνεψε 4-5 φορές....Με το μοτέρ να δουλεύει κανονικότατα....
(α, ρε, Aprilia, τουλάχιστον δεν με αφήνεις στα κρύα του λουτρού σαν κάτι άλλα παρτάλια :lol: )
Τώρα που γράφω λειτουργεί.....υποπτεύομαι κακή επαφή σε φίσσες.....
(έχω και 2 χρόνια να το πλύνω το μΕχανάκι :D )
Για πείτε γνώμη πριν αρχίσω να ξηλώνω φίσσες και τις πλακώσω στα σπρει......
Ειναι και Παρασκευή αύριο και κάποιος παλιΟγερος θα έχει τρελά κέφια.
Απόψεις τύπου βάψε μπλε και..... απορρίπτονται διότι λόγω μη ύπαρξης αντικειμένου εργασίας θα αργήσω πολύ να δω καινούργιο εργαλείδι (ίσως και ποτέ....) :(

George_Sp
21/06/2018, 20:03
άμα έχεις να το πλύνεις 2 χρόνια μάντεψε....



λύσε και καθάρισε φύσες :D

toyar
21/06/2018, 20:35
καποιο κομμενο καλωδιο μαλλον
αν αρχισεις να κουνας.....κοντα στο λαιμο την ακουνε

Bowleno
21/06/2018, 20:54
καποιο κομμενο καλωδιο μαλλον
αν αρχισεις να κουνας.....κοντα στο λαιμο την ακουνε

Αυτό το στάδιο το έχουμε ξεπεράσει και λύσει προ πολλού......(λέγε με και διακόπτης)

virus
21/06/2018, 21:01
εχεις μπλεξει χοντρα :beer:


τα ηλεκτρικα θελουν η καλο μαστορα η γαιδουρινη υπομονη. αν δεν ειναι καλωδιο θα ειναι κατι μεσα στο καντραν το οποιο και απευχομαι. ξεκινα με φισες και σπρευ και βλεπουμε. καπου θα το πετυχεις.

basilis_k6
21/06/2018, 21:01
άμα έχεις να το πλύνεις 2 χρόνια μάντεψε....



λύσε και καθάρισε φύσες :D

οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.

George_Sp
21/06/2018, 21:13
οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.

μην ανησυχείς και δεν είναι όλες οι φύσες ip68. μια χαρά περνάει η βρώμα.
αν οι φύσες είναι εντάξει μετά πας για εσωτερικά του κοντέρ στο βύσμα από την πλακέτα στο καντράν λόγω κραδασμών να έχει κοπεί κάποια επαφή ή ψιλό συρματάκι στο pcb.

caesarsk
21/06/2018, 21:31
7 στις 10 περιπτωσεις που μας ζητουν καντραν στην δουλεια για ανταλλακτικό, είναι από προβληματικές φύσες. 2 ειναι κομμένο καλωδιο. 1 χαλασμενο καντραν. Ξεκίνα από τα απλά

Bowleno
21/06/2018, 22:37
οι φύσες καντραν κτλ, δηλαδη οι κλειστες φύσες δεν χρειάζονται ποτε καθάρισμα. το πλύσιμο και το καθάρισμα τους κάνει κακο, οχι καλο. το πρόβλημα πάντως ειναι λίγο περιεργο γιατι η κορνα λόγω ρευματος παιρνει απο ξεχωριστο καλώδιο και έχει δικη της ασφάλεια.

Για την κόρνα ένα δίκιο μάλλον το έχεις, λόγω της γνωστής μου περηφάνιας :D δεν άκουσα αν λειτουργεί η όχι με νεκρό το καντράν :lol:
Εδώ για την ιστορία, (δεν βρίσκω το θρεντ που είχα κάνει τότε) να πω ΄τι το καντράν είχε "κάψει" την LCD οθόνη του λόγω υγρασίας που είχε εισχωρήσει και λειτούργησε ως μεγεθυντικός φακός με ολέθρια αποτελέσματα....
Η λύση τότε δόθηκε από τον γνωστό μηχανικό της Aprilia στο Περιστέρι που μου χάρισε ένα καντράν με χαλασμένο pcb, πήγα τα 2 καντράν σε καλό φίλο ηλεκτρονικό που ασχολείται με βελτιώσεις και μου μετέφερε το δικό μου pcb σε αυτό με την καλή οθόνη.
Κατόπιν αφού φρόντισα με κάθε ευλάβεια να απαλειφθεί κάθε ίχνος υγρασίας, το σφράγισα ΠΟΛΥ καλά με ειδική σφραγιστική σιλικόνη σε κάθε πιθανό σημείο που θα μπορούσε να πάρει έστω υποψία υγρασίας.... το αποτέλεσμα αρκούντως ικανοποιητικό, έφαγε του κόσμου τα νερά και δεν έκανε κιχ....
Όμως, για να το ανοίξω τώρα πια, καταστροφή θα προκληθεί....


μην ανησυχείς και δεν είναι όλες οι φύσες ip68. μια χαρά περνάει η βρώμα.
αν οι φύσες είναι εντάξει μετά πας για εσωτερικά του κοντέρ στο βύσμα από την πλακέτα στο καντράν λόγω κραδασμών να έχει κοπεί κάποια επαφή ή ψιλό συρματάκι στο pcb.

Το να καθαρίσω και να ψεκάσω τις φύσες που βρίσκονται έξω και πέριξ του καντράν και συνδέουν το υπόλοιπο μΕχανάκι είναι ολίγον μανούρα, πρέπει να ξηλωθούν μούτρο και τεπόζιτο, μπελάς..... αν είναι το τελευταίο που λες, την κάτσαμε.....


7 στις 10 περιπτωσεις που μας ζητουν καντραν στην δουλεια για ανταλλακτικό, είναι από προβληματικές φύσες. 2 ειναι κομμένο καλωδιο. 1 χαλασμενο καντραν. Ξεκίνα από τα απλά

Η Aprilia Θέλει 400 και κάτι ευρωΠΕΗκα για καντράν....:mad:

basilis_k6
21/06/2018, 22:53
Για την κόρνα ένα δίκιο μάλλον το έχεις, λόγω της γνωστής μου περηφάνιας :D δεν άκουσα αν λειτουργεί η όχι με νεκρό το καντράν :lol:
Εδώ για την ιστορία, (δεν βρίσκω το θρεντ που είχα κάνει τότε) να πω ΄τι το καντράν είχε "κάψει" την LCD οθόνη του λόγω υγρασίας που είχε εισχωρήσει και λειτούργησε ως μεγεθυντικός φακός με ολέθρια αποτελέσματα....
Η λύση τότε δόθηκε από τον γνωστό μηχανικό της Aprilia στο Περιστέρι που μου χάρισε ένα καντράν με χαλασμένο pcb, πήγα τα 2 καντράν σε καλό φίλο ηλεκτρονικό που ασχολείται με βελτιώσεις και μου μετέφερε το δικό μου pcb σε αυτό με την καλή οθόνη.
Κατόπιν αφού φρόντισα με κάθε ευλάβεια να απαλειφθεί κάθε ίχνος υγρασίας, το σφράγισα ΠΟΛΥ καλά με ειδική σφραγιστική σιλικόνη σε κάθε πιθανό σημείο που θα μπορούσε να πάρει έστω υποψία υγρασίας.... το αποτέλεσμα αρκούντως ικανοποιητικό, έφαγε του κόσμου τα νερά και δεν έκανε κιχ....
Όμως, για να το ανοίξω τώρα πια, καταστροφή θα προκληθεί....



Το να καθαρίσω και να ψεκάσω τις φύσες που βρίσκονται έξω και πέριξ του καντράν και συνδέουν το υπόλοιπο μΕχανάκι είναι ολίγον μανούρα, πρέπει να ξηλωθούν μούτρο και τεπόζιτο, μπελάς..... αν είναι το τελευταίο που λες, την κάτσαμε.....



Η Aprilia Θέλει 400 και κάτι ευρωΠΕΗκα για καντράν....:mad:

γιατι ασχολούμαστε με το καντραν αφου δεν εχεις ρευμα ΚΑΙ σε άλλα πραγματα? τι μηχανάκι ειναι?

Bowleno
21/06/2018, 23:00
γιατι ασχολούμαστε με το καντραν αφου δεν εχεις ρευμα ΚΑΙ σε άλλα πραγματα? τι μηχανάκι ειναι?

Πού έγραψα ότι δεν έχω ρεύμα σε άλλα πράγματα; μόνο το καντράν "νεκρώνει" το μΕχανάκι λειτουργεί και κινείται απροβλημάτιστα πέραν αυτού. Εδώ να σημειώσω ότι μου φάνηκε ολίγον περίεργο να λειτουργεί το μοτέρ με νεκρό καντράν..... αυτό σημαίνει ότι μάλλον κόβεται με κάποιον τρόπο το ρεύμα που το τροφοδοτεί, έλα όμως που τώρα λειτουργεί κανονικά και άντε να βρεις τι φταίει :lol:
Aprilia Pegaso Strada είναι, από τα τελευταία που βγήκαν από την γραμμή παραγωγής......

telegonos
21/06/2018, 23:17
Πού έγραψα ότι δεν έχω ρεύμα σε άλλα πράγματα;


το μοτέρ να δουλεύει άψογα και το καντράν νεκρό....(φλας , κόρνες κλπ ΔΕΝ λειτουργούσαν...)

Ξεκαθάρισε τι εννοείς με το ''δεν λειτουργούσαν φλας'', 1-δεν λειτουργούσαν ΟΝΤΩΣ τα φλας, 2-απλά δεν ανάβαν οι ενδείξεις των φλας στο καντράν.

Το έχεις λίγο φλου έτσι όπως το έγραψες.

Bowleno
21/06/2018, 23:24
Ξεκαθάρισε τι εννοείς με το ''δεν λειτουργούσαν φλας'', 1-δεν λειτουργούσαν ΟΝΤΩΣ τα φλας, 2-απλά δεν ανάβαν οι ενδείξεις των φλας στο καντράν.

Το έχεις λίγο φλου έτσι όπως το έγραψες.

Δεν λειτουργούσαν τα φλας, δεν άναβαν, πως αλλιώς να το γράψω;

George_Sp
21/06/2018, 23:46
Δεν λειτουργούσαν τα φλας, δεν άναβαν, πως αλλιώς να το γράψω;

η ερώτηση στοχεύει να ξεκαθαρίσει αν άναβε η ένδειξη στο καντράν ή αν ήταν όλα νεκρά. και λάμπες στα φλασάκια και καντράν.

Bowleno
22/06/2018, 00:03
η ερώτηση στοχεύει να ξεκαθαρίσει αν άναβε η ένδειξη στο καντράν ή αν ήταν όλα νεκρά. και λάμπες στα φλασάκια και καντράν.

Νεκρά τα πάντα, Γιώργο, όπως όταν έχεις έχεις την μηχανή σβηστή, τον διακόπτη στο off ..... μόνο το μοτέρ και το φανάρι δούλευαν κανονικά

teogtp
22/06/2018, 00:11
Νεκρά τα πάντα, Γιώργο, όπως όταν έχεις έχεις την μηχανή σβηστή, τον διακόπτη στο off ..... μόνο το μοτέρ και το φανάρι δούλευαν κανονικά

396680










:p

basilis_k6
22/06/2018, 00:17
βρε ανθρωπε, λες δεν λειτουργουσαν κορνα και φλας. επειδη μάλλον δεν χαλάσανε ολα ταυτοχρονα, προφανως δεν εχουν ρευμα. τελικα μονο το καντραν νεκρωνει η οντως δεν δουλευει τιποτα εκτος απο το μοτερ και τα φωτα?

Bowleno
22/06/2018, 00:29
396680









:p




:moutza::moutza::moutza:


:bawl:



βρε ανθρωπε, λες δεν λειτουργουσαν κορνα και φλας. επειδη μάλλον δεν χαλάσανε ολα ταυτοχρονα, προφανως δεν εχουν ρευμα. τελικα μονο το καντραν νεκρωνει η οντως δεν δουλευει τιποτα εκτος απο το μοτερ και τα φωτα?

Το είπα και πριν, νεκρώνουν όλα μόνο μοτέρ και φώτα δουλεύουν, ούτε στροφόμετρο, ούτε ενδείξεις ούτε τίποτα σαν να είναι στο off ο διακόπτης

telegonos
22/06/2018, 00:37
Ότι δουλεύει στο DC δίκτυο της μηχανής λοιπόν, δεν δουλεύει.

Ανάφλεξη που είναι -υποθέτω- με δικό της πηνίο, δουλεύει.
Φώτα που είναι με δικό τους πηνίο, δουλεύουν.

Άρα ψάξου στα ηλεκτρικά της μοτό.

basilis_k6
22/06/2018, 00:48
Ότι δουλεύει στο DC δίκτυο της μηχανής λοιπόν, δεν δουλεύει.

Ανάφλεξη που είναι -υποθέτω- με δικό της πηνίο, δουλεύει.
Φώτα που είναι με δικό τους πηνίο, δουλεύουν.

Άρα ψάξου στα ηλεκτρικά της μοτό.

δες λίγο το μανουαλ. όλα οσα δεν δουλευουν πρεπει να ειναι πανω στην ιδια ασφάλεια. ίσως να είναι βρωμικη η θεση της στην ασφαλειοθηκη

bulmont
22/06/2018, 05:52
Μιά χαρά είναι ρε, τι σκάς.......

Δεν γράφει και χλμ έτσι και θα την έχεις πάντα του κουτιού.................

vaska
22/06/2018, 06:14
Στο καντράν απ όσο μπορώ να ξέρω υπάρχουν μόνο οι ενδείξεις για τα φλας, ούτε το ρελε ούτε κάτι άλλο που να κάνει τα φλας να μη δουλεύουν. Οπότε μάλλον δεν φταίει η μη λειτουργία του καντράν που δεν δουλεύουν τα φλας αλλά το πρόβλημα που έχεις νεκρωνει όλες τις καταναλώσεις που δουλεύουν με συνεχές όπως ήδη ειπώθηκε. Για μένα ψάξε αλλού το πρόβλημα και όχι στο καντράν. Η νεκρωση του καντράν είναι αποτέλεσμα του προβλήματος κι όχι το πρόβλημα.

Bowleno
22/06/2018, 08:11
δες λίγο το μανουαλ. όλα οσα δεν δουλευουν πρεπει να ειναι πανω στην ιδια ασφάλεια. ίσως να είναι βρωμικη η θεση της στην ασφαλειοθηκη

Στην ασφαλειοθήκη μια 20Α "εξουσιάζει" τόσο το ρεύμα στο καντράν όσο και τον διακόπτη μαζί, άρα δεν είναι εκει το πρόβλημα.


Στο καντράν απ όσο μπορώ να ξέρω υπάρχουν μόνο οι ενδείξεις για τα φλας, ούτε το ρελε ούτε κάτι άλλο που να κάνει τα φλας να μη δουλεύουν. Οπότε μάλλον δεν φταίει η μη λειτουργία του καντράν που δεν δουλεύουν τα φλας αλλά το πρόβλημα που έχεις νεκρωνει όλες τις καταναλώσεις που δουλεύουν με συνεχές όπως ήδη ειπώθηκε. Για μένα ψάξε αλλού το πρόβλημα και όχι στο καντράν. Η νεκρωση του καντράν είναι αποτέλεσμα του προβλήματος κι όχι το πρόβλημα.

Βασίλη, σε άλλα μΕχανάκια δεν ξέρω πως είναι, αλλά στο δικό μου πατάς τον διακόπτη του αριστ.-δεξιά, στέλνεται από εκεί "σήμα" στο pcb του καντράν και από εκεί στα φλας, μετά από 500 μέτρα σβήνουν μόνα τους αν το ξεχάσεις αναμμένο.
Πουθενά δεν είπα ότι το καντράν είναι το πρόβλημα :D ψάχνω να βρω που κόβεται το ρεύμα....
Το καντράν έχει 2 φύσες που βγαίνουν από αυτό και συνδέονται με την υπόλοιπη πλεξούδα, θα ξεκινήσω καθαρίζοντας αυτές με σπρει επαφών και βλέπουμε. Πρώτα πρέπει να περιμένω να νεκρώσει πάλι.....

bros400pgm
22/06/2018, 08:51
Το immo βρισκεται εντος του κοντερ;
Εγω θα μιλουσα με bill παντως...

Bowleno
22/06/2018, 08:58
Το immo βρισκεται εντος του κοντερ;
Εγω θα μιλουσα με bill παντως...

Βρίσκεται εντός του κοντέρ, ναι, αλλά προφανώς τροφοδοτείται από ανεξάρτητη από αυτό πηγή ρεύματος αλλιώς δεν θα έπαιρνε μπρος....
Δεν παίζουν φράγκα για Bill :(

7Tolis
22/06/2018, 09:03
Εμπειρικά. Η βλάβη θα είναι αστεία αλλά θα είναι στο δυσκολότερο προσβάσιμο σημείο.

kons
22/06/2018, 09:07
Άν κάνεις καθάρισμα επαφών με σπρέι, προτίμησε χωρίς λάδι για σίγουρα αποτελέσματα, αν το πρόβλημα βρίσκεται εκεί. Μακάρι να λύσεις το πρόβλημα εύκολα και ανέξοδα.

bros400pgm
22/06/2018, 09:20
Βρίσκεται εντός του κοντέρ, ναι, αλλά προφανώς τροφοδοτείται από ανεξάρτητη από αυτό πηγή ρεύματος αλλιώς δεν θα έπαιρνε μπρος....
Δεν παίζουν φράγκα για Bill :(

To βλεπω για βλαβη μεσα στο κοντερ αδερφε... Δεν ξερω ακριβως την καλωδιωση του κοντερ σου, αλλα σε tuono που ειχα δει, δεν ειχε ξεχωριστες παροχες ρευματος για τον Immo και το κοντερ. Μολις το βγαλεις παπαλα το μηχανακι, δεν παιρνει μπρος. Μπορει φυσικα να κανω λαθος γιατι πανε και καμποσα χρονια.
Παλι θα σου ελεγα μιλα με bill ;)

Bowleno
13/09/2018, 17:55
Επανέρχομαι.....

Το πρόβλημα λύθηκε. Ο ένοχος ήταν η...μπαταρία η οποία αν και μόλις 3 ετών (και φτηνούτσικη, να πω την αλήθεια :D ) τα έπαιξε νωρίτερα του προβλεπόμενου εξαιτίας του ανορθωτή που είχε χαλάσει πέρσι και από τα πολλά ξεφορτίσματα-φορτίσεις δεν "κρατούσε" πλέον σωστή τάση (Αντώνη, μακριά από την βοιδόπ0@τσ@, σε βλέπω....) με αποτέλεσμα να κάνει ότι έκανε το καντράν..... επίσης τις τελευταίες μέρες δεν έπαιρνε μπρος εύκολα και κυκλοφορούσα με....καλώδια στο top case και αγγάρευα όποιον έβρισκα μπροστά μου να δώσει ρεύμα....(άτιμη ανεργία.....:( )
Αξιώθηκα σήμερα να την αλλάξω (με βασικό χρηματοδότη το.... "τρυφερό" ήμισυ) με μια καλή YASA και.....το πρόβλημα, πάειιιιιι όπως λέει μια διαφήμιση....

Ευχαριστώ άπαντες για τις όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές :)

Vstrommer71
13/09/2018, 17:59
Επανέρχομαι.....

Το πρόβλημα λύθηκε. Ο ένοχος ήταν η...μπαταρία η οποία αν και μόλις 3 ετών (και φτηνούτσικη, να πω την αλήθεια :D ) τα έπαιξε νωρίτερα του προβλεπόμενου εξαιτίας του ανορθωτή που είχε χαλάσει πέρσι και από τα πολλά ξεφορτίσματα-φορτίσεις δεν "κρατούσε" πλέον σωστή τάση (Αντώνη, μακριά από την βοιδόπ0@τσ@, σε βλέπω....) με αποτέλεσμα να κάνει ότι έκανε το καντράν..... επίσης τις τελευταίες μέρες δεν έπαιρνε μπρος εύκολα και κυκλοφορούσα με....καλώδια στο top case και αγγάρευα όποιον έβρισκα μπροστά μου να δώσει ρεύμα....(άτιμη ανεργία.....:( )
Αξιώθηκα σήμερα να την αλλάξω (με βασικό χρηματοδότη το.... "τρυφερό" ήμισυ) με μια καλή YASA και.....το πρόβλημα, πάειιιιιι όπως λέει μια διαφήμιση....

Ευχαριστώ άπαντες για τις όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές :)

Αφού έχεις Ιταλικό και τα ηλεκτρικά γενικά λειτουργούν,άναψε ένα κεράκι στην Santa Lucia εκ μέρους της Aprilia.:lol:

teogtp
13/09/2018, 18:02
Τέλος καλό λοιπόν.
Γλύτωσε και η θάλασσα από ένα ακομη χρεπι......











:tooth:

Bowleno
13/09/2018, 18:13
Τέλος καλό λοιπόν.
Γλύτωσε και η θάλασσα από ένα ακομη χρεπι......











:tooth:

:moutza::moutza::moutza:

:lol:

bulmont
13/09/2018, 20:51
Τέλος καλό λοιπόν.
Γλύτωσε και η θάλασσα από ένα ακομη χρεπι......











:tooth:

Ε, γιά πόσο ακόμα..........................

Bowleno
13/09/2018, 22:22
Ε, γιά πόσο ακόμα..........................

Ε, πάρε κι εσύ :moutza::moutza::moutza:

Ιταλικό είναι, όχι γερμανίδα γριά:moutza:

:lol: