PDA

View Full Version : Ερωτηση για το ΚΤΜακι..



rsp
29/11/2005, 13:47
Οταν αγορασα το ΚΤΜακι μου ειπαν ολοι να μην ανησυχω αν αναβει το βεντιλατερ και γενικα οτι δουλευει πολυ ζεστο, αλλα ρε παιδια αναβει πολυ ευκολα το βεντιλατερ.Μεσα στη πολη αναβει ακομα και οταν ειχε 3 βαθμους και σημερα που πηγα μια χαλαρη ορεινη βολτουλα αναψε και ειχε πολυ κρυο...Το καλοκαιρι τι θα γινετε δηλαδη??? Παιζει καποια λυση γι αυτο το θεμα??

Old?
καποιος??

XTMPAM
29/11/2005, 14:14
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ...ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΚΙΝΕΙΣ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΤΕ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!

ΓΙΑ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ!!ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...:wave2: :wave2:

OldMan
29/11/2005, 14:14
:mad: :D :mad:

Πανουργιά, σαν να μας έχεις ζαλίσει το έρωτα με την πορτοκαλί μ@λ@κία που πήρες....
:lol: :rotflmao: :lol:

Μπορείς να βάλεις κίτ μεγαλύτερου (δεύτερου) ανεμιστήρα ή/και κιτ μεγαλύτερης αντλίας ψύξης.

Επειδή τα παραπάνω ΔΕΝ είναι φτηνά και επειδή ΟΛΑ τα 950 έτσι δουλεύουν, ΑΣΤΟ ΗΣΥΧΟ !!!


(εμφανίστηκε τώρα ο "νεοσσός" να καταστρατηγήσει ότι με κόπο και προσπάθεια καθιέρωσε και έδωσε "προσωπικότητα" στο συγκεκριμμένο μηχανάκι....)
:lol: :beer: :lol:



Υ.Γ.
Σε βλέπω ικανό να πάρεις ξηροκάμπανο DUCATI και να αλλάξεις τον συμπλέκτη επειδή "κάνει θόρυβο"...
:lol: :rotflmao: :lol:

sas
29/11/2005, 14:36
Βελτιώνεται ως ένα βαθμό η κατάσταση αν σου ξυρίσουν λίγο τις γρύλλιες που έχει κάτω από την μάσκα. (επιτρέπει να περνάει περισσότερος αέρας).
Τουλάχιστον έτσι έχουν κάνει και σε μένα.

rsp
29/11/2005, 17:42
χμμμ αυτα τα δυο κιτ ακουγοντε πολυ ενδιαφερων...??Τοπο στα νιατα μπαρμπα, εμεις βελτωνουμε και εξελισουμε τα μηχανακια....:lol: :lol: :lol: :lol:
Ναι για τις γριλιες το ηξερα και θα γινει...

Ξερεις τιμη για τα κιτ που μιλαμε?

Ευαριστω SAS

Ευχαριστω μπαρμπα...:lol: :lol: :lol:

OldMan
29/11/2005, 20:49
:wave2: :wave2: :wave2:

Παραδόξως (για original KTM parts) ΔΕΝ είναι ακριβά !!!

Το κιτ του βεντιλατέρ έχει γύρω στα 90-95€ και της αντλίας νερού 110€. (και είναι και εργοστασιακά, οπότε μπαίνουν στην εγγύηση κ.λ.π. κ.λ.π.).

Αλλά ΔΕΝ πιστεύω να ετοιμάζεσαι για την έρημο Gobi, οπότε γιατί "ξύνεσαι" ???

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
30/11/2005, 07:28
Ναι οκ η ερημος θα περιμενει λιγο ακομα αλλα ρε OLD δεν μπορω να το ακουω καθε λιγο να μου αναβει το βεντιλατερ, το καλοκαιρι δεν θα σβηνει...Επισης πσοσεξα οτι οταν δουλευει ρελαντι το μηχανακι, το βεντιλατερ δουλευει πιο δυνατα με σβηστα φωτα απο οταν τα φωτα ειναι αναμενα....:confused: :confused: Μου φανηκε περιεργο με 14 μπαταρια....

Λεω να το παω για το πρωτο του σερβις στον Πουλοπουλο στη Φραντζη και θα τον παρω τηλεφωνο να του παραγγειλω απο πριν την αντλια νερου...

KaTaNaS
30/11/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ναι οκ η ερημος θα περιμενει λιγο ακομα αλλα ρε OLD δεν μπορω να το ακουω καθε λιγο να μου αναβει το βεντιλατερ, το καλοκαιρι δεν θα σβηνει...Επισης πσοσεξα οτι οταν δουλευει ρελαντι το μηχανακι, το βεντιλατερ δουλευει πιο δυνατα με σβηστα φωτα απο οταν τα φωτα ειναι αναμενα....:confused: :confused: Μου φανηκε περιεργο με 14 μπαταρια....

Λεω να το παω για το πρωτο του σερβις στον Πουλοπουλο στη Φραντζη και θα τον παρω τηλεφωνο να του παραγγειλω απο πριν την αντλια νερου...


αυτο με το βεντιλατερ και τα φώτα συμβαίνει και στο δικό μου μικρούλη adventure Πανουργιά.


φυσικό είναι μιας, και οι φοβεροί προβολείς μας τραβάνε μεγάλη ισχύ, για αυτό και καλύτερα όταν μιζάρουμε για να πάρει μπρός, να το κάνουμε με κλειστά τα φώτα, να μη γονατίζουμε την μπαταρία!


πάρε τον Πουλόπουλο τηλεφωνο 3 μέρες νωρίτερα (όχι λιγότερο απο μία) για να του το πείς, να το παραγείλει και αυτός με την σειρά του στην ΚΤΜ spare parts , διότη


δυστηχώς η ΚΤΜ ΕΛΛΑΣ πλέον πάσχει απο logistics, δεν υπάρχει τίποτα πουθενά, και υπάρχουν τα πάντα στην ελευσίνα, απο οπου γίνεται καθημερινή διανομή στα κατα τόπους HELLINSTORES ΚΑΙ εξουσιοδοτημένα!


για κάθε περίεργη ζημιά ή ανταλλακτικό δηλαδή θα πρέπει να περιμένεις 2 μέρες (μία λένε , αλλά π@π@ρι@) με το μηχανάκι μέσα αν είναι ζωτικής σημασίας στην λειτουργία του!


για αυτό και τα συνεργεία , είναι γεμάτα,

δεν είναι οτι χαλανε, είναι οτι περιμένουν το ηλίθιο logistics!


τέσπα, Πανουργιά απλά για να ξέρεις, κανόνιζε πάντα τα σερβις και τα ανταλλακτικά 3 μέρες πρίν για να είσαι οκ με τις δικές σου υποχρεώσεις!

Αγωνιστικούς χαιρετησμούς!


Υ.Γ.

ένα καλό που διάβασα απο αδελφό φόρουμ!


το καλοκαιρι , με νεράκι στο σύστημα ψύξης αντί παραφλού η θερμοκρασία πέφτει άλλους 9 βαθμούς κελσίου!

το χειμώνα βέβαια πάντα αντιψυκτικό!

OldMan
30/11/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
το καλοκαιρι , με νεράκι στο σύστημα ψύξης αντί παραφλού η θερμοκρασία πέφτει άλλους 9 βαθμούς κελσίου!

Στο περιβάλλον ή στο ψυγείο ???
(Αν ισχύει το 1ο, τότε μιλάμε για γ@μώ τα κλιματιστικά...).
:lol: :rotflmao: :lol:

Σταύρε (και το έχω ξαναδιαπιστώσει...), διαβάζεις ή μαθαίνεις κάτι και το ασπάζεσαι ΧΩΡΙΣ να το κρίνεις !!!

Είναι σωστό ότι με λιγότερο ή καθόλου παραφλού μπορείς να ρίξεις την θερμοκρασία κυκλοφορίας του ψυκτικού (το νερό έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα από το παραφλού...) αλλά θα σκουριάσεις το ψυγείο σου ΠΟΛΥ γρήγορα (το παραφλού εκτός από τις αντιπηκτικές του ιδιότητες έχει και αντιοξειδωτικές - αντιδιαβρωτικές).

Τα ψυγεία (εδώ και πολλά χρόνια) σχεδιάζονται για χρήση νερού με παραφλού σε συγκεκριμμένη αναλογία (βλ. manual).

Θα τους ήταν πολύ πιο εύκολο (και οικονομικό...) να σχεδιάσουν ένα ψυγείο αποκλειστικά νερού (μικρότερος όγκος και βάρος) αλλά ΔΕΝ το κάνουν, γιατί τρυπάνε τα γ@μημένα !!!

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
30/11/2005, 14:10
Μπαρμπα χωρις πλακα δεν θα δουλευει καλυτερα το μηχανακι με την αντλια νερου?? Πιο ξεκουραστα??

OldMan
30/11/2005, 14:14
Πανουργιά, επειδή όντως γίνεται το μπάχαλο που λέει ο Σταύρος (και μάλλον μεγαλύτερο...), επιβεβαίωσε την διαθεσιμότητα και τις τιμές τα παρακάτω κιτ:

Oversize αντλία ψύξης (p/n: 6053)


29603

OldMan
30/11/2005, 14:15
και

Extra Ventillator kit (p/n: 6378)


29604

rsp
30/11/2005, 14:20
οκ θα το τσεκαρω, συμφωνεις για τον Πουλοπουλο στη Φραντζη σαν μαστορα..?Το ξερω οτι εισαι Σαλονικιος αλλα ξερω οτι εχεισ και μεγαλη εμπειρια..Να τα βαλω και τα δυο ή μονο την μεγαλυτερη αντλια??

Συγνωμη αν σε πριζω μπαρμπα!!

OldMan
30/11/2005, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Μπαρμπα χωρις πλακα δεν θα δουλευει καλυτερα το μηχανακι με την αντλια νερου?? Πιο ξεκουραστα??

Δεν το νομίζω...

Το βεντιλατέρ ανάβει επειδή δεν επαρκεί η ψύξη από την ελεύθερη ροή του αέρα στις ψύκτρες.

Δεδομένου του ότι ΔΕΝ σου ανάβει ο δείκτης θερμοκρασίας, το μοτέρ δουλεύει μέσα στα όρια θερμοκρασίας του κατασκευαστή.

Δεν θα "βοηθήσεις" περισσότερο με extra συστήματα ψύξης (το μόνο αποτέλεσμα θα είναι να λειτουργεί λιγότερο ή και καθόλου το βεντιλατέρ).

Αν ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ότι η ηλεκτρική κατανάλωση του μοτέρ του ανεμιστήρα "αφαιρεί" ιπποδύναμη από τον κινητήρα, τότε έχεις δίκιο !!!

Αν ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΜΕ το παραπάνω, τότε θα φάμε πολύ ξύλο !!!

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
30/11/2005, 14:27
χμμμμ με εβαλες σε σκεψεις...!! Θα παρω και το μαστορα να δω τι θα μου πει!!

Ευχαριστω πολυ μπαρμπα!!

OldMan
30/11/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
, συμφωνεις για τον Πουλοπουλο στη Φραντζη σαν μαστορα..?

Μάστορας είναι μόνο ο κώλος της κατσίκας (τα έχουμε ξαναπεί...).

:lol: :rotflmao: :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
...Να τα βαλω και τα δυο ή μονο την μεγαλυτερη αντλια??

ΚΑΝΕΝΑ !!!

Ρε, τι λέμε τόσες μέρες ...???



Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Συγνωμη αν σε πριζω μπαρμπα!!

Μην στεναχωριέσαι και δεν θα με ξαναπρήξεις ....
(Άμα σου ξαναπώ κάτι, να με χέσεις !!!)


:lol: :beer: :lol:

OldMan
30/11/2005, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
χμμμμ με εβαλες σε σκεψεις...!!

Σώωωωωπα ρε συ ....

Άργησα αλλά τα κατάφερα :lol: :lol: :lol:

rsp
30/11/2005, 14:35
Λοιπον μιλησα με το μαστορα και για αρχη μου φανηκε πολυ συμπαθητικο παιδι...Απο εκει και περα τη μεγαλυτερη αντλια δεν την εχει ξανα ακουσει αλλα θα το κοιταξει και μου ειπε οτι γενικα ειναι λογικο να αναβει πολυ συχνα το βεντιλατερ....Θα δω δεν ξερω τι να κανω.....:confused:

Μπαρμπα που μενεις Σαλονικη? Εμενα καποια χρονια Τουμπα κοντα στο Ναο.!!

KaTaNaS
30/11/2005, 14:55
και εγώ κάτω τούμπα έμενα για 3 μήνες


Σαλλονίκη Σαγαπάω


με τις γυναικάρες σου και τα τρελά σου τα φαγαδικα!!!


:wave2: :wave2: :wave2:



την επόμεη φορά θα μπώ στο συνεργείο και θα αναφωνήσω, ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΤΣΙΚΟΚΩΛΕ!!!!


ΕΕΕ ΜΗ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ, ΚΟΠΛΙΜΑΝ ΗΤΑΝ ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αντώναρε ανάφερα αυτό που έχω διαβάσει αλλού, στην ουσία μετέφερα πληροφορία, δεν είπα όμως πώς την καρατσέκαρα αν δουλέυει!


ψιλόλογικό απλά το βρήκα επειδή το σκέτο νεράκι δεν είναι μείγμα και έτσι δενέχει διαλυμένη ουσία τη θερμοαπαγωγή που αυτό επιτυγχανει!


είδες, τώρα ο Πανουργιάς έχει και αμφιβολίες για τον μάστωρα που του είπα!

Πανουργιά δεν ξαναλέω τίποτα, πήγαινε και περιμένω να μου πείς εσύ! :wave2:


αντιγράφω (και πιο κάτω βάζω και την διεύθυνση)

--------------------------------------------------------------------------------
-. Ελπίζω για το καλοκαίρι να έχεις πετάξει το παραφλού και να έχει βάλει νερό - απο τη βρύση (10 βαθμούς κάτω η θερμοκρασία..)


Νερό? Κάνει να βάλω νερό από τη βρύση?


Θεωρητικά το νερό θα διαβρώσει πιο γρήγορα τον κινητήρα σου.... σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις πάνω απο 20 χρόνια; Μιλάμε για 10 βαθμούς λιγότερους εδώ!

----------------------------------------------------------------------------------


από
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-2462.html



χαιρετώ σας όλους!


Πανουργιά πες τη επομένη πως είσαι απο Τον Σταύρο με το ΚΤΜ adv 640 που του είχε σπάσει ακτίνα 2 φορές!








:wave2:

sas
30/11/2005, 18:56
Από τα χιλιόμετρα που του έχω κάνει μέχρι τώρα 2 καλοκαίρια με ο fun να παίζει μουσική για ώρα, η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει ποτέ την 5η μπάρα.
Εγώ θα σου πρότεινα να μη βάλεις τα extra που λές.
Αλλά και μένα να μην ακούσεις καλό είναι να ακούς τους γηροντότερους μπαρμπάδες :beer:

rsp
30/11/2005, 19:18
Sas δεν ανυσηχεις που βαραει συνεχια ο ανεμιστηρας,? εμενα δεν μου καθετε καλα να τον ακουω συνεχια...και στη τελικη κακο μονο στη τσεπη μου θα κανω με την αντλια.....σωστα?? το μηχανακι σιγουρα θα δουλευει καλυτερα...σωστα??

BAD BOY
30/11/2005, 19:19
ΑΣΤΩ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ...ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ.
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΤΑΝ
ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΝΟΧΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ:winka:

rsp
30/11/2005, 19:38
Οχι σε αυτο θα διαφωνισω, δεν εχει καμιοα σχεση το μοτερ και το στρωσιμο του, ειναι σαφες οτι το μοτερ ανεβαζει απο μαμα θερμοκρασια και οτι ειναι φτιαγμενο να δουλευει ψηλα αλλα θελω να το δροσιζω πιο πολυ!!

OldMan
01/12/2005, 11:01
:mad: :D :mad:

Ρε Πανουργιά, λύσσα σε έχει πιάσει με το βεντιλατέρ ...

(Αποσύνδεσε την φίσα του ανεμιστήρα, να μην δουλεύει και να μην τον ακούς:lol: ).

.
.
.
.
.
SAS, άστον...
Έχω κανονίσει με τον Σόλωνα στα ανταλλακτικά να του πούνε ότι ΔΕΝ υπάρχει oversize αντλία νερού για 950 !!!

(Γ@μώτ... ξέχασα να πω για τον ανεμιστήρα....)
:wave2: :lol: :wave2:

rsp
01/12/2005, 11:05
Ρε μπαρμπα καταλαβε με, ολα μου τα μηχανακια τα ειχα παντα προσεγμενα και το ΚΤΜακι αισθανομαι οτι ταλαιπωρειτε με το βεντιλατερ συνεχια ανοιχτο...Αν μου πεις οτι ειναι λαθος, οτι θα κανει κακο σε κατι η μεγαλυτερη αντλια, δεν θα τη βαλω..Αλλα μονο καλο μου φενετε οτι θα ειναι και κακο για την τσεπη μου...

Και δεν μου ειπες που μενεις Σαλονικα??

:wave2:

OldMan
01/12/2005, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
....Και δεν μου ειπες που μενεις Σαλονικα??...

Όπου με βρει η νύχτα ....

(Και με βρίσκει συνήθως στην δουλειά, γ@μωτ...).

Τέρμα Γρ. Λαμπράκη (πρώην Κονίτσης - μόνο ο Τανάσης πρέπει να την πρόλαβε...), πάνω από τον "Ναό" ...

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
01/12/2005, 17:12
Aπο Λαμπρακη αριστερα επανω στη Τσιαπανου, ολο ευθεια, δρομος του δασους, Αγγελοπουλου...Εκει εμενα....Αν και μπαρμπας στο Silver dollar πηγαινεις καθολου?

OldMan
02/12/2005, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Aπο Λαμπρακη αριστερα επανω στη Τσιαπανου, ολο ευθεια, δρομος του δασους, Αγγελοπουλου...Εκει εμενα....Αν και μπαρμπας στο Silver dollar πηγαινεις καθολου?

:confused: :confused: :confused:

Κάτι πρέπει να έχει αυτός ο δρόμος, γιατί έχω τρακάρει 3 Adventure (δύο 950 και ένα 640) να αράζουν εκεί.
(Πιθανώς να αισθάνονται "χωμάτινοι" επειδή βλέπουν το συρματόπλεγμα του δάσους:lol: ).

Siver dollar ??? Αυτό με τα πιπίνια ???:eyepop:

ΟΥΤΕ ακουστά ΔΕΝ το έχω !!!

:wave2: :beer: :wave2:

rsp
02/12/2005, 18:03
οχι ρε Μπαρμπα το ροκαδικο που μαζευω και αρκετους μηχανοβιους, στην Αγ.Δημητριου....