PDA

View Full Version : Αγορά μεταχειρισμένης on-off



senegoidd
24/06/2018, 15:33
Γεια σας φίλοι!

Μετά από πολλά χρόνια αυτοκίνησης (15+) αποφάσισα να περάσω σε δίτροχη εμπειρία οδήγησης. Έχω καταλήξει ότι ένα on-off θα ήταν ιδανικό για μένα για τους παρακάτω λόγους:

Άνεση και θέση οδήγησης
Μεγάλες αποστάσεις - ταξίδια
Απόλαυση των ορεινών περιοχών / νησιών


Έχω κάνει μικρή έρευνα, και θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας. Από άποψη χρημάτων μπορώ να διαθέσω 4000-4500 ευρώ. Από ότι έχω δει στις αγγελίες που κυκλοφορούν κοιτάζω για μονοκύλινδρο 650-800cc, γύρω στη δεκαετία. Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere, για τη δεύτερη όμως διαβάζω προβλήματα. Η V-strom δε μου ταιριάζει αισθητικά. Από λοιπά μοντέλα υπάρχει κάτι αξιόλογο; Ρεαλιστικά νομίζω θα κινούμαι 80-20 on-off, και το off με ενδιαφέρει περισσότερο σαν πρόσβαση (παραλίες κλπ.) παρά σαν οδηγική εμπειρία. Γενικά η αξιοπιστία και η συντήρηση με απασχολούν πολύ, το ABS επίσης, όπως και η κατανάλωση (λιγότερο όμως, αν πληρούνται τα υπόλοιπα). Βλέπω αρκετές αγγελίες με 60-80Κ χιλιόμετρα - τί διάρκεια ζωής έχουν αυτοί οι κινητήρες;

Ελπίζω να με διαφωτίσετε και ευχαριστώ πολύ!

taisteal
24/06/2018, 16:11
Τι εμπειρία έχεις από 2 τροχούς;;
Δίπλωμα υπάρχει υποθέτω
Στο budget σου υπολόγισε και το κόστος εξοπλισμού που είναι απαραίτητος.

Κοιτάς μονοκύλινδρα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο για μεγάλες αποστάσεις,
στα χρήματα που διαθέτεις πας σε δικύλινδρο,καλύτερο ταξίδι.
Όσο αφορά το 650 gs και το tenere,είναι και τα δύο αξιόπιστα ειδικά το yamaha.
Δεν ξέρω τι διάβασες αλλά θέματα σοβαρά δεν βγάζει.
Οι συγκεκριμένοι κινητήρες με σωστή συντήρηση γράφουν εύκολα πάνω από 200.000 χλμ.
Στη θέση σου θα έβλεπα το versys

basilis_k6
24/06/2018, 16:21
τα tenere τα βαράνε λίγο.

ενα ωραιο εδω https://www.car.gr/13850655-yamaha-xt-600z-tenere

senegoidd
24/06/2018, 16:42
Έχω εμπειρία scooter και 125, τώρα βγάζω το Α δίπλωμα. Γι αυτό και δε θέλω να φύγω πολύ ψηλά σε κυβικά.

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια δικύλινδρα;

Σχετικά με το Tenere, διάβασα συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ πως αρκετοί έχουν πρόβλημα με το ρελαντί και ότι τους σβήνει εν κινήσει (επικίνδυνο). Κάποιοι ανεβάζουν το ρελαντί πάνω από τις 1400 στροφές γι αυτό το λόγο.

basilis_k6
24/06/2018, 16:48
Έχω εμπειρία scooter και 125, τώρα βγάζω το Α δίπλωμα. Γι αυτό και δε θέλω να φύγω πολύ ψηλά σε κυβικά.

Θα μπορούσες να προτείνεις κάποια δικύλινδρα;

Σχετικά με το Tenere, διάβασα συγκεκριμένα εδώ στο φόρουμ πως αρκετοί έχουν πρόβλημα με το ρελαντί και ότι τους σβήνει εν κινήσει (επικίνδυνο). Κάποιοι ανεβάζουν το ρελαντί πάνω από τις 1400 στροφές γι αυτό το λόγο.

προβλημα στο tps? κλασσικη yamaha αλλα μαλλον ειναι στα πρωτα μοντελα.

senegoidd
24/06/2018, 17:02
προβλημα στο tps? κλασσικη yamaha αλλα μαλλον ειναι στα πρωτα μοντελα.

Ναι tps. Δεν ξέρω γιατί και σε ξένα φόρουμ μιλάνε για μηχανάκια του '13-'14... Είμαι πολύ επιφυλακτικός γι αυτό το λόγο, αλλιώς σα μηχανή νομίζω είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

The_Scientist
24/06/2018, 17:22
Καλώς ήρθες :)

Αρχικά, με το budget που σκέφτεσαι να διαθέσεις μπορείς να βρεις αξιόλογα μεταχειρισμένα.

Νομίζω θα βοηθούσε να απαντήσεις (στον εαυτό σου πρώτα) τις παρακάτω ερωτήσεις :

1. Δικάβαλο ταξίδι σε ενδιαφέρει ? Ή θα σε ενδιαφέρει στο προσεχές μέλλον ?

2. Σκέφτεσαι να το κρατήσεις αρκετά το μηχανάκι ? Ή σε 1-2 χρόνια θα το αλλάξεις ?


Αν οι απαντήσεις είναι "Ναι", μάλλον δεν είναι καλή ιδέα το μονοκύλινδρο.

DrBig
24/06/2018, 17:51
Γεια σας φίλοι!

Μετά από πολλά χρόνια αυτοκίνησης (15+) αποφάσισα να περάσω σε δίτροχη εμπειρία οδήγησης. Έχω καταλήξει ότι ένα on-off θα ήταν ιδανικό για μένα για τους παρακάτω λόγους:

Άνεση και θέση οδήγησης
Μεγάλες αποστάσεις - ταξίδια
Απόλαυση των ορεινών περιοχών / νησιών


Έχω κάνει μικρή έρευνα, και θα ήθελα τις γνώμες και τις συμβουλές σας. Από άποψη χρημάτων μπορώ να διαθέσω 4000-4500 ευρώ. Από ότι έχω δει στις αγγελίες που κυκλοφορούν κοιτάζω για μονοκύλινδρο 650-800cc, γύρω στη δεκαετία. Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere, για τη δεύτερη όμως διαβάζω προβλήματα. Η V-strom δε μου ταιριάζει αισθητικά. Από λοιπά μοντέλα υπάρχει κάτι αξιόλογο; Ρεαλιστικά νομίζω θα κινούμαι 80-20 on-off, και το off με ενδιαφέρει περισσότερο σαν πρόσβαση (παραλίες κλπ.) παρά σαν οδηγική εμπειρία. Γενικά η αξιοπιστία και η συντήρηση με απασχολούν πολύ, το ABS επίσης, όπως και η κατανάλωση (λιγότερο όμως, αν πληρούνται τα υπόλοιπα). Βλέπω αρκετές αγγελίες με 60-80Κ χιλιόμετρα - τί διάρκεια ζωής έχουν αυτοί οι κινητήρες;

Ελπίζω να με διαφωτίσετε και ευχαριστώ πολύ!

Οπως αντιλαμβανομαι, ενδιαφερεσαι περισσοτερο για κατι απλο, ευκολο, ανεξοδο και σχετικα ελαφρυ παρα για κατι πιο γκαζερο και μεγαλο.
Αν ικανοποιεισαι με ταχυτητες ταξιδιου σε εθνικες της ταξης των 120κμ/ω ενα μονοκυλινδρο σε καλυπτει. Απο μηχανες μεχρι 15ετιας δεν παιζουν και πολλες, ειναι τα δυο που ανεφερες συν το xt660r το οποιο και προσωπικα θα προτιμουσα ως το πιο μανιτζεβελο εκ των τριων. Το dakar ειναι το πιο ανετο και με το πιο βελουδινο μοτερ, αλλα εχει καπως ψηλα το κεντρο βαρους. Πλην ομως αξιομαχο και πολυ βασικο, με abs.

Αν θες περισσοτερη ανεση και πιο γρηγορο ταξιδεμα το μονο δικυλινδρο που μενει και που εξασφαλισει ικανοποιητικοτατη διευλευση χωματοδρομων ειναι το τρανσαλπ 650. Υπαρχει και το kle500 αλλα αν εισαι ανω του μετριου αναστηματος δε θα σε βολεψει καθολου.

Ολα αυτα παιζουν στα 2 με 3 χιλιαρικα το πολυ, οποτε σου μενει ρευστο να επενδυσεις σε βελτιωση των αναρτησεων, μπαγκαζια κλπ και ενδεχομενως αν σε ενδιαφερει και σε βελτιωση της αναπνοης του μοτερ.

Ο,τι και να παρεις να προσεξεις πολυ και να αποφασισεις με την βοηθεια εμπιστου μηχανικου γιατι κυκλοφορουν πολλοι αλητες και πολλα χρεπια. Και μαλιστα θα σου προτεινα αν βρεις καποιο καθαρο διαμαντακι να το προτιμησεις ακομα κι αν δεν ειναι η πρωτη σου επιλογη σα μηχανη.

devil's animal
24/06/2018, 18:45
+1 για versys πρωτης γενιας...

το μηχανακι τα κανει ολα και συμφερει...γκαζι οσο πρεπει χωρις να τρομαζει αλλα και να κινειται αξιοπρεπως...
μεσα στην πολη αρκετα ευκολο χωρις περιττο ογκο και θα σε παει και πολυ ευκολα λιγο παραεξω...

kiao
24/06/2018, 22:17
-Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere-
Αυτες ειναι για το μουσειο πλεον Αλλα και καινουριες μονο για φιγουρα ηταν Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις και γυμνο 4-κυλινδρο στα ιδια κυβικα Ενας 150αρης κυλινδρος δουλευει καλυτερα απο εναν 600αρι Ο μεγαλος κυλινδρος κανει ευκολα τσαφ και σβηνει Για το
θεμα της συντηρησης και αξιοπιστιας που ανεφερες
Και με αυτο θα εχεις προσβαση στις παραλιες Για γρηγορη κινηση σε χωματα ομως καλυτερα μονοκυλινδρο
Υπαρχουν και καινουρια κινεζικα 250-400 κυβικα στα ιδια λεφτα αν ενδιαφερεσε

karellen
25/06/2018, 12:05
-Έχω βάλει στο μάτι την F650GS και την Tenere-
Αυτες ειναι για το μουσειο πλεον Αλλα και καινουριες μονο για φιγουρα ηταν Με τα λεφτα που διαθετεις μπορεις να παρεις και γυμνο 4-κυλινδρο στα ιδια κυβικα Ενας 150αρης κυλινδρος δουλευει καλυτερα απο εναν 600αρι Ο μεγαλος κυλινδρος κανει ευκολα τσαφ και σβηνει Για το
θεμα της συντηρησης και αξιοπιστιας που ανεφερες
Και με αυτο θα εχεις προσβαση στις παραλιες Για γρηγορη κινηση σε χωματα ομως καλυτερα μονοκυλινδρο
Υπαρχουν και καινουρια κινεζικα 250-400 κυβικα στα ιδια λεφτα αν ενδιαφερεσε
Για το μουσείο το tenere.Και για φιγούρα.
Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)
Και προτεινεις να παρει 4κύλινδρο γυμνό.Να πηγαίνει και στις παραλίες!

Φίλε ΤΙ του λες του ανθρώπου??

Vstrommer71
25/06/2018, 12:21
Απο ολα αυτα που ζηταει ο φιλος η απαντηση ειναι μια:Vstrom
Ας ειναι κι ασχημο.Αυτο ξεπερνιεται,ποτέ δεν ήταν κι ομορφο.
Αλλα εχει αυτα που ζητας για την χρηση που ζητας.-

kiao
25/06/2018, 15:22
Για το μουσείο το tenere.Και για φιγούρα.
Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)
Και προτεινεις να παρει 4κύλινδρο γυμνό.Να πηγαίνει και στις παραλίες!

Φίλε ΤΙ του λες του ανθρώπου??

Γιατι δεν ειναι Το 1985 δεν πρωτοπαρουσιαστηκαν Οι 9 στους 10 τενερεδες δεν εχουν πατησει ποτε σε χωμα
-Εμπειρία σκούτερ και 125 κυβικά ( αυτοκινητιστης χρόνια.)-
Λεει οτι θελει μεγαλες αποστασεις και οτι στις παραλιες θελει μονο προσβαση
Αν παρει μονοκυλινδρο και ειναι λιγο για μεγαλο ταξιδι θα ξαναρθει εδω μετα απο κανενα χρονο και θα μας βριζει
Του προτεινα και 250-400

karellen
25/06/2018, 15:28
Για το σύγχρονο tenere μιλάμε,XTZ 660.

kiao
25/06/2018, 15:49
Πηγαινει καλυτερα το συνχρονο δηλαδη και ειναι ικανο για μεγαλα ταξιδια οπως ενα 4-κυλινδρο-

senegoidd
25/06/2018, 16:07
Παιδιά κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

@DrBig Σωστός μου αρέσει το σκεπτικό σου. Έμπιστος μηχανικός αυτό δεν είναι εύκολο. Ίσως έχετε να μου συστήσετε κάποιον (με πμ);

@kiao/karellen Καταλαβαίνω την πρόθεση να βοηθήσετε και ας μείνουμε εκεί :) Θα προτιμήσω να μείνω σε on-off για την όρθια θέση οδήγησης.

Το Pegaso τι σας λέει; Το Vstrom δεν καταπίνεται ρε γμτ...

Όσο για το Versys ωραίο αλλά ακριβό. Ξέρετε μήπως από ποια χρονιά βγήκε με abs;

karellen
25/06/2018, 16:29
Τελευταίοι πήγασοι φοράνε το Minarelli μοτέρ του ΧΤ660 και είναι λίγο πιο καλά στημένοι απ' αυτό,στροφόμετρο κλπ.Κάτι εγγενή ηλεκτρικά προβληματάκια είναι ήσσονος σημασίας,Aprilia γαρ.Βρίσκεις αρκετά φτηνά στο car.Ταξιδεύουν αξιοπρεπώς με 130-140 αλλά σε δικάβαλο θα κουραστείτε και οι δύο.

Πάντως ένα δικύλινδρο θα σε βολέψει καλύτερα.Βρίσκεις Versys abs με καλά λεφτά μεσα στο budget σου.

basilis_k6
25/06/2018, 17:34
το dl ειναι ασχημο? πουλησε επειδη ειναι και ομορφο αναμεσα σε ολα τα ασχημα ον οφ. σαφως υποκειμενικο αλλα ελαχιστοι μου εχουν πει οτι δεν τους αρεσει το dl. Το βερσυς παντως το πρωτο ομορφο δεν το λες, ουτε τον πηγασο.

Vstrommer71
25/06/2018, 20:28
το dl ειναι ασχημο? πουλησε επειδη ειναι και ομορφο αναμεσα σε ολα τα ασχημα ον οφ. σαφως υποκειμενικο αλλα ελαχιστοι μου εχουν πει οτι δεν τους αρεσει το dl. Το βερσυς παντως το πρωτο ομορφο δεν το λες, ουτε τον πηγασο.
Aσχημο ειναι με ολα το κριτηρια.Συμμαζευτηκε λιγο το 2011 μοντελο κι εγινε πραγματικα αθλιο με το καινουργιο μοντελο,ειδικα στο κιτρινο χρωμα.
Ασχημο μηχανακι,αλλα τρομερη αξια value for money.
Versys,Pegaso δεν τα λες και πανεμορφα,αλλα δεν πιανουν σε χάλι το 650 το κιτρινο.Ο Ιαπωνας σχεδιαστης που το σχεδιασε πρεπει να κανει σεπουκου!:lol:
(Τωρα βεβαια βλεποντας το 790 το adventure,το vstrom μοιαζει πανεμορφο...)

rainmike
25/06/2018, 20:48
Vstrom να πάρεις να μας πεις και τι τελική έχει γιατί οι απόψεις διιστανται:D

Vstrommer71
25/06/2018, 21:01
Vstrom να πάρεις να μας πεις και τι τελική έχει γιατί οι απόψεις διιστανται:D

Γελα εσυ,αλλα μονο ο απιστευτος Ελληνας μπορει να βρει πεδιο αντιπαραθεσης να μαλλιοτραβιεται 20 σελιδες thread για την τελικη του Vstrom.
Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
25/06/2018, 22:44
το freewind πος σου φενετε???

senegoidd
28/06/2018, 18:33
Τελευταίοι πήγασοι φοράνε το Minarelli μοτέρ του ΧΤ660 και είναι λίγο πιο καλά στημένοι απ' αυτό,στροφόμετρο κλπ.Κάτι εγγενή ηλεκτρικά προβληματάκια είναι ήσσονος σημασίας,Aprilia γαρ.Βρίσκεις αρκετά φτηνά στο car.Ταξιδεύουν αξιοπρεπώς με 130-140 αλλά σε δικάβαλο θα κουραστείτε και οι δύο.

Πάντως ένα δικύλινδρο θα σε βολέψει καλύτερα.Βρίσκεις Versys abs με καλά λεφτά μεσα στο budget σου.

Άργησα λίγο αλλά επανήλθα... Το Versys είναι στημένο λίγο πιο street έχω την αίσθηση.

Ανάμεσα σε Transalp XL 700V και F650GS (δικύλινδρο) ποια τα υπέρ και τα κατά; Υποθέτω από άποψη ανταλλακτικών η Honda φτηνότερη; Αν ξέρετε τα μηχανάκια θα ήταν χρήσιμη μια σύγκριση στα σημεία!

taisteal
28/06/2018, 18:38
Παίζει τα ανταλλακτικά Honda να είναι ακριβότερα.
Συγκριτικά το bmw είναι καλύτερο σε όλα τα σημεία.

Lerki
28/06/2018, 18:42
f 650 gs +1

xristos9611
28/06/2018, 23:16
Μακρια απο το transalp το 700.Αν θελεις transalp βρες ενα προηγουμενο,το 650 δηλαδη,σε καλη κατασταση.Τιμιο και αξιοπιστο μηχανημα.Δυστυχως με το τελευταιο transalp 700 η honda τα θαλασσωσε.

S705
29/06/2018, 03:01
Σαν κάτοχος μόνοκυλίνδρου με το γνωστό μοτέρ της minareli (xt, xtz, strada) θα σε απέτρεπα να πάρεις οτιδήποτε μόνοκύλινδρο εάν έχεις στο νου σου να πας άνετα εωσ την Πάτρα! Οι κραδασμοι βαράνε στην μέση και του οδηγού και του συνοδηγού.
Προσωπικά θα σου πρότεινα το versus, πιο γρήγορο από xt, xtz, strada χωρίς να τρομάζει το γκάζι του, σίγουρα πιο άνετο στο ταξίδι και με ένα τριβαλιτσο... αρχοντας, εμπορικό μηχανάκι με εύκολα ανταλλακτικά και επιλογές σε αφτερμαρκετ και όσο αφορά το χώμα, αλίμονο σε ποια παραλία χρειάζεσαι μοτοκρος για να πας? Εάν δεις τι χωματόδρομο έχω πατήσει με το stradaκι!

Φυσικά μόλις τελειώσει η εθνική και πιάσω βουνό, από τα παραπάνω ξεχνάω σχεδόν τα παντα!!

senegoidd
03/07/2018, 19:53
Έχω πειστεί για δικύλινδρο πράγματι!

Μεταξύ F650GS twin και F800GS ποιο και γιατί θα διαλέγατε, ανεξαρτήτως τιμής;

karellen
03/07/2018, 23:43
F800.Πιο όμορφο, ψηλό.Το 650 είναι σαν κακομούτσουνος φτωχός συγγενής.Νομιζω έχει και λιγότερη ιπποδύναμη.

DrBig
04/07/2018, 04:33
Το 650 χωρις ενδοιασμο. Πιο χαμηλο, πιο ευκολο, πιο φτηνο, πιο καθημερινο και tubeless. Το 800 ειναι πιο καταλληλο για να πηγαινεις πιο γρηγορα στο χωμα, αλλα λογω υψους πιο ακαταλληλο για να πηγαινεις σε αργα και δυσκολα κομματια στο χωμα. Με αλλα λογια, εκει που με το 650 θα πεις "παμε κι απο δω να δουμε που βγαζει", με το 800 θα το σκεφτεις δυο φορες γιατι μπορει να μην εισαι καν σε θεση να το στριψεις για να γυρισεις πισω.
Επισης το 650 θα το χαρεις περισσοτερο στο δρομο κι ας εχει 10 αλογα λιγοτερα.

Bowleno
04/07/2018, 08:08
Παιδιά κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

@DrBig Σωστός μου αρέσει το σκεπτικό σου. Έμπιστος μηχανικός αυτό δεν είναι εύκολο. Ίσως έχετε να μου συστήσετε κάποιον (με πμ);

@kiao/karellen Καταλαβαίνω την πρόθεση να βοηθήσετε και ας μείνουμε εκεί :) Θα προτιμήσω να μείνω σε on-off για την όρθια θέση οδήγησης.

Το Pegaso τι σας λέει; Το Vstrom δεν καταπίνεται ρε γμτ...

Όσο για το Versys ωραίο αλλά ακριβό. Ξέρετε μήπως από ποια χρονιά βγήκε με abs;


Τελευταίοι πήγασοι φοράνε το Minarelli μοτέρ του ΧΤ660 και είναι λίγο πιο καλά στημένοι απ' αυτό,στροφόμετρο κλπ.Κάτι εγγενή ηλεκτρικά προβληματάκια είναι ήσσονος σημασίας,Aprilia γαρ.Βρίσκεις αρκετά φτηνά στο car.Ταξιδεύουν αξιοπρεπώς με 130-140 αλλά σε δικάβαλο θα κουραστείτε και οι δύο.

Πάντως ένα δικύλινδρο θα σε βολέψει καλύτερα.Βρίσκεις Versys abs με καλά λεφτά μεσα στο budget σου.

Τον έχω, ό,τι είπε ο karrellen ισχύει, σκυλί μοτέρ, δεν μασάει, κρατάει άνετα τα 140 σε ταξίδι χωρίς να κουράζει ιδιαίτερα.
Τα ηλεκτρικά που αναφέρει, εγώ (και όπως όλοι σχεδον όσοι τα έχουν πάρει καινούργια) τα έλυσα σχετικά ανέξοδα, δεν με έχει αφήσει ποτέ στα 65.000 χλμ που το έχω.
Τρομερό μπροστινό φρένο με αίσθηση, το πίσω μάλλον αναίσθητο αλλά δουλεύει καλά όταν χρειαστεί (σπανίως έως ποτέ.....) δεν έχει βγει καθόλου με ABS, έχω ένα από τα τελευταία που βγήκαν από την γραμμή παραγωγής.
Ό,τι άλλο για δαύτο, ρώτα.

Andreasnemea
04/07/2018, 16:52
Δες το cb500x για εμενα ειναι οτι καλητερο σε οτι ζητας

lotsos
04/07/2018, 19:07
το πιγασο τον εχο ειναι πολλη καλο ευκολοδιγητο φρενα γαματα καλλη σέλα εχη και χώρους για κάποια πράγματα

senegoidd
14/07/2018, 10:32
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τις συμβουλές! Τελικά αγόρασα το F650GS και από τις λιγες μέρες που το οδηγω είμαι πολύ ικανοποιημενος, μοτερ, γεωμετρια και ανεση. Βγηκα και εθνική αλλά δεν πηγα πανω απο 140, με τρομαξε λιγο ο αερας. Σε παλιες εθνικες/επαρχιακους ειναι σκετη απόλαυση!

ptc
14/07/2018, 11:18
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις και τις συμβουλές! Τελικά αγόρασα το F650GS και από τις λιγες μέρες που το οδηγω είμαι πολύ ικανοποιημενος, μοτερ, γεωμετρια και ανεση. Βγηκα και εθνική αλλά δεν πηγα πανω απο 140, με τρομαξε λιγο ο αερας. Σε παλιες εθνικες/επαρχιακους ειναι σκετη απόλαυση!

Pics or it didn't happen. :p

Καλοταξιδο. :beer: