PDA

View Full Version : Λάδια Maxima. Πού τα βρίσκουμε;



George_Sp
28/06/2018, 13:38
Ψάχνω λάδια Maxima. Έχουμε πληροφορίες ποιός τα φέρνει Ελλάδα;

Με αναζήτηση google δε βρίσκω πουθενά και ψιλοεπείγει για να συνδυάσω και άλλα πράγματα που θα ανεβάσω το Versys στη ράμπα.

o teos
28/06/2018, 13:56
http://www.racerx.gr/index.php?route=product/manufacturer&manufacturer_id=45

Bαλε κατι αλλο...γνωμη μου..αν θες αμερικη βαλε amsoil η spectro:wave2:

George_Sp
28/06/2018, 14:13
http://www.racerx.gr/index.php?route=product/manufacturer&manufacturer_id=45

Bαλε κατι αλλο...γνωμη μου..αν θες αμερικη βαλε amsoil η spectro:wave2:

έβαζα spectro platinum αλλά τα maxima μου έδειξαν ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Αν δε τα βρω θα παω ξανά στα spectro.

SONone
28/06/2018, 14:25
bardahl εχεις δοκιμάσει?

George_Sp
28/06/2018, 14:25
bardahl εχεις δοκιμάσει?

τσού. τα είδα σε κάτι διαφημίσεις τελευταία αλλά να σου πω δε τα χω ψάξει καθόλου.

SONone
28/06/2018, 14:29
τα εβαζα στο kle. και δουλευαν πολυ ομορφα και με χλμ αποδοση απο τα καλύτερα που ειχα βαλει.

τωρα τα εβαλα να τα δοκιμάσω και στο cbr να δω και εδω πως αντιδρούν

taisteal
28/06/2018, 14:37
Κορυφαίο το maxima,το έχω δουλέψει.
Αν θες πληροφορίες να ρωτήσω μιας και τα φέρνει ο μηχανικός μου.

George_Sp
28/06/2018, 14:39
Κορυφαίο το maxima,το έχω δουλέψει.
Αν θες πληροφορίες να ρωτήσω μιας και τα φέρνει ο μηχανικός μου.

για ρίξε μια ερώτηση αν δεν είναι κόπος. ο τύπος στο λινκ παραπάνω είναι Σύρο και περιμένω να μου πει διαθεσιμότητα και παραλαβή και μεταφορικά.

taisteal
28/06/2018, 14:46
για ρίξε μια ερώτηση αν δεν είναι κόπος. ο τύπος στο λινκ παραπάνω είναι Σύρο και περιμένω να μου πει διαθεσιμότητα και παραλαβή και μεταφορικά.

Μου είπε ότι δεν υπάρχει αντιπρόσωπος πλέον Ελλάδα,και τα κάνει εισαγωγή,από
εδώ https://partseurope.eu/cms/en/products

Αν θες πάντως,σου παίρνω όποιο λάδι θες και στο φέρνω Αθήνα,μιας και
κατεβαίνω συνέχεια.

sniper
28/06/2018, 14:49
...

Αν θες πάντως,σου παίρνω όποιο λάδι θες και στο φέρνω Αθήνα,μιας και
κατεβαίνω συνέχεια.

Mπορείς να μου φέρεις 3 τόνους Βel-Ray;

taisteal
28/06/2018, 14:51
Mπορείς να μου φέρεις 3 τόνους Βel-Ray;

Εύκολα.

George_Sp
28/06/2018, 14:51
Μου είπε ότι δεν υπάρχει αντιπρόσωπος πλέον Ελλάδα,και τα κάνει εισαγωγή,από
εδώ https://partseurope.eu/cms/en/products

Αν θες πάντως,σου παίρνω όποιο λάδι θες και στο φέρνω Αθήνα,μιας και
κατεβαίνω συνέχεια.

Αν έχει Maxima 15w-50 (ειδικά το 4λιτρο αλλά οκ και τα 3x1lt μου κάνουν) εννοείται οτι θελω. Πότε κατεβαίνεις;

sniper
28/06/2018, 14:53
Εύκολα.

:tooth:

taisteal
28/06/2018, 14:55
Αν έχει Maxima 15w-50 (ειδικά το 4λιτρο αλλά οκ και τα 3x1lt μου κάνουν) εννοείται οτι θελω. Πότε κατεβαίνεις;

Υποθέτω θες το ημισυνθετικό έτσι;
Από βδομάδα θα είμαι Αθήνα

George_Sp
28/06/2018, 15:00
Υποθέτω θες το ημισυνθετικό έτσι;
Από βδομάδα θα είμαι Αθήνα

το φουλ θέλω.
https://www.arsenalracing.com/product-p/32901.htm

στειλε μου πμ να μιλησουμε.

anavatis19
28/06/2018, 22:11
MAXIMA λαδια εχει ο μερμυγκας..εξουσιοδοτημενος καβασακι

teogtp
28/06/2018, 22:55
Αν έχει Maxima 15w-50 (ειδικά το 4λιτρο αλλά οκ και τα 3x1lt μου κάνουν) εννοείται οτι θελω. Πότε κατεβαίνεις;

Όταν δώσει προκαταβολή ο sniper για την παραγγελία του.



:p

Limas_34
29/06/2018, 07:29
Λιπαντικα MAXIMA...... Στην Αθηνα θα τα βρεις σε 3 καταστηματα.
Τα εχουμε δουλεψει αρκετα με τον Πιπη και φυσικα ΔΕΝ τα προτεινουμε.

Και εξηγω......
Αμερικανικα καλης ποιοτητας λιπαντικα ΥΠΕΡγεματα απορυπαντικα και αντιτριβικα, γινονται σαν μαυρος χυλος μολις στα 2500Km και θελουν απλα αλλαγη.
Αγορασε κατι αλλο καλυτερα οπως αναφερθηκε στην αρχη Amsoil - Fuchs με λιγοτερα λεφτα.

15W50 για πιο λογο να βαλεις στο Versys 650 ? 10W40 φοραει το μηχανακι, εκτος και εαν σου καιει λαδια οποτε παω πασο.


397112 397113

George_Sp
29/06/2018, 11:27
Ο Μερμηγκας δυστυχώς δεν είχε αυτά που θέλω. Μόνο τα ημισυνθετικά 10w-40

Το τι λάδι θα επιλέξει ο καθένας είναι θέμα χρήσης, θερμοκρασιών περιβάλλοντος και όχι μηχανής. Το 10w-40 θα μου σπάσει γρήγορα γιατί βάζω τη μηχανή καθημερινά κέντρο Αθήνα μέσα στην κίνηση. 10w40 προτείνει ο κατασκευαστής για νορμάλ συνθήκες και μικτή χρήση χωρίς σταμάτα ξεκίνα μέσα στη κίνηση και ατελείωτους θερμικούς κύκλους. Για Αθήνα κατακαλόκαιρο με μέση θερμοκρασία τους 30βαθμούς (δεν βάζω μέσα τη θερμοκρασία στο κέντρο μέσα στη κίνηση που πιάνει εύκολα 40) δε βάζεις 10άρι.
Γι αυτό και σένα στα έσπασε στα 2.500χιλιόμετρα. Βάζεις λοιπόν 15w-50 που είναι το σωστό για τις συνθήκες που θα οδηγήσεις

Πάω για την 2η αλλαγή με 15w-50 ( η 1 ήταν με 10w-50 για χειμώνα) και όχι απλά έχω μείνει ευχαριστημένος...είδα οτι είναι ότι καλύτερο έχω χρησιμοποιήσει.
και όχι...δε καίει σταγόνα λάδι από το 2012 που ήρθε στη κατοχή μου.

gior-gos
29/06/2018, 11:57
Δεν ειναι λαθος το σκεπτικο σου οσον αφορα την θερμοκρασια. Βαλε ομως στην εξισωση οτι οταν ο κατασκευαστης προτεινει ενα συγκεκριμενο τυπο λαδιου, δεν εχει στο μυαλο του μόνο την θερμοκρασια. Υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες οπως η ρευστοτητα και η ευκολια διέλευσής του απο μικρες οπες του κινητηρα, οπου χρησιμοποιωντας παχυτερο λαδι, καθιστα την λιπανση
ελλιπη. Καπου κερδιζεις καπου χανεις.

SONone
29/06/2018, 12:01
οι κατασκευαστές δεν ειναι απόλυτοι. σου δινουν εναν εύρος για το καθε μοτο.

397126

George_Sp
29/06/2018, 12:05
αυτό λέω. οτι 10w40 σου λέει λάδι γενικής τοποθέτησης. Το σχεδιάγραμμα δίπλα όμως σου λέει οτι και 20w50 μπορείς να βάλεις. Οπότε για τη δική μου χρήση όπως προείπα το 10w50 για χειμώνα και 15w50 για καλοκαίρι δείχνει οτι δουλεύουν άριστα.

sapila racing
29/06/2018, 12:07
Το 10-40 που προτείνει ο κατασκευαστής είναι οτι πρέπει και για την Ελλάδα και για την Αθήνα και για χειμώνα και για καλοκαίρι και καλύπτει πάντα όλη την γκάμα θερμοκρασιών ανετότατα.
Επίσης συνθετικό κατά την γνώμη μου είναι υπερβολή για το Versys κι αυτή την χρήση.
Εγώ στις δικές μου σύγχρονες μοτοσυκλέτες (κατασκευασμένες μετά το 1990) χρησιμοποιώ ημισυνθετικά γνωστών κατασκευαστών (Bel Ray, Torco κλπ) πάντα στο ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής (10-40 δηλαδή), τα αλλάζω στα 5000 χλμ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Ομως δικά σας είναι τα χρήματα οπου θέλετε τα ξοδεύετε φυσικά.

George_Sp
29/06/2018, 12:12
η κουβέντα για λάδια δε τελειώνει ποτέ. Με τη χρήση που κάνω το 10άρι μου το σπάει στα 2-3χιλιάδες.

sniper
29/06/2018, 12:15
η κουβέντα για λάδια δε τελειώνει ποτέ. Με τη χρήση που κάνω το 10άρι μου το σπάει στα 2-3χιλιάδες.

LOL όμως.

George_Sp
29/06/2018, 12:22
LOL όμως.

ναι τι

sniper
29/06/2018, 12:26
ναι τι

Ναι, οκ μάλλον δεν στα έχουν πει καλά.

Τίποτα δεν σπάει στο heavy duty performance Versys στα 2-3Κ. Επίσης αν τα ελατήριά σου δεν είναι όπως όταν βγήκε απο το εργοστάσιο, δεν στα σπάει, χάνονται μόνα τους.

George_Sp
29/06/2018, 12:28
Ναι, οκ μάλλον δεν στα έχουν πει καλά.

Τίποτα δεν σπάει στο heavy duty performance Versys στα 2-3Κ. Επίσης αν τα ελατήριά σου δεν είναι όπως όταν βγήκε απο το εργοστάσιο, δεν στα σπάει, χάνονται μόνα τους.

care to elaborate λίγο περισσότερο; σοβαρά ρωτάω.

sniper
29/06/2018, 12:33
care to elaborate λίγο περισσότερο; σοβαρά ρωτάω.

Δεν σπάνε τα λάδια σε 2-3Κ χλμ... Δλδ δεν σε καταλαβαίνω, τι διαφορετικό έχει το δικό σου μηχανάκι από όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια στον πλαντήτη που δεν σπάνε τα λάδια;

Αλλά ΟΚ, ας πούμε ότι σπάνε. Πως το καταλαβαίνεις;

o teos
29/06/2018, 12:36
Δεν σπάνε τα λάδια σε 2-3Κ χλμ... Δλδ δεν σε καταλαβαίνω, τι διαφορετικό έχει το δικό σου μηχανάκι από όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια στον πλαντήτη που δεν σπάνε τα λάδια;

Αλλά ΟΚ, ας πούμε ότι σπάνε. Πως το καταλαβαίνεις;

Φιλαι..πολλα ρωτας...ακουει το κρακ λεμεεεε:D

George_Sp
29/06/2018, 12:40
έχω δυσκολία στο να βρω νεκρά και καταλαβαίνω και το μοτερ στο στροφάρισμα να δίνει πιο τραχιά αίσθηση και ήχο.

sniper
29/06/2018, 12:48
έχω δυσκολία στο να βρω νεκρά και καταλαβαίνω και το μοτερ στο στροφάρισμα να δίνει πιο τραχιά αίσθηση και ήχο.

Α. ΟΚ. Εντάξει. omg & 3 lol ©Βyron

Παίζει να τα καις τα full synth πάντως.

George_Sp
29/06/2018, 12:59
Α. ΟΚ. Εντάξει. omg & 3 lol ©Βyron

Παίζει να τα καις τα full synth πάντως.

κοίτα...αν είναι σε κάθε απάντηση να γράφεις omg και 3 lol.....ξέρεις τι θέλω να πω. εγώ είδες οτι έχω αποστασιοποιηθεί. κάνε το ίδιο αν δε μπορείς να κρατηθείς.

sniper
29/06/2018, 13:02
κοίτα...αν είναι σε κάθε απάντηση να γράφεις omg και 3 lol.....ξέρεις τι θέλω να πω. εγώ είδες οτι έχω αποστασιοποιηθεί. κάνε το ίδιο αν δε μπορείς να κρατηθείς.

Η τραχιά αίσθηση του κινητήρα κι ο τραχύς ήχος είναι στη φαντασία σου.
Αν κάποιος στα έχει πει αυτά, δεν είναι φίλος σου και πολύ περισσότερο φίλος της τσέπης σου.

Τίποτα δεν παθαίνουν τα λάδια σε 2-3Κ χλμ. Τα ημί είναι πολύ καλύτερα για τον κινητήρα σου.
Κάνε ότι θες.

George_Sp
29/06/2018, 13:12
Η τραχιά αίσθηση του κινητήρα κι ο τραχύς ήχος είναι στη φαντασία σου.
Αν κάποιος στα έχει πει αυτά, δεν είναι φίλος σου και πολύ περισσότερο φίλος της τσέπης σου.

Τίποτα δεν παθαίνουν τα λάδια σε 2-3Κ χλμ. Τα ημί είναι πολύ καλύτερα για τον κινητήρα σου.
Κάνε ότι θες.

δε θα έλεγα οτι τα πληρώνω πολύ ακριβότερα από τα ημισυνθ. ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές και την επεξήγηση.γενικά οι περισσότεροι μου προτείνουν ημισυνθ και να μην πληρώνω 10-15ευρώ έξτρα στην αλλαγή για φουλ συνθ. η δικιά μου αίσθηση με τα φουλ συνθ. είναι οτι η λειτουργία είναι καλύτερη.

τέλος πάντων. προχωράμε.

o teos
29/06/2018, 13:17
Βασικα ας ξεκαθαρίσουμε κατι...τα συνθετικά ειναι και θα ειναι ανώτερα των ημι..τελος..απλα σου λεει οτι για τη χρηση που κανεις δε θα δεις τεράστια διαφορα μεταξυ των δυο..οι διαφορες ξεκινανε σε σκληρη χρηση σκισίματος κλπ κλπ..γενικά τα συνθετικά κρατάνε τον κινητηρα πιο καθαρο και διατηρούν τις ιδιότητες τους περισσότερο σε σχεση με τα ημι..μη τα ισοπεδώνουμε ολα εε..;)

Δες τα silkolene ειναι πολυ καλο λαδι...ισως απ τα καλύτερα με εστέρες..:wave2:

SONone
29/06/2018, 13:23
Βασικα ας ξεκαθαρίσουμε κατι...τα συνθετικά ειναι και θα ειναι ανώτερα των ημι..τελος..απλα σου λεει οτι για τη χρηση που κανεις δε θα δεις τεράστια διαφορα μεταξυ των δυο..οι διαφορες ξεκινανε σε σκληρη χρηση σκισίματος κλπ κλπ..γενικά τα συνθετικά κρατάνε τον κινητηρα πιο καθαρο και διατηρούν τις ιδιότητες τους περισσότερο σε σχεση με τα ημι..μη τα ισοπεδώνουμε ολα εε..;)

Δες τα silkolene ειναι πολυ καλο λαδι...ισως απ τα καλύτερα με εστέρες..:wave2:

τι ειναι η σκληρή χρήση σε ενα λάδι?? πες την χαζομαρουλα σου και θα βάλω τον πλιτσ να σε κυνηγάει παντού... η πολη με τα σταμάτα ξεκινα ειναι πολυ "σκληρή χρήση" για ενα λαδι , δεν ειναι οι στροφες του μοτερ ουτε τα κατευασματα.. οι κυκλοι θερμοκρασιας και οτι μονοιμα δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες.

George_Sp
29/06/2018, 13:26
Βασικα ας ξεκαθαρίσουμε κατι...τα συνθετικά ειναι και θα ειναι ανώτερα των ημι..τελος..απλα σου λεει οτι για τη χρηση που κανεις δε θα δεις τεράστια διαφορα μεταξυ των δυο..οι διαφορες ξεκινανε σε σκληρη χρηση σκισίματος κλπ κλπ..γενικά τα συνθετικά κρατάνε τον κινητηρα πιο καθαρο και διατηρούν τις ιδιότητες τους περισσότερο σε σχεση με τα ημι..μη τα ισοπεδώνουμε ολα εε..;)

Δες τα silkolene ειναι πολυ καλο λαδι...ισως απ τα καλύτερα με εστέρες..:wave2:

συμφωνούμε. επειδή λοιπόν με τη χρήση που κάνω παρατεταμένα μέσα στην κίνηση της Αθήνας και αρκετά σβήσε άναψε, φτάνω σε μεγάλο αριθμό θερμικών κύκλων, με τα ημισυνθετικά και το 10αράκι βλέπω οτι δε βγάζω μακροπρόθεσμα τα χιλιόμετρα που θα πρεπε. Το λάδι δε ταλαιπωρείται μόνο με redline στροφόμετρο σε πίστα...ταλαιπωρείται και όταν κάνει πολλά βρασίματα καθημερινά σε συνθήκες κίνησης σταμάτα ξεκίνα όπου με λίγα χιλιόμετρα το ψυγείο βαράει υπερωρίες

o teos
29/06/2018, 13:27
τι ειναι η σκληρή χρήση σε ενα λάδι?? πες την βλακεία σου και θα βάλω τον πλιτσ να σε κυνηγάει παντού... η πολη με τα σταμάτα ξεκινα ειναι πολυ "σκληρή χρήση" για ενα λαδι , δεν ειναι οι στροφες του μοτερ ουτε τα κατευασματα.. οι κυκλοι θερμοκρασιας και οτι μονοιμα δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες.

Ναι ε??τοτε οσοι κανουν 2 τρακντει και τα αλλάζουν ειναι ασχετοι και δεν τα ζοριζουν πουθενα:rolleyes:...εσυ προσεχε τι λες..προφανώς και ειναι σκληρη η χρηση εντος πολης αλλα οπως λεω παραπανω δε βλεπεις διαφορα μεταξυ ημι και συνθετικου μιας και η θερμοκρασια και οι συνεχόμενοι κυκλοι θα σπάσουν το ιδιο και τα δυο λαδια οποτε βαζεις ημι για συχνοτερες αλλαγες και πιο οικονομικα ;)

George_Sp
29/06/2018, 13:28
Ναι ε??τοτε οσοι κανουν 2 τρακντει και τα αλλάζουν ειναι ασχετοι και δεν τα ζοριζουν πουθενα:rolleyes:...εσυ προσεχε τι λες..προφανώς και ειναι σκληρη η χρηση εντος πολης αλλα οπως λεω παραπανω δε βλεπεις διαφορα μεταξυ ημι και συνθετικου μιας και η θερμοκρασια και οι συνεχόμενοι κυκλοι θα σπάσουν το ιδιο και τα δυο λαδια οποτε βαζεις ημι για συχνοτερες αλλαγες και πιο οικονομικα ;)

το ένα σωστό συμπέρασμα είναι αυτό. όπως έγραψα όμως δε μπορώ να είμαι κάθε 2μήνες αλλαγή λαδιών, προτιμώ να βάζω λίγο ακριβότερο συνθετικό 15άρι και να κάνω τα κλασσικά διαστήματα αλλαγής.

SONone
29/06/2018, 13:32
Ναι ε??τοτε οσοι κανουν 2 τρακντει και τα αλλάζουν ειναι ασχετοι και δεν τα ζοριζουν πουθενα:rolleyes:...εσυ προσεχε τι λες..προφανώς και ειναι σκληρη η χρηση εντος πολης αλλα οπως λεω παραπανω δε βλεπεις διαφορα μεταξυ ημι και συνθετικου μιας και η θερμοκρασια και οι συνεχόμενοι κυκλοι θα σπάσουν το ιδιο και τα δυο λαδια οποτε βαζεις ημι για συχνοτερες αλλαγες και πιο οικονομικα ;)

η πιστα θελει αλαγη λαδιων οχι για τις ψηλες στροφες και κατευασματα. αλλα για την θερμοκρασία που αυτα δημιουργουν. οι στροφες δεν επηρεάζουν το κατάλληλο (σε jaso κτλπ)λαδι. τα λαδια επιρεαζονται απο τους κυκλους θερμοκρασίας και συνεχή λειτουργιά τους σε ψηλες θερμοκρασίες.

SONone
29/06/2018, 13:35
και οσοι δεν κυκλοφορείτε καθημερινά την μηχανη σας μεσα στην πόλη, προφανώς και εχετε ελλειπή εμπειρία σε αυτο το θέμα. (τεο το σκουτερ που οδηγάς δεν ειναι μηχανή :p )

o teos
29/06/2018, 13:37
Γιωργο..ρε...μη τα λες αυτα...τι παραγουν οι υψηλες στροφες και τα σκληρα κατεβασματα??τριβη..τι παράγει η τριβή??ελα ρε φιλε τωρα..:rolleyes:

George_Sp
29/06/2018, 13:39
και οσοι δεν κυκλοφορείτε καθημερινά την μηχανη σας μεσα στην πόλη, προφανώς και εχετε ελλειπή εμπειρία σε αυτο το θέμα. (τεο το σκουτερ που οδηγάς δεν ειναι μηχανή :p )

Κεντράκιδες versus (όχι versys) κοντράκιδες :D

SONone
29/06/2018, 13:39
Γιωργο..ρε...μη τα λες αυτα...τι παραγουν οι υψηλες στροφες και τα σκληρα κατεβασματα??τριβη..τι παράγει η τριβή??ελα ρε φιλε τωρα..:rolleyes:

αυτο λεω ξανα διαβασε. η πιστα θελει αλαγη λαδιων οχι για τις ψηλες στροφες και κατευασματα. αλλα για την θερμοκρασία που αυτα δημιουργουν

o teos
29/06/2018, 13:44
ρε μαστορα ναι αλλα φασκεις και αντιφασκεις...τι λες οχι για τις υψηλες στροφες αλλα για τη θερμοκρασία που αυτα δημιουργούν..:lol:

Ειναι πολλα περα απο τη θερμοκρασια..βαλε τι πιεση,τι τριβες και ποση αντισταση δέχεται ενα λαδι στις 14000 στροφες και τι στις 7000...δηλαδη νταξ...:rolleyes:

DoctoR_k6
29/06/2018, 13:44
Τι θερμοκρασια δουλευει το λαδι σας δηλαδη μεσα στην πολη? Εχετε καμια ιδεα?
Εγω που κυκλοφορω το 1000 κ μεσα στην πολη ο δεικτης θερμοκρασιας λαδιου δεν ανεβαινει πανω απο τους 80-90.
Αντιθετως σε ταξιδι η σκισιμο βολτας φτανει κ στους 115-120 (με βαση παντα το δεικτη που εχω βαλει).

o teos
29/06/2018, 13:47
Τι θερμοκρασια δουλευει το λαδι σας δηλαδη μεσα στην πολη? Εχετε καμια ιδεα?
Εγω που κυκλοφορω το 1000 κ μεσα στην πολη ο δεικτης θερμοκρασιας λαδιου δεν ανεβαινει πανω απο τους 80-90.
Αντιθετως σε ταξιδι η σκισιμο βολτας φτανει κ στους 115-120 (με βαση παντα το δεικτη που εχω βαλει).

Εεεε μα...ευχαριστω

SONone
29/06/2018, 13:50
ρε μαστορα ναι αλλα φασκεις και αντιφασκεις...τι λες οχι για τις υψηλες στροφες αλλα για τη θερμοκρασία που αυτα δημιουργούν..:lol:

Ειναι πολλα περα απο τη θερμοκρασια..βαλε τι πιεση,τι τριβες και ποση αντισταση δέχεται ενα λαδι στις 14000 στροφες και τι στις 7000...δηλαδη νταξ...:rolleyes:

πιεση, τριβες, κτλπ κτλπ εχουν να κανουν με τα jaso και αυτα τα περιεργα. οχι για το 10W-40 και συνθετικο ή ημισυνθετικο. και δεν αντιφασκο ειμαι σαφεστατος απο την αρχη οτι η θερμοκρασια ειναι ο παραγωντας. στην πιστα απο τις στροφες και την τριβη, στην πολη απο τον καθολου αερισμο

SONone
29/06/2018, 13:52
δεν εχω δείκτη θερμοκρασίας λαδιού αλλα οταν ειμαι στην πολη οι ταχύτητες δεν μπαίνουν και οταν το σκίζω εξω το μηχανάκι μου λειτουργεί μια χαρά.

ειναι λοιπον το πως αισθανεσαι την μοτο σου και τι εχεις δοκιμασει και θεωρεις καλυτερο.

o teos
29/06/2018, 13:54
πιεση, τριβες, κτλπ κτλπ εχουν να κανουν με τα jaso και αυτα τα περιεργα. οχι για το 10W-40 και συνθετικο ή ημισυνθετικο. και δεν αντιφασκο ειμαι σαφεστατος απο την αρχη οτι η θερμοκρασια ειναι ο παραγωντας. στην πιστα απο τις στροφες και την τριβη, στην πολη απο τον καθολου αερισμο

Γιωργη μου..για αυτο εχεις υδρόψυκτο..ενιγουεις τι να σου λεω απο εδω τα εχεις λιγο μπερδεμενα μαλλον..σε κανα καφεδακο θα ανταλλαξομεν αποψεις σωστα....:beer::a26::a016::a33::lol:

George_Sp
29/06/2018, 13:55
ίδια στροφόμετρα έχουν ένα 1000άρι ss και ένα Versys 650


επικεντρωθείτε στο οτι ένα λάδι καταπονείτε και με τον αριθμό θερμικών κύκλων στη μονάδα του χρόνου.

το οτι το βεντιλατέρ στο 1000άρι που θα ανάψει πιο συχνά δε σημαίνει οτι θα βράσει το λάδι συχνότερα από ένα commuter 650 που κάνει όλες τις δουλειές μέσα στη πόλη και 10 διαφορετικούς αστικούς προορισμούς.

Συνήθως όσοι έχετε 1000άρια ss πάτε 1-2 δρομολόγια και θα ανάψετε 1-2 φορές με το κλειδί και 1-2 θα σβήσετε.

εγώ θα κάνω 2 δρομολόγια για τη δουλειά. και έξτρα 3 για διάφορες δουλειές και ενδιάμεσους προορισμούς στάσεις.

DoctoR_k6
29/06/2018, 14:00
δεν εχω δείκτη θερμοκρασίας λαδιού αλλα οταν ειμαι στην πολη οι ταχύτητες δεν μπαίνουν και οταν το σκίζω εξω το μηχανάκι μου λειτουργεί μια χαρά.

ειναι λοιπον το πως αισθανεσαι την μοτο σου και τι εχεις δοκιμασει και θεωρεις καλυτερο.

Εννοεις δεν μπαινουν μετα απο Χ χιλιαδες χλμ μεσα στην πολη ενω με τα ιδια χιλιομετρα εξω δουλευει ρολοι το κιβώτιο?
Εγω 12 χρονια τωρα βαζω κ εβαζα το 5100 της Motul με αλλαγες ανα 3Κ (στις καλες εποχες) κ 6Κ πλεον κ δεν ειχα τετοια θεματα.
Βεβαια παιζει ρολο κ το κιβωτιο...αν μιλαμε κ για kawasaki κλαφτα χαραλαμπε!! :lol:

sniper
29/06/2018, 14:01
ίδια στροφόμετρα έχουν ένα 1000άρι ss και ένα Versys 650


επικεντρωθείτε στο οτι ένα λάδι καταπονείτε και με τον αριθμό θερμικών κύκλων στη μονάδα του χρόνου.

το οτι το βεντιλατέρ στο 1000άρι που θα ανάψει πιο συχνά δε σημαίνει οτι θα βράσει το λάδι συχνότερα από ένα commuter 650 που κάνει όλες τις δουλειές μέσα στη πόλη και 10 διαφορετικούς αστικούς προορισμούς.

Συνήθως όσοι έχετε 1000άρια ss πάτε 1-2 δρομολόγια και θα ανάψετε 1-2 φορές με το κλειδί και 1-2 θα σβήσετε.

εγώ θα κάνω 2 δρομολόγια για τη δουλειά. και έξτρα 3 για διάφορες δουλειές και ενδιάμεσους προορισμούς στάσεις.

Οπότε οι ντελιβεράδες έπρεπε να αλλάζουν λάδια στα παπιά κάθε 1000χλμ.

George_Sp
29/06/2018, 14:03
Οπότε οι ντελιβεράδες έπρεπε να αλλάζουν λάδια στα παπιά κάθε 1000χλμ.

βάζουν στα παπιά φουλ συνθ ή ημισυνθετικά;

έχει επαφή το μοτερ της πάπιας με ένα 650 ή 1000;

τα θες και τα λες τώρα αυτά;

o teos
29/06/2018, 14:03
Ναι προφανως..για αυτο καθε τρεις και λιγο κανουν ρεκτιφιε και εχουν ζημιες..οταν εκανα εξωτερικες εργασιες καθε 1500 αλλαζα λαδια στο παπι με φτηνο ημι 5-6 το λιτρο και μεχρι και τα 85000χλμ που το εδωσα δεν ειχα ουτε καν κατανάλωση λαδιου..;)

sniper
29/06/2018, 14:14
βάζουν στα παπιά φουλ συνθ ή ημισυνθετικά;

έχει επαφή το μοτερ της πάπιας με ένα 650 ή 1000;

τα θες και τα λες τώρα αυτά;

Tι βάζουν δλδ; Γράσο μέσα στον κινητήρα;

George_Sp
29/06/2018, 14:20
Tι βάζουν δλδ; Γράσο μέσα στον κινητήρα;

Για ντελιβεράδες μιλάς που στην κρίση του 2018 με δικά τους έξοδα συντηρούν τα συνήθως ήδη χρέπια παπιά. Λες να βάζουν το χέρι στη τσέπη για ημισυνθετικό ή φουλ; Δες όμως τι γράφει και ο teos για ρεκτιφιέ κα ζημιές με διαρροές και σπασμένα πιστόνια.

εκτός αν επίσης πιστεύεις οτι τα μαστόρια που συντηρούν παπιά τους βάζουν σφραγισμένο μπουκάλι και όχι απο το βαρέλι με τις βαλβολίνες....

sniper
29/06/2018, 14:26
Για ντελιβεράδες μιλάς που στην κρίση του 2018 με δικά τους έξοδα συντηρούν τα συνήθως ήδη χρέπια παπιά. Λες να βάζουν το χέρι στη τσέπη για ημισυνθετικό ή φουλ; Δες όμως τι γράφει και ο teos για ρεκτιφιέ κα ζημιές με διαρροές και σπασμένα πιστόνια.

εκτός αν επίσης πιστεύεις οτι τα μαστόρια που συντηρούν παπιά τους βάζουν σφραγισμένο μπουκάλι και όχι απο το βαρέλι με τις βαλβολίνες....

OK, έχεις συγχιστεί και δεν ξέρεις τι γράφεις.

George_Sp
29/06/2018, 14:30
OK, έχεις συγχιστεί και δεν ξέρεις τι γράφεις.

πάω να μετρήσω την πίεσή μου. είμαι και νέος ακόμα...

SONone
29/06/2018, 14:30
Οπότε οι ντελιβεράδες έπρεπε να αλλάζουν λάδια στα παπιά κάθε 1000χλμ.

ΝΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ

o teos
29/06/2018, 14:34
ΝΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ

ΣΚΛΗΡΟΣ:smokin:

SONone
29/06/2018, 14:37
ΣΚΛΗΡΟΣ:smokin:

και σκληρός μα και απαλός ταυτόχρονα :D

o teos
29/06/2018, 14:42
Εσυ και το Αριελ για τα ρουχα σκληρο με τους λεκεδες απαλο με τα ρουχα:lol:

sniper
29/06/2018, 14:46
και σκληρός μα και απαλός ταυτόχρονα :D

Βαλβολίνες θα βάζεις.

toyar
29/06/2018, 16:19
πρωτα απο ολα ακολουθουμε τις προδιαγραφες που ζηταει ο κατασκευαστης....
αν υπαρχει θεμα αισθησης μπορυμε να παιξουμε με διαφορετικες μαρκες ιδιων προδιαγραφων παντα
εγω πχ στο cbf εχω δοκιμασει 4-5 διαφορετικες μαρκες 10W40 χωρις να καταλαβω μεγαλες διαφορες
στο μονο που ειδα διαφορα προς το χειροτερο ειναι το motorex που εχω τωρα

o_gavros
29/06/2018, 19:16
ΝΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ

ρε μη φωνάειζ :D

p@nos
30/06/2018, 21:22
Το θεμα των λαδιων ειδικα στις μοτο, ειναι απλα ατελειωτο και κυκλικο, δεν εχει ουτε αρχη ουτε τελος

Ναι μεν ενας κινητηρας μεσα στην πολη ταλαιπωρει ''περισσοτερο'' ενα λαδι απο εναν που κανει βολτες στην εξοχη ακουγοντας πουλακια, αλλα πολλοι απο εσας αγνοειται ενα πραγμα. Σε καμμια περιπτωση το λαδι δε χανει τις αντιτριβικες του ιδιοτητες. Οι κατασκευαστες μοτοσυκλετων προτεινουν διαστηματα αλλαγης λαδιων, ΠΟΛΥ πιο στενα απο τα ορια λειτουργιας του λαδιου. Η τεχνολογια των λαδιων δε, εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο που στην ουσια οτι λαδι και να βαλεις, ειναι πολυ δυσκολο να κανεις ζημιες τριβων σε εναν κινητηρα. Προσωπικα εχω λυσει κινητηρες με οχι τοσο σχολαστικες αλλαγες λαδιων, που τα τριβομενα μερη ηταν αψογα.

Υποψιν, επειδη θεωρειται οτι οι μοτοσυκλετες ταλαιπορουν τα λαδια. Τα ιδια πρακτικα λαδια, χωρις καποια προσθετα, χρησιμοποιουνται και σε αυτοκινητα. Με τουρμπο κινητηρες. Και ψυχουν τουρμπινες που ανεβαζουν 1000 βαθμους Κελσιου θερμοκρασιες. Και οι κατασκευαστες προτινουν αλλαγες καθε 15κ χιλιομετρα.

Το προβλημα δεν ειναι στα λαδια, αλλα στο οτι το σασμαν των μοτοσυκλετων κολυμπαει στο λαδι του κινητηρα. Οποιεσδηποτε αλλαγες στην κατασταση του λαδιου, το αριστερο ποδι τις αντιλαμβανεται, με αποτελεσμα ο εγκεφαλος του αναβατη να νομιζει, επειδη το σασμαν του στα 2κ χλμ εγινε λιγο πιο σκληρο.

Προσωπικα ακολουθω τα διαστηματα που προτεινει ο κατασκευαστης πλεον, με τα ιξωδη που προτεινει, σε οσο πιο χαμηλες τιμες γινεται μιας και τα πιο ''παχυρευστα'' λαδια χαλανε το στροφαρισμα του κινητηρα.

Λαθος δεν ειναι να πετας τα λαδια καθε 2κ χλμ. Καποτε μερικοι με τις παχιες αγελαδες πετουσαν λαστιχα καθε 1000χλμ. Απλα ειναι αντιοικονομικο. Οποιανου του περισσευουν λεφτα για πεταμα μπορει να αλλαζει λαδια οσο πιο συχνα θελει, απλα υπαρχουν και πιο διασκεδαστικοι τροποι να πετας χρηματα.

George_Sp
13/07/2018, 14:46
Τα λαδάκια ήρθανε. :D