PDA

View Full Version : Πιθανο θεμα με αλυσιδα...ΣΟΣ



anavatis19
29/06/2018, 03:28
Καλησπερα και παλι. Εχω βαλει μια αλυσιδα της RK στη μηχανη και συγκεκριμενα τον κωδικο 520GXW.. Αυτο που κατα τυχη ανακαλυψε ο φιλος ο Limas_34 ειναι πως σε ενα σημειο ειναι σφιχτη και σε αλλο σημειο ειναι πιο χαλαρη. Ειναι δηλαδη σαν να εχει γινει μια ανιση επιμήκυνση της αλυσίδας στα μισα λινκς. Εννοειται ο κωδικος ειναι για το μηχανακι ο σωστος 2πλοτσεκαριμενο απο τον προμηθευτη. Τωρα κοιταω να δω αν μπορει να περασει εγγυηση καθοτι ειναι πανω φορεμενη μολις 4-5 μηνες μαξ!

Ειναι στην τοπ κατηγορια σαν ποιοτητα και αντοχη. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Θα ανεβασω αν μπορεσω και βιντεο που φαινεται ακριβως αυτο που λεω.

DrBig
29/06/2018, 06:22
Κοιτα μηπως ο πρεσαριστος κρικος που την κλεινει εχει σφιχτει παραπανω απ οσο πρεπει.

Limas_34
29/06/2018, 07:17
Δυο λογια για την αλυσιδα....
Ο κωδικος της ειναι RK GB520GXW-114 και προκειται για μια απο τις καλυτερες αλυσιδες της αγορας.
Μπηκε πανω στο μηχανακι αρχες Μαρτιου. Τεντωμα της εγινε μια μονο φορα ακριβως στους 2.5 ποντους οπως οριζει το manual.

Αποτι την τσεκαραμε, δυστυχως ναι, απο τις αρχες κιολας ειχει σφιξει παραπανω ο πρεσαριστος κρικος που την κλεινει (η ασφαλεια της αλυσιδας δηλαδη).
Αλλα τι σχεση μπορει να εχει το σφιξιμο της ασφαλειας, με την μερικη-τμηματικη επιμυκυνση της αλυσιδας ?

397114

nik69
29/06/2018, 07:40
Εάν δεν περιστρέφεται ελεύθερα ο κρίκος , τότε την ώρα που περνάει στο 1ο ή στο τελευταίο δόντι του πίσω γραναζιού δεν ακολουθεί την φυσική πορέια η αλυσίδα
αλλά σηκώνεται λίγο προς τα πάνω (σπρώχνει τον κρίκο το δόντι του γραναζιού αφού αυτός δεν περιστρέφεται)
Έτσι βρέπεις την καδένα αλλού να τεντώνει και αλλού να χαλαρώνει.

Εάν ο λόγος είναι ο πρεσαρισμένος κρίκος (λογικό σε καινούργια αλυσίδα να είναι μόνο αυτός) πάρτε καινούργιο και βάλτε τον σωστά

Limas_34
29/06/2018, 07:44
Η αληθεια ειναι οτι ναι η ασφαλεια της αλυσιδας κανει εναν αλαφρυ κομπο, ο οποιος δεν μενει κομπος, αλλα τον νιωθεις στο χερι οταν πεζεις την αλυσιδα.
Πρεπει να υπερσφιχτηκε λογικα κατα την τοποθετηση της.

Και ενα βιντεο απο την αλυσιδα...


https://www.youtube.com/watch?v=2Ak0aJTLiqo&feature=youtu.be

gior-gos
29/06/2018, 08:07
Ρουλεμαν πισω τροχου;

RENZ
29/06/2018, 08:08
Γρανάζια άλλαξες; Μπορεί φθαρμένο γρανάζι να είναι παράκεντρο και σε κάποιο σημείο να τεντώνει την αλυσίδα. Σημάδεψε τον τροχό και έλεγξε αν η αλυσίδα τεντώνεται σε συγκεκριμένη -ες θέσεις του σημαδιού.

o teos
29/06/2018, 08:12
Η αλυσιδα σου ειναι τεντομενη περισσοτερο απ οσο πρεπει συμφωνα με το βιντεο παντα.
Οταν διαβάζουμε στο μανιουαλ 25 με 35mm δεν βάζουμε τη μικροτερη τιμη αλλα καπου στη μεση ειδικα αν βαζεις διακαβαλα..:wave2:

Οσο για τον κρικο οτι σου ειπαν πιο πανω αλλα χαλαρωσε τη λιγακι και δες το παλι..

Limas_34
29/06/2018, 08:12
Το πισω γραναζι αλλαχτηκε μαζι με την αλυσιδα και μπηκε αλουμινιου της Renthal.
Το μπροστα γραναζι δεν αλλαχτηκε (18.000Κμ στα δοντια του) και εμεινε το μαμα Kawasaki με λαστιχο, διοτι δεν ειδαμε να εχει καποια αξιολογη φθορα με το ματι.
Το υπερβολικο σφιξιμο που φαινεται στο βιντεο, παρουσιαστηκε μετα την μερικη επιμηκυνση, οταν την τεντωσαμε η αλυσιδα ηταν αριστη μετρημενη με μετρο.

azar41
29/06/2018, 08:25
Άλλαξε την ασφάλεια και χαλάρωσέ την λίγο,εννοείται πως τον τζόγο τον μετράμε στην μέγιστη απομάκρυνση του πίσω γραναζιού.

Limas_34
29/06/2018, 08:30
Να την αλλαξουμε την ασφαλεια ΟΚ, αλλα το θεμα ειναι που θα βρουμε ασφαλεια γι' αυτην την αλυσιδα, η καθε μια αλυσιδα δεν εχει την δικη της ασφαλεια ?
Αυτην την αλυσιδα την καναμε παραγγελια απο εξωτερικο και ηρθε μετα απο 1.5 μηνα σχεδον, Ελλαδα δεν στοκαρει κανεις αλυσιδα 520 με τιμη 105 ευρω και ειδικα της RK.....

BLiTzER
29/06/2018, 08:38
Τι εννοείς "Ελλάδα δε στοκάρει κανείς αλυσίδα 520 με τιμή 105€"; Έχει κάτι ιδιαίτερο ο συνδυασμός βήματος/τιμής;

Limas_34
29/06/2018, 08:42
Δεν αναφερομαι για DID, για RK μιλαμε. Οταν την ψαχναμε Ελλαδα οι ακριβες σειρες της RK δεν υπηρχαν ραφι και μονο με παραγγελια στην φερνανε.
520-114 ειναι η αλυσιδα δεν ειναι κατι τρελο

BLiTzER
29/06/2018, 08:47
Γιατί να πάρεις μια αλυσίδα που δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα και πρέπει να περιμένεις 1,5 μήνα; ΤΟΣΟ καλύτερη είναι από τις γνωστές επώνυμες; Για αναλώσιμο μιλάμε, το χρειάζεσαι άμεσα, προκύπτουν θέματα, εγγυήσεις. Γιατί να μπλέξεις;

Limas_34
29/06/2018, 08:51
Η συγκεκριμενει αλυσιδα ειχε τα καλυτερα Spec σε συναρτηση με το βαρος της.
DID ποτε ξανα..... ειναι λαχειο.

Θα καθαρισει το Ebay κλασικα.......

397116

o_gavros
29/06/2018, 08:51
RK δεν ειχε και ο Πισσαρης;
Παρε τελος πάντων τηλεφωνο σε ενα μαγαζι που εμπορεύεται τη μαρκα και ζητα τους μια ασφάλεια με το πιρακι για πρεσαρισμα.

BLiTzER
29/06/2018, 09:01
RK δεν ειχε και ο Πισσαρης;
Παρε τελος πάντων τηλεφωνο σε ενα μαγαζι που εμπορεύεται τη μαρκα και ζητα τους μια ασφάλεια με το πιρακι για πρεσαρισμα.

Νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι ότι δεν τη φέρνει κανείς, όχι ότι δεν έχει μονάδες για τηλέφωνο. :p

Limas_34
29/06/2018, 09:16
Μιλησα με uride τωρα..
Με παραγγελια μονο ερχεται απο εξωτερικο, εγινε λοιπον η παραγγελια της ασφαλειας και αναμονη για να μας ερθει.

o_gavros
29/06/2018, 09:19
Νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι ότι δεν τη φέρνει κανείς, όχι ότι δεν έχει μονάδες για τηλέφωνο. :p

Οχι.
Δε μπορει.
Δε μπορει να εισαι τόσο!!!
:D

anavatis19
29/06/2018, 09:58
16.000χλμ ειχε το μπροστα γραναζι για αυτο δεν το αλλαξα...διορθωση για τα 18.000 που εγραψε ο λιμας

karellen
29/06/2018, 10:39
Κάτι σαν ύστερο σύμπτωμα,οι ρεγουλατόροι του τροχού πίσω δείχνουν στις σωστές εγκοπές,είναι ευθυγραμμισμένος δηλαδή ο τροχός?

andreastwin
29/06/2018, 18:40
την αλυσιδα την ειδα και εγω καπος τσιτα. απο το 2,5 εως 3,5 που λεει το μανουαλι οπως σου ειπε και ο τεο καντο 3,00. πιστευω παντος οτι απο το τσιτωμα που τις εχεις κανει την εσκισες. RK 530 τις εχω και εγω και ειμαι στα 30.000 χιλ., και απο φαει εχει ακομα.

sapila racing
29/06/2018, 18:52
Καλησπερα και παλι. Εχω βαλει μια αλυσιδα της RK στη μηχανη και συγκεκριμενα τον κωδικο 520GXW.. Αυτο που κατα τυχη ανακαλυψε ο φιλος ο Limas_34 ειναι πως σε ενα σημειο ειναι σφιχτη και σε αλλο σημειο ειναι πιο χαλαρη. Ειναι δηλαδη σαν να εχει γινει μια ανιση επιμήκυνση της αλυσίδας στα μισα λινκς. Εννοειται ο κωδικος ειναι για το μηχανακι ο σωστος 2πλοτσεκαριμενο απο τον προμηθευτη. Τωρα κοιταω να δω αν μπορει να περασει εγγυηση καθοτι ειναι πανω φορεμενη μολις 4-5 μηνες μαξ!

Ειναι στην τοπ κατηγορια σαν ποιοτητα και αντοχη. Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει? Θα ανεβασω αν μπορεσω και βιντεο που φαινεται ακριβως αυτο που λεω.

Αυτό συμβαίνει συνήθως όταν παρατεντώνεται η αλυσίδα, ειδικά αν παίρνεις και συνεπιβάτη.
Επίσης μπορεί να σε κοροιδεύει το πίσω γρανάζι αν είναι λίγο παράκεντρο, σπάνια συμβαίνει σήμερα σε καλά γρανάζια βέβαια.

Coyote.V
29/06/2018, 19:04
Έχω την εντύπωση ότι καταπόνησες την αλυσίδα επειδή την έχεις πολύ τεντωμένη... από αυτό που βλέπω στο βίνδεο. Και φυσικά δεν εννοώ καταπόνηση από γκάζια, μια καλή λακκούβα με άνοιγμα του γκαζιού κάνει την δουλειά μια χαρά αν είναι πολύ τεντωμένη.

Η μισή αλυσίδα έχει ξεχειλώσει, για να είσαι σίγουρος να την μετρήσεις ... μετράς κρίκους και τεντωμένη με μια ρίγα βλέπεις πόσο είναι ανά 10 κρίκους... στην μέση με τις άκρες κλπ.


Στην καινούργια αλυσίδα να κάνεις σωστή ρύθμιση.

basilis_k6
29/06/2018, 19:51
καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.

RaGe_Raptor
29/06/2018, 20:22
καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.

Επίσης δεν ελέγχουμε απλώς σε ένα σημείο αλλά κατά μήκος όλης της αλυσίδας.

Coyote.V
29/06/2018, 20:26
καταρχην τα 2,5-3cm τα μετράμε με το μηχανάκι κατω, οχι στο σταντ που ειναι το βιντεο. δεν ξερω τι λενε τα μανουαλ αλλα χίλιες φορες χαλαρη παρα σφιχτη. δεν ξερω αν φταιει το σφιξιμο απλα το σχολιάζω. επισης το εμπρος γραναζι ειναι φθηνο και στα 16κ έπρεπε να το αλλάξεις. οχι οτι παιζει ρολο σε αυτο που κοιταμε, παιζει ομως ρολο στη φθορα.

εγω απο τέρμα πανω μέχρι τερμα κατω στο πιο χαλαρό σημειο την τεντώνω (σχεδόν) 4cm.

Ναι, να πατάει στο πλαϊνό σταντ για την ακρίβεια για να πάρεις το αποτέλεσμα που λέει ο κατασκευαστής ... πρέπει να το γράφει και στο μανουαλ της μοτο του. Και η πολύ χαλαρή 4cm δηλαδή πάλι δεν είναι καλό εκτός και αν το μετράς στην ευθεία και όχι να πατάει στο σταντ, με αυτή την λογική δεν έχει διαφορά από το στάντ στο βίνδεο... επάνω σε παντοκ δεν είναι ή κάνω λάθος;

duke200
30/06/2018, 07:13
Βαλε το νεο πυρακι , αφού το έχεις παραγγείλει όπως σου είπαν τα παιδιά και άσε την αλυσίδα στην ησυχία της. Καθάριζε κάθε μηνα, λιπανε κάθε βδομαδα και ρύθμισε τη λίγο πιο χαλαρά από το manual.

devil's animal
30/06/2018, 08:33
μονο εγω ρυθμιζω αλυσιδα οντας πανω στο μηχανακι? δλδ δεν το κανω εγω αλλα ο μαστορας...
βασικα μονο ετσι ρυθμιζεται σωστα...
γιατι αλλιως ειναι να ειναι πανω αναβατης 100 κιλα..αλλιως 70 κιλα..αλλιως δικαβαλο...αλλιως δικαβαλο και τριβαλιτσο...κλπ...

η συγκεκριμενη αλυσιδα οπως φαινεται στο βιντεο ειναι πολυ τεντωμενη...και ειναι και στο διπλο χωρις αναβατη...μολις ανεβει καποιος πανω θα γινει τσιτα...
μαλλον πας για αλλαγη αλυσιδογραναζα και την επομενη φορα θα ξερεις...

AUFGEBRACHT
30/06/2018, 09:08
μονο εγω ρυθμιζω αλυσιδα οντας πανω στο μηχανακι? δλδ δεν το κανω εγω αλλα ο μαστορας...
βασικα μονο ετσι ρυθμιζεται σωστα...
γιατι αλλιως ειναι να ειναι πανω αναβατης 100 κιλα..αλλιως 70 κιλα..αλλιως δικαβαλο...αλλιως δικαβαλο και τριβαλιτσο...κλπ...

η συγκεκριμενη αλυσιδα οπως φαινεται στο βιντεο ειναι πολυ τεντωμενη...και ειναι και στο διπλο χωρις αναβατη...μολις ανεβει καποιος πανω θα γινει τσιτα...
μαλλον πας για αλλαγη αλυσιδογραναζα και την επομενη φορα θα ξερεις...


Πριν κάποια χρόνια κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την αλυσίδα...τυχαίνει και περνάω από αντιπροσωπεία γιαπωνέζικης φίρμας που τα παιδιά που την είχαν τότε τα γνώριζα, κοιτάει την αλυσίδα και μου λέει "θέλει τέντωμα". Πάω να κατέβω, μου λέει "πρέπει να είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα για να γίνει σωστό τέντωμα" όπερ και εγένετο… φεύγω και στα πρώτα μέτρα ακούω ένα ανατριχιαστικό θόρυβο, καταλαβαίνω τι έχει παιχτεί, πάω εκεί που έπρεπε να είχα πάει εξαρχής και μόλις ο μάστορας είδε την αλυσίδα σταυροκοπιότανε!!!

harris_x
30/06/2018, 09:18
Πριν κάποια χρόνια κάτι δεν μου πήγαινε καλά με την αλυσίδα...τυχαίνει και περνάω από αντιπροσωπεία γιαπωνέζικης φίρμας που τα παιδιά που την είχαν τότε τα γνώριζα, κοιτάει την αλυσίδα και μου λέει "θέλει τέντωμα". Πάω να κατέβω, μου λέει "πρέπει να είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα για να γίνει σωστό τέντωμα" όπερ και εγένετο… φεύγω και στα πρώτα μέτρα ακούω ένα ανατριχιαστικό θόρυβο, καταλαβαίνω τι έχει παιχτεί, πάω εκεί που έπρεπε να είχα πάει εξαρχής και μόλις ο μάστορας είδε την αλυσίδα σταυροκοπιότανε!!!

Τι συνεβει θα μας πεις ή πρεπει να το καταλαβουμε;

AUFGEBRACHT
30/06/2018, 09:23
Τι συνεβει θα μας πεις ή πρεπει να το καταλαβουμε;

Συγγνώμη, θεώρησα ότι ήταν προφανές από τα συμφραζόμενα… είχε τεντώσει την αλυσίδα όσο δεν παίρνει, ο άλλος ο μάστορας μόλις την είδε σταυροκοπιόταν που πήγα μέχρι εκεί χωρίς να σπάσει, με ρώταγε και με ξαναρώταγε αν αυτό είχε γίνει σε συνεργείο ή αν το είχα κάνει μόνος μου.

Υ.Γ. Πάντως το service manual της μοτοσυκλέτας δεν αφήνει αμφιβολίες...

397202

harris_x
30/06/2018, 09:31
Συγγνώμη, θεώρησα ότι ήταν προφανές από τα συμφραζόμενα… είχε τεντώσει την αλυσίδα όσο δεν παίρνει, ο άλλος ο μάστορας μόλις την είδε σταυροκοπιόταν που πήγα μέχρι εκεί χωρίς να σπάσει, με ρώταγε και με ξαναρώταγε αν αυτό είχε γίνει σε συνεργείο ή αν το είχα κάνει μόνος μου.

Υ.Γ. Πάντως το service manual της μοτοσυκλέτας δεν αφήνει αμφιβολίες...

397202

Σωστος.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων και λογω του οτι ο τζογος ρυθμίζεται απο τον ιδιοκτήτη, οι τιμες αναγράφονται για ρύθμιση χωρίς φορτίο.

397203

Βεβαια θεωρούν και οτι οι αναρτήσεις ειναι σωστές, με σωστα sag για τον αναβάτη και οχι σουμιεδες

duke200
30/06/2018, 09:32
εννοειται πως το manual γραφει 4,5 εκατοστά απο την ελεύθερη μέχρι την τερμα τεντωμενη πάνω θέση και οχι 4.5 εκατοστα απο τέρμα τεντωμένη κάτω μέχρι τέρμα τεντωμένη πάνω θέση.

stefanos
30/06/2018, 10:07
Ούτε μαστόρους χρειάζεται ούτε βιβλία.
το μέγιστο μήκος της αλυσίδας απαιτείται όταν ο άξονας των γραναζιών και του ψαλιδιού είναι σε μια ευθεία.
Σε αυτή τη θέση η αλυσίδα δεν πρέπει να είναι υπό τάση γιατί ζορίζεται η αλυσίδα και τα ρουλεμάν ούτε να είναι πολύ χαλαρή.

RaGe_Raptor
30/06/2018, 10:23
Ούτε μαστόρους χρειάζεται ούτε βιβλία.
το μέγιστο μήκος της αλυσίδας απαιτείται όταν ο άξονας των γραναζιών και του ψαλιδιού είναι σε μια ευθεία.
Σε αυτή τη θέση η αλυσίδα δεν πρέπει να είναι υπό τάση γιατί ζορίζεται η αλυσίδα και τα ρουλεμάν ούτε να είναι πολύ χαλαρή.

Ναι, αλλά πρακτικά δεν είναι εύκολο να συμπιέζεται, στατικά, τόσο η πίσω ανάρτηση ή και να αφαιρείται στην περίπτωση των ss ;)

harris_x
30/06/2018, 18:49
Οποτε ακολουθεις ο,τι λεει το μανουαλ και τελος.

daz
01/07/2018, 06:19
Όπως είπε και ο Στέφανος, η μέγιστη επιμήκυνση της αλυσίδας επιτυγχάνεται όταν ο άξονας των δύο γραναζιων και του ψαλιδιού βρίσκονται στην ίδια ευθεία.

Ο κατασκευαστής ορίζει τον τζόγο της αλυσιδας μας στους Χ πόντους όταν το ψαλίδι δέχεται το βάρος της μηχανής. Με τον αναβάτη επάνω ο τζόγος αυτός μειωνεται αφού το ψαλίδι πλησιαζει το σημείο οπου το κέντρο του διέρχεται απ τα κέντρα των αξόνων των δύο γραναζιων. Όταν η μηχανή περνάει από λακούβες ή σαμαρακια η τάση της δεν αλλάζει σημαντικά διότι το ψαλίδι κινείται συνέχεια λίγο πάνω ή λίγο κάτω απ' την ίδια νοητή ευθεία.

Αν τωρα βάλουμε δεύτερο άτομο και 3 βαλίτσες χωρίς να ρυθμίσουμε sag μέσω της προφορτησης ελατηρίου, το ψαλίδι μας συμπιέζεται περισσότερο ξεπερνά τη νοητή ευθεία και η αλυσίδα μας αποκτά και πάλι τζόγο.
Δλδ σε αυτή την περίπτωση ή αλυσίδα χαλαρώνει με τόσο βάρος και χωρίς προφορτηση, δεν τεντωνει.

Η τάση της αλυσίδας μας κατά τη ρυθμιση, πρέπει πάντα να είναι ίδια και αυτή που προβλέπει ο κατασκευαστής. Το μόνο που πειράζουμε όταν βάζουμε βάρος είναι η προφορτηση του ελατηρίου, ώστε να έχουμε συνέχεια το βέλτιστο αποτέλεσμα τόσο στην αλυσίδα όσο και στη γεωμετρία της μηχανής.

Ο μάστορας που ρυθμίζει την αλυσίδα με τον αναβάτη επάνω στη μηχανή, είτε ξέρει καλά τι κάνει, είτε όχι. Θεωρώ πιο πιθανό το πρώτο αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Όσοι το κάνουν σωστά, επιτυγχάνουν αριστη τάση στην αλυσίδα αφού το ψαλίδι μας βρίσκεται ή είναι κοντά στο Sweet spot (απαιτείται να ξέρεις την τάση σε αυτό το σημείο).

Κατά τα άλλα δεν λιπαινουμε χωρίς να καθαρίσουμε γιατί εγκλωβίζουμε τη βρωμιά η οποία στο τέλος θα βρει το δρόμο να περάσει μεσα στα αξονακια.

Coyote.V
01/07/2018, 06:52
Ακολουθούμε πάντα το μάνουαλ, εμένα λέει στο πλαινό σταντ...


397219