PDA

View Full Version : Πρώτο πλύσιμο και εκπλήξεις



mia_zoi_kawa
01/07/2018, 10:35
Καλημέρα και καλό μήνα παιδιά. Πριν από κάνα μήνα αγόρασα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ένα καινούργιο honda supra x . Σήμερα και μετά από 2000 χιλιόμετρα αξιώθηκα να του ρίξω το πρώτο πλύσιμο.
Όταν στέγνωσαν και σκουπιστηκαν τα πάντα παρατήρησα μια στάμπα στο μούτρο του όσο ένα δακτυλικό αποτύπωμα που ή γιαλαδα του είχε φύγει. Το μέρος είχε θάμπωσει σαν να είχε πέσει διαλυτικό.
Επισης στο χρωμιομενο προστατευτικό της εξάτμισης υπήρχε στην άκρη μια στάμπα σαν κιτρινιλα που δεν εφευγε. Με προβλημάτισε πολύ μιας και στο πλύσιμο του παπιού είχα χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά το "bel ray bike wash rinse of " το οποίο το ψεκάζεις σε στεγνή επιφάνεια, το αφήνεις λίγα λεπτά και μετά ξεπλενεις. Μήπως τελικά αυτά τα καθαριστικά είναι για dirt bikes; Το παπί φαίνεται πολύ καλοφτιαγμένο για να είναι πρόβλημα ποιότητας κατασκευής αυτά.

lykourgi
01/07/2018, 11:25
Μηπως τα σημάδια είχαν γίνει από πριν και δεν τα έβλεπές λόγω σκόνης / βρωμιάς;

mia_zoi_kawa
01/07/2018, 11:43
Στα πλαστικά μπορεί να έγινε απο ενα βρωμικο χερι ή γαντι όταν το συναρμολογουσαν για να μου το παραδώσουν. Και πάλι όμως νομίζω ότι θα το είχα δει. Το αγόρασα καινουργιο. Φαίνονται αυτα .Στην εξάτμιση δεν νομίζω. Μαλλον το καθαριστικό της bel ray το έκανε . Αν και γράφει ότι κάνει για χρωμιομενες επιφάνειες.