PDA

View Full Version : βοηθεια για επιλογη μπαταριας bosch κλασσικη με υγρα ή bs dry?



jannisb
02/07/2018, 17:41
Καλησπέρα εχω ενα bmw f650gs 2005 και μετα απο 2,5 χρόνια με την μπαταρία Bosch M4F32 με υγρά
ηρθε η ώρα που με αφησε νυχτα κυριολεκτικα .
τωρα μου προτεινουν την BS-BATTERY BB12AL-A2 DRY .
Υπαρχει καποιος που να εχει γνωμη για την BS σαν εταιρια και να με διαφωτισει αν αξιζει να βαλει κανεις κλειστου τυπου μπαταρία;
τι μειονεκτημα μπορει να εχει μια κλειστου τυπου; το κόστος ειναι λιγο παραπανω.
δηλαδη η bosch περιπου 55 και η κλειστου τυπου 70 με αποστολη και τοποθετηση σπιτι μου.
η touratech είχε καποια στιγμη μια κλειστου τυπου 160ευρω.
δεν ειμαι γνωστης για να καταλαβω την διαφορα που δε πιστευω οτι ειχε να κανει μονο με τη μαρκα.
κατι διαβασα για αναστροφη ανορθωση και οτι μπορει να παθεις ζημια να τρεχεις αν δε ειναι καλη η μπαταρια.
Πάντως η bosch με εβγαλε λιγο παραπανω απο την bmw-excite που βαζει η BMW σαν επισημο ανταλακτικο
με αυτο το θαρρος κοιταζω και τριγυρω για άλλες λυσεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων

basilis_k6
02/07/2018, 18:03
αρχικα μην ξαναβαλεις μπος. οι bs ειναι μια χαρα. επισης μην βαζεις ανοιχτου τυπου, δεν υπάρχει λογος, βάλε κλειστου. γιατι κρατησε τοσο λιγο που μένεις?

jannisb
02/07/2018, 18:20
αρχικα μην ξαναβαλεις μπος. οι bs ειναι μια χαρα. επισης μην βαζεις ανοιχτου τυπου, δεν υπάρχει λογος, βάλε κλειστου. γιατι κρατησε τοσο λιγο που μένεις?

Αθηνα μένω , η χρηση ειναι τις καθημερινες να βαλω 3-4 φορες μπρος , τα σκ μεχρι 2.
θεωρω οτι εχει να κανει με την ιδιαιτερη θεση που εχει η μπαταρια ειναι αναμεσα στα λαδια της μηχανης
και επειδη ειναι ανοιχτου τυπου εξατμιζονται τα υγρα οταν ζεσταθει.
αν το προλαβεις το φαινομενο και συμπληρωσεις υγρα ισως σε βγαλει λιγο ακομα εμενα με εβγαλε 4 μηνες παραπανω
απο την τελευταια φορα που ειχα αδυναμια να βαλω μπρος.
θεωρεις οτι 2 χρονια διαρκεια ειναι λίγο; εγω καπου τοσο καθε 2 χρονια αλλαζω μπαταρια.

basilis_k6
02/07/2018, 18:24
Αθηνα μένω , η χρηση ειναι τις καθημερινες να βαλω 3-4 φορες μπρος , τα σκ μεχρι 2.
θεωρω οτι εχει να κανει με την ιδιαιτερη θεση που εχει η μπαταρια ειναι αναμεσα στα λαδια της μηχανης
και επειδη ειναι ανοιχτου τυπου εξατμιζονται τα υγρα οταν ζεσταθει.
αν το προλαβεις το φαινομενο και συμπληρωσεις υγρα ισως σε βγαλει λιγο ακομα εμενα με εβγαλε 4 μηνες παραπανω
απο την τελευταια φορα που ειχα αδυναμια να βαλω μπρος.
θεωρεις οτι 2 χρονια διαρκεια ειναι λίγο; εγω καπου τοσο καθε 2 χρονια αλλαζω μπαταρια.

γενικα ναι ειναι λίγο. βεβαια εχεις μονοκυλινδρο οποτε μια φορτιση 2 φορές το χρόνο επιβάλετε. Πάρε μια κλειστη gs/bs/motobat και με 2 φορτισούλες τα έχεις τα 3+ ίσως 4. Εκτός αν το θέμα με την ζεστη που λες ειναι σοβαρό.

jannisb
02/07/2018, 18:39
το θεμα με τη ζέστη ειναι του μοντελου .δε θα το ελεγα σαβαρο. ειναι οπως ολες οι μεγαλες μηχανες αν τις πας καλοκαιρι στο κεντρο βραζει ο τοπος.
εγω ημουν παντα της αποψης οτι αν την μηχανη την κυκλοφορεις χωρις να την αφηνεις για μεγαλα διαστηματα αραγμενη δεν εχεις θεμα με την μπαταρια.
η αναστροφη ανορθωση δε ειναι μεσα στο προγραμμα με την BS; θεωρείται καλη μπαταρία;

caesarsk
02/07/2018, 18:50
Επειδη πουλαω Bosch...ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ BOSCH...ακόμη και οι BS είναι καλύτερες. Καμμια πάντως δεν βάζω σαν YASΑ, κλειστού τύπου πάντα, αλλά ανεβαίνεις σε κοστολόγιο

jannisb
02/07/2018, 18:53
2η ψηφος κατα της bosch.λογο του οτι ειναι ανοιχτου τυπου; η πιο πολυ κατα της εταιριας; για να αποφασισω ρωταω.
για την excite τι λες εφοσον εισαι εμπορος;

basilis_k6
02/07/2018, 18:53
το θεμα με τη ζέστη ειναι του μοντελου .δε θα το ελεγα σαβαρο. ειναι οπως ολες οι μεγαλες μηχανες αν τις πας καλοκαιρι στο κεντρο βραζει ο τοπος.
εγω ημουν παντα της αποψης οτι αν την μηχανη την κυκλοφορεις χωρις να την αφηνεις για μεγαλα διαστηματα αραγμενη δεν εχεις θεμα με την μπαταρια.
η αναστροφη ανορθωση δε ειναι μεσα στο προγραμμα με την BS; θεωρείται καλη μπαταρία;
δεν τον ξέρω τον ορο. παντως αν αποφευγεις τις πολύ φθηνες μπαταριες δεν θα έχεις θέμα. μπαταρια με 60-70 ευρω συνηθως ειναι καλή. εξαρταται βεβαια απο το μοντελο. καποιες εχουν περιεργο τυπο μπαταριας οποτε ανεβαινει λίγο η τιμη. Καλύτερα να ρωτησεις τον μπαταριά. εγω παω στον κυριαζη γιατι ειναι νορμαλ ατομα και δεν σου πουλάνε ντε και καλα μια μαρκα. παντα ρωταω τι ειναι αυτο που παιρνω και τι εναλλακτικες εχω.

η μπος πήγε το μαγαζι στην κίνα και βγαζει αυτο που λέμε κινεζιές. δεν ειναι καθόλου καλες πλεον. 2 ειχα παρει, η μια την παλεψε 2+χρόνια η αλλη ουτε καν.

jannisb
02/07/2018, 19:02
δεν τον ξέρω τον ορο. παντως αν αποφευγεις τις πολύ φθηνες μπαταριες δεν θα έχεις θέμα. μπαταρια με 60-70 ευρω συνηθως ειναι καλή. εξαρταται βεβαια απο το μοντελο. καποιες εχουν περιεργο τυπο μπαταριας οποτε ανεβαινει λίγο η τιμη. Καλύτερα να ρωτησεις τον μπαταριά. εγω παω στον κυριαζη γιατι ειναι νορμαλ ατομα και δεν σου πουλάνε ντε και καλα μια μαρκα. παντα ρωταω τι ειναι αυτο που παιρνω και τι εναλλακτικες εχω.

η μπος πήγε το μαγαζι στην κίνα και βγαζει αυτο που λέμε κινεζιές. δεν ειναι καθόλου καλες πλεον. 2 ειχα παρει, η μια την παλεψε 2+χρόνια η αλλη ουτε καν.

εγω την πηρα απο ενα μαγαζι στη βουλιαγμενης λογω του οτι στη φορτιζει (δε πωλειται ετοιμη) και στην φερνει με μικρο κοστος.
το 2+ χρονια για μενα ειναι ρεκορ προς το παρον.
ο τυπος που μου την πουλαει σ αυτο το μοτιβο της φιλικης συμβουλης μου προτεινε την BS.
οσο για το κόστος η ανοιχτη bosch που με εβγαλε 2+ χρόνια εκανε 40 ευρω τιμη ιντερνετ .60 τιμοκαταλογος.

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 19:21
Κάτοχος F650GS του 2006 θα δώσω ψήφο δαγκωτή στη Bosch…. 2,5 χρόνια ακριβώς και παίρνει με την πρώτη μιζιά και σε μοτοσυκλέτα που δεν κινείται καθημερινά.

jannisb
02/07/2018, 19:30
Κάτοχος F650GS του 2006 θα δώσω ψήφο δαγκωτή στη Bosch…. 2,5 χρόνια ακριβώς και παίρνει με την πρώτη μιζιά και σε μοτοσυκλέτα που δεν κινείται καθημερινά.
αυτο σκεφτομαι κι εγω και εχω την ιδια μηχανη

Υ.Γ. jetzt bin ich wirklich aufgebracht ;)

foogr01
02/07/2018, 19:59
Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε στο 8-ΜΗΝΟ!!! Φυσικά ούτε εγγύηση ούτε τίποτα. Μετά έβαλα Bosch και την έδωσα μετά από 2 μήνες (τη μηχανή). Το παιδί μου είπε ότι άντεξε 1,5 χρόνο :(((
Στηο 800 που πήρα μετά, βρήκα πάνω μία BS που τα έφτυσε στα 3 χρόνια που την είχα εγώ και πρέπει να την είχε βάλει ο προηγούμενος άλλον έναν χρόνο πιο πριν, σύνολο 4 δηλ. Αφού το έψαξα -και για λιθίου και τις Odyssey που τις διαφημίζουν- κατέληξα στην πιο φτηνή, ώστε άμα είναι να κλάψω να μην κλάψω πολύ :lol:
Πήρα λοιπόν μία Haijiu κινέζικη και είμαι στο 8μηνο τώρα. Για να δούμε...
Πάντως άτομα που έχουν βάλει τη συγκεκριμένη Κινέζα είναι μετά από 3+ χρόνια πολύ ευχαριστημένα ;)

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 20:04
Πάντως η bosch με εβγαλε λιγο παραπανω απο την bmw-excite που βαζει η BMW σαν επισημο ανταλακτικο
με αυτο το θαρρος κοιταζω και τριγυρω για άλλες λυσεις.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Excite ή Exide? Εννοείται πως η BMW και η κάθε BMW δεν κατασκευάζει μπαταρίες, θυμάμαι μια φορά που έτυχε να ρωτήσω σε αντιπροσωπεία για αλυσίδα και μου είχαν πει το αμίμητο "η αυθεντική αλυσίδα της BMW", η οποία δεν ήταν τίποτα άλλο από μια τσέχικη CZ...

thunder ace
02/07/2018, 20:11
Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε
Πάντως άτομα που έχουν βάλει τη συγκεκριμένη Κινέζα είναι μετά από 3+ χρόνια πολύ ευχαριστημένα ;)
Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
για την Yuasa ρωταω

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 20:13
Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε στο 8-ΜΗΝΟ!!! Φυσικά ούτε εγγύηση ούτε τίποτα. Μετά έβαλα Bosch και την έδωσα μετά από 2 μήνες (τη μηχανή). Το παιδί μου είπε ότι άντεξε 1,5 χρόνο :(((

Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;

jannisb
02/07/2018, 20:14
Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
για την Yuasa ρωταω

απο το κουτι; αν γραφει πανω made in prc η οχι; και τελικα τι χαρακτηριζει την κινεζια; η χωρα παραγωγης; υπαρχουν
βαθμιδες ποιοτητας για καθε προιον. Σημερα ειναι τα πιο πολλα πραγματα κινεζικα μεχρι ενος σημειου
Αλλα ερχονται ετοιμα απο την Κινα , αλλα παραγονται στη Κινα αλλα ριχνει και ενας ευρωπαιος μια Ματιά "πριν κλεισει το κουτι"

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 20:17
Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
για την Yuasa ρωταω

Γιαπωνέζικη Yuasa πρέπει να είναι σαν Levi's 501 made in USA... όπως ανέφερα και παραπάνω, η Yuasa ήταν η μόνη που στο κουτί δεν ανέγραφε χώρα κατασκευής, σε μαγαζί που πούλαγε στην πόλη μου μόνο Yuasa, ήταν όλες Κίνα και ΝΑ Ασία (Ταϋλάνδη αν δεν κάνω λάθος).

jannisb
02/07/2018, 20:21
Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;
εγω δε μπορω να πω οτι εκανα κατι ιδιαιτερο να τη συντηρησω.η αληθεια ειναι οτι με αφηνε απο υγρα επειδη επεφτε η σταθμη αρκετα.
τελικα παντως δεν εχω βγει απο το διλλημα αν θα πρεπει να παρω κλειστου τυπου γιατι δεν ξερω τι μειονεκτηματα εχει

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 20:24
απο το κουτι; αν γραφει πανω made in prc η οχι; και τελικα τι χαρακτηριζει την κινεζια; η χωρα παραγωγης; υπαρχουν
βαθμιδες ποιοτητας για καθε προιον. Σημερα ειναι τα πιο πολλα πραγματα κινεζικα μεχρι ενος σημειου
Αλλα ερχονται ετοιμα απο την Κινα , αλλα παραγονται στη Κινα αλλα ριχνει και ενας ευρωπαιος μια Ματιά "πριν κλεισει το κουτι"

Την "κινεζιά" την χαρακτηρίζει η ποιότητα κατασκευής και όχι η χώρα κατασκευής, ιδιαίτερα αν μιλάμε για καθαυτού κινέζικη φίρμα... πχ σε κινητά τηλέφωνα υπάρχουν κινέζικες φίρμες όπως Huawei και Xiaomi με ποιοτικά προϊόντα, υπάρχουν και κάτι κινέζικες φίρμες π.χ. Meizu ή Cubot με ποιότητα κατασκευής Jumbo...

AUFGEBRACHT
02/07/2018, 20:28
εγω δε μπορω να πω οτι εκανα κατι ιδιαιτερο να τη συντηρησω.η αληθεια ειναι οτι με αφηνε απο υγρα επειδη επεφτε η σταθμη αρκετα.
τελικα παντως δεν εχω βγει απο το διλλημα αν θα πρεπει να παρω κλειστου τυπου γιατι δεν ξερω τι μειονεκτηματα εχει

Τότε που έψαχνα μου είπε κάποιος για κλειστού τύπου, τις Odyssey αν δεν κάνω λάθος και το πλεονέκτημα που είχε ήταν πως δεν ήθελε καθόλου συντήρηση (λες και στην ανοικτού τύπου έκανα...) και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λόγω κατασκευής και χαρακτηριστικών. Αν δεν κάνω λάθος, τότε κόστιζε 170-180 ευρώ...όταν η Bosch κόστιζε 45-50 ευρώ... όταν συνειδητοποίησα ότι αγόραζα 3 Bosch, κατάλαβα ότι μάλλον το δίλημμα ήταν πλασματικό...

jannisb
02/07/2018, 22:07
Τότε που έψαχνα μου είπε κάποιος για κλειστού τύπου, τις Odyssey αν δεν κάνω λάθος και το πλεονέκτημα που είχε ήταν πως δεν ήθελε καθόλου συντήρηση (λες και στην ανοικτού τύπου έκανα...) και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής λόγω κατασκευής και χαρακτηριστικών. Αν δεν κάνω λάθος, τότε κόστιζε 170-180 ευρώ...όταν η Bosch κόστιζε 45-50 ευρώ... όταν συνειδητοποίησα ότι αγόραζα 3 Bosch, κατάλαβα ότι μάλλον το δίλημμα ήταν πλασματικό...

ακριβως ετσι οπως τα λες ηταν τοτε πριν 5 χρονια και 2 μπαταριες πριν.touratech 160euro.
οποτε δε υπηρχε λογος πονοκεφαλου.
Τωρα έχει μικρή διαφορά

foogr01
02/07/2018, 22:10
Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
για την Yuasa ρωταω

Από το made in και την τιμή. Είχα τότε 2 επιλογές Yuasa, μία στα 50 και μία στα 85 €. Πήρα των 85 € για καλύτερα και πήρα ...(τπ) :lol:

jannisb
02/07/2018, 22:14
Από το made in και την τιμή. Είχα τότε 2 επιλογές Yuasa, μία στα 50 και μία στα 85 €. Πήρα των 85 € για καλύτερα και πήρα ...(τπ) :lol:
η κινεζια εχει και εκδοση υψηλης τεχνολογιας ;)

foogr01
02/07/2018, 22:17
Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;

Το παιδί έκανε πολύ απλά ότι έκανα κι εγώ: απολύτως καμία συντήρηση στην μπαταρία και καθημερινή χρήση της μηχανής (απλά από Ηράκλειο η μηχανή κινούνταν πλέον Αθήνα). Την Bosch την πλήρωσα 50€ και ο πωλητής μου έδωσε 4 μήνες εγγύηση (αντιθέτως ο πωλητής της Yuasa μου ξεκαθάρισε ότι εγγύηση δεν δίνει για μπαταρίες μοτό). Την Haijiu την πήρα το Δεκέμβρη 40. Made in China και οι δύο (έψαξα το made in Germany :D ).

Και ας μη γελιόμαστε, πλέον σχεδόν όλα είναι made in China, απλά εξαρτώνται από τις προδιαγραφές και τους ελέγχους που θέτει-επιβάλλει η εκάστοτε μάρκα. Δεν είναι απαραιτήτως κακό.

foogr01
02/07/2018, 22:21
η κινεζια εχει και εκδοση υψηλης τεχνολογιας ;)

Δεν το αποκλείω, γι' αυτό και όταν ξαναχρειάστηκα μπαταρία πλήρωσα κατευθείαν την υψηλή κινέζικη τεχνολογία στη μισή τιμή :p

RaGe_Raptor
02/07/2018, 22:33
Να πάρεις AGM. Εγώ προτιμώ τις Furukawa, μου πάνε μια 5ετία τουλαχιστον.

Η Yuasa σε κάποιο φυλλάδιο ανέφερε πως οι μεσαίες /μικρές μπαταρίες της είναι made in Taiwan / China.

jannisb
02/07/2018, 22:42
Να πάρεις AGM. Εγώ προτιμώ τις Furukawa, μου πάνε μια 5ετία τουλαχιστον.

Η Yuasa σε κάποιο φυλλάδιο ανέφερε πως οι μεσαίες /μικρές μπαταρίες της είναι made in Taiwan / China.

furukawa. σιγουρα δινουν ρευμα και σε αναβατη που δε μιλαει κινεζικα; ;)
και οι μεγαλες μπαταριες hong kong αριστοκρατικες ;)

RaGe_Raptor
02/07/2018, 22:48
furukawa. σιγουρα δινουν ρευμα και σε αναβατη που δε μιλαει κινεζικα; ;)
και οι μεγαλες μπαταριες hong kong αριστοκρατικες ;)

Οι Furukawa είναι αυτές που φοράνε τα GSX-R από το εργοστάσιο. Εγώ δεν μιλάω κινέζικα, ούτε γιαπωνέζικα κι όμως παίρνει μπρος :)

Ξαναλέω, πλήρωσε λίγο παραπάνω και πάρε AGM (είναι τύπος μπαταρίας, όχι μάρκα, γκουγκλαρε αν θες)

jannisb
14/07/2018, 12:04
Οι Furukawa είναι αυτές που φοράνε τα GSX-R από το εργοστάσιο. Εγώ δεν μιλάω κινέζικα, ούτε γιαπωνέζικα κι όμως παίρνει μπρος :)

Ξαναλέω, πλήρωσε λίγο παραπάνω και πάρε AGM (είναι τύπος μπαταρίας, όχι μάρκα, γκουγκλαρε αν θες)

Καλησπέρα ,
Ευχαριστώ όλους εσάς για τις πληροφορίες,
Τελικά έβαλα μια BS κλειστού τύπου.
Μου θύμισε κάτι που το είχα ξεχάσει σχετικά με την Bosch .
Συγγνώμη κιόλας αν θα πω βλακεία η γνώση μου πάνω στις μηχανές από τεχνικής άποψης είναι περιορισμένη.
Για πολλά χρόνια είχα μπαταρίες bmw-excite και όταν στη τελευταία αλλαγή έβαλα Bosch νομίζω ότι ήταν πιο ζωντανή η μίζα και είχα και λίγο καλύτερο γκάζι .τόσα χρόνια που την είχα πάνω το συνήθισα .
Τώρα που έβαλα την bs νομίζω ότι έχει λιγότερο ζωντάνια η μίζα και ότι στην επιτάχυνση δε είναι το ίδιο.
Μιλάμε πάντα για μικρή διαφορά με τη
Σκέψη ότι μπορεί να είναι καθαρά η ιδέα μου .
Δεν ξέρω αν ο φίλος που ψηφίζει υπέρ της Bosch είδε κι αυτος κάποια τέτοια διαφορά .

jannisb
30/06/2019, 15:50
καλησπερα έχω δυστηχως νεα απο την μπαταρία που έβαλα BS-BATTERY BB12AL-A2 DRY,
μου έκαψε στοιχείο.
αρχίσε δειλά δειλά τα συμπτωματα να μου σβήνει η μηχανή στα καλά καθούμενα σε ρελαντι η αργη κινηση.
στην αρχη νομιζα μηπως έβαλα χαλια βενζίνη.
ωσπου μου έσβησε στην εθνικη με πολλά χιλιόμετρα και δε ξαναπηρε μπρος.
τελικα πάω συνεργείο και είχε κάψει στοιχείο η μπαταρία.
Ποια ειναι η γνώμη σας ειναι τυχαίο γεγονός; η ειναι ιδιαιτερότητα της δικης μου μηχανής (bmw f650gs) επειδή είναι ανάμεσα στα λάδια η μπαταρία ;
τώρα έβαλα θελοντας και μη την μαμίσια και οτι γίνει.εχει 2 χρόνια εγγυηση.