PDA

View Full Version : R6, 749 ή… RS250 για track-bike?



Juohmaru!
02/07/2018, 19:40
Με το Ducati Monster S2R 1000 που έχω τη τελευταία διετία, συμμετείχα πρόσφατα σε 2-3 trackday και… κόλλησα! Παρότι έχω χρόνια εμπειρίας με μηχανές, ήταν οι πρώτες μου φορές σε «κανονική» πίστα (όσο πίστα είναι τα Μέγαρα τελοσπάντων) και γούσταρα πολύ! Όμως ξέρω και τον εαυτό μου ,:D, δεν είμαι άνθρωπος που θα πάει χαλαρά και έτσι… ξέρω ότι λυσσάω, είμαι ανταγωνιστικός και θέλω (όσο μπορώ) να πιέσω… Εδώ είναι το πρόβλημα, όταν πιέζεις, μια πτώση πάντα «παίζει» και μια πτώση με το S2R μπορεί να είναι πολύ ακριβή!

Για να χω το κεφάλι μου ήσυχο λοιπόν…. πήρα την απόφαση για ένα φθηνό track-bike, με τα παρακάτω δεδομένα:
α. Να έχει κόστος 2000-2500€ max.
β. Να είναι 600άρι 4Ι (ή αντίστοιχο) συνειδητά και όχι 1000άρι, με τη λογική να βελτιώσω τεχνική στην πίστα και ταχύτητα στη στροφή και όχι να είμαι από τους «γρήγορους της ευθείας»...
γ. Έτσι, σε σχέση και με το παραπάνω, η σειρά με την οποία δίνω προτεραιότητα στα χαρακτηριστικά του υποψήφιου track-bike είναι το χαμηλό βάρος (και η ευελιξία), ακολούθως η ποιότητα των περιφερειακών (αναρτήσεις-φρένα) και τελευταίο η ιπποδύναμη.
δ. Τέλος, θα είναι η δεύτερη και με συγκεκριμένο ρόλο μοτοσυκλέτα μου, για χρήση σε Μέγαρα και (μακάρι!) Σέρρες, οπότε θα είναι χωρίς ασφάλεια – πινακίδες (κατατεθειμένες) – φώτα κλπ και με πολυεστερικό κουστούμι (ιδανικά να το έχει από την αρχή).
Με βάση τα ανωτέρω, έχω καταλήξει (λέμε τώρα) στις εξής επιλογές:

1. Η λογική επιλογή: Yamaha R6 (2002-2005, αυτό της δεύτερης γενιάς με το μαύρο συμβατικό πιρούνι ή το πρώτο usd)
+ Ελαφρύ και το πιο ταιριαστό για πίστα ιαπωνικό 600άρι…
+ Υπάρχουν αρκετά μτχ, με προίκα και λίγα χλμ, μέσα στο ποσό που έθεσα παραπάνω.
- Κινητήρας ηλεκτρικός μεν χωρίς σκορτσαρίσματα (τετρακύλινδρος γαρ) αλλά ψόφιος στις χαμηλομεσαίες, θέλει στροφάρισμα ψηλά και γενικά οδήγηση μία-κάτω.
- Ικανότατο μηχάνημα όμως… άλλο ένα R6, τίποτα ιδιαίτερο αισθητικά… για μένα τουλάχιστον.

2. Η επιλογή καρδιάς: Ducati 749 (2003-2006)
+ Το γουστάρω και μόνο που το βλέπω… σταματημένο!
+ Εξίσου με το R6 πρόκειται για μηχανή που… αισθάνεται καλύτερα εντός πίστας απ’ ότι στο δρόμο.
+ Λόγω δικύλινδρου κινητήρα και περισσότερων κυβικών, έχει περισσότερη ροπή στις μεσαίες στροφές για να ανεβάσει γρηγορότερα ταχύτητα στις εξόδους των στροφών…
- Ιδανικά είτε μοντέλο από τα τελευταία (05-06) με το πιο άκαμπτο ψαλίδι κλπ είτε 749s με τα καλύτερα περιφερειακά, που όμως ανεβάζουν το budget κανα χιλιάρικο πάνω…
- Αυξημένο κόστος συντήρησης (κατά 15-20%?)

3. Η παράξενη επιλογή: Aprilia RS250, ναι το δίχρονο!!! (1995-2004)
+ Πραγματική race replica, με αντίστοιχο πλαίσιο – φρένα – αναρτήσεις (πλήρως ρυθμιζόμενες) από το εργοστάσιο!
+ 62 ίπποι για 135 κιλά (όχι κι άσχημα, τουλάχιστον για τα Μέγαρα πιστέυω).
+ Όντας 1,85 σε ύψος και 85 κιλά, πάνω στο Aprilia… χωράω (σε αντίθεση ίσως με τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα δίχρονα 250άρια)!
+ Η έλξη μιας εποχής που μάλλον πέρασε ανεπιστρεπτί…!
- Μια μοτο 20ετίας, που αν και μπορεί να αποκτηθεί με (αρκετά) λιγότερα από 2000€, δε ξέρω τι συντήρηση θ’ απαιτηθεί (και από ποιον?) για να είναι έτοιμη για χρήση…
- Σίγουρα σχολείο στην πίστα, το θέμα είναι αν και πόσο γρήγορα θα τη «βαρεθεί» κάποιος αναζητώντας κάτι δυνατότερο (και αντίστοιχα πόσο εύκολη/αξιόπιστη είναι η αναβάθμιση του συγκεκριμένου δίχρονου μοτέρ).

Ορθολογιστές ή ρομαντικοί, όσοι έχετε γνώση και εμπειρία στο θέμα, παρακαλώ να δώσετε τα φώτα σας... και τις επιλογές σας φυσικά (ακόμη και πέρα των παραπάνω τριών)!!!
:beer::beer::beer:

basilis_k6
02/07/2018, 19:53
https://www.car.gr/13841179-suzuki-gsx-r-600-black-edition

7Tolis
02/07/2018, 21:54
R6,καλορίζικο και χαιρετίσματα στον Βασιλιά Πατσακούτα. :)
Ευκολία συντήρησης,αξιοπιστία,στριφτερότατο,ανταλλακτικά για πάντα,θυμωμένο στις ψηλές στροφές οπου μέσα στη πίστα εκεί θα παίζει έτσι και αλλιώς.Διαχειρίσιμη δύναμη όπως το λές και ο ίδιος.Ελαφρύ,Και με το απλό πηρούνι να βρείς μια χαρά ειναι.

RaGe_Raptor
02/07/2018, 22:06
Για το μπάτζετ που έβαλες, Ιαπωνικό 600αρι, όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης. -

Juohmaru!
03/07/2018, 07:28
https://www.car.gr/13841179-suzuki-gsx-r-600-black-edition

Χαχα... πως φαίνονται οι προτιμήσεις...!

Το ξέρω ότι μηχανάκια από πέσιμο / τρακάρισμα είναι πάντα υποψήφια για αγορά ως track-bike, όμως το συγκεκριμένο πέραν ότι η αγορά του είναι ήδη πάνω από το μπάτζετ, θα χρειαστεί εξ' αρχής χρήματα για έλεγχο - συντήρηση και ένα πολυστερικό.... είναι και στην Καρδίτσα!

Πάντως γενικά θα προτιμούσες ένα GSXR-600 από ένα R6 και γιατί;;;

Juohmaru!
03/07/2018, 07:30
R6,καλορίζικο και χαιρετίσματα στον Βασιλιά Πατσακούτα. :)
Ευκολία συντήρησης,αξιοπιστία,στριφτερότατο,ανταλλακτικά για πάντα,θυμωμένο στις ψηλές στροφές οπου μέσα στη πίστα εκεί θα παίζει έτσι και αλλιώς.Διαχειρίσιμη δύναμη όπως το λές και ο ίδιος.Ελαφρύ,Και με το απλό πηρούνι να βρείς μια χαρά ειναι.

Είναι πράγματι η λογική επιλογή... τα άλλα δύο ούτε τα συζητάς εεεε;

Juohmaru!
03/07/2018, 07:36
Για το μπάτζετ που έβαλες, Ιαπωνικό 600αρι, όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης. -

Η δική μου έρευνα "δείχνει" προς το R6, όμως ποια θεωρείς εσύ τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των αντίστοιχων 600αριών (CBR600, ZX-6, GSXR600) σε σχέση με το R6 για χρήση πίστας... στα ίδια χρήματα πάντα;

Ή για να το πω αλλιώς, αν το μπάτζετ ανέβει (ζορισμένα) μέχρι τα 3000, βρίσκει κανείς κάτι σημαντικά καλύτερο;

RaGe_Raptor
03/07/2018, 08:07
Η δική μου έρευνα "δείχνει" προς το R6, όμως ποια θεωρείς εσύ τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των αντίστοιχων 600αριών (CBR600, ZX-6, GSXR600) σε σχέση με το R6 για χρήση πίστας... στα ίδια χρήματα πάντα;

Ή για να το πω αλλιώς, αν το μπάτζετ ανέβει (ζορισμένα) μέχρι τα 3000, βρίσκει κανείς κάτι σημαντικά καλύτερο;

Η δική μου εμπειρία λέει :"όλα τα ss μπορούν, αν μπορεί ο αναβάτης τους".
Δεν πας για πρωταθλητισμό, την καύλα σου θες να κάνεις. Αν είναι λίγο καλύτερο το ένα για πίστα ή λίγο καλύτερο το άλλο για δρόμο, μικρή σημασία έχει, άλλωστε οι διαφορές είναι πολύ μικρές και μάλλον μη αντιληπτές από συντριπτική πλειοψηφία αναβατών.
Μεταχειρισμένο ψάχνεις, μην κολλάς σε μάρκα,όπως ξαναείπα πάρε αυτό που θα βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης.

Obilivion
03/07/2018, 08:33
Καλημέρα φίλε μου!! Τα δίχρονα είναι όλη μέρα ζημιές και θα είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι. Οπότε μην κοιτάς καν το rs. Το ducati είναι φιλότιμο μηχανάκι αλλά δεν έχει αφτερμαρκετ μεταχειρισμένα να βρεις και είναι δύσκολο να βρεις κάποιο έτοιμο. Κοίτα λοιπόν για οποιοδήποτε ιαπωνικό 600. Πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια. Ψάχνοντας για μηχανάκι φρόντισε να βρεις κάποιο που να έχει πράγματα πάνω για να μην βαζεις το χέρι στην τσέπη κάθε λίγο και λιγακι

sapila racing
03/07/2018, 09:08
Βρες το καλύτερο R6 που μπορείς, τα άλλα αστα.
Βέβαια αν έχεις τρόπο να συντηρείς το Aprilia, θα ειναι αλλο πράγμα τελείως. Το 749 δεν εχει αυξημένο κόστος συντήρησης αυξημένο μόνο κατα 20%. Είναι πολύ καλο βέβαια, αλλά όχι τόσο εύκολο όσο το R6 στην πίστα και αρκετά πιο βαρύ.
To μόνο συν που βλέπω είναι οτι είναι πιο ευρύχωρο για σένα.
Εγώ εχω ενα R6 του 04 γι αυτη την δουλειά ακριβώς και είναι οτι πρέπει.
Για χρήση πίστας θα θέλει ενα γενικό φρεσκάρισμα για να είναι ετοιμοπόλεμο, οπότε κράτα μια πισινή για το budget που αναφέρεις.
Βάλε 520 με ενα δοντι κάτω εμπρός, αλουμινενιο γραναζι πίσω και πολυεστερικά και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις ακόμα το μηχανάκι.

sniper
03/07/2018, 09:35
Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;

Το rs250 θέλει άλλη φιλοσοφία οδήγησης, μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι, μπορεί να μπορείς να το πας, μπορεί και όχι.

7Tolis
03/07/2018, 09:47
Είναι πράγματι η λογική επιλογή... τα άλλα δύο ούτε τα συζητάς εεεε;
Για δίχρονο δεν έχω γνώση αρκετή ώστε να εκφέρω άποψη. Για ντουκατι, έτσι και ξαπλωθει κάτω πολύ φοβάμαι πως θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Συμφωνώ με ότι είπε ο Georgio. Ίσως η λογική επιλογή είναι και η σωστότερη. Japan 600 και καλή διασκέδαση. Ένα plus στο R6 μιας και το είχα για 7 χρόνια και πίστα και βόλτα και ήταν - είναι αξιοπρεπέστατο και χωρίς ζημιές - βλάβες.

Juohmaru!
03/07/2018, 16:54
Καλημέρα φίλε μου!! Τα δίχρονα είναι όλη μέρα ζημιές και θα είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι. Οπότε μην κοιτάς καν το rs. Το ducati είναι φιλότιμο μηχανάκι αλλά δεν έχει αφτερμαρκετ μεταχειρισμένα να βρεις και είναι δύσκολο να βρεις κάποιο έτοιμο. Κοίτα λοιπόν για οποιοδήποτε ιαπωνικό 600. Πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια. Ψάχνοντας για μηχανάκι φρόντισε να βρεις κάποιο που να έχει πράγματα πάνω για να μην βαζεις το χέρι στην τσέπη κάθε λίγο και λιγακι

Από πρoσωπική εμπειρία το λές αυτό για το RS250; Είναι σχετικά απλό μηχανολογικά και μάλιστα το μοτερ είναι ιαπωνικής προέλευσης (από RGV) αν δεν κάνω λάθος....
Το είπα από την αρχή ότι πρόκειται για μηχανάκι 20ετίας, όμως υποτίθεται ότι τα δίχρονα γι' αυτό ακριβώς φημίζονται... την απλή και σημαντικά οικονομικότερη (σε σχέση με τετράχρονο) συντήρησή τους!
Επίσης δεν θα το χρησιμοποιώ κάθε μέρα....:hmm:

pipe_smoker
03/07/2018, 17:09
Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά θα συφωνήσω με όσα σου είπαν τα περισσότερα παιδιά.
Ένα τζαπάν 600 και καλή διασκέδαση.

Για το RS όταν το είχα συζητήσει σε μια παρέα με ένα παιδί που ήταν αγωνιζόμενος μου είχε πει περίπου αυτό που σου λέει ο Sniper.
Είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου ταιριάξει μπορεί και όχι.
Έχει σίγουρα το πιο αγωνιστικό στήσιμο και το R6 μοιάζει commuter μπροστά του.
Αλλά θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο και η συντήρησή του και το να το συνηθίσεις, από ένα πιο "συμβατικό" μηχανάκι.

Άμα το λέει η καρδιά σου για κάτι διαφορετικό όρμα στο RS και βλέπεις.
Αν θες κάτι πιο σίγουρο που θα σε κάνει να κολλήσεις και δε θα πολυπαίξει το ενδεχόμενο να σπαστείς από τα κουσούρια του, τζαπάν 600. Είτε R6, είτε CBR, είτε όποιο σου κάθεται καλύτερα.

Juohmaru!
03/07/2018, 17:18
Βρες το καλύτερο R6 που μπορείς, τα άλλα αστα.
Βέβαια αν έχεις τρόπο να συντηρείς το Aprilia, θα ειναι αλλο πράγμα τελείως. Το 749 δεν εχει αυξημένο κόστος συντήρησης αυξημένο μόνο κατα 20%. Είναι πολύ καλο βέβαια, αλλά όχι τόσο εύκολο όσο το R6 στην πίστα και αρκετά πιο βαρύ.
To μόνο συν που βλέπω είναι οτι είναι πιο ευρύχωρο για σένα.
Εγώ εχω ενα R6 του 04 γι αυτη την δουλειά ακριβώς και είναι οτι πρέπει.
Για χρήση πίστας θα θέλει ενα γενικό φρεσκάρισμα για να είναι ετοιμοπόλεμο, οπότε κράτα μια πισινή για το budget που αναφέρεις.
Βάλε 520 με ενα δοντι κάτω εμπρός, αλουμινενιο γραναζι πίσω και πολυεστερικά και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις ακόμα το μηχανάκι.

Γεια σου Άρη! Έχω διαβάσει το thread που είχες ανεβάσει για το R6 σου...

Ωστόσω το παραπάνω ποστ με μπέρδεψε λίγο.... τι εννοείς για το RS250 οτι "θα είναι άλλο πράγμα τελείως"... αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί με ένα τέτοιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σου;

Το R6 έχω οδηγήσει (μια χαρά κούμπωσα πάνω του) ενώ το 749 όχι, λένε ότι είναι πιο μακρύ... Εσύ που είσαι ψηλότερος χωράς κανονικά στο R6;
Το μεγαλύτερο βάρος είναι μια σημαντική παράμετρος, όμως τι εννοείς ότι είναι πιο "δύσκολο στην πίστα"; Πιο άκαμπτο; Πιο "αργό" να πέσει στη στροφή; Το δικύλινδρο μοτέρ δε βοηθάει από την άλλη;

Τέλος, επειδή υπάρχουν αρκετά R6 στην αγορά, ποιος aftermarket εξοπλισμός θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο να έχει ήδη το μηχανάκι, που θα χρειαστείς δηλαδή αργά ή γρήγορα για χρήση στην πίστα (εκτός από το πολυεστερικό φυσικά);

Juohmaru!
03/07/2018, 17:28
Για δίχρονο δεν έχω γνώση αρκετή ώστε να εκφέρω άποψη. Για ντουκατι, έτσι και ξαπλωθει κάτω πολύ φοβάμαι πως θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Συμφωνώ με ότι είπε ο Georgio. Ίσως η λογική επιλογή είναι και η σωστότερη. Japan 600 και καλή διασκέδαση. Ένα plus στο R6 μιας και το είχα για 7 χρόνια και πίστα και βόλτα και ήταν - είναι αξιοπρεπέστατο και χωρίς ζημιές - βλάβες.

Ντουκάτι έχω και γι' αυτό θέλω ένα μηχανάκι για καθαρό track-bike... για να μη κλαίω :bigcry:
Ακόμη και το 749 να είναι αυτό, με ένα πολυεστερικό κουστούμι και μανέτες - ποδοστήρια (που δε χρειάζεται να γράφουν ducati στην ούγια), δεν νομίζω οτι μια πτώση δε θα ναι αντιμετωπίσιμη...

Επίσης αφού είχες το R6 για χρόνια, ποια θεωρείς πιο σημαντικά αφτερμαρκετ αξεσουαρ γι' αυτό και στα οποία να στοχεύσω ψάχνοντας ένα μτχ;

sapila racing
03/07/2018, 17:46
Γεια σου Άρη! Έχω διαβάσει το thread που είχες ανεβάσει για το R6 σου...

Ωστόσω το παραπάνω ποστ με μπέρδεψε λίγο.... τι εννοείς για το RS250 οτι "θα είναι άλλο πράγμα τελείως"... αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί με ένα τέτοιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σου;

Το R6 έχω οδηγήσει (μια χαρά κούμπωσα πάνω του) ενώ το 749 όχι, λένε ότι είναι πιο μακρύ... Εσύ που είσαι ψηλότερος χωράς κανονικά στο R6;
Το μεγαλύτερο βάρος είναι μια σημαντική παράμετρος, όμως τι εννοείς ότι είναι πιο "δύσκολο στην πίστα"; Πιο άκαμπτο; Πιο "αργό" να πέσει στη στροφή; Το δικύλινδρο μοτέρ δε βοηθάει από την άλλη;

Τέλος, επειδή υπάρχουν αρκετά R6 στην αγορά, ποιος aftermarket εξοπλισμός θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο να έχει ήδη το μηχανάκι, που θα χρειαστείς δηλαδή αργά ή γρήγορα για χρήση στην πίστα (εκτός από το πολυεστερικό φυσικά);

Το RS250 ειναι αλλη κατηγορία, αυτό εννοώ. Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο πίστα με δίχρονο, στον δρόμο παλι με παλιά μηχανακια μεχρι TDR250.
Ειναι πολύ ελαφρύ, πολύ γρήγορο αλλά θέλει τελείως άλλη οδήγηση απο αυτα που ξερω και ξέρεις απ οτι μου έχουν πεί.

Το 749 το έχω οδηγήσει στις Σέρρες και ήταν πολύ καλό και ευρύχωρο, κάτι σημαντικό για μένα. Στο R6 χωράω με το ζόρι οριακά, είμαι 1.89, στο 749 ημουν άνετος αλλά ήταν πιο δύσκολο μηχανάκι για να το ζορίσεις, δεν ηταν και δικό μου οπότε καταλαβαίνεις.
Το 749 ειναι δικύλινδρο μεν, αλλά στροφάρει τελείως διαφορετικά απο αυτό που ξέρεις, το S2R1000 εννοώ που κι αυτό το εχω καβαλήσει Σέρρες.
Ανεβάζει πολύ πιο γρήγορα, αλλάζεις συνεχώς ταχύτητες!

Ομως το R6 είναι πολύ πιο εύκολο, στρίβει χωρίς καθόλου προσπαθεια και σε βοηθαει πολύ. Το οτι ειναι κούφιο χαμηλά δεν παίζει σημαντικό ρόλο, αφού το εχεις συνεχώς ψηλά στην πίστα.

Για aftermarket το καλύτερο θα ήταν ανάρτηση πίσω, αντε και cartridge εμπρός, κι εξάτμιση/πρόγραμμα δεν ειναι κακό βέβαια! Επίσης σωληνάκια υψηλής εμπρός, και οπως εγραψα και πριν αλυσιδα 520 με ενα δοντι κατω εμπρός.

:beer:

Juohmaru!
03/07/2018, 17:47
Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;

Το rs250 θέλει άλλη φιλοσοφία οδήγησης, μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι, μπορεί να μπορείς να το πας, μπορεί και όχι.


Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά θα συφωνήσω με όσα σου είπαν τα περισσότερα παιδιά.
Ένα τζαπάν 600 και καλή διασκέδαση.

Για το RS όταν το είχα συζητήσει σε μια παρέα με ένα παιδί που ήταν αγωνιζόμενος μου είχε πει περίπου αυτό που σου λέει ο Sniper.
Είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου ταιριάξει μπορεί και όχι.
Έχει σίγουρα το πιο αγωνιστικό στήσιμο και το R6 μοιάζει commuter μπροστά του.
Αλλά θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο και η συντήρησή του και το να το συνηθίσεις, από ένα πιο "συμβατικό" μηχανάκι.

Άμα το λέει η καρδιά σου για κάτι διαφορετικό όρμα στο RS και βλέπεις.
Αν θες κάτι πιο σίγουρο που θα σε κάνει να κολλήσεις και δε θα πολυπαίξει το ενδεχόμενο να σπαστείς από τα κουσούρια του, τζαπάν 600. Είτε R6, είτε CBR, είτε όποιο σου κάθεται καλύτερα.

Αυτή ακριβώς τη "διαφορετική φιλοσοφία" του RS προσπαθώ να καταλάβω...
Ανέβηκα στατικά πάνω σε ένα που πωλείται (πανάκριβα) σε ένα μαγαζί στη Βουλιαγμένης... αυτό που μου κανε αίσθηση είναι το βάρος του ή μάλλον η έλλειψη του...
Σε συνδυασμό με ένα μοτέρ που έχει ωφέλιμη περιοχή 2000-3000 στροφών, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του πίνεις το αίμα και να μπαίνεις "με φόρα" στις στροφές για να είναι ανταγωνιστικό στην πίστα...
Αυτό εννοείς....;

Υ.Γ. Είναι νομίζω προφανές, από τις επιλογές που έθεσα στο αρχικό ποστ, ότι μου αρέσει κάτι διαφορετικό από ότι βλέπω συνήθως....
Όμως δεν είμαι δογματικός, αν πειστώ το R6 ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλω, θα ψάξω ένα καλό R6 (και θα το βάψω στα χρώματα της ducati :a22: )...

basilis_k6
03/07/2018, 17:55
Χαχα... πως φαίνονται οι προτιμήσεις...!

Το ξέρω ότι μηχανάκια από πέσιμο / τρακάρισμα είναι πάντα υποψήφια για αγορά ως track-bike, όμως το συγκεκριμένο πέραν ότι η αγορά του είναι ήδη πάνω από το μπάτζετ, θα χρειαστεί εξ' αρχής χρήματα για έλεγχο - συντήρηση και ένα πολυστερικό.... είναι και στην Καρδίτσα!

Πάντως γενικά θα προτιμούσες ένα GSXR-600 από ένα R6 και γιατί;;;

καμια προτιμιση αλλα το αυτο ειναι μοντέλο 08 και τα άλλα που κοιτάς ειναι "παλιά" μηχανάκια.

sapila racing
03/07/2018, 18:18
Ομως το R6 είναι πολύ πιο εύκολο, στρίβει χωρίς καθόλου προσπαθεια και σε βοηθαει πολύ. Το οτι ειναι κούφιο χαμηλά δεν παίζει σημαντικό ρόλο, αφού το εχεις συνεχώς ψηλά στην πίστα.

:beer:

Να προσθέσω οτι σε βοηθάει να πάρεις σωστές απλωτές γραμμές, να κρατήσεις φόρα κι επίσης μπορείς να ανοίγεις το γκάζι πιο εύκολα.

sapila racing
03/07/2018, 18:21
καμια προτιμιση αλλα το αυτο ειναι μοντέλο 08 και τα άλλα που κοιτάς ειναι "παλιά" μηχανάκια.

Και πού είναι το κακό σε αυτό? Track bike θέλει!
Βρίσκεις τέτοια 'παλιά' μηχανάκια CBR, R6, GSXR, ZX6 με λίγα χλμ και προπαντός πιο φτηνά και δεν έχουν προβλήματα αν είναι όλα σωστά.

basilis_k6
03/07/2018, 18:40
Και πού είναι το κακό σε αυτό? Track bike θέλει!
Βρίσκεις τέτοια 'παλιά' μηχανάκια CBR, R6, GSXR, ZX6 με λίγα χλμ και προπαντός πιο φτηνά και δεν έχουν προβλήματα αν είναι όλα σωστά.

δεν ειναι κατι κακο. τα χωρίζει μια γενιά εξού και οι διαφορες στην τιμη τους. το gsxr 08 δεν εχει καμια σχέση με τα μηχανάκια του 03-04. αφου το λιώσει, με ένα κουστούμι απο ebay και ένα ολικο βαψιμο θα το δωσει σχεδόν οσο το πηρε. τα μηχανάκια που κοιτάει (τότε) θα ειναι κοντά 20 χρονων. δεν φευγουν δηλαδη.

7Tolis
03/07/2018, 19:32
Επίσης αφού είχες το R6 για χρόνια, ποια θεωρείς πιο σημαντικά αφτερμαρκετ αξεσουαρ γι' αυτό και στα οποία να στοχεύσω ψάχνοντας ένα μτχ;
Πολυεστερικό κοστούμι,αμορτισερ πίσω,λιγο σφίξιμο τα ελατήρια μπροστά για εμένα καλά μου κάθοταν (1:34 άδειο στις Σέρρες),σωληνάκια υψηλής οπωσδήποτε ό,τι και αν επιλέξεις.Εξατμισεις κτλ ελαφροπειράγματα δεν έκανα ποτέ γιατί μια χαρά γκάζι έχει.Θυμωμένο κουνούπι είναι το μηχανάκι.

Xlitos
04/07/2018, 03:17
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12361052/

Τζαμπα και εχεις και ροπουλα χαμηλα/μεσαια που παντα ειναι χρησιμη...δε χρειαζεται να εχεις τζουφιο/αδυναμο μηχανακι χαμηλα για να μαθεις να οδηγεις με φορα ειναι λιγο μυθος αυτο.

devil's animal
04/07/2018, 07:23
οποιοδηποτε 600αρι ss σου κανει την δουλεια ευκολα...
απο εκει και περα παιζει το ποσο παλιο ή οχι θα ειναι...αρα budget..
και ποσο σωστο θα ειναι σαν μηχανακι...αρα καλο τσεκαρισμα σε μηχανικο..
η ψηφος μου θα παει στο 636 του 05-06 μιας και το ειχα και ειχε περασει τα πανδεινα χωρις κιχ (μονο ενα tps αλλαγμενο)...
αλλα οποιοδηποτε και να βρεις θα κανεις δουλιτσα ευκολα και οικονομικα...


το 749 δεν θα το επελεγα απο την αποψη οτι εχει πιο ακριβο κοστος συντηρησης και πιο δυσευρετα ανταλλακτικα καθως δεν εχει κυκλοφορησει τοσο οσο το οποιοδηποτε 600 japan...


το 250 θα το επαιρνα ΜΟΝΟ αν ειχα σκοπο για στεφανα και για να κανω πλακα σε μεγαλυτερα μηχανακια εντος πιστας (αφου το μαθεις καλα)...η αληθεια ειναι ομως οτι λογω του διαφορετικου τροπου οδηγησης δεν θα σε βοηθησει να γινεις καλυτερος οδηγος στον δρομο με το S2R που εχεις...θα καβαλας το ενα και μετα θα καβαλας το αλλο και θα πρεπει το μυαλο σου να κανει ενα "κλικ" για να πας...ενω με τα τετραχρονα ειναι το ιδιο πραγμα...

Juohmaru!
04/07/2018, 08:44
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12361052/

Τζαμπα και εχεις και ροπουλα χαμηλα/μεσαια που παντα ειναι χρησιμη...δε χρειαζεται να εχεις τζουφιο/αδυναμο μηχανακι χαμηλα για να μαθεις να οδηγεις με φορα ειναι λιγο μυθος αυτο.

Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...

devil's animal
04/07/2018, 09:06
Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...



τις αναρτησεις τις αλλαζεις κυριως για την χρονικη αποδοση τους...
δλδ ολες οι αναρτησεις των ss ειναι επαρκεστατες για εναν μεσο οδηγο...ειδικα για καποιον που τωρα ξεκιναει το hobby "πιστα"...
αλλα αν θες να κανεις π.χ. 20 γυρους συνεχομενους οι μαμα αναρτησεις πιθανοτατα να χασουν την αποδοση τους στους τελευταιους 3-4 γυρους και αυτο να σε χαλασει...ειδικα αν δεν ειναι σερβαρισμενες ποτε και εχουν 20-30 χιλ χλμ στην καμπουρα τους...
απ'οσο θυμαμαι ολα τα 600αρια ss στις χρονολογιες ποι κοιτας εχουν πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις μπρος πισω...αρα εισαι μια χαρα...αν καποιο δεν εχει, καλο ειναι να βαλεις για να εχεις ολη την γκαμα των ρυθμισεων και να μπορεις να σεταρεις σωστα στο βαρος σου και στο οδηγικο σου στυλ...
αυτα οσον αφορα τις αναρτησεις...

οσον αφορα την δυναμη δεν παιζει τοσο ρολο...ενα λιγο πιο "γεματο" μοτερ στις μεσαιες οπως το 636 μπορει να σου φανει χρησιμο, αλλα δεν ειναι και πανακεια...
τι εννοω? με ενα δοντι μπροστα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα με τα υπολοιπα...αφου ουτως ή αλλιως δουλευεις αρκετα ψηλα στην πιστα....
αν θες το 'τελειο' ειναι το 675 καθοτι τρικυλινδρο...και γενικα πολυ καλο track bike...στημενο σωστα με αναρτησεις, φρενα και χαμηλο σχετικα βαρος...

εγω θα επικεντρωνομουν στον χωρο...το 636 του 05-06 εχει καμποσο χωρο και ειναι μπουγιοζικο γενικα με την ντεποζιταρα του και τα ολα του...θυμιζει 1000 και χωρας πολυ ευκολα...το r6 απο την αλλη ειναι πιο μινιμαλιστικα απο κατασκευης...
ολο το θεμα ειναι να σε βολεψει εργονομικα, κυριως, για να μην μπεις σε αλλαγες σε μαρσπιεδες, κλιπ ονς, γεμισμα - αδειασμα σελας, ζελατινες, κλπ...

εγω αν ειχα την δυνατοτητα οτι εβρισκα θα το εκανα ενα καλο test ride σε εθνικη για να δω στην κουμπωμενη θεση πως ειναι...δλδ στα >230 χλμ τεσταρισμα...αν δε, εχει και καποιες στροφες το τεστ για να δεις πως συμπεριφερεται ακομα καλυτερα...(μου ερχονται στο μυαλο οι ανοιχτες παρατεταμενες πριν μπεις Χαλκιδα...εκει δεν ρισκαρεις πολλα και βλεπεις πως ειναι οταν οι πηχεις των χεριων ερχονται οριζοντια με την ασφαλτο και ο κωλος παει τερμα πισω για να κρυφτεις πισω απο την ζελατινα)...

my 2 cents...

sniper
04/07/2018, 09:23
Αυτή ακριβώς τη "διαφορετική φιλοσοφία" του RS προσπαθώ να καταλάβω...
Ανέβηκα στατικά πάνω σε ένα που πωλείται (πανάκριβα) σε ένα μαγαζί στη Βουλιαγμένης... αυτό που μου κανε αίσθηση είναι το βάρος του ή μάλλον η έλλειψη του...
Σε συνδυασμό με ένα μοτέρ που έχει ωφέλιμη περιοχή 2000-3000 στροφών, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του πίνεις το αίμα και να μπαίνεις "με φόρα" στις στροφές για να είναι ανταγωνιστικό στην πίστα...
Αυτό εννοείς....;

Υ.Γ. Είναι νομίζω προφανές, από τις επιλογές που έθεσα στο αρχικό ποστ, ότι μου αρέσει κάτι διαφορετικό από ότι βλέπω συνήθως....
Όμως δεν είμαι δογματικός, αν πειστώ το R6 ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλω, θα ψάξω ένα καλό R6 (και θα το βάψω στα χρώματα της ducati :a22: )...

Σε πίστα δεν το έχω οδηγήσει. Είχα πάρει το τελευταίο για μια "βόλτα" όταν του έκανε δοκιμές το MotoTρίτη.
Χαμηλά δεν έχει δύναμη, ψηλά κρεμάει αλλά εκε που δίνει τις ροπές του είναι διάβολος.

Α, και φρένα τα γνωστά των 2Τ.

Εγώ δεν ξέρω, θα ψηνόμουν για ένα τέτοιο μόνο για τη πίστα. Για το δρόμο ούτε για αστείο.

ποπαϋ
04/07/2018, 09:44
είχα cbr 600rr 03-04 μοντέλο, ωραία θέση οδήγησης (σε τοποθετεί "πάνω" στο μηχανάκι και όχι "μέσα") καλός κινητήρα, κιβώτιο και σούπερ φρένα. δεν είχα θέμα με τις αναρτήσεις αλλά ήμουν ελαφρύς οπότε δεν άλλαξα ελατήρια.
το προτείνω αν βρείς κάτι καλό αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές σε σχέση με τα υπόλοιπα ss αντίστοιχων ετών.

με λ7 περίπου 3000€ εγώ θα σου πρότεινα zx6r 07 08 ή daytona 675, ποιο σύγχρονα απο αυτά που κοιτάς.

επίσης, για αρχάριους και μέτριους αναβάτες θα πρότεινα "εύκολα" μηχανάκια, αυτά δλδ που θα σε "παρουν απο το χεράκι και θα σε πάνε παρακάτω" σε χρόνους και όχι εκείνα που θα "παλεύεις" μαζί τους, τα δύσκολα, τα απόλυτα.
ένα "ευκολο" μηχανάκι γίνεται "απόλυτο" (όταν βέβαια έχεις βελτιωθεί και ξέρεις τι θέλεις απο την μηχανή σου και φυσικά έχεις ρίξει και χρήμα πάνω της), ενώ ένα "απόλυτο" δεν γινεται "ευκολο".

harris_x
04/07/2018, 09:59
Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;

το ότι είναι τάφος δεν είναι αρκετό;

sniper
04/07/2018, 10:14
το ότι είναι τάφος δεν είναι αρκετό;

Σόρρυ, δεν το ήξερα.

Blade, τι καβαλάς;

telegonos
04/07/2018, 10:38
Aprilia RS250

Ορθολογιστές


Σειρά μου λοιπόν.

Εκτός κι αν έχεις τρόπο να μπαίνεις πίστα σε ιδιωτική επίσκεψη ή με κανά κλάμπ παρόμοιας ιπποδύναμης, θα σου έλεγα να το ξεχάσεις. Η Ελλάδα δεν είναι μεγάλη Βρεττανία, να σηκώνει οικονομικά, trackdays αφιερωμένα σε μοντέλα ή κλάσεις μηχανών. Αυτό σημαίνει ότι στο ΓΕΝΙΚΟ trackday που θα μπεις, θα τρέχεις ανάμεσα σε Supersport 600ρια και 1000ρια. Με 57 άλογα τροχό (κι αυτά αν πετύχει καλά η αλλαγή να είσαι στην καλή περιοχή του μοτέρ), με το RS θα είσαι ένα μόνιμο εμπόδιο στις εξόδους των στροφών για τους άλλους. Πράγμα ΚΑΙ επικίνδυνο γιατί όταν είσαι εμπόδιο αργά ή γρήγορα κάποιος θα πέσει πάνω σου ΚΑΙ εκνευριστικό για εσένα, θα σε χαλάει.

Αν βρήσκεις trackdays όπου θα τρέχεις σε group με άλλα δίχρονα 250, τετράχρονα supersport 400 δεκαετίας 90, SV650 και ER650 και γενικά μηχανές της τάξεως των 60 τροχό, θα είσαι άρχοντας με το RS αλλά πολύ φοβάμαι ότι τέτοια δεν θα βρεις στην Ελλάδα.

Δεύτερος λόγος, στην πράξη, σε κάθε δεύτερο trackday θα έχεις γεννητούρια. Ή θα το ανοίγεις προληπτικά, για να δεις τι γίνεται, ώστε να μην έχεις γεννητούρια. Τα δίχρονα είναι υπερευαίσθητα στην παραμική αλλαγή συνθηκών, να χθες είχε λιγο υγρασία και είχε παραπάνω ψύξη το μοτέρ (και έσπασε), να σήμερα είχε ξηρασία και είχε πιο αραιό μίγμα (και έσπασε), να πήγε ένα θρομβάκι στην αντλία λαδιού (και έσπασε), να έκανε λίγο φάγωμα η φλαντζούλα και έφευγε το καυσαέριο από εκεί και δεν αεριζόταν συχρονισμένα ο κύλινδρος (και έσπασε), γενικά, μια ζωή στο λύσιμο θα είσαι. ΔΕΝ είναι δύσκολα τα λυσίματα στα δίχρονα, ούτε έχουν μεγάλα κόστη (αν τα προλάβεις), αλλά είναι ένας κάποιος κόπος, είσαι διαθετειμένος τον κάνεις; Μια φορά, το ''βάζω βενζίνη, αλλάζω λάδια-τακάκια-λάστιχα ΟΤΑΝ χρειάζονται, και πάω για trackday'' ΔΕΝ είναι το δίχρονο, θέλει περιποίηση.

sapila racing
04/07/2018, 10:44
Σειρά μου λοιπόν.

Εκτός κι αν έχεις τρόπο να μπαίνεις πίστα σε ιδιωτική επίσκεψη ή με κανά κλάμπ παρόμοιας ιπποδύναμης, θα σου έλεγα να το ξεχάσεις. Η Ελλάδα δεν είναι μεγάλη Βρεττανία, να σηκώνει οικονομικά, trackdays αφιερωμένα σε μοντέλα ή κλάσεις μηχανών. Αυτό σημαίνει ότι στο ΓΕΝΙΚΟ trackday που θα μπεις, θα τρέχεις ανάμεσα σε Supersport 600ρια και 1000ρια. Με 57 άλογα τροχό (κι αυτά αν πετύχει καλά η αλλαγή να είσαι στην καλή περιοχή του μοτέρ), με το RS θα είσαι ένα μόνιμο εμπόδιο στις εξόδους των στροφών για τους άλλους. Πράγμα ΚΑΙ επικίνδυνο γιατί όταν είσαι εμπόδιο αργά ή γρήγορα κάποιος θα πέσει πάνω σου ΚΑΙ εκνευριστικό για εσένα, θα σε χαλάει.

Αν βρήσκεις trackdays όπου θα τρέχεις σε group με άλλα δίχρονα 250, τετράχρονα supersport 400 δεκαετίας 90, SV650 και ER650 και γενικά μηχανές της τάξεως των 60 τροχό, θα είσαι άρχοντας με το RS αλλά πολύ φοβάμαι ότι τέτοια δεν θα βρεις στην Ελλάδα.

Δεύτερος λόγος, στην πράξη, σε κάθε δεύτερο trackday θα έχεις γεννητούρια. Ή θα το ανοίγεις προληπτικά, για να δεις τι γίνεται, ώστε να μην έχεις γεννητούρια. Τα δίχρονα είναι υπερευαίσθητα στην παραμική αλλαγή συνθηκών, να χθες είχε λιγο υγρασία και είχε παραπάνω ψύξη το μοτέρ (και έσπασε), να σήμερα είχε ξηρασία και είχε πιο αραιό μίγμα (και έσπασε), να πήγε ένα θρομβάκι στην αντλία λαδιού (και έσπασε), να έκανε λίγο φάγωμα η φλαντζούλα και έφευγε το καυσαέριο από εκεί και δεν αεριζόταν συχρονισμένα ο κύλινδρος (και έσπασε), γενικά, μια ζωή στο λύσιμο θα είσαι. ΔΕΝ είναι δύσκολα τα λυσίματα στα δίχρονα, ούτε έχουν μεγάλα κόστη (αν τα προλάβεις), αλλά είναι ένας κάποιος κόπος, είσαι διαθετειμένος τον κάνεις; Μια φορά, το ''βάζω βενζίνη, αλλάζω λάδια-τακάκια-λάστιχα ΟΤΑΝ χρειάζονται, και πάω για trackday'' ΔΕΝ είναι το δίχρονο, θέλει περιποίηση.

telegonos εισαι εκτός θέματος!

Tα άλογα στον τροχό δεν είναι πανάκεια, η αναλογία κιλών ανα ίππο παίζει ρόλο αλλά και η φόρα που μπορεί να κρατήσει στις στροφές.
Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει όχι μόνο δεν θα είναι road block για τα 600 SS αλλά θα τους κάνεις και πλάκες.
Ποιά ER και 400 δεκαετίας λές? :confused:

Γεννητούρια κάθε 2ο track day θα έχει μόνο αν το έχει παει πάνω από 80 ίππους, αν είναι πιο ήσυχο δεν είναι καθόλου έτσι.

sniper
04/07/2018, 10:46
telegonos εισαι εκτός θέματος!

Tα άλογα στον τροχό δεν είναι πανάκεια, η αναλογία κιλών ανα ίππο παίζει ρόλο αλλά και η φόρα που μπορεί να κρατήσει στις στροφές.
Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει όχι μόνο δεν θα είναι road block για τα 600 SS αλλά θα τους κάνεις και πλάκες.
Ποιά ER και 400 δεκαετίας λές? :confused:

Γεννητούρια κάθε 2ο track day θα έχει μόνο αν το έχει παει πάνω από 80 ίππους, αν είναι πιο ήσυχο δεν είναι καθόλου έτσι.

Ή μπορεί να θυμάται τα KR1 ή τα 2Τ των 80s...

Σίγουρα δεν είναι όπως ένα 4Τ 600ρι αλλά μάλλον υπερβάλει.

Bladerunner
04/07/2018, 11:39
Blade, τι καβαλάς;

Από SuperSport κατασκευής 2006 και πίσω μόνο το 675 μου φάνηκε πιο γρήγορο από το δικό μου. Το 636 δεν το υπολογίζω, δεν είναι ομολογκαρισμένο SuperSport.

To R6 του 2004-2005 όμως έχει πιο ελαφριά αίσθηση από το CBR. Καλά, το 675 παίζει σε δική του κατηγορία, τόσο πούπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους.

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, το καλύτερο μηχανάκι 2004-2006 είναι αυτό που θα βρεθεί στην καλύτερη κατάσταση για δεδομένα χρήματα...

sapila racing
04/07/2018, 11:43
Από SuperSport κατασκευής 2006 και πίσω μόνο το 675 μου φάνηκε πιο γρήγορο από το δικό μου. Το 636 δεν το υπολογίζω, δεν είναι ομολογκαρισμένο SuperSport.

To R6 του 2004-2005 όμως έχει πιο ελαφριά αίσθηση από το CBR. Καλά, το 675 παίζει σε δική του κατηγορία, τόσο πούπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους.

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, το καλύτερο μηχανάκι 2004-2006 είναι αυτό που θα βρεθεί στην καλύτερη κατάσταση για δεδομένα χρήματα...

To 675 που το έχω καβαλήσει ειναι πολύ κοφτερό, περισσότερο απο το το R6 μου, έχει και δύναμη σε μεγαλύτερη γκάμα στροφών και μου άρεσε πολύ.
Είναι όμως και ακριβότερα αυτα!

@ Juohmaru!
To δικό μας R6 το πήραμε έτοιμο με αναρτηση πίσω, cartridge εμπρός κλπ.
Δεν ξέρω πως είναι το μηχανάκι χωρίς αυτα!

chr1s_86
04/07/2018, 16:37
Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει ...

Άρη καλησπέρα, αυτό το όπως πρέπει ποιο είναι ακριβώς;

sapila racing
04/07/2018, 16:50
Άρη καλησπέρα, αυτό το όπως πρέπει ποιο είναι ακριβώς;

Δεν ξέρω!
Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες. :cry:

Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...
:evil:

Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.

https://www.youtube.com/watch?v=kJNxvBM3zcw&t=11s

Xlitos
04/07/2018, 17:14
Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...

-Καποια gsxr600 k6-k7 ειχαν ραγισει πλαισιο απο σουζες/πτωσεις κτλ
-Tα gsxr600κ4-κ5 θελουν οπωσδηποτε βελτιωση στα φρενα τους(τρομπα/δαγκανες) αρα θες εξτρα εξοδα...r6/cbr 03+ εχουν τα καλυτερα φρενα σου φτανουν....απο αναρτησεις οποιο και να παρεις θα θες λαδια/ελατηρια μπροστα + σερβις στην πισω αναρτηση(ή aftermarket κατευθειαν απο ebay) εκτος κι αν εχει φροντισει ο προηγουμενος

Για μενα να κοιταξεις ποιο εινα ισε καλυτερη κατασταση απο θεμα κινητηρα κτλ γιατι εν ετη 2018 τα ελαστικα ειναι τοσο καλα που θα ''κρυψουν'' καποιες απο τις αδυναμιες των παλιων ss...Οποτε παιρνεις το πιο οικονομικο ss που μπορεις και αργοτερα αν δεις οτι θες να μπεις πιο βαθια στα πραγματα το δινεις και παιρνεις ενα πιο ακριβο τουμπανακι 675/r6 08+ και εισαι τζετ.

Εγω στη θεση σου βεβαια θα πουλαγα το ducati και θα επαιρνα ενα commuter + ενα r6 2009 κανονικα με αδεια κυκλοφοριας....το παλιο track bike θα δυσκολευτεις να το διωξεις...το συγχρονο R6 θα φυγει αμεσως αν αργοτερα ψηθεις να παρεις 1000ss ή ξανα καποιο s2r

chr1s_86
04/07/2018, 17:45
Όντως φαίνεται ότι κουβαλάει μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στη στροφή όπως και το ότι μένει στο γκάζι όταν οι άλλοι το έχουν κλείσει στο τέλος της ευθείας.

Η ερώτηση μου προέκυψε μιας και πήραμε με ένα φίλο ένα RS125 για "εκπαιδευτικό". Οπότε όποιος έχει να δώσει καμιά συμβουλή για τα 2Τ και την οδήγηση στην πίστα καλοδεχούμενη.

Επίσης για να μην είμαι και εκτός θέματος του thread δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά στα κόστη όσον αφορά το θέμα λάστιχα; Εννοώ το λάστιχο που θα τρώει το εκάστοτε 600 και ένα 2T ?

Bowleno
04/07/2018, 17:45
Δεν ξέρω!
Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες. :cry:

Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...
:evil:

Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.

https://www.youtube.com/watch?v=kJNxvBM3zcw&t=11s

Ω, ρε τσαγιάσματα :tooth:

Juohmaru!
04/07/2018, 18:43
Μια ενδιαφέρουσα -και αρκετά ειλικρινής μου φαίνεται- αναφορά για το RS250 ως track-bike από το apriliaforum.com:

"I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.

It was an absolute blast to ride, but slowly it eventually became frustrating.

First, even though the top speed doesn't approach that of the general 600cc and bigger bikes, riding it is absolutely intense. You have to be in the right gear all the time, there's no big torque spread like the bigger bikes, you have power from 9000rpm to 11,200 and you use that in about 3 seconds. So you are constantly rowing the gearbox. Go into a corner a gear too high and you'll have no drive out the other side. Long sweeping left handers may require two or three gear changes as you accelerate through the corner, whereas, on a big Ducati, you could probably run that same corner in 3rd gear all the way through. This alone made me change to race shift pattern as I couldn't get my foot under the shifter to up shift in street shift pattern.

They brake incredibly well, so distance you lose on the straights, you can make a lot of that back up on the brakes. I found myself gong through more front tires that rear.

Your top speed is around 120-128mph depending upon your gearing, on long straights you feel very vulnerable traveling 30-50mph slower that the bigger bikes.

When I went out for a session, I would try and be first to pit out, that way only faster guys would catch and pass me and then disappear off into the distance. If I could get clean laps it was a terrific bike to ride, but that rarely happened. That's pretty much what lead to the frustration, I would catch guys, pass them, only to get eaten down the next straight and then spend the next half a lap trying to find a safe place to pass back and not really being able to ride the bike to it's full potential. There were many places I would have liked to have passed, but being as these were track days, I had to be (reasonably) courteous to other riders.

I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route.

My bike weighed 315lbs with a full tank of gas.

So it can be an extremely rewarding bike to ride, in the wrong situations it can also be frustrating.

Hope this helps..."

RaGe_Raptor
04/07/2018, 19:17
Δεν ξέρω!
Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες. :cry:

Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...
:evil:

Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.

https://www.youtube.com/watch?v=kJNxvBM3zcw&t=11s

Κα-τα-πλη-κτι-κο βίντεο!
Βέβαια, υποθέτω είναι σε γκρουπ αρχάριων(?) κρίνοντας από τη διαφορά στην είσοδο, μέσα και στην έξοδο κάθε στροφής κι από τύπους όπως ο παρακάτω
397450

teogtp
04/07/2018, 19:33
Εντάξει.....ο τύπος τους γλεντησε όλους.
:a23:
Μόνο αυτό δεν φώναζε (https://youtu.be/Ih6aaYLzph8)
:lol:

sapila racing
04/07/2018, 20:09
Μια ενδιαφέρουσα -και αρκετά ειλικρινής μου φαίνεται- αναφορά για το RS250 ως track-bike από το apriliaforum.com:

"I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.

It was an absolute blast to ride, but slowly it eventually became frustrating.

First, even though the top speed doesn't approach that of the general 600cc and bigger bikes, riding it is absolutely intense. You have to be in the right gear all the time, there's no big torque spread like the bigger bikes, you have power from 9000rpm to 11,200 and you use that in about 3 seconds. So you are constantly rowing the gearbox. Go into a corner a gear too high and you'll have no drive out the other side. Long sweeping left handers may require two or three gear changes as you accelerate through the corner, whereas, on a big Ducati, you could probably run that same corner in 3rd gear all the way through. This alone made me change to race shift pattern as I couldn't get my foot under the shifter to up shift in street shift pattern.

They brake incredibly well, so distance you lose on the straights, you can make a lot of that back up on the brakes. I found myself gong through more front tires that rear.

Your top speed is around 120-128mph depending upon your gearing, on long straights you feel very vulnerable traveling 30-50mph slower that the bigger bikes.

When I went out for a session, I would try and be first to pit out, that way only faster guys would catch and pass me and then disappear off into the distance. If I could get clean laps it was a terrific bike to ride, but that rarely happened. That's pretty much what lead to the frustration, I would catch guys, pass them, only to get eaten down the next straight and then spend the next half a lap trying to find a safe place to pass back and not really being able to ride the bike to it's full potential. There were many places I would have liked to have passed, but being as these were track days, I had to be (reasonably) courteous to other riders.

I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route.

My bike weighed 315lbs with a full tank of gas.

So it can be an extremely rewarding bike to ride, in the wrong situations it can also be frustrating.

Hope this helps..."

Πολύ κατατοπιστικό!! Οντως είναι πολύ σπαστικό να σε περνάνε στις ευθείες οι ίδιοι συνέχεια, το εχω πάθει με το Pantah.
Στην τελική μάλλον ακαδημαικα το συζητάμε, παρε ενα 600 που είναι και φτηνό κι εύκολο και χρειαζεται μόνο αναλώσιμα και μετά βλέπεις αναλόγως.

sapila racing
04/07/2018, 20:17
Όντως φαίνεται ότι κουβαλάει μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στη στροφή όπως και το ότι μένει στο γκάζι όταν οι άλλοι το έχουν κλείσει στο τέλος της ευθείας.

Η ερώτηση μου προέκυψε μιας και πήραμε με ένα φίλο ένα RS125 για "εκπαιδευτικό". Οπότε όποιος έχει να δώσει καμιά συμβουλή για τα 2Τ και την οδήγηση στην πίστα καλοδεχούμενη.

Επίσης για να μην είμαι και εκτός θέματος του thread δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά στα κόστη όσον αφορά το θέμα λάστιχα; Εννοώ το λάστιχο που θα τρώει το εκάστοτε 600 και ένα 2T ?

Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας! :beer:

sniper
05/07/2018, 09:27
Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας! :beer:

Εγώ δεν θα σκεφτόμουν καν να μπω με rs125 πίστα μαζί με μεσαία-μεγάλα 4Τ. Το άγχος και ο φόβος να σε εμβολίσουν ή να είσαι στις καλές γραμμές και να σκέφτεσαι τους πίσω σου στερεί την απόλαυση.

Juohmaru!
05/07/2018, 12:09
Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες. :cry:

Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...
:evil:



Αν μπορεί το RC390, είναι σίγουρο ότι μπορεί και με το παραπάνω το RS250, αν κρίνω από την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππο και καλής ποιότητας περιφερειακά...
Σίγουρα όμως θέλει τρόπο... :vroum:

Πάντως από το μέγεθος που έχει πάρει η συζήτηση γύρω από το διχρονάκι, φαίνεται ότι είναι κι άλλων ο κρυφός πόθος....



"I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.
..................................

I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route."

Οι "δίχρονοι" του φόρουμ (πχ FRAGISKOS ή kostask που ασχολούνται με τέτοιου είδους-εποχής μηχανές) τι θα έλεγαν πάνω στα θέματα αξιοπιστίας που έθεσε προηγουμένως ο telegonos; Και πόσο εύκολα και αξιόπιστα γίνεται υπερκυβισμός σε τέτοια μοτέρ όπως αναφέρει το ποστ από το apriliaforum (πχ. θυμαμαι το εντουράκι ΚΤΜ 125 φίλου που είχε γίνει 144cc και μετά 180(?) εύκολα...);

telegonos
05/07/2018, 12:22
Μην μπερδεύεσαι με αυτά που γράφουν για racing 250. Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το rs250. Καμία. Έχουν 90-100 άλογα τροχό, και 100 και κάτι κιλά βάρος. Το μοτέρ θέλει λύσιμο μετά από κάθε αγώνα. Είναι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ και τα οδηγούν οι ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ.

Το RS250 έχει μαμά ούτε 60 άλογα τροχό, και πάει καμιά 155 κιλά, είναι ένα πολύ γρήγορο μοτό για βόλτα στο Σούνιο, αλλά για πίστα, στην ελληνική πραγματικότητα πίστας που ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ, θα έχεις τα δυο προβλήματα που σου είπα.

Επίσης εκτός από το μοτό, κρίνε και από τον ευατό σου. Είσαι σε επίπεδο και χρόνους αγωνιζόμενου ή έστω ΠΟΛΥ γρήγορου τρακντεά; Μπορείς να το πας με τέρμα φόρα στις εισόδους και να γυρνάς π.χ. 1.07; Ε τότε μπορεί και να μην είσαι εμπόδιο για τους άλλους. Στην περίπτωση όμως που είσαι ο μέσος τρακντεάς, θα είσαι εμπόδιο, όπως στα είπα. Εσύ ξέρεις, εσύ κρίνε.

sniper
05/07/2018, 12:24
Αν μπορεί το RC390, είναι σίγουρο ότι μπορεί και με το παραπάνω το RS250, αν κρίνω από την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππο και καλής ποιότητας περιφερειακά...
Σίγουρα όμως θέλει τρόπο... :vroum:

Πάντως από το μέγεθος που έχει πάρει η συζήτηση γύρω από το διχρονάκι, φαίνεται ότι είναι κι άλλων ο κρυφός πόθος....




Οι "δίχρονοι" του φόρουμ (πχ FRAGISKOS ή kostask που ασχολούνται με τέτοιου είδους-εποχής μηχανές) τι θα έλεγαν πάνω στα θέματα αξιοπιστίας που έθεσε προηγουμένως ο telegonos; Και πόσο εύκολα και αξιόπιστα γίνεται υπερκυβισμός σε τέτοια μοτέρ όπως αναφέρει το ποστ από το apriliaforum (πχ. θυμαμαι το εντουράκι ΚΤΜ 125 φίλου που είχε γίνει 144cc και μετά 180(?) εύκολα...);

Η ερώτηση που πρέπει πρώτα να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου είναι τι θες με το να μπαίνεις πίστα.

Mariner
05/07/2018, 13:56
Αλέξανδρε, έθεσα το δίλλημα σου (το 2Τ δεν το έβαλα μέσα) σε έμπειρο φίλο που είχε και 600 SS και 749 και τιμούσε αρκετά τις πίστες με αυτά με καλούς χρόνους. Η απάντηση του ήταν αυτή:


Τα 600αράκι αγάπη μου, από τζαπάν είναι μια χαρά για να ξεκινήσει... Θα βρει εύκολα καλό, πιθανόν και με προίκα και αν δεν του βγει με την πίστα, θα το δώσει σχετικά εύκολα. Θα γράψει και ποιο εύκολα χρόνους αξιοπρεπής.
Το 749 γαμάει, αλλά θέλει πολύ φορά, καθώς είναι αρκετά άκαμπτο, που σημαίνει ότι μπορεί να απαγοητευτεί. Τα καλά, στημένα, με προίκα δλδ, δεν τα δίνουν εύκολα και σίγουρα δεν τα δίνουν φθηνά. Επίσης δεν τα πουλάς και εύκολα. Αν όμως του κάτσει η φάση με την πίστα, έχει απεριόριστες δυνατότητες.
Και κάτι ακόμα, η μετάβαση από τζαπάν 600 σε ευρωπαϊκό 2κυλινδρο είναι ποιο δύσκολη από το ανάποδο.

rainmike
05/07/2018, 20:37
Εντάξει.....ο τύπος τους γλεντησε όλους.
:a23:
Μόνο αυτό δεν φώναζε (https://youtu.be/Ih6aaYLzph8)
:lol:
Πάνω απόλα σεβασμός στους ποδηλάτες:a46:

kostaskk
07/07/2018, 21:02
η πιστα στα μεγαρα ειναι αρκετα μικρη. οταν στο 80% του γυρου πας με 80-140km/h δεν βλεπω γιατι ενα 2τ θα ειναι εμποδιο ή γιατι θα θες 130 αλογα και τελικες 250+
καποιες χρονιες ετρεχαν και στοκ ή σχεδον στοκ aprilia rs250 στους αγωνες μεγαρα, ψαξε να δεις χρονους και συγκρινε τους με αυτων των 600


το βαρος ειναι ο κυριος παραγοντας, και ενα rs με αφαιρεση του εξοπλισμου δρομου και πολυεστερικο μπορει να ειναι πολυ ποιο ελαφρυ απο 6004τ.
το κοστος αγορας μπορει να ειναι μικρο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144246
αναλογα τι παιρνεις.

για την συντηριση κατεβαζεις με ενα googleαρισμα το servise manual και βλεπεις τα παντα για το μηχανακι.
ο υπερκυβισμος γινεται στο εξωτερικο αλλα για ελληνικα δεδομενα καλητερα οχι.

Tedvj23
08/07/2018, 13:10
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=13709

Για το rs250 να ξέρεις υπάρχουν διαφορες μκ1 με μκ2...
Αν είσαι έστω και λιιιγο διχρονακιας και γουστάρεις να κάνεις την πλάκα σου και να το κρατήσεις μετά αν το βαρεθείς (στην πίστα..)πάρε το απριλιακι για μένα έχει και αξία για κάποιους και στο δρόμο όλο και κάποιος θα σε ρωτάει για το παιχνίδι αυτό ενώ με τα άλλα 2 που ανέφερες στο τίτλο δεν νομίζω...

Για τα άλλα 2 θα πω απλά ότι κάνουν για αυτό που θες να κάνεις...

Juohmaru!
08/07/2018, 21:15
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις - εμπειρίες που καταθέσατε!
Βάλατε τα πράγματα στη σωστή τους βάση και με βοηθήσατε να δω πιο ξεκάθαρα τις επιλογές μου...

Πράγματι κρυφός πόθος το διχρονάκι, θα ήθελα πολύ να το έχω στο γκαράζ μου... ;)
Όμως αν έχω δώσει ήδη 2000+ χιλιάρικα για την αγορά και τη μερική ανακατασκευή του και -για διάφορους λόγους- δεν μου κάτσει η πίστα με αυτό,
δυστυχώς δε θα μπορέσω (ή θέλω) να το δώσω και σίγουρα δε θα έχω άλλα 2-3 χιλιάρικα του χρόνου να επενδύσω σε ένα "νέο" trackbike...

Απ' την άλλη ένα 749s του 05-06 όπως το θέλω είναι δυσεύρετο και εκτός της οικονομικής (μου) πραγματικότητας επί του παρόντος... ίσως να ναι η επόμενη επιλογή... ποιος ξέρει??? :a8:


Έτσι θα παίξω μάλλον τη safe επιλογή... Με λίγα σχετικά χρήματα να βρω ένα αξιόμαχο japan ss600 για πίστα που θα μου προσφέρει άμεσα αυτό που θέλω, τη δυνατότητα δηλαδή να γράψω άφοβα χλμ στο "ρινγκ" και να εξελιχθώ σαν αναβάτης εκεί. Συν τω χρόνω, με την εμπειρία που θ' αποκτηθεί και αναλόγως των οικονομικών φυσικά, θα εξετάσω εκ νέου το "μετά"... :D


Σε αναζήτηση λοιπόν, κατά προτίμηση, Yamaha R6 ή Kawa ZX-636 από 2003 έως 2006... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!!!



Υ.Γ. Καλοδεχούμενες σχετικές προτάσεις - συμβουλές...

RaGe_Raptor
08/07/2018, 21:33
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις - εμπειρίες που καταθέσατε!
Βάλατε τα πράγματα στη σωστή τους βάση και με βοηθήσατε να δω πιο ξεκάθαρα τις επιλογές μου...

Πράγματι κρυφός πόθος το διχρονάκι, θα ήθελα πολύ να το έχω στο γκαράζ μου... ;)
Όμως αν έχω δώσει ήδη 2000+ χιλιάρικα για την αγορά και τη μερική ανακατασκευή του και -για διάφορους λόγους- δεν μου κάτσει η πίστα με αυτό,
δυστυχώς δε θα μπορέσω (ή θέλω) να το δώσω και σίγουρα δε θα έχω άλλα 2-3 χιλιάρικα του χρόνου να επενδύσω σε ένα "νέο" trackbike...

Απ' την άλλη ένα 749s του 05-06 όπως το θέλω είναι δυσεύρετο και εκτός της οικονομικής (μου) πραγματικότητας επί του παρόντος... ίσως να ναι η επόμενη επιλογή... ποιος ξέρει??? :a8:


Έτσι θα παίξω μάλλον τη safe επιλογή... Με λίγα σχετικά χρήματα να βρω ένα αξιόμαχο japan ss600 για πίστα που θα μου προσφέρει άμεσα αυτό που θέλω, τη δυνατότητα δηλαδή να γράψω άφοβα χλμ στο "ρινγκ" και να εξελιχθώ σαν αναβάτης εκεί. Συν τω χρόνω, με την εμπειρία που θ' αποκτηθεί και αναλόγως των οικονομικών φυσικά, θα εξετάσω εκ νέου το "μετά"... :D


Σε αναζήτηση λοιπόν, κατά προτίμηση, Yamaha R6 ή Kawa ZX-636 από 2003 έως 2006... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!!!



Υ.Γ. Καλοδεχούμενες σχετικές προτάσεις - συμβουλές...

όντως ο πιο safe δρόμος. μην αποκλείεις τα άλλα δύο γιαπωνεζάκια,μιλάμε για μηχανάκια σχεδόν 15ετίας,όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμής/κατάστασης. άλλωστε ένα μηχανάκι είναι τόσο καλό όσο ο αναβάτης που το καβαλάει ;)

bros400pgm
08/07/2018, 21:56
Εάν ψάχνεις 2κυλινδρο, δες και τα aprilia rsv στα 1000cc φυσικά. Πάνω κάτω, ίδια συμπεριφορά με τα Ducati σε πίστα.

Juohmaru!
09/07/2018, 07:21
Εάν ψάχνεις 2κυλινδρο, δες και τα aprilia rsv στα 1000cc φυσικά. Πάνω κάτω, ίδια συμπεριφορά με τα Ducati σε πίστα.

Καλό (ειδικά το Factory) αλλά βαρύ...
Η σειρά προτεραιότητας που έθεσα εξ' αρχής ήταν: βάρος/ευελιξία - αναρτήσεις/φρένα - ιπποδύναμη.
Πάω συνειδητά στα 600cc...

chr1s_86
09/07/2018, 21:41
Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας! :beer:


Αυτό που είδα αρχικά είναι ότι τα σημάδια για τα φρένα πήγαν πολύ πιο μετά, μαζεύει και λιγότερη ταχύτητα βέβαια, αλλά το σημαντικότερο ήταν να έχεις πάντα τη σωστή ταχύτητα στο κιβώτιο. Το εύρος λειτουργίας ήταν μεταξύ 9.000 και 11.000 περίπου, ίσως και πιο στενό, οπότε δεν σε παίρνει να έχεις λάθος σχέση στην έξοδο, απλά δεν πας πουθενά.

Από κόσμο ήταν σχεδόν άδεια η πίστα, το πολύ 10 μοτο σε κάθε group οπότε δεν είχαμε θέματα στην ευθεία, δυο-τρεις με περνούσαν γρήγορα από την αρχή της, τους άλλους τους πέρναγα πριν φτάσουμε εκεί (μπήκαμε αρχαρίων έτσι κι αλλιώς για να δούμε το μηχανάκι)

Τώρα χρειάζεται να μας πει κάποιος ποια είναι αυτή η περιβόητη φόρα, αν και φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ποια θεωρεί το μυαλό μας ασφαλή ταχύτητα στην είσοδο.. Βlade ?

(ΥΓ: πάω να ξαναδιαβάσω twist of the wrist...)

sapila racing
10/07/2018, 09:01
Αυτό που είδα αρχικά είναι ότι τα σημάδια για τα φρένα πήγαν πολύ πιο μετά, μαζεύει και λιγότερη ταχύτητα βέβαια, αλλά το σημαντικότερο ήταν να έχεις πάντα τη σωστή ταχύτητα στο κιβώτιο. Το εύρος λειτουργίας ήταν μεταξύ 9.000 και 11.000 περίπου, ίσως και πιο στενό, οπότε δεν σε παίρνει να έχεις λάθος σχέση στην έξοδο, απλά δεν πας πουθενά.

Από κόσμο ήταν σχεδόν άδεια η πίστα, το πολύ 10 μοτο σε κάθε group οπότε δεν είχαμε θέματα στην ευθεία, δυο-τρεις με περνούσαν γρήγορα από την αρχή της, τους άλλους τους πέρναγα πριν φτάσουμε εκεί (μπήκαμε αρχαρίων έτσι κι αλλιώς για να δούμε το μηχανάκι)

Τώρα χρειάζεται να μας πει κάποιος ποια είναι αυτή η περιβόητη φόρα, αν και φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ποια θεωρεί το μυαλό μας ασφαλή ταχύτητα στην είσοδο.. Βlade ?

(ΥΓ: πάω να ξαναδιαβάσω twist of the wrist...)

Πολύ ωραία! Η φόρα θα έρθει με την προπόνηση! :beer:

sniper
10/07/2018, 09:48
Πολύ ωραία! Η φόρα θα έρθει με την προπόνηση! :beer:

Δεν ξέρω για το 125 αλλά ένα ΤΖ250 αν το παλέψεις (και θα το παλέψεις σε μεταβαση απο 4Τ σε 2Τ) είναι ωραίο.


https://www.youtube.com/watch?v=KPmyEFZ_d30&t=577s

buckley
10/07/2018, 09:55
Δεν ξέρω για το 125 αλλά ένα ΤΖ250 αν το παλέψεις (και θα το παλέψεις σε μεταβαση απο 4Τ σε 2Τ) είναι ωραίο.


https://www.youtube.com/watch?v=KPmyEFZ_d30&t=577s

Καλά διαβάζω ,βγήκε από το στόμα σου καλή κουβέντα για ιστορικό μηχανάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ???????????????????

sniper
10/07/2018, 10:04
Καλά διαβάζω ,βγήκε από το στόμα σου καλή κουβέντα για ιστορικό μηχανάκι !!!!!!!!!!!!!!!!!!! ???????????????????

Δες ψαλίδι και πήγαινε στη γωνία της μάντρας σου να κλάψεις, Τάργκετ Ντιζάιν.

sapila racing
10/07/2018, 10:12
Δεν ξέρω για το 125 αλλά ένα ΤΖ250 αν το παλέψεις (και θα το παλέψεις σε μεταβαση απο 4Τ σε 2Τ) είναι ωραίο.



Aprilai RS125 η και το 250 σε σχέση με racing TZ250 απέχουν παρασάγγας όμως ε?
Παντως αν σε κάποιον δεν φτάνει και το TZ250, υπάρχει και το 350. :D

sniper
10/07/2018, 10:20
Aprilai RS125 η και το 250 σε σχέση με racing TZ250 απέχουν παρασάγγας όμως ε?
Παντως αν σε κάποιον δεν φτάνει και το TZ250, υπάρχει και το 350. :D

Προφανώς ρε Άρη και προφανέστατα δεν πρόκειται κανένας (για πολλούς κι ευνόητους λόγους) να βρει ΤΖ250 σε τέτοια κατάσταση και να μην δώσει ένα νεφρό για να το πάρει.

Είχα δει το βίντεο και σκέφτηκα να το βάλω να δουν όσοι θέλουν 2Τ πίστας πως δουλεύει. Δεν μπορείς ΦΥΣΙΚΑ να καταλάβεις τι γίνεται πάνω στο μηχανάκι, μόνο αν δεις την κίνηση καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις (και πολύ ορθά κι έξυπνα στα εσάκια το βάζει χωρίς γκάζι, αφου δεν είναι δικό του μηχανάκι :tooth: ).

Κάποτε στα Μέγαρα έμπαινε κι ένα RD500.... :cry:

buckley
10/07/2018, 10:20
Δες ψαλίδι και πήγαινε στη γωνία της μάντρας σου να κλάψεις, Τάργκετ Ντιζάιν.

Εντάξει παιδιά όλα καλά, συνήλθε ο Ντα βίντσι...

buckley
10/07/2018, 10:30
Aprilai RS125 η και το 250 σε σχέση με racing TZ250 απέχουν παρασάγγας όμως ε?
Παντως αν σε κάποιον δεν φτάνει και το TZ250, υπάρχει και το 350. :D

Άγνωστες λέξεις αυτές για τον Ντα βίντσι ,άσε πια τα ψαλίδια τους, χάλι μιλάμε...
Πάντως ρε αν βρισκόταν ένα τέτοιο έστω και το τελευταίο του 81 κάθε πότε θα πήγαινε η καρδιά σου να το ταλαιπωρείς στα Μέγαρα ?
Δε λέμε αν έβρισκες τα μοντέλα με τις ακτίνες...αξία ανεκτίμητη !

sniper
10/07/2018, 10:34
Άγνωστες λέξεις αυτές για τον Ντα βίντσι ,άσε πια τα ψαλίδια τους, χάλι μιλάμε...
Πάντως ρε αν βρισκόταν ένα τέτοιο έστω και το τελευταίο του 81 κάθε πότε θα πήγαινε η καρδιά σου να το ταλαιπωρείς στα Μέγαρα ?
Δε λέμε αν έβρισκες τα μοντέλα με τις ακτίνες...αξία ανεκτίμητη !

Σωστά, είναι μηχανάκι βόλτας :tooth: Συγκεντώσου.

Αυτό με τις ακτίνες δεν το συζητάμε, εδώ μιλάμε για μηχανές. Για τα ποδήλατα έχει άλλο θρεντ.

buckley
10/07/2018, 10:52
Σωστά, είναι μηχανάκι βόλτας :tooth: Συγκεντώσου.

Αυτό με τις ακτίνες δεν το συζητάμε, εδώ μιλάμε για μηχανές. Για τα ποδήλατα έχει άλλο θρεντ.

Ρε αχαίρευτε δε λέμε για τα μοντέλα με τα ταμπούρα ,άλλωστε σχεδόν όλα τα 350 με ακτίνες βγήκαν, οι ελαφρές ζάντες ήταν after market και μιλάμε για 72 αλογάκια πριν το 80.
Πάρε εδώ μια κουκλάρα πρώτη σειρά 73 που έφυγε μόνο 10000 $.

397709

To 79-80 από τα τελευταία από κάτω.

397710

Εννοείται ότι σταμάτησαν γιατί καταργήθηκε η κατηγορία τους στους αγώνες ,μέχρι εκεί πιστεύω να γνωρίζεις ρε...

sniper
10/07/2018, 10:58
Ρε αχαίρευτε δε λέμε για τα μοντέλα με τα ταμπούρα ,άλλωστε σχεδόν όλα τα 350 με ακτίνες βγήκαν, οι ελαφρές ζάντες ήταν after market και μιλάμε για 72 αλογάκια πριν το 80.
Πάρε εδώ μια κουκλάρα πρώτη σειρά 73 που έφυγε μόνο 10000 $.

397709

To 79-80 από τα τελευταία από κάτω.

397710

Εννοείται ότι σταμάτησαν γιατί καταργήθηκε η κατηγορία τους στους αγώνες ,μέχρι εκεί πιστεύω να γνωρίζεις ρε...

OK. 4T θα πάρει ο φίλος.

sniper
10/07/2018, 11:42
Tρόμος... Δεν ξέρουμε και ποιος το καβαλάει όμως....


https://www.youtube.com/watch?v=-lNsZv_aC3c

teogtp
10/07/2018, 12:03
Tρόμος... Δεν ξέρουμε και ποιος το καβαλάει όμως....


https://www.youtube.com/watch?v=-lNsZv_aC3c

Τι έκανε το παλικάρι!
Φήμες λένε ότι προσπέρασε και τον εαυτό του....
Απ'ότι βλέπω ωφελιμη περιοχή λειτουργίας περίπου 2000 στροφές.

sniper
10/07/2018, 12:09
Τι έκανε το παλικάρι!
Φήμες λένε ότι προσπέρασε και τον εαυτό του....
Απ'ότι βλέπω ωφελιμη περιοχή λειτουργίας περίπου 2000 στροφές.

Δες καλύτερα.

teogtp
10/07/2018, 12:18
Δες καλύτερα.

Έχασα κάτι;
Μπάλα πήγαινε ο μάστορας.

sniper
10/07/2018, 12:21
Έχασα κάτι;
Μπάλα πήγαινε ο μάστορας.

Στην εκκίνηση; ΟΚ

teogtp
10/07/2018, 12:24
Εννοείς το κλείσιμο και άνοιγμα το γκαζιού μέσα στην στροφή;

sniper
10/07/2018, 12:27
Εννοείς το κλείσιμο και άνοιγμα το γκαζιού μέσα στην στροφή;

Προφανώς.

Juohmaru!
28/07/2019, 15:56
Ένα χρόνο μετά... οικονομικοί λόγοι δεν επέτρεψαν ακόμη την αγορά trackbike, για την οποία δημιουργήθηκε το παρόν thread.
Όμως το πλάνο παραμένει και μέχρι να ψήσω ένα φίλο να το πάρουμε "συνεταιρικό", συμμετέχω σε trackdays με το S2R...

Με αφορμή μια πρόσφατη συζήτηση σε άλλο νήμα...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148223&page=4&p=3002488#post3002488
...το Daytona 675 θέτει και αυτό υποψηφιότητα για trackbike (οριακά μεν αφού ελάχιστα μηχανάκια -από αυτά που πουλιούνται- βρίσκονται εντός του μπάτζετ μου, απλά ευελπιστώ ότι η τιμή μπορεί να είναι περισσότερο διαπραγματεύσιμη λόγω μη εμπορικότητας του μοντέλου/εταιρείας).

Πρώτη ερώτηση για προβλήματα - σημεία που θέλουν προσοχή προς όσους είχαν το μηχανάκι (ειδικά το πρώτο μοντέλο 2006-2009).
Δεύτερη ερώτηση προς όσους το έχουν οδηγήσει σε πίστα (Μέγαρα ή Σέρρες), συν και πλην σε σχέση με τον ιαπωνικό ανταγωνισμό.
Τρίτη ερώτηση - προβληματισμός...
Στο car.gr αυτή τη στιγμή τα φθηνότερα Daytona 675 που πουλιούνται είναι 3 μηχανάκια που έχουν χρήση-εξοπλισμό πίστας.... γιατί αυτό; Φθορά;
Είπαμε παραπάνω ότι αξίζει η αγορά μηχανής με κάποιον aftermarket εξοπλισμό, όμως στην προκειμένη περίπτωση θα προτιμούσατε κάποιο από αυτά τα 3 μηχανάκια έναντι ενός πλήρως εργοστασιακού με "πολιτική" χρήση;

Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675

BLiTzER
28/07/2019, 16:04
Έχει και κάτριτς.

basilis_k6
28/07/2019, 16:15
Ένα χρόνο μετά... οικονομικοί λόγοι δεν επέτρεψαν ακόμη την αγορά trackbike, για την οποία δημιουργήθηκε το παρόν thread.
Όμως το πλάνο παραμένει και μέχρι να ψήσω ένα φίλο να το πάρουμε "συνεταιρικό", συμμετέχω σε trackdays με το S2R...

Με αφορμή μια πρόσφατη συζήτηση σε άλλο νήμα...
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148223&page=4&p=3002488#post3002488
...το Daytona 675 θέτει και αυτό υποψηφιότητα για trackbike (οριακά μεν αφού ελάχιστα μηχανάκια -από αυτά που πουλιούνται- βρίσκονται εντός του μπάτζετ μου, απλά ευελπιστώ ότι η τιμή μπορεί να είναι περισσότερο διαπραγματεύσιμη λόγω μη εμπορικότητας του μοντέλου/εταιρείας).

Πρώτη ερώτηση για προβλήματα - σημεία που θέλουν προσοχή προς όσους είχαν το μηχανάκι (ειδικά το πρώτο μοντέλο 2006-2009).
Δεύτερη ερώτηση προς όσους το έχουν οδηγήσει σε πίστα (Μέγαρα ή Σέρρες), συν και πλην σε σχέση με τον ιαπωνικό ανταγωνισμό.
Τρίτη ερώτηση - προβληματισμός...
Στο car.gr αυτή τη στιγμή τα φθηνότερα Daytona 675 που πουλιούνται είναι 3 μηχανάκια που έχουν χρήση-εξοπλισμό πίστας.... γιατί αυτό; Φθορά;
Είπαμε παραπάνω ότι αξίζει η αγορά μηχανής με κάποιον aftermarket εξοπλισμό, όμως στην προκειμένη περίπτωση θα προτιμούσατε κάποιο από αυτά τα 3 μηχανάκια έναντι ενός πλήρως εργοστασιακού με "πολιτική" χρήση;

Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675

τα πιστας δεν τα θέλει ο κόσμος γιατι πιστευει οτι ειναι ηδη χαλασμενα εξου και η τιμη.
δεν νομιζω οτι καποιος χομπιστας εχει κάποιο θεμα ειτε ειναι 3κ έιτε 4κ το μοτερ. διαφορές έχουν οδηγικά αλλα δεν ειναι υπερ η κατα. παντως το 675 ειναι τοπ για πιστα και σε αυτο συμφωνούσαν ακομη και οσοι δεν το ειχαν.
Αξιζει φυσικα εφοσον εσυ θα τα έβαζες ολα αυτα. ο ιδιοκτητης χανει πολλα λεφτα απο τα αξεσουαρ. εσυ τα κερδιζεις.

Το συγκεκριμένο ρωτα ποτε το πηρε. υποψιάζομαι οτι το αγόρασε απο κάποιον πολύ προσφατα (το θυμαμαι νομιζω σε αγγελία) και το δίνει ενα χιλιάρικο κάτω. μπορεί να κατω λαθος. ρωτα τι χρωμα ειναι το άλλο κουστούμι.

panos_zip
28/07/2019, 18:20
...
Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675

Το συγκεκριμένο με εξαίρεση το μονόδρομο, από aftermarket ειναι copy-paste με το δικο μου.
Ίδιες αναρτήσεις, εξάτμιση, εγκεφαλο, πλεξουδα, μαρσιπιε. Απλά εμένα είναι μοντέλο 2009. Το πρώτο μοντέλο ήταν 2006-2008.

Δεν εχω να πω κάτι αρνητικο για αυτά, μόνο ότι είναι σκετικα παλια. Δηλαδη η bitubo εχει προχωρησει στο επόμενο μοντέλο cartridge και γι αυτο δεν εχει ούτε το μανιουαλ που τους το ζήτησα. Βέβαια είναι πολύ κουλ ανθρώποι εκει και με βοηθησαν αρκετά.
Για τη συγκριση με τζαπαν δεν μπορώ να βοηθησω γιατι δεν είχα ποτε κάποιο. Καλύτερα θα ειναι να γραψει καποιος που να ειχε και αλλα μηχανακια ή να τα καβαλησε back to back.
Στα μεγαρα που έχω μπει, το δικο μου δεν εχει να ζηλεψει κάτι απο τα υπόλοιπα. Εγώ ειμαι αυτος που θελω πολύ προπόνηση και βελτίωση.

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμενο ειναι πάρα πολύ καιρό στο καρ σε διάφορες τιμές. Δεν ξερω γιατί αλλά πιστεύω οτι παιζει περισσότερο ρολο το οτι εχει βαμμενο πλαισιο ψαλιδι και υποπλαισιο, παρά το οτι ειναι τρακμπαικ. Είναι και το παλιότερο μοντέλο.
Επίσης το κοντέρ είναι αλλαγμένο με το επόμενο, οπότε τα χιλιομετρα που γραφει στο κοντερ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικότητα.

Juohmaru!
28/07/2019, 20:02
Έχει και κάτριτς.



Δεν εχω να πω κάτι αρνητικο για αυτά, μόνο ότι είναι σκετικα παλια. Δηλαδη η bitubo εχει προχωρησει στο επόμενο μοντέλο cartridge και γι αυτο δεν εχει ούτε το μανιουαλ που τους το ζήτησα. Βέβαια είναι πολύ κουλ ανθρώποι εκει και με βοηθησαν αρκετά.


Το Daytona από τη μάνα του είχε πλήρως ρυθμιζόμενες Kayaba, οι όποιες μάλιστα στα τεστ τις εποχής δούλευαν πολύ καλά. Γιατί κάποιος αντί για συντήρηση/revalving αυτών να προχωρήσει σε αλλάγη των cartridges? Για βελτίωση; Είναι τόσο καλύτερες οι Bitubo?

Juohmaru!
28/07/2019, 20:08
Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμενο ειναι πάρα πολύ καιρό στο καρ σε διάφορες τιμές. Δεν ξερω γιατί αλλά πιστεύω οτι παιζει περισσότερο ρολο το οτι εχει βαμμενο πλαισιο ψαλιδι και υποπλαισιο, παρά το οτι ειναι τρακμπαικ. Είναι και το παλιότερο μοντέλο.
Επίσης το κοντέρ είναι αλλαγμένο με το επόμενο, οπότε τα χιλιομετρα που γραφει στο κοντερ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικότητα.



Το συγκεκριμένο ρωτα ποτε το πηρε. υποψιάζομαι οτι το αγόρασε απο κάποιον πολύ προσφατα (το θυμαμαι νομιζω σε αγγελία) και το δίνει ενα χιλιάρικο κάτω. μπορεί να κατω λαθος. ρωτα τι χρωμα ειναι το άλλο κουστούμι.

Δεν έχω θέμα με τη χρήση πίστας ούτε με τα χιλιόμετρα, αρκεί να είναι ένα καθαρό μηχανάκι.
Το γεγονός ότι (ξανα)πουλιέται για αρκετό καιρό ή το οτι έχει βαμμένο πλαίσιο, μπορεί να κρύβει μια άσχημη πτώση/τρακο...;

panos_zip
28/07/2019, 20:15
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο 675. Το ειχα παρει με το κιτ, οπότε δεν το έχω οδηγήσει καθόλου με τα μαμα. Δεν το είχα σαν προτεραιότητα όταν εψαχνα για μοτό τότε. Απλά προέκυψε.
Ωστόσο, απο το ιντερνετ διαβάζω διάφορους αγωνιζόμενος ή χομπίστες που λένε ότι ειναι μεγάλη η διαφορά και το βλέπω πολύ λογικό.

basilis_k6
28/07/2019, 21:15
Το Daytona από τη μάνα του είχε πλήρως ρυθμιζόμενες Kayaba, οι όποιες μάλιστα στα τεστ τις εποχής δούλευαν πολύ καλά. Γιατί κάποιος αντί για συντήρηση/revalving αυτών να προχωρήσει σε αλλάγη των cartridges? Για βελτίωση; Είναι τόσο καλύτερες οι Bitubo?

στα δικά μου χέρια οι μαμα ήταν πολύ μια χαρα. δεν νομίζω οτι θα χρειαστώ ποτε κάτι καλυτερο αλλα αυτο εξαρτάτε απο τον αναβάτη.