PDA

View Full Version : Ρίξε φως...



RaGe_Raptor
03/07/2018, 09:45
Ποια λάμπα?
Θέλω να βελτιωθεί το φως του GSX-R.
Πριν μερικά χρόνια είχα πληρώσει κάνα 40άρι ένα ζευγάρι ΛΆΜΠΕΣ (PHILIPS iirc) για το αυτοκίνητο οι οποίες, αφ'ενός δεν έκαναν διαφορά, κι αφ' ετέρου κάηκαν σχεδόν μαζί σε σύντομο χρονικό διάστημα (κανα χρόνο, Άντε ενάμιση)
Φυσικά αποκλείονται καγκουρο-ξένον.

harris_x
03/07/2018, 10:04
Ποια λάμπα?
Θέλω να βελτιωθεί το φως του GSX-R.
Πριν μερικά χρόνια είχα πληρώσει κάνα 40άρι ένα ζευγάρι ΛΆΜΠΕΣ (PHILIPS iirc) για το αυτοκίνητο οι οποίες, αφ'ενός δεν έκαναν διαφορά, κι αφ' ετέρου κάηκαν σχεδόν μαζί σε σύντομο χρονικό διάστημα (κανα χρόνο, Άντε ενάμιση)
Φυσικά αποκλείονται καγκουρο-ξένον.
έλα πες, βρήκες δικαιολογία που είσαι αργός (και) το βράδυ.... και καλά φταίν' τα φώτα... :a22:

RaGe_Raptor
03/07/2018, 10:11
έλα πες, βρήκες δικαιολογία που είσαι αργός (και) το βράδυ.... και καλά φταίν' τα φώτα... :a22:
Πηγαίνω αργά, φθάνω γρήγορα το μοτό μου :D

Θέλω καλά φώτα για ENDURANCE racing κιετς :lol:

DoctoR_k6
03/07/2018, 10:17
Osram X-Racer ή Philips X-treme vision 130 ή Philips Racing vision.

Εγω στο Κ εχω μια της Osram κανα 4-5αρι χρονια...
Καμια σχεση με το μαμα.

EDIT: Να τονισω ομως πως ενα Κ6 (ξαδερφου) με Xenon ειχε απειρως δυνατοτερο/καλυτερο φως. Just saying...

RaGe_Raptor
03/07/2018, 10:27
Osram X-Racer ή Philips X-treme vision 130 ή Philips Racing vision.

Εγω στο Κ εχω μια της Osram κανα 4-5αρι χρονια...
Καμια σχεση με το μαμα.

EDIT: Να τονισω ομως πως ενα Κ6 (ξαδερφου) με Xenon ειχε απειρως δυνατοτερο/καλυτερο φως. Just saying...

Θενκς

Φαντάζομαι όχι με κινεζοξένον, είδα και κάποιες Philips με Xenon effect ξερωγώ....

DoctoR_k6
03/07/2018, 10:37
Θενκς

Φαντάζομαι όχι με κινεζοξένον, είδα και κάποιες Philips με Xenon effect ξερωγώ....

Να σου πω την αληθεια μου δεν θυμαμαι...αλλα σκοτωνε.
Εγω λογω κολληματος δεν εβαλα εδω κ τοσα χρονια...

Αν θες να προμηθευτεις xenon η να μιλησεις με καποιον σχετικα πες μου να σου στειλω πμ (μην κανουμε κ διαφημιση) ενα μαγαζι που ασχολειται με αυτα αποκλειστηκα κ εχω ακουσει τα καλυτερα.

alex14
03/07/2018, 10:51
PIAA κοιταξες ; Αλλα η τιμες τσουζουν λιγο.

George_Sp
03/07/2018, 11:36
ανάλογα το είδος του φαναριού και τη χρήση που θες (πόλη ή επαρχιακούς βραδινές) θα είναι και η αλλαγή.

πάμε για αρχή με μια φωτό του gsx-r στα μούτρα και το τύπο λάμπας.
νομίζω στη μεγάλη έχει προτζέκτορα και στη μικρή συμβατικό κάτοπτρο;

RaGe_Raptor
03/07/2018, 11:40
ανάλογα το είδος του φαναριού και τη χρήση που θες (πόλη ή επαρχιακούς βραδινές) θα είναι και η αλλαγή.

πάμε για αρχή με μια φωτό του gsx-r στα μούτρα και το τύπο λάμπας.
νομίζω στη μεγάλη έχει προτζέκτορα και στη μικρή συμβατικό κάτοπτρο;
Βράδυ σε επαρχιακούς.
Συμβατικό κάτοπτρο και στις 2 το Κ5-Κ6 1000. Με ενδιαφέρει η μικρή σκάλα (Νομίζω Η7), η μεγάλη είναι οκ.

harris_x
03/07/2018, 11:45
Πηγαίνω αργά, φθάνω γρήγορα το μοτό μου :D
έτσι για να μη νομίζουν μερικοί-μερικοί ότι πάμε μαλλιά επειδή έχουμε μια φωτογραφία στο avatar κάποιου απο τΑ ιντερνετΣ....

btw το δικό μου είναι "αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω"

:smokin:

DoctoR_k6
03/07/2018, 11:48
Βράδυ σε επαρχιακούς.

:eek::nono:

H7 & HB3 (μεγαλη) φοραμε...

Βαλε μια λαμπιτσα αφτερ κ θα δεις αρκετη διαφορα αλλιως βαλε καλο xenon.

George_Sp
03/07/2018, 11:50
Βράδυ σε επαρχιακούς.
Συμβατικό κάτοπτρο και στις 2 το Κ5-Κ6 1000. Με ενδιαφέρει η μικρή σκάλα (Νομίζω Η7), η μεγάλη είναι οκ.

Τα LED αυτή τη στιγμή έχουν μεν εξελιχθεί πολύ αλλά σε συνθήκες βροχής, ομίχλης, δεν έχουν την απόδοση της δέσμης της συμβατικής λάμπας πυρακτώσεως, έχουν μεν περισσότερη ένταση αλλά δημιουργούν κάτι σαν γυαλάδα-θαμπάδα και ενώ φαίνεται οτι έχεις πιο μεγάλη και δυνατή δέσμη, κάνει ένα περίεργο εφέ.
στις υπόλοιπες κανονικές συνθήκες κάνει σαφέστατα καλύτερη δουλειά και με μεγάλη διαφορά.

αν δε πρόκειται να πας σε βρόχινες συνθήκες με υγρασία ομίχλη στις διαδρομές σου πας καρφί για LED.
αν είσαι εξοικοιωμένος με αγορές μέσω ίντερνετ οκ, αλλιώς πας μια βόλτα εδώ στο Ζήση που φέρνει πολύ ποιοτικές LED και κάνεις μια δοκιμή
https://www.facebook.com/lightshotgreece/

RaGe_Raptor
03/07/2018, 11:51
έτσι για να μη νομίζουν μερικοί-μερικοί ότι πάμε μαλλιά επειδή έχουμε μια φωτογραφία στο avatar κάποιου απο τΑ ιντερνετΣ....

btw το δικό μου είναι "αργά βαδίζω, ζωή κερδίζω"

:smokin:

Και το δικό σου καλό είναι :D

BTW ,Σέρρες Κ10?

RaGe_Raptor
03/07/2018, 11:54
Τα LED αυτή τη στιγμή έχουν μεν εξελιχθεί πολύ αλλά σε συνθήκες βροχής, ομίχλης, δεν έχουν την απόδοση της δέσμης της συμβατικής λάμπας πυρακτώσεως, έχουν μεν περισσότερη ένταση αλλά δημιουργούν κάτι σαν γυαλάδα-θαμπάδα και ενώ φαίνεται οτι έχεις πιο μεγάλη και δυνατή δέσμη, κάνει ένα περίεργο εφέ.
στις υπόλοιπες κανονικές συνθήκες κάνει σαφέστατα καλύτερη δουλειά και με μεγάλη διαφορά.

αν δε πρόκειται να πας σε βρόχινες συνθήκες με υγρασία ομίχλη στις διαδρομές σου πας καρφί για LED.
αν είσαι εξοικοιωμένος με αγορές μέσω ίντερνετ οκ, αλλιώς πας μια βόλτα εδώ στο Ζήση που φέρνει πολύ ποιοτικές LED και κάνεις μια δοκιμή
https://www.facebook.com/lightshotgreece/

Όχι,σε βροχές - ομίχλες πάω με αυτοκίνητο :D
Δεν το βγάζω ούτε με υγρασία, διάολε! :lol:
Θενκς

RaGe_Raptor
03/07/2018, 11:56
:eek::nono:

H7 & HB3 (μεγαλη) φοραμε...

Βαλε μια λαμπιτσα αφτερ κ θα δεις αρκετη διαφορα αλλιως βαλε καλο xenon.

Γιατί όχι ρε Ντοκ βράδυ σε επαρχιακούς? Στο χωριό μ' θέλω να φτάσω με ασφάλεια, όχι να σπάσω ρεκόρ! :bawl:

DoctoR_k6
03/07/2018, 11:59
Γιατί όχι ρε Ντοκ βράδυ σε επαρχιακούς? Στο χωριό μ' θέλω να φτάσω με ασφάλεια, όχι να σπάσω ρεκόρ! :bawl:

Αν ειναι να πας μεχρι το χωριο οκ...ελεγα μηπως θες road racing κ λοιπες αηδιες... :lol:

Παντως οτι κ να βαλεις αν δεν κλεινει το λαστιχο πισω απο την λαμπα δεν αξιζει.

ΥΓ Σεπτεμβρη που θα ανεβω Ξανθη να σου φερω μια που εχω spare αν δεν βιαζεσαι. :lol:

RaGe_Raptor
03/07/2018, 12:03
Αν ειναι να πας μεχρι το χωριο οκ...ελεγα μηπως θες road racing κ λοιπες αηδιες... :lol:

Παντως οτι κ να βαλεις αν δεν κλεινει το λαστιχο πισω απο την λαμπα δεν αξιζει.

Όχι ρε φίλε! Ούτε καν με το φως του ήλιου... Μόνο στα έρημα βουνά το σφίγγουμε λίιιιιγο, όσο πατάει η γάτα.

Αν δεν στεγανοποιείται, δεν μπαίνει. Απλά. Υπάρχει, όμως, τέτοια περίπτωση με Η7 λάμπα?

George_Sp
03/07/2018, 12:05
Όχι ρε φίλε! Ούτε καν με το φως του ήλιου... Μόνο στα έρημα βουνά το σφίγγουμε λίιιιιγο, όσο πατάει η γάτα.

Αν δεν στεγανοποιείται, δεν μπαίνει. Απλά. Υπάρχει, όμως, τέτοια περίπτωση με Η7 λάμπα?

υπάρχουν τάπες στεγανοποίησης για LED. Αν δεις όμως όλες οι τάπες έχουν και τρύπες να αναπνέουν. ;)

DoctoR_k6
03/07/2018, 12:06
Όχι ρε φίλε! Ούτε καν με το φως του ήλιου... Μόνο στα έρημα βουνά το σφίγγουμε λίιιιιγο, όσο πατάει η γάτα.

Αν δεν στεγανοποιείται, δεν μπαίνει. Απλά. Υπάρχει, όμως, τέτοια περίπτωση με Η7 λάμπα?

Με Η7 οχι...για LED δεν ξερω.
Εχω την εντυπωση οτι εξεχει παραπανω κ δεν μπορει να μπει.

Γι αυτο ΣΕ λεω βαλε για αρχη μια H7 κ πιστεψε με εχει διαφορα.
Τοσα χρονια ταξιδια βραδια/βολτες κ δεν ειχα θεμα (Κ με σκουρα ζελατινα).

RaGe_Raptor
03/07/2018, 12:08
υπάρχουν τάπες στεγανοποίησης για LED. Αν δεις όμως όλες οι τάπες έχουν και τρύπες να αναπνέουν. ;)

Λόγω θερμοκρασιών, ασούμε?

George_Sp
03/07/2018, 12:11
Λόγω θερμοκρασιών, ασούμε?

τα LED ζεσταίνονται λιγότερο στο μπροστά μέρος του φαναριού αλλά ανάλογα την κατασκευή τους έχουν είτε ανεμιστήρα και ψύκτρα στην πίσω μεριά ή βεντάλια μεταλλική για απαγωγή θερμότητας.
οι τρύπες είναι για να μην εγκλωβίζεται υγρασία εσωτερικά. όταν αναπνέει σωστά δε θαμπώνει το φανάρι.

DoctoR_k6
03/07/2018, 12:21
Αν θυμαμαι καλα δεν εχει τρυπες το καλυμμα της λαμπας.

George_Sp
03/07/2018, 12:27
Αν θυμαμαι καλα δεν εχει τρυπες το καλυμμα της λαμπας.

τσεκαρε εδώ για να δεις τις τρύπες που αναφέρομαι.Από το εργοστάσιο τις βάζουν να κοιτάνε την κάτω μεριά αν παγιδευτεί υγρασία να στραγγίξει.
https://www.xbhp.com/talkies/superbike-imports/39598-something-mean-something-green-my-kawasaki-ninja-650-a-post1344018.html#post1344018

DoctoR_k6
03/07/2018, 12:44
τσεκαρε εδώ για να δεις τις τρύπες που αναφέρομαι.Από το εργοστάσιο τις βάζουν να κοιτάνε την κάτω μεριά αν παγιδευτεί υγρασία να στραγγίξει.
https://www.xbhp.com/talkies/superbike-imports/39598-something-mean-something-green-my-kawasaki-ninja-650-a-post1344018.html#post1344018

Δεν ξερω για το kawa...Εγω μιλαω καθαρα για το Κ5-6.
Θα το κοιταξω να δω αλλα νομιζω πως δεν εχει τρυπες.

George_Sp
03/07/2018, 12:48
Δεν ξερω για το kawa...Εγω μιλαω καθαρα για το Κ5-6.
Θα το κοιταξω να δω αλλα νομιζω πως δεν εχει τρυπες.

ίσως τότε να έχουν τρύπες αερισμού επάνω στο φανάρι στη πλάτη σε κάποιο σημείο.

RaGe_Raptor
03/07/2018, 12:49
Δεν ξερω για το kawa...Εγω μιλαω καθαρα για το Κ5-6.
Θα το κοιταξω να δω αλλα νομιζω πως δεν εχει τρυπες.

Το λάστιχο δεν έχει άλλα νομίζω ότι στο σώμα του φωτιστικού υπάρχουν τρύπες

DoctoR_k6
03/07/2018, 12:52
Το λάστιχο δεν έχει άλλα νομίζω ότι στο σώμα του φωτιστικού υπάρχουν τρύπες

Για το λαστιχο λεω κ εγω.
Που να θυμασαι τωρα...μια λαμπα εχει καψει το καημενο στα 12 χρονια...δεν τα ξερουμε αυτα. :lol:

PortisHead
03/07/2018, 13:09
Η διαφορά όπως θα δεις ειναι χαοτική.
Τα φοράω κοντα 10 χρονια 2008-2018 (1 φορα αλλαξα λαμπα)
και ΠΟΤΕ δεν εχω στραβωσει κανεναν (τουλαχιστον δεν με εχουν βρισει)....
και με γνωστους δοκιμη σε αυτοκινητα...ΔΕΝ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ.
Ισως να ειναι ΟΚ το κατοπτρο του Bandit και να μην ενοχλει...τι να πω




Ειναι gif....


Δεν ξερω αν παιζει μεσα στο forum




http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Bandit_Lights_Animation.gif

o_gavros
03/07/2018, 14:03
Η διαφορά όπως θα δεις ειναι χαοτική.
Τα φοράω κοντα 10 χρονια 2008-2018 (1 φορα αλλαξα λαμπα)
και ΠΟΤΕ δεν εχω στραβωσει κανεναν (τουλαχιστον δεν με εχουν βρισει)....
και με γνωστους δοκιμη σε αυτοκινητα...ΔΕΝ ΣΤΡΑΒΩΝΟΥΝ.
Ισως να ειναι ΟΚ το κατοπτρο του Bandit και να μην ενοχλει...τι να πω




Ειναι gif....


Δεν ξερω αν παιζει μεσα στο forum




http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Bandit_Lights_Animation.gif

:eek::eek: είναι όντως τοσο χαοτική η διαφορά;;;

RaGe_Raptor
03/07/2018, 14:06
Για το λαστιχο λεω κ εγω.
Που να θυμασαι τωρα...μια λαμπα εχει καψει το καημενο στα 12 χρονια...δεν τα ξερουμε αυτα. :lol:

Η δικιά μου δεν κάηκε ακόμα, αλλά εγώ έχω και λίγα χλμ, ακόμα. :D

RaGe_Raptor
03/07/2018, 14:07
:eek::eek: είναι όντως τοσο χαοτική η διαφορά;;;

Και το σημαντικότερο, μπορεί να περιοριστεί η δέσμη σε όλα τα μηχανάκια με κάτοπτρο κι όχι προτζέκτορα?

BLiTzER
03/07/2018, 14:10
:eek::eek: είναι όντως τοσο χαοτική η διαφορά;;;

Ναι, είναι τόσο. Όσο και το χριστοπαναγιλίκι που πέφτει από όποιον πλησιάζει.

o_gavros
03/07/2018, 14:13
Και το σημαντικότερο, μπορεί να περιοριστεί η δέσμη σε όλα τα μηχανάκια με κάτοπτρο κι όχι προτζέκτορα?
ναι σωστά.
Αν και δε το βλέπω.

Ναι, είναι τόσο. Όσο και το χριστοπαναγιλίκι που πέφτει από όποιον πλησιάζει.

ρε Μegatroll ο άνθρωπος το έγραψε ξεκάθαρα ότι 10 χρόνια τώρα δεν τα εχει αντιμετωπίσει αυτά.

RaGe_Raptor
03/07/2018, 14:15
ναι σωστά.
Αν και δε το βλέπω.


ρε Μegatroll ο άνθρωπος το έγραψε ξεκάθαρα ότι 10 χρόνια τώρα δεν τα εχει αντιμετωπίσει αυτά.

Μήπως γυρνάνε να του τα ψάλουν κι απλώς δεν τον προλαβαίνουν? :D

o_gavros
03/07/2018, 14:18
του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ :p

BLiTzER
03/07/2018, 14:19
ρε Μegatroll ο άνθρωπος το έγραψε ξεκάθαρα ότι 10 χρόνια τώρα δεν τα εχει αντιμετωπίσει αυτά.

Δεν το βλέπεις ότι δεν υπάρχει δέσμη και απλά είναι παντού; Εσύ κάθεσαι να ασχοληθείς με τον καθένα που σε τυφλώνει; Αυτό δε σημαίνει ότι δε σε τυφλώνει. :p

o_gavros
03/07/2018, 14:23
προφανώς και άμα με τυφλώνει πέφτει αγιαστούρα,μη λέμε τα αυτονόητα :D

George_Sp
03/07/2018, 14:39
ανάλογα τον τύπο του καθρέφτη υπάρχει και LED που στοχεύει σωστά και LED που με λάθος τοποθέτηση τυφλώνει παντού και πάντα.

δε σημαίνει οτι ένα συγκεκριμένο LED που κάνει στο GSX-R κάτοπτρο θα κάνει και σε άλλη μηχανή.

η ένταση σε lumen είναι πλέον 2x-3x από τις κλασσικές αλογόνου.

Προσοχή μόνο σε συνθήκες ομίχλης-βροχής-υγρασίας στο δρόμο. το led δημιουργεί μια γυαλάδα-θαμπάδα που δημιουργεί θέμα σε ορισμένους και μπορεί να γίνει αρκετά ενοχλητικό.

RaGe_Raptor
03/07/2018, 14:54
ανάλογα τον τύπο του καθρέφτη υπάρχει και LED που στοχεύει σωστά και LED που με λάθος τοποθέτηση τυφλώνει παντού και πάντα.

δε σημαίνει οτι ένα συγκεκριμένο LED που κάνει στο GSX-R κάτοπτρο θα κάνει και σε άλλη μηχανή.

η ένταση σε lumen είναι πλέον 2x-3x από τις κλασσικές αλογόνου.

Προσοχή μόνο σε συνθήκες ομίχλης-βροχής-υγρασίας στο δρόμο. το led δημιουργεί μια γυαλάδα-θαμπάδα που δημιουργεί θέμα σε ορισμένους και μπορεί να γίνει αρκετά ενοχλητικό.

Άραγε υπάρχει αυτό το θέμα με τα led φώτα σε μηχανάκια που τα φοράνε από το εργοστάσιο, όπως πχ στο GSX-R 1000 L7?

PortisHead
03/07/2018, 15:01
Δεν ξερω για τα καινουργια τα μηχανακια τι φωτα έχουν και τι τεχνολογιες,
αλλα για τα 10ετιας τουλαχιστον σαν το δικο μου
με τα μαμα φωτα....
και νυχτα.....
αν θες να βλεπεις που πας και να προλαβαινεις τις αλλαγες του δρομου.....
80-100 χλμ εινα η max ταχυτητα.
Απλα ειναι τραγικό ενα μηχανακι που πιανει τα 200...να εχει φωτα παπιου.....6βολτου.

RaGe_Raptor
03/07/2018, 15:02
PIAA κοιταξες ; Αλλα η τιμες τσουζουν λιγο.

Αν μπορούσα, θα είχα πολυεστερικό με piaa projectors (όπως αυτούς που εχουν τα endurance)

George_Sp
03/07/2018, 15:12
Άραγε υπάρχει αυτό το θέμα με τα led φώτα σε μηχανάκια που τα φοράνε από το εργοστάσιο, όπως πχ στο GSX-R 1000 L7?

Προσωπικά δεν έχω δει από κοντά ακόμα εργοστασιακό LED λαμπτήρα. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι η Philips και η OSRAM στα LED τους χρησιμοποιούν ένα ειδικό κάλυμμα-μεμβράνη πάνω από το LED
η Philips π.χ. τα ονομάζει Luxeon και χαρακτηρίζονται από τη μεμβράνη που επιτρέπει διάχυση σε 150μοίρες πριν την εστίαση από το κάτοπτρο.

Αυτή η τεχνολογία βοηθά να υπάρχει πιο ομοιόμορφη διασπορά χωρίς να τυφλώνει.
https://www.lumileds.com/uploads/497/7-TC-Low-beam-pdf