PDA

View Full Version : Διαρροή λαδιών



Qvixot
04/07/2018, 14:28
Καλησπέρα.. πρόκειται να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι jialing 125cc το οποίο στα λεφτά που θα το πάρω δεν μπορώ να ζητάω κ πολλά... Το θέμα είναι ότι μου είπε ο πωλητής ότι μετά από κάποια ώρα αφού το τρέξω και κάνω στάση στάζει 2-3 σταγόνες λάδι από το μοτέρ απο κάτω....Τι μπορεί να είναι?
Το μηχανάκι θα το εχω στα χέρια μου από αύριο. Ευχαριστω

MAIK72
04/07/2018, 15:07
??? Tην ημέρα? ΤΗν ώρα? Να μην το πάρεις έστω και για μισή σταγόνα τον μήνα. 'Η έστω να το μαζέψει

toyar
04/07/2018, 15:12
το καλυτερο σεναριο ειναι κλωτσημενη ταπα το οποιο δεν ειναι και πολυ καλο

BLiTzER
04/07/2018, 15:21
Το ότι του το είπε ο πωλητής, πάντως, δείχνει ότι ούτε ο ίδιος έχει ιδέα πόσο σοβαρό είναι. :lol:

Qvixot
04/07/2018, 15:47
Πόσο μπορεί να πάει το κόστος επισκευής? Ή τι μπορεί να είναι ακριβως? Διαβασα στο ιντερνετ απο αλλους οτι μπορει να φταιει η βιδα και να εχει διαρροή απο εκει..Αύριο το πρωί πρίν τη μεταβίβαση του ζήτησα να το πάμε σε ένα μηχανικό να το δει..

sniper
04/07/2018, 15:49
Πόσο μπορεί να πάει το κόστος επισκευής? Ή τι μπορεί να είναι ακριβως? Διαβασα στο ιντερνετ απο αλλους οτι μπορει να φταιει η βιδα και να εχει διαρροή απο εκει..Αύριο το πρωί πρίν τη μεταβίβαση του ζήτησα να το πάμε σε ένα μηχανικό να το δει..

θα μπορούσες να το κάνεις πριν συμφωνήσεις αλλά οκ, αφού (ελπίζω) δεν εχεις δώσει τα € είσαι οκ ακόμα.

sanctusan
04/07/2018, 20:23
Αν η τιμή είναι πολλή χαμηλή στη καλύτερη το δουλεύεις σα δίχρονο ,στη χειρότερη το δουλεύεις σαν μίας χρήσεως...και μόλις κολλήσει το πετάς.....

Qvixot
06/07/2018, 16:53
Λοιπόν ο πωλητής το πήγε σε δικό του μηχανικό να το φτιάξει χωρίς να μου πάρει λεφτά...και μου είπε ότι άλλαξε μια ταπα κ φλάντζα απο το καπακι που είναι τα ρεύματα.... παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο?

MAIK72
06/07/2018, 17:02
Λοιπόν ο πωλητής το πήγε σε δικό του μηχανικό να το φτιάξει χωρίς να μου πάρει λεφτά...και μου είπε ότι άλλαξε μια ταπα κ φλάντζα απο το καπακι που είναι τα ρεύματα.... παίζει να ισχύει κάτι τέτοιο?

Ωχ, δεν θέλω να σε απογοητέυσω αλλά αν δεν έχεις δώσει λεφτά Μην Το Πάρεις. Kυρίως λόγω των υλικών ,σε εκείνο το σημείο (πίσω από τα πηνία αν κατάλαβα) σε 1 βδομάδα πολύ πιθανόν να έχεις το ίδιο θέμα. Και δεν είναι τάπα ή φλάντζζζα αλλά τσιμούχα και oring.

Qvixot
06/07/2018, 17:19
Δεν ξέρω καθόλου από μηχανάκια...κ έτσι δεν ξέρω αν λέει αλήθεια ή όχι....Για καλό κ για κακό θα το πάω κ σε άλλο μηχανικό να το δει για να είμαι ήσυχος. Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται να υπάρξει διάρροη από αυτό που μου είπε...

OldMan
06/07/2018, 17:42
Απλά ήθελα να ξέρω αν γίνεται να υπάρξει διάρροη από αυτό που μου είπε...
Εσυ καταλαβες απο ποιο σου ειπε..??

Γιατι εμεις, την αμαρτια μας να την πουμε, δεν καταλαβαμε..

lykourgi
06/07/2018, 18:03
Δεν ξέρω καθόλου από μηχανάκια...κ έτσι δεν ξέρω αν λέει αλήθεια ή όχι....
Θα σου το θέσω αλλιώς, πιο απλά.
Αυτα τα μηχανάκια δεν αξίζει να τα αγοράσεις ούτε καινούργια, του κουτιού. Όχι με πρόβλημα.
Η χαμηλή τιμή είναι το πιο επικίνδυνο δέλεαρ, σε κάθε αγοραπωλησία.

Qvixot
06/07/2018, 18:49
Δεν κατάλαβα τι μου είπε...γ αυτο και ρωταω εδω μπας κ ξέρει κανείς..Το μηχανάκι θα το έχω για καμιά βόλτα κ να πηγαίνω στη δουλειά μου και στο μετρό

telegonos
07/07/2018, 12:53
Το μηχανάκι θα το έχω για να πηγαίνω στο μετρό

Προβλέπω, δεν θα το έχεις για πολύ.

Qvixot
08/07/2018, 01:13
Γιατί τόση αρνητικοτητα? :P αμα το προσεχω δηλαδή.. συμπληρώνω λάδια κλπ?

rainmike
08/07/2018, 03:22
Γιατί τόση αρνητικοτητα? :P αμα το προσεχω δηλαδή.. συμπληρώνω λάδια κλπ?
Ε ωραία πάρτο το πολύ πολύ να σου μείνει το μοτέρ στο χέρι.Έχεις κολλήσει με ένα κινεζόπαπο που χάνει και λάδια,γιατί?
Απο παπιά μεταχειρισμένα να φαν και οι κότες.