PDA

View Full Version : Led αντί για κλασσικές λάμπες;



Emacd
05/07/2018, 12:40
Ακούω πολλούς να λένε ότι έκαναν όλη τη μηχανή τους led για να ελαφρύνουν την δουλειά πηνιων ανορθωτή κλπ και μου μπήκε και εμένα η ιδέα.
Ρώτησα τον μηχανικό μου λοιπόν και μου είπε να μη βάζω led. Ακόμα και στα μικρά προβολακια (crypton x έχω) μου είπε να βάλω τις κλασσικές λαμπιτσες αντί για led ψείρες για να μην έχω θέμα με πηνία του στυλ να μη φορτίζουν τη μπαταρία κλπ.
Έχετε γνώμη ρε παιδιά; γιατί από παντού ακούω ότι τα led ελαφρύνουν τη δουλειά

karellen
05/07/2018, 12:51
Πες του 'μηχανικού' σου ότι θα προκόψει με τέτοιες αντιλήψεις.
Led μπορείς να βάλεις άφοβα,θα ελαφρύνει το φορτίο αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα βελτιώσεις το φωτισμό σου.

caesarsk
05/07/2018, 18:36
Πρωτη κίνηση...ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟ που να είναι τουλάχιστον στα τέλη του 20ου αιώνα.

Led Αφοβα εντελώς

telegonos
05/07/2018, 20:37
Θα σου δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα, δικό μου.

ΠΩΣ ΕΙΧΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: Το VFR750 μου, έχει 8 ψείρες φωτισμού οργάνων από 5w η κάθε μία, 2 λάμπες κωλοφάναρα τις κλασσικές 12v-5/21W , άλλες δυο τέτοιες στα μπροστά φλας που μένουν αναμένα σαν φώτα θέσεως, και φυσικά 2 λάμπες Η4 55/60W. Κάνε σούμα να δεις τι μαζεύεται. 8*5 + 4*5 + 2*55

Όλα αυτά μένουν ΜΟΝΙΜΑ αναμένα με το που γυρνάς το κλειδί στο ΟΝ. Και όσο δουλεύει το μοτέρ, το σύστημα ανόρθωσης-γεννήτριας πρέπει να ισοφαρίζει την χασούρα της μπαταρίας σε αυτά.

Ο ανορθωτής στο μοντέλο αυτό, είναι μέσα στα πλαστικά της ουράς, και μάλιστα ένας αεραγωγός που έχουν τα πλαστικά ΔΕΝ επικοινωνεί με αέρα την περιοχή του ανορθωτή. (τι διάολο σκεφτόντουσαν και το κάνανε έτσι, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξέρω, λες και θέλανε να χαλάει)

Ζεσταινόταν τόσο πολύ, που ζεμάταγε το πλαστικό της ουράς, απέξω, σε απόσταση από τον ανορθωτή. Μετά, απορούμε γιατί το μοντέλο αυτό, έκαιγε συχνά ανορθωτές.

ΤΙ ΕΚΑΝΑ: Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα, και μάλιστα μπροστά βάζω μόνο μια λάμπα H4 γιατί φωτίζει τόσο καλά που δεν χρειάζονται δύο. ΣΥΝ πρόσθεση διακόπτη να το σβήνω το Η4 όταν δεν χρειάζεται. Παράλληλα έφτιαξα ένα πλαισιάκι και τράβηξα τον ανορθωτή ΕΞΩ από την ουρά, μέσα απο το μαρσπιέ συνοδηγού ουσιαστικά, να λούζεται από φρέσκο αέρα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Μετά από ώρα λειτουργίας, πιάνεις τον ανορθωτή και ίσα που έχει λίγο ζεσταθεί ως προς την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Ώπου μπορείς (τα παπιά σε κάποιες λάμπες έχουν AC κύκλωμα και δεν μπαίνει LED εκεί) , ΒΑΛΕ LED ΛΕΜΕ!!!!

OldMan
06/07/2018, 12:53
@telegonos: Οταν λες : "Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα", τι ακριβως εννοείς..??

sniper
06/07/2018, 13:06
@telegonos: Οταν λες : "Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα", τι ακριβως εννοείς..??
Αντιστοιχία, ένα προς ένα μάλλον.

turrican
06/07/2018, 13:56
Έβαλα led σε tiger 955i το οποίο είχε ένα θεματάκι με την φόρτισή του: δύο στο πίσω φανάρι, δύο h4 μπροστά (το ένα μονίμως ανοιχτό, το άλλο με διακόπτη) και τις δύο ψείρες μπροστά.
Το βολτόμετρό μου είναι χαρούμενο πια, ακόμα και με βεντιλατέρ αναμμένο σπάνια δείχνει κάτω από 13.5 Volt στο ρελαντί, με μέση τιμή σε όλο το φάσμα των στροφών γύρω στα 14.5 Volt. Η μπαταρία μου "νιώθει" πιο δυνατή. Την εργασία την έκανα μόνος μου, με τις ευλογίες του μηχανικού μου τον οποίο και εμπιστεύτηκα.

Η ποιότητα του φωτισμού στα φώτα πορείας έχει βελτιωθεί εμφανώς, έπαιξα όμως αρκετά με την ρύθμιση του ύψους της δέσμης ώστε να μην τυφλώνω στην πόλη την κίνηση και η χρήση των μεγάλων φώτων να έχει παρόμοια αίσθηση όσον αφορά το ύψος της δέσμης και την διασπορά του φωτός - εκεί ίσως τα πράγματα να είναι λίιιγο χειρότερα.

Δεν έβαλα τα πιο φτηνά που βρήκα, ενδεικτικά για το ζεύγος των μπροστά H4 έδωσα 90 ευρώ.
Θεωρητικά δεν είναι νόμιμα, αναγράφεται not for street use, οπότε υπάρχει ένα μικρό ρίσκο, το οποίο για ταξίδι στο εξωτερικό με ψιλοαπασχολεί να πω την αλήθεια (κουβαλάω και μια συμβατική λάμπα just in case και βασικά εργαλεία για την αλλαγή, κανά εικοσάλεπτο δουλειά), για κίνηση εντός συνόρων δεν θεωρώ πως οι "ελεγκτικοί μηχανισμοί" θα δώσουν σημασία.

Γενικό συμπέρασμα: είμαι χαρούμενος.

DrBig
06/07/2018, 13:59
Εγω απο την αλλη χωρις να ξερω και πολλα απο ανορθωτες εχω ακουσει οτι οι συνηθισμενοι φτηνιαρικοι που εχουν ολα σχεδον τα μηχανακια ζεσταινονται τοσο περισσοτερο οσο λιγοτερο φορτιο εχουν, γιατι και καλα ο,τι ρευμα δε καταναλωνεται να φυγει μακρυα, παει και καθεται σα ζεστα πανω στον ανορθωτη.

Σωστο/λαθος?

OldMan
06/07/2018, 14:19
Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!! :D

Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!

DrBig
06/07/2018, 14:29
Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!! :D

Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!

Οκ οποτε ειναι λαθος λοιπον....:beer:

teogtp
06/07/2018, 14:42
Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!! :D

Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!

Μας αφηνεις στο σκοταδι μαστορα......

BLiTzER
06/07/2018, 14:45
Μας αφηνεις στο σκοταδι μαστορα......

Βάλε led κι εσύ.

karellen
06/07/2018, 14:53
Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!
Χαχαχαχα το είπε "μάστορας" δω κάτω πρόσφατα και μου φύγανε τα λιγοστά μαλλιά μου (Γ.Κούτρας-Σταυρός του Νότου):
Σε ένα βαραντερο ζεσταίνονταν κάτι καλώδια και απεφάνθη ότι η γεννήτρια παράγει παραπάνω ρεύμα απ' όσο χρειάζεται η μηχανή οπότε το περισσευούμενο ρεύμα 'τσιτωνει' -'πιεζει' τα καλώδια γι'αυτό και υπερθερμαίνονται!

Vice
06/07/2018, 14:54
Χωράνε μέσα στο φανάρι αυτές οι ογκώδεις ψύκτρες που έχουν από πίσω; Επίσης οι μετασχηματιστές που μπαίνουν πάνω στην μηχανή;

teogtp
06/07/2018, 14:59
Εγώ περιμένω μια εμπεριστατωμένη άποψη του moderator περί χρήσης λαμπτήρων τεχνολογίας LED πριν βάλω οτιδήποτε στο φορτηγό μου.
:D

OldMan
06/07/2018, 17:38
Εσυ δεν πας να πιεις κανενα τσιπουρο στο ouzo therapy και να χαζεψεις και κανενα λωκαρακι..?? :D

GEORGIOS
06/07/2018, 18:28
Έβαλα led σε tiger 955i το οποίο είχε ένα θεματάκι με την φόρτισή του: δύο στο πίσω φανάρι, δύο h4 μπροστά (το ένα μονίμως ανοιχτό, το άλλο με διακόπτη) και τις δύο ψείρες μπροστά.

Για πες ποια συγκεκριμένα h4 led έβαλες.

duke200
07/07/2018, 10:14
LED αφοβα παντού*. Μικρότερα φορτία, πολύ μικρότερη κατανάλωση, μεγαλυτερη διάρκεια ζωης της μπαταριας. Επρεπε ήδη να τα είχαμε αλλάξει όλοι.

*= Για φωτα πορείας ή μεγάλα, να παρετε led με καποια διάταξη ψύξης των στοιχείων led σαν ένδειξη επαρκους φωτισμού lumen. Λαμπες H4/H7/H8 (συνήθως σε μηχανακια) που δεν έχουν ανάγκη ψύξης ΔΕ φωτίζουν καλα, ακόμα και αν ο κινέζος ισχυρίζεται οτι είναι1000-1800 lum. Για να βλέπετε καλά το βράδυ πρέπει τα led Η4, H7, H8, να έχουν ισχυριζόμενο lumen πάνω απο 3000 ΕΚΑΣΤΗ (όχι και οι δύο όπως συνήθως διαφημίζουν οι κινέζοι). Οι καλές (σε φωτισμό) λάμπες led έχουν συνήθως διάταξη με ανεμιστηράκι. Υπάρχουν όμως και κάποιες με ψύκτρα στα 1000-1500 lum που φωτίζουν όμως σχετικά ικανοποιητικά.

Για όπου αλλού δεν υπάρχει απαίτηση φωτα πορείας/μεγάλα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα να χρησιμοποιείς led. Υπαρχει φυσικά και η περίπτωση αστοχίας της λάμπας, αλλα είναι τόσο φτηνές που μπορείς να έχεις άπειρη "κάβα".

Coyote.V
07/07/2018, 10:26
Καμιά πρόταση για λάμπες Η4 που να έχουν σωστή δέσμη; Από που τις παίρνετε;

telegonos
07/07/2018, 10:47
ledmania.gr

Προτίμησε αυτές που έχουν ξεχωριστά LED ανά επιφάνεια και όχι στην μια μεριά και καθρέπτη στην άλλη και επίσης, αυτές που έχουν ξεχωριστό τσιπ LED που ανάβει στην μεγάλη σκάλα και όχι απλά να ανάβουν πιο δυνατά τα ίδια LED που έχει και η μεσσαία σκάλα.

thunder ace
07/07/2018, 11:18
Εγω απο την αλλη χωρις να ξερω και πολλα απο ανορθωτες εχω ακουσει οτι οι συνηθισμενοι φτηνιαρικοι που εχουν ολα σχεδον τα μηχανακια ζεσταινονται τοσο περισσοτερο οσο λιγοτερο φορτιο εχουν, γιατι και καλα ο,τι ρευμα δε καταναλωνεται να φυγει μακρυα, παει και καθεται σα ζεστα πανω στον ανορθωτη.

Σωστο/λαθος?

και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
Οποτε απανταω....σωστο

teogtp
07/07/2018, 11:28
και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
Οποτε απανταω....σωστο

Εγώ θα πάρω την κουρτίνα 3.

Emacd
07/07/2018, 12:14
και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
Οποτε απανταω....σωστο

Μήπως το πε για αυτό ο μηχανικός; γιατί οκ εσείς έχετε κάτι μεγαλύτερο έγω έχω παπι (crypton x)

Emacd
07/07/2018, 12:17
LED αφοβα παντού*. Μικρότερα φορτία, πολύ μικρότερη κατανάλωση, μεγαλυτερη διάρκεια ζωης της μπαταριας. Επρεπε ήδη να τα είχαμε αλλάξει όλοι.

*= Για φωτα πορείας ή μεγάλα, να παρετε led με καποια διάταξη ψύξης των στοιχείων led σαν ένδειξη επαρκους φωτισμού lumen. Λαμπες H4/H7/H8 (συνήθως σε μηχανακια) που δεν έχουν ανάγκη ψύξης ΔΕ φωτίζουν καλα, ακόμα και αν ο κινέζος ισχυρίζεται οτι είναι1000-1800 lum. Για να βλέπετε καλά το βράδυ πρέπει τα led Η4, H7, H8, να έχουν ισχυριζόμενο lumen πάνω απο 3000 ΕΚΑΣΤΗ (όχι και οι δύο όπως συνήθως διαφημίζουν οι κινέζοι). Οι καλές (σε φωτισμό) λάμπες led έχουν συνήθως διάταξη με ανεμιστηράκι. Υπάρχουν όμως και κάποιες με ψύκτρα στα 1000-1500 lum που φωτίζουν όμως σχετικά ικανοποιητικά.

Για όπου αλλού δεν υπάρχει απαίτηση φωτα πορείας/μεγάλα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα να χρησιμοποιείς led. Υπαρχει φυσικά και η περίπτωση αστοχίας της λάμπας, αλλα είναι τόσο φτηνές που μπορείς να έχεις άπειρη "κάβα".

Όταν λες ανεμιστηρακι εννοείς το κάτω μέρος;
https://ledmania.gr/images/thumbnails/708/619/detailed/8/h7-led-moto.jpg

karellen
07/07/2018, 13:15
και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
Οποτε απανταω....σωστο
Θα το πω λίγο μπακαλίστικα.
Το ρεύμα για να αποδώσει έργο (να κινήσει ένα μοτέρ,να χτυπήσει έναν άνθρωπο,να ζεστάνει ένα καλώδιο κοκ )πρέπει να ΔΙΕΡΧΕΤΑΙ,να κυκλοφορεί,να κάνει δηλ. κύκλωμα.Γι αυτό το λόγο δεν σκοτώνονται τα πουλιά που κάθονται στα καλώδια της ΔΕΗ,γι αυτό δεν σκοτώνεται ένας άνθρωπος που αγγίζει γυμνό αγωγό αλλά φοράει χοντρά λαστιχένια παπούτσια,ενώ τουναντίον όταν είναι ξυπόλητος ή βρεγμένος κεραυνοβολείται ακαριαία!

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ένας ανορθωτής ΔΕΝ ζεσταίνεται επειδή υπάρχει 'επιπλέον άχρηστο ρεύμα και κάθεται επάνω του σαν ζέστη'.Αντιθέτως υπερθερμαίνεται όταν οι απαιτήσεις της μοτό (φώτα-προβόλια κλπ) υπερβαίνουν τις δυνατότητές του και δουλεύει υπερωρίες χωρίς επαρκή ψύξη.

Είτε έχεις παπί είτε Busa οι βασικές αρχές παραμένουν ίδιες.Μπορεί να είναι αφελής κάποιος που δεν γνωρίζει αλλά ο 'ειδικός' που επιμένει είναι και ηλίθιος.

duke200
07/07/2018, 15:31
ναι αλλα κάποια Η4 έχουν και απο μπρος, εξαρταται αν χωραει το ανεμιστηρακι
https://www.aliexpress.com/item/New-H4-Motorcycle-Headlight-20W-COB-LED-White-Front-Light-High-Low-Beam-Lamp-Bulb-for/32839955509.html?spm=2114.search0104.3.264.61fe6895pAxMeE&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_1069 6_10084_10083_10618_10304_10307_10820_10821_10302_10059_100031_524_10103_10624_10623_10622_10621_106 20,searchweb201603_12,ppcSwitch_5&algo_expid=025e5a1a-b688-4a98-898b-62169edb4ced-37&algo_pvid=025e5a1a-b688-4a98-898b-62169edb4ced&priceBeautifyAB=0

DrBig
07/07/2018, 17:35
Θα το πω λίγο μπακαλίστικα.
Το ρεύμα για να αποδώσει έργο (να κινήσει ένα μοτέρ,να χτυπήσει έναν άνθρωπο,να ζεστάνει ένα καλώδιο κοκ )πρέπει να ΔΙΕΡΧΕΤΑΙ,να κυκλοφορεί,να κάνει δηλ. κύκλωμα.Γι αυτό το λόγο δεν σκοτώνονται τα πουλιά που κάθονται στα καλώδια της ΔΕΗ,γι αυτό δεν σκοτώνεται ένας άνθρωπος που αγγίζει γυμνό αγωγό αλλά φοράει χοντρά λαστιχένια παπούτσια,ενώ τουναντίον όταν είναι ξυπόλητος ή βρεγμένος κεραυνοβολείται ακαριαία!

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ένας ανορθωτής ΔΕΝ ζεσταίνεται επειδή υπάρχει 'επιπλέον άχρηστο ρεύμα και κάθεται επάνω του σαν ζέστη'.Αντιθέτως υπερθερμαίνεται όταν οι απαιτήσεις της μοτό (φώτα-προβόλια κλπ) υπερβαίνουν τις δυνατότητές του και δουλεύει υπερωρίες χωρίς επαρκή ψύξη.

Είτε έχεις παπί είτε Busa οι βασικές αρχές παραμένουν ίδιες.Μπορεί να είναι αφελής κάποιος που δεν γνωρίζει αλλά ο 'ειδικός' που επιμένει είναι και ηλίθιος.

Αφελης σημαινει αλλο.
Τελος παντων, τις βασικες αρχες τις γνωριζουμε. Αλλα οπου εχω κοιταξει για r/r μοτοσυκλετων, αναφερεται ρητως πως οταν η ταση της μπαταριας θεωρηθει απο το τον ανορθωτη ως ταση φορτισμενης μπαταριας, τοτε το ρευμα της γεννητριας εκτονωνεται σα θερμοτητα....πχ

The regulator function of a voltage regulator/rectifier is shunting, or redirecting, current from the stator to ground to be dissipated as heat when it senses the battery voltage is high enough, and therefore fully charged. A more common shunt-type regulator uses a solid-state electrical component called a Silicon Controlled Rectifier (SCR) as a switch to send stator current to the battery or to ground when the battery is full. A MOSFET-type regulator, however, uses the much more efficient MOSFET transistor to perform the switching.

Απο εδω:
https://adventuremotorcycle.com/tech-n-tips/mosfet-regulator-upgrade-rmstator

Αρα παιζει και κατι αλλο που δε μας λετε εσεις που ξερετε!

thunder ace
07/07/2018, 19:15
Αφελης σημαινει αλλο.
Τελος παντων, τις βασικες αρχες τις γνωριζουμε. Αλλα οπου εχω κοιταξει για r/r μοτοσυκλετων, αναφερεται ρητως πως οταν η ταση της μπαταριας θεωρηθει απο το τον ανορθωτη ως ταση φορτισμενης μπαταριας, τοτε το ρευμα της γεννητριας εκτονωνεται σα θερμοτητα....πχ

The regulator function of a voltage regulator/rectifier is shunting, or redirecting, current from the stator to ground to be dissipated as heat when it senses the battery voltage is high enough, and therefore fully charged. A more common shunt-type regulator uses a solid-state electrical component called a Silicon Controlled Rectifier (SCR) as a switch to send stator current to the battery or to ground when the battery is full. A MOSFET-type regulator, however, uses the much more efficient MOSFET transistor to perform the switching.

Απο εδω:
https://adventuremotorcycle.com/tech-n-tips/mosfet-regulator-upgrade-rmstator

Αρα παιζει και κατι αλλο που δε μας λετε εσεις που ξερετε!
Αυτο γνωριζα και γω ο αφελης

toyar
07/07/2018, 20:55
κι εγω αυτο εχω ακουσει
λογικα εφοσον το ρευμα παραγεται συνεχως οταν δουλευει το μοτερ οσο δεν καταναλωθει στις λαμπες θα μετατραπει σε θερμοτητα και θα πρεπει να αποβληθει στο περιβαλλον
....απ τον ανορθωτη;
ενα σωστο κυκλωμα φορτισης καλυπτει ολες τις καταναλωσεις που τροφοδοτει η μπαταρια + λιγο ακομα για φορτιση

nik69
07/07/2018, 21:05
Ο σταθεροποιητής τάσης (DC) προσπαθεί να κρατήσει σταθερή την τάση (προφανώς!!:p) ρίχνωντας το επιπλέον ρεύμα στην γείωση-σασί .
όμως η ποσότητα του ρεύματος ορίζεται σαν ποσοστό .
Όταν αυξάνονται τα φορτία αυξάνεται η ισχύς(και το ρεύμα που ζητάμε να μας αποδώσει η γεννήτρια.
Επίσης μια πεσμένη μπαταρία είναι επίσης πρόσθετο φορτίο.

Εν ολίγοις υποστηρίζω ότι όταν τα φορτία είναι χαμηλά αντίστοιχα χαμηλό είναι και το ρεύμα επιστροφής από τον σταθεροποιητή.
Οι παράμετροι όμως είναι περισσότερες. Ο σταθεροποιητής δουλεύει περισσότερο όσο αυξάνονται οι στροφές και η γεννήτρια έρχεται στα καλά της και πιθανόν να αυξάνεται η τάση που αποδίδει .
Πρόσθετο πρόβλημα η υπερστοφία των μηχανών (άλλο να φτάνεις τις 14000rpm και άλλο να φτάνεις μέχρι τις 5000 του ντιζελ).
Ιδανικά θα έπρεπε η γεννήτρια να γυρνάει με σταθερές στροφές ανεξάρτητα του μοτέρ.

Βέβαια όλα αυτά να είναι προβλήμματα που έχουν λυθεί με πιο σύγχρονες τεχνολογίες (Τώρα. γιατί τα καμμένα βολάν του πρόσφατου παρελθόντος άλλα δείχνουν).

telegonos
08/07/2018, 14:41
Άιντε πάλι η ''αποτελεσματικότητα'' του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Το ηλεκτρικό ρεύμα περνάει όπου βρει δρόμο, ΟΣΟ βρει δρόμο.

Κανένα ηλεκτρικό ρεύμα δεν ''παράγεται'' από καμία γεννήτρια, αν δεν έχει κάπου να πάει. Καμιά γεννήτρια δεν παράγει ρεύμα, που ''καπου πρέπει να το πάμε, αν δεν καταναλώνεται''.


Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη στο τίποτα, το ρεύμα που παράγει είναι ΜΗΔΕΝ.

Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη σε 1 λάμπα, το ρεύμα που θα παράξει θα είναι όσο επιτρέπει ο ''δρομος'' της λάμπας, δλδ ανάλογο της αγωγιμότητας της λάμπας.

Αν η γεννήτρια συνδεθεί σε 2 τέτοιες λάμπες, το ρεύμα θα είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ της προηγούμενης περίπτωσης γιατί διπλασιάστηκε ο ''δρόμος'', η αγωγιμότητα δλδ.

Ο ανορθωτής, έχει κάποια κυκλώματα ελέγχου, που γειώνουν τα παρασιτικά ρεύματα αυτεπαγωγών, στην εναλλαγή κάποιων ανοιγμάτων-κλεισιμάτων σε κυκλώμστα, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει αυτό με ''γειώνει το παραπανίσιο ρεύμα''.

Δεν υπάρχει ''παραπανίσιο ρεύμα'' στον τρόπο που λειτουργεί το ηλεκτρικό ρεύμα, και κανένα ρεύμα δεν ''παράγεται συνεχώς''. Γενικώς στο Σύμπαν που ζούμε, όχι μόνο στα ηλεκτρικά των μοτοσυκλετών. :D Παραπανίσια ηλεκτρική τάση ναι, αλλά ρεύμα όχι.

Όλα αυτά με το ''παραπανίσιο ρεύμα'' είναι οι........ ''αφέλειες'' . Μην τις διαιωνίζετε άλλο, για όνομα του Tesla, φτάνει. :lol:

nik69
08/07/2018, 16:02
Ή εγώ δεν τα έγραψα καλά ή ε΄συ στην προπάθεια σου πρωτίτως να ειρωνευτείς έφτασες να παραποιείς ότι διάβασες.

Πάμε από την αρχή.
Ο ανορθωτής κάνει το ac ρεύμα σε dc. Πόση τάση θα βγάλει ? Αναλογικά όση του δώσεις στην είσοδο μειωμένη κανά ένα ποσοστό. Μονοφασικό ενναλασσόμενος ανορθωτής 28vac θα σου δώσει την έξοδο περίπου 24Vdc.
Οι διατάξεις πυκνωτών/πηνίων στον ανορθωτή είναι για να εξομαλύνουν την τάση εξόδου όσο περισσότερο γίνεται σε μια επίπεδη γραμμή.
Η γεννήτριες τα αυτοκίνητα-μηχανές που είναι απευθείας κομπλαρισμένες ΔΕΝ βγάζουν σταθερή τάση στην έξοδο , αλλά αυτή αυξάνεται όο αυξάνονταοι οι στροφές.
Οπότε για να αποκτήσεις σταθερή τάση 13.3V περίπου που θεωρητικά δουλεύει το ηλεκτρικό κύκλωμα πρέπει να έχεις ταθερή τάση AC στην είσοδο του ανορθωτή. Τα αυτοκίνητα δουλέυουν έτσι και ρυθμίζουν την τάση
εξόδου της γεννήτριας τους με Μ/Σ που αλλα΄ζει πηνία με αυτόματο τρόπο (παλιότερα με ρελε΄που μπαινοβγαίνανε αυτόματα ανάλογα το επίπεδο της τάσης).

Οι μηχανές ίσως λόγω χώρου , ίσως λόγω του ότι οι γεννήτριες τους είναι διαφορετικές σε σχέση με των αυτοκινήτων έχουν σταθεροποίηση της τάσης μετά τον ανορθωτή στο DC.
Αυτό το τετράγωνο παπαράκι με τις ευμεγέθεις ψ'υκτρς στις μηχανές είναι 2 κυκλώματα μαζί. Το 1ο είναι ο ανορθωτής το 2ο είναι DC Voltage regulator..
Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).
Γι'αυτό και έχει αυτές τις ψύκτρες !
Πάντα υπάρχει κατανάλωση σε έναν κινητήρα που λειτουργεί.

Όντως δεν υπάρχει περισευούμενο ρεύμα αλλά τάση(είπαμε γιατί αυξάνονται οι στροφές). Σε ένα φορουμ γράφοντας 30 λέξεις κάνεις και λάθη τα οποία θεωρώ ότι πολές φορές είναι κατανοητά (τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται)

Επανάληψη. Το ιδανικό θα ήταν να έχεις με κάποιο τρόπο γεννήτρια που να περιστρέφεται με σταθερές στροφές.!

DrBig
08/07/2018, 17:27
Άιντε πάλι η ''αποτελεσματικότητα'' του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Το ηλεκτρικό ρεύμα περνάει όπου βρει δρόμο, ΟΣΟ βρει δρόμο.

Κανένα ηλεκτρικό ρεύμα δεν ''παράγεται'' από καμία γεννήτρια, αν δεν έχει κάπου να πάει. Καμιά γεννήτρια δεν παράγει ρεύμα, που ''καπου πρέπει να το πάμε, αν δεν καταναλώνεται''.


Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη στο τίποτα, το ρεύμα που παράγει είναι ΜΗΔΕΝ.

Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη σε 1 λάμπα, το ρεύμα που θα παράξει θα είναι όσο επιτρέπει ο ''δρομος'' της λάμπας, δλδ ανάλογο της αγωγιμότητας της λάμπας.

Αν η γεννήτρια συνδεθεί σε 2 τέτοιες λάμπες, το ρεύμα θα είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ της προηγούμενης περίπτωσης γιατί διπλασιάστηκε ο ''δρόμος'', η αγωγιμότητα δλδ.

Ο ανορθωτής, έχει κάποια κυκλώματα ελέγχου, που γειώνουν τα παρασιτικά ρεύματα αυτεπαγωγών, στην εναλλαγή κάποιων ανοιγμάτων-κλεισιμάτων σε κυκλώμστα, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει αυτό με ''γειώνει το παραπανίσιο ρεύμα''.

Δεν υπάρχει ''παραπανίσιο ρεύμα'' στον τρόπο που λειτουργεί το ηλεκτρικό ρεύμα, και κανένα ρεύμα δεν ''παράγεται συνεχώς''. Γενικώς στο Σύμπαν που ζούμε, όχι μόνο στα ηλεκτρικά των μοτοσυκλετών. :D Παραπανίσια ηλεκτρική τάση ναι, αλλά ρεύμα όχι.

Όλα αυτά με το ''παραπανίσιο ρεύμα'' είναι οι........ ''αφέλειες'' . Μην τις διαιωνίζετε άλλο, για όνομα του Tesla, φτάνει. :lol:

1. Εχεις ενα θεματακι με την ειρωνια. Με γεια σου και χαρα σου, αλλα κανε το τουλαχιστον με λιγο χιουμορ, οχι ετσι ασαλιωτα. Και ενδειξη ευφυιας ειναι και σε κανει και ποιο συμπαθη. Βλεπε πχ ποστ του oldman, για να δεις πως γινεται σωστα η δουλεια ;)

2. Ειτε δεν εκφραζεσαι σωστα, ειτε δεν εξηγεις σωστα. Ενας μετασχηματιστης πχ ζεσταινεται και χωρις φορτιο στην εξοδο γιατι του αρκει το τυλιγμα της εισοδου ωστε να κλεισει το κυκλωμα και να παραχθει θερμοτητα. Αρα περαν του "εξωτερικου φορτιου" υπαρχει και το "εσωτερικο" και αυτο προσπαθουμε να καταλαβουμε πως δουλευει στους ανορθωτες. Αν μπορεις να βοηθησεις χωρις να αποκαλεις αφελη αυτον που οι γνωσεις του ηλεκτρολογιας σταματανε στο λυκειο, εξηγωντας αναλυτικα πως δουλευει το ρημαδι που το λεμε rec/reg ειμαι σιγουρος πως μπορει να γινει σε μια παραγραφο. Για παραδειγμα στο μηχανακι μου και στο ρελαντι με κλειστα ολα τα φωτα (καρμπυρατερατο) ο ανορθωτης ζεματαει μετα απο λιγο. Γιατι αυτο?

OldMan
11/07/2018, 13:51
Ρε Αγη, τι το τραβας κι εσυ απο το μανικι..??

Εδω και απειρα χρονια, ολα τα συστηματα φορτισης εχουν ή SCR ή MosFet ισχυος για να παιζουν τον πόλο του "αυτόματου" που παλιοτερα ειχε 3 ρελε..

Δεν ξερω ποιοι γραφουν αυτα που παρεθεσες, αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε λιγακι..
(και εμενα προσωπικα, το να "γειωνεις" μια καταναλωση οταν δεν την χρειαζεσαι, μου φαινεται "καπως"..:D)
Για να μη πιασουμε το γεγονος οτι το ρευμα φορτισης της μπαταρίας δεν ειναι σταθερό οταν αυτη φτανει σε επιπεδο topping charge, οπότε οποιοδήποτε "παθητικο" switching θα επρεπε να γινεται μεσω μεταβλητης αντιστασης..

@nik69: <Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).>

Ξαναδιαβασε, αν θελεις, αυτο που εγραψες και εξηγησε το και σε μενα (παλι αν θελεις, εννοειται)..

Στο χωριο μου, οταν υπαρχει καπου διακλάδωση (shunt το λέει ο αγροφυλακας με την φλορετα..) "φευγει" ρευμα (και οχι ταση)..
Για να ρίξουμε την ταση σε επιθυμητα επιπεδα, πρεπει να ξεκωλιασουμε την πηγη (γεννητρια εν προκειμενω) ωστε να μην μπορει να αποδώσει την μεγιστη ισχύ της (ρευμα επι ταση) και να "γονατισει"..

Επιμετρον: Ενας σταθεροποιητης τασης, οποιασδήποτε μορφης και αρχής λειτουργιας, "καταναλωνει" ισχύ (υπο μορφη θερμοτητας) ιση με την διαφορα τασεων εισοδου-εξοδου επι το εκάστοτε διερχομενο ρευμα - το οποιο ρευμα αφορα ΜΟΝΟ στην ζήτηση του απο το τροφοδοτούμενο φορτίο..

Δεν μαλωνουμε καλοκαιριατικα - τα συμπερασματα του καθενός μπορούν να αποτελεσουν θαυμασιο συνοδευτικο για την ρακή..!! :wave2:

nik69
11/07/2018, 16:35
Ρε Αγη, τι το τραβας κι εσυ απο το μανικι..??

Εδω και απειρα χρονια, ολα τα συστηματα φορτισης εχουν ή SCR ή MosFet ισχυος για να παιζουν τον πόλο του "αυτόματου" που παλιοτερα ειχε 3 ρελε..

Δεν ξερω ποιοι γραφουν αυτα που παρεθεσες, αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε λιγακι..
(και εμενα προσωπικα, το να "γειωνεις" μια καταναλωση οταν δεν την χρειαζεσαι, μου φαινεται "καπως"..:D)
Για να μη πιασουμε το γεγονος οτι το ρευμα φορτισης της μπαταρίας δεν ειναι σταθερό οταν αυτη φτανει σε επιπεδο topping charge, οπότε οποιοδήποτε "παθητικο" switching θα επρεπε να γινεται μεσω μεταβλητης αντιστασης..

@nik69: <Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).>

Ξαναδιαβασε, αν θελεις, αυτο που εγραψες και εξηγησε το και σε μενα (παλι αν θελεις, εννοειται)..

Στο χωριο μου, οταν υπαρχει καπου διακλάδωση (shunt το λέει ο αγροφυλακας με την φλορετα..) "φευγει" ρευμα (και οχι ταση)..
Για να ρίξουμε την ταση σε επιθυμητα επιπεδα, πρεπει να ξεκωλιασουμε την πηγη (γεννητρια εν προκειμενω) ωστε να μην μπορει να αποδώσει την μεγιστη ισχύ της (ρευμα επι ταση) και να "γονατισει"..

Επιμετρον: Ενας σταθεροποιητης τασης, οποιασδήποτε μορφης και αρχής λειτουργιας, "καταναλωνει" ισχύ (υπο μορφη θερμοτητας) ιση με την διαφορα τασεων εισοδου-εξοδου επι το εκάστοτε διερχομενο ρευμα - το οποιο ρευμα αφορα ΜΟΝΟ στην ζήτηση του απο το τροφοδοτούμενο φορτίο..

Δεν μαλωνουμε καλοκαιριατικα - τα συμπερασματα του καθενός μπορούν να αποτελεσουν θαυμασιο συνοδευτικο για την ρακή..!! :wave2:

Εντάξει η λέξη γείωση είναι εντελώς λάθος.
Edit. Τι είναι σωστό και λάθος? Σημασία έχει να καταλαβαινόμαστε. Το ground χρησιμποιείται σαν λέξη και από τα επίσημα service manual και
ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει . Η φωτό είναι από υπόμνημα από το ηλεκτρολογικό κύκλωμα του Tracer
397895
Δεν γίνεται καμιά επιστροφή , αλλά μετροπή μιας μορφής ενέργειας (ηλεκτρικής) σε μια άλλη (θερμότητα) .
Το ρεύμα που φεύγει μέσω της διακλάδωσης δεν προκαλεί πτώση τάσης(που είναι το ζητούμενο?)
To πως ακριβώς γίνεται δεν ξέρω. Μεταβλητή αντίσταση δεν υπάρχει. Πιθανόν κάποιος θυρίστορ ανοιγκοκλείνει με την επιθυμητή συχνότητα (pwm)
Πριν είχα γράψει αυτό υποστηρίζω ότι όταν τα φορτία είναι χαμηλά αντίστοιχα χαμηλό είναι και το ρεύμα επιστροφής από τον σταθεροποιητή

OldMan
11/07/2018, 19:19
<Το ρεύμα που φεύγει μέσω της διακλάδωσης δεν προκαλεί πτώση τάσης(που είναι το ζητούμενο?)>
Να μ' αγαπατε..

<To πως ακριβώς γίνεται δεν ξέρω.>
Οσο μπορειτε να μ' αγαπατε..

Υ.Γ.
Καμια - ειλικρινα- διαθεση ειρωνιας..
Ειδικα αμα μπλεκουμε με power width modulation, με ξεπερναει.. :blush:

turrican
17/07/2018, 12:34
Για πες ποια συγκεκριμένα h4 led έβαλες.

Γεια, σόρι για την καθυστέρηση αλλά τωρα το είδα.
Μπορείς να δεις αυτές που έβαλα google-άροντας: H4 HIGH/ LOW 25W NORMA ZES CHIP.

GEORGIOS
08/08/2018, 01:43
Γεια, σόρι για την καθυστέρηση αλλά τωρα το είδα.
Μπορείς να δεις αυτές που έβαλα google-άροντας: H4 HIGH/ LOW 25W NORMA ZES CHIP.
Διάβασα ότι στις περισσότερες λάμπες LED δεν δουλεύει με τον κλασικό τρόπο η μικρή σκάλα.
Αντί να φωτίζουν χαμηλά, φωτίζουν όπως και στην μεγάλη σκάλα αλλά με πιο ασθενές φως.
Αυτό δεν είναι επιτρεπτό είναι από τον νόμο.

Η λάμπα αυτή που έχεις εσύ, είναι τέτοιου τύπου;

turrican
08/08/2018, 10:21
Διάβασα ότι στις περισσότερες λάμπες LED δεν δουλεύει με τον κλασικό τρόπο η μικρή σκάλα.
Αντί να φωτίζουν χαμηλά, φωτίζουν όπως και στην μεγάλη σκάλα αλλά με πιο ασθενές φως.
Αυτό δεν είναι επιτρεπτό είναι από τον νόμο.

Η λάμπα αυτή που έχεις εσύ, είναι τέτοιου τύπου;

Όχι, η χαμηλή σκάλα έχει αποκοπή και πολύ καλή με ένα λαμάκι, και η ένταση είναι αρκετά πιο ισχυρή από συμβατική λάμπα. Πιο δύσκολο ήταν να ρυθμίσω σωστά την μεγάλη σκάλα, γιατί διαχέει αρκετά ψηλά το φως. Πειραματίστηκα αρκετά ώστε να πετύχω την χαμηλή σκάλα σε ικανοποιητικό ύψος και ταυτόχρονα η μεγάλη να μην δείχνει στον θεό. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει και με το κάτοπτρο του κάθε μοντέλου, μιας και όσο και αν η τοποθέτηση των led προσομοιάζει γεωμετρικώς αρκετά καλά τα σύρματα της απλής λάμπας, μια απόκλιση ίσως να υπάρχει και να γίνεται περισσότερο ή λιγότερο επιδραστική με τα κάτοπτρα της εκάστοτε μηχανής.

Πάντως λύση βρήκα.

calico
04/08/2019, 22:37
Θέλω να αντικαταστήσω την λάμπα στο παπί μου honda supra 100 κινέζικο . Παίρνει 35w . Έχω βρει διάφορες led λάμπες .Νομίζω BA20D πρέπει να βάλω . Πόσα watt πρέπει να είναι ; Αν βάλω 20 watt θα την κάψει ; Ή μόνο αν βάλω περισσότερα θα υπάρχει πρόβλημα;

Acacius
05/08/2019, 01:20
Με περισσότερα βατ μπορεί να γονατίσει το κύκλωμα φόρτισης, με λιγότερα δεν έχεις πρόβλημα

calico
06/08/2019, 20:35
408885

p@nos
06/08/2019, 21:29
Καμια - ειλικρινα- διαθεση ειρωνιας..
Ειδικα αμα μπλεκουμε με power width modulation, με ξεπερναει.. :blush:

Pulse width modulation μηπως; :D

Προς ολους

Γιατι σας κοφτει τοσο πολυ το θεμα της ανορθωσης, πως γινεται, τι γινεται, ειδικα σε επιπεδο ηλεκτρονικων κλπ;;;

Ετσι κ αλλιως προυποθετει βασικης γνωσης ηλεκτρολογιας και ηλεκτρονικων, πραγματα τα οποια δε διδάσκονται σε σχολεια, οποτε ο μεσος ανθρωπος δεν εχει σιγουρα ουσιαστικα την παραμικρη ιδεα για αυτα

MG-KTiNoS
07/08/2019, 07:44
Ακούω πολλούς να λένε ότι έκαναν όλη τη μηχανή τους led για να ελαφρύνουν την δουλειά πηνιων ανορθωτή κλπ και μου μπήκε και εμένα η ιδέα.
Ρώτησα τον μηχανικό μου λοιπόν και μου είπε να μη βάζω led. Ακόμα και στα μικρά προβολακια (crypton x έχω) μου είπε να βάλω τις κλασσικές λαμπιτσες αντί για led ψείρες για να μην έχω θέμα με πηνία του στυλ να μη φορτίζουν τη μπαταρία κλπ.
Έχετε γνώμη ρε παιδιά; γιατί από παντού ακούω ότι τα led ελαφρύνουν τη δουλειά

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ

Για να τα χει βάλει έτσι ο Γιαπωνέζος κάτι ξέρει
οπότε
ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ
Γιατί 9/10 θα κάνεις μλκια.

Ρώτα κάτι βεστρομάδες τι έχουν κάψει με προβολάκια και σκατουλάκια
:D

υγ
Στη θεωρεία όλα καλά είναι
όταν όμως κάνεις λογαριασμούς τα πράγματα αλλάζουν όψη
Στο κάτω κάτω σε πείραξε το ηλ. σύστημα ?
Εσύ γιατί να το πειράξεις ?
:lol:

υγ 2
Αυτή είναι και συνεισφορά:D μου στη χάιλ λέβελ κουβέντα περί ρεύματος.

karellen
07/08/2019, 08:21
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ

Για να τα χει βάλει έτσι ο Γιαπωνέζος κάτι ξέρει
οπότε
ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ
Γιατί 9/10 θα κάνεις μλκια.

Ρώτα κάτι βεστρομάδες τι έχουν κάψει με προβολάκια και σκατουλάκια
:D



Η μόνη μ@λακία που θα γίνει,αν γίνει,θα είναι τελικά να φωτίζει χειρότερα το φανάρι λόγω ασυμβατότητας του καθρέπτη με το led.
Βλάβες-καψίματα κλπ δεν υφίστανται.

ΥΓ ο μάστορας είναι όντως μ@λάκας,αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

OldMan
08/08/2019, 12:35
Pulse width modulation μηπως; :D
Pulse θα ηταν αν μιλουσαμε για TTL , Delay/Echo/Flanger effects ή διακοπτικη τροφοδοσια.. :D

Εδω μιλαμε (ή τουλαχιστον προσπαθουμε να το κανουμε..) για απλη ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ τροφοδοσια DC..

calico
02/10/2019, 23:17
Έβαλα led από ebay . Κανονικά φοράει 35/35w ba20d . Εγώ πήρα αυτήν https://www.ebay.com/itm/1pc-BA20D-4LED-Hi-Lo-20W-Motorcycle-Scooter-Moped-ATV-Headlight-Lamp-Bulb-Lmap/152694191800?hash=item238d4876b8:g:-90AAOSw8adcdok7

Μάλλον επειδή ήταν 20w μου την έκαψε

karellen
03/10/2019, 07:52
Στην έκαψε γιατί ήταν για τα μπάζα.
Δεν νοείται αξιοπρεπές λεντ με 4μισυ δολάρια.

calico
03/10/2019, 10:09
Δηλαδή ότι led και να πάρω ba20d αν είναι ακριβή δεν θα καεί ; Όσα watt δίνει το κύκλωμα στο led . Δεν νομίζω .

Acacius
03/10/2019, 10:40
Χονδρικά, οποιαδήποτε λάμπα βάλεις, θα είναι εντάξει αν είναι για τα σωστά VOLTs (σε αυτοκίνητο/μοτοσυκλέτα, ονομαστικά 12). Τα WATTs που θα πάρει η λάμπα είναι αυτά που χρειάζεται, είτε 21 είναι (όπως στα φλας) είτε 55 (μεσαία ή μεγάλη σκάλα, ξεχνάω) και είναι θέμα αντίστασης.

karellen
03/10/2019, 11:18
Δηλαδή ότι led και να πάρω ba20d αν είναι ακριβή δεν θα καεί ; Όσα watt δίνει το κύκλωμα στο led . Δεν νομίζω .

Tα watt δεν παίζουν κανένα ρόλο σε βλάβη/κάψιμο κλπ παρά μόνο σε φωτεινότητα.

OldMan
03/10/2019, 13:16
Tα watt δεν παίζουν κανένα ρόλο σε βλάβη/κάψιμο κλπ παρά μόνο σε φωτεινότητα.

Κανόνισε τωρα να σου ζηταει να τα μετατρεψεις σε lumens..
(και να σου ζηταει μετα την μετατροπή των φωτεινής ισχύος σε ηλεκτρικη για να δει αν η γεννήτρια του τα "σηκωνει"..)

katsar
03/10/2019, 15:14
Να κάνω μια ερώτηση.Την γράφω εδώ για να μην ανοίγω νέο τοπικ.
Τα φώτα της μηχανής μου δεν είναι ικανοποιητικά και θέλω να τα αναβαθμίσω.Βράδυ π.χ στην Πατρών Πύργου έχει σημεία κατάμαυρα να μην πω για τους επαρχιακούς δρόμους ανάμεσα στα χωριά.
Λάμπα δοκίμασα osram ,μια από τα ίδια.
Να σημειώσω ότι κυκλοφορώ με μεγάλη σκάλα και δεν μου έχουν παίξει ούτε μια φορά τα φώτα από απέναντι,στα τόσο χρόνια ε όλο και κάποιος θα το έκανε αν ενοχλούσε...
Χτυπάνε μακρυά αλλά σαν να είναι αραιό το φως μπροστά μου κυρίως.

Πως πιστεύεται ότι πρέπει να κινηθώ;

Να αγοράσω κάποιο ακριβό ποιοτικό xenon ;
Να δοκιμάσω λάμπες LED και όποια ταιριάξει;
Να δοκιμάσω να αλλάξω το φανάρι ολόκληρο;
Να βάλω προβολάκι/προβολάκια που θα χτυπάνε μπροστά και χαμηλά για σημεία κατάμαυρα;
Να ζήσω απλά με αυτό;
Αφορά Tdm 850, ευχαριστώ.

karellen
03/10/2019, 15:25
Να βάλω προβολάκι/προβολάκια που θα χτυπάνε μπροστά και χαμηλά για σημεία κατάμαυρα;

Αυτό και θα τα ευθυγραμμίσεις όχι παράλληλα με το δρόμο αλλά λίγο πιο αριστερά το αριστερό και πιο δεξιά το δεξί ώστε να φωτίσουν τη στροφή λίγο πριν στρίψεις.
Σαν τα μάτια του Μάρτι Φέλντμαν ένα πράμα.

Coyote.V
03/10/2019, 15:25
Έκανες ποτέ έλεγχο ρύθμισης της δέσμης;

katsar
03/10/2019, 15:51
Ναι,το κάτοπτρο ρυθμίζετε δεξιά-αριστερά , πάνω-κάτω αλλά το πρόβλημα μου είναι η ποιότητα της δέσμης,στα 10-15 μέτρα μπροστά μου π.χ είναι ''αραιό''.
Έβαλα και μια θεωρητικά καλύτερη λάμπα ,osram nightbreaker,ελάχιστη διαφορά σε αυτό το θέμα .
Αυτό που είπε ο karellen χρειάζομαι ουσιαστικά,περισσότερο φως μπροστά μου και όχι σε απόσταση.

Να πω κάτι άλλο,τα λεντ προβολάκια των 20ε που βλέπω ,είναι οκ ;Μήπως πρέπει να δώσω κάτι παραπάνω να μην έχω βάλε βγάλε και ηλεκτρολόγους ξανά μετά;

George_Sp
03/10/2019, 16:14
Για ποιά μηχανή μιλάμε; Βγάλε μια φωτό το φανάρι από μπροστά σβηστό για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται. Αν έχει ξεθωριάσει το πλαστικό ή αν έχει βρωμίσει το εσωτερικό.

doctor_john
19/11/2019, 12:02
Θα χρησιμοποιήσω ρηχό φανάρι με καθρέπτη και κρύσταλλο συγκέντρωσης.
Η γεννήτρια μου είναι 24 amps, 14V αν δεν λέω χαζομάρες 330W;

Βλέπω πως οι Η4 υπάρχουν σε διάφορες εκδόσεις lm και watt.
Οπωσδήποτε θέλω δυνατά φώτα αλλά δεν θέλω προβλήματα με τα ηλεκτρικά οπότε ρωτάω:

α) κατανάλωση 50w - 80w προβληματίζει;

β) έχει κάποιος υπόψιν κάποιο μοντέλο κοντα στα 10000lm που θα πρότεινε;

γ) Γνωρίζει κανείς την λειτουργία: μικρή σκάλα για ομίχλη - μεγάλη κανονική;

Θα έχω καθρέπτη 17cm Χ 9,5cm και τον μετασχηματιστή της λάμπας εκτός σώματος.

OldMan
19/11/2019, 12:20
κατανάλωση 50w - 80w προβληματίζει;


Εμας οχι..!!
(εσενα, δεν ξερουμε..)

Υ.Γ.
Σταματα να ρωτας μαλακιες μπας και παρεις καμια σοβαρη απαντηση..

doctor_john
19/11/2019, 12:28
Δεν μου εξηγείς ποια είναι η μαλακία όμως και με μπερδεύεις.

Έχεις κάποια H4 που προτείνεις;

OldMan
19/11/2019, 12:43
Δεν μου εξηγείς ποια είναι η μαλακία όμως και με μπερδεύεις.

Υποθετω οτι το ντοκτορά το εχεις στη Γαλλικη Φιλολογια, οποτε διευκρινιζω..

Υπολογιζεις την μεγιστη ισχυ της γεννητριας σου και ερχεσαι να ρωτησεις αν μια καταναλωση υποπολλαπλασια αυτης θα δημιουργησει προβλημα, χωρις καν να αναφερθεις στις υπολοιπες καταναλωσεις..

To make long story short, δεν θα εχεις κανενα προβλημα απο την στιγμη που η ΣΥΝΟΛΙΚΗ καταναλωση ειναι οριακα ιση με την μεγιστη ισχυ της γεννητριας..
(to be honest, και μεγαλυτερη να ειναι, παλι δεν θα εχεις προβλημα, εφοσον την υπερβαλουσα ισχυ μπορει να την καλυψει η μπαταρια - περιττο να προσθεσω οτι αυτο θα γινει σε βαρος του φορτιου της μπαταρίας..)

doctor_john
19/11/2019, 13:07
Δεν γνωρίζω από ηλεκτρικά γι' αυτό και ρωτάω.
Οι υπόλοιπες καταναλώσεις είναι οι δεδομένες για μια μοτό. Αν δεν κάνω λάθος τώρα φοράει Η11 στα 55W
αλλά έχει διαφορετική για μικρή και άλλες δύο πορείας ακόμα μικρότερες.

ABS, θερμαινόμενα σκριπ, και λοιπά ηλεκτρικά αξεσουάρ δεν έχω. Αν υπάρχουν θα αλλάξω και των φρένου - φλάς
με led μόνο για την κατανάλωση. Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο μικρός χρόνος απόκρισης που έχουν.

Ευχαριστώ!

Acacius
19/11/2019, 14:54
Πάρε λάμπες στα ίδια ή λιγότερα βαττ σε σχέση με αυτές που αντικαθιστάς και δε χρειάζεται να κάνεις υπολογισμούς. Στα ίδια βαττ οι λεντ κάνουν τη νύχτα μέρα σε σχέση με τις αλογόνου/πυρακτώσεως (αν δε γράφει φίδια ο κατασκευαστής).

doctor_john
19/11/2019, 16:24
Να δούμε γιατί θέλει προσοχή για να ταιριάξει με το υπόλοιπο φανάρι.
Είναι μερικές που ρυθμίζεις το πάτερν της στο φανάρι και έχεις καλύτερη διαχείριση και για τους
απέναντι και για τις επιδόσεις της.

calico
24/11/2019, 10:10
Επανέρχομαι στο θέμα με καινούρια λάμπα led 412968

Την τοποθέτησα επιτυχώς στον κινέζο(παπί) . Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς . Όταν είναι στο ρελαντί το ρεύμα το παίρνει κατευθείαν από τα πηνία . Αυτό είναι εναλλασόμενο όμως και δημιουργεί τρεμουλο(flickering) . Είναι δυνατό να καεί από αυτό ; Ή να μειωθεί η διάρκεια ζωής της λάμπας ;

OldMan
25/11/2019, 13:58
Ουτε το ενα, ουτε το αλλο..

Αρκει βεβαια η "αναστροφη" ταση που δεχεται να ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο την προβλεπομενη απο τον κατασκευαστή..
(χωρις να ξερω το το maximum peak reverse voltage των συγκεκριμενων LED και κρινοντας μονο απο το ευρος ορθης τασης λειτουργειας, μαλλον εισαι ΟΚ..)

telegonos
25/11/2019, 14:29
Επανέρχομαι στο θέμα με καινούρια λάμπα led 412968

Την τοποθέτησα επιτυχώς στον κινέζο(παπί) . Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς . Όταν είναι στο ρελαντί το ρεύμα το παίρνει κατευθείαν από τα πηνία . Αυτό είναι εναλλασόμενο όμως και δημιουργεί τρεμουλο(flickering) . Είναι δυνατό να καεί από αυτό ; Ή να μειωθεί η διάρκεια ζωής της λάμπας ;

Κι αν παρέμβαλες μια γέφυρα ανόρθωσης;

412979

Π.χ. >>> http://www.acdcshop.gr/bridgerectifierflat50v25a-p-26687.html

tuning
25/11/2019, 14:35
Επανέρχομαι στο θέμα με καινούρια λάμπα led 412968

Την τοποθέτησα επιτυχώς στον κινέζο(παπί) . Έχω όμως κάποιους προβληματισμούς . Όταν είναι στο ρελαντί το ρεύμα το παίρνει κατευθείαν από τα πηνία . Αυτό είναι εναλλασόμενο όμως και δημιουργεί τρεμουλο(flickering) . Είναι δυνατό να καεί από αυτό ; Ή να μειωθεί η διάρκεια ζωής της λάμπας ;φιλος το εχει κανει και καποια στιγμη εμεινε απο μπαταρια.εκανε το ρευμα απο εναλλασομενο σε συνεχες και ησυχασε

OldMan
25/11/2019, 16:21
Κι αν παρέμβαλες μια γέφυρα ανόρθωσης;

Θα το αποκοψει απο την γειωση, οταν δουλευει στο συνεχες...

Acacius
26/11/2019, 15:39
Θα το αποκοψει απο την γειωση, οταν δουλευει στο συνεχες...

Αν την αρνητική έξοδο (dc- στο σχεδιάγραμμα) την ενώσεις ΚΑΙ με κάποιο σημείο γείωσης (π.χ. σασί), τι προβλήματα προκύπτουν;

calico
27/11/2019, 15:55
Στα αγγλικά η γέφυρα ανόρθωσης πρέπει να είναι rectifier . Έχω δει και αυτό εδώ στο ebay https://www.ebay.com/itm/2PCS-50A-1000V-Metal-Case-Single-Phases-Diode-Bridge-Rectifier-KBPC5010/221950605426?hash=item33ad497872:g:L~wAAOSwbdpWVV53 .

Αν βάλω όμως μόνο γέφυρα ανόρθωσης νομίζω το led θα είναι πιο αδύναμο . Δεν χρειάζεται και έναν πυκνωτή ;
413050

OldMan
27/11/2019, 16:38
Αν την αρνητική έξοδο (dc- στο σχεδιάγραμμα) την ενώσεις ΚΑΙ με κάποιο σημείο γείωσης (π.χ. σασί), τι προβλήματα προκύπτουν;

Κανενα αλλο εκτος απο τα παρακατω 2:
1. Να κανεις το πηνιο εναλλασομενου να εχει μεσαια ληψη (κοινως να ριξεις την ταση του καθε ακρου στο μισο)
2. Να τροφοδοτείται το φορτίο, οταν δουλευει με συνεχες, με ταση μικροτερη κατα 2plus Volts.. (πτωση τασης σε ζευγος διοδων ισχύος)

Υ.Γ.
3. (ψιλα γραμματα για ορισμενους μυωπες)
Αναγκαζεις το σασι να μην εχει πλεον 0 Volts (του δινεις offset τοσο οσο αντιστοιχει στο αναποδο ρευμα διαρροης των διόδων επι την αντισταση της καλωδιωσης..) οποτε ουσιαστικα εχεις τραβεστι γειωση..

OldMan
27/11/2019, 16:44
Στα αγγλικά η γέφυρα ανόρθωσης πρέπει να είναι rectifier .
Αν βάλω όμως μόνο γέφυρα ανόρθωσης νομίζω το led θα είναι πιο αδύναμο . Δεν χρειάζεται και έναν πυκνωτή ;


Bridge rectifier, κατα το ορθότερον..
(σκετο ειναι ο ανορθωτης σαν item/device..)

Δεν κανει κακο ο πυκνωτης εξομαλυνσης, αλλα δεν ειναι και απαραιτητος..
(εξαρταται απο την συχνοτητα του εναλλασομενου που θα ανορθωθει και απο την "αναισθησια" του ημιαγωγου (LED) - μη μπλεξουμε τωρα με charge carries recovery time και reverse leakage currents..)

calico
27/11/2019, 17:03
Bridge rectifier, κατα το ορθότερον..
(σκετο ειναι ο ανορθωτης σαν item/device..)

Δεν κανει κακο ο πυκνωτης εξομαλυνσης, αλλα δεν ειναι και απαραιτητος..
(εξαρταται απο την συχνοτητα του εναλλασομενου που θα ανορθωθει και απο την "αναισθησια" του ημιαγωγου (LED) - μη μπλεξουμε τωρα με charge carries recovery time και reverse leakage currents..)

Ευχαριστώ

Παρήγγειλα από τον σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω . Είναι δύο γέφυρες ανόρθωσης . Θα βάλω και στο πίσω φως της πάπιας .

telegonos
27/11/2019, 17:18
Εικάζω ότι και με την γέφυρα, πάλι θα έχεις φλικερινγκ στο ρελαντί, απλά θα είναι διπλάσιας συχνόνητας και πολύ πιο ήπιο, δλδ η μέγιστη φωτεινόητα της λάμπας από την ελάχιστη, θα διαφέρουν λίγο, και όχι αναμμένο-σβηστό που έχεις τώρα. Μόνο με τον πυκνωτή για εξομάλυνση, θα το εξαλείψεις. Βέβαια, να το έχει ένα ψιλό φλίκερινγκ στο ρελαντί, δεν είναι δα και καμιά καταστροφή, οπότε νομίζω με την γέφυρα ανόρθωσης μόνο θα είσαι εντάξει.

stefanos
27/11/2019, 17:50
Η τάση που προβλέπεται να φτάσει στο συγκεκριμένο κύκλωμα?

OldMan
27/11/2019, 17:52
Ποιονα ρωτας, Πατερα..???

(κανονικα ειναι Vout = Vin X 1.414 με πυκνωτη της ταξης των 5000μF για καθε Amper καταναλωσης - γκροσο-μοντο κυματωση μικροτερη του 5%..) )

stefanos
27/11/2019, 20:17
Ποιονα ρωτας, Πατερα..???

(κανονικα ειναι Vout = Vin X 1.414 με πυκνωτη της ταξης των 5000μF για καθε Amper καταναλωσης - γκροσο-μοντο κυματωση μικροτερη του 5%..) )

Οποιονδήποτε :D

Δεν κρίνεται(ε) σκόπιμο να προηγηθεί μια μέτρηση αυτής της Vin που φαντάζομαι θα κλιμακώνεται με τις στροφές του κινητήρα , ή είναι κάτι γνωστό?

OldMan
28/11/2019, 12:48
Αφου ειπαμε για, οτι αυτο θα γινεται ΜΟΝΟ στο ρελαντι..
(γιατι εκει ισχυριζεται ο παθων οτι τροφοδοτουνται οι λαμπες με εναλλασομενο..)

stefanos
28/11/2019, 14:14
Αφου ειπαμε για, οτι αυτο θα γινεται ΜΟΝΟ στο ρελαντι..
(γιατι εκει ισχυριζεται ο παθων οτι τροφοδοτουνται οι λαμπες με εναλλασομενο..)

Σωστά... ενδεχομένως υπάρχει regulator στο κύκλωμα:ninja:
Με μπερδέψατε με τις μεσαίες λήψεις τα πηνία κλπ:)

telegonos
28/11/2019, 15:01
Οποιονδήποτε :D

Δεν κρίνεται(ε) σκόπιμο να προηγηθεί μια μέτρηση αυτής της Vin που φαντάζομαι θα κλιμακώνεται με τις στροφές του κινητήρα , ή είναι κάτι γνωστό?

Οι περισσότερες λάμπες Η4 ή Η7 LED , δουλεύουν με από 9volt μέχρι 30volt, οπότε και να παίζει το αποτέλεσμα της γέφυρας ανάλογα τις στροφές του μοτέρ, δεν θα έχει πρόβλημα η λάμπα.

OldMan
28/11/2019, 15:09
Βλεπω οτι δεν εχετε θεμα ουτε με τον τροπο μεταγωγης ληψης ρευματος απο το συνεχες στο ανορθωμενο εναλλασομενο ουτε με το σημειο που θα γινεται, οπότε plz proceed with it..:beer:

enkik89
07/12/2019, 20:59
Σίγουρα Led λάμπες και όχι τις κλασικές. Η τεχνολογία προοδεύει με το πέρασμα των χρόνων.

doctor_john
07/12/2019, 22:02
Αν τις ονομάσεις κλασικές, τις κατατάσεις στην κατηγορία πραγμάτων που επικροτείς και θες να διατηρηθεί η ύπαρξη τους. :a55:

Traveler01
16/03/2020, 23:38
Σημερα πηγα αλλαξα τη μπροστα λαμπα με led, αλλα απο λαθος το καταστημα μου εδωσε H7 αντι για H8, με αρκετο κοπο και πατεντα καταφεραμε να βαλουμε την H7 led στο βισματακι της απλης Η8, με το που γυρισα το κλειδι ειδα τεραστια διαφορα στο φωτισμο, συν οτι η λεντ με το ασπρο/μπλε φως ειναι πανεμορφη συγκριτικα με το κιτρινο της παλιας λαμπας..

andreaspetr
17/03/2020, 01:42
το θεμα ειναι να φωτιζει σωστα στο δρομο και οχι στα ματια των απεναντι οδηγων...

andreastwin
17/03/2020, 09:52
το θεμα ειναι να φωτιζει σωστα στο δρομο και οχι στα ματια των απεναντι οδηγων...

Το αυτο. Γιατη οι καθρεπτες των led ειναι συγκεκριμενη και δεν στραβωνουν τους απεναντι. Να μην κοιταμε την ομορφια, αλλα και την χρηση.

OldMan
17/03/2020, 13:34
Γιατη οι καθρεπτες των led ειναι συγκεκριμενη και δεν στραβωνουν τους απεναντι. Να μην κοιταμε την ομορφια, αλλα και την χρηση.

Και την ορθογραφια να κοιτούσαμε λιγο, δεν θα εβλαπτε..
(δεν "στραβωνουν" μονο οι καθρεφτες..)

andreastwin
17/03/2020, 14:16
Και την ορθογραφια να κοιτούσαμε λιγο, δεν θα εβλαπτε..
(δεν "στραβωνουν" μονο οι καθρεφτες..)

με το μπαρτον, δεν θα το ξανακανω.
Δεν κάνετε και τιποτα μαθηματα για εμας του 60+ . γιατη εμεις οταν επρεπε να παμε σχολειο δουλευαμε, και οχι απο χομπι, αλλα απο αναγκη.

viper1
17/03/2020, 17:03
με το μπαρτον, δεν θα το ξανακανω.
Δεν κάνετε και τιποτα μαθηματα για εμας του 60+ . γιατη εμεις οταν επρεπε να παμε σχολειο δουλευαμε, και οχι απο χομπι, αλλα απο αναγκη.

https://youtu.be/3N9kdl4iyaw

Traveler01
17/03/2020, 19:45
το θεμα ειναι να φωτιζει σωστα στο δρομο και οχι στα ματια των απεναντι οδηγων...

Πολυ σωστα, παντως αυτη που εβαλα στο σκουτερακι ριχνει μια δεσμη περιπου 5 μετρα σε πλατος και 7-8 σε μηκος στην ασφαλτο, τυφλωνει λιγο αν το κοιταξεις μεσα στη λαμπα αλλα γενικα δεν ενοχλει. Δεν ξερω αν ειναι γενικα σωστο να βαζουμε λεντ λαμπες σε μηχανακια που ερχονται με απλες απο το εργοστασιο αλλα σιγουρα η διαφορα ειναι τεραστια ακομη και μια κινεζικη λεντ της ταξης των 8-10 ευρω.. Αν ξερει κανεις ας μας πει και τις διαφορες των λεντ, εγω πηρα μια φθηνη απο καταστημα αλλα στο σκρουτζ βλεπω εχει απειρες επιλογες

OldMan
18/03/2020, 14:07
Δεν κάνετε και τιποτα μαθηματα για εμας του 60+ . γιατη εμεις οταν επρεπε να παμε σχολειο δουλευαμε, και οχι απο χομπι, αλλα απο αναγκη.

Βασιλακη Καϊλα, εσυ...??? :eek:

andreastwin
18/03/2020, 14:28
Βασιλακη Καϊλα, εσυ...??? :eek:

Τι να σου πω ρε συμφουριτη, λυπαμαι για το υφος σου. Δεν αξιζεις τις παραμικρης προσοχης μου. Απο εμενα αντε για.

OldMan
18/03/2020, 16:15
Τι να σου πω ρε συμφουριτη, λυπαμαι για το υφος σου. Δεν αξιζεις τις παραμικρης προσοχης μου. Απο εμενα αντε για.

ΚΙ εγω λυπαμαι για το υφος μου αλλα ειναι μαλλον αργα για πλαστικες επεμβασεις..

Υ.Γ.
Επειδη εγω ειμαι του 60 sharp, επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα οτι η αναγκη για επιβιωση δεν επισκιαζει την αναγκη για μορφωση..
(εκτος αν δεν υπαρχει η δευτερη, οποτε η κλαψομουνιαση ειναι μονοδρομος..)

karellen
18/03/2020, 16:28
Ελάτε ρε παίδες,όλα καλά.

viper1
18/03/2020, 16:30
ΚΙ εγω λυπαμαι για το υφος μου αλλα ειναι μαλλον αργα για πλαστικες επεμβασεις..

Υ.Γ.
Επειδη εγω ειμαι του 60 sharp, επιτρεψε μου να ξερω καλυτερα οτι η αναγκη για επιβιωση δεν επισκιαζει την αναγκη για μορφωση..
(εκτος αν δεν υπαρχει η δευτερη, οποτε η κλαψομουνιαση ειναι μονοδρομος..)

Καλομελετα κι έρχεται η εποχή της επιβίωσης ασχέτως μόρφωσης.
Ps. Αν και έχεις βελτιωθεί στο response πάντα έχουμε περιθώρια βελτίωσης. Ακόμα και στα 60+
Έχεις γνώσεις που δεν έχουμε πολλοί, όπως και άλλοι από εδώ αλλά ο τρόπος που θέλεις να τις μοιραστείς παίζει μεγάλο ρόλο. Για τους άλλους.
Ps2. Μένουμε σπίτι :D

panavour
18/03/2020, 16:31
Τι να σου πω ρε συμφουριτη, λυπαμαι για το υφος σου. Δεν αξιζεις τις παραμικρης προσοχης μου. Απο εμενα αντε για.

εσεις οι ηλικιωμενοι ειστε λιγο αρτηριοσκληρωτικοι με το καλο χιουμορ:D