PDA

View Full Version : Απο μικρό σε μεγάλο..



gerokost
07/07/2018, 19:43
Καλησπέρα παίδες και καλό καλοκαίρι σε όλους.

Εν συντομία η ιστορία μου με τα δίκυκλα.
Απο την ηλικία των 14-15 ξεκίνησα (είμαι 38) με ένα πενηντάρι C50, έβγαλα το δίπλωμα (λολ) στην αστυνομία τότε και σιγά σιγά το C50 έγινε 72, κανιβαλλίστηκε και πουλήθηκε αργότερα.
Σειρά είχε αφού απολύθηκα απο φαντάρος, ένα Kaze-R το οποίο το κράτησα καμμια 6ετία και κάτι, και το έδωσα και αυτό. Σειρά είχε ένα Honda Innova injection το οποίο μετά απο μερικά
χρόνια μου το κλέψανε, και κατέληξα με ένα Wave 110 για να κάνω τη δουλειά μου, μετακίνηση προς τη δουλειά και (πολύ) κοντινές βόλτες. Τόσα χρόνια είχα το μικρόβιο αλλά ποτέ δεν
πήγα σε κάτι μεγαλύτερο γιατί ασχολήθηκα περισσότερο με τα αυτοκίνητα. Αυτοκίνητο λοιπόν, υπάρχει.

Επειδή το βλέπω να πάω για σεντόνι, θα προσπαθήσω να είμαι σχετικά σύντομος :)

Είχα στο μυαλό μου να δώσω το παπί και να πάρω κάτι σε CB500 για τις μετακινήσεις, μιας που "χρειαζόμουν" κάτι πιο γρήγορο απο το παπί. Απο το μυαλό μου είχαν περάσει Beverly 300, αλλα
δεν τα πάω τα scooter, κανα BMW G310R (και γαμώ τα χρηματοδοτικά) , και γενικά τέτοια πράματα. Στο μεταξύ "αναβάθμισα" και το δίπλωμά μου απο 125 σε απεριόριστο.
Αποφάσισα όμως να κρατήσω το παπί, σαν μέσο μετακίνησης εντός πόλης (κινούμαι αρκετά στο κέντρο) και μηδενικών σχεδόν εξόδων.
Θέλω κάτι "μανιτζέβελο" , να το βγάζω 2-3 φορές τη βδομάδα για βόλτα, να κάνω και αυτό που δεν έκανα ποτέ, να πάρω δηλαδή μηχανή κανονική..
Τα κριτήριά μου είναι , να είναι γυμνό, να βγάζει κανα πουλάρι, να έχει ABS και να παίξω κάπου στα (top) 4000 (μεταχείρω προφανώς).
Αυτό που κοιτάω προς το παρόν είναι το z750, γιατί πάντα μου άρεσε.

Πρώτον, προφανώς και φοβάμαι τη μετάβαση απο παπί σε 110 άλογα εργαλείο, αλλά πιστεύω ότι με τον κατάλληλο σεβασμό στο δεξί χέρι, θα τα καταφέρω σιγά-σιγά.
Έχω στο μυαλό μου εφόσον το πάρω να πάω και σε ένα σχολείο οδήγησης, που έχω ακούσει τα καλύτερα.

Δεύτερον, θέλω να μου πείτε καμμια πρόταση (εκτός απο ΜΤ-07) αν έχετε στο μυαλό σας.

Τρίτον, τί να προσέξω σε ένα Z750, αν πονάνε πουθενά συγκεκριμένα κτλ.

Σας ευχαριστώ, όσους το διάβασαν και δεν αυτοκτόνησαν απο τη βαρεμάρα :)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/07/2018, 22:00
το gsr 600 πος σου φενετε?Μεσος ορος 2.700.

Dennis-
07/07/2018, 22:36
Καγκουρομηχανημα το ζ για να μην ειναι κακοποιημενο πρεπει να κανεις ταμα στον ιδιο τον καβασακι και την παναγια την μπερναουτιοτισα.

Και τα 150cc εχουν μια καποια διαφορα απο ενα 600.

Gsr οπως προτεινε ο φιλος εγω θα ελεγα κανα χορνετ πολυ πιο φρεντλι απ ολα νομιζω και για δευτερο ατομο.

gerokost
07/07/2018, 23:18
το gsr 600 πος σου φενετε?Μεσος ορος 2.700.
Δε ξέρω, ποτέ δε μου άρεσε το GSR, δε τα πάω καλά με τα σουζούκι φαίνεται, όχι οτι έχω κάτι μαζί τους.



Καγκουρομηχανημα το ζ για να μην ειναι κακοποιημενο πρεπει να κανεις ταμα στον ιδιο τον καβασακι και την παναγια την μπερναουτιοτισα.

Και τα 150cc εχουν μια καποια διαφορα απο ενα 600.

Gsr οπως προτεινε ο φιλος εγω θα ελεγα κανα χορνετ πολυ πιο φρεντλι απ ολα νομιζω και για δευτερο ατομο.
Ισχύει, ότι είναι καγκουρομηχάνημα, δεν περιμένω να μην έχει βαρέσει κόφτη στη ζωή του, απλά να είναι σωστά συντηρημένο.

Τα hornet ναι, δεν είναι άσχημα, θα τσεκάρω..

rainmike
07/07/2018, 23:31
Δε ξέρω, ποτέ δε μου άρεσε το GSR, δε τα πάω καλά με τα σουζούκι φαίνεται, όχι οτι έχω κάτι μαζί τους.



Ισχύει, ότι είναι καγκουρομηχάνημα, δεν περιμένω να μην έχει βαρέσει κόφτη στη ζωή του, απλά να είναι σωστά συντηρημένο.

Τα hornet ναι, δεν είναι άσχημα, θα τσεκάρω..

Για μένα αν πας για γυμνό,προτίμησε δικύλινδρο.

George_Sp
08/07/2018, 00:18
er6n?

https://www.car.gr/13545200-kawasaki-er-6-n

ΤάκηςΜπ
08/07/2018, 00:53
Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω χρήσης που από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι θα κάνεις.Er6n κι από μένα.

gerokost
08/07/2018, 00:56
Για μένα αν πας για γυμνό,προτίμησε δικύλινδρο.
Για το ξύλο απο τον αέρα λές , οτι πχ ποτέ δεν θα ευχαριστηθείς τα Χ άλογα ?


er6n?

https://www.car.gr/13545200-kawasaki-er-6-n

Ωραίο, σίγουρα δεν είναι Ζ, αλλά πιο all-around. Μοτέρ ίδιο με το versys να φανταστώ, με άλλη χαρτογράφηση?

ptc
08/07/2018, 01:00
Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω

Και να ήθελε ΜΤ δε φτάνουν τα λεφτά. :p

Θα συμφωνήσω στο θέμα βάρους. Το Ζ750 είναι λίγο μαούνα. Δικύλινδρο πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Πιο γραμμικό γκάζι, λιγότερο απότομο, πιο διαχειρίσιμο, πιο ξεκούραστο μέσα στην πόλη και κατά τι πιο οικονομικό.

Δες και το Suzuki SFV650 gladius. Όπως το er έχει το μοτέρ του versys, αυτό έχει του v-strom.

gerokost
08/07/2018, 01:01
Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω χρήσης που από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι θα κάνεις.Er6n κι από μένα.

Το ΜΤ δε λέω, μ αρέσει γενικά, έχω πάρει και φίλου βόλτα, πολύ ωραίο μοτέρ. Αλλά για κάποιο λογο το μπροστά μέρος με ξενερώνει κάπως. Επίσης δεν βρίσκεις κάποιο με ABS στα λεφτά που θέλω να διαθέσω.
Στα υπόψιν το ER6.

ΤάκηςΜπ
08/07/2018, 01:08
Ναι είναι λίγο πιο πολλά τα χρήματα από αυτά που έχεις. Δεν ήξερα ότι παίζουν ακόμα στα 5 τα φθηνότερα. Κρατανε τιμή τα άτιμα.

gerokost
08/07/2018, 01:11
Ναι είναι λίγο πιο πολλά τα χρήματα από αυτά που έχεις. Δεν ήξερα ότι παίζουν ακόμα στα 5 τα φθηνότερα. Κρατανε τιμή τα άτιμα.

Και μετά μπαίνεις στη λούπα γιατί λές, 6590 έχει το 2017 καινούργιο, θα δώσω ταληράκι στο μεταχείρο ? Και μετά λες, α, τι βρίσκω με 6,5Κ και καταλήγεις το βράδυ να κοιτάς ο,τι να ναι :lol:

rainmike
08/07/2018, 01:22
Πέρα από πλάκα άσε το z ,το πιο σούπα μηχανάκι ever ,είναι βαρύ και έχει τελικές που δεν τις χρειάζεσαι σε γυμνό.Πάρε ένα δικύλινδρο με 60,70 αλογάκια
ελαφρύ-χρηστικό.Και στην πόλη θα μπορείς να το παίρνεις και θα βολτάρεις εύκολα και εκτός πόλης

gerokost
08/07/2018, 02:02
Και να ήθελε ΜΤ δε φτάνουν τα λεφτά. :p
Θα συμφωνήσω στο θέμα βάρους. Το Ζ750 είναι λίγο μαούνα. Δικύλινδρο πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Πιο γραμμικό γκάζι, λιγότερο απότομο, πιο διαχειρίσιμο, πιο ξεκούραστο μέσα στην πόλη και κατά τι πιο οικονομικό.
Δες και το Suzuki SFV650 gladius. Όπως το er έχει το μοτέρ του versys, αυτό έχει του v-strom.

Ωραίο το SFV αλλά υπάρχουν 4-5 σε όλη την Ελλάδα, κανένα Αττική (και δεν είδα να έχει και ABS)


Πέρα από πλάκα άσε το z ,το πιο σούπα μηχανάκι ever ,είναι βαρύ και έχει τελικές που δεν τις χρειάζεσαι σε γυμνό.Πάρε ένα δικύλινδρο με 60,70 αλογάκια
ελαφρύ-χρηστικό.Και στην πόλη θα μπορείς να το παίρνεις και θα βολτάρεις εύκολα και εκτός πόλης

Το θέμα δεν είναι η τελική του, δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσω ποτέ. Απλά μου αρέσεi υπερβολικά εμφανισιακά.
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι με το βάρος , 220+ κιλά μηχανάκι, είναι λογαριασμός.

rainmike
08/07/2018, 02:05
Ωραίο το SFV αλλά υπάρχουν 4-5 σε όλη την Ελλάδα, κανένα Αττική (και δεν είδα να έχει και ABS)



Το θέμα δεν είναι η τελική του, δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσω ποτέ. Απλά μου αρέσεi υπερβολικά εμφανισιακά.
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι με το βάρος , 220+ κιλά μηχανάκι, είναι λογαριασμός.

Άμα σου αρέσει υπερβολικά τότε είναι μονόδρομος.Καλοτάξιδο:beer:

lleonidas
08/07/2018, 02:32
Συμφωνώ και εγώ ότι ένα er6 θα μπορούσε να είναι μια καλή μετάβαση από τους πάπιους για να αποκτήσεις την πρώτη σου μοτοσυκλέτα...δε θα σε σε φοβίσει κάπου, δε θα σου λείψει κάτι, για αρχή τουλάχιστον, και έχεις σοβαρές πιθανότητες να μην είναι καγκουροποιημένο.
Ωστόσο είναι πιθανό να το βαρεθείς σύντομα παρόλο που δεν έχει καμία σχέση με το wave ή το innova.Safe επιλογή κατά την άποψή μου είναι και το hornet επειδή είναι αξιόπιστο και έχει καλούτσικη μεταπώληση.Μπορείς να εντάξεις στις επιλογές σου και κάποιο εκ των fz6, xj6, shiver ή και street triple αφού δε διστάζεις να προσεγγίσεις και πιο δυνατά μηχανήματα.
Παράδοξο ότι κανείς δεν προτείνει Duke;!

Andreasnemea
08/07/2018, 07:01
Λοιπον φιλαρακι πωλειται ενα Z750 στην περιοχη μου και το ξερω το μηχανακι εχει 12.000 πραγματικα οχι με λογια η μηχανη ειναι χαρτι σε πορτοκαλι χρωμα με πολλα εξτρα δεν εχει τρεξει καθολου σαν καινουρια αν σε ενδιαφερει πεσμου να σου πω λεπτομεριες ειναι ευκαιρια

noodles
08/07/2018, 12:08
cb, er6n ειναι οτι καλυτερο και με το budget που εχεις θα βρεις καλο μηχανακι!

2018 και να συζηταμε για z750 πιστευω δεν ειναι οτι καλυτερο :)
το μηχανακι πλεων μαρτυραει ευκολα τα χρονια του και το σχεδιασμο 20ετιας. αποψη μου ειναι πως δεν υπαρχει κανενας λογος να το παρει καποιος σημερα μεταχειρισμενο, ενω υπαρχουν αλλη πολυ καλυτερα.
εχει πολλα αρνητικα και κανενα θετικο... επισης να το βρεις καποιο σε καλη κατασταση ειναι σα να κερδιζεις το λαχειο;)

o_gavros
08/07/2018, 14:10
Το θέμα δεν είναι η τελική του, δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσω ποτέ. Απλά μου αρέσεi υπερβολικά εμφανισιακά.
Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι με το βάρος , 220+ κιλά μηχανάκι, είναι λογαριασμός.
Θα έπρεπε να αρχίζεις και να τελειώνεις στα υπογραμμισμένα!
Στα 38 σου να μην προβληματίζεσαι για τα υπόλοιπα.
Ως κατοχος Ζ τωρα.
Αν σου αρέσει οπτικά,δεν πας σε γσρ χορνετ κλπ,ας ξεκινησουμε απο αυτό.
Εχει πιο σπιρτόζικο μοτέρ απο αυτόν τον ανταγωνισμο.
Το χαίρεσαι πολύ στη βόλτα έτσι ελαστικό και ασπαστο που είναι.
Πονάνε στα φρένα και τις αναρτήσεις.
Αλλά λογικά θα σου πάρει χρονο ωστε να φτάσεις να το εξαντλήσεις και να ζητήσεις περισσότερα.
Αν αυτό συμβεί (ή όταν, αν προτιμας),υπάρχουν λύσεις που το μεταμορφώνουν ως προς το φαν μπάηκ φάκτορ (ρωτήστε τον taisteal που το δοκίμασε να σας πει εντυπώσεις).
Μην περιμένεις ότι θα βάζεις φωτιά στην άσφαλτο.
Αλλά το δούλεμα του θα σου φανεί υπεραρκετό.
Α και κατι τελευταίο.
Αν η βόλτα σου θα είναι εντός πόλης κυρίως,ίσως να παιδευτείς κι εσύ και το μηχανάκι ειδικά τους ζεστούς μήνες.




2018 και να συζηταμε για z750 πιστευω δεν ειναι οτι καλυτερο :)
το μηχανακι πλεων μαρτυραει ευκολα τα χρονια του και το σχεδιασμο 20ετιας. αποψη μου ειναι πως δεν υπαρχει κανενας λογος να το παρει καποιος σημερα μεταχειρισμενο, ενω υπαρχουν αλλη πολυ καλυτερα.
εχει πολλα αρνητικα και κανενα θετικο... επισης να το βρεις καποιο σε καλη κατασταση ειναι σα να κερδιζεις το λαχειο;)
Ρεϊ, μη λέτε τέτοια.
τα Ζ πουλησαν σα ζεστα κουλούρια.
τα μοτέρια τους είναι ασπαστα!
Δεν υπάρχει περίπτωση να ψάξεις και να ΜΗΝ βρεις καποιο σωστό ουτε μια στο εκατομμύριο.
αυτό για το κανένα θετικό,ειδικά όταν έχει προταθεί στον άνθρωπο το γσρ,με κάνει να ξεκαρδίζομαι.
Σεβαστή η άποψη σου,δεν προσπαθώ να στην αλλάξω,απλά δίνω και μια άλλη οπτική.

gerokost
23/11/2018, 17:20
update στο θέμα, για να μήν ανοίγω νέο.

Τελικά κατέληξα και έκλεισα ένα Z650. Απο εβδομάδα θα το έχω στα χέρια μου :D

lleonidas
23/11/2018, 18:35
Ωραίος...με το καλό να παραλάβεις!
Καινούριο τελικά ή μεταχειρισμένο; Χρώμα; :)

gerokost
23/11/2018, 18:48
Ωραίος...με το καλό να παραλάβεις!
Καινούριο τελικά ή μεταχειρισμένο; Χρώμα; :)
Να σαι καλά !

μτχ, λευκό/πράσινο.

Konstantinos
24/11/2018, 07:33
Τελικά κατέληξα και έκλεισα ένα Z650.
Καλή επιλογή. Είναι γρήγορο, άνετο, οικονομικό και όμορφο. Αρκετά καλύτερο από το ER6 που αντικατέστησε.
Αλλά μεταχειρισμένο, πώς;
Αφού δεν έχει καιρό που κυκλοφόρησε.