PDA

View Full Version : Ducati Diavel 2019



lleonidas
11/07/2018, 14:54
Ετοιμάζεται (https://www.morebikes.co.uk/49983/gotcha-spy-shot-show-new-sportier-ducati-diavel-undergoing-secret-tests-right-now/) καινούρια με "επιρροές" από XDiavel και Panigale και με τον κινητήρα των 1260cc ο οποίος θα αποδίδει κοντά στους 160 ίππους.
Πιθανό να παρουσιαστεί στην EICMA το φθινόπωρο.

397739
397740
397741
397742

yes-u
11/07/2018, 15:01
Η τηλεόραση φαντάζομαι είναι για τώρα, για το μουντιάλ..

Επίσης άνετη μηχανή για μισό οδηγό (ή ολόκληρο τζόκεϊ), όσο για κανά γκομενάκι, δεν υπάρχει οψιόν, γιατί, ναι μεν, μπορεί να τσιμπήσει καμία στο νόθο του μαντ μαξ, αλλά δε χωράει..


(μην ξαναδώ να τη λέει κανείς του buckley για το κατάνα!..)

lleonidas
01/08/2018, 02:15
398371
398372
398373

Πηγή (https://www.morebikes.co.uk/50671/spy-shots-up-close-real-close-with-the-2019-ducati-diavel-prototype-loads-of-details-now-out-in-the-open-actual-photos/)

lleonidas
11/11/2020, 22:00
Ducati XDiavel Black Star 2021

422675

422676

422677


Ducati XDiavel Dark 2021

422674

422672

Ducati XDiavel S 2021

422673


Πηγή (https://www.asphaltandrubber.com/bikes/2021-ducati-xdiavel/)

panavour
11/11/2020, 23:27
λεφτα υπαρχουν απ οτι φαινεται.και μια ερωτηξη,πως διαολο δουλευει σ αυτη την θεση το αμορτισερ?

doctor_john
11/11/2020, 23:46
κοίταξε πως το παρουσιάζει μια άλλη εταιρεία:

Συγκρινόμενη με τις παραδοσιακές Uni-Trak πίσω αναρτήσεις, στις οποίες το αμορτισέρ τοποθετείται κατακόρυφα, στη οριζόντια πίσω ανάρτηση, το αμορτισέρ είναι σχεδόν οριζόντια τοποθετημένο.
Η ανάρτηση είναι τοποθετημένη πολύ κοντά στο κέντρο βάρους της μοτοσικλέτας συμβάλλοντας έτσι σημαντικά στη συγκέντρωση της μάζας στο κέντρο.
Επειδή δεν υπάρχει μοχλικό ή αμορτισέρ που να προεξέχει κάτω από το ψαλίδι, απελευθερώνεται χώρος για ένα μεγαλύτερο προθάλαμο καυσαερίων.

Με ένα μεγαλύτερο προθάλαμο, ο όγκος του σιγαστήρα μπορεί να μειωθεί, και τα βαριά εξαρτήματα της εξάτμισης μπορούν να συγκεντρωθούν πιο κοντά
στο κέντρο βάρους της μοτοσικλέτας, γεγονός που συμβάλλει περαιτέρω στην συγκέντρωση μάζας. Το αποτέλεσμα είναι πολύ βελτιωμένος χειρισμός.
Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι η ανάρτηση τοποθετείται μακριά από τη θερμότητα της εξάτμισης. Επειδή είναι πιο δύσκολο για την θερμότητα από το σύστημα εξάτμισης να επηρεάσει το λάδι της ανάρτησης και την πίεση του αερίου, η απόδοσή της είναι πιο σταθερή.

Κάπου έχω διαβάσει ένα ωραίο άρθρο, νομίζω στους 4τροχούς, για το πόσο καλύτερα λειτουργεί μια ανάρτηση οριζόντια σε σχέση με κάθετα.
Διαχώριζε την εφαρμογή τους σε αυτοκίνητο και εστίαζε στην λειτουργία της αυτόνομα στον κάθε τροχό.
Κατέληγε περιγράφοντας κάποια αυτοκίνητα που τις είχαν σε αντίστοιχη θέση και δικαιολογούσε το ότι δεν το βλέπουμε συχνά, λόγο της ακριβότερης
παραγωγής και συντήρησης του συνόλου της άρθρωσης που χρειάζεται στα αυτοκίνητα.

panavour
12/11/2020, 10:06
Προσπαθω να καταλαβω πως αφου ο τροχος ανεβοκατεβαινει στον καθετο αξονα,και οχι στον οριζοντιο,πως πιεζεται το αμορτισερ χωρις καποιο συνδυασμο μοχλων.Εκτος αν εχει και δεν φαινοντα.Αλλα αν εχει για ποιο χωρο και απλοτητα μιλαμε.

doctor_john
12/11/2020, 10:14
Είναι σταθερό το σημείο της έδρασης που λες, κοίταξε το παρακάτω που έχει μοχλικό:

422681

Αν το ψαλίδι έχει πάνω του το πάνω μέρος και ο άξονας του είναι λίγο πιο κάτω η κίνηση είναι σχεδόν ίδια.

νεοσσός
12/11/2020, 10:21
Φαίνεται κάπως εδώ (https://youtu.be/cvvyyinkwJ8?t=132) η λειτουργία της οπίσθιας ανάρτησης.

katsar
12/11/2020, 10:24
Τι μηχανάρα είναι αυτή.

DrBig
12/11/2020, 10:25
Προσπαθω να καταλαβω πως αφου ο τροχος ανεβοκατεβαινει στον καθετο αξονα,και οχι στον οριζοντιο,πως πιεζεται το αμορτισερ χωρις καποιο συνδυασμο μοχλων.Εκτος αν εχει και δεν φαινοντα.Αλλα αν εχει για ποιο χωρο και απλοτητα μιλαμε.

Ο τροχος δεν ανεβοκατεβαινει στον καθετο αξονα αλλα διαγραφει τοξο κυκλου, εκτος κι αν εχεις παραλεβερ. Οποτε παντα υπαρχουν σημεια στο πλαισιο και ψαλιδι (με την ευθεια που τα ενωνει να ειναι περιπου οριζοντια), η μεταξυ των οποιων αποσταση αυξομειωνεται.

Πχ

/---|____@

οπου
"---" ειναι το αμορτισερ,
"/" ειναι το πλαισιο
"|____" ειναι το ψαλιδι και
"@" ειναι ο τροχος

Parking
12/11/2020, 10:33
Ελπίζω να βγάλανε και από εδώ το ντέζμο πάντως
:lol:

Όχι τίποτε άλλο γιατί το πάνε τα Αμερικανά για σέρβις και παθαίνουν κοκομπλόκο
(και στην Αμερική δεν περνάει η παραμύθα ΜΟΝΟ λεφτά μετράνε)

doctor_john
12/11/2020, 10:41
Όταν αποδείξεις πως είναι παραμύθι το desmo, να το συζητήσουμε. Μέχρι τότε κρεμαστάρια να ομορφαίνει και ο χώρος.


Ο τροχος δεν ανεβοκατεβαινει στον καθετο αξονα αλλα διαγραφει τοξο κυκλου, εκτος κι αν εχεις παραλεβερ. Οποτε παντα υπαρχουν σημεια στο πλαισιο και ψαλιδι (με την ευθεια που τα ενωνει να ειναι περιπου οριζοντια), η μεταξυ των οποιων αποσταση αυξομειωνεται.


:D

422682

Shinigami Ryuk
12/11/2020, 13:06
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι το αγοραστικο κοινο της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας(?) συνηθως πασχει απο μικροφαλλια?:D
Ηρεμα ρωταω.

katsar
12/11/2020, 13:22
Ναι.Δηλαδή όσοι καβαλάνε 125ρια είναι για την Σειρήνα Προνταξιονς;

Shinigami Ryuk
12/11/2020, 13:26
πιο πολυ μου κανει καποιος με ενα 300αρι MP3:p

doctor_john
12/11/2020, 14:03
MP3 ;! μουσικόνεται θα ξέρει!

νεοσσός
12/11/2020, 14:15
MP3 ;! μουσικόνεται θα ξέρει!
Μιλάς με γέροντες, γρίφε. :p

Για όποιον δεν κατάλαβε:
https://www.youtube.com/watch?v=RFdOBZTEakw

Parking
12/11/2020, 14:28
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι το αγοραστικο κοινο της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας(?) συνηθως πασχει απο μικροφαλλια?:D
Ηρεμα ρωταω.

άδικο....

Galkar
12/11/2020, 15:25
Την είδα σήμερα στην αντιπροσωπία της ducati-suzuki στην Θεσσαλονίκη είναι πραγματικά θηρίο πάρα πολύ όμορφη. Αλλά νομίζω πως το αγοραστικό της κοινό είναι για πολύ λίγους! :cry:

spyro
12/11/2020, 15:39
Δηλαδή η σχεδίαση αυτής της μοτοσυκλέτας και εν τέλει η αγορά που απευθύνεται έχει ως γνώμονα τη καλύτερη συγκέντρωση των μαζών; να το κάνει τι; να βελτιώσει την ευελιξία και σταθερότητα;

Τι να το κάνεις όταν έχεις αυτή τη θέση οδήγησης και αυτήν την απόσταση απο το τιμόνι;

προσωπικά πιστεύω οτι οι λόγοι που επέλεξαν αυτή τη διάταξη στο αμορτισέρ είναι για να "πιάσουν" όσο μπορούν περισσότερο τους αισθητικούς και σχεδιαστικούς στόχους που είχαν θέσει και στη πορεία βγάλανε και ένα στόρι για να ενισχύσουν περαιτέρω το ιματζ και όχι το ανάποδο.

RaGe_Raptor
12/11/2020, 15:55
Δηλαδή η σχεδίαση αυτής της μοτοσυκλέτας και εν τέλει η αγορά που απευθύνεται έχει ως γνώμονα τη καλύτερη συγκέντρωση των μαζών; να το κάνει τι; να βελτιώσει την ευελιξία και σταθερότητα;

Τι να το κάνεις όταν έχεις αυτή τη θέση οδήγησης και αυτήν την απόσταση απο το τιμόνι;

προσωπικά πιστεύω οτι οι λόγοι που επέλεξαν αυτή τη διάταξη στο αμορτισέρ είναι για να "πιάσουν" όσο μπορούν περισσότερο τους αισθητικούς και σχεδιαστικούς στόχους που είχαν θέσει και στη πορεία βγάλανε και ένα στόρι για να ενισχύσουν περαιτέρω το ιματζ και όχι το ανάποδο.

Μα γιατί δεν ενδιαφέρονται για τη συγκέντρωση των μαζών και την πιο ορθή λειτουργία του αμορτισέρ και στο Panigale V4? :bawl:

Johny the Fox
12/11/2020, 16:16
Δηλαδή η σχεδίαση αυτής της μοτοσυκλέτας και εν τέλει η αγορά που απευθύνεται έχει ως γνώμονα τη καλύτερη συγκέντρωση των μαζών; να το κάνει τι; να βελτιώσει την ευελιξία και σταθερότητα;

Τι να το κάνεις όταν έχεις αυτή τη θέση οδήγησης και αυτήν την απόσταση απο το τιμόνι;

προσωπικά πιστεύω οτι οι λόγοι που επέλεξαν αυτή τη διάταξη στο αμορτισέρ είναι για να "πιάσουν" όσο μπορούν περισσότερο τους αισθητικούς και σχεδιαστικούς στόχους που είχαν θέσει και στη πορεία βγάλανε και ένα στόρι για να ενισχύσουν περαιτέρω το ιματζ και όχι το ανάποδο.

Αισθητικοι λογοι...παρτε και ενα στορι....Νομιζω αρκετα απλοποικη σκεψη που δεν απευθυνεται ουτε στην ohlins ουτε σε μηχανακι με τετοια οδικη συμπεριφορα.Δεν περιγραφονται ολα με την φαντασια .Χρειαζεται και η εμπειρια ..

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148613&highlight=ducati+xdiavel

contes di Zante
12/11/2020, 16:32
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι το αγοραστικο κοινο της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας(?) συνηθως πασχει απο μικροφαλλια?:D
Ηρεμα ρωταω.

τι μηχανή είπαμε ότι έχεις?....απλά ρωτάω

DrBig
12/11/2020, 16:39
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι το αγοραστικο κοινο της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας(?) συνηθως πασχει απο μικροφαλλια?:D
Ηρεμα ρωταω.

Τι σε νοιαζει? Ετσι κι αλλιως την πλατη τους θα βλεπουμε...

Shinigami Ryuk
12/11/2020, 17:43
Ειμαι ο μονος που πιστευει οτι το αγοραστικο κοινο της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας(?) συνηθως πασχει απο μικροφαλλια?:D
Ηρεμα ρωταω.

Αυτος ειναι ο δικος μου(προβοκατορικος?ερειστικος?τρολιστικος?)τροπος για να πω οτι η Diavel μου μοιαζει για ενα μηχανακι που δεν στριβει σε κανονικο δρομο(ωσαν ss),δεν στριβει σε κλειστα στροφιλικια(ωσαν sm),δεν παει μεγαλα ανετα ταξιδια (ωσαν onoff) οπου για εμενα αυτα τα 3 ειναι τα ευχαριστοτερα πραγματα σε μια μοτοσυκλετα και οι λογοι για να καβαλαει καποιος.
Εχοντας λοιπον αυτα στο μυαλο πιστευω οτι το αγοραστικο κοινο της Diavel ειναι ειτε τυποι που αντλουν ευχαριστηση με το να το τελικιαζουν και να το ξεσκιζουν στα μπαντιλικια(οπως την βρισκει κανεις)
ειτε νόθα του μαντ μαξ(οπως προελεχθει) που δινουν ενα σκασμο λεφτα για να το παρκαρουν μια κυριακη μπροστα απο την καφετερια μπας και ζευγαρωσουν.Εξ ου και η μικροφαλλια.
Βεβαια μπορει και να κανω και λαθος.Δεν ειμαι ψυχολογος και αυτη η ελλειψη αυτοπεποιθησης κατα το ζευγαρωμα μπορει να οφειλεται σε αλλους λογους

@conte Αυτην την εποχη κινουμαι με ενα δανεικο opel corsa 1.4 sport μοντελο 2006

Παντως μην βαρατε,δεν φταιω εγω, το μυαλο μου φταιει για ολα:p

panavour
12/11/2020, 20:44
Αυτος ειναι ο δικος μου(προβοκατορικος?ερειστικος?τρολιστικος?)τροπος για να πω οτι η Diavel μου μοιαζει για ενα μηχανακι που δεν στριβει σε κανονικο δρομο(ωσαν ss),δεν στριβει σε κλειστα στροφιλικια(ωσαν sm),δεν παει μεγαλα ανετα ταξιδια (ωσαν onoff) οπου για εμενα αυτα τα 3 ειναι τα ευχαριστοτερα πραγματα σε μια μοτοσυκλετα και οι λογοι για να καβαλαει καποιος.
Εχοντας λοιπον αυτα στο μυαλο πιστευω οτι το αγοραστικο κοινο της Diavel ειναι ειτε τυποι που αντλουν ευχαριστηση με το να το τελικιαζουν και να το ξεσκιζουν στα μπαντιλικια(οπως την βρισκει κανεις)
ειτε νόθα του μαντ μαξ(οπως προελεχθει) που δινουν ενα σκασμο λεφτα για να το παρκαρουν μια κυριακη μπροστα απο την καφετερια μπας και ζευγαρωσουν.Εξ ου και η μικροφαλλια.
Βεβαια μπορει και να κανω και λαθος.Δεν ειμαι ψυχολογος και αυτη η ελλειψη αυτοπεποιθησης κατα το ζευγαρωμα μπορει να οφειλεται σε αλλους λογους

@conte Αυτην την εποχη κινουμαι με ενα δανεικο opel corsa 1.4 sport μοντελο 2006

Παντως μην βαρατε,δεν φταιω εγω, το μυαλο μου φταιει για ολα:p


https://www.youtube.com/watch?v=B0E9ws4NnkA

lleonidas
28/10/2022, 19:43
Ducati Diavel V4 2023 (https://www.visordown.com/news/new-bikes/2023-ducati-diavel-v4-gains-more-power-and-lower-weight) με πολεμική εξάτμιση!

438979

438980

438981

https://m.youtube.com/watch?v=rUcqBHfYVI0

doctor_john
28/10/2022, 20:58
Φοβερή άσκηση στο σχεδιασμό,, έχει να διδάξει πολλά όσον αφορά την απόλαυση της οδήγησης.

karellen
29/10/2022, 08:43
Διακρίνω μία τάση,σε όλες τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες,να κόβουν όγκους εκατέρωθεν της μηχανής?
Ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια με τα κοψονούρικα/κοψοκώλικα πίσω και συνεχίζεται με κοψομούρικα μπροστά,πολύ πλακουτσό φανάρι.

peterTHErider
29/10/2022, 09:52
γενικά το περίμενα εντυπωσιακότερο,δικό μου θέμα αυτό.γενικά πολύ όμορφο και ποιοτικό μηχανάκι.
αυτό που μου έχει κάτσει όμως στραβά και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου είναι τα μπροστινά φλας!μοιάζουν με αυτιά λαγού με όλο το σύνολο!

νεοσσός
29/10/2022, 12:14
Διακρίνω μία τάση,σε όλες τις σύγχρονες μοτοσυκλέτες,να κόβουν όγκους εκατέρωθεν της μηχανής?
Ξεκίνησε πριν μερικά χρόνια με τα κοψονούρικα/κοψοκώλικα πίσω και συνεχίζεται με κοψομούρικα μπροστά,πολύ πλακουτσό φανάρι.
Εσκεμμένα κάνουν σχεδιαστική αλλαγή, ώστε το νέο μοντέλο να ξεχωρίζει. Οπότε προσπαθούν να περάσουν διάφορες νέες γραμμές και να πείσουν τον κόσμο ότι αυτό είναι το όμορφο. Με την τεχνολογία των φώτων LED, έχουν περισσότερους βαθμούς ελευθερίας για το σχεδιασμό και το αξιοποιούν. Δεν χρειάζονται πλέον τα μεγάλα ελλειπτικά κάτοπτρα των φώτων αλογόνου, που είχαμε αποδεχθεί για δεκαετίες.

Η Diavel δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά, ειδικά τα προηγούμενα μοντέλα. Αλλά η κοντή ουρά μου άρεσε εξ αρχής σε όλες τις μοτοσυκλέτες, ενώ σε κάποιες μου αρέσει και η κοντή μούρη.

Bowleno
29/10/2022, 18:15
Αηδία ήταν εξαρχής, αηδία και τώρα ...η πιο άσχημη Ducati , μακράν!

doctor_john
29/10/2022, 18:38
Την έχουν test ride, μεγάλα παιδιά είστε, δειτε την απο κοντά κάντε και μια βόλτα και το συζητάμε.