PDA

View Full Version : Καταστήματα Ελαστικών – Υπάρχει πρόβλημα η κάνω λάθος?



Kepler Fun
12/07/2018, 11:28
Αλλάζω λάστιχα τον τελευταίο καιρό σε μηχανή, σκούτερ και αυτοκίνητο και βλέπω περίεργα πράγματα.

Πριν ένα μήνα αντικατέστησα τα λάστιχα στο K1200s με ακριβώς τα ίδια Bridgestone που είχα, στο ίδιο μαγαζί στην Μιχαλακοπούλου και τα καινούργια δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά.

Πριν 6 μήνες έκανα το ίδιο στο scooter αντικαθιστώντας τα κινέζικά του με Michelin και ενω στην αρχή κρατάγανε τώρα γλυστράνε απίστευτα.

Προχθές άλλαξα τα Fulda επταετίας που είχε το μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που αγόρασα με Michelin σε μαγαζί του Χολαργού και τα καινούργια από την πρώτη στιγμή είναι πολύ χειρότερα από τα παλιά.

Τι συμβαίνει ? Οδηγώ 35 χρόνια και αυτό πρώτη φορά το βλέπω.

Μήπως έχει γεμίσει η αγορά μαιμούδες ? (λέω) και σκοτωθεί κόσμος ?

Πάντως αποφάσισα για το K να ξαναπάρω λάστιχα πριν κάνω ταξίδι μέσω net από Αγγλία.

Θα δούμε........

devil's animal
12/07/2018, 11:43
απο την στιγμη που πας σε επωνυμα και σοβαρα λαστιχαδικα δεν μπορω να σκεφτω να φερνουν μαϊμουδες με ιδιες επωνυμιες...
δεν ξερω καν αν υπαρχουν "μαϊμουδες" οσον αφορα τα λαστιχα...γι'αυτο βγαινουν και φτηνες μαρκες που πολλες φορες ειναι θυγατρικες των μεγαλων εταιρειων...
πλεον υπαρχουν πανω απο 30-40 μαρκες ελαστικων...

παντως αν γλιστρανε με το που τα εβαλες πρεπει να δεις αν εχουν στρωθει σωστα και εχει φυγει το συντηρητικο κερι που εχουν πανω...
επισης αν γλιστρανε μετα απο π.χ. 6 μηνες που τα τοποθετησες πρεπει να δεις αν εχουν σωστες πιεσεις...

τελος, ακομα και ολα σωστα να εχουν γινει υπαρχουν δρομοι στην Ελλαδα οπου ανεξαρτητως ελαστικων, ανεξαρτητως με τι οχημα εισαι, θα γλιστρας...
:wave2:

SONone
12/07/2018, 12:03
ειναι σκατα οι δρομοι εχουν πολυ χωμα. και γλυστρανε τα παντα. βγες μια αττικη οδο θα θα δεις.

telegonos
12/07/2018, 12:22
Απλά μπήκε το καλοκαίρι. Μην τρελαίνεσαι, από Σεπτέμβρη και μόλις δροσίσει, θα δεις θα πιάνουνε πάλι.

Kepler Fun
12/07/2018, 14:35
Λυπάμαι που το λέω αλλά το τι μαιμού κυκλοφορεί σε επώνυμα καταστήματα είναι απίστευτο.

Κρίση γαρ ? Πλήρης έλλειψη ελέγχου ?

Γιατί τα λαστιχάδικα να αποτελούν εξαίρεση ?

Και δυστυχώς εδώ δεν πρόκειται για το Lacoste που το καταλαβαίνεις μετά το πλύσιμο.

Εδώ θα φάμε τα μούτρα μας για πλάκα.

OldMan
12/07/2018, 14:55
Και δυστυχώς εδώ δεν πρόκειται για το Lacoste που το καταλαβαίνεις μετά το πλύσιμο.
Εδώ θα φάμε τα μούτρα μας για πλάκα.
Αυτο ειναι το πλυσιμο...

vaska
12/07/2018, 18:15
Εγώ έπινα νερό στο όνομα της Michelin μέχρι που έβαλα στην χοντρή τα ανακί 3. Έκτοτε αναθεώρησα πολλά. Φορούσα το ανακί το 2 και ήταν βεντούζα, η εξέλιξή του ήταν γτπκ. Θεωρώ συμβαίνει με όλες τις μάρκες, να τους βγει μάπα κάποιο μοντέλο ελαστικού, αλλά εγώ Michelin ποτέ πια.

tzimidis
12/07/2018, 18:27
απο την στιγμη που πας σε επωνυμα και σοβαρα λαστιχαδικα δεν μπορω να σκεφτω να φερνουν μαϊμουδες με ιδιες επωνυμιες...

den ksero gia lastixadika, alla thymamai ta GLOU, antiprosopoi Puma, kai synelifthisan metaksy allon na poulane maìmou puma. Opote den orkizomai gia kanenan.balkania gar.

episis , lastixadiko dunlop, terma thivon deksia, otan piga na rotiso mou eipe na min balo dunlop !!!
(pro 10etias bebaia)

teogtp
12/07/2018, 19:03
Michelin πότε ξανά.
Και στο αμάξι και στο σκούτερ απλά τραγικά.

ΓιώργοςΤΤ
12/07/2018, 20:58
Τα μητσοελένη είναι μόνο να τα δένεις στις βάρκες στο λιμάνι να μην κοπανάνε μεταξύ τους.

karellen
12/07/2018, 21:41
Εδω ακομα και στο motogp μαϊμουδιές τους πασάρουν.

buckley
12/07/2018, 21:50
Εδω ακομα και στο motogp μαϊμουδιές τους πασάρουν.

Και που να δεις στο moto.gr κάτι κινέζικα τούμπανα ...

mike_4
13/07/2018, 09:51
Απλά μπήκε το καλοκαίρι. Μην τρελαίνεσαι, από Σεπτέμβρη και μόλις δροσίσει, θα δεις θα πιάνουνε πάλι.


Αυτό θα είχε ενδιαφέρον να το εξηγούσες λίγο παραπάνω.

pipe_smoker
13/07/2018, 10:05
Αυτό θα είχε ενδιαφέρον να το εξηγούσες λίγο παραπάνω.

Γενικότερα λόγω ξηρασίας, ζέστης, σκόνης κλπ το καλοκαίρι οι δρόμοι γλιστράνε περισσότερο.
Το χειμώνα που έχει περισσότερη υγρασία οι δρόμοι «κολλάνε» λίγο παραπάνω.
Αυτό κυρίως όσον αφορά χαμηλές ταχύτητες βέβαια.
Προσωπικά προτιμώ το πιο ομαλο γλίστρημα του καλοκαιριού που θα καταλάβεις από τα λίγα χιλιόμετρα αν θα κανεις πατινάζ κι έχεις το νου σου, παρα η ψευδαισθηση που έχεις το χειμώνα ότι θα έχεις περισσότερη πρόσφυση αλλά αμα φύγει τραβα μαζεψ’το.

Anritsu
13/07/2018, 10:12
Χρόνια τώρα στο αυτοκίνητο χρησιμοποιώ Michelin Energy . Μαλάκο λαστιχάκι , με κράτημα σε λογική τιμή . Βγάζει περίπου μια 5 ετία στις απάνθρωπες συνθήκες τις Μυκόνου . Βέβαια οδηγώ ανθρώπινα .
Πάλι Μισελέν θα πάρω !!!

mike_4
13/07/2018, 13:40
Γενικότερα λόγω ξηρασίας, ζέστης, σκόνης κλπ το καλοκαίρι οι δρόμοι γλιστράνε περισσότερο.
Το χειμώνα που έχει περισσότερη υγρασία οι δρόμοι «κολλάνε» λίγο παραπάνω.
Αυτό κυρίως όσον αφορά χαμηλές ταχύτητες βέβαια.
Προσωπικά προτιμώ το πιο ομαλο γλίστρημα του καλοκαιριού που θα καταλάβεις από τα λίγα χιλιόμετρα αν θα κανεις πατινάζ κι έχεις το νου σου, παρα η ψευδαισθηση που έχεις το χειμώνα ότι θα έχεις περισσότερη πρόσφυση αλλά αμα φύγει τραβα μαζεψ’το.

Την έχω και εγώ αυτή την αίσθηση το καλοκαίρι για να πω την αλήθεια απλά δεν έχω κάτσει ποτέ να σκεφτώ από φυσικής άποψης γιατί συμβαίνει...

pipe_smoker
13/07/2018, 13:42
Την έχω και εγώ αυτή την αίσθηση το καλοκαίρι για να πω την αλήθεια απλά δεν έχω κάτσει ποτέ να σκεφτώ από φυσικής άποψης γιατί συμβαίνει...

Καλά κι εγώ δεν μπορώ να σου παραθέσω βιβλιογραφία για τα όσα έγραψα :p
Μπορεί να κάνω και λάθος.
Αλλά από τα όσα έχω καταλάβει εμπειρικά κι όσα έχω συζητήσει, νομίζω αυτό περίπου συμβαίνει.

sniper
13/07/2018, 14:09
Εγώ έπινα νερό στο όνομα της Michelin μέχρι που έβαλα στην χοντρή τα ανακί 3. Έκτοτε αναθεώρησα πολλά. Φορούσα το ανακί το 2 και ήταν βεντούζα, η εξέλιξή του ήταν γτπκ. Θεωρώ συμβαίνει με όλες τις μάρκες, να τους βγει μάπα κάποιο μοντέλο ελαστικού, αλλά εγώ Michelin ποτέ πια.


Michelin πότε ξανά.
Και στο αμάξι και στο σκούτερ απλά τραγικά.


Τα μητσοελένη είναι μόνο να τα δένεις στις βάρκες στο λιμάνι να μην κοπανάνε μεταξύ τους.


Καλά κι εγώ δεν μπορώ να σου παραθέσω βιβλιογραφία για τα όσα έγραψα :p
Μπορεί να κάνω και λάθος.
Αλλά από τα όσα έχω καταλάβει εμπειρικά κι όσα έχω συζητήσει, νομίζω αυτό περίπου συμβαίνει.

Τώρα με τις ζέστες, να τσεκάρετε τον αέρα στα λάστιχα.

Για τους haters :

397950

397951

teogtp
13/07/2018, 14:39
Δεν ξέρω τι κάνουν σε πίστα, στο δρόμο είναι για κλωτσιές.

sniper
13/07/2018, 14:41
Δεν ξέρω τι κάνουν σε πίστα, στο δρόμο είναι για κλωτσιές.

Έχω καιρό να μπω σε πίστα.

DoctoR_k6
13/07/2018, 15:14
Έχω καιρό να μπω σε πίστα.

Κ σε ποια ''πιστα'' το εκανες αυτο...? :D

sniper
13/07/2018, 15:19
Κ σε ποια ''πιστα'' το εκανες αυτο...? :D

A, δεν ξέρω, μπορεί να είναι ελλατωματικά, θα το κοιτάξω. :tooth:

OK, σε πίστα έγινε έτσι αλλά δεν είναι street legal λάστιχο έτσι κι αλλιώς. Οπότε για να κρατάει στο δρόμο, είναι ΟΚ, υποθέτω.

billy84
13/07/2018, 17:59
Παιδια τα λάστιχα στη φωτο ειναι τα Power Cup.Ειναι γομες και ειναι κορυφαίο λάστιχο όπως όλα της κατηγορίας.Οσοι κράζετε γενικά τα μισελέν είναι σα να κράζετε γενικά τα Kawasaki οτι δε στριβουν επειδή οδηγήσατε ένα ΚΛΕ 250 πχ

Racetech,Power Cup,R10,Supercorsa,GP όλα ειναι τσίχλες και πας σε ''ράγες''.

Ειναι και τα μοναδικά ελαστικά που ακόμα και το καλοκαίρι με τη σκόνη αντι να γλυστρανε κολλάει η σκόνη πάνω τους τόσο μαλακά που ειναι.:lol:


Στο θέμα τώρα,θεωρώ πολύ δύσκολο να υπάρχουν μαιμούδες λάστιχα στη διάσταση που έβαλε ο φίλος στο BMW.Αν δεν κάνω λάθος 190-50-17.Υπάρχει όμως πάντα η πιθανότητα τα λάστιχα ,αν δεν ειναι παλιά ημερομηνία,απλα να μην έχουν αποθηκευτεί σωστά και να έχουν ξεραθεί εξωτερικά.Συνήθως βέβαια σε όλες αυτες τις περιπτώσεις λειτουργεί το placebo effect.

zopas
13/07/2018, 19:43
Michelin πότε ξανά.
Και στο αμάξι και στο σκούτερ απλά τραγικά.

+ 1000..αλλα και τα ντανλοπ στο σκουτερακι εξισου τραγικα με τα μισελεν...μονο μετζελερ μακραν η καλυτερη γομα για τους παναθλιους ελληνικους δρομους..

karellen
13/07/2018, 22:00
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα,τα Dunlop trailsmart θεωρούνται από τα καλύτερα στα όν οφ και τα mutant που φόραγα στο μοταρντ ήταν βεντούζα.

Pew
13/07/2018, 22:27
Michelin πότε ξανά.
Και στο αμάξι και στο σκούτερ απλά τραγικά.

To ιδιο καθετος στην αποψη αυτη ημουν και εγω για την Michelin.
Ακουγα Michelin, παθαινα κριση πανικου.
Εβλεπα Michelin, εχανα το φως μου.
Μυριζα Michelin, δωωωωσε αλλεργικο σοκ χειροτερο και απο τη γυρη!
Αγγιζα Michelin, γινομουν ετσι.

397970


Δοκιμασα Pilot power2ct και εμεινα ικανοποιημενος !

losvre
14/07/2018, 01:42
Για παπί έχεται να προτείνετε λάστιχα, μπρος/ πίσω? Ευχαριστώ

giorgosb
14/07/2018, 03:53
Michelin city pro :tooth:

Bowleno
14/07/2018, 06:55
Για παπί έχεται να προτείνετε λάστιχα, μπρος/ πίσω? Ευχαριστώ

metzeler ME22

vaska
14/07/2018, 07:25
Ίδιο μηχανάκι ίδιος οδηγός Μισελεν ανακι 2 δεν με προβληματισαν πουθενά, στεγνό βρεγμένο μονός δικαβαλος, βεντούζες. Μετάβαση στο ανακι 3 κι αρχίσαμε το καλλιτεχνικό πατινάζ. Μόνο ο Κωσταλας έλειπε. Κι επειδή δεν αφορίζω εύκολα άρχισα να παίζω με τις πιέσεις μήπως στρώσει. Αποτέλεσμα να με κεράσει η κυραΜισελεν ένα ωραιότατο κοπανημα στην μπροστινή ζάντα (ευτυχώς ανιχνεύσιμο μόνο με την αφή). Σε βόλτα με Σπυρακο Θεόφιλο και λοιπούς στην διαδρομή προς Καλάβρυτα περάσαμε με μπόλικα από ένα σημείο που μια κάθετη στον δρόμο λουρίδα φαρδους μερικών μέτρων ήταν βρεγμένη. Μόλις ακούμπησα το βρεγμένο έχασα και μπροστινό και πισινό άμεσα. Αφού επιστρέψαμε έγραψα στο θρεντ και ρώτησα όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Κανένας δεν κουνήθηκε. Τους έδωσα άλλη μια ευκαιρία. Τα πούλησα με κάτω των 500 χιλιομέτρων έβαλα ντανλοπ (δεν είχα ποτέ στο παρελθόν ντανλοπ) και βρήκα την χαμένη μου μοτο. Τότε είχε γίνει σοβαρός ντόρος παγκόσμια για το θέμα.

karellen
14/07/2018, 08:08
Τα anakee ειδικά είναι τα μόνα λάστιχα με ορκισμένους φίλους και εχθρούς.Μέση κανέναν.

vaska
14/07/2018, 09:11
Τα anakee ειδικά είναι τα μόνα λάστιχα με ορκισμένους φίλους και εχθρούς.Μέση κανέναν.

έτσι ακριβώς είναι, αλλά στις χοντρές δεν δούλεψαν ποτέ. Κάτι βιστρομάδες λένε ότι είναι άψογα αλλά δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω

bros400pgm
14/07/2018, 09:45
Και σε μένα τα Dunlop trailsmartπου ορισμένοι ορκίζονται σε αυτά, δεν δουλεύουν. Χάνω το μπροστινό σε γρήγορη οδήγηση πλαγιασμενος και το πίσω στην έξοδο, όταν χούφτα ώρες το γκαζι. Τα pirelli scorpion ήταν βεντούζα στις ίδιες συνθήκες.
Έχω παίξει με τις πιέσεις αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Αμφότερα, έχουν δοκιμαστει στην βροχή και δεν είχα παράπονο, αλλά φυσικά με εντελώς διαφορετική προσέγγιση στην οδήγηση.

Kepler Fun
14/07/2018, 09:52
Στο θέμα τώρα,θεωρώ πολύ δύσκολο να υπάρχουν μαιμούδες λάστιχα στη διάσταση που έβαλε ο φίλος στο BMW.Αν δεν κάνω λάθος 190-50-17.Υπάρχει όμως πάντα η πιθανότητα τα λάστιχα ,αν δεν ειναι παλιά ημερομηνία,απλα να μην έχουν αποθηκευτεί σωστά και να έχουν ξεραθεί εξωτερικά.Συνήθως βέβαια σε όλες αυτες τις περιπτώσεις λειτουργεί το placebo effect.[/QUOTE]

Ως προς αυτό να πώ ότι υπάρχει βαριά βιομηχανία αντιγραφής δυτικών προϊόντων απο την Κίνα που έχει γεμίσει τον κόσμο με όλα τα είδη από ολοκληρα αυτοκίνητα έως καρφίτσες. Τους τελευταίους μήνες βρίσκομαι στην Mέση Aνατολή όπου βρίσκεις παντού παμφθηνο cLopy-paste το οποίο ενδέχεται να αντιληφθείς εάν κοιτάξεις καλύτερα ίσως όμως και όχι.

giorgosb
14/07/2018, 17:20
Ίδιο μηχανάκι ίδιος οδηγός Μισελεν ανακι 2 δεν με προβληματισαν πουθενά, στεγνό βρεγμένο μονός δικαβαλος, βεντούζες. Μετάβαση στο ανακι 3 κι αρχίσαμε το καλλιτεχνικό πατινάζ. Μόνο ο Κωσταλας έλειπε. Κι επειδή δεν αφορίζω εύκολα άρχισα να παίζω με τις πιέσεις μήπως στρώσει. Αποτέλεσμα να με κεράσει η κυραΜισελεν ένα ωραιότατο κοπανημα στην μπροστινή ζάντα (ευτυχώς ανιχνεύσιμο μόνο με την αφή). Σε βόλτα με Σπυρακο Θεόφιλο και λοιπούς στην διαδρομή προς Καλάβρυτα περάσαμε με μπόλικα από ένα σημείο που μια κάθετη στον δρόμο λουρίδα φαρδους μερικών μέτρων ήταν βρεγμένη. Μόλις ακούμπησα το βρεγμένο έχασα και μπροστινό και πισινό άμεσα. Αφού επιστρέψαμε έγραψα στο θρεντ και ρώτησα όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Κανένας δεν κουνήθηκε. Τους έδωσα άλλη μια ευκαιρία. Τα πούλησα με κάτω των 500 χιλιομέτρων έβαλα ντανλοπ (δεν είχα ποτέ στο παρελθόν ντανλοπ) και βρήκα την χαμένη μου μοτο. Τότε είχε γίνει σοβαρός ντόρος παγκόσμια για το θέμα.

Φίλος με transalp, ίδια περίπτωση με σένα. Εβαλε τα anakee 3 επειδη ήταν απόλυτα ευχαριστημένος από τα anakee 2. Το μετάνιωσε φυσικά. Δύο γενιές ίδιας σειράς ελαστικών και διαφέρουν τόσο πολύ