PDA

View Full Version : απορια για ταξιδι



asdlolxd
12/07/2018, 21:51
καλησπερα , σε δεκα μερες σκοπευω να κανω ενα ταξιδι απο πειραια-αλβανια ,
το θεμα μου ειναι πως πριν λιγες μερες εχασα το διπλωμα μου και δεν πιστευω να μπορεσει το υπουργειο να το κανει σε 10 μερες, μην συζητησουμε και το γελοιο ποσο τον 100 ευρω που απαιτειται(ουτε απο χρυσαφι να ηταν).
θα ειχα μεγαλο θεμα εαν πηγαινα χωρις πιστευεται ? :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:

typhoon
12/07/2018, 22:11
Κάνεις αίτηση απώλειας κ σου δίνουν ένα κωλοχαρτο με το οποίο κυκλοφορείς οκ για Ελλάδα. Για παραεξω μάλλον θα είναι προβλημα. Άντε να πείσεις το εκεί όργανο ότι το χαρτί που του δείχνεις είναι νόμιμο γιατί έχει στρογγυλή σφραγίδα... Πάντως με ένα λαδωματακι(παράβολο επισπευσης το λένε.
..30€) θα πάρεις την καινούργια κάρτα σε 3-4 μέρες

aris xj
13/07/2018, 00:38
Αν πας στο υπουργειο μεταφορων στα καμινια απεναντι εχει ενα γραφειο που κανει διεκπαιρεωσεις
το πρωι του πας μια εξουσιοδοτηση που σου δινει ...το μεσημερι εχεις την αδεια.30 η 40 ευρω...δεν θυμαμαι ακριβως.
Το ειχα κανει πριν λιγο καιρο.

karellen
13/07/2018, 07:58
30€ κοστίζει η διαδικασία και άλλα 30€ το πρόστιμο επειδή την έχασες (αν την ξαναχάσεις πάει στα 60).Πήγαινε εσύ ο ίδιος γιατί στη σχολή οδηγών σού ζητάνε άλλα 30 για την αγγαρεία.
Θα χρειαστείς και νέες φωτογραφίες.Σου δίνουν προσωρινά ένα απλό χαρτί που αναγράφει ότι είσαι στη διαδικασία απόκτησης νέου λόγω απωλείας.

George_M.
13/07/2018, 09:30
Τουτο το περίεργο ερωτημα του ξενου κατι απο τον μεγα DAlton φερνει...
αμα εχει οντως χασει το διπλωμα ρισκαρει κ παγαινει...

Galaxy
13/07/2018, 10:48
είναι η ίδια διαδικασία της αντικατάστασης του διπλώματος είτε για μηχανή είτε για αυτοκίνητο;

Nostradamus
13/07/2018, 11:39
είναι η ίδια διαδικασία της αντικατάστασης του διπλώματος είτε για μηχανή είτε για αυτοκίνητο;

Δεν βλεπω λογο να μην ειναι η ιδια. Αλλαζεις ενα εγγραφο με ενα αλλο.

andreastwin
13/07/2018, 13:21
ακριβος η ιδια ειναι.με το χαρτι που μου εδωσαν για να κυκλοφορω ΜΟΝΟ για ΕΛΛΑΔΑ μου το τονισαν γιατη τους ρωτησα και εγω.οποτε περημενα 20 μερες και το πηρα. τωρα αν πεζει να θελεις να το παρεις γρηγορα να πας στα γραφεια που εχουν για αυτες τις δουλειες εξω απο τα υπουργεια συγγ/ων, να τους δωσεις το κατιτις τους και να κανεις δουλεια.

asdlolxd
13/07/2018, 14:25
κανεις λαθος 90 ευρω ειναι εχω και το χαρτι μπροστα μου που το γραφει με τα δικαιολογητικα , 60 ευρω ειναι σε περιπτωση κλοπης και πρεπει να πας αναφορες απο αστυνομιες για παραβιαση και τετοια

δηλαδη με λιγα λογια αμα θελω να παω το ταξιδι ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ (δηλαδη δεν βρισκω την λογικη εφοσον εχω το διπλωμα , τα εχουν ολα στα συστηματα, ολα μπορουν να τα βρουν ) πρεπει να πληρωσω τααα κερααταα μουυυυ :cry:

BLiTzER
13/07/2018, 14:26
κανεις λαθος 90 ευρω ειναι εχω και το χαρτι μπροστα μου που το γραφει με τα δικαιολογητικα , 60 ευρω ειναι σε περιπτωση κλοπης και πρεπει να πας αναφορες απο αστυνομιες για παραβιαση και τετοια

Ε δήλωση κλοπή τότε. Doh.