PDA

View Full Version : Σβήνει μόλις ζεσταθεί sym hd 200i evo2



psomaras
17/07/2018, 23:08
Εκεί λοιπόν που έκανα τις διακοπές μου το high definition (sym hd200i evo 2) έσβησε!!
Λέω αντλία θα ειναι! Ανοιγοκλεινω διακόπτη και την ακούει να δουλεύει.. παταω και κάνα δυο μιζιες και μύρισε βενζίνη οπότε λέω ρεύματα!
Μέχρι να σκεφτώ και να δω τι θα κάνω περνάει κάνα τέταρτο! Λέει η γυναίκα "ξανά δοκίμασε ίσως πάρει" και τσουπ ζωντάνεψε σα να μην τρέχει τίποτα! Ξεκιναω και το μηχανάκι δουλεύει ρολόι αλλά σε κάνα δεκάλεπτο ξανασβηνει! Περιμένω πάλι κάνα 10λεπτο και πέρνει! Πάω σε ένα συνεργείο μοτό που είχα δει στο δρόμο και ξανασβηνει έξω από την πόρτα του! Κοιτάμε μπουζί και δεν έχει σπινθήρα! Του λέω βάλε ένα καινούριο μήπως είναι από αυτό αλλά μέχρι να γίνουν όλα αυτα πέρασε κάνα τέταρτο οπότε το μηχανάκι δούλεψε κανονικά!
Βγαινω στο δρόμο για δοκιμή και πάλι τα ίδια! Μου λέει είναι σίγουρα ο πολλαπλασιαστής να τον αλλάξουμε 60 ευρώ αγορά χώρια η εργασία! Τελικά το έστειλα με οδική σπίτι και συνεχισα με ένα νοικιαρικο! Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι κρύο το μηχανάκι δουλεύει σωστά και μόλις κάνει λίγο πορεία και ζεσταθεί σβήνει και δεν δίνει ρεύμα στο μπουζί! Κάτι μου λέει ότι δεν είναι πολλαπλασιαστής! Δεν μου φαίνεται λογικό να βραχυκυκλωνει μόνο όταν είναι ζεστός και κρύος να δουλεύει καλά!

psomaras
17/07/2018, 23:10
Μπορώ κάπως να δω με πολύμετρο αν παίρνει παλμό ο πολλαπλασιαστής από την ηλεκτρονική????

yiannis172
18/07/2018, 00:24
Ετσι οπως τα περιγραφεις,πηνεια πρεπει να ειναι.
Οι πολλαπλασιαστες ελεγχονται βασει αντιστασεων που αναφερονται στο manual.

psomaras
18/07/2018, 09:44
Δηλαδή η ανάφλεξη πέρνει από ξεχωριστό τύλιγμα?? Πάντως να αναφέρω ότι η ένδειξη στο βολτόμετρο που εχει ήταν οκ!

jiannys
18/07/2018, 14:55
esthitipas strofalou [mati]

psomaras
18/07/2018, 15:32
esthitipas strofalou [mati]
Από τον αισθητήρα στροφαλου δεν παίρνει σήμα και ο ψεκασμός?? Βενζίνη φαίνεται να ψεκάζει κανονικά!

Live2ride
18/07/2018, 15:47
Έχει και ένα αισθητήρα στα πηνεία (μάτι) τσέκαρε και αυτό.

rainmike
18/07/2018, 16:12
Έχει και ένα αισθητήρα στα πηνεία (μάτι) τσέκαρε και αυτό.

+675 Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο daytona μίζαρε κανονικά αλλά δεν έπαιρνε μπροστά.Ο μηχανικός μου χε πει το μάτι από τα πηνία,τα άλλαξα και ησύχασα

psomaras
18/07/2018, 19:30
Έχει και ένα αισθητήρα στα πηνεία (μάτι) τσέκαρε και αυτό.
Θα το τσεκαρω!

psomaras
18/07/2018, 19:32
+675 Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο daytona μίζαρε κανονικά αλλά δεν έπαιρνε μπροστά.Ο μηχανικός μου χε πει το μάτι από τα πηνία,τα άλλαξα και ησύχασα
Το θέμα με μένα είναι ότι όταν είναι κρύο δουλεύει σωστά και μόλις ζεσταθεί ....παπαλα
Λογικά άμα ήταν το μάτι δεν θα επερνες καθόλου????

caesarsk
18/07/2018, 19:52
Το θέμα με μένα είναι ότι όταν είναι κρύο δουλεύει σωστά και μόλις ζεσταθεί ....παπαλα
Λογικά άμα ήταν το μάτι δεν θα επερνες καθόλου????

Παρόλο που η φάση είναι "Γιατρέ έχω ένα πόνο" μιλώντας στο τηλεφωνο, παίζει πάρα πολύ να είναι μάτι στροφάλου

atithasos2
18/07/2018, 22:17
το ιδιο προβλημα ειχα στο innova 125i,ηταν τελικα πηνεια-ματι.

psomaras
23/07/2018, 11:44
Σήμερα έκανα τις πρώτες μετρήσεις σε πηνεια!
Κανενα τύλιγμα δεν έχει διαρροή με το σωμα, μου βγάζουν την ίδια ωμική αντίσταση και όταν το έβαλα μπροστά μου έβγαζαν την ίδια τάση! Με τον πολλαπλασιαστή δεν εβγαλα άκρη γιατί δεν έχω το δικό του service manual! Το μάτι στροφαλου πως μπορούμε να το ελέγχουμε???

jiannys
23/07/2018, 21:23
to mati strofalou sindeete stin fisa tou egefalou

psomaras
24/07/2018, 12:13
Update
Το μηχανάκι ήξερα ότι έχει αυτοδιαγνωση (αναβοσβηνει το λαμπάκι και σου δείχνει την βλάβη) αλλά δεν ήξερα πως μπαίνει σε αυτό το μενού!
Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι δίπλα στην φύσα του εγκεφάλου έχει ένα βύσμα που αν το βραχυκυκλωσεις σου δείχνει τις βλάβες που έχει στη μνήμη ο εγκέφαλος!
Το δικό μου είχε τρεις.
Με μία διαδικασία τις εσβησα(βραχυκυκλωνεις το βύσμα με κλειστό διακόπτη έχεις τέρμα το γκάζι και ανοιγεις το διακόπτη,περιμενεις 5 δεύτερα και κλεινεις το γκαζι, το λαμπάκι θα ανάψει δύο φορές γρήγορα κλεινεις το διακόπτη) και το έκανα βόλτα μέχρι να σβήσει ο κινητήρας.
Ή βλάβη που μου έδωσε ήταν μάτι στροφαλου! 6 αργά και 6 γρήγορα αναμματα!
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι φταίει αυτό αλλά είναι ένας μπουσουλας!

psomaras
24/07/2018, 15:29
Βρήκα το manual του ψεκασμού "keihin"
Το ματι πρεπει να έχει αντίσταση απο 80Ω εως 160Ω
Κρύο είχε 120Ω οποτε δουλευε.. ξεκιναω τα πανω κατω το δρόμο και μολις εσβησε μετράω και δεν έδιχνε τίποτα.. άπειρη αντίσταση
οποτε σιγουρα είναι αυτό!!
Ο αισθητήρας δεν παει μονος του αλλα είναι μαζι με τα πηνια!!
Γυρω στα 100 ευρώ τα γνήσια μαζι με φλαντζα λαδια παραφλου παμε 110 με 120 ευρω!
Με τις υγείες μου!
Μου χαλασε και τις διακοπές:mad::mad::mad:



ΥΓ Αν καποιος θέλει το manual του ψεκασμού ας στειλει πμ

g_m900
24/07/2018, 16:36
εμενα το δικο μου σε κατι παρομοιο...ηταν η μπουζοπιπα που δεν κουμπωνε σχεδον ποτε καλα και ξαφνικα εσβηνε ενω ξεκινουσε κανονικα. Τσεκαρε λιγο και εκει και γενικα αυτο το μηχανακι βγαζει χοντρα προβληματα και οχι τετοια που να ψαχνεις το αγνωστο. Μπιελα να φοβασαι.

TARAXIAS1984
11/08/2020, 12:23
https://www.car.gr/parts/view/30096543-swma-plaisio-parbriz-sym-hd2-sym-hd2 πουλάω το γνήσιο παρμπρίζ sym για το sym hd2 όποιος ενδιαφέρεται ας πάρει τηλεφωνο