PDA

View Full Version : Μη ολοκληρωμένη μεταβίβαση..



Emacd
18/07/2018, 14:30
Πέρσι που λέτε πουλησαμε το τρακαρισμένο μας οικογενειακό όχημα σε έναν τυπάκο στον οποίο έκανε εξουσιοδότηση ο πατέρας μου μιας ήταν κλειστό το υπουργείο.
Ο τυπάκος που λέτε δεν πραγματοποίησε ποτέ την μεταβίβαση και το μάθαμε 3 μήνες μετά αφού τον πιάσανε με το όχημα ανασφάλιστο.
Μετά όλο μας το τρεναρε και. Έλεγε ότι δεν έχει λεφτά να το φτιάξει και τελικά το πούλησε σε έναν άλλο σε μια μάντρα επαρχία (έτσι είπε τουλάχιστον) ο οποίος επίσης το τρεναρε και μετά από ένα τηλέφωνο που του έκανε δικηγόρος πραγματοποίησε τη μεταβίβαση.
Το θέμα είναι ότι σήμερα, ενάμιση χρόνο μετά μας ήρθε ραβασάκι για το δικαστήριο που θα πραγματοποιηθεί με κατηγορουμενους τον πατέρα μου που άφησε να κυκλοφορήσει ανασφάλιστο όχημα και τον τυπάκο που οδήγησε ανασφάλιστο όχημα.

Σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο; πως αντιμετωπίζεται;
ΥΓ: ο τύπος τελικά μένει Άνω Λιόσια και όχι Νίκαια όπως του είχε πει. Καταλαβαίνετε που πάει η δουλειά λοιπόν.
ΥΓ 2: Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει και αποδεικτικό χαρτί της εξουσιοδότησης..

nic mor
18/07/2018, 14:54
Δεν θέλω να στο παίξω πονηρός, απλά να σου πω πως σε κάθε
όχημα που πούλησα, ζήτησα μία υπεύθυνη δήλωση ότι
ο τάδε πήρε το όχημα μου με σκοπό να το μεταβιβάσει κτλ
και πως δεν έχω ευθύνη κτλ.

Αλήθεια δεν ξέρω κατά πόσο στέκει νομικά αυτό το χαρτί και δεν θέλω να χρειαστεί να μάθω,
αλλά πιστεύω πως κάπως βοηθάει..

Οπωσδήποτε δικηγόρο, για την ώρα και καλή τύχη!!!!

BLiTzER
18/07/2018, 15:02
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Απλά πρέπει να πείσεις το δικαστήριο.

Δεν πουλάμε ποτέ όχημα χωρίς διαδικασία μεταβίβασης.

zami
18/07/2018, 15:39
με βαση το νομο, εχει προθεσμια να κανει μεταβιβαση μεσα σε 30ημερες. Μετα, ελεγχεις οτι εχει γινει και αν οχι διεκδικεις το οχημα πισω.Αυτο επρεπε να κανετε, μετα απο ενα μηνα να το διεκδικουσατε πισω

virus
18/07/2018, 16:03
Οπως τα λεει ο zami. Και πιο συγκεκριμενα η εξουσιοδοτηση εχει ισχυ το πολυ πεντε μερες. Αυτη ειναι η λογικη χρηση της εξουσιοδοτησης, να γινει η δουλεια συντομα για να ξεπεραστει το οποιο κωλυμα.

Τωρα η καθε υπηρεσια για το αν δεχεται εξουσιοδοτηση πολλων ημερων ειναι μια αλλη ιστορια.

Sapadak
18/07/2018, 16:23
Έχω χάσει πώληση, επειδή του είπα πάμε για μεταβίβαση απο Δευτέρα (ήταν Παρασκευή απόγευμα) και μετά παρτό και κάνε ότι θες.

ο τύπος ήταν με το χρήμα στο χέρι

Τελικά την δευτέρα που λέγαμε δεν εμφανίστηκε ποτές (προφανώς βρήκε κάναν άλλο και έγινε η δουλειά του)

Δεν το μετάνιωσα που την έχασα την πώληση, ούτως η άλλος μετά απο 10 μέρες πουλήθηκε :)

gasto
18/07/2018, 17:13
ετσι που λειτουργουν τα δικαστηρια μην αγχωνεσαι ιδιαιτερα,ο αλλος να φαει κανα προστιμο 60€ και εσεις αθωοι.

yiannis172
18/07/2018, 18:16
Οπως τα λεει ο zami. Και πιο συγκεκριμενα η εξουσιοδοτηση εχει ισχυ το πολυ πεντε μερες. Αυτη ειναι η λογικη χρηση της εξουσιοδοτησης, να γινει η δουλεια συντομα για να ξεπεραστει το οποιο κωλυμα.

Τωρα η καθε υπηρεσια για το αν δεχεται εξουσιοδοτηση πολλων ημερων ειναι μια αλλη ιστορια.

Που το εχεις δει γραμμενο αυτο περι πεντε ημερων;

πυξιδας990
18/07/2018, 18:23
μαζι με την εξουδιοδοτηση στο ΚΕΠ, να κανετε ενα χαρτι εκατερωθεν της αγοραπωλησιας με υπευθυνη δηλωση.το ζηταει και ο φοροτεχνικος σας,αλλα χρησιμευει και σε τετοιες περιπτωσεις

virus
18/07/2018, 19:03
Που το εχεις δει γραμμενο αυτο περι πεντε ημερων;

Δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο. Ορισμενες δουλειες που γινετε χρηση της εξουσιοδοτησης για λογους ασφαλειας ζηταμε χρονικο περιθωριο το πολυ πεντε μερες.

Γιαυτο εγραψα καθε υπηρεσια εχει αλλα χρονικα περιθωρια.

Επισημα δεν υπαρχει κανενα χρονικο περιθωριο. Και μαλιστα ισχυει μεχρι να χρησιμοποιηθει.

Αλλα κακως που δεν υπαρχει χρονικο περιθωριο διοτι ακριβως δεν υπαρχει η δυνατοτητα του εξουσιοδοτων να ανακαλεσει μια εξουσιοδοτηση που εχει κανει για χ ψ λογους.

typhoon
18/07/2018, 23:04
Τουλάχιστον τα χρήματα από την πώληση στα έβαλε σε τράπεζα ο αγοραστής ή έγινε με μετρητά? Είσαι στη θέση που πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Υπεύθυνη δήλωση αγόρασα πούλησα επίσης δεν έχεις... Δε βλέπω να το γλιτώνεις εύκολα το πρόστιμο, αλλά να λες ευχαριστώ που ο απατεώνας δεν είχε ατύχημα να μπλέξετε για χρόνια

devil's animal
18/07/2018, 23:14
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/20422


λογω του αποπανω λινκ μαλλον οτι εγινε, εγινε νομιμως...

οποτε πρεπει να δειξει ο πατερας σου οτι δεν ειναι ελεφαντας...δλδ οτι δεν αφησε ανασφαλιστο το οχημα του και οτι το εδωσε να το οδηγησει καποιος τριτος οντας ανασφαλιστο...

θα μπορουσε να ειναι βεβαια ΠΟΛΥ χειροτερα τα πραγματα...
απο το απλο να ερχονται τα τελη, οι ασφαλειες, οι κλησεις στον πατερα σου για οχημα το οποιο δεν εχει και δεν μπορουσε να αποδειξει οτι εχει πουλησει...
μεχρι να διαπραχθει σοβαρο ατυχημα με το οχημα...ληστεια, φονος, τρομοκρατικη ενεργεια κλπ και ο πατερας σου απλα να μην ξαναεβλεπε το φως του ηλιου...