PDA

View Full Version : Καλοκαιρινά TDs



macdeath_s
18/07/2018, 16:45
Έχω δυο trackdays τις πρώτες δύο εβδομάδες του Αυγούστου. Ένα ολοήμερο και ένα πρωινό. Δεν έχω ξαναπάει με τόση ζέστη και θα ήθελα να ρωτήσω πέραν από γενικά tips λόγω των θερμοκρασιών τι προτείνετε για κάτω από τη στολή.

:beer:

Obilivion
18/07/2018, 20:05
Καταρχήν έχει και αυτή την
Κυριακή td. Το λέω μήπως βολεύει η θερμοκρασία. Από κει και πέρα κοιταξε να εφυδατώνεσε συνέχεια και αν νιώθεις ένα βάρος στο κεφάλι να βγαίνεις έξω.. το καλύτερο για μέσα από τη στολή είναι καλοκαιρινό ισοθερμικό μοτοσυκλέτας το οποίο κοστίζει από 50 έως 100 ευρω

basilis_k6
18/07/2018, 20:28
μην πάς απλα. Η ζέστη ειναι πολύ επικίνδυνη, αν ζαλιστεις τσακίστηκες.
Αν τελικα θες να πας, εγω φορούσα τα ισοθερμικα. Ειναι πολύ καλυτερα απο οτιδηποτε άλλο σε ρουχο, χειροτερα απο τα αντιιδρωτικά που ομως ειναι λιγο ακριβα.

Toumpas
18/07/2018, 20:57
Πολλά υγρά, σε τυχόν αδυναμία την κάνεις έξω και καλά στριψήματα!

RaGe_Raptor
18/07/2018, 21:22
κάτι που να αφήνει το αέρα να περνάει (υποθέτοντας ότι έχεις διάτρητη στολή) και να κάνει το βγάλσιμο εύκολο.όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν.
τα ισοθερμικά είναι συνήθως wind resistant ,οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο.

devil's animal
18/07/2018, 23:27
αν εχεις το διατρητο "διχτακι" που φορανε για να βγαινει η στολη καλως...αν οχι απλα θα δυσκολευεσαι να την βγαλεις λογω ιδρωτα...
ουσιαστικα αυτο για κατω απο την στολη...
βεβαια μετα ειναι ενα θεμα για να ξαναμπει για το επομενο session, οποτε βγαζε μονο το πανω και ασε το κατω που ειναι πιο δυσκολο...


πριν και μετα το session υγρα με ηλεκτρολυτες πολλους...το ιδανικο ειναι νερο με almora και φυσικα σκετο νερο...οχι τερμα παγωμενο γιατι μπορει να σε παει αιμα λογω διαφορας θερμοκρασιας...
lucozade, powerade με μετρο μεσα στην μερα...μεχρι 2-3...οχι παραπανω...

μετα το session βοηθαει να ριχνεις σταδιακα την θερμοκρασια σου καθισμενος σε μια σκια...μην μπεις δλδ μεσα σε αιθουσα με a/c στα καπακια...


αν δεις οτι εχεις ζαλαδες, ταση προς εμετο, παραισθησεις, υπνηλια...τα παρατας και πας σπιτι/δωματιο...
η ηλιαση και η θερμοπληξια ειναι υπουλες και η αφυδατωση ερχεται για πλακα εκει που δεν το περιμενεις...


μπανανουλες για καλιο και ξηροκαρπια για ελαφρυ στομαχι και ενεργεια...οχι αναψυκτικα...

basilis_k6
19/07/2018, 00:26
η ηλιαση και η θερμοπληξια ειναι υπουλες και η αφυδατωση ερχεται για πλακα εκει που δεν το περιμενεις...



εναν ιουνιο το έπαθα αυτο. κυριολεκτικα σε βρισκει χωρις να το περιμένεις.

macdeath_s
19/07/2018, 02:01
Thanks για τις απαντήσεις :)

@Oblivion: δεν είμαι για Μέγαρα, Catalunya
@Devil's Animal: το χω πάθει με νεράκι και ανοίξαν οι ουρανοί

sapila racing
19/07/2018, 18:16
Εγώ σε trackdays με πολύ ζέστη δεν την βγάζω χωρίς ισοτονικά. Οχι ετοιμα απ το ψυγείο, κονσέρβα που αγοράζω απο πριν, είναι πολύ καλύτερα και πιο οικονομικά.
Εχουμε παει Σέρρες και με 38 βαθμούς και είναι ζόρικα τα πράγματα.
Επίσης κατάλληλο ισοθερμικό μεσα απ τη φόρμα και να ειναι αεριζόμενη οπωσδήποτε.
Καλούς γύρους και θέλουμε και video! :beer:

macdeath_s
05/08/2018, 16:21
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τελικά πήγε μια χαρά αν και στο τέλος τρόμαξα ότι θα λιποθυμήσω από τη ζέστη. Απ όλα είχε φάση. Πρώτο session κάπου 2-3 γύρους κάπως θόλωσα με τον ήλιο ή δεν ήμουν συγκεντρωμένος και βγήκα έξω στα χαλίκια. Το κράτησα περισσότερο από όσο θα περίμενα αλλά στο τέλος δυστυχώς ξάπλαρα :( Καμιά ζημιά όμως, την έκανε τη δουλειά του το χαλίκι αλλά κάποιος άλλος τα έφαγε καλά οπότε κόκκινη σημαία.

Θα ανεβάσω βίντεο παρότι δεν είμαι καθόλου περήφανος μιας και είχα χεστεί αρκετά που πέφτανε μετά ένας ένας σα τα κοτόπουλα (2/4 sessions βγήκε κόκκινη) και με τη ταγαριά που έκανα εγώ. Προς το παρόν φωτό :D

Y.Γ: Είναι το πρώτο TD που κάνω με κανονικές συνθήκες και η αλήθεια είναι ότι η εμπειρία ειδικά και σε τέτοια πίστα δεν περιγράφεται.

398434
398435
398436

basilis_k6
05/08/2018, 16:31
στο ειπα. μην ξαναπας. Δεν καταλαβαινεις οτι θα ζαλιστεις στην επομενη στροφη, ερχεται ύπουλα. Ειναι πολύ κριμα να χτυπησεις η να σπασεις το μηχανάκι επειδη έπαθες black out για 2 δευτερα.
εδιΤ: μην ξεχνας οτι δεν εισαι μονος σου, μπορει να σε μαζεψει άλλος.

macdeath_s
05/08/2018, 16:58
στο ειπα. μην ξαναπας. Δεν καταλαβαινεις οτι θα ζαλιστεις στην επομενη στροφη, ερχεται ύπουλα. Ειναι πολύ κριμα να χτυπησεις η να σπασεις το μηχανάκι επειδη έπαθες black out για 2 δευτερα.
εδιΤ: μην ξεχνας οτι δεν εισαι μονος σου, μπορει να σε μαζεψει άλλος.

Δεν ζαλίστηκα ήταν πρώτο session. Θόλωσα εννοούσα δεν έβλεπα καλά γιατί δεν κοιτούσα εκεί που έπρεπε.

macdeath_s
05/08/2018, 18:52
Ερώτηση, άλλα δυο εικοσάλεπτα τα βγάζουν ή μπα? Το πίσω μια χαρά μου φαίνεται το μπροστά δεν ξέρω γιατί έγινε έτσι μιας και ουσιαστικά μόνο μισό σέσιον πήγα κάπως πιο γρήγορα.

398438
398439
398440

stamatisx
05/08/2018, 19:07
Σου βγάζει άνετα ολόκληρο TD.
Το μπροστινό ενώ μοιάζει με hot tear μάλλον χρειάζεται άλλη ρύθμιση η ανάρτηση γιατί φαίνεται να είναι στο σημείο που πέφτεις στα φρένα. Αν τα ελατήρια είναι για τα κιλά σου και σωστό το sag, παίξε με compression damping για αρχή.

macdeath_s
05/08/2018, 19:13
Σου βγάζει άνετα ολόκληρο TD.
Το μπροστινό ενώ μοιάζει με hot tear μάλλον χρειάζεται άλλη ρύθμιση η ανάρτηση γιατί φαίνεται να είναι στο σημείο που πέφτεις στα φρένα. Αν τα ελατήρια είναι για τα κιλά σου και σωστό το sag, παίξε με compression damping για αρχή.

Έτσι κι αλλιώς είχα υπόψιν να τις σκληρύνω μετά από ότι ένιωσα σήμερα. Γιατί όμως είναι μόνο από τη μία πλευρά ? από την αριστερή είναι κομπλέ. Thanks για το reply

stamatisx
05/08/2018, 19:22
Υποθέτω οι στροφές που χρειάστηκε να φρενάρεις πιο δυνατά ήταν οι δεξιές. Το πιο σφιχτές δε σημαίνει και απαραίτητα καλύτερο, πρέπει να σεταριστούν για να δουλεύουν στο βέλτιστο εύρος τους χωρίς να τερματίζουν κ γίνεται το λάστιχο ανάρτηση.

nathair
05/08/2018, 19:25
στο ειπα. μην ξαναπας. Δεν καταλαβαινεις οτι θα ζαλιστεις στην επομενη στροφη, ερχεται ύπουλα. Ειναι πολύ κριμα να χτυπησεις η να σπασεις το μηχανάκι επειδη έπαθες black out για 2 δευτερα.
εδιΤ: μην ξεχνας οτι δεν εισαι μονος σου, μπορει να σε μαζεψει άλλος.

Υπερβολικός είσαι, έχω κάνει πολλά TD με 35+, και άλλες φορές εκτός TD με τέτοιες θερμοκρασίες και πάνω στην πίστα.

macdeath_s
05/08/2018, 19:30
Υπερβολικός είσαι, έχω κάνει πολλά TD με 35+, και άλλες φορές εκτός TD με τέτοιες θερμοκρασίες και πάνω στην πίστα.

Ντάξει ρε συ ένα δίκιο το χει. 2/4 σήμερα μας βγάλανε έξω με κόκκινη. Στο τέλος φύγαν δύο επίσης έξω και όντως γλίστραγε. Αλλά κυρίως τον εαυτό σου πρέπει να προσέχεις πιο πολύ από την άσφαλτο αν κάποιος είναι επίμονος και δεν βγει έξω στη πρώτη ένδειξη ζαλούρας μπορεί όντως να χει κακά αποτελέσματα.

nathair
06/08/2018, 06:32
Ντάξει ρε συ ένα δίκιο το χει. 2/4 σήμερα μας βγάλανε έξω με κόκκινη. Στο τέλος φύγαν δύο επίσης έξω και όντως γλίστραγε. Αλλά κυρίως τον εαυτό σου πρέπει να προσέχεις πιο πολύ από την άσφαλτο αν κάποιος είναι επίμονος και δεν βγει έξω στη πρώτη ένδειξη ζαλούρας μπορεί όντως να χει κακά αποτελέσματα.

Το 'χρειάζεται προσοχή' διαφέρει από το 'μην το κάνεις σε καμία περίπτωση'.

macdeath_s
12/08/2018, 23:21
Εγώ σε trackdays με πολύ ζέστη δεν την βγάζω χωρίς ισοτονικά. Οχι ετοιμα απ το ψυγείο, κονσέρβα που αγοράζω απο πριν, είναι πολύ καλύτερα και πιο οικονομικά.
Εχουμε παει Σέρρες και με 38 βαθμούς και είναι ζόρικα τα πράγματα.
Επίσης κατάλληλο ισοθερμικό μεσα απ τη φόρμα και να ειναι αεριζόμενη οπωσδήποτε.
Καλούς γύρους και θέλουμε και video! :beer:

Βίντεο παρότι ελεινά θα ανεβάσω για να δώσετε feedback. Θα τα βάλω στο άλλο νήμα. Σήμερα τα λάστιχα καμία σχέση με το αίσχος του προηγούμενου ΣΚ παρότι αισθάνθηκα ένα τσικ πιο γρήγορος. Οι ξύστρες όμως την άκουσαν περισσότερο και όταν αποφασίσα να ελαττώσω λίγο το ξύσιμο συνέβη το παρακάτω. https://www.youtube.com/watch?v=cZ0YcDy6Ih4 Μήπως είναι σε λάθος σημείο οι ξύστρες 1 και 2 μήπως χρειάζομαι κοντύτερο footpeg ?

398621
398622
398623

RaGe_Raptor
12/08/2018, 23:34
Βίντεο παρότι ελεινά θα ανεβάσω για να δώσετε feedback. Θα τα βάλω στο άλλο νήμα. Σήμερα τα λάστιχα καμία σχέση με το αίσχος του προηγούμενου ΣΚ παρότι αισθάνθηκα ένα τσικ πιο γρήγορος. Οι ξύστρες όμως την άκουσαν περισσότερο και όταν αποφασίσα να ελαττώσω λίγο το ξύσιμο συνέβη το παρακάτω. https://www.youtube.com/watch?v=cZ0YcDy6Ih4 Μήπως είναι σε λάθος σημείο οι ξύστρες 1 και 2 μήπως χρειάζομαι κοντύτερο footpeg ?



1.μάλλον όχι
2.σίγουρα όχι

το "ελαττώνω το ξύσιμο" ,δεν συνεπάγεται αυτομάτως "τσιμεντώνω τον κώλο μου στο κάθισμα". μπορείς να έχεις πολύ σωστή στάση σώματος και ταυτοχρόνως να πηγαίνεις πολύ γρήγορα (για ερασιτέχνης τρακντεάς) ,χωρίς να ξύνεις (σχεδόν) πουθενά!

συνήθως αν βγάζεις πολύ το γόνατο για να ξύσεις,παρουσιάζεται ανομοιόμορφη φθορά στις ξύστρες.

:beer:

macdeath_s
13/08/2018, 22:33
1.μάλλον όχι
2.σίγουρα όχι

το "ελαττώνω το ξύσιμο" ,δεν συνεπάγεται αυτομάτως "τσιμεντώνω τον κώλο μου στο κάθισμα". μπορείς να έχεις πολύ σωστή στάση σώματος και ταυτοχρόνως να πηγαίνεις πολύ γρήγορα (για ερασιτέχνης τρακντεάς) ,χωρίς να ξύνεις (σχεδόν) πουθενά!

συνήθως αν βγάζεις πολύ το γόνατο για να ξύσεις,παρουσιάζεται ανομοιόμορφη φθορά στις ξύστρες.

:beer:

Thanks για την απάντηση.

Σίγουρα η στάση του σώματος είναι λάθος. Θα βάλω τις φωτό αύριο μάλλον αλλά γενικά είδα ότι είμαι πολύ σφιγμένος και χωρίς να βγάζω πολύ έξω το σώμα. Σχετικά με το ξύσιμο ήρθε φυσικά και στην αρχή που το προσπαθούσα δεν γινότανε. Ακόμη και τώρα όταν το προσπαθώ και βγάζω πολύ το γόνατο που λες δεν βρίσκει. Σίγουρα πάντως δεν έχει σχέση η ταχύτητα πάντως στην περίπτωση γιατί προς το παρόν πάω πολύ αργά :(

Juohmaru!
25/07/2019, 20:19
Παίζουν TDs στα Μέγαρα μέσα στον Αύγουστο;

Vagelis26b
06/08/2019, 16:37
Παίζουν TDs στα Μέγαρα μέσα στον Αύγουστο;

Αυτο μπηκα και γω να ρωτησω!!Οποιος εχει καποια ενημερωση ας μας πει παιδια!!

Juohmaru!
07/08/2019, 10:57
Απ' ότι έψαξα για Αύγουστο τίποτα...
Στο πρόγραμμα της EXTREME TRACKDAYS φαίνονται trackdays τον Σεπτέμβριο
και συγκεκριμένα 1/9 (Κυρ), 13/9(Παρ), 25/9(Τετ).
Για να δούμε...

https://extremetrackdays.gr/schedule/

Vagelis26b
08/08/2019, 13:03
Απ' ότι έψαξα για Αύγουστο τίποτα...
Στο πρόγραμμα της EXTREME TRACKDAYS φαίνονται trackdays τον Σεπτέμβριο
και συγκεκριμένα 1/9 (Κυρ), 13/9(Παρ), 25/9(Τετ).
Για να δούμε...

https://extremetrackdays.gr/schedule/

Κ γω αυτο είδα, γι αυτό ρώτησα μήπως έπαιζε κάτι που δεν ήξερα... Από την άλλη με τόσο ζέστη....

macdeath_s
08/08/2019, 14:21
Μετά από 2ο ολοήμερο με καύσωνα, συνειδητοποίησα ότι η ζέστη μια ιδέα είναι. Κι ας έπιανε 75 βαθμούς η ασφαλτος :bawl:

Πέραν από την πλάκα με σωστή ενυδάτωση/διατροφή και συντήρηση στις δυνάμεις βγαίνει ολόκληρη η μέρα.

panos_zip
11/08/2019, 13:53
Θα είναι κανείς Σέρρες 7-8/9?