PDA

View Full Version : DUCATI 748



konstantinos748
19/07/2018, 21:40
Ποιοι εχουν εδω στη Κρητη ? :)

Billymuse
20/07/2018, 14:06
Εδω στην Αθήνα δεν εχουμε δει στην Κρήτη περιμένεις και εσυ..:lol:

telegonos
20/07/2018, 19:34
Το 2000, Άνοιξη, στο Πάσχα κοντά, πήγαμε για λίγο μαζί, με έναν φίλο που πήγαινε Αρτα με το κίτρινο 748 του, (εγώ πήγαινα Γιάννενα με NC30). Πιάσαμε κουβέντα στο πλοίο (Ρίο>Αντίρριο) και μετά πήγαμε μαζί. Ωραίο το 748, ακουγόταν και ωραία (παραδόξως για Ducati). Στην παλιά ευθεία από Άρτα προς διασταύρωση Άρτας-Πρέβεζα-Φιλιππιάδας, ρίξαμε και ένα τελίκιασμα (εγώ δλδ) και με μετρησε ο 748 κάνοντάς μου το σήμα της νίκης με 2 δάκτυλα (δλδ 200χλμ/ω).

Δεν τον ξανάδα. Θυμάμαι πάντως που μου έλεγε ότι το 748 δεν είναι 996 να οδηγιέται με την ροπή στις μεσσαίες, θέλει στροφάρισμα ψηλά για να πάει σβέλτα.

Αυτή ήταν όλη κι όλη η εμπειρία μου σε δημόσιο δρόμο από το 748.

:D

konstantinos748
23/07/2018, 15:45
οντος θελει στροφαρισμα ψηλα . Παντος οι 90 περιπου ιπποι στον τροχο ,
δεν βοηθαν και πολυ την κατασταση για να κινηθει σαν 750αρι.
Βελτιωσεις ομως υπαρχουν που στην καλυτερη περιπτωση εχουμε 135 περιπου
ιππους στον τροχο !

maniatiakos
23/07/2018, 23:09
Βελτίωση με τον υπάρχοντα κινητήρα είναι μόνο ο υπερκυβισμός στα 854cc που κατ΄εμέ δεν αξίζει.
Όταν ο κινητήρας σου ανατιναχθεί (κάτι που εύχομαι ν' αργήσει να γίνει) το καλύτερο που 'χεις να κάνεις είναι βάλεις πάνω έναν από 998.
Είναι ο καλύτερος της σειράς 918/96/98.

Γενικά έχεις ένα μηχανάκι ορόσημο του motorcycle design, πρόσεχε το σαν τα μάτια σου.
Βάλε και καμιά φώτο, αν είναι μονοπόστο είναι μούρλια.

konstantinos748
28/07/2018, 22:47
Βελτίωση με τον υπάρχοντα κινητήρα είναι μόνο ο υπερκυβισμός στα 854cc που κατ΄εμέ δεν αξίζει.
Όταν ο κινητήρας σου ανατιναχθεί (κάτι που εύχομαι ν' αργήσει να γίνει) το καλύτερο που 'χεις να κάνεις είναι βάλεις πάνω έναν από 998.
Είναι ο καλύτερος της σειράς 918/96/98.

Γενικά έχεις ένα μηχανάκι ορόσημο του motorcycle design, πρόσεχε το σαν τα μάτια σου.
Βάλε και καμιά φώτο, αν είναι μονοπόστο είναι μούρλια.

Τα 854 κυβικα είναι αξιοπιστα εφοσον δεν στροφαρουν στα κόκκινα , 9500 στροφες αρκουν
για μακροζωία , επισεις η ιταλικη MSD.it (gammes) κατασκευάζει αγωνιστικούς εκκεντροφόρους
που σε συνδιασμό με τα 854 κυβικά εξτοξευει την ιπποδύναμη στους 135 ίππους στον τροχό !! :D

sapila racing
29/07/2018, 01:16
Τα 854 κυβικα είναι αξιοπιστα εφοσον δεν στροφαρουν στα κόκκινα , 9500 στροφες αρκουν
για μακροζωία , επισεις η ιταλικη MSD.it (gammes) κατασκευάζει αγωνιστικούς εκκεντροφόρους
που σε συνδιασμό με τα 854 κυβικά εξτοξευει την ιπποδύναμη στους 135 ίππους στον τροχό !! :D

Με 9500 rpm δεν πας πουθενά ούτε 80 ίππους δεν θα έχεις σε αυτές τις στροφές, για χαλαρή βόλτα οκ.
Παντως το 748 γίνεται τούμπανο αν θέλεις, μην ψαχνεσαι και για αξιοπιστία όμως ταυτόχρονα.

panavour
29/07/2018, 11:54
αυτα τα μηχανακια τα αγοραζεις γιατι ειναι κοσμηματα,και τα κοσμηματα δεν ειναι για χρηση να πλενεις τα πιατα και να κανεις φασινα στο μπαλκονι,αμα θελεις φασινα παιρνεις σφουγγαριστρα και κουβα δηλαδη ενα παλιο 400αρι 600αρι γιαπωνεζικο και διακοσαριζεις χωρις το αγχος της υπερστροφιας και της αξιοπιστιας.

konstantinos748
30/07/2018, 23:12
αυτα τα μηχανακια τα αγοραζεις γιατι ειναι κοσμηματα,και τα κοσμηματα δεν ειναι για χρηση να πλενεις τα πιατα και να κανεις φασινα στο μπαλκονι,αμα θελεις φασινα παιρνεις σφουγγαριστρα και κουβα δηλαδη ενα παλιο 400αρι 600αρι γιαπωνεζικο και διακοσαριζεις χωρις το αγχος της υπερστροφιας και της αξιοπιστιας.

Συνάδελφε !! και τα ιαπωνικά παθαίνουν ζημιες απο υπερστροφία του μοτέρ. Γύρνα τα συνεργεία να δείς πόσα ειναι αραγμένα εκεί απέξω.

sapila racing
31/07/2018, 09:49
Συνάδελφε !! και τα ιαπωνικά παθαίνουν ζημιες απο υπερστροφία του μοτέρ. Γύρνα τα συνεργεία να δείς πόσα ειναι αραγμένα εκεί απέξω.

Πόσο σίγουρος είσαι οτι αυτα που βλέπεις έξω απ τα συνεργεία έπαθαν ζημιά απο υπερστροφία? :confused:

duke200
31/07/2018, 20:25
Με καλά λάδια, και τακτική αλλαγή στο φίλτρο ακόμα και τα παλιά ντουκατι μια χαρά κρατάνε τα μηχανικά τους. Το μοτέρ πάει σχεδόν σαν 4κυλινδρο (αργό) 750, δεν έχει ανάγκη από μετατροπες, κλπ. Άντε να βάλεις καμία εξάτμιση μόνο και πολύ είναι.

konstantinos748
01/08/2018, 16:46
Πόσο σίγουρος είσαι οτι αυτα που βλέπεις έξω απ τα συνεργεία έπαθαν ζημιά απο υπερστροφία? :confused:

έχω βαρεθει να ρωτάω τους μάστορες .......

konstantinos748
01/08/2018, 16:49
Με καλά λάδια, και τακτική αλλαγή στο φίλτρο ακόμα και τα παλιά ντουκατι μια χαρά κρατάνε τα μηχανικά τους. Το μοτέρ πάει σχεδόν σαν 4κυλινδρο (αργό) 750, δεν έχει ανάγκη από μετατροπες, κλπ. Άντε να βάλεις καμία εξάτμιση μόνο και πολύ είναι.

Εγω όμως που θέλω να σηκώσω άλογα στο 748 , εχω αναγκη απο afterMarket εξαρτήματα , έτσι για να είμαι και πιό σβέλτος εδω Κρήτη στα στροφιλίκια της Εθνικης οδού...... :lol:

panavour
01/08/2018, 17:55
έχω βαρεθει να ρωτάω τους μάστορες .......

φιλε μου καλε μπορει καποια εξ αυτων που ειδες στα συνεργεια οντως να εχουν βλαβες απο υπερστροφια ,ομως γιαπωνεζικα κυκλοφορουν 1000 και ντουκατι κυκλοφορει -1-.Επισης τα γιαπωνεζικα κυκλοφορουν απ ολους,-γνωστες,ασχετους,καγκουρες,γυναικες,γερους,νεους ,και παιδια,ενω ντουκατι κυριως απο ψαγμενους,και γνωστες.Αν λοιπον κανεις μια αναγωγη και μια στατιστικη,θα δεις και παλι οτι για το σφουγγαρισμα και το πλυσιμο,και γενικα για την βρωμικη δουλεια,δεν κανει το ντουκατι αλλα το γιαπωνεζικο.Αυτα απο καποιον που λατρευε και λατρευει τα ιταλικα αλλα ευτυχως κυκλοφορει με γιαπωνεζικο,αλλιως δεν θα ειχε να φαει με τα μυαλα που κουβαλαει..:D:D:D

buckley
01/08/2018, 18:30
φιλε μου καλε μπορει καποια εξ αυτων που ειδες στα συνεργεια οντως να εχουν βλαβες απο υπερστροφια ,ομως γιαπωνεζικα κυκλοφορουν 1000 και ντουκατι κυκλοφορει -1-.Επισης τα γιαπωνεζικα κυκλοφορουν απ ολους,-γνωστες,ασχετους,καγκουρες,γυναικες,γερους,νεους ,και παιδια,ενω ντουκατι κυριως απο ψαγμενους,και γνωστες.Αν λοιπον κανεις μια αναγωγη και μια στατιστικη,θα δεις και παλι οτι για το σφουγγαρισμα και το πλυσιμο,και γενικα για την βρωμικη δουλεια,δεν κανει το ντουκατι αλλα το γιαπωνεζικο.Αυτα απο καποιον που λατρευε και λατρευει τα ιταλικα αλλα ευτυχως κυκλοφορει με γιαπωνεζικο;; ,αλλιως δεν θα ειχε να φαει με τα μυαλα που κουβαλαει..:D:D:D

όλα γίνονται όταν υπάρχει μεράκι

telegonos
01/08/2018, 20:59
Αλλοιώς το λέμε συνήθως, αλλά από Μ ξεκινάει κι αυτό, δε βαριέσαι...

buckley
01/08/2018, 21:35
Αλλοιώς το λέμε συνήθως, αλλά από Μ ξεκινάει κι αυτό, δε βαριέσαι...

Όχι αγαπητέ δεν είναι το μπαξίσι το πρώτο απαραίτητο απαιτούμενο.Στα λέει ένας υπάλληλος οικογενειάρχης με γυναίκα εκτός εργασίας.Βέβαια απαραίτητο είναι η τρέλα να περισεύει όπως στη δικιά μου περίπτωση.

telegonos
01/08/2018, 22:01
Χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχχα

buckley
02/08/2018, 00:02
Χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχχα

Κάνε και μας να γελάσουμε τώρα...

konstantinos748
07/08/2018, 02:18
φιλε μου καλε μπορει καποια εξ αυτων που ειδες στα συνεργεια οντως να εχουν βλαβες απο υπερστροφια ,ομως γιαπωνεζικα κυκλοφορουν 1000 και ντουκατι κυκλοφορει -1-.

Είναι θέμα πόσα λεφτά διαθέτει κάποιος για μοτοσυκλέτα , τα Ducati ήταν και είναι ακριβότερα από τα japan αλλά έχουν και
αυτά άλλη έγλη . . . .:)

telegonos
07/08/2018, 03:21
Κάνε και μας να γελάσουμε τώρα...


έχουν και αυτά άλλη έγλη

Ορίστε.

rainmike
07/08/2018, 04:41
Υπάρχουν ducati και ducati το monster το 600αρι για παράδειγμα είναι μηχανάκι σκυλί.Γενικά είναι μια εταιρεία που δεν κάνει συμβιβασμούς.
Το ίδιο και οι αγοραστές.Δε λες είμαι ανάμεσα σε 5 μοντέλα τι να πάρω?Αν θες ducati τότε είναι μονόδρομος ,ξες τι θες το παίρνεις με ότι αυτό
συνεπάγεται.Τώρα το αν βγάζει προβλήματα αν τα japan είναι καλύτερα και τα σχετικά όλα επαφίενται σε προσωπικές γνώμες.
Haters gonna hate.Πάμε ducatara:beer: