PDA

View Full Version : Καινούριο Daytona Sprinter 125i ή μεταχειρισμένο ιαπωνέζικο παπάκι?



Vagelis
19/07/2018, 22:47
Καλησπέρα παιδιά,
θέλω να πάρω ένα παπάκι για απλή χρήση (βόλτες, γυμναστήριο, δουλειά) και σκεφτόμουνα να πάρω καινούριο για να μην εχω απρόοπτα έξοδα και για αξιοπιστία (εγγύηση κλπ). Έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα ότι το daytona το sprinter 125i είναι γενικά αξιόπιστο ως καινούριο, έχω ακούσει περισσότερο καλά λόγια. Αξίζει να δώσω γύρω στα 1500 για αυτό ή να πάρω μεταχειρισμένο ιάπωνα λίγο πιο χαμηλά? Θέλω κάτι που απλά να κάνει την δουλειά του και να το κρατήσω χωρίς πολλά έξοδα και ζημιές για 4-5 χρόνια.

DRAKONET
20/07/2018, 12:35
Σιγουρα το να παρεις καινουριο σε βγαζει απο οτιδηποτε τυχει για οσο εναι η εγγυηση..και οντως το σπριντερ....εναι αξιοπιστο...αυτο δειχνει στον χρονο και γι'αυτο πουλαει !
απο την αλλη ενα ιαπωνικο παπι...εχει μεν το κυρος της καταγωγης...αλλα δεν ξερεις τι υποβοσκει...θα σου δωσω ενα παραδειγμα...γιαμαχα κρυπτον Χ που θεωρητε κορυφη οκ? αγοραστηκε απο φιλο και το εβλεπες ηταν σε αριστη κατασταση και ο τυπος το ειχε σε γκαραζ...δουλευε καλα..το βολταρε..ολα οκ !
μετα απο 2 περιπου μηνες βγηκε η ζημια που ηταν καλα κρυμενη...ο αξονας κινησης απο το εμπος γραναζι....ηταν φαγωμενος εντελως και ο τυπος το ειχε με ηλεκτροκοληση ειχε παρει τζογους ολο το διαστημα που το ειχε γιατι δεν αλλαζε γραναζια...δεν ξερω τι να πω..οποτε καταλαβαινεις το κοστος ηταν μεγαλο που επρεπε να λυθει ολο το μοτερ!
ΟΠΟΤΕ
ΕΑΝ αγορασεις μεταχειρι...καλο ψαξιμο....επισης σιγουρα δεν θα δωσεις τοσα χρηματα οσο ενα καινουριο!

Vagelis
21/07/2018, 13:56
Κατάλαβα... άρα προτιμώ καινούριο. Το ερώτημα είναι το σπριντερ θα με βγάλει 70-80 χιλιαδες χιλιόμετρα τουλάχιστον? Εννοώ θα κρατήσει μερικά χρόνια? Γιατί στο car gr που βλέπω μεταχειρισμένα daytona, είτε sprinter, είτε άλλα παπιά της μάρκας, τα περισσότερα τα δίνουν στα 20 με 30 χιλιαδες χλμ και έχει πραγματικά ελάχιστα με πάνω απο 50.000 χλμ ας πούμε( τα περισσότερα απο αυτά με ζημία) και με προβληματίζει αυτό.
Eυχαριστώ για την βοήθεια φιλαρακι

TsoliasGR
21/07/2018, 15:33
To μεταχειρισμένο είναι λαχείο.
Η μια λύση είναι να βρείς ένα πραγματικά οικονομικό ιάπωνα 4-5 κατοστάρικα,να ρίξεις μια μικρή διαφορά απάνω αν θές,να μην θέλει πολλά πολλά και να πορευτείς όσο σε βγάλει.
Και αν ειναι καλός ιάπωνας, θα σε βγάλει...Βλέπε πχ kaze-r και παρεμφερη μηχανάκια.Δεν σπάνε,δεν χαλάνε, και οι μεγάλες ζημιές τους ΑΝ βγάλουν...είναι οικονομικές σχετικά με άλλα μηχανάκια.Αλλιώς πάρε πχ daytona που λές,sym magic με κοστος 1800 +130 για μια σέλα της προκοπής γιατί θα έχεις θέμα, η δώσε 2.200 για Crypton S 115/Astrea Grand 110i
Aπλά να ξέρεις οτι για τα daytona εχει αναφερθεί εδώ στο φορουμ απο κάποιους συνφορουμιτες οτι "κοβουν λαιμο" χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά.

Alexinhogr
21/07/2018, 15:51
Δες για suzuki καινούργιο πρεπει να είναι 1,500 ευρώ καινούργιο, μακρια απο κινέζικα, έχουμε 2 σπρίντερ 2 crypton 1 suzuki 1 town mate,πακετας είμαι χρόνια, τα πλαστικά άθλια ζάντες αναρτήσεις μοτέρ χαλιά σε σχέση με τα Ιαπωνικά και βρες κάτι με καρμπυρατέρ, τα ιντζεκσιον καίνε λιγότερη βενζίνη πιο άμεσο γκάζι, αλλά αμα χαλάσει κάτι θα στον πιάσουν άγρια. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο Κλε500 γιατι είναι πιο φτηνό απο παπί αχαχαχχα

TsoliasGR
21/07/2018, 15:59
Δες για suzuki καινούργιο πρεπει να είναι 1,500 ευρώ καινούργιο, μακρια απο κινέζικα, έχουμε 2 σπρίντερ 2 crypton 1 suzuki 1 town mate,πακετας είμαι χρόνια, τα πλαστικά άθλια ζάντες αναρτήσεις μοτέρ χαλιά σε σχέση με τα Ιαπωνικά και βρες κάτι με καρμπυρατέρ, τα ιντζεκσιον καίνε λιγότερη βενζίνη πιο άμεσο γκάζι, αλλά αμα χαλάσει κάτι θα στον πιάσουν άγρια. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο Κλε500 γιατι είναι πιο φτηνό απο παπί αχαχαχχα
Suzuki δεν βγαζει καινουρια παπακια.
Σε τι ειναι πιο φτηνο απο παπί;Στα τακάκια;Στην κατανάλωση;Στα λάστιχα;

Alexinhogr
21/07/2018, 16:13
Σαν αξία μεταχειρισμένο, 1000 ευρώ με 33.000 με καινούργια μίζα πηνία αλυσογραζανα και λάστιχα 1 έτους,παπακι δεν παίρνεις, είναι κ μηχανή .

TsoliasGR
21/07/2018, 16:37
Σαν αξία μεταχειρισμένο, 1000 ευρώ με 33.000 με καινούργια μίζα πηνία αλυσογραζανα και λάστιχα 1 έτους,παπακι δεν παίρνεις, είναι κ μηχανή .
Για κάνε και μια ανάλυση κόστους συντήρησης και κάμε το παράθεση με το κόστος συντήρησης ενός παπιού.
Λαστιχα,λάδια,αλυσιδογράναζα,κατανάλωση,τακάκια,δίσκ υς κτλπ

Alexinhogr
21/07/2018, 16:46
Ρε φιλέ δεν του ΠΑ να πάρει Κle, ουτε θα αναλύσουμε το κόστος, μηχανής με παπί,απλα το είπα για να καταλάβει οτι οι τιμες ατα πάπια τα μεταχειρισμένα είναι τσιμπημενες, γνώμη μου να μαζέψει λεφτά γα καινούργιο γιαπωνέζικο, εαν δεν μπορεί να ψάξει πολύ για γιαπωνέζους μεταχειρισμένους.

gerokost
21/07/2018, 16:59
απλα το είπα για να καταλάβει οτι οι τιμες ατα πάπια τα μεταχειρισμένα είναι τσιμπημενες
Λογική η γνώμη σου , απλά σε ότι αφορά το παραπάνω, εφόσον ένα 110 astrea ξεκινάει με 2200, είναι λογικό να "κρατάνε" τιμή τα παπιά.

Alexinhogr
21/07/2018, 17:13
Τα crypton r ηταν καλη επιλογή στα 1.700, τώρα το S εχει 2.000 .

Alexinhogr
21/07/2018, 17:17
https://www.car.gr/993989-yamaha-crypton-110c

Bowleno
21/07/2018, 18:41
Αν τελικά πας για Dayton sprinder ΟΧΙ το 125! κόβει στρόφαλο....να πάρεις το 110 που είναι ολόιδιο απλά με 15 κ.ε. λιγότερα και είναι τέρας αξιοπιστίας, όλοι οι ντελιβεράδες (μαζί και ο μπατζανάκης μου ,το έχει 8 χρόνια και έχει κάνει 140.000 χλμ χωρίς θέματα) πίνουν νερο στο όνομά του. ο λόγος είναι ότι 125 και 110 έχουν ακριβώς τον ίδιο στρόφαλο ο οποίος δεν αντέχει την παραπάνω (εστω και ελάχιστη) δύναμη του 125.....
Επιπλέον προσόν; δεν το βάζουν στο μάτι εύκολα.....

Alexinhogr
21/07/2018, 19:08
daytona 140.000 χλμ πακεταδικο, ποσά μοτέρ άλλαξε 10; Εμας το ενα τα έφτυσε στα 20.000, yamaha k honda δεν αντέχουν,όχι μόνο πάπιες, αλλά κ μηχανές αεροψυκτες.

Vagelis
21/07/2018, 23:28
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες..
επειδή ξέρω ελάχιστα απο παπιά προτιμώ να πάρω καινούριο, αλλά αφού όλοι προτείνετε ιάπωνα καλύτερα..έχετε δει το kawasaki athlete 125?
το μόνο σε κόστος πολύ κοντα στο daytona αλλά δεν ξερω κατα πόσο ειναι πρακτικό..
https://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo
στα 1695 λεει..

TsoliasGR
22/07/2018, 00:00
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες..
επειδή ξέρω ελάχιστα απο παπιά προτιμώ να πάρω καινούριο, αλλά αφού όλοι προτείνετε ιάπωνα καλύτερα..έχετε δει το kawasaki athlete 125?
το μόνο σε κόστος πολύ κοντα στο daytona αλλά δεν ξερω κατα πόσο ειναι πρακτικό..
https://www.kawasaki.gr/el/products/SCOOTER/2017/Athlete_125/overview?Uid=088DWlxcDF0MC1tYUFoOXFwNUQpQCV5RCwpbW19RWApYWQo
στα 1695 λεει..

Eιναι ότι πιο άβολο σε μικρο μοτο και ειναι και καρμπυρατερ.Και άσχημο το φαναρι του εμπρός....Γενικά η καβασακι εκτός απο το καζε το παλιό δεν νομίζω οτι έχει να επιδείξει κάτι καλό στα μικρά της.

Alexinhogr
22/07/2018, 00:12
Αμα σου αρέσει η εμφάνιση,γούστα είναι αυτά, αν είναι καρμπυρατέρ ακόμα καλυτερα. Κάντο τεστ ντραιβ κ αμα σου αρέσει μια χαρά.

kiao
22/07/2018, 00:50
Για το καβασακι αθλετε εχω διαβασει 2-3 τεστ και αλλα λεν οτι ειναι καλο και αλλα το εθαψαν
Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε Η τιμη του παντως καποτε ηταν στα 2100 ευρω τωρα στα 1800
Αν το μοτερακι του ειναι καλο πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση για καινουργιο
Λενε οτι το μοτερ προερχεται απο το καζε αρ Εγω ειχα το μοντενας κρις 115 με κινητηρα καβασακι
Η προσωπικη μου γνωμη για το μοτερ μετα απο 30000 χιλ και πακετο που εκανα -ΨΟΦΙΜΙ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ-
τετοια αξιοπιστια να την βρασω -μου χε σπασει τα νευρα οσο κανενα αλλο-
Πολυ αργοστροφο μοτερ με μετρια ροπη μονο στις ψηλες στροφες λεει κατι
Παντως αν το μοτερ του αθλετε ειναι βελτιωμενο παντως ψαξτο το θεμα

TsoliasGR
22/07/2018, 16:18
Να σε ενημερώσω ότι το καζερακι του 99-01 με πρώτη άδεια το 2000 μια χαρά έκανε 327,000 χλμ μέχρι να βαρεσει μπιέλα.Και μόνο ψοφιο δεν το λεγες.Αυτη την στιγμή είναι στις 354,000 χλμ έχει 27,000 από την ανακατασκευή και πατάω και με το κουτί της δουλειάς απάνω κάμποσα Daytona,kriss,kriss 2.Με διαφορά πάνω από 2 ροδες.Οχι τα παλιά μοτέρ του καζερ είναι μακράν ότι πιο αξιόπιστο έχει βγει σε παπί μετά το honda c50.
Ξεπερασμένα τεχνολογικά πλέον αλλά απλά δεν χαλάνε ΑΝ τα προσέχεις λιγάκι.Το μόνο τα Πηνεία τους.Δρν χαλάνε αλλά δεν επαρκούν....

kiao
22/07/2018, 16:41
Υπαρχουν πολλα με ζημια στις 40000-50000
Το οποιδηποτε παπι μπορει να κανει πολλα χιλιομετρα αναλογα την χρηση
Το οτι ειναι γρηγορο δεν λεει τιποτα Η επιταχυνση δεν ειναι παντα αναλογη της αποδοσης ενος κινητηρα
Ειναι ψοφιμι με ξυλινη εκνευριστικη αποδοση (ανεβασμα στροφων)στις χαμηλομεσεες
Εγω με το συγκεκριμενο οχι απλα εχασα το κεφι μου αλλα ντροπιαστηκα κιολας Πηγαινα σε ολα τα συνεργεια
και εβαζα τους μαστορους να το οδηγανε για να καταλαβουν οτι δεν δουλευει σωστα Ολοι μου ελεγαν οτι παει καλα
και δεν εχει τιποτα Στο τελος με βλεπανε και λεγαν ερχετε ξανα ο τρελλος να αποδειξει οτι το μηχανακι εχει ζημια--

rainmike
22/07/2018, 17:11
Υπαρχουν πολλα με ζημια στις 40000-50000
Το οποιδηποτε παπι μπορει να κανει πολλα χιλιομετρα αναλογα την χρηση
Το οτι ειναι γρηγορο δεν λεει τιποτα Η επιταχυνση δεν ειναι παντα αναλογη της αποδοσης ενος κινητηρα
Ειναι ψοφιμι με ξυλινη εκνευριστικη αποδοση (ανεβασμα στροφων)στις χαμηλομεσεες
Εγω με το συγκεκριμενο οχι απλα εχασα το κεφι μου αλλα ντροπιαστηκα κιολας Πηγαινα σε ολα τα συνεργεια
και εβαζα τους μαστορους να το οδηγανε για να καταλαβουν οτι δεν δουλευει σωστα Ολοι μου ελεγαν οτι παει καλα
και δεν εχει τιποτα Στο τελος με βλεπανε και λεγαν ερχετε ξανα ο τρελλος να αποδειξει οτι το μηχανακι εχει ζημια--
Τώρα δηλαδή επιχειρηματολογείς στο ότι το μηχανάκι είναι σκάρτο?

kiao
22/07/2018, 17:16
@ραινμακε Αναφερω πραγματικα γεγονοτα Εσυ τι λες το ξερεις το παπι

rainmike
22/07/2018, 18:01
@ραινμακε Αναφερω πραγματικα γεγονοτα Εσυ τι λες το ξερεις το παπι

Αναφέρθηκα εγώ στο αν το μηχανάκι είναι καλό η όχι?Γράφεις ότι δεν πάει καλά αλλά σε όσους το έχεις δώσει να το οδηγήσουν το βρίσκουν μια χαρά.
Δηλαδή εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ποιον θα πιστέψω,εσένα η τους άλλους?

kiao
22/07/2018, 18:16
Αναφέρθηκα εγώ στο αν το μηχανάκι είναι καλό η όχι?Γράφεις ότι δεν πάει καλά αλλά σε όσους το έχεις δώσει να το οδηγήσουν το βρίσκουν μια χαρά.
Δηλαδή εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ποιον θα πιστέψω,εσένα η τους άλλους?
Οποιον θελεις πιστευε Εγω εχω γνωσεις και εμπειρια στα παπια λογο επαγγελματος-
Τα κριτηρια αγορας παπιου δεν ειναι η πραγματικη αξια του οχηματος
αλλα η μοδα Οποιο εχει ο φιλος του αγοραστη η παρεα του κτλ Οποιο πιασει δηλαδη καλυτερα στην αγορα
Το αθλετε εχει κανει πολυ λιγες πωλησεις στα πολλα χρονια που ειναι στην αγορα
ακριβως για αυτο τον λογο Και ειναι και ιαπωνεζικο και σε καλη τιμη μαλιστα ενω προσφερει
και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια--Το αδυνατο σημειο της κατηγοριας--

TsoliasGR
22/07/2018, 19:04
Σε ποιο σημείο είναι πιο καλό το athlete από ένα παπί euro 4? Η από ένα cryptonX?Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Και πότε ήταν μόδα το καζερακι δεν μπορώ να το καταλάβω.Ολοι honda astrea prima,grand,supra αγοραζανε και πιο λίγο kazer και cryptonR 102

kiao
22/07/2018, 19:56
Σε ποιο σημείο είναι πιο καλό το athlete από ένα παπί euro 4? Η από ένα cryptonX?Δεν μπορώ να το καταλάβω.
Και πότε ήταν μόδα το καζερακι δεν μπορώ να το καταλάβω.Ολοι honda astrea prima,grand,supra αγοραζανε και πιο λίγο kazer και cryptonR 102
1)Αν δεν καταλαβαινεις γιατι τσαμπα μιλαμε
2)Δες εδω https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=10851 και σε αλλα σημεια στο φορουμ ποιοι το ειχαν
Τα χοντα παντα ειχαν την μεριδα του λεοντος παντως στην αγορα του παπιου Καλως η κακως

TsoliasGR
23/07/2018, 00:12
Δεν είπα δεν πούλησε αλλά οι ταξινομήσεις είναι λιγότερες συγκριτικά.Αν και μακράν πιο καλό το καζερακι.
Επειδή έχω και εγώ καζερακι από τον πατέρα μου πρώτο χέρι ξέρω τι σου λέω.Και είχα και το grand.Kai prima.
Αλλά δεν αναφέρεται πουθενά το ΓΙΑΤΙ το αθλετ είναι πιο καλό από το cryptonX η τα euro4 παπάκια.Περιμενω να ακούσω την άποψη σου.Γιατι έχω και άλλο παπι euro4 στο στρώσιμο και ίσως επώνυμο.Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε....

kiao
23/07/2018, 00:57
Ψαλιδαρα-αναρτηση τηλεσκοπικο πιρουνι με 2 πλακες πλαισιαρα-ακαμψια δισκοφρενα μπρος πισω
χαμηλο βαρος Ειναι πολυ πιθανοτερο να μεινεις ορθιος με αυτο παρα με ενα κοινο παπι σε δυσκολες καταστασεις Μονο σε ενεργητικη ασφαλεια υστερει λογο του παπιοκινητηρα με τα 9 αλογα
-και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια- ειπα εγω Το κρυπτον Χ αστο ειναι αλλο μανικι αυτο μην το μπλεκεις
Το ευρω 4 σχετιζετε πιο πολυ με ρυπους σωστα φωτα κτλ Η Ελλαδα επρεπε να εξερειται απο το ευρο 4 λογο διαφορετικης
οδηγικης νοοτροπειας νομιζω απο την ευρωπη αλλα και κατεστραμενων δρομων-

---Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε.... ---
Και εγω ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και την γνωμη καποιων κατοχων

TsoliasGR
23/07/2018, 08:38
Ψαλιδαρα-αναρτηση τηλεσκοπικο πιρουνι με 2 πλακες πλαισιαρα-ακαμψια δισκοφρενα μπρος πισω
χαμηλο βαρος Ειναι πολυ πιθανοτερο να μεινεις ορθιος με αυτο παρα με ενα κοινο παπι σε δυσκολες καταστασεις Μονο σε ενεργητικη ασφαλεια υστερει λογο του παπιοκινητηρα με τα 9 αλογα
-και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια- ειπα εγω Το κρυπτον Χ αστο ειναι αλλο μανικι αυτο μην το μπλεκεις
Το ευρω 4 σχετιζετε πιο πολυ με ρυπους σωστα φωτα κτλ Η Ελλαδα επρεπε να εξερειται απο το ευρο 4 λογο διαφορετικης
οδηγικης νοοτροπειας νομιζω απο την ευρωπη αλλα και κατεστραμενων δρομων-

---Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε.... ---
Και εγω ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και την γνωμη καποιων κατοχων

To CryptonX υπερεχει σε ενεργητική ασφάλεια.Τα euro4 έχουν CBS.Κάτι που τα καθιστά πολύ πιο ασφαλή για μένα.Όλα έχουν τηλεσκοπικό πηρούνι.Όσοναφορά το ύψος της σέλας σε μένα θυμίζει έντονα minimoto.Εκείνα τα 50ρακια.....ξέρεις τώρα...που είναι για μωρά....Η μπομπο.
Σαφώς είναι ανώτερο των πιο παλιών παπιών αλλά για τα 2τροχα της εποχής του (του σημερα) δεν θα το έλεγα ανώτερο.Τώρα....Για μένα προσωπικά...ειδικά για την Ελλάδα θα έπρεπε να κυκλοφορούν μόνο enduro και on-off λόγω οδικού δικτύου.Άντε και κανα trial για να σπάει η μονοτονία! :bawl:

DRAKONET
23/07/2018, 11:28
H TO ZX 130 KAWASAKI...H TO MODENAS 130 X-CITE...ειναι τα ιδια...το MODENAS εχει δισκο πισω..και κυβικα εχουν.....και ανετη σελα...ψαξτο..οι τιμες ειναι στα λεφτα σου !