PDA

View Full Version : RIP Tuono & ARAI



GogosLux
23/07/2018, 10:14
Σάββατο λοιπόν, επιτέλους, τα προηγούμενα 2 ΣΚ τα είχα «χάσει» μοτοσυκλετιστικά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.

Αν και η πρόβλεψη καιρού όλη την εβδομάδα έδειχνε βροχές για το ΣΚ, ως δια μαγείας ο ήλιος ήταν παρόν.

Το ραντεβού δεδομένο, 13:30 Bastogne – Βέλγιο στο σπίτι του CBR1000 με τα 164χιλ χιλιόμετρα.
Οπότε ξεκινά η όμορφη ρουτίνα, φόρμα, προστασίες, μπότες, κράνος – γάντια κλείνουμε γκαράζ και φεύγουμε για βενζινάδικο. Βενζίνη και πιέσεις και βουρ για Bastogne που είναι 50’ από μένα.

Η βόλτα ξεκινά, πλοηγός το CBR, πίσω το ΖΧ10 του 12 και μετά εγώ.

Όλα πηγαίνουν όμορφα, το μηχανάκι υπέροχο, δοκιμάζω το νέο καθρεφτάκι bar end που έβαλα χθες και απολαμβάνω την διαδρομή :D

Εχουμε κάνει ήδη καπου 100χιλ και όλα καλα !

Κάποια στιγμή μπαίνουμε σε ένα Βελγικό χωριό, αριστερά – δεξιά ευθεία και μετά αριστερά σε ένα μικρό δρόμο που μας βγάζει σε ένα φαρδύ επαρχιακό 2πλης κατεύθυνσης με ωραία καινούργια άσφαλτο – όχι συνηθισμένο για Βέλγιο!
Το CBR στρίβει αριστερά, ακολουθεί το ΖΧ και μετά εγώ, ανοίγουν γκάζι και σχεδόν εξαφανίζονται …. ο δρόμος διπλής αλλά φαρδύς και με ανοιχτές στροφές – ωραίος δρόμος σκέφτομαι !

GogosLux
23/07/2018, 10:14
Μιας και έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται ανοίγω γκάζι, φτάνω 170 περίπου όταν τους βλέπω στα 200 μέτρα ότι τους φτάνω, κλείνω γκάζι αλλά βλέπω ότι πλησιάζω με ταχύτητα, έχουν κόψει πολύ
Κυρίως βλέπω το 2ο , το ΖΧ και όχι το 1ο που καλύπτεται από το 2ο μηχανάκι, αλλά πλησιάζω γρήγορα - φουλ φρένα και τότε συμβαίνει το πρώτο «κακό» ο πίσω τροχός βρίσκεται στον αέρα …….. και πηγαίνω στιγμιαία μονο με τον μπροστινό και τον πίσω στον άερα αλλά GP :eek:

Πηγαίνωντας μονο με τον μπροστινό τραβάει δεξιά του δρόμου από το κέντρο που ήμουν και βλέπω το χωράφι να έρχεται, ή μάλλον πιο σωστά εγώ να πηγαίνω προς τα εκεί - και όλο να τους πλησιάζω που για κάποιο λόγο είναι σαν σταματημένοι (στα δικά μου μάτια) :eyepop:

Τώρα το έχω σίγουρο ότι θα πέσω στο χωράφι, δεν σώζεται μιας και είμαι δεξιά και πολύ κοντά στα μηχανάκια που είναι στα αριστερά μου και ετοιμάζομαι ψυχολογικά – το γ@μημενο δεν λέει να σταματήσει – εν τω μεταξύ έχει μπει το ABS του μπροστινού και έχει κατέβει ο πίσω τροχός οποτε αλλά δεν «νιώθω» να κόβει :cry

Έχει σταματάει να με πηγαίνει δεξιά και πηγαίνω ευθεία στην άκρη του δρόμου και ξαφνικά το 2ο μηχανάκι βρίσκεται αριστερα μου μιας και εχει κόψει αριστερά (για να αποφύγει το 1ο) και ενώ είμαι δίπλα του ΕΝΩ εμφανίζεται ΚΑΘΕΤΑ το 1ο μηχανάκι :ufo:

Ω ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ μου !!! γαμώτο !!!!!!! :moutza:
Τον χτυπάω στο πίσω μέρος και το επόμενο που βλέπω είναι την άσφαλτο από ψηλά να την πλησιάζω και μετά να κάθομαι με τον κώλο στην άσφαλτο:smokin:

GogosLux
23/07/2018, 10:17
Γυρνάω κεφάλι και δεν βλέπω τίποτα πίσω που, μόνο το μηχανάκι μου είναι κάπου 20-30 μέτρα πίσω !
ΠΟΥΘΕΝΑ ο άλλος, ουτε το 1ο ούτε το 2ο μηχανάκι!
Γρήγορο check, δεν πονάω πουθενά, δεν ζαλίζομαι, αποφασίζω να σηκωθώ να ψάξω τον 1ο που χτύπησα, πάω στο χωράφι - τον βλέπω μέσα στα χόρτα κουλουριασμένο να μην πολυκουνιέται

Ο 2ος με το ΖΧ άφαντος

Πλησιάζω και τον ρωτάω αν είναι καλά, μου λέει ότι είναι ΟΚ και δεν πονάει κάπου, σηκώνεται σιγά σιγά
Εν τω μεταξύ φτάνει και ο 2ο ο οποίος κάνοντας αριστερά για να αποφύγει τον 1ο είχε προχωρήσει αρκετά και μέχρι να κάνει αναστροφή και να έρθει ....................

Ο λογος, ο 1ος έψαχνε το gps που του έλεγε να στρίψει δεξια αλλά το είδε αργά ενώ δεν ήταν σίγουρος και «καθυστέρησε» να στρίψει, ο 2ος τον απέφυγε τελευταια στιγμή, φλας δεν είχαν βγάλει (φυσικά) και αν είχε στριψει νωρίτερα και δεν ειχε καθυστερήσει ΙΣΩΣ να την είχα γλυτώσει πηγαίνωντας ευθεια στο θερισμένο χωράφι και να επεφτα εκει :sick:

Αν τον χτυπούσα 20cm πιο δεξιά θα είμασταν το πιο πιθανο ειναι να είμασταν και οι 2 νεκροί μιας και θα έπεφτα επάνω του μηχανάκι – σώμα -σώμα !

Απολογισμός: Kαι τα 2μηχανάκια μπ@ρδέλο.
Τα μηχανάκια φορτώνονται, το βελγικο από ένα φίλο του που σπευδει με τρειλερ και εμενα από την οδική του Λουξ που πηρα τηλ μεσω της εφαρμογής και ήξερε ακριβώς που να ερθει να με βρει – ευτυχως !
Αφηνω το μηχανακι σπιτι και παμε νοσοκομείο, μετά τα νοσοκομεία και οι 2 καλά, εγώ με μυϊκό πόσο στον αυχένα, μώλωπες στα μπούτια και ένα μελανιασμένο δάχτυλο ποδιού χωρίς πόνο όμως.


Το CBRθα πάει ολική από την ασφαλιστική μου μιας και έχει και πολλά χιλιόμετρα, αν και έχει φθηνότερη ζημιά από το δικό μου.

Το δικό μου (που το πληρώνω μόνος) είναι καλάμια, τροχός-λάστιχο, φερινγκ μπροστινό + πλαϊνό, όργανο που έσπασε το γαμημενο το τζαμάκι μονο. Πλαίσιο νομίζω είναι ΟΚ μιας και οπτικά από έξω που έβγαλα καπάκια και ντεπόζιτο δεν δείχνει κάποιο ΚΡΑΚ. Βέβαια μπορεί να έχει ΚΡΑΚ εντός ή εμπρός που δεν φαίνεται αν δεν λυθεί ολο.
ΚΑΙ μετά το κόστος αντικατάστασης των καλαμιών και άλλων σπασμένων γεννά ερωτήματα αν αξίζει, θα δείξει
Η φόρμα είναι ΟΚ αλλα το Arai δεν είναι προς χρήση – μεσα δεν φαίνεται κάτι αλλά δεν το ρισκάρω

Περιμένουμε την Τριτη μιας και Δευτερα είναι κλείστα τα συνεργεία …………………

Και καποιες φωτό, ο τράκος έγινε περίπου εκεί που είναι το βέλος στην άσφαλτο ενω τα μηχανακια ειναι στην θέση που βρεθηκαν και απλα τα σηκώσαμε
398251398252398253398254398255398256

telegonos
23/07/2018, 10:28
Στην φωτό πάντως, εντάξει φαίνεται το ένα καλάμι (το άλλο δεν φαίνεται στην φωτογραφία). Τροχός όσο φαίνεται, ομοίως, και το λάστιχο τι να έχει πάθει; Λάστιχο είναι...

Τα μέτρησες σε καλίμπρα, είναι κάτι που δεν φαίνεται στην φωτό ή απλά τα παραλές;

ptc
23/07/2018, 10:30
Τι να πουμε φιλε... Αν ειναι να εχουμε ατυχηματα, ας ειναι τουλαχιστον τετοια που σηκωνομαστε παντα. Με το καλο να την ξαναφτιαξεις. :beer:
(ωραια τα καθρεφτακια btw)

zannisvel
23/07/2018, 10:35
Δε νομίζω ότι μπορούσατε να έχετε σταθεί πιο τυχεροί!!!!
Όσο για το Touono, κρίμα αλλά ειμαι σίγουρος ότι θα το ξαναβγαλεις στο δρόμο πολύ σύντομα.

BLiTzER
23/07/2018, 10:35
Γι'αυτό δεν τρέχουμε ποτέ με τέτοιες εξωφρενικές ταχύτητες...

Περαστικά και πάντα όρθιος!

sapila racing
23/07/2018, 10:37
Περαστικά σας και αλλη φορά λίγο περισσότερο control.

Nostradamus
23/07/2018, 10:40
Περαστικα!

Τα σιδερα να ειναι μονο και αυτα φτιαχνουν η στην χειροτερη αλλαζουν.

GogosLux
23/07/2018, 10:43
Περαστικά σας και αλλη φορά λίγο περισσότερο control.

Thanks!

Οσο για το control; ειναι γνωστό οτι ο πίσω φταίει και γενικά δεν είμαι επιθετικός ......... αλλα ομολογώ ότι εχω μηδενική εμπειρία οδήγησης με τον μπροστινό τροχό μονο :lol:

Αλλα σε γρηγορες βολτες οπως αυτές το control ειναι έννοια σχετική όταν ο 1ος κανει κατι αναπάντεχο ......

τεσπα, δεν ειπα οτι φταίει κάποιος μιας και στον δρόμο συμβαίνουν , απλα μοιράζομαι την εμπειρία μηπως και καποιος την γλυτώσει :)

RaGe_Raptor
23/07/2018, 10:44
Περαστικά. :beer:
Ο δρόμος θέλει σύνεση. Βέβαια, καλά τα λέμε από τον καναπέ, καλό είναι όμως να το σκεφτόμαστε και την ώρα που καβαλάμε.

airmav
23/07/2018, 10:58
περαστικα ρε φιλε..
υπομονη κ ολα θα γινουν..οι βολτες λεγονται βολτες για καποιο λογο...οπως ειπωθηκε κ παραπανω αν ειναι να γινει κατι ας σηκωνομαστε ορθιοι χωρις παρατραγουδα

GogosLux
23/07/2018, 11:03
To οτι καναμε την πηρουέτα στον αερα με προσγείωση κράνος - κώλος και ολα καλα ειναι αυτο που κρατάω !

Και παντα περίμενε το αναπάντεχο αλλα οταν εχουν και τα όρια μιας και η βόλτα δεν ειναι τουριστική :ninja:


Οσο για το μηχανάκι, το γεγονός ότι έτρεξε λάδι απο τον 2ο κύλινδρο είναι αλλο ενα ανυσηχιτικό γεγονός :cry:
Αν δεν ηταν αυτο θα εμπαινα στον πειρασμό να το φτιάξω μόνος μου

Xlitos
23/07/2018, 17:55
περαστικα

Οταν ξανακαβαλησεις δες τι μπορεις να κανεις να βελτιωθεις λιγο σε θεμα αντανακλαστικων και αντιληψης,κανε πρακτις φρεναρισματα πανικου,ταργκετ φιξεισον κτλ

Shaolin Monk
23/07/2018, 18:10
Σε οποιοδήποτε ατύχημα με μοτοσυκλέτα κοιτάμαι να είμαστε εμεις, ο συνεπιβάτης και οι συνοδηγοί μας καλά!!! Αν όλοι είναι καλά, στα @@ σου τα μεταλλα και τα πλαστικά. Ποτέ ξανά σου εύχομαι!







.....αν και η περιγραφή μου έκανε λίγο σε Joe Bar Team! :lol:

vaska
23/07/2018, 18:16
Ευτυχώς που μπορούμε να πούμε μόνο "περαστικά στις τσέπες σας". Αυτά συμβαίνουν και αφού είναι μόνο σίδερα και πλαστικά οι απώλειες δεν πειράζει.

rainmike
23/07/2018, 18:55
Φίλε περαστικά ,άσε το μηχανάκι σου για λίγο και ασχολήσου με το άλλο που στούκαρες.Ο άνθρωπος δεν φταίει σε τίποτα αλλά πλήρωσε και ψυχολογικά
και έμεινε και χωρίς μηχανή.Πίεσε την ασφαλιστική σου να τον αποζημιώσει το συντομότερο δυνατόν και βοήθησε τον να αντικαταστήσει τη μηχανή του
εν ανάγκη βάλε και από την τσέπη σου.Όσο για το μηχανάκι σου μακάρι να το φτιάξεις στο έπακρο.Πάντα όρθιος.:beer:

doctoras
23/07/2018, 19:22
Ήσασταν τυχεροί θα μπορούσε να αποβεί μοιραία η βόλτα, αναψε ένα κεράκι
εχε υποψιν την επόμενη φορά οτι το αναπάντεχο εκτός απο τον οδηγό cbr θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, ένα ζώο για παράδειγμα (με μεγάλες πιθανότητες σε επαρχιακό) συνεπώς δώσε χώρο και χρόνο για να μπορέσεις την επόμενη φορά να αντιδράσεις ψύχραιμα για την αποφυγή οποιοδήποτε εμποδίου

τεχνικά απο την περιγραφή αντιλαμβάνομαι ότι πανικοβλήθηκες σε οδήγησε σε φρένα πανικού έχασες την ισορροπία της μοτό οπότε αντί να κοιτάξεις τον διαθέσιμο χώρο για να περάσεις φρεναριστά ενδιάμεσα η εξωτερικά απο τους 2 αναβάτες αλφάδιασες στο cbr και ότι κοιτάμε ο εγκέφαλος μας οδηγεί απευθείας εκεί.

Περαστικά και όρθιοι

foogr01
23/07/2018, 20:38
Τα σίδερα φτιάχνουν. Αφού είστε όλοι καλά, μόνο αυτό μετράει!
Περαστικά και πάντα όρθιοι από δω και μπρος!

vassat
23/07/2018, 22:01
...ο παράγοντας GPS και η παρακολούθηση των ενδείξεων του,
πως αντιμετωπίζεται;;;
Η απόσπαση της προσοχής που προκαλεί, είναι αντίστοιχη της ομιλίας στο κινητό.
Οι ακουστικές οδηγίες είναι λειτουργικές;
/ Β

ΥΓ Περαστικά και υπομονή, ο χρόνος διορθώνει τις υλικές ζημιές

GogosLux
23/07/2018, 23:08
Φίλε περαστικά ,άσε το μηχανάκι σου για λίγο και ασχολήσου με το άλλο που στούκαρες.Ο άνθρωπος δεν φταίει σε τίποτα αλλά πλήρωσε και ψυχολογικά
και έμεινε και χωρίς μηχανή.Πίεσε την ασφαλιστική σου να τον αποζημιώσει το συντομότερο δυνατόν και βοήθησε τον να αντικαταστήσει τη μηχανή του
εν ανάγκη βάλε και από την τσέπη σου.Όσο για το μηχανάκι σου μακάρι να το φτιάξεις στο έπακρο.Πάντα όρθιος.:beer:

Φίλε ο άλλος είναι γνωστός και αν φταίει ή δεν φταίει είναι άσχετο, όπως είπα ο πίσω πληρώνει.

Το ότι έκανε λάθος το έχει αποδεχτεί, δεν είναι πιτσιρικάς, ξέρει ότι έκανε μαλακια

Επισης, μιας και δεν ξέρεις, επειδή δεν είμαστε Ελλάδα η ασφαλιστική μου θα τον αποζημιώσει ΑΜΕΣΑ χωρίς Πίεση με βάση τις κοινώς αποδεχτείς διατάξεις που έχουν συμφωνήσει οι ασφαλιστικές . Άσε που ήδη έχω κάνει την φιλική δήλωση και την έχω ταχυδρομήσει με παράλληλο Mail στην ασφαλιστήρια μου.

Μιας και το CBR είναι του 2009 και έχει 168.000 χιλ το πιο πιθανό θα πάει σίγουρα ολική και θα πάρει ένα ποσό - είναι το 3ο του μηχανάκι στο γκαράζ και του χρόνου θα το άλλαζε

Το αν εγώ προσφέρθηκα να του δώσω την διαφορά απο ότι του δώσει η ασφαλιστική είναι δικό μου θέμα - δεν σε αφορά :D

Κατά τα αλλά ευχαριστώ !:beer:

GogosLux
23/07/2018, 23:14
...ο παράγοντας GPS και η παρακολούθηση των ενδείξεων του,
πως αντιμετωπίζεται;;;
Η απόσπαση της προσοχής που προκαλεί, είναι αντίστοιχη της ομιλίας στο κινητό.
Οι ακουστικές οδηγίες είναι λειτουργικές;

Όχι ο συγκεκριμένος κοιτάει και παει όποτε η απόσπαση Προσοχης είναι μεγαλύτερη απο το κινητό.

Αυτό όμως το ξέραμε όλοι ότι κοιτάει gps

Το λάθος του είναι ότι άνοιξε γκάζι σε μεγάλο δρόμο ενώ ήθελε να στρίψει σε ένα μικρό στενό κανα χιλιόμετρο πιο μετά

Τόσο ο 2ος όσο και εγώ τρίτος δεν το φανταζόμασταν

Αλλά με μαθηματικά αποδυκνείεται ότι ο χρόνος αντίδρασης του 3ου ή 4ου μειώνεται γεωμετρικά και όχι αναλογικά

Το κακό είναι ότι δεν έβγαλε φλας να στρίψει, απλά έκοψε μιας και δεν πρόλαβε να βγάλει φλας αφού είδε το στενό τελευταία στιγμή και στην ουσία απο τα πολλά έκοψε ψάχνωντας το

Για αυτό λέω 100% φταίχτης και 100% σωστός σε γρήγορες βόλτες δεν υπάρχουν

Απλά ο πίσω πληρώνει και ευτυχώς δεν θρηνήσαμε κάποιον

rainmike
23/07/2018, 23:25
Ρε συ αυτά που λες τώρα τα πιστεύεις?Τι σημασία έχει γιατι θα σταματήσει κάποιος,μπορεί να θέλει κάτι να δεί ,μπορεί να ζαλίστηκε μπορεί να του μπήκε κάτι στο μάτι του μπορει χίλια δυο.
Το να σκάσεις πάνω του επειδή δεν πρόλαβες να φρενάρεις είναι καθαρά δικό σου λάθος. Και να μιλάς καλύτερα γιατί δε μαρέσει καθόλου το ύφος σου αγαπητέ.
Εφόσον μπαινεις και γράφεις σε ενα δημόσιο forum θα μάθεις να δέχεσαι την κριτική αλλιώς μην γράφεις.Σου είπα μια γνώμη δε σε πρόσβαλλα.Οπότε άσε τα δε σε αφορά και τα σχετικά
γιατί δε σε παίρνει. Κατα τα άλλα οπως προείπα πάντα όρθιος:beer:

GogosLux
23/07/2018, 23:41
Ρε συ αυτά που λες τώρα τα πιστεύεις?Τι σημασία έχει γιατι θα σταματήσει κάποιος,μπορεί να θέλει κάτι να δεί ,μπορεί να ζαλίστηκε μπορεί να του μπήκε κάτι στο μάτι του μπορει χίλια δυο.
Το να σκάσεις πάνω του επειδή δεν πρόλαβες να φρενάρεις είναι καθαρά δικό σου λάθος.

ΕΙΠΑ εξαρχης οτι φταιω μιας και επεσα επανω του for whatever reason σταμάτησε


Και να μιλάς καλύτερα γιατί δε μαρέσει καθόλου το ύφος σου αγαπητέ.

ΑΝ δεν σου αρεσει το υφος μου μην μου μιλας, δεν σε προσέβαλα οποτε μαλλον εισαι υπερβολικος αλλα ο αλλος δεν χρειαζεται συνηγορο ουτε εγω χρειάζομαι νουθεσια για το τι ειναι σωστο.


Εφόσον μπαινεις και γράφεις σε ενα δημόσιο forum θα μάθεις να δέχεσαι την κριτική αλλιώς μην γράφεις.

Κριτική δεχομαι, νουθεσίες δεν δέχομαι για το τι ειναι σωστο να κανω :D


Σου είπα μια γνώμη δε σε πρόσβαλλα.

Παρομοίως δεν σε προσέβαλα αλλα δεν θυμαμαι να σου ζητησα συνδρομη στο τι να κανω


Οπότε άσε τα δε σε αφορά και τα σχετικά γιατί δε σε παίρνει.

Εδω σε εχασα :lol::lol: στο τι με παιρνει και τι οχι


Κατα τα άλλα οπως προείπα πάντα όρθιος:beer:

Και σε εσενα ευχομαι ΠΑΝΤΑ ορθιος και ΚΑΛΟ καλοκαίρι (εμενα δεν εχει αρχισει ακομα και το περιμένω :rolleyes:)

taisteal
23/07/2018, 23:44
Τυχεροί ήσασταν
Περαστικά και πάντα όρθιος

GogosLux
23/07/2018, 23:48
Ήσασταν τυχεροί θα μπορούσε να αποβεί μοιραία η βόλτα, αναψε ένα κεράκι
εχε υποψιν την επόμενη φορά οτι το αναπάντεχο εκτός απο τον οδηγό cbr θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, ένα ζώο για παράδειγμα (με μεγάλες πιθανότητες σε επαρχιακό) συνεπώς δώσε χώρο και χρόνο για να μπορέσεις την επόμενη φορά να αντιδράσεις ψύχραιμα για την αποφυγή οποιοδήποτε εμποδίου

+1000 !!
Βεβαια σε ταχυτητες πανω απο 80-100 σε μικρους δρομους αμφιβαλω αν υπαρχει χρονος αντιδρασης στο αναπάντεχο τυπου ζωο - αυτοκίνητο απο στενο κλπ κλπ


τεχνικά απο την περιγραφή αντιλαμβάνομαι ότι πανικοβλήθηκες σε οδήγησε σε φρένα πανικού έχασες την ισορροπία της μοτό

Επεσα σε φρενα με οτι ειχα αλλα χωρις πανικό, δεν ειναι του χαρακτήρα μου :D

Εχασα τον ελεγχο οταν μου σηκωσε τον πισω τροχο και με τραβηξε δεξια πηγαίνωντας με στο χωράφι που λεω ωραια τωρα πεσαμε :wave2:
Αυτο ομολογώ οτι με τρομαξε αλλα το ειχα παρει αποφαση οτι πεφτω μιας και με πηγαινε δεξια - αλλα ηταν μετα τα πολλα φρενα


αντί να κοιτάξεις τον διαθέσιμο χώρο για να περάσεις φρεναριστά ενδιάμεσα η εξωτερικά απο τους 2 αναβάτες αλφάδιασες στο cbr και ότι κοιτάμε ο εγκέφαλος μας οδηγεί απευθείας εκεί.

Οταν προσγειωθηκε ο πισω τροχος και ανεκτησα τον έλεγχο ημουν δεξια στο δρομο και αριστερα μου ηταν το ΖΧ και μπροστα του το CBR, οποτε το πλανο ηταν να τους περασω απο δεξια και worst case θα εμπαινα χωραφι για τουρισμο :lol:

Αυτο που δεν υπολογιζα ήταν οτι το CBR θα εκανε δεξια στο στενο και εκει που θα τους περνουσα απο δεξια βρεθηκε ΚΑΘΕΤΑ μπροστα μου ενω το ΖΧ εκανε ακομα πιο αριστερα για να τον αποφύγει

ΓΙα αυτο αν δεις απο τις φωτο φαινεται οτι τον χτυπησα ΚΑΘΕΤΑ στο ψαλίδι και ουρα

Δεν λεω οτι δεν μπορει να παθω target fixation αλλα αε αυτη την περιπτωση δεν ηταν αυτο το προβλημα


Περαστικά και όρθιοι

Ευχαριστω :beer::beer:

slzr
24/07/2018, 00:35
Περαστικά φίλε.. Όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος, οπότε αφού τη σκαπουλάρατε όλοι πάμε γι`άλλα.. Πάντα όρθιοι!

daz
24/07/2018, 00:53
Ελπίζω να μη συνεχιστεί η παραπάνω αντιπαράθεση. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε. :)

Gogos.. Όλα καλά ρε συ! Αφού αποφύγατε τα χειρότερα, όλα καλά.

MAIK72
24/07/2018, 02:54
Μετά από πολλή σκέψη καταλήγω στο ασφαλές συμπέρασμα ότι το cbr και σας ρίχνει στα αφτιά και είχε και τα καλύτερα φρένα.
Και εξηγουμαι . Το tuono άρχισε να πετάει με την πίσω ρόδα για 200 μέτρα και το zx δεν είχε καθόλου :p
¨Ομως στην παρούσα φάση δεν έχουν καμία σημασία αυτά.

Σημασία έχει ότι βγήκατε αλώβητοι και αγρατζούνιστοι. Τα υπόλοιπα ξαναφτιάχνονται:wave2:

YianPep
24/07/2018, 08:07
Περαστικά και ποτέ ξανα φίλε,σημασία έχει οτι είστε καλά όλα τα υπόλοιπα θα τα τακτοποιήσεις σιγά σιγά.

devil's animal
24/07/2018, 09:53
Περαστικά στα "πταίσματα" τα σωματικά που έχετε και γρήγορη ανάκαμψη με φτιαγμένες/νέες μοτοσυκλέτες...
Αυτά συμβαίνουν και θα συμβαίνουν...
:καλά να'μαστε:

TROOPER
24/07/2018, 10:22
Περαστικα και ποτε ξανα.

sniper
24/07/2018, 10:33
Περαστικα και ποτε ξανα.

E βέβαια, περιέγραψε ένας καλύτερο συμβάν από τα δικά σου και είσαι λακωνικός...

ΟΚ, αυτά γίνονται στον δρόμο. Αυτη τη φορά ευτυχώς αναίμακτα.

GogosLux
24/07/2018, 10:58
Μετά από πολλή σκέψη καταλήγω στο ασφαλές συμπέρασμα ότι το cbr και σας ρίχνει στα αφτιά και είχε και τα καλύτερα φρένα.
Και εξηγουμαι . Το tuono άρχισε να πετάει με την πίσω ρόδα για 200 μέτρα και το zx δεν είχε καθόλου :p


:lol::lol::lol::lol: δεδομένου του αποτελέσματος δεν μπορώ να διαφωνήσω :D

Αν και "on ΖΧ & Tuono defense" που λένε και στο χωριό μου, το CBR ειχε το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού :rolleyes:

Christos ktm R
24/07/2018, 13:12
περαστικα..τα σιδερα γινοντε οι ανθρωποι οχι:beer:

caesarsk
24/07/2018, 17:37
E βέβαια, περιέγραψε ένας καλύτερο συμβάν από τα δικά σου και είσαι λακωνικός...

Έκλαψα ρε. Τυπικός Trooper QatarΑμενω Σ

airmav
25/07/2018, 07:51
δεν μας ειπες ομως απο δω και περα τι θα κανεις? τι σκεφτεσαι???

VANDA
25/07/2018, 09:23
Περαστικά!

GogosLux
25/07/2018, 10:09
δεν μας ειπες ομως απο δω και περα τι θα κανεις? τι σκεφτεσαι???

Προς το παρον το πηγα χθες συνεργειο και περιμενω την αναλυση εργασιων.

Αν πλαισιο και κινητήρας ειναι ΟΚ τοτε ΙΣΩΣ το επισκευάσω αν με καποιο τροπο το κοστος φτασει μεχρι τα 3Κ€.

Παραλληλα ψαχνω να το πουλησω οπως ειναι και να το ξεχάσω :sad:

sniper
25/07/2018, 10:16
Προς το παρον το πηγα χθες συνεργειο και περιμενω την αναλυση εργασιων.

Αν πλαισιο και κινητήρας ειναι ΟΚ τοτε ΙΣΩΣ το επισκευάσω αν με καποιο τροπο το κοστος φτασει μεχρι τα 3Κ€.

Παραλληλα ψαχνω να το πουλησω οπως ειναι και να το ξεχάσω :sad:

MHN πάρεις ποτέ SS. 3Κ σε SS με τέτοιο χτύπημα είναι αστείο ποσό.

GogosLux
25/07/2018, 10:45
MHN πάρεις ποτέ SS. 3Κ σε SS με τέτοιο χτύπημα είναι αστείο ποσό.

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, μπορεις να το εξηγήσεις ?

Ευχαριστω

BLiTzER
25/07/2018, 10:46
Θέλει να πει ότι ένα SS σου πέφτει από το σταντ και σου στοιχίζει ένα χιλιάρικο.

sniper
25/07/2018, 10:50
Θέλει να πει ότι ένα SS σου πέφτει από το σταντ και σου στοιχίζει ένα χιλιάρικο.

Αν είναι honda μπορεί και παραπάνω.

GogosLux
25/07/2018, 11:20
Θέλει να πει ότι ένα SS σου πέφτει από το σταντ και σου στοιχίζει ένα χιλιάρικο.

Αυτο το ξέρω, ετυχε να εχω

Αλλα το Tuono δεν ειναι SS, ειναι γυμνό οποτε δεν επιβαρύνεται απο το κοστος fairing


Αν είναι honda μπορεί και παραπάνω.

Ναι ενω τα αλλα ειναι φθηνα :lol:

Αστα να πανε ειναι ΟΛΑ

GogosLux
27/07/2018, 21:07
Μπλέξαμε :rolleyes:

Αναμένωντας την νεκροψία απο το συνεργείο, κυρίως για πλαίσιο και κινητήρα μιας και ειχε μια μικρη διαρροη λαδιου στο ατύχημα (μετά τίποτα) ΑΛΛΑ εχω βρει ηδη να το πουλήσω για ανταλλακτικά σε 2.

ΑΝ λέμε ΑΝ το πλαισιο ειναι ΟΚ θα μου πάει κανα 3Κ+ με καποια δικη μου εργασια και αρκετα μεταχειρω εκτος απο το ohlins εμπρός (πίσω το έχω ήδη).

Βεβαια δεν μπορώ να αγνοήσω το 2018 Tuono Factory :a2::a2::a2: που δεν εχει καμια σχεση με του 2014

Κοιταω και το Multi αλλα πιο ακριβο και δεν μεγαλωσα ακομα :facepalm:, το ΚΤΜ 1290 GT ειναι ασχημο και αλλαζει το 2019 ενω το S1000XR ωραιο αλλα συναρπαστικό σαν Γερμανό με σανδάλι και κάλτσα :lol:

Εχει πανάθεμα τους και Summer deals και ενεκα της τοποθεσίας παίζω σε 4 χώρες :lol::lol::lol::lol::lol:

Γερμανια με 2,9% επιτοκιο 36 μηνες χωρις προκαταβολή (ερωτημα αν παιζει ρολο οτι δεν ειμαι κατοικος Γερμανιας)
398320

Γαλλία + 1250€ αξιας σε αξεσουαρ
398321

Βελγιο + τα π@π@ρια τους :lol:
398322

Θα παω αυριο και στον αντιπροσωπο του Λουξ μιας και εχουμε -3% ΦΠΑ οποτε λογικα θα ειναι το πολυ στα 16800€ και να δουμε ορους χρηματοδότησης :a014:

RaGe_Raptor
27/07/2018, 21:22
Όντως δεν έχει καμία σχέση. Και προπάντων τα φρένα :bawl: πολύ καλύτερα, μπορεί να σε σώσουν την επόμενη :D

Πέραν πλάκας, το 1100 είναι ακόμα πιο πιστόλι

GogosLux
27/07/2018, 21:43
..................Και προπάντων τα φρένα :bawl: πολύ καλύτερα, μπορεί να σε σώσουν την επόμενη :D

:lol: :lol::lol::lol::lol: αυτη ειναι η στρατηγική για USP προς την γυναίκα :D


................ Πέραν πλάκας, το 1100 είναι ακόμα πιο πιστόλι

Αυτο διαβάζω :blush:

GogosLux
28/07/2018, 18:21
Σημερα πήγα διαδοχικά σε KTM, Ducati και στο Aprilia :D

Ηθελα να δω παλι το Multi που ειναι βαρυ, τόσο στην αίσθηση στατικά τουλάχιστον φαινεται να εχει το βαρος ψηλά (ειχα του 2011 και δεν ηταν ετσι) οσο και στην τσέπη αφου ειναι 3Κ€ και περισσοτερο ακριβοτερο απο τον ανταγωνισμό

Οπότε ειμαι αναμεσα σε 2 :rolleyes: το ΚΤΜ 1290 Adventure S 2018 ή Aprilia Tuono Factory 2018

Λεφτα τα ίδια (για €500) και χρηματοδότηση πιο τσάμπα ΔΕΝ εχει :eyepop: (του Tuono; για το ΚΤΜ αναμενουμε αλλα λογικά θα ειναι κοντα)

Το θεμα ειναι η χρήση και αν θα παρουμε τον πιο συντηρητικό δρόμο οδήγησης :ninja:

Το ΚΤΜ τα σπάει σαν σύνολο, όμορφο (στα μάτια μου), φουλ τεχνολογία και οθόνη σινεμά, κρατάει τιμή, keyless μεχρι και η ταπα βενζίνης, θα κανει ευκολότερα ενα ταξίδι αλλα μιας και τα ταξίδια δεν ειναι στην ημερήσια διάταξη μπάινουν ερωτήματα - βεβαια η δουλεια ειναι 70χιλ x 2 οποτε εκεί θα βοηθήσει να το χρησιμοποιώ περισσότερο.

Το αλλο, το Tuono ντε, ειναι απλα @@@@@ , το μόνο υποδεέστερο που βρίσκω οτι εχει ειναι η οθόνη που θα μπορούσε να ειναι καλύτερη.
Το οτι στετείται ηλεκτρονικών αναρτήσεων και keyless δεν με ενοχλεί.
Εχει και cruise για το ταξίδι που ετσι και αλλιως θα κανω μονος αφου η γυναίκα δεν ανεβαίνει μεχρι την ενηλικίωση των κοριτσιών :sad:

Αυτο που με "φοβίζει" στο Tuono ειναι μην πανε και το αλλαξουν δραστικά το 2019-2020 με αλλα πλαίσια κλπ και τραβαμε τα @@@@ σε ενδεχόμενη μεταπώληση μετα :moutza:

Ενω το ΚΤΜ δείχνει να ειναι πιο safe σε αυτο τον τομέα - του π@υστη, τι αλλο να του κανουν :lol:

Σκέψεις - σκέψεις για τις καλοκαιρινες διακοπές στην παραλία

ΥΓ για πειτε καμια γνωμη οι έμπειροι - thanks

telegonos
28/07/2018, 19:02
Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι βλάβη έχει το υπάρχον μοτό σου, και θέλεις ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΕΙΣ, να πάρεις άλλο;

Κι αν το δικό σου θέλει απλά μούρη φανάρι και λίγα πλαστικά, θα έχεις πάρει άλλο, και θα φτιάχνεις και αυτό;

Μπας και βιάζεσαι και μάλιστα σε εγκληματικό (για εσένα) βαθμό;

Μάθε πρώτα τι έχει, σωστά και θετικά, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.

Nostradamus
28/07/2018, 19:21
Γαμω τα διλήμματα!!
Δες πρώτα σε τι κατάσταση είναι το δικό σου και μετά δώστο και πάρε το ΚΤΜ :lol: :lol:

MikeG
28/07/2018, 19:36
Πάντως τα 2 που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια. Δες πρώτα τι θέση οδήγησης θες να έχεις, κάλυψη αέρα και αν χρειάζεσαι τους χώρους του ΚΤΜ.

Τέλος πάντα αγοράζουμε αν έχουμε 5υξ οικονομική δυνατότητα αυτό που μας καβλωνει περισσότερο.

Καλή επιλογή!

p.s Εγώ θα πήγαινα στο Αυστριακό.

MAIK72
28/07/2018, 19:54
Κανένα δίλημμα η τριλημμα.Εφοσον υπάρχει η δυνατότητα κι εγώ για καινούριο θα πήγαινα και ο μπακλαβάς γωνία..:D

GogosLux
28/07/2018, 20:27
Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι βλάβη έχει το υπάρχον μοτό σου, και θέλεις ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΕΙΣ, να πάρεις άλλο;
Κι αν το δικό σου θέλει απλά μούρη φανάρι και λίγα πλαστικά, θα έχεις πάρει άλλο, και θα φτιάχνεις και αυτό;

ΑΝ λέω ΑΝ δεν την εχει ακουσει το πλαίσιο και αν ο κινητήρας ειναι ΟΚ (μιας και ετρεξε λάδι απο 2 σημεια, πισω κεφαλή και εμπρός χαμηλα), ενεκα της καλής στούκας θέλει σιγουρα Καλαμια / quick swifter / λεβιέ / σταντ / οργανο που εσπασε / επισκευη ζαντας / λαστιχα (αφου εκοψε το εμπρος) / μπροστινό φερινγκ, πλαινό φερινγκ / κλπ που σύνολο θα παει με μεταχείρω ανταλλακτικά πανω απο 2,5Κ€ .

Λογικα το συνεργείο που δουλεύει με καινουργια μονο ανταλλακτικά θα μου στειλει κανα μποναμά 5-6.000€



Μπας και βιάζεσαι και μάλιστα σε εγκληματικό (για εσένα) βαθμό;

Κοιτα, μεχρι να βαλεις υπογραφή ειναι ολα στον αέρα.
Το μηχανάκι ειναι στο συνεργείο και περιμένω την λυπητερή

Επισης εχω βρει 2 αγοραστες για το Tuono που με περιμένουν για αρχες Σεπτεμβρίου :smokin:



Δες πρώτα σε τι κατάσταση είναι το δικό σου και μετά δώστο και πάρε το ΚΤΜ :lol: :lol:
Μαλλον αυτο θα γίνει :D


Πάντως τα 2 που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια. Δες πρώτα τι θέση οδήγησης θες να έχεις, κάλυψη αέρα και αν χρειάζεσαι τους χώρους του ΚΤΜ.

Τέλος πάντα αγοράζουμε αν έχουμε 5υξ οικονομική δυνατότητα αυτό που μας καβλωνει περισσότερο.

Καλή επιλογή!

p.s Εγώ θα πήγαινα στο Αυστριακό.

Η οικονομική δυνατότητα ειναι παντα σχετική, αν ημουν Ελλάδα δεν θα το κοιτούσα καν.
Εδω απλά οι τιμές και η χρηματοδότηση ειναι τελείως διαφορετική.

ΠΧ To Tuono κανει τελική τιμή ΟΛΑ μεσα €16500 και αν βαλω τα €10.000 σε 36 δόσεις θα μου κοστίσει στην τριετία €10.326
ΔΗΛ €9,05 τόκοι τον μήνα :lol:

Οποτε υπο αυτες τις προυποθεσεις καταλαβαίνεις οτι ολα ειναι με αλλη οπτική.
Οχι οτι δεν θα δωσεις τελικά €16500 αλλα πως θα το δωσεις χωρίς να διαταράξεις την οικογένεια και τις αναγκες της.

PS αρχίζει να με κερδίζει ο αυστριακός μιας και σκεφτομαι να κανω καποια ταξιδάκια εστω και μονος αφου ειμαι κεντρο ευρώπη και βοηθάει προς καθε κατεύθυνση

GogosLux
18/09/2018, 14:13
Ακομα ειμαι στο αναρώτημα τι θα κάνω.

Να το δώσω για €2500 ή να δώσω ~€2800 να το φτιάξω όλο με καινούργια ανταλλακτικά?
Την επισκευή θα την κάνω μόνος να παιρνάει και η ώρα τον χειμώνα :lol:

Αν το φτιάξω θα μπορώ να πάρω ενα 2ο για άλλες αναγκες - Αν το δώσω θα παρω ενα για όλες τις αναγκες/χρήσεις
Και τα 2 σενάρια ειναι δεκτά - 1 και καλο ή 2 παλαιά (του 2014 :lol:).


Αβυσσος :rolleyes: :lol::lol::lol::lol:

Σε κάθε περιπτωση για νεο μηχάνημα θα πρεπει να ειναι Δεκεμβριος που εχει προσφορές και για να το πουλησω εχω κανα 5νθημερο καιρό να αλλαξω γνώμη


Οποτε για την περιπτωση της επισκευής αναζητώ την τεχνική σας βοήθεια - Οι γνωρίζοντες - για να μην ανοίγω νεο θεμα.


Θα αλλάξω με καινούργια: ρουλεμαν τιμονιου και παρελκόμενα, πηρούνια ολοκληρα, τροχό εμπρος, ρουλεμάν τροχού και παρελκόμενα, δισκοπλακες γιατι οι γαλλοι μου ειπαν οτι εχει παρει ο ενας (αγνωστο μιας και γυρίζει χωρίς να μαγκώνει).

Επίσης οι μαλακες οι γάλλοι στην προσφορά μου βάλανε και την κάτω τιμονόπλακα αλλα αυτοι μου βάλανε και το ψαλίδι λόγο γρατζουνιάς και τα πλαστικά / καθρέπτες / κλπ που τους πήγα στην κούτα :moutza:

ΚΑΙ φυσικα χωρις να το λύσουν!!!

Λέτε να υπάρχει λόγος αλλαγής της κάτω τιμονόπλακας????

--------------------------------------

Επίσης, πώς ελέγχουμε αν εχει στραβώσει το τιμόνι?
Για ψυχολογικούς λόγους σκέφτομαι να το αλλάξω αλλα κρίμα ειναι αν ειναι ΟΚ

Σας μερσώ :D

lospsi
18/09/2018, 21:05
Με 2,5Κ βάλτο μου σε μια μεταφορική να το πάρω εγώ
Και εσύ πάρε το ΚΤΜ. Να αλλάξεις λίγο. Αλήθεια, πόσο πάει το 1290 εκεί? (Βέλγιο είσαι?)

GogosLux
18/09/2018, 21:16
Με 2,5Κ βάλτο μου σε μια μεταφορική να το πάρω εγώ ������������������
Και εσύ πάρε το ΚΤΜ. Να αλλάξεις λίγο. Αλήθεια, πόσο πάει το 1290 εκεί? (Βέλγιο είσαι?)

Κοίτα, το 1290 adventure S έχει 16000€ Κομπλέ με πινακίδα - χωρίς έξτρα όπως quick shifter, το super duke GT πρέπει να έχει κατά χιλιάρικο παραπάνω.

Λουξεμβούργο είμαι psilos , Βέλγιο πρέπει να είναι πιο ακριβά λόγο ΦΠΑ (εδώ είναι 17%) και φόρων.

Πριν λίγο βρήκα χρόνο και ξανά τσέκαρα κινητήρα - ΟΛΑ κομπλέ δουλεύει και δεν χάνει τίποτα για 15’ που το άφησα να δουλεύει , μπαίνει Βεντιλατέρ - κανένα μήνυμα - όλα ΟΚ - δεν τρέχει τίποτα (το είχα ένα ερώτημα)

Το σηκωσα και τσέκαρα αν έχει μπόσικα στον Σταύρο και αν μαγκώνει δεξιά αριστερά - τίποτα κανένας τζόγος και όλα smooth στο αριστερά δεξιά

Βέβαια θα αλλάξω ρουλεμάν λαιμού

GogosLux
17/10/2018, 14:14
Και ναι, αυτη την εβδομάδα είναι ολα μαζεμένα μέσα σε κούτες, σακουλάκια κλπ κλπ αναμένοντας την συναρμολόγηση :D

ΟΛΑ τα σημαντικά αγοράστηκαν καινούργια, ή σχεδόν καινούργια ενώ κάποια λίγα 2ης σημασίας επισκευάστηκαν.

Εχουμε και λέμε :

Καινούργια:
- τροχός εμπρός
- δισκοπλακες
- τακάκια, αν και τα προηγούμενα είχαν 80% ψωμί κρίμα να πατήσουν σε καινούργιες δισκόπλακες
- κατω τιμονόπλακα
- ρουλεμαν λαιμού
- τιμόνι
- quick shifter, ήταν γρατζουνισμένο
- λεβιές ταχυτήτων
- διαφορα βιδάκια
- διαφορα λαστιχάκια και αποστάτες, μπρος πισω πάνω κατω
- πλαστικές βάσεις μπροστά
- Puig screen, σαν αυτή που φορούσε - άσχετο βρεθηκε €19 απο Amazon όταν ολοι πουλάνε 80-100€

Μεταχείρω:
- καλάμια απο 2016 μοντέλο με 20 χιλ
αυτα έχουν και τις 3 ρυθμίσεις ανα καλάμι οποτε αναρωτιέμαι αν θα δω διαφορά.
- σταντ
- μπροστινό φέριγκ
- μικρό εμπρός φώς

Επισκευάστηκε:
- όργανο, μιας και είχε σπάσει μόνο το τζάμι μπήκε νέο με δότη κορνίζα απο το σαλόνι :lol: (ευτυχώς που είχαμε μπόλικες μιας και οι πρώτες 2 δεν πέτυχαν) και με "αλλο" κάθισμα σε σχέση με το κανονικό.
Ειπα να μην το σφάξω και να πάω συντηρητικά, μια χαρά ειναι με ενα 2-5% λιγότερο οπτικο περιμετρικά μιας και εβαλα περιμετρικά ενα αυτοκόλλητο να καλύψει την κόλληση που όμως δεν κρύβει τίποτα.
Το βρίσκω στα €200 αλλα το λυπήθηκα
- πλαινό φέριγκ, τρίφτηκε και έγινε wrap (μιας και πάμε για αλλαγή χρώματος)
- φώτα, είχε σπάσει στην μέση το πλαστικό εχω τα σώματα ήταν ΟΚ. Οποτε έπεσε κόλληση και υποστήριξη με λεπτό λαμάκι.
Η μεγάλη χαρά ήταν όταν κούμπωσε ακριβώς το φωτάκι εμπρός και μετά στο φέρινγκ - μιας και όταν το κολλούσα δεν τα είχα

Επίσης, έγινε wrap το ντεπόζιτο ολόκληρο σε ενα κομμάτι, με παίδεψε κανα 3ωρο αλλα βγήκε super !!
Μαζι και η ουρά - του RSV που φοράει - σε αλλο χρώμα

Παραγγέλθηκαν και ΟΕΜ αυτοκόλλητα απο εμπρός μέχρι πίσω :blush:

Χθες έπλυνα ζάντες και εβαλα δισκόπλακες και abs στην μπροστινή και σήμερα πήγαν για λαστιχάκια :D

Αναμονη για το ΣΚ ωστε να πάμε στις "χοντρές" εργασίες αντικατάστασης κάτω πλάκας (κυρίως μιας και δεν το έχω ξανακάνει) και καλαμιών.

GogosLux
19/10/2018, 09:51
Συνεχίζουμε, σχετικά αργα μιας και εντος εβδομάδας δεν υπάρχει χρόνος :rolleyes:

Προς το παρόν είμαστε εδω που ουτε το λύσιμο δεν έχει αρχίσει :D

Βασικά κάτω πλάκα και καλάμια βγάλσιμο - βάλσιμο θα πάμε με την μια μιας το σηκώνω με μικρό γρύλο (συνεργείου οχι αυτον που έχει στα αυτοκίνητα) αλλα δεν τον εμπιστέυομαι να μείνει μόνιμα με βάρος (αν και ειναι για μέχρι 2 τόνους).

400332


Παραλάβαμε τακάκια Brembo, Τρίτη παραγγελία και παράδοση Πέμπτη - απο πολύ καλό ιταλικό site με τις φθηνότερες τιμές που βρήκα σε σύγκριση με όλα (ebay, γερμανια, γαλλια, αγγλία).

Παραλάβαμε τις ζάντες με τα σωστά πατούμενα Gp Racer 212 M/E :pink: με την μπροστινή όλα καινούργια και την πίσω πλυμένη.

400333

400334


Βγάλαμε - βαλαμε το νεο σταντ και η βοηθός εκανε την σύνδεση της φύσας που πήγαινε ψηλά, και αναρωτιόμουν γιατι εχει τοσο μακρύ καλώδιο :lol:

Συναρμολογήσαμε το νεο λεβιέ ταχυτήτων και το βάλαμε "πρόχειρα" μιας και βαριόμουν να την ψάξω μεσα στα σακουλάκια την βίδα-αξονα του λεβιέ που την εχω πάρει καινούργια :lol:

Επίσης δεν προλάβαμε να βαλουμε και το quick shifter μιας και η μικρή βοηθός/παρέα μου έπρεπε να πάει για υπνο :pink:


400335


Ασχετο, σχόλιο για την loctile " βρωμάει σαν κλούβιο αυγό " :lol::lol: Λες και έχει μυρισει ποτε :rolleyes:

Απο το ΣΚ εχουμε μεγάλες απαιτήσεις, να δούμε πως θα πάει :rolleyes:

GogosLux
22/10/2018, 10:22
Ξεκίνημα Σάββατο χαλαρά κατά τις 10 το πρωί

Λύνουμε καλάμια και κάτω πλάκα και ξεκινάμε ;)

Βγάζοντας την κάτω πλάκα αποκαλύφθηκε ότι ήταν στραβή και είχε σπάσει και το πανω λεπτό χείλος απο το δαχτυλίδι του ρουλεμάν που στον σταυρό.

Χτύπημα σιγά σιγά με κατσαβίδι να βγει μιας και χρειαζόμουν την ροδέλα/λάστιχο που είχε απο κάτω και δεν είχα παραγγείλει :mad:
Αν και η υπομονή δεν είναι το φόρτε μου το κατάφερα χωρίς ζημιά :look:

Το επόμενο στάδιο δοκιμασίας της υπομονής μου ήταν να μπει το κάτω δαχτυλίδι που πατάει το ρουλεμάν :facepalm:
Χρησιμοποιώντας το παλαιό ανάποδα για να έχω πάτημα να χτυπήσω το έβαλα σιγά σιγά :zzz::cry::zzz: μέχρι που σφίνωσε καλά την κάτω ροδέλα στεγανοποίησης

Τα «ποτήρια» στο πλαίσιο είπα να τα αλλάξω αν και δεν είχαν φθορές ή γρατζουνιές.
Βέβαια, μη έχοντας αρκετά μακρύ κατσαβίδι ώστε να τα χτυπήσω για να βγουν σύντομα αποφάσισα ότι το safe ήταν να μην το προσπαθήσω και να το αφήσω/δοκιμάσω έτσι για να μην πάμε για παλί και βγούμε κουρεμένοι :lol::lol:

Βάλαμε λοιπόν και τον σταυρό επάνω όπου μετά από 2-3 φορές βγάλε βάλε την πάνω πλάκα την σφίξαμε για τελευταία φορά ( αυτά τα καλώδια και ντίζες δεν λέγανε από την αρχή που πάνε :a018:)

Φυσικά το γράσσο είχε την τιμιτική του στα ρουλεμάν

Σειρά τα πλαστικά εμπρός μιας και χωρίς καλάμια είχα απρόσκοπτη πρόσβαση – ο πονοκέφαλος για το πώς κάθονται μέσα τα καλώδια και τα λοιπά είχε ένα σασπένς αλλά λύθηκε σύντομα.
Μετά απο ενα – δυο μπρος πίσω για την φύσα του οργάνου και όλα μπήκαν όμορφα.

Βαλαμε και το όργανο με το αλλαγμένο τζαμάκι :smokin:

Με τοση άνεση βάλαμε όμορφα και εύκολα την σήτα του ψυγείου αλλά και το πλαστικό κάλυμα απο πάνω - ευκαιρία ήταν

Σειρά είχαν τα καλάμια τα οποία δεν μας προβλημάτισαν :D
Εμπρός τροχός επάνω, έπειτα οι δαγκάνες αφού πρώτα ψευτοκαθαρίστηκαν και μπήκαν νέα τακάκια - Επιτέλους πάτησε εμπρός στα πόδια του

400398

Μετά εχει σειρά το τιμόνι, βγάλσιμο και μεταμόσχευση – με τόσες τρύπες αν έπαιρνα after market ακόμα θα τραβούσα τις …………………. μου
Βγάλσιμο όλά απο το παλαιο και να μπουν στο νέο, δυσκολία μηδέν αλλα πάντα με εντυπωσίαζε πόσο μέσα μπαίνουν :lol:
Ευτυχώς ειχα το παλαιό και συνέκρινα μιας και είχε πολλές τρύπες που έπρεπε να πάνε στο σωστό μερος για να κουμπώνουν όλα.

400399

Μετά με σφιγμένη μόνο την επάνω τιμονόπλακα κάναμε την μαϊμού για να ισιώσουν όλα τα υπόλοιπα ελπίζοντας στην πανάρχαια αυτή τεχνική.

Και το Σάββατο έκλεισε με το κούμπωμα του πίσω τροχού, αφού έβγαλα την δαγκάνα για να μπει άνετα.

Στην πίσω δαγκάνα δεν άλλαξα τακάκια μιας και δεν κατάλαβα πως έλυναν - εχει ακομα τακάκι οπότε έμεινε στα To Do :rolleyes:

400400

Ομολογώ ότι στις 7 που σταμάτησα, όλη ημέρα με ένα διάλλειμα για φαγητό, είχα κουραστεί ΑΛΛΑ κάτι είχα κάνει :D

GogosLux
22/10/2018, 10:32
Κυριακή πρωί ήταν η ώρα της αλήθειας

Ένα νέο τσεκ όλες τις βίδες, ξαπλώνοντας στο κρεβάτι το βράδυ θυμήθηκα ότι δεν είχα σφίξει τις βίδες από το εμπρός φτερό οπότε είπα να τις τσεκάρω όλες ξανά (ευτυχώς που πήρα και το νέο δυναμόκλειδο για 6-30 μιας και το άλλο (10-200) ότι κάτω από 40 το κόβει ……….

Οπότε η ώρα της αλήθειας, αλλά πρώτα ήθελε ντεπόζιτο και σέλα :rolleyes:

Στο ντεπόζιτο είχα βάλει από το Σάββατο τα νέα λαστιχάκια που πατάει πίσω, τα δικά του ήταν στα όρια αποσύνθεσης, το πλαϊνό λαμάκι για το καπάκι και τις λαστιχένιες τάπες εμπρός μιας και η μία είχε κάπου χαθεί (μάλλον στο τρακάρισμα)

Έλα όμως όπου το ένα από τα 2 σωληνάκια εξαέρωσης κάπως ήθελε κούνημα, οπότε ξεβίδωμα το καπάκι από το εμπρός γρανάζι, κούνημα λίγο και όλα καλά

Βιδώνουμε σέλα και βάζουμε εμπρός – περιμένουμε λίγο να ζεστάνει και φεύγουμε για βόλτα το τετράγωνο

Ευτυχώς ο καιρός «ζεστός» με ήλιο

ΟΛΑ δείχνουν καλά !!!! Υπέροχη αίσθηση:blush::blush:

Δείχνει να πηγαίνει ίσια χωρίς χέρια και ίσως και πιο ίσια και από πριν :lol:

Ελάχιστα μη ευθυγραμμισμένη ο εμπρός τροχός αλλά στα όρια της παραφροσύνης – κλασσικό κόλλημα με αυτό το σημείο σε όλα τα μηχανάκια με παντα το καθιερωμένο λύσιμο μέτρημα δέσιμο βόλτα με το αλεν στην κωλότσεπη :lol::lol:

Πάμε πάλι πίσω, λύσιμο πάλι όλα από την πάνω τιμόπλακα και κάτω και ξανά την άσκηση μαϊμούς

Δέσιμο πάλι, νέα βόλτα – ΟΛΑ ΚΑΛΑ – λες και πριν δεν ήταν αλλά τεσπα – ένα μικρο-κλικ καλύτερα !!!!
Τώρα έχουμε μια μικρή αμφιβολία για το αν το τιμόνι είναι κέντρο αριστερά – δεξιά :look:

By the way, γιατι δεν βάζουν ένα κέντρο οι άνθρωπες – έχουν μια βούλα που κοιτώντας από το προηγούμενο τιμόνι είναι στην άκρη του ενός καβαλέτου, ΑΛΛΑ εκεί κάτω που είναι άντε να το δεις όταν προσπαθείς να ρυθμίσεις το τιμόνι.

Τεσπα, λύσιμο τιμόνι, βγάλσιμο ακρόμπαρων και πρόσθετο μέτρημα με μέτρο από τα καβαλέτα – τώρα μοιάζει (ίσως) καλύτερα αλλά θα το δούμε σε μεγαλύτερη βόλτα (με το αλεν στην τσέπη):lol:

Μετά ακολούθησε διάλλειμα για βόλτα με φαγητό – πάρκο – παγωτό – πατίνι κλπ κλπ ένεκα Κυριακή

GogosLux
22/10/2018, 10:40
Το απόγευμα μας είχε μείνει ή καρινα, το εμπρος φαίρινγκ-φώτα, τα πλαινά φλέρινγκ, το αριστερό φλάς και η ζελατίνα Puig :D

Φυσικά παρέλειψα να πω ότι το ντεπόζιτο «εφαγε» full wrapping με ένα μονο κομμάτι και μετά από πάνω κόλλησα τα μαύρα μιας και τα ΟΕΜ αυτοκόλλητα χρειάζονται μαύρο φόντο :winka:

Το ίδιο έγινε και με τα πλαινά ( το αριστερό εφαγε και τρίψιμο και στοκάρισμα ελαφρύ αλλα δεν φαίνεται τίποτα), την ουρά αλλά με μαύρο wrapping και φυσικά την ζελατίνα :smokin:

Οπότε η Κυριακή έκλεισε με ολοκλήρωση 95% του έργου:

400403

400404

400405

400406

400407

400408

Εκκρεμότητες:
- Τα ΟΕΜ αυτοκόλλητα που αναμένονται σήμερα
- Τα swing arm stand bobbins (πως να τα πω ελληνικά :confused:)
- Πίσω τακάκια
- Το ελαφρό στοκάρισμα - βαψιμο στο πλαινό καπάκι
400409

GogosLux
25/10/2018, 16:07
Ήρθαν χθες και τα ΟΕΜ factory αυτοκόλλητα :D

Eβαλα το ενα στο ντεπόζιτο - δεν μπορώ να αποφασίσω αν μ' αρέσει η αντίθεση ματ με το γυαλιστερο του vinyl wrap. :rolleyes:
Τα υπόλοιπα θα κολληθούν το ΣΚ.

Αυτο με τρώει ειναι ΑΝ θα περάσω βερνίκι το ντεπόζιτο ώστε να "δέσουν" τα αυτοκόλλητα επάνω :confused: - ισως και τα υπολοιπα αλλα το ντεπόζιτο ειναι η προτεραιότητα

Διαβάζω στο ΝΕΤ οτι το κάνουν αλλα δεν υπάρχει κανόνας, ολοι λένε δοκιμή σε άλλο κομμάτι το οποίο ειναι ευκολάκι :D

Το έχει κανεις δοκιμάσει να βερνικώσει vinyl wrap??



ΒΕΒΑΙΑ Το πιο σημαντικό ειναι να μην βρέχει να πάω καμια μεγάλη βόλτα - μιας και ήρθε τελικά ο χειμώνας :sad:

GogosLux
27/10/2018, 19:55
Μπήκαν και όλα τα αυτοκόλητα, με την ουρά πάνω κάτι πρέπει να κάνω αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα :rolleyes:

Οποτε σήμερα είχε βόλτα - δοκιμή.

Φεύγουμε μετα πολλά, μετά απο 3 μήνες έχεις χάσει τον αυτοματισμό και αλλου ειναι το ένα αλλου το άλλο :facepalm:

Βαζουμε βενζινούλα και ξεκινάμε.

Τα φρένα φυσικά δεν ενυπωσιάζουν εμπρος μιας και ειναι ολα καινούργια - πλάκες / τακάκια

Ξεκινάμε το στροφιλικι χαλαρά μιας και λάστιχα φρένα κλπ ειναι καινούργια ;)

Το αισθάνομαι ωραία και συνεχίζουμε ......

Βγαίνουμε εθνική μετα απο κανα 10αρι χιλ και ανοίγω, καλα πάει .....
Και ενω εχω κλείσει και ξανα ανοίγω αρχίσει να χορευει λίγο το μπροστινό, μετά σταματάει
Φυσάει βεβαια αλλα οχι του θανατά!

Σπάσιμο ..... τι να είναι ??? Λες να ειναι στραβό? Λες να τα εβαλα λάθος? :sad:

Επιστροφή σπίτι, και ξεκινάμε με την θεωρία οτι δεν έσφηξα αρκετά τα ρουλεμάν απο "φόβο" να κινείται ελεύθερα αριστερα-δεξιά.
Σημάδεμα τιμονιού με ταινία (μιας και ήταν σε ωραία θέση ;)) βγάλσιμο επανω τιμονόπλακας, σφίξιμο τις ροδέλες - οχι υπερβολικό αλλα ενα δυο "κλικ"
Δέσιμο επανω τιμονόπλακας και λύσιμο όλα τα άλλα κάτω μεχρι άξονα - χοροπήδημα για να ειμαστε σίγουροι οτι ειναι ολα ευθυγραμισμένα :D

Ανοιγμα δοχείου φρέχων και πάιξιμο με την μανέτα - ουπς νατη μια φουσκαλίτσα :lol: (δεν αλλαξα υγρα αλλα το έφερα τόσες φορές τουμπα στην επισκευή που λογικό ειναι να εχει πάρει ψηλά λίγο αέρα.

Δεσιμο όλα και με δυναμόκλειδο και πάμε πάλι την ίδια διαδρομή.

Τα τακάκια - δίσκοι έχουν αρχίσει και πατάνε και έχω φρένο καλύτερο.
Επίσης στο στροφιλίκι ειναι πατάει καλύτερα, βγαίνουμε εθνική, ανοιγμα ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
Στο ίδιο σημειο ξανα κούνημα αλλα λιγότερο (ειναι σαν γουβα) και συνεχίζουμε.

Μιας και δεν ξερουμε αν παίζουν μπάτσοι αυτη την φορά δεν ανοιγω πανω απο 180 αλλα δεν κουνάει, μετα απο 5χιλ αναστροφή και με την εμπιστοσύνη οτι δεν εχει καλόπαιδα στην διαδρομή ανοιγω μέχρι 221 (ειδα μετά) με το ενα χέρι και δεν κουνάει πουθενα, ουτε στο σημειο που στο άλλο ρευμα κουνούσε.

Επιστροφή σπίτι απο το όδιο στροφιλικη σε πιο επιθετικό στυλ (και καλα) και ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ!

Τωρα εβαλα να βερνικώσω το ντεπόζιτο :D
400573

GogosLux
29/10/2018, 14:46
Και η Κυριακή έφερε το πέρας των εργασιών, ΟΚ πάντα κάτι θα μένει ακόμα :D

Αρχικά τοποθετήθηκε το ντεπόζιτο

400699

και βερνικώθηκαν και τα πλαινά φερινγκ για προστασία, κυριως του μικρού αυτοκόλλητου

400700

Επειτα συναρμολογήθηκαν όλα στην θέση τους.

Λασκαρίστηκε και το steering damper (αν το λεω σωστα) μιας και το είχα παρασφήλει ενω πρεπει να ειναι λάσκα στο πανω κάτω και μπηκε και κολλα σπυρωμάτων για να μεινει η βιδα στην θέση της :lol:

400701

Μπήκε και μια παροχή ρεύματος για φόρτιση που ειχα κάτι μήνες αλλα δεν ειχα αξιωθεί να βαλω.
Η θεση δεν ενοχλεί και δεν πολυφαινεται ΑΛΛΑ ισως βρω καποια καλύτερη αργότερα - θα δείξει.

400702

Επίσης βρηκα καλύτερη θέση για την θήκη που κρατά το κινητό ωστε και να το βλεπω πιο ανετα αλλα και να προστατεύεται απο τον καιρό - μιας και χρειάζεται όχι μονο για gps αλλα και για τα ραντάρ

400703

Τέλος γεμίστηκαν οι γρατζουνιές στο καπάκι, τρίφτηκε και βάφτηκε με χρωμα για υψηλές θερμοκρασίες.
Το αποτέλεσμα ειναι καλό μιας και μόνο απο κοντά και αν το ψάξεις φαίνεται κάτι ;)

400704

400705

400706

-----------

Ελπίζω να μην σας κούρασα :rolleyes: και Ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τα σχόλια σας και τις ευχές σας :D

Αντε και καλό χειμώνα :mad: :facepalm:

kouk
29/10/2018, 14:58
Ωραίος!!!

sapila racing
29/10/2018, 14:59
Μπραβο σου που το φτιαξες μόνος σου!
Καλές βόλτες τώρα. :beer:

taisteal
29/10/2018, 15:01
:beer::beer::beer:

o_gavros
29/10/2018, 15:07
Από τι υλικό είναι το καπάκι και το προϊόν χρησιμοποίησες για γέμισμα στις γρατζουνιές;

MikeG
29/10/2018, 15:18
Πάρα την ατυχία σου τα κατάφερες σούπερ. Αγρατζουνιστο από εδώ και πέρα!

GogosLux
29/10/2018, 15:59
Από τι υλικό είναι το καπάκι και το προϊόν χρησιμοποίησες για γέμισμα στις γρατζουνιές;

Θα σε γελάσω και δεν θα το ήθελα :lol:
Μοιάζει σαν καποιο κράμα αλουμινίου αλλα ............................

Οι γρατζουνιές δεν ήταν πολυ βαθιές, το έτριψα πρωτα με 180αρι, μετα το γεμισα με αυτη την κόλλα που ειναι σαν πλαστελίνη και απλα εβαλα όση πιο λίγη μπορούσα πατώντας την με πίεση και τράβηγμα για να γλυτώσω το πολύ τρίψιμο.

Οι προδιαγραφές της "πλαστελίνης" λένε μεχρι 120 βαθμούς οποτε μαλλον θα ειναι ΟΚ.
Ειχα χρησιμοποιήσει παρόμοια στο τελικό πλαστικό της εξάτμισης που φοράει και ειναι μια χαρα - την πήρα απο ebay και ειχε κόψιμο απο τροχό στο πίσω μέρος στο πλαστικό επάνω για να βγει Off (προφανώς αποζημίωνε η ασφαλιστική).
Αλλά επειδή την οποία είχα 10 χρονια ανοιγμένη και δεν ηταν και πολύ μαλακή είπα να πάρω καινούργια :p

Τωρα αν δεν αντέξει και σκάσει θα μπω στην διαδικασία για πιο ειδικά υλικά για μέταλα ή στην χειρότερη ενα νεο καπάκι.

o_gavros
29/10/2018, 16:24
είχες δεν ειχες με γέλασες :D
Αλουμινιοκατι, οκ, αυτό ηθελα να ξερω.
Αν θυμηθείς,μετα απο καιρό,ρίξε ενα απντέη για το πως (ή αν) κρατάει ο "στόκος".