PDA

View Full Version : FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502



Σελίδες : [1] 2

fatsas35
26/07/2018, 09:29
Γεια σας παιδια!!Με λενε Βαγγελη και ειμαι κατοχος ενος ΚΤΜ LC4..Θελω να παρω καποιο ταξιδιαρικο αλλα και για πολη για ψιλοβολτες κ μη..Ειμαι πολυ μπερδεμενος και καθε μερα αλλαζω γνωμη..Ειμαι αναμεσα σε μεταχειρισμενα FAZER 800 k 1000 VERSYS 650 kai Benelli TRK502 καινουργιο..Ειμαι Γερμανια κ τα μεταχειρο εδω ειναι σε αψογη κατασταση..Fazer 1000 με βαλιτσες 2010 μοντελο με 25000 χιλ στα 4700 ευρω..Fazer 800 tou 2012 me 22000 xil 5000 ευρω.Versys 650 tou 2015 me 15000 xil 5000 eyrw..To benelli TRK καινουργιο 5490 ευρω..Στο παρελθον ειχα αρκετες μηχανες αλλα ποτε ταξιδιαρικη..Μοταρντ καθαρα εντουρο και στρωτα..Μπερδευομαι γιατι ποιοτικα κ σε γκαζι σιγουρα τα Ιαπωνικα ειναι καλυτερα..Ομως το ΤΡΚ ειναι καινουργιο και στα 35 μου θελω για πρωτη φορα να παρω καινουργιο..Απο την αλλη και τα αλλα σαν καινουργια ειναι..Ποιο θα επιλεγατε εσεις?Εμφανισιακα ολα πανεμορφα με ενα κλικ παραπανω το ΤΡΚ γ μενα..Βοηθηστε τον φτωχο να παρω 2 ρε..:D

RaGe_Raptor
26/07/2018, 09:55
Fazer 1000 θα έπαιρνα εγώ.

FotisFz1
26/07/2018, 10:11
οτι ειπε ο απο πανω..

fatsas35
26/07/2018, 11:05
Γεια σου φιλε μου..Απο οτι βλεπω εχεις το φειζερ 1000..Μπορεις να μου πεις καποια στοιχεια για την μηχανη?Φρενα, αισθηση οδηγησης, ανεση σελας, προστασια αερα,γκαζι κ.ο.κ

GogosLux
26/07/2018, 11:30
To Benelli TRK502 πρέπει να το αποκλείσεις μιας και δεν ειναι για ταξίδια.

Δεν το εχω οδηγήσει αλλα σε reviews ΟΛΟΙ συμφωνούν οτι εχει κοντή κλιμάκωση στο κιβώτιο και με 6η στις 7000στροφες (στις 8000 τελειώνει ) βλεπεις 130 χιλ - παραπάνω δεν έχει.

Επίσης ειναι βαρύ, για αυτο μαλλον εχει κοντη κλιμάκωση, και ακομα και τα "εγκυρα" ελληνικα περιοδικά λένε οτι σε προσπερασεις θελει 1-2 κάτω για να τα καταφερεις.

ΟΚ στο ταξίδι δεν πας ταπα αλλα βαρύ με κοντή κλιμάκωση με 130 στις 7000 στροφες να υποφέρει + αν βαλεις και 2ο ατομο και/ή μπαγκάζια μαλλον δεν την παλέυει.

Και στο νεο μοντέλο λένε οτι αλλαγαν εξάτμιση κλπ αλλα η κλιμάκωση παραμένη το ίδιο.

fatsas35
26/07/2018, 11:38
To Benelli TRK502 πρέπει να το αποκλείσεις μιας και δεν ειναι για ταξίδια.

Δεν το εχω οδηγήσει αλλα σε reviews ΟΛΟΙ συμφωνούν οτι εχει κοντή κλιμάκωση στο κιβώτιο και με 6η στις 7000στροφες (στις 8000 τελειώνει ) βλεπεις 130 χιλ - παραπάνω δεν έχει.

Επίσης ειναι βαρύ, για αυτο μαλλον εχει κοντη κλιμάκωση, και ακομα και τα "εγκυρα" ελληνικα περιοδικά λένε οτι σε προσπερασεις θελει 1-2 κάτω για να τα καταφερεις.

ΟΚ στο ταξίδι δεν πας ταπα αλλα βαρύ με κοντή κλιμάκωση με 130 στις 7000 στροφες να υποφέρει + αν βαλεις και 2ο ατομο και/ή μπαγκάζια μαλλον δεν την παλέυει.

Και στο νεο μοντέλο λένε οτι αλλαγαν εξάτμιση κλπ αλλα η κλιμάκωση παραμένη το ίδιο.

Θεωρεις οτι δεν την παλευει για ταξιδια των 300 χιλιομετρων?Εχεις οδηγησει καποιο απο τα αλλα?Εχεις να μου προτεινεις και καποιο αλλο εκτος απο αυτα που εγραψα?

fatsas35
26/07/2018, 11:39
Fazer 1000 θα έπαιρνα εγώ.

Το εχεις οδηγησει φιλος?

George_Sp
26/07/2018, 11:43
Για 300άρες βόλτες αλλά και πόλη η χρυσή τομή είναι το Versys 650. Από εκεί και πέρα θα ευχαριστηθείς περισσότερο βόλτες με τα fazer αλλά στην πόλη θα είσαι μαγκωμένος στην οδήγησή τους. Από μένα το Versys 650 1η επιλογή και 2η το Fazer 800

DoctoR_k6
26/07/2018, 11:49
Το 1000 αν δεν βγαλει θεμα στα πηνεια κ στα τσιμουχακια μετα τις 70-80Κ...:D

GogosLux
26/07/2018, 11:54
Θεωρεις οτι δεν την παλευει για ταξιδια των 300 χιλιομετρων?Εχεις οδηγησει καποιο απο τα αλλα?Εχεις να μου προτεινεις και καποιο αλλο εκτος απο αυτα που εγραψα?

Κοιτα ολα την παλευουν αν την παλεύει ο οδηγός.

Εγω πχ δεν την παλευω να ταξιδεύω με 100-120, ειμαι πιο πολυ στο 120-140 + τις προσπεράσεις.

Οποτε το Benely δεν θα με καλυπτε.

Τωρα τι βολεύει σε ταξίδι ειναι σχετικό, ταξίδι κανεις και με FJR1300, και με Versys 650 ή 1000 και με Fazer και με CBR1100XX και με οτιδήποτε.
Ολα γίνονται, το ερωτημα ειναι τι σου κάνει και τι ρυθμό θέλεις να έχεις και τι απαιτήσεις.

Εγω προγραμματιζα καποια ταξίδια με το Tuono που το μονο που δεν το λες ειναι ταξιδιάρικο :lol:

Αν το budget σου ειναι καπου στα 6000€ θα κοιτούσα και το Versys 1000 μιας και μοντελα 2013-14 ειναι κάτω απο 6Κ€ αλλα και το Honda Crosstourer που το βρίσκεις 6+ και ειναι ενδιαφέρον

Φυσικά περίμενε να αγοράσεις με τα χιόνια :winka:

fatsas35
26/07/2018, 11:56
Για 300άρες βόλτες αλλά και πόλη η χρυσή τομή είναι το Versys 650. Από εκεί και πέρα θα ευχαριστηθείς περισσότερο βόλτες με τα fazer αλλά στην πόλη θα είσαι μαγκωμένος στην οδήγησή τους. Από μένα το Versys 650 1η επιλογή και 2η το Fazer 800

Θα την παλεψει και για κανενα ταξιδι μακρινο το βερσυς?Πχ Γερμανια_Ελλαδα..Ερωτας το βερσυς απο παλια.Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο το μηχανακι..Αλλα επειδη ειμαι κ πολυ ερωτιαρης ερωτευομαι ενα σωρο ο π@π@ρας και μετα δεν ξερω ποια να επιλεξω..χεχε Του 2015 κ μετα ειδικα ειναι κ πανεμορφα..Βλεπω φωτο σου το βερσυς..Το εχεις ακομα?Μπορεις να μου πεις εντυπωσεις?

fatsas35
26/07/2018, 12:08
Κοιτα ολα την παλευουν αν την παλεύει ο οδηγός.

Εγω πχ δεν την παλευω να ταξιδεύω με 100-120, ειμαι πιο πολυ στο 120-140 + τις προσπεράσεις.

Οποτε το Benely δεν θα με καλυπτε.

Τωρα τι βολεύει σε ταξίδι ειναι σχετικό, ταξίδι κανεις και με FJR1300, και με Versys 650 ή 1000 και με Fazer και με CBR1100XX και με οτιδήποτε.
Ολα γίνονται, το ερωτημα ειναι τι σου κάνει και τι ρυθμό θέλεις να έχεις και τι απαιτήσεις.

Εγω προγραμματιζα καποια ταξίδια με το Tuono που το μονο που δεν το λες ειναι ταξιδιάρικο :lol:

Αν το budget σου ειναι καπου στα 6000€ θα κοιτούσα και το Versys 1000 μιας και μοντελα 2013-14 ειναι κάτω απο 6Κ€ αλλα και το Honda Crosstourer που το βρίσκεις 6+ και ειναι ενδιαφέρον

Φυσικά περίμενε να αγοράσεις με τα χιόνια :winka:

To μπατζετ μου ειναι στα 5000 περιπου..Ειπα να κανω την υπερβαση γ το ΤΡΚ επειδη ειναι καινουργιο..Ιδανικο γυρω στα 4500 με 4800..Εχει πολλα καλα μηχανακια εδω σε αυτα τα λεφτα..Το βερσυς το 1000 ειναι ενδιαφερον προταση..Εχει στα 5500 ευρω του 13 μοντελο αλλα κατι με χαλαει ομως εμφανισιακα στην μασκα..Τα χοντα cb600f τι λενε?Τα εχει φθηνα εδω κ παραξενευομαι?2012 μοντελο στα 3500 ευρω..Επισης το καβασακι z750 s?Πολυ φθηνο κ αυτο..2007 μοντελο στα 2200 ευρω

ptc
26/07/2018, 12:12
Σχετικα με το versys 650, εχω φιλο που του καρφωσε βαλβιδα στα 55000 χλμ. Και δεν ειναι ο μοναδικος, εχουν υπαρξει και αλλες περιπτωσεις απ'οσο διαβαζω. (σχετικο ποστ) (http://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/)

Προσωπικα θα απεκλεια TRK και Versys και θα κοιτουσα προς τα FZ.

GogosLux
26/07/2018, 12:19
To μπατζετ μου ειναι στα 5000 περιπου..Ειπα να κανω την υπερβαση γ το ΤΡΚ επειδη ειναι καινουργιο..Ιδανικο γυρω στα 4500 με 4800..Εχει πολλα καλα μηχανακια εδω σε αυτα τα λεφτα..Το βερσυς το 1000 ειναι ενδιαφερον προταση..Εχει στα 5500 ευρω του 13 μοντελο αλλα κατι με χαλαει ομως εμφανισιακα στην μασκα..Τα χοντα cb600f τι λενε?Τα εχει φθηνα εδω κ παραξενευομαι?2012 μοντελο στα 3500 ευρω..Επισης το καβασακι z750 s?Πολυ φθηνο κ αυτο..2007 μοντελο στα 2200 ευρω

Με το Ζ750 αν δεν εχεις λαιμό με κότσια δεν ταδιδεύεις, η προστασια απο αερα ειναι ΜΗΔΕΝ

Μαλλον θα πρεπει να αποφασίσεις πρωτα τι κατηγορία θες, εννοώ θες τύπου γυμνο σαν το CBF ή On-Off τυπου Versys?

Αν πας στα "γυμνα" δες και το Βandit 1200S, ειναι τσάμπα - αξιοπιστο απο οτι λενε (δεν το ειχα ποτε) - φορτώνεται - ροπή - ταξιδεύεις ανετα

fatsas35
26/07/2018, 12:33
Σχετικα με το versys 650, εχω φιλο που του καρφωσε βαλβιδα στα 55000 χλμ. Και δεν ειναι ο μοναδικος, εχουν υπαρξει και αλλες περιπτωσεις απ'οσο διαβαζω. (σχετικο ποστ) (http://www.mybike.gr/topic/84213-%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CE%AD%CF%81%CF%83%CE%B9%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85%CF%82-versys-broken-valve/)

Προσωπικα θα απεκλεια TRK και Versys και θα κοιτουσα προς τα FZ.

Ωχ αμαν..Ευχαριστω για την πληροφορηση φιλος..Τα ειχα για πολυ αξιοπιστα τα βερσυς..Αυτο βεβαια που θα επαιρνα θα ηταν 2015 μοντελο κ πανω οποτε δεν ξερω αν το διορθωσανε το θεμα..

fatsas35
26/07/2018, 12:41
Με το Ζ750 αν δεν εχεις λαιμό με κότσια δεν ταδιδεύεις, η προστασια απο αερα ειναι ΜΗΔΕΝ

Μαλλον θα πρεπει να αποφασίσεις πρωτα τι κατηγορία θες, εννοώ θες τύπου γυμνο σαν το CBF ή On-Off τυπου Versys?

Αν πας στα "γυμνα" δες και το Βandit 1200S, ειναι τσάμπα - αξιοπιστο απο οτι λενε (δεν το ειχα ποτε) - φορτώνεται - ροπή - ταξιδεύεις ανετα

Δεν εχω θεμα..Θελω απλα ενα μηχανακι ομορφο που να ταξιδευω χωρις να γινεται ο κωλος μου μελιτζανα (με μοταρ ταξιδευα για να φανταστεις) να εχω προστασια απο αερα και να μπορω να κινουμαι στην πολη ανετα κ ωραια..Τωρα αν αυτο ειναι γυμνο η ον οφ η σπορτουρερ δεν εχει να λεει..Απλα να μ αρεσει γ αρχη εξωτερικα κ μετα τα υπολοιπα..Για το μπαντιτ εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα δεν μ αρεσει κ τοσο εξωτερικα..

fatsas35
26/07/2018, 12:43
Το 1000 αν δεν βγαλει θεμα στα πηνεια κ στα τσιμουχακια μετα τις 70-80Κ...:D

Σιγα μην φτασω στα 70κ..Καθε χρονο περιπου αλλαζω μηχανη ο αρρωστος..χεχε

George_Sp
26/07/2018, 12:50
τα Versys 1ης γενιας ειναι τα πιο αξιόπιστα. τα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.Με νορμάλ χρήση και συντήρηση το προλάβαινες να το δεις και να το σώσεις εντός εγγύησης χρησιμοποιώντας τη φόρμα ανάκλησης που βγήκε στο εξωτερικό και που η τεομοτο δεν εχει κανει ευρέως γνωστή. Αυτό που κοιτάς πιθανόν να έχει θέμα με βαλβίδες.
Εμένα είναι στα 50.000 (το πήρα με 9.000) και δεν έχει βγάλει κανένα θέμα. Επίσης για τα 3ης γενιας υπάρχουν υποψίες οτι σε ορισμένα μηχανικά μέρη έχουν ρίξει το κόστος κατασκευής γιατί μοιράζονται κωδικούς parts με το CFMOTO 650
https://www.motomag.gr/news/epikairotita-nea-montela/nea-prosthiki-sti-gkama-tis-cfmoto-cfmoto-650mt

και δυστυχώς όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και ο καιρός οι ιδιοκτήτες 3ης γενιάς αντιμετωπίζουν προβλήματα.

εμφανίστηκε μάλιστα φωτογραφία από ιδιοκτήτη που το έψαξε πολύ και όντως ένα part του κινητήρα που παρουσίασε βλάβη είχε ίδιο κωδικό με το αντίστοιχο ανταλλακτικό σε CFMOTO.
δε μπορώ να προσφέρω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ακόμα προσπαθούμε να διασταυρώσουμε το συγκεκριμένο γεγονός.

εμφανισιακά και στα περιφερειακά αναβαθμίστηκε αλλά φαίνεται οτι έπεσε η αξιοπιστία στα πιο ουσιώδη.

ptc
26/07/2018, 13:02
Tα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.

Μιας και η συγκεκριμενη περιπτωση που παρεθεσα Γιωργο ειναι οντως φιλος και το μηχανακι το ηξερα, η χρηση οχι απλα δεν ηταν απαιτητικη, αλλα ακριβως το αντιθετο. Τα περισσοτερα χιλιομετρα ειχαν γινει σε ταξιδι (ο ιδιοκτητης εβγαινε εξωτερικο πολυ) και για υψηλο στροφαρισμα ουτε λογος. Πολυ ηρεμος ιδιοκτητης, αυτη τη στιγμη κινειται με ποδηλατο αν λεει κατι αυτο για την ιδιοσυγκρασια του.

Τωρα αν ειναι σκληρη χρηση τα ταξιδια για μια μηχανη που εχει φτιαχτει για ταξιδια, οκ παω πασο.

fatsas35
26/07/2018, 13:17
τα Versys 1ης γενιας ειναι τα πιο αξιόπιστα. τα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.Με νορμάλ χρήση και συντήρηση το προλάβαινες να το δεις και να το σώσεις εντός εγγύησης χρησιμοποιώντας τη φόρμα ανάκλησης που βγήκε στο εξωτερικό και που η τεομοτο δεν εχει κανει ευρέως γνωστή. Αυτό που κοιτάς πιθανόν να έχει θέμα με βαλβίδες.
Εμένα είναι στα 50.000 (το πήρα με 9.000) και δεν έχει βγάλει κανένα θέμα. Επίσης για τα 3ης γενιας υπάρχουν υποψίες οτι σε ορισμένα μηχανικά μέρη έχουν ρίξει το κόστος κατασκευής γιατί μοιράζονται κωδικούς parts με το CFMOTO 650
https://www.motomag.gr/news/epikairotita-nea-montela/nea-prosthiki-sti-gkama-tis-cfmoto-cfmoto-650mt

και δυστυχώς όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και ο καιρός οι ιδιοκτήτες 3ης γενιάς αντιμετωπίζουν προβλήματα.

εμφανίστηκε μάλιστα φωτογραφία από ιδιοκτήτη που το έψαξε πολύ και όντως ένα part του κινητήρα που παρουσίασε βλάβη είχε ίδιο κωδικό με το αντίστοιχο ανταλλακτικό σε CFMOTO.
δε μπορώ να προσφέρω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ακόμα προσπαθούμε να διασταυρώσουμε το συγκεκριμένο γεγονός.

εμφανισιακά και στα περιφερειακά αναβαθμίστηκε αλλά φαίνεται οτι έπεσε η αξιοπιστία στα πιο ουσιώδη.

Σε ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες..Κριμα αν ισχυει αυτο που λες για τα 3ης γενιας γτ ειναι πολυ ομορφα μηχανακια..Θα το αποκλεισω..

George_Sp
26/07/2018, 13:31
Μιας και η συγκεκριμενη περιπτωση που παρεθεσα Γιωργο ειναι οντως φιλος και το μηχανακι το ηξερα, η χρηση οχι απλα δεν ηταν απαιτητικη, αλλα ακριβως το αντιθετο. Τα περισσοτερα χιλιομετρα ειχαν γινει σε ταξιδι (ο ιδιοκτητης εβγαινε εξωτερικο πολυ) και για υψηλο στροφαρισμα ουτε λογος. Πολυ ηρεμος ιδιοκτητης, αυτη τη στιγμη κινειται με ποδηλατο αν λεει κατι αυτο για την ιδιοσυγκρασια του.

Τωρα αν ειναι σκληρη χρηση τα ταξιδια για μια μηχανη που εχει φτιαχτει για ταξιδια, οκ παω πασο.

1o χέρι? Ήταν καλό το συνεργείο που το ανέλαβε; Αν ήταν μεταχείρο του φίλου δε ξέρεις τι ιστορικό χρήσης είχε. Με όλο το σεβασμό χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη περίπτωση και τα λεγόμενά σου.
Απλά παραθέτω την ευαισθησία στα ελατήρια της 2ης γενιάς Versys σε ορισμένες παρτίδες.

anavatis19
26/07/2018, 13:34
Σε ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες..Κριμα αν ισχυει αυτο που λες για τα 3ης γενιας γτ ειναι πολυ ομορφα μηχανακια..Θα το αποκλεισω..

φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς

billy84
26/07/2018, 13:35
Γνώμη μου είναι οτι κάθε οδηγός πρέπει να κάνει και ένα πέρασμα απο ένα καλό τετρακύλινδρο οπότε θα σου πρότεινα και εγώ Fazer1000 ή 800 με βασική προυπόθεση να αλλάξεις το παλιό βολάν με το καινούργιο(αν δεν έχει αλλαχτει ηδη απο τον προηγούμενο).

Απο εκεί και πέρα το 1000άρι ειναι πυραυλος,το 800άρι πιο ήπιο και μάλλον οικονομικότερο.Υπόψιν και το Fazer 600 είναι εξαιρετικό μηχανάκι,θα σε καλύψει άνετα.

fatsas35
26/07/2018, 13:53
[QUOTE=anavatis19;2947996]φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς[/QUOTE Δεν ειπα κατι εγω φιλος..Δεν τα γνωριζω τα μηχανακια..Αλλο παλικαρι παραπανω αναφερθηκε..Εγω ζηταω πληροφοριες για ολα τα μηχανακια για να καταληξω καπου..

ptc
26/07/2018, 13:54
1o χέρι? Ήταν καλό το συνεργείο που το ανέλαβε; Αν ήταν μεταχείρο του φίλου δε ξέρεις τι ιστορικό χρήσης είχε. Με όλο το σεβασμό χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη περίπτωση και τα λεγόμενά σου.
Απλά παραθέτω την ευαισθησία στα ελατήρια της 2ης γενιάς Versys σε ορισμένες παρτίδες.

Μην αγχωνεσαι φιλε, δεν υπαρχει κανενα προβλημα ακομα και αν τα αμφισβητησεις. Ο φιλος που ανοιξε το νημα την πληροφορηση του την πηρε, αυτος ηταν ο σκοπος που το εγραψα αλλωστε.

Καταλαβαινω την ευαισθησια σου στο συγκεκριμενο θεμα, ειδικοτερα μιας και εισαι κατοχος και πιθανοτατα καποια στιγμη θα θες να το πουλησεις. Ας πουμε λοιπον πως μπορει και να φταιει (και) ο ιδιοκτητης και οχι μονο η μηχανη. :beer:

fatsas35
26/07/2018, 13:55
φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς

Μπερδευτηκες φιλος..Δεν ειπα εγω κατι τετοιο για τα βερσυς..Δεν τα γνωριζω αλλωστε.Αλλο παλικαρι αναφεθηκε..Αν εχεις καποιες πληροφοριες για τα 3ης γενιας ευχαριστως να σε ακουσω

anavatis19
26/07/2018, 13:56
τοτε για all around πας στο βερσυς. μεσα στην πολη δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι. εμενα ηταν και η πρωτη μου μηχανη. την εμαθα σε 1 μηνα. το 4κυλινδρο ειναι πολυ γλυκο μεν αλλα αναβει μεσα στην πολη. μηχανη διαλεγεις συμφωνα με το που θα πηγαινεις 90% της κινησης σου. αν καθε μερα κανεις πανω απο 150χλμ και ειδικα εκτος ππολης πας για φειζερ. με κοστος βεβαια την ελειπη προστασια απο αερα κτλ. για το ΤΡΚ ασχολιαστο..ψευτικο μηχανακι εντελως. πηγαινε δες το απο κοντα ποσο φθηνη κατασκευη ειναι.

fatsas35
26/07/2018, 13:58
Γνώμη μου είναι οτι κάθε οδηγός πρέπει να κάνει και ένα πέρασμα απο ένα καλό τετρακύλινδρο οπότε θα σου πρότεινα και εγώ Fazer1000 ή 800 με βασική προυπόθεση να αλλάξεις το παλιό βολάν με το καινούργιο(αν δεν έχει αλλαχτει ηδη απο τον προηγούμενο).

Απο εκεί και πέρα το 1000άρι ειναι πυραυλος,το 800άρι πιο ήπιο και μάλλον οικονομικότερο.Υπόψιν και το Fazer 600 είναι εξαιρετικό μηχανάκι,θα σε καλύψει άνετα.

Τα βολαν ξερεις σε ποια μοντελα ειχανε προβλημα?Το 600αρι δεν μ αρεσει καθολου..Αν παω για φειζερ θα κοιταξω για 800 η 1000..Τετρακυλινδρο ειχα αλλα supersport..R1

fatsas35
26/07/2018, 14:05
τοτε για all around πας στο βερσυς. μεσα στην πολη δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι. εμενα ηταν και η πρωτη μου μηχανη. την εμαθα σε 1 μηνα. το 4κυλινδρο ειναι πολυ γλυκο μεν αλλα αναβει μεσα στην πολη. μηχανη διαλεγεις συμφωνα με το που θα πηγαινεις 90% της κινησης σου. αν καθε μερα κανεις πανω απο 150χλμ και ειδικα εκτος ππολης πας για φειζερ. με κοστος βεβαια την ελειπη προστασια απο αερα κτλ. για το ΤΡΚ ασχολιαστο..ψευτικο μηχανακι εντελως. πηγαινε δες το απο κοντα ποσο φθηνη κατασκευη ειναι.

Κυριως στην πολη θα το χρησιμοποιω και στα ρεπο ταξιδακια..Το ΤΡΚ το ειδα απο κοντα και εκατσα κιολας..Αν συγκρινουμε παντα με το μπατζετ νομιζω οτι ειναι απο τα πιο value for money χωρις να ξερουμε βεβαια απο αξιοπιστια ακομα..Μου αρεσε πολυ εμφανισιακα κ πολυ ωραια αισθηση η σελα..Φαινεται πολυ ανετο..Καλα φαινονται τα φρενα με αρκετα εξτρα..Το πλαισιο μονο δεν ειχε καλη βαφη..Το βερσυς 3ης γενιας τι λεει?Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?

Limas_34
26/07/2018, 14:50
Τα πραγματα ειναι απλα.
Εαν θελεις γκαζια, γουστα και αντεχει η τσεπη σου το ταισμα βενζινης πας για Fazer 800-1000 ONE WAY, εαν αναζητας λογικη καταναλωση και ευεληξια μεσα στην πολη χωρις ιδιαιτερους συμβιβασμους σε ταξιδια-εκδρομες (μεχρι τα 150Κm/h παει ανετα) πας για Versys 650 .
Θεσε στον εαυτο σου προτεραιοτητες και τι ειναι πιο σημαντικο για σενα και τα γουστα σου, Fazer και Versys ειναι κοσμοι παραλληλοι, για να εισαι μεταξυ των δυο πρακτικα δεν ξερεις τι θελεις ακομη.

Το TRK502 δεν το βαζω καν στο παιχνιδι, ειναι ενα σκουπιδι σε δυο ροδες.

fatsas35
26/07/2018, 15:04
Τα πραγματα ειναι απλα.
Εαν θελεις γκαζια, γουστα και αντεχει η τσεπη σου το ταισμα βενζινης πας για Fazer 800-1000 ONE WAY, εαν αναζητας λογικη καταναλωση και ευεληξια μεσα στην πολη χωρις ιδιαιτερους συμβιβασμους σε ταξιδια-εκδρομες (μεχρι τα 150Κm/h παει ανετα) πας για Versys 650 .
Θεσε στον εαυτο σου προτεραιοτητες και τι ειναι πιο σημαντικο για σενα και τα γουστα σου, Fazer και Versys ειναι κοσμοι παραλληλοι, για να εισαι μεταξυ των δυο πρακτικα δεν ξερεις τι θελεις ακομη.

Το TRK502 δεν το βαζω καν στο παιχνιδι, ειναι ενα σκουπιδι σε δυο ροδες.

Το τι θελω ξερω..Απλα σε καθε μηχανη κατι παιρνεις και κατι αφηνεις και οταν η αγορα ειναι με αρκετα λεφτα (πρωτη φορα θα δωσω τοσα για μηχανη) τοτε μεγαλωνει κ ο βαθμος δυσκολιας της επιλογης..Λογικο οταν δινεις 5 με 6 χιλιαρικα να το ψαχνεις παραπανω το θεμα..Προσπαθω να βαλω κατω εμφανιση μηχανης το συναισθημα μου την πρακτικοτητα της καθε μηχανης κτλ..Θα καταληξω σε καποια φαση απλα θελω να δω και αποψεις απο ιδιοκτητες των συγκεκριμενων κ μη μοτοσυκλετων ωστε να διαμορφωσω καποια αποψη για αυτα μιας και δεν ειχα ποτε καποιο απο αυτα..Πιο κοντα σε αυτα που ζηταω ειναι το βερσυς αλλα δεν ξερω τπτ γ αξιοπιστια..Μιλαω για 2015 μοντελο κ πανω..Θορηβηθηκα για αυτα που διαβασα οτι καποια βαρεσανε βαλβιδες..

RaGe_Raptor
26/07/2018, 15:07
Το τι θελω ξερω..Απλα σε καθε μηχανη κατι παιρνεις και κατι αφηνεις και οταν η αγορα ειναι με αρκετα λεφτα (πρωτη φορα θα δωσω τοσα για μηχανη) τοτε μεγαλωνει κ ο βαθμος δυσκολιας της επιλογης..Λογικο οταν δινεις 5 με 6 χιλιαρικα να το ψαχνεις παραπανω το θεμα..Προσπαθω να βαλω κατω εμφανιση μηχανης το συναισθημα μου την πρακτικοτητα της καθε μηχανης κτλ..Θα καταληξω σε καποια φαση απλα θελω να δω και αποψεις απο ιδιοκτητες των συγκεκριμενων κ μη μοτοσυκλετων ωστε να διαμορφωσω καποια αποψη για αυτα μιας και δεν ειχα ποτε καποιο απο αυτα..Πιο κοντα σε αυτα που ζηταω ειναι το βερσυς αλλα δεν ξερω τπτ γ αξιοπιστια..Μιλαω για 2015 μοντελο κ πανω..Θορηβηθηκα για αυτα που διαβασα οτι καποια βαρεσανε βαλβιδες..

Μάλλον πρώτα πρέπει να καταλήξεις σε "κατηγορία", και μετά σε συγκεκριμένο μοντέλο. Άρα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τις προτεραιότητες σου.

DRAKONET
26/07/2018, 15:08
9200 στροφες....187 χλμ το TRK......υπαρχει βιντεο στο τουμπ του γιου:lol::lol:.................https://www.youtube.com/watch?v=92M49CA02bA
Δεν θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω που λεει οτι απο κοντα ειναι ψευτικο...αντιθετως τα πλαστικα ειναι καλης ποιοτητας καθως και η βαφη τους...το φαουλ ειναι στο φινιρισμα του πλαισιου το οποιο ναι μεν ειναι στιβαρο..και φαινεται και στην οδηγηση....εκει η βαφη και καποιες κολησεις στην λεπτομερεια εχουν οπτικα θεμα...και μονο!
Οσον αφορα την ανεση θα σου πω εχει σελα πολυ καλη και καθεσαι οδηγεις με ανεση....επισης ΤΕΛΕΙΑ προστασια απο τον αερα...πολυ καλα λαστιχα πρωτης τοποθετησης οπως και προστασια σε περιπτωση που πεσει η μοτο....τα καγκελα για πισω των βαλιτσων ειναι της givi.
To fazer...εχει τα κυβικα για δρομο...εχει την ιστορια με το μερος του...αλλα δεν εχει την προστασια απο αερα...εχει αλλη ''καβαλα'' πιο σπορ και οχι τουριστικη οπως το ΤRK....σιγουρα παει καλυτερα με 2 ατομα 150-170 αλλα χανει σε ανεση...το TRK...πρεπει να παει πιο σιγα σε χλμ 130-140 αλλα ειναι πιο ανετο.......το TRK ειναι νεο μοντελο και ναι πουλαει τρελλα πουλαει πολλα το fazer oμως ειναι πιο παλιο και ξερεις τι περνεις.......ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ... οχι οτι δεν εβγαλαν θεματα τα fazer...οπως στο TPS - ασταθεια ρελαντι,σβησιματα κινητηρα.....ρουλεμαν τιμονιου -τριξιματα,σφιχτο τιμονι........ θορυβος σε ψηλες στροφες-συντονισμος ντιζας συμπλεκτη....τεντωτηρας καδενας...μερικα ειχαν και θεμα στο βολαν.....για το τελος δες και τι αντικρυσμα εχει η αντιπροσωπεια :D...
Παντως εγω θα επερνα το TRK την εκδοση Χ...και τα 2 ειναι καλα αλλα το Χ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ@@@@ΡΑ :D

anavatis19
26/07/2018, 15:10
Το τι θελω ξερω..Απλα σε καθε μηχανη κατι παιρνεις και κατι αφηνεις και οταν η αγορα ειναι με αρκετα λεφτα (πρωτη φορα θα δωσω τοσα για μηχανη) τοτε μεγαλωνει κ ο βαθμος δυσκολιας της επιλογης..Λογικο οταν δινεις 5 με 6 χιλιαρικα να το ψαχνεις παραπανω το θεμα..Προσπαθω να βαλω κατω εμφανιση μηχανης το συναισθημα μου την πρακτικοτητα της καθε μηχανης κτλ..Θα καταληξω σε καποια φαση απλα θελω να δω και αποψεις απο ιδιοκτητες των συγκεκριμενων κ μη μοτοσυκλετων ωστε να διαμορφωσω καποια αποψη για αυτα μιας και δεν ειχα ποτε καποιο απο αυτα..Πιο κοντα σε αυτα που ζηταω ειναι το βερσυς αλλα δεν ξερω τπτ γ αξιοπιστια..Μιλαω για 2015 μοντελο κ πανω..Θορηβηθηκα για αυτα που διαβασα οτι καποια βαρεσανε βαλβιδες..

2015 και μετα που το διαβασες οτι βαρεσαν βαλβιδες? μηπως λες για 1η και 2η γενια?

RaGe_Raptor
26/07/2018, 15:14
Βρε παιδιά, το ένα είναι ΜΟΤΟΣΥΚΛΈΤΑ, και το άλλο, χμ, δίκυκλο μεταφορικό μέσο..... Δεν υπάρχει καμία επαφή.

7Tolis
26/07/2018, 15:15
Αν πας για fazer, πας μόνο για το 1000. Το 800 δεν έχει λόγο ύπαρξης.

RaGe_Raptor
26/07/2018, 15:16
Αν πας για fazer, πας μόνο για το 1000. Το 800 δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Και τι ξερς εσύ ρε φιλαράκ'? Τραβά γρατσούνα καμιά κιθάρα :D

fatsas35
26/07/2018, 15:19
Μάλλον πρώτα πρέπει να καταλήξεις σε "κατηγορία", και μετά σε συγκεκριμένο μοντέλο. Άρα πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τις προτεραιότητες σου.

Προτεραιοτητα για μενα ειναι η ανεση η αξιοπιστια η εμφανιση..Το να μπορω να το χρησιμοποιω καθημερινα αλλα να πηγαινω κ ταξιδια στα ρεπο..Δεν ειναι ευκολη η επιλογη..Ερωτευμενος αυτη την στιγμη ειμαι με το ΤΡΚ502 αλλα επειδη γερασα κ οι ερωτες με εχουνε φαει:D προσπαθω να το δω το πραμα απο ολες τις μεριες..

fatsas35
26/07/2018, 15:22
2015 και μετα που το διαβασες οτι βαρεσαν βαλβιδες? μηπως λες για 1η και 2η γενια?

Δεν εννοω τα 3ης γενιας..Απλα οταν διαβασεις εστω κ γ 2ης γενιας μαγκωνεσαι..Μπορεις να μου πεις εσυ καποια πραματα για τα 3ης γενιας?Ποσο καιρο εχεις το βερσυς?Χιλιομετρα?

GogosLux
26/07/2018, 15:24
Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω :


Γεια σας παιδια!!Με λενε Βαγγελη και ειμαι κατοχος ενος ΚΤΜ LC4......................Βοηθηστε τον φτωχο να παρω 2 ρε..:D


To μπατζετ μου ειναι στα 5000 περιπου.


.......................... οταν η αγορα ειναι με αρκετα λεφτα (πρωτη φορα θα δωσω τοσα για μηχανη) ...............


Σιγα μην φτασω στα 70κ..Καθε χρονο περιπου αλλαζω μηχανη ο αρρωστος..χεχε

:confused:

Οπότε ΑΝ αλλαζεις καθε χρόνο μηχανή και τα 5Κ€ ειναι πολλά και μάλιστα θα τα δώσεις 1η φορα :uplate: μαλλον καλύτερα θα επρεπε να συζητάμε για τον ορισμό της μηχανής πριν την επιλογη της :lol:


Καλη τυχη και καλές αγορες :beer::beer::beer:

fatsas35
26/07/2018, 15:33
9200 στροφες....187 χλμ το TRK......υπαρχει βιντεο στο τουμπ του γιου:lol::lol:.................https://www.youtube.com/watch?v=92M49CA02bA
Δεν θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω που λεει οτι απο κοντα ειναι ψευτικο...αντιθετως τα πλαστικα ειναι καλης ποιοτητας καθως και η βαφη τους...το φαουλ ειναι στο φινιρισμα του πλαισιου το οποιο ναι μεν ειναι στιβαρο..και φαινεται και στην οδηγηση....εκει η βαφη και καποιες κολησεις στην λεπτομερεια εχουν οπτικα θεμα...και μονο!
Οσον αφορα την ανεση θα σου πω εχει σελα πολυ καλη και καθεσαι οδηγεις με ανεση....επισης ΤΕΛΕΙΑ προστασια απο τον αερα...πολυ καλα λαστιχα πρωτης τοποθετησης οπως και προστασια σε περιπτωση που πεσει η μοτο....τα καγκελα για πισω των βαλιτσων ειναι της givi.
To fazer...εχει τα κυβικα για δρομο...εχει την ιστορια με το μερος του...αλλα δεν εχει την προστασια απο αερα...εχει αλλη ''καβαλα'' πιο σπορ και οχι τουριστικη οπως το ΤRK....σιγουρα παει καλυτερα με 2 ατομα 150-170 αλλα χανει σε ανεση...το TRK...πρεπει να παει πιο σιγα σε χλμ 130-140 αλλα ειναι πιο ανετο.......το TRK ειναι νεο μοντελο και ναι πουλαει τρελλα πουλαει πολλα το fazer oμως ειναι πιο παλιο και ξερεις τι περνεις.......ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ... οχι οτι δεν εβγαλαν θεματα τα fazer...οπως στο TPS - ασταθεια ρελαντι,σβησιματα κινητηρα.....ρουλεμαν τιμονιου -τριξιματα,σφιχτο τιμονι........ θορυβος σε ψηλες στροφες-συντονισμος ντιζας συμπλεκτη....τεντωτηρας καδενας...μερικα ειχαν και θεμα στο βολαν.....για το τελος δες και τι αντικρυσμα εχει η αντιπροσωπεια :D...
Παντως εγω θα επερνα το TRK την εκδοση Χ...και τα 2 ειναι καλα αλλα το Χ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ@@@@ΡΑ :D

Θα συμφωνησω απολυτα..Το ειδα το ΤΡΚ απο κοντα κ εκατσα στην σελα..Οπως ειπες μονο η βαφη κ οι κολησεις στο πλαισιο δεν ηταν ωραια..Ολα τα αλλα μου αρεσανε πολυ..Αναποδο πηρουνι φρενα με τετραπιστονες δαγκανες usb χουφτες led φλασακια πολυ ανετη σελα..Στο test drive θα δω περισσοτερα..Δεν εχω απαιτησεις να ταξιδευω με 170..130 με 140 μου ειναι οκ..Βλεπω κ τα φειζερ εχουνε τα θεματακια τους..Μαλλον κ εγω στο ΤΡΚ θα καταληξω αλλα εχω ακομα ψωμι..

fatsas35
26/07/2018, 15:35
Δεν μπορώ να μην παρατηρήσω :









:confused:

Οπότε ΑΝ αλλαζεις καθε χρόνο μηχανή και τα 5Κ€ ειναι πολλά και μάλιστα θα τα δώσεις 1η φορα :uplate: μαλλον καλύτερα θα επρεπε να συζητάμε για τον ορισμό της μηχανής πριν την επιλογη της :lol:


Καλη τυχη και καλές αγορες :beer::beer::beer:

Ενταξει το παρατραβηξα για το καθε χρονο αλλα μου αρεσει να αλλαζω για να ανακαλυπτω κ αλλα στυλ..Αν αυτη που θα παρω τωρα με καλυψει κ δεν μ φυγει γρηγορα ο ερωτας μπορει να την κρατησω κ 1,5 χρονο..χεχε Ευχαριστω φιλος:beer:

ptc
26/07/2018, 15:42
2015 και μετα που το διαβασες οτι βαρεσαν βαλβιδες? μηπως λες για 1η και 2η γενια?

...

edit: Κατεβασα την αγγελια για να μην υπαρχουν παρξηγησεις, μιας και ηταν αλλου μελους του φορουμ.

George_Sp
26/07/2018, 15:47
πουτς... άδικος κόπος. γράψαμε και καλύψαμε τα πάντα.

όσο για την αγγελία του Σπύρου...

Σπύρο. Επειδή θα εκτεθείς ανεπανόρθωτα καλύτερα είναι να γράψεις πλήρες το ιστορικό από το Versys σου. Κινδυνεύεις να εκθέσεις και τον Μέρμυγκα.

fatsas35
26/07/2018, 15:56
Ετυχε να δω προσφατα αυτην την αγγελια (https://www.car.gr/14436328-kawasaki-versys-650-versys-650-abs-2016).


Μου κανει εντυπωση που κανουν βελτιωσεις για την εξαλειψη ενος προβληματος που δεν υπαρχει. Θα μου πεις τωρα, ο καθενα γραφει ο,τι θελει σε αγγελιες... Ειναι παντως και λιγο νωρις για να βγει προβλημα στην τελευταια γενια μαλλον.

7800 για μηχανακι του 2016 με 21000 χιλ????Πανε καλα??5000 ευρω το παιρνω εδω..

anavatis19
26/07/2018, 16:02
7800 για μηχανακι του 2016 με 21000 χιλ????Πανε καλα??5000 ευρω το παιρνω εδω..

5000 που το βρισκεις? το μηχανακι ειναι δικο μου και ειναι αριστο. ελα να το δεις αν θες με 10 μηχανικους. βερσυς 3ης γενιας του 2016 κατω απο 6900 δεν θα βρεις. επισης εχω 2 αγγελιες οχι 1. Αν κανεις τον κοπο και διαβασεις θα καταλαβεις

ptc
26/07/2018, 16:05
πουτς... άδικος κόπος. γράψαμε και καλύψαμε τα πάντα.


edit: Ας πουμε τιποτα αλλο... :beer:

George_Sp
26/07/2018, 16:05
Πού ειναι ο κοπος ρε George; Κουβεντα κανουμε σχετικα με ενα απο τα υποψηφια μηχανακια. Δεν κανει;

αλλού αναφέρομαι... ;)

fatsas35
26/07/2018, 16:12
5000 που το βρισκεις? το μηχανακι ειναι δικο μου και ειναι αριστο. ελα να το δεις αν θες με 10 μηχανικους. βερσυς 3ης γενιας του 2016 κατω απο 6900 δεν θα βρεις. επισης εχω 2 αγγελιες οχι 1. Αν κανεις τον κοπο και διαβασεις θα καταλαβεις

Δεν πηγαινε για το δικο σου μονο αλλα για τιμες γενικα στην Ελλαδα..Γερμανια ειμαι φιλος..Πως και το πουλας τοσο γρηγορα?

anavatis19
26/07/2018, 16:14
Δεν πηγαινε για το δικο σου μονο αλλα για τιμες γενικα στην Ελλαδα..Γερμανια ειμαι φιλος..Πως και το πουλας τοσο γρηγορα?

απλα θελω κατι πιο δυνατο. η βελτιωση δεν με καλυψε απο αποψη δυναμης

FotisFz1
26/07/2018, 16:59
Γεια σου φιλε μου..Απο οτι βλεπω εχεις το φειζερ 1000..Μπορεις να μου πεις καποια στοιχεια για την μηχανη?Φρενα, αισθηση οδηγησης, ανεση σελας, προστασια αερα,γκαζι κ.ο.κ

Ολα οσα αναφερεις ειναι μετρια εως καλα
και σιγουρα καλυπτουν τους περισσοτερους οδηγους
εγω προσωπικα δεν εχω νοιωσει οτι με προδοσε καπου το μηχανακι στο δρομο η δεν ηταν αρκετο
Παντα ημουν της γνωμης οτι τα μακρυνα ταξιδια θελουν αλογα...
οπως ειπαν και αλλοι παραπανω κοιτας να εχει αλλαξει ο προηγουμενος το βολαν και αν μπορεις να βρεις κ καποιο με αλλαγμενο πισω αμορτισερ εισαι οκ
Επισης ξεχνας το 800
Εχει ολα τα κουσουρια του 1000(βολαν,πολλαπλασιαστες) και υποδεεστερα περιφερειακα
Επισης το κακο στο 1000 ειναι το μικρο τεποζιτο-μικρη αυτονομια

volde27
26/07/2018, 17:27
Versys 1000 η καλυτερη επιλογη για τις αναγκες σου.
Για την πολη μονο το βαρος της θα σε κουρασει λιγο (250 κιλα πληρες υγρων)

Για ταξιδια εξαιρετικη, και δεν εχει μεγαλη καταναλωση με λογικες ταχυτητες.
Μοτερ εξαιρετικα αξιοπιστο.


ΧΛΜ. ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (Πραγματικά)

1η: 89 χ.α.ω./10.100 σ.α.λ.

2α: 124 χ.α.ω./10.100 σ.α.λ.

3η: 152 χ.α.ω./10.100 σ.α.λ.

4η: 182 χ.α.ω./10.100 σ.α.λ.

5η: 203 χ.α.ω./10.100 σ.α.λ.

6η: 236 χ.α.ω./9.500 σ.α.λ.

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

ΜΕΣΗ ΤΕΣΤ ΜΙΚΤΗ: 5, 5 λίτρα/100 χλμ.

ΓΡΗΓΟΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ: 7,1 λίτρα/100 χλμ.

ΕΘΝΙΚΗ με 80 χ.α.ω.: 3,8 λίτρα/100 χλμ.

ΕΘΝΙΚΗ με 100 χ.α.ω.: 4,4 λίτρα/100 χλμ.

ΕΘΝΙΚΗ με 120 χ..ω.: 5,1 λίτρα/100 χλμ.

ΕΘΝΙΚΗ με 140 χ.α.ω.: 6,1 λίτρα/100 χλμ.

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ: Τετρακύλινδρος εν σειρά, υδρόψυκτος, με 2ΕΕΚ, 4 βαλβίδες/κύλινδρο και δύο άξονες αντιβάρων.

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 77x56 mm

ΚΥΒΙΣΜΟΣ: 1043 c.c.

ΣΥΜΠΙΕΣΗ: 10,3:1

ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ: Ηλεκτρονικός ψεκασμός, σώματα αέρα Keihin TΤK 38, injectors Denso 12 οπών

ΙΣΧΥΣ/Σ.Α.Λ.: 120 ίπποι/9.000 σ.α.λ.

ΡΟΠΗ/Σ.Α.Λ.: 102 Νm/7.500 σ.α.λ.

ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Κιβωτιο 6 σχέσεων. 1η 2.692, 2α 1.950, 3η 1.529, 4η 1.304, 5η 1.136, 6η 0.958. Πρωτεύουσα: 1.627. Τελική σχέση: 2.867 (γρανάζια 43/15). Συμπλέκτης πολυδισκος, υγρός, ολίσθησης (slipper/assist)

ΠΛΑΙΣΙΟ: Αλουμινενιο δύο δοκών, με σωληνωτό υποπλαίσιο

ΜΕΤΑΞΟΝΙΟ: 1520mm

ΚΑΣΤΕΡ/ΤΡΕΪΛ: 27 μοίρες/106 mm

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ: Εμπρός πηρούνι USD Showa 43 mm, με πλήρεις ρυθμίσεις. Πίσω μονό αμορτισσέρ με μοχλικό και πλήρεις ρυθμίσεις (υδραυλική προφόρτιση). Διαδρομές: 150 mm εμπρός και πίσω

ΦΡΕΝΑ: Εμπρός δύο δίσκοι 310 mm με δαγκάνες 4 εμβόλων. Πίσω δίσκος 250 mm με 2 έμβολα. ΑBS στάνταρντ

ΤΡΟΧΟΙ: Λάστιχα120/70-17 και 180/55-17

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: Μήκος 2.270 mm/ Πλάτος 895 mm/Ύψος 1400 mm (1465 με την οθόνη στην ψηλότερη θέση)

ΥΨΟΣ ΑΠΟ ΕΔΑΦΟΣ: 150 mm

ΥΨΟΣ ΣΕΛΛΑΣ: 840 mm

ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ: 21 λίτρα

ΒΑΡΟΣ: 250 κιλά (γεμάτη)

Limas_34
26/07/2018, 22:35
Για ταξιδια το Versys 1000 παιζει μπαλα μονο του σε ανεση, ροπες και προστασια αναβατη απο αερα, βροχη και νερα. Εντος πολης θα συναντησεις προβληματα μονο κεντρο Αθηνα αναμεσα στα κολλημενα αμαξια. Κατοχος εδω και 5 μηνες 1000ρι ΜΚ2 ΜΥ2018. Καταναλωση μεικτη 5.7Ltr/100Km και παντα οδηγηση σε Full Power 120Hp-10.5Nm. Βεβαια θελεις 14000 για την απόκτηση του. Μεταχειρα δεν παιζει Ελλαδα. Ο Ελληνας κοιταζει φιγουρα και οχι την ουσια.

fatsas35
27/07/2018, 05:20
Για ταξιδια το Versys 1000 παιζει μπαλα μονο του σε ανεση, ροπες και προστασια αναβατη απο αερα, βροχη και νερα. Εντος πολης θα συναντησεις προβληματα μονο κεντρο Αθηνα αναμεσα στα κολλημενα αμαξια. Κατοχος εδω και 5 μηνες 1000ρι ΜΚ2 ΜΥ2018. Καταναλωση μεικτη 5.7Ltr/100Km και παντα οδηγηση σε Full Power 120Hp-10.5Nm. Βεβαια θελεις 14000 για την απόκτηση του. Μεταχειρα δεν παιζει Ελλαδα. Ο Ελληνας κοιταζει φιγουρα και οχι την ουσια.

Γερμανια ειμαι φιλος και εδω βρισκω σχεδον καινουργιο του 2013 14 με 5500 6000 ευρω..Δεν μ αρεσει κ τοσο η μασκα στο βερσυς αυτο αλλα απο αυτα που λετε ολοι φαινεται καλη επιλογη κ θα το δω το θεμα..Γενικα γ τα κυβικα της ειναι ευκολοδηγητη μηχανη?Ανεση,ευκολια οδηγησης κ αξιοπιστια θα κοιταξω πλεον για την αγορα της μοτοσυκλετας..Ποια ειναι η γνωμη σου για τα βερσυς 650 3ης γενιας?Μου αρεσει πολυ εξωτερικα αλλα με αυτα που διαβασα για βαλβιδες μαζευτηκα..Ναι μεν μπορει να μην εμφανιστηκε το προβλημα στα 3ης γενιας αλλα ειναι κ νωρις για να δουμε..

fatsas35
27/07/2018, 05:23
Για ταξιδια το Versys 1000 παιζει μπαλα μονο του σε ανεση, ροπες και προστασια αναβατη απο αερα, βροχη και νερα. Εντος πολης θα συναντησεις προβληματα μονο κεντρο Αθηνα αναμεσα στα κολλημενα αμαξια. Κατοχος εδω και 5 μηνες 1000ρι ΜΚ2 ΜΥ2018. Καταναλωση μεικτη 5.7Ltr/100Km και παντα οδηγηση σε Full Power 120Hp-10.5Nm. Βεβαια θελεις 14000 για την απόκτηση του. Μεταχειρα δεν παιζει Ελλαδα. Ο Ελληνας κοιταζει φιγουρα και οχι την ουσια.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=261162820&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=13100&makeModelVariant1.modelDescription=versys1000&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=397b8667-f990-9705-ed23-58462f22f6b1

Limas_34
28/07/2018, 13:09
Εαν μιλαμε για Γερμανια και ταξιδια κοιτα για Versys 1000, στους δρομους σας θα χαιρεσε να οδηγας. Μιλαμε για αθορυβη ποιοτητα κυλισης.
Η οδηγικη ομαλοτητα της μοτοσυκλετας ειναι σε αλλα επιπεδα. Πραγματικα κινήσε με 140-150Km/h και νομιζεις οτι η μοτοσυκλετα ειναι σβηστη. Θεση οδηγησης απολυτα ορθια, σελα τυπου καναπες, ροπη τρακτερ 10.5Kg και μοτερ απολυτα γραμμικο στην λειτουργια-αποδοση του.

Αυτο που ποσταρες ειναι το παλιο μοντελο. Εαν σε περνει οικονομικα κοιτα για το μοντελο του 2015, οι κυριες αλλαγες ειναι...
Ριζικα ανανεωμενη εμφανιση
Μεγαλυτερα δισκοφρενα
Νεες αναρτησεις
Πιο οικονομικος κινητηρας
Καλυτερη καλυψη απο τον αερα με νεας σχεδιασης βαση ζελατινας
Ετοιμη βαση για GPS
Νεο ενισχυμένο υποπλαισιο
Νεα μπεκ κινητηρα
Αλλες διαταξεις ηλεκτρωνικων (τα εχουν παρει απο τον πισω τροχο που τα ειχαν στο πρωτο μοντελο και τα εχουν βαλει πλεον κατω απο την σελα)
Νεα σχαρα με ετοιμες βασεις για πλαινες βαλιτσες

fatsas35
28/07/2018, 17:38
Εαν μιλαμε για Γερμανια και ταξιδια κοιτα για Versys 1000, στους δρομους σας θα χαιρεσε να οδηγας. Μιλαμε για αθορυβη ποιοτητα κυλισης.
Η οδηγικη ομαλοτητα της μοτοσυκλετας ειναι σε αλλα επιπεδα. Πραγματικα κινήσε με 140-150Km/h και νομιζεις οτι η μοτοσυκλετα ειναι σβηστη. Θεση οδηγησης απολυτα ορθια, σελα τυπου καναπες, ροπη τρακτερ 10.5Kg και μοτερ απολυτα γραμμικο στην λειτουργια-αποδοση του.

Αυτο που ποσταρες ειναι το παλιο μοντελο. Εαν σε περνει οικονομικα κοιτα για το μοντελο του 2015, οι κυριες αλλαγες ειναι...
Ριζικα ανανεωμενη εμφανιση
Μεγαλυτερα δισκοφρενα
Νεες αναρτησεις
Πιο οικονομικος κινητηρας
Καλυτερη καλυψη απο τον αερα με νεας σχεδιασης βαση ζελατινας
Ετοιμη βαση για GPS
Νεο ενισχυμένο υποπλαισιο
Νεα μπεκ κινητηρα
Αλλες διαταξεις ηλεκτρωνικων (τα εχουν παρει απο τον πισω τροχο που τα ειχαν στο πρωτο μοντελο και τα εχουν βαλει πλεον κατω απο την σελα)
Νεα σχαρα με ετοιμες βασεις για πλαινες βαλιτσες

Ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες.Την μηχανη την θελω κυριως για καθημερινη χρηση και στα ρεπο κανα ταξιδακι που κ που..Απο 15 μοντελο κ πανω το μπατζετ ξεφευγει..Πιο κοντα σε αυτα που ζηταω νομιζω ειναι το βερσυς 650 κ το ΤΡΚ..Τα μακρινα ταξιδια δεν θα ειναι κ πολλα..Μαλλον θα καταληξω στο ΤΡΚ που ειναι κ καινουργιο κ μ αρεσει πολυ..Αν κ μεχρι να πουλησω το ΚΤΜ το ψαχνω αρκετα το θεμα

GogosLux
28/07/2018, 17:59
Κοίτα και το Honda CB500X, ειναι 48 αλογα και καινούργιο ειναι στα ιδια λεφτα και στυλ με το Beneli αλλα ειναι Honda

fatsas35
28/07/2018, 18:23
Κοίτα και το Honda CB500X, ειναι 48 αλογα και καινούργιο ειναι στα ιδια λεφτα και στυλ με το Beneli αλλα ειναι Honda

Το ειδα φιλος αλλα δεν μου αρεσει..Πολυ μικροκαμωμενο κ απο περιφερειακα λιγα πραματα σε σχεση με το Μπενελι..Οπως και εμφανισιακα (γουστα ειναι αυτα βεβαια)..Ναι ειναι χοντα αλλα κ το μπενελι δεν νομιζω να εχει μοτερικα θεματα..Γενικα ειμαι της αποψης οτι αν παρεις καινουργιο και το συντηρεις επιμελως δυσκολα να σπασει ενα μοτερ..Υπαρχει κ η αστοχια υλικου βεβαια αλλα ειναι η εξαιρεση..Γιαυτο θελω να παρω καινουργιο για να εχω εγω την ευθυνη του πως θα μεγαλωσει..Ευχαριστω για την απανστηση σου

GogosLux
28/07/2018, 18:37
............Οπως και εμφανισιακα (γουστα ειναι αυτα βεβαια)..

Η αλήθεια ειναι οτι το Beneli ειναι εντυπωσιακό και το λες και ομορφο, εχωντας "εκπαιδευτεί" στο ματι απο τα Multi 2010 +

DRAKONET
29/07/2018, 11:55
Κοίτα και το Honda CB500X, ειναι 48 αλογα και καινούργιο ειναι στα ιδια λεφτα και στυλ με το Beneli αλλα ειναι Honda

:)
Ειναι HONDA ναι αλλα δεν εχει την ιδια προστασια απο τον αερα σε σχεση με το μπενελλι και το μοτερ ειναι εκτεθειμενο πολυ σε πτωση...επισης κατι που χαλαει εμενα....δεν εχει πισω φτερο πανω απο την ροδα...και στα νερα γινεται χαλια εκτος απο την μοτο και ο πισω 7200 εχει το HONDA..6800 το μπενελλι

giannis1070
29/07/2018, 12:28
Εφόσον έρχεσαι από τα περτικαλιά, χτύπα ένα 990 adve να τα κάνεις όλα καλά και ναβγάζεις και γούστα ενίοτε.

Με τα γιαπωνέζικα θα σε πάρει ο ύπνος....:p

fatsas35
29/07/2018, 14:30
Εφόσον έρχεσαι από τα περτικαλιά, χτύπα ένα 990 adve να τα κάνεις όλα καλά και ναβγάζεις και γούστα ενίοτε.

Με τα γιαπωνέζικα θα σε πάρει ο ύπνος....:p

Εργαλειο..Αλλα πανακριβο κ εξωτερικα ασχημο (προσωπικο γουστο παντα)

telegonos
30/07/2018, 07:42
Γεια σας παιδια!!Με λενε Βαγγελη και ειμαι κατοχος ενος ΚΤΜ LC4..Θελω να παρω καποιο ταξιδιαρικο αλλα και για πολη για ψιλοβολτες κ μη..Ειμαι πολυ μπερδεμενος και καθε μερα αλλαζω γνωμη..Ειμαι αναμεσα σε μεταχειρισμενα FAZER 800 k 1000 VERSYS 650 kai Benelli TRK502 καινουργιο..Ειμαι Γερμανια κ τα μεταχειρο εδω ειναι σε αψογη κατασταση..Fazer 1000 με βαλιτσες 2010 μοντελο με 25000 χιλ στα 4700 ευρω..Fazer 800 tou 2012 me 22000 xil 5000 ευρω.Versys 650 tou 2015 me 15000 xil 5000 eyrw..To benelli TRK καινουργιο 5490 ευρω..Στο παρελθον ειχα αρκετες μηχανες αλλα ποτε ταξιδιαρικη..Μοταρντ καθαρα εντουρο και στρωτα..Μπερδευομαι γιατι ποιοτικα κ σε γκαζι σιγουρα τα Ιαπωνικα ειναι καλυτερα..Ομως το ΤΡΚ ειναι καινουργιο και στα 35 μου θελω για πρωτη φορα να παρω καινουργιο..Απο την αλλη και τα αλλα σαν καινουργια ειναι..Ποιο θα επιλεγατε εσεις?Εμφανισιακα ολα πανεμορφα με ενα κλικ παραπανω το ΤΡΚ γ μενα..Βοηθηστε τον φτωχο να παρω 2 ρε..:D

Γειά σου Βαγγέλη. Δεν έχω διαβάσει 5 σελίδες, δεν ξέρω τι έχει ήδη γραφτεί.

Σε αυτά που βάζεις, είναι κάτι οικονομικές μηχανές, με εκπτώσεις σε ποιότητες και εξαρτήματα, και είναι και η μηχανάρα Fazer 1000.

Δεν βλέπω να έχουν σχέση μαζί του τα άλλα, και για εμένα, δεν ετίθεται ερώτημα ποιό από αυτά, το fazer 1000 ξεκάθαρα και από κάθε άποψη.

Το κινέζικο ειδικά, προσβάλεις τα άλλα που το βάζεις στις επιλογές μαζί τους.

fatsas35
30/07/2018, 09:49
Γειά σου Βαγγέλη. Δεν έχω διαβάσει 5 σελίδες, δεν ξέρω τι έχει ήδη γραφτεί.

Σε αυτά που βάζεις, είναι κάτι οικονομικές μηχανές, με εκπτώσεις σε ποιότητες και εξαρτήματα, και είναι και η μηχανάρα Fazer 1000.

Δεν βλέπω να έχουν σχέση μαζί του τα άλλα, και για εμένα, δεν ετίθεται ερώτημα ποιό από αυτά, το fazer 1000 ξεκάθαρα και από κάθε άποψη.

Το κινέζικο ειδικά, προσβάλεις τα άλλα που το βάζεις στις επιλογές μαζί τους.

Ο καθένας με την άποψη του φίλος κ η κάθε μία σεβαστή..Η έκπτωση στη ποιότητα όσο αναφορά το Μπενελι δεν υπάρχει.Το είδα από κοντά κ το καβάλησα..Το θεωρώ το πιο value for money που έχω δει..5490 ευρώ καινούργιο..Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο μηχανάκι αν αντί γ μπενελι ήταν Χόντα (ακριβώς το ίδιο όμως) θα ελεγες αλλα .Έχω διαβάσει κ το έχω ψάξει γ το Μπενελι κ σχεδόν όλοι λένε τα καλύτερα λόγια..Τώρα για αξιοπιστία θα φανεί στο μέλλον αν κ πιστεύω ότι δεν θα έχει θέματα..
Τώρα για fazer1000 δεν το γνωρίζω το μηχανάκι κ γι'αυτό κ ζήτησα γνώμες..Είδα όμως ότι κ αυτά βγάλανε θέματα με βολάν κ πηνία..Επίσης πιο κοντά σε αυτά που ζητάω είναι το ΤΡΚ κ το versys 650 απλά έβαλα κ τα fazer να δω τι παίζει..
Η διαφορά επίσης είναι ότι το ένα είναι καινούργιο με 2 χρόνια γενική εγγύηση κ 3 χρόνια στο μοτέρ ενώ το φειζερ μεταχειρο..Εννοείται ότι τα ιαπωνικά είναι ανώτερα κ το απέδειξαν..Όμως σε κάθε σύγκριση πρέπει να μπαίνουμε πολλοί παράγοντες..(τιμή.καινουργιο ή όχι.ρισκο.τροπος χρήσης της μηχανης)..Δεν γίνεται να συγκρίνουμε ανόμοια μεγέθη..Δεν μπορείς να συγκρίνεις μουλτι πχ με ΤΡΚ όταν το ένα κάνει 20000 κ το άλλο 5500..Ποιος μ λέει ότι ένα μεταχειρο φειζερ θα μ βγάλει λιγότερα θέματα από το καινούργιο Μπενελι όταν θα εχω 3 χρόνια το κεφάλι μ ήσυχο λόγο εγγύησης?υγ.Καπου εδώ να συμπληρώσω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις στο γκαζι..

telegonos
30/07/2018, 10:20
Η έκπτωση στη ποιότητα όσο αναφορά το Μπενελι δεν υπάρχει.

Ok. Go ahead and fuck the icebergs.

devil's animal
30/07/2018, 10:51
υγ.Καπου εδώ να συμπληρώσω ότι δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις στο γκαζι..

αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις στο γκαζι, τα τετρακυλινδρα των οχτακοσιων και των χιλιων κυβικων τι τα βαζεις στην εξισωση?

επισης ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στην τιμη και να μην υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα...

καταλαβαινω οτι καποιες εταιρειες υπερτιμολογουν τα οχηματα τους λογω καλης φημης και πληρωνεις και ενα ποσο για το "ονομα"...
αλλα μια ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ κινεζικη εταιρεια που αγορασε απλα το ονομα benelli και ουδεμια σχεση εχει με την παλια ιταλικη φιρμα δεν μπορει με το καλημερα να φτιαξει κατι τοσο αξιοπιστο και σωστο οπως η Honda...

το εχω ξαναγραψει εδω μεσα καμποσες φορες ..εχω δει με τα ματια μου σε συνεργειο της Θεσσαλονικης καμποσα 502 με προβληματα διαρροων στο ψυγειο...

για μενα παιζεις μεταξυ versys 650, vstrom 650 και nc 700/750...

fatsas35
30/07/2018, 11:46
αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις στο γκαζι, τα τετρακυλινδρα των οχτακοσιων και των χιλιων κυβικων τι τα βαζεις στην εξισωση?

επισης ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες στην τιμη και να μην υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα...

καταλαβαινω οτι καποιες εταιρειες υπερτιμολογουν τα οχηματα τους λογω καλης φημης και πληρωνεις και ενα ποσο για το "ονομα"...
αλλα μια ΕΞ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ κινεζικη εταιρεια που αγορασε απλα το ονομα benelli και ουδεμια σχεση εχει με την παλια ιταλικη φιρμα δεν μπορει με το καλημερα να φτιαξει κατι τοσο αξιοπιστο και σωστο οπως η Honda...

το εχω ξαναγραψει εδω μεσα καμποσες φορες ..εχω δει με τα ματια μου σε συνεργειο της Θεσσαλονικης καμποσα 502 με προβληματα διαρροων στο ψυγειο...

για μενα παιζεις μεταξυ versys 650, vstrom 650 και nc 700/750...

Τα έβαλα για να πάρω γνώμες κ να μαθαίνω πληροφορίες..Το ότι δεν έχω απαιτησεις στο γκαζι δεν σημαίνει ότι δεν μου αρέσει το γκάζι αλλά ότι δεν είναι η πρώτη μου προτεραιότητα..Τα ζυγίζω όλα γ να καταλήξω καπου..Η ποιότητα που ανέφερα έχει να κάνει με τα πλαστικά τα φρένα τα περιφερειακά κ παντα σε συνάρτηση με το τι πληρώνεις..Εννοείται ότι δεν το σύγκρινα με Honda γτ το ένα έχει αποδείξει την αξιοπιστία του ενώ το άλλο όχι..Ούτε όμως μπορείς να πεις ότι είναι λιγότερο αξιόπιστο γτ δεν εχεις δείγματα..Με την πάροδο του χρόνου θα φανούνε όλα..
Το versys650 δεύτερης γενιάς από ότι διάβασα εδώ βαρεσανε βαλβίδες αρκετά..Όπως βλέπεις κ τα ιαπωνικά βγάζουνε θέματα..Οπότε πως μπορώ να ξέρω πως θα είναι τα 3ης γενιάς?Δεν λέω ότι θα έχουνε πρόβλημα αναγκαστικά αλλά ότι δεν μπορείς να ξέρεις..Το v strom το καινούργιο είναι ωραίο μηχανάκι αλλά απλησίαστο στο μπάτζετ μ ενώ το nc δεν μου αρέσει..Για να γυρίσουμε στο Μπενελι προσωπικά εξωτερικά όπως το είδα τα πλαστικά του κ τα περιφεριακα του δεν μ φέρνανε καθόλου σε κινέζικο.Εχεις σκεφτεί ότι η Μπενελι ισως έδωσε την τεχνογνωσία κ οι Κινέζοι την κατασκευή κ τα κεφάλαια?

karellen
30/07/2018, 12:00
Αν το budget σου ειναι καπου στα 6000€ θα κοιτούσα και το Versys 1000 μιας και μοντελα 2013-14 ειναι κάτω απο 6Κ€ αλλα και το Honda Crosstourer που το βρίσκεις 6+ και ειναι ενδιαφέρον


Crossrunner εννοείς Γώγο.

ptc
30/07/2018, 12:18
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, αφού σου αρέσει τόσο το κινεζικό πάρτο να τελειώνεις. Απ' ό,τι βλέπω κάνεις επιλογή ποια σχόλια θα λάβεις υπόψιν σου και ποια όχι ανάλογα με το αν ταιριάζουν με τη θεωρια σου ότι ένα κινέζικο μηχανάκι θα είναι αξιόπιστο σε βάθος χρόνου.

Συνήθως μπαίνουμε σε ένα φόρουμ για να ακούσουμε, αλλά βλέπω πως εσύ ακούς επιλεκτικά και μόνο όσα βολεύουν. Αυτό εμένα μου δείχνει πως μέσα σου το έχεις πάρει απόφαση για το trk. Πάρτο λοιπόν και καλοτάξιδο. Και μακάρι ειλικρινά όλοι εδώ μέσα να έχουν άδικο και εσύ να είχες δίκιο.


edit: Και επειδη θα μου πεις κι εμενα πως δεν ξερουμε αν θα εχει προβληματα μιας και ειναι νωρις, κτλ... Θα σου πω πως το βαρος της αποδειξης πεφτει παντα σε οποιον κανει την τραβηγμενη δηλωση / υποθεση. Αν εγω πω οτι ενα honda πχ θα ειναι αξιοπιστο κανεις δε θα μου ζητησει αποδειξεις για να στηριξω τα λεγομενα μου. Ειναι κατι ευρεως διαδεδομενο και αποδεκτο. Οπως ευρεως διαδεδομενο και αποδεκτο ειναι οτι τα κινεζικα προϊοντα φημιζονται για τη χαμηλη τιμη τους και την ακομα χαμηλοτερη ποιοτητα τους. Οταν εγω λοιπον στηριζω οτι ενα κινεζικο μηχανακι δε θα ειναι σε βαθος χρονου τοσο αξιοπιστο οσο ενα γιαπωνεζικο, πεφτει σε εσενα το βαρος να μου αποδειξεις οτι εχω αδικο. Το επιχειρημα σου λοιπον οτι δεν ξερουμε για την αξιοπιστια του κινεζου γιατι ειναι νωρις, ουσιαστικα λειτουργει αντιθετα σε σχεση με αυτο που θες να υποστηριξεις. Μεχρι λοιπον να περασουν τα χρονια και να αποδειχτει οτι οι κινεζοι πλεον φτιαχνουν αξιοπιστα μηχανακια, εχουμε καθε λογο να προσδοκουμε το αντιθετο.

devil's animal
30/07/2018, 12:43
.Εχεις σκεφτεί ότι η Μπενελι ισως έδωσε την τεχνογνωσία κ οι Κινέζοι την κατασκευή κ τα κεφάλαια?

Ποια τεχνογνωσία έδωσε η benelli? Δλδ όταν έκλεισε η εταιρεία έμειναν εκεί οι μηχανικοί, το r&d department για να περιμένει να δώσει την τεχνογνωσία στους κινεζους??
Και άντε πες ότι εκτος του ονόματος οι ιδιοκτήτες είχαν κρατήσει και κάποια σχέδια και τεχνογνωσία, τεχνολογία κλπ...τι χρονολογίας είναι όλα αυτά? Του 2000?
Το τελευταίο benelli βγήκε το 2002 και πήγε απατο...
Τους αγόρασαν οι Κινέζοι το 2006 και ήταν ανενεργοί...το 2014 εκαναν συμφωνία με το ινδικό γκρούπ εταιριών DSK και από το 2016 φτιάχνουν μηχανάκια...

Πιστεύετε και αγοραστε ότι γουστάρετε αλλά μην προσπαθείτε να αποδείξετε τα αναποδεικτα....

BLiTzER
30/07/2018, 13:16
Ποια τεχνογνωσία έδωσε η benelli?

Μπορούσες να μείνεις εδώ. Τα υπόλοιπα ήταν περιττά. :lol: :lol: :lol:

Obilivion
30/07/2018, 13:36
Φίλε μου φαίνεσαι αποφασισμένος. Οπότε προχώρα στο benelli και μην το συζητάς άλλο. Προσωπικά πάντως θα πήγαινα σε versys 1000 γιατί θα σου προσφέρει περισσότερα πράγματα σε όλους τους τομείς!!

devil's animal
30/07/2018, 13:45
Μπορούσες να μείνεις εδώ. Τα υπόλοιπα ήταν περιττά. :lol: :lol: :lol:

:lol::lol:

GogosLux
30/07/2018, 14:16
Crossrunner εννοείς Γώγο.

Κοιταζοντας το παλι, αν το καταλαβαίνω καλα, το Crossrunner ειναι το 800αρι ενω το Crosstourer ειναι το 1200

Δεν ηξερα οτι ειναι 2 διαφορετικά :D

398342

398343

anavatis19
30/07/2018, 14:25
Κοιταζοντας το παλι, αν το καταλαβαίνω καλα, το Crossrunner ειναι το 800αρι ενω το Crosstourer ειναι το 1200

Δεν ηξερα οτι ειναι 2 διαφορετικά :D

398342

398343

το κροςρανερ αλλαξε ριζικα απο το 2016 και μετα. το παλιο ηταν πολυ χαλι σε σχεση με τα μουτρα του καινουργιου

RaGe_Raptor
30/07/2018, 14:30
Έχεις ψηθεί για benelli. Καλορίζικο. :beer:

karellen
30/07/2018, 16:04
Κοιταζοντας το παλι, αν το καταλαβαίνω καλα, το Crossrunner ειναι το 800αρι ενω το Crosstourer ειναι το 1200

Δεν ηξερα οτι ειναι 2 διαφορετικά :D

398342

398343
1200 με 7 χιλιάρικα;;;;

DRAKONET
30/07/2018, 16:06
το εχω ξαναγραψει εδω μεσα καμποσες φορες ..εχω δει με τα ματια μου σε συνεργειο της Θεσσαλονικης καμποσα 502 με προβληματα διαρροων στο ψυγειο...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα μου επιτρεψετε να πω..σε αυτο το σημειο οτι και τα DUCATI παντα εχουν αυτο το θεμα διαρροων!
Κλασικο ιταλικο θεμα...οχι κινεζικο!!!!
Το θεμα εντοπιζεται στους σφικτηρες στα κολαρα που ειναι τυπου 'τσιμπιδας'....αλλαζουν με το κλασικο 'βιδωτο'...και το προβλημα παααει που λεει και ο σφηνος!
Δεν χρειαζεται τοση καταστροφολογια παιδια για την κινα.....τι εχετε στο σπιτι σας αλλο που ενω ξερετε οτι ειναι japan το βγαζει η κινα????
τηλεοραση....DVD...μιξερ.....ψυγειο...αιρ-κοντισιον...ολα αυτα και αλλα τοσα...αυτα γιατι ειναι καλα?
και μην πεταχτει κανεις και πει οχι δεν ειναι...γιατι θα ερθω στο σπιτι του και θα ψαξω :lol::lol:
ανοιξτε λιγο οριζοντες και μην εισαστε παρωχημενης λογικης....το 502...ηδη το μοτερ του κυκλοφορει ηδη καποιο διαστημα σε αλλα (ναι) κινεζικα μοτο της εταιριας με πολλες πωλησεις στην ασια και ινδια χωρις θεμα
Παραδειγμα το καταπτυστο για πολλους ZΟΝGSHEN RX3 250... το οποιο και τι δεν ειχε ειπωθει...η γραφτει για αυτο το μηχανακι...τελικα και αξιοπιστο μοτερακι εχει...και πολλα-πολλα χλμ εβγαλε και οτι χρειαστηκε (αλλαγη μπαταριας καηκε στοιχειο...τακακια εμπρος θελαν εξαερωση..και λαμπα πισω στοπ) εγινε στην εγγυηση...και απο τοτε...ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ...ΔΩΘΗΚΕ ΜΕ 68.000 ΣΚΙΣΜΕΝΑ ΧΛΜ....και συνεχιζει ακομη σε ορεινη περιοχη των σερρων στα100+ χιλιαδες χλμ...ναι καλα διαβαζεται και ακομα αυτο γελαει ενω οι πικροχολοι επικριτες του καταπιαν την γλωσα τους με τον φοβο να δηλητηριαστουν !!

GogosLux
30/07/2018, 16:29
1200 με 7 χιλιάρικα;;;;

Αυτα ειναι απο εμπορους οποτε λογικα δινουν και εγγυηση ενα χρόνο (κανονικη οχι γιαλατζι) + ηταν 200χιλ απο εμενα

Εδω καποια σε Γερμανια απο ιδιωτες κατευθειαν

398344

398345

398346

Μην το ψαχνεις, οι φοροι ειναι το κατι αλλο στην Ελλαδα

ptc
30/07/2018, 16:36
τηλεοραση....DVD...μιξερ.....ψυγειο...αιρ-κοντισιον...ολα αυτα και αλλα τοσα...αυτα γιατι ειναι καλα?
και μην πεταχτει κανεις και πει οχι δεν ειναι...γιατι θα ερθω στο σπιτι του και θα ψαξω :lol::lol:

Λιγο ακυρος ο παραλληλισμος φιλε. Το dvd κανει 80€. Αμα χαλασει το πεταω και παιρνω αλλο. Εδω μιλαμε για μηχανες που κανουν πολλα χιλιαρικα. Η μηχανη μου ειναι γιαπωνεζικη, αλλα οι μανέτες που εβαλα πανω ειναι κινεζικες απο ebay. Αν χαλασουν σε ενα χρονο τις πεταω και φτου κι απ'την αρχη. Το μηχανακι μου ουτε θελω να το πεταξω, ουτε να το εχω στο συνεργειο καθε λιγο και λιγακι. Για μεταπωλητικη αξια κινεζικων μηχανων δε θα μιλησω καν.

doctoras
30/07/2018, 20:59
Μπείτε λιγο στον κοπο και διαβαστε την εξέλιξη της benelli
Η τεχνογνωσία και η εξέλιξη μοντελων ερχεται αυτούσια απο τα ΤΝΤ & Tornado. Οι κινεζοι Qianjiang Motorcycle δεν ειχαν κατασκευασει εως τοτε μηχανη ανω των 125cc συνεπως βαλαν το κεφαλαιο έφτιαξαν γραμμες παραγωγης στην κινα με ιταλικη αναβιωση και τεχνογνωσία.

Ενα θεμα ειναι η υποστήριξη του προϊόντος δηλαδη το R&D τους εαν ειναι ικανο να εξελιξει αμεσα και γρηγορα ειτε με ανακλήσεις ειτε στην αμέσως επομενη γενιά.

Ο καθενας που θα ηταν στην θεση σου θα έπραττε με βαση τα θελω του. Εαν εσενα σου αρεσει μην επιρεαζεσαι απο σχολια και προχώρα στην αγορα, το μηχανακι περπαταει ηδη στις αγορες ενω στα 5500 ειναι δελεαστικοτατο

DRAKONET
30/07/2018, 21:07
Λιγο ακυρος ο παραλληλισμος φιλε. Το dvd κανει 80€. Αμα χαλασει το πεταω και παιρνω αλλο. Εδω μιλαμε για μηχανες που κανουν πολλα χιλιαρικα. Η μηχανη μου ειναι γιαπωνεζικη, αλλα οι μανέτες που εβαλα πανω ειναι κινεζικες απο ebay. Αν χαλασουν σε ενα χρονο τις πεταω και φτου κι απ'την αρχη. Το μηχανακι μου ουτε θελω να το πεταξω, ουτε να το εχω στο συνεργειο καθε λιγο και λιγακι. Για μεταπωλητικη αξια κινεζικων μηχανων δε θα μιλησω καν.

Ο συλλογισμος μου δεν εχει να κανει με την 'κοντρα' (που δεν υφυστατε τουναντιον) μεταξυ ιαπωνικων και κινεζικων μοτοσυκλετων;) !
Αναφερω το γεγονος οτι η κινα εχει απλωσει παντου τα πλοκαμια της (στα ειδη οπως το dvd εδω και πολλα χρονια) και η αγορα απο τωρα και περα θα εχει ολο και περισσοτερα μοντελα μοτοσυκλετας με αυτην την καταγωγη!
Δεν κανω λοιπον παραλληλισμο !!
Μην ξεχνας οτι η ΄΄ιαπωνικη΄΄ κατα τα αλλα μοτοσυκλετα σου καποια μοντελα...δεν φτιαχνονται στην ιαπωνια....αλλα ινδονησια αλλα και ταυλανδη....αυτες γιατι τις αγοραζουμε??
Οταν πρωτοξεκινησαν αυτα τα εργοστασια εκει...απο τα πρωτα δικυκλα εβγαλαν το honda astrea ΤΟ ΔΙΠΛΟΦΑΝΑΡΟ.. federal honda ετσι εγραφε..πολυ ανακατοσουρα..πολυ συζητηση οτι θα χαλασουν...δεν ειναι ιαπωνικα...θα εχουν θεματα...κ.α
παρολ'αυτα...εδω και 25 χρονια...ακομη δουλευουν και πανε μια χαρα...
ξαναλεω λοι[πον οτι ανοιγοντας το μυαλο μας και βλεποντας πιο καθαρα χωρις παρωπιδες...χαιρετιζουμε τετοιες ενεργειες αν μη τι αλλο...οφελος στο μελλον...εμεις θα εχουμε !!:D

fatsas35
30/07/2018, 21:09
Φίλε, χωρίς παρεξήγηση, αφού σου αρέσει τόσο το κινεζικό πάρτο να τελειώνεις. Απ' ό,τι βλέπω κάνεις επιλογή ποια σχόλια θα λάβεις υπόψιν σου και ποια όχι ανάλογα με το αν ταιριάζουν με τη θεωρια σου ότι ένα κινέζικο μηχανάκι θα είναι αξιόπιστο σε βάθος χρόνου.

Συνήθως μπαίνουμε σε ένα φόρουμ για να ακούσουμε, αλλά βλέπω πως εσύ ακούς επιλεκτικά και μόνο όσα βολεύουν. Αυτό εμένα μου δείχνει πως μέσα σου το έχεις πάρει απόφαση για το trk. Πάρτο λοιπόν και καλοτάξιδο. Και μακάρι ειλικρινά όλοι εδώ μέσα να έχουν άδικο και εσύ να είχες δίκιο.


edit: Και επειδη θα μου πεις κι εμενα πως δεν ξερουμε αν θα εχει προβληματα μιας και ειναι νωρις, κτλ... Θα σου πω πως το βαρος της αποδειξης πεφτει παντα σε οποιον κανει την τραβηγμενη δηλωση / υποθεση. Αν εγω πω οτι ενα honda πχ θα ειναι αξιοπιστο κανεις δε θα μου ζητησει αποδειξεις για να στηριξω τα λεγομενα μου. Ειναι κατι ευρεως διαδεδομενο και αποδεκτο. Οπως ευρεως διαδεδομενο και αποδεκτο ειναι οτι τα κινεζικα προϊοντα φημιζονται για τη χαμηλη τιμη τους και την ακομα χαμηλοτερη ποιοτητα τους. Οταν εγω λοιπον στηριζω οτι ενα κινεζικο μηχανακι δε θα ειναι σε βαθος χρονου τοσο αξιοπιστο οσο ενα γιαπωνεζικο, πεφτει σε εσενα το βαρος να μου αποδειξεις οτι εχω αδικο. Το επιχειρημα σου λοιπον οτι δεν ξερουμε για την αξιοπιστια του κινεζου γιατι ειναι νωρις, ουσιαστικα λειτουργει αντιθετα σε σχεση με αυτο που θες να υποστηριξεις. Μεχρι λοιπον να περασουν τα χρονια και να αποδειχτει οτι οι κινεζοι πλεον φτιαχνουν αξιοπιστα μηχανακια, εχουμε καθε λογο να προσδοκουμε το αντιθετο.

Αν το ειχα παρει αποφαση δεν θα το συζητουσα φιλος..Καμια επιλογη των σχολιων δεν κανω μην μπερδευεσαι..Σεβομαι ολες τις αποψεις κ συλλεγω πληροφοριες ακριβως γτ δεν τα ξερω ολα κ ειδικα για on off sport tourer adventure που δεν ειχα ποτε ..Καποιος που εχει δει το ΤΡΚ απο κοντα το καβαλησε κ το οδηγησε κ δεν του αρεσε ειναι οκ..Αυτος ομως που δεν το εχει δει κ δεν το εχει οδηγησει κ στεκεται μονο στο κινεζικο γ μενα ειναι φαουλ στο να λεει οτι δεν ειναι ποιοτικο..Αυτη ειναι η γνωμη μου κ εφοσον διαφωνω νομιζω μπορω να το πω χωρις απαραιτητα να εχω δικιο..Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια..Μιλαω παντα γ πλαστικα κ περιφερειακα.. Πχ δεν ηξερα οτι βαρεσανε βαλβιδες τα βερσυς 2ης γενιας ουτε οτι τα φειζερ βγαλανε βολαν κ πηνια..Οποτε ρωτωντας πας στην πολη..Για αυτο ακριβως τον λογο το ψαχνω γτ τα ιαπωνικα ειναι οντως αξιοπιστα ομως θα ειναι μεταχειρο γτ δεν με παιρνει για καινουργιο..Αν με επαιρνε δεν θα το συζητουσα καν..Τα μεταχειρο θελουμε δεν θελουμε ειναι ρισκο..Το ΤΡΚ ειναι κ αυτο ρισκο γτ δεν εχει παρελθον..Ομως εχει 3 χρονια εγγυηση..Οποτε προσπαθω να ζυγισω τα παντα με πληροφοριες απο εδω με επισκεψεις σε μαγαζια να τα δω απο κοντα κτλ..

fatsas35
30/07/2018, 21:26
Ποια τεχνογνωσία έδωσε η benelli? Δλδ όταν έκλεισε η εταιρεία έμειναν εκεί οι μηχανικοί, το r&d department για να περιμένει να δώσει την τεχνογνωσία στους κινεζους??
Και άντε πες ότι εκτος του ονόματος οι ιδιοκτήτες είχαν κρατήσει και κάποια σχέδια και τεχνογνωσία, τεχνολογία κλπ...τι χρονολογίας είναι όλα αυτά? Του 2000?
Το τελευταίο benelli βγήκε το 2002 και πήγε απατο...
Τους αγόρασαν οι Κινέζοι το 2006 και ήταν ανενεργοί...το 2014 εκαναν συμφωνία με το ινδικό γκρούπ εταιριών DSK και από το 2016 φτιάχνουν μηχανάκια...

Πιστεύετε και αγοραστε ότι γουστάρετε αλλά μην προσπαθείτε να αποδείξετε τα αναποδεικτα....

Καταρχας εγραψα ΙΣΩΣ εδωσαν γτ δεν μπορω να το ξερω..Ειναι υποθεση..Οπως και εσυ δεν μπορεις να αποδειξεις αν εδωσαν η οχι..Αρα δεν προσπαθω να αποδειξω τπτ..Δεν ειμαι αντιπροσωπος της Μπενελι..Αντιθετα εσυ χωρις να ξερεις εισαι σιγουρος..
Παμε τωρα στα benelli που επισης φιλε μου εισαι ασχετος..Σορυ κιολας..Το τελευταιο benelli λες οτι βγηκε το 2002 κ μεχρι το 2006 ηταν ανενεργοι?Ποιος σου το ειπε αυτο κ που το εμαθες?Το 2016 ξεκινησαν να φτιαχνουν μηχανακια..Μαλιστα..
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=264993509&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=2900&maxFirstRegistrationDate=2014&minFirstRegistrationDate=2001&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&action=topInCategory&searchId=98ac2e30-6fd8-fa71-d98a-bf02202e4ef3..2004..
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=264630295&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=2900&maxFirstRegistrationDate=2014&minFirstRegistrationDate=2001&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&action=eyeCatcher&searchId=aa480059-ef43-abb2-a26b-a3377a7dee8a..2003..
Αν θελεις και 2005 2006 2007 2008 2009 2010 κτλ πες να σου στειλω..

fatsas35
30/07/2018, 21:36
Φίλε μου φαίνεσαι αποφασισμένος. Οπότε προχώρα στο benelli και μην το συζητάς άλλο. Προσωπικά πάντως θα πήγαινα σε versys 1000 γιατί θα σου προσφέρει περισσότερα πράγματα σε όλους τους τομείς!!

Αν ημουνα αποφασισμενος δεν θα το συζητουσα ρε παιδια..Θα πηγαινα θα το επαιρνα και θα τελειωνα..Προσπαθω να μαθω πληροφοριες και για αλλα μηχανακια..Αξιοπιστια ανεση γκαζι κτλ..Το οτι *υπερασπιζομαι* το μπενελι για ποιοτητα σε πλαστικα κ περιφερειακα μιας κ το ειδα κ το καβαλησα δεν σημαινει οτι αποφασισα να το παρω..Προσπαθω να ζυγισω τα πραματα και τις πληροφοριες γτ δεν ξερω για εσας αλλα για μενα 5000 με 6000 ειναι πολλα λεφτα και δεν με περισευουνε οποτε δυσκολευομαι να τα δωσω ετσι απλα..

fatsas35
30/07/2018, 21:58
Μπείτε λιγο στον κοπο και διαβαστε την εξέλιξη της benelli
Η τεχνογνωσία και η εξέλιξη μοντελων ερχεται αυτούσια απο τα ΤΝΤ & Tornado. Οι κινεζοι Qianjiang Motorcycle δεν ειχαν κατασκευασει εως τοτε μηχανη ανω των 125cc συνεπως βαλαν το κεφαλαιο έφτιαξαν γραμμες παραγωγης στην κινα με ιταλικη αναβιωση και τεχνογνωσία.

Ενα θεμα ειναι η υποστήριξη του προϊόντος δηλαδη το R&D τους εαν ειναι ικανο να εξελιξει αμεσα και γρηγορα ειτε με ανακλήσεις ειτε στην αμέσως επομενη γενιά.

Ο καθενας που θα ηταν στην θεση σου θα έπραττε με βαση τα θελω του. Εαν εσενα σου αρεσει μην επιρεαζεσαι απο σχολια και προχώρα στην αγορα, το μηχανακι περπαταει ηδη στις αγορες ενω στα 5500 ειναι δελεαστικοτατο

Φιλος μπορεις να μου πεις που το διαβασες αυτο για την τεχνογνωσια κτλ?Να δω τι παιζει..Μα δεν εχω αποφασισει για να πω οτι θα αλλαξω γνωμη..Απλα προσπαθω να παρω πληροφοριες απο μηχανακια κοντα σε αυτα που ζηταω κ κυριως απο ιδιοκτητες αυτων..Το οτι γερνω πιο κοντα στο Μπενελι ειναι γτ ειναι καινουργιο και ειναι μεγαλο ποιντ για μενα αυτο εκτος οτι μ αρεσει εξωτερικα κ ποιοτητα πλαστικων περιφειακων κτλ..Μαθαινω πληροφοριες ομως κ για αλλα μηχανακια..Ενταξει μην λες οτι δεν ειναι κινεζικα..Αφου το ειπε ο μπαμπης ο σουγιας κ ο γιωργος ο πεταλουδας που ειναι μηχανικοι στην Μπενελι..χεχε Να το ευθυμησουμε και λιγο..

DRAKONET
30/07/2018, 22:00
περυσι παντως στην εκδηλωση που ειχε τον μαιο στα μεγαρα το μοτο οδηγησα και τα 2 BENELLI BN251 BN302...και στο διαλειμα για φαγητο..οσοι το ειχαμε καβαλησει...ειμασταν με εκπληξη για αυτα τα 2 μηχανακια !
αφου ειδα και το ΄'μεγαλο' το 502 στην εκθεση μπηκα στο τρυπακι και πηγα και το τεσταρα...γι'αυτο γραφω και λεω...οτι εμεινα εκπληκτος!
και εδω καινουριο βιντεακι...απο ΔΩΡΗΤΗ... το τονιζω !!!
https://www.youtube.com/watch?v=xeaP-Y8-6_0

ptc
30/07/2018, 22:04
Τωρα αν καταλαβα καλα προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι τα benelli δεν ειναι κινεζικα αλλα ειναι ιταλικα. Επειδη ας πουμε οι ιταλοι φημιζονται για την αξιοπιστια τους ενα πραμα. :D
Κι εγω για να το ευθημησουμε λιγο το γραφω.

Καλες αγορες φιλε. :beer:

fatsas35
30/07/2018, 22:12
Τωρα αν καταλαβα καλα προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι τα benelli δεν ειναι κινεζικα αλλα ειναι ιταλικα. Επειδη ας πουμε οι ιταλοι φημιζονται για την αξιοπιστια τους ενα πραμα. :D
Κι εγω για να το ευθημησουμε λιγο το γραφω.

Καλες αγορες φιλε. :beer:

Πλακα πλακα τα κινεζικα παιζει να ειναι πιο αξιοπιστα απο τα ιταλικα..Οποτε ακυρο μαγκες..Ας κλεισουμε οτι ειναι κινεζικα να τελειωνουμε,..χαχα Ευχαριστω πολυ φιλος!!Αν κ ετσι οπως το βλεπω θα πουληθει το Κατεμι και εγω ακομα θα κοπανιεμαι τι σκ@τα να παρω την τρελα μου μεσα..:beer:

RaGe_Raptor
30/07/2018, 22:19
Πλακα πλακα τα κινεζικα παιζει να ειναι πιο αξιοπιστα απο τα ιταλικα..Οποτε ακυρο μαγκες..Ας κλεισουμε οτι ειναι κινεζικα να τελειωνουμε,..χαχα Ευχαριστω πολυ φιλος!!Αν κ ετσι οπως το βλεπω θα πουληθει το Κατεμι και εγω ακομα θα κοπανιεμαι τι σκ@τα να παρω την τρελα μου μεσα..:beer:

κράτα το κατέμ :)

Xlitos
30/07/2018, 22:45
Τα λεγαμε πριν 10 χρονια...τα Κινεζικα εχουν δρομο ακομα αλλα θα φτασουν εκει που ειναι να φτασουν.Δηλαδη οχι μονο θα τα παιρνουμε αλλα θα πινουμε και νερο στο ονομα τους.Ηδη εχουν κανει μεγαλα βηματα και τρεχουν γρηγορα οι εξελιξεις,δε θα τους μεινει για πολυ η ρετσινια των κινεζικων μικρων μοτοποδηλατων που τα παιρναμε και κοβαν πλαισια ή σπαγαν ζαντες απο μια λακουβα/σαμαρακι και μας εμενε στα χερια.Ό,τι θαυμαστο βλεπουμε στα συγχρονα κινεζικα ηλεκτρονικα που μαμανε κα ιδερνουν θα τα δουμε συντομα και στα μηχανοκινητα,το κινεζικο τρενο εχει παρει τρελη φορα και θα σαρωσει σε ολα τα επιπεδα.

fatsas35
30/07/2018, 23:00
κράτα το κατέμ :)

Το κατεμι ειναι αρρωστια μεγαλη αλλα μεγαλωσα φιλος και ειμαι σε φαση να βρω κατι ανετο κ ταξιδιαρικο να περναω ευχαριστα τα ρεπο μου χωρις ο κωλος μου να γινεται μελιντζανα απο τους κραδασμους..χεχε Ελπιζω καποτε να μπορω να εχω 2 3 διαφορετικα μηχανακια να καλυπτω ολες τις αναγκες..:D

devil's animal
30/07/2018, 23:08
Καταρχας εγραψα ΙΣΩΣ εδωσαν γτ δεν μπορω να το ξερω..Ειναι υποθεση..Οπως και εσυ δεν μπορεις να αποδειξεις αν εδωσαν η οχι..Αρα δεν προσπαθω να αποδειξω τπτ..Δεν ειμαι αντιπροσωπος της Μπενελι..Αντιθετα εσυ χωρις να ξερεις εισαι σιγουρος..
Παμε τωρα στα benelli που επισης φιλε μου εισαι ασχετος..Σορυ κιολας..Το τελευταιο benelli λες οτι βγηκε το 2002 κ μεχρι το 2006 ηταν ανενεργοι?Ποιος σου το ειπε αυτο κ που το εμαθες?Το 2016 ξεκινησαν να φτιαχνουν μηχανακια..Μαλιστα..
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=264993509&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=2900&maxFirstRegistrationDate=2014&minFirstRegistrationDate=2001&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&action=topInCategory&searchId=98ac2e30-6fd8-fa71-d98a-bf02202e4ef3..2004..
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=264630295&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=2900&maxFirstRegistrationDate=2014&minFirstRegistrationDate=2001&pageNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&action=eyeCatcher&searchId=aa480059-ef43-abb2-a26b-a3377a7dee8a..2003..
Αν θελεις και 2005 2006 2007 2008 2009 2010 κτλ πες να σου στειλω..

τι να μου στειλεις?
λινκς απο μεταχειρισμενα μηχανακια που παραχθηκαν το 2002 και εβγαλαν πρωτη αδεια το 2003, το 2004, το 2005 κ.ο.κ?
αλλα πες οτι παραχθηκαν και τοτε... αυτο αποδεικνυει τι ακριβως? οτι ειχαν τεχνολογια επειδη εβγαλαν ΕΝΑ μοντελο το 2002 και συνεχισαν την παραγωγη του ΙΔΙΟΥ μοντελου για Χ χρονια? δλδ αν το v-strom ξεκινησε να παραγεται το 2004 και παραχθηκε και ενα ακριβως ιδιο το 2007 τι ακριβως αλλαζει? η τεχνολογια δεν παραμενει του 2003? (τυχαια τα νουμερα)

αφου λοιπον βαζουμε λινκακια, εγω λεω να σου βαλω αυτα:
https://en.wikipedia.org/wiki/Benelli_(motorcycles)
https://www.sgbikemart.com.sg/blog/an-enriching-history-of-benelli-one-of-the-oldest-italian-motorcycle-manufacturers/196/
https://www.dealernews.com/Home/post/a-short-history-of-benelli-and-qianjiang-group/2015-08-07
https://www.autoevolution.com/moto/benelli/


εσυ φυσικα μπορεις να συνεχισεις να βαζεις αγγελιες μεταχειρισμενων benelli που να γραφουν ημερομηνια παραγωγης 2020...

και το ξαναγραφω αλλη μια μηπως δεν εγινα κατανοητος την πρωτη φορα:
Πιστεύετε και αγοραστε ότι γουστάρετε αλλά μην προσπαθείτε να αποδείξετε τα αναποδεικτα....

οχι τιποτα αλλο, αλλα εκτειθεστε ανεπανορθωτα στην προσπαθεια σας αυτη...

καλες αγορες και προσοχη στην ασφαλτο...παιρνει ευκολα φωτια απο τα κινεζικα αλογα...
:wave2:

fatsas35
30/07/2018, 23:40
τι να μου στειλεις?
λινκς απο μεταχειρισμενα μηχανακια που παραχθηκαν το 2002 και εβγαλαν πρωτη αδεια το 2003, το 2004, το 2005 κ.ο.κ?
αλλα πες οτι παραχθηκαν και τοτε... αυτο αποδεικνυει τι ακριβως? οτι ειχαν τεχνολογια επειδη εβγαλαν ΕΝΑ μοντελο το 2002 και συνεχισαν την παραγωγη του ΙΔΙΟΥ μοντελου για Χ χρονια? δλδ αν το v-strom ξεκινησε να παραγεται το 2004 και παραχθηκε και ενα ακριβως ιδιο το 2007 τι ακριβως αλλαζει? η τεχνολογια δεν παραμενει του 2003? (τυχαια τα νουμερα)

αφου λοιπον βαζουμε λινκακια, εγω λεω να σου βαλω αυτα:
https://en.wikipedia.org/wiki/Benelli_(motorcycles)
https://www.sgbikemart.com.sg/blog/an-enriching-history-of-benelli-one-of-the-oldest-italian-motorcycle-manufacturers/196/
https://www.dealernews.com/Home/post/a-short-history-of-benelli-and-qianjiang-group/2015-08-07
https://www.autoevolution.com/moto/benelli/


εσυ φυσικα μπορεις να συνεχισεις να βαζεις αγγελιες μεταχειρισμενων benelli που να γραφουν ημερομηνια παραγωγης 2020...

και το ξαναγραφω αλλη μια μηπως δεν εγινα κατανοητος την πρωτη φορα:
Πιστεύετε και αγοραστε ότι γουστάρετε αλλά μην προσπαθείτε να αποδείξετε τα αναποδεικτα....

οχι τιποτα αλλο, αλλα εκτειθεστε ανεπανορθωτα στην προσπαθεια σας αυτη...

καλες αγορες και προσοχη στην ασφαλτο...παιρνει ευκολα φωτια απο τα κινεζικα αλογα...
:wave2:

Καταρχας απο τον τροπο που μιλας εισαι πιτσιρικας..Οχι οτι αυτο ειναι κακο..Το ποστ δεν ειναι για να το παιζουμε εξυπνακηδες αλλα γ να μαθω πληροφοριες και για την αγορα και αλλα και γενικα γτ ολοι μαθαινουμε κ θα μαθαινουμε..Για να εκτεθει καποιος πρεπει να νομιζει οτι τα ξερει ολα,εγω δεν τα ξερω ουτε νομιζω οτι τα ξερω οποτε δεν εκτιθομαι ποτε..Στο ξαναγραφω γιατι δεν εγινα κατανοητος την πρωτη φορα και εντεχνως το προσπερασες..Εγραψα ΙΣΩΣ εδωσαν κ οχι σιγουρα..Αυτο σημαινει οτι δεν ξερω ΑΝ ισχυει οποτε δεν με ενδιαφερει να αποδειξω τπτ σε κανεναν..Το αν ειναι ιταλικο η οχι εφοσον αποδειχτει αξιοπιστο πολυ λιγο με ενδιαφερει..Αλλα μια συμβουλη φιλαρακο..Μαθε να συζητας χωρις να το παιζεις ιστοριας σε μεγαλυτερους με εκφρασεις κ καλα *προσοχη στην ασφαλτο..παιρνει φωτια απο τα κινεζικα αλογα*γτ εχουμε πιασει και R1 και KLX650 και ΚΤΜLC4 και Ζ750 κ.ο.κ..Ειρωνια οχι σε μενα πιτσιρικο..Τωρα αν μοντελα του2010 2012 κτλ παραχθηκαν το 2002 προφανως κ εκανα λαθος..Αν νομιζα οτι τα ξερω ολα προφανως κ δεν θα ανεβαζα καν το ποστ..Ρωταω μαθαινω συζηταω αλλα σε νορμαλ επιπεδο και οχι σαν εξυπνακιας κ καλα..Οποτε την επομενη φορα που θα απευθυνθεις σε μενα μιλα σωστα κ ομορφα..Αλλιως μην μπαινεις καν στον κοπο..Τωρα αν δεν εισαι πιτσιρικας κ μιλας με το υφακι του εξυπνακια ακομα χειροτερα τα πραματα:beer:

DRAKONET
31/07/2018, 00:24
καμια εταιρια δεν μας εδωσε να φαμε...και καμια δεν υποστιρηζουμε μεχρι εσχατων λες και μιλαμε για την πατριδα ειμαστε ολοι συμφωνοι σε αυτο!
απλα καθε νεα προσπαθεια οφειλουμε να λεμε τα ΚΑΛΑ που βλεπουμε...και αυτο λεμε....η αξιοπιστια ερχεται με τον καιρο...αλλα να τα λεμε τα καλα επειμενω....οσοι λοιπον ΔΕΝ εχουν δει τι καλο μπορει να εχει το οποιοδηποτε ΝΕΟ μηχανακι που βγαινει στην αγορα....καλο θα ηταν πρωτα να αποκτησουν την επαφη...και μετα να λεμε...το οτιδηποτε.

fatsas35
31/07/2018, 00:55
καμια εταιρια δεν μας εδωσε να φαμε...και καμια δεν υποστιρηζουμε μεχρι εσχατων λες και μιλαμε για την πατριδα ειμαστε ολοι συμφωνοι σε αυτο!
απλα καθε νεα προσπαθεια οφειλουμε να λεμε τα ΚΑΛΑ που βλεπουμε...και αυτο λεμε....η αξιοπιστια ερχεται με τον καιρο...αλλα να τα λεμε τα καλα επειμενω....οσοι λοιπον ΔΕΝ εχουν δει τι καλο μπορει να εχει το οποιοδηποτε ΝΕΟ μηχανακι που βγαινει στην αγορα....καλο θα ηταν πρωτα να αποκτησουν την επαφη...και μετα να λεμε...το οτιδηποτε.

Αυτο ακριβως φιλε μου..Για να εχει αποψη καποιος για οποιοδηποτε μηχανακι θα πρεπει τουλαχιστον να το δει να το καβαλησει κ ακομα καλυτερα να το οδηγησει..Αφου το κανει τοτε η γνωμη του ειναι σεβαστη οποια κ να ειναι..Προσωπικα ειδα αρκετα rewiews διαβασα κ αλλα ποσα κ ηταν ολα πολυ θετικα..Εκτος απο το χρωμα στο πλαισιο..Λεω καλα πως ειναι δυνατον ενα μηχανακι τετοιο να κανει 5500 ευρω?Παω στο μαγαζι που λες κ βλεπω αναποδο πηρουνι τετραπιστονες δαγκανες abs με κουμπι απενεργοποιησης καγκελα προστασιας καγκελα για βαλιτσες led φλασακια led κατω απο το φαναρι υποδοχη usb πολυ ανετη σελα οδηγου οπως και συνοδηγου η οποια ειναι κ υπεριψωμενη ποιοτικα πλαστικα ωραια ζελατινα ωραια αισθηση οδηγησης κ μενω μ@λακας..Αυτο το μηχανακι αν αποδειχτει αξιοπιστο στο μελλον κ βγαλουνε κ 750 κυβικα θα σαρωσει..

devil's animal
31/07/2018, 07:31
Καταρχας απο τον τροπο που μιλας εισαι πιτσιρικας..

στο προφιλ μου φαινεται η ηλικια μου...οποτε θα το παρω σαν κοπλιμεντο...


Οχι οτι αυτο ειναι κακο..Το ποστ δεν ειναι για να το παιζουμε εξυπνακηδες αλλα γ να μαθω πληροφοριες και για την αγορα και αλλα και γενικα γτ ολοι μαθαινουμε κ θα μαθαινουμε..Για να εκτεθει καποιος πρεπει να νομιζει οτι τα ξερει ολα,εγω δεν τα ξερω ουτε νομιζω οτι τα ξερω οποτε δεν εκτιθομαι ποτε..

οταν ξεκινας ενα thread βαζοντας εναν "προβληματισμο" σου αλλα μετα απο πολλα posts φαινεται ξεκαθαρα οτι εισαι προκατειλημμενος για το TRK και δεν ακους τις αντιθετες γνωμες αλλα επιλεγεις τι θα ακουσεις και που θα απαντησεις, τοτε φαινεται οτι δεν θες να μαθεις...θες χαϊδεμα αυτιων για την επιλογη που ΗΔΗ εχεις κανει....

Στο ξαναγραφω γιατι δεν εγινα κατανοητος την πρωτη φορα και εντεχνως το προσπερασες..Εγραψα ΙΣΩΣ εδωσαν κ οχι σιγουρα..Αυτο σημαινει οτι δεν ξερω ΑΝ ισχυει οποτε δεν με ενδιαφερει να αποδειξω τπτ σε κανεναν..

εγραψες ισως και μολις σου απαντησα με επιχειρηματα οτι ειναι πολυ μικρη η πιθανοτητα να εχει γινει κατι τετοιο απλα και μονο με τις ημερομηνιες και τα δεδομενα που ισχυαν για την ιδια την εταιρεια, αρχισες να πουλας πνευμα ανεβαζοντας αγγελιες με μεταχειρισμενα του 2003 και του 2004 για να αποδειξεις οτι η παραγωγη δεν σταματησε το 2002..πραγμα τελειως ακυρο...που κατερριφθει και αυτο (παλι με επιχειρηματα)...
και το εκανες και με υφακι...του στυλ "αμα θες και απο 2005-2006 πες μου να σου βαλω"...


Το αν ειναι ιταλικο η οχι εφοσον αποδειχτει αξιοπιστο πολυ λιγο με ενδιαφερει..

για να αποδειχθει αξιοπιστο πρεπει να περασει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια πενταετια....να ληξει δλδ η εγγυηση και μετα να δεις τι βγαινει..αρα παει μακρυα η βαλιτσα..
οποτε φυσικα και σε καιει εφοσον θες να αγορασεις τωρα...γι'αυτο και το θιγεις...γι'αυτο εκανες και το thread...

Αλλα μια συμβουλη φιλαρακο..Μαθε να συζητας χωρις να το παιζεις ιστοριας σε μεγαλυτερους με εκφρασεις κ καλα *προσοχη στην ασφαλτο..παιρνει φωτια απο τα κινεζικα αλογα*γτ εχουμε πιασει και R1 και KLX650 και ΚΤΜLC4 και Ζ750 κ.ο.κ..Ειρωνια οχι σε μενα πιτσιρικο..

μ'αρεσει που το εχεις δεσει κομπο οτι εισαι μεγαλυτερος...:lol:
αλλα και μεγαλυτερος να εισαι...μικρη διαφορα εχει...εως και μηδαμινη...
δλδ σαν να λεμε επειδη ο marquez ειναι 25αρης δεν ξερει να οδηγαει και δεν ξερει απο μηχανακια ...
τα μηχανακια μην μου τα παραθετεις ετσι...γιατι η αξια ειναι στο τι εχεις κανει με αυτα...οχι οτι απλα τα ειχες στην κατοχη σου...
εχουμε δει πολλους καφετεριακηδες με R1 και πολλους με μονοκυλινδρα που δεν ανοιγαν τις τρεις πρωτες μην φανε καπακι...

οποτε τα "πιτσιρικο" αλλου...
υπαρχουν "πιτσιρικαδες" που σε ραβουν με c50 και εσυ εισαι με busa...

Τωρα αν μοντελα του2010 2012 κτλ παραχθηκαν το 2002 προφανως κ εκανα λαθος..Αν νομιζα οτι τα ξερω ολα προφανως κ δεν θα ανεβαζα καν το ποστ..Ρωταω μαθαινω συζηταω αλλα σε νορμαλ επιπεδο και οχι σαν εξυπνακιας κ καλα..Οποτε την επομενη φορα που θα απευθυνθεις σε μενα μιλα σωστα κ ομορφα..Αλλιως μην μπαινεις καν στον κοπο..Τωρα αν δεν εισαι πιτσιρικας κ μιλας με το υφακι του εξυπνακια ακομα χειροτερα τα πραματα:beer:


οταν καποια πραγματα θες να τα μαθεις...ακους!!
αν θες να εμπλουτισεις και λιγο τις γνωσεις...μπαινεις και λιγο στο google και μαθαινεις και γυρω τριγυρω τι γινεται με την εταιρεια που φτιαχνει το μηχανακι που θες να αγορασεις...
οταν αυτα ΔΕΝ τα κανεις και συνεχιζεις να υποστηριζεις αυτα που υποστηριζεις, ειναι φυσικο να υπαρχει αυτη η αντιμετωπιση, εφ'οσον δεν ευσταθουν...
μαθε λοιπον πρωτα ΕΣΥ να ακους, και να ζυγιζεις τα γραφομενα των αλλων και μην κλειδωνεις το μυαλο σου βαφτιζοντας τον αλλον "πιτσιρικα" μονο και μονο για να απαξιωσεις τα γραφομενα του επειδη δεν σε συμφερουν...
τελος ενα μικρο tip:
μετρα απλα ποσα σχολια ηταν "μακρια απο το benelli" και μετα βγαλε συμπερασμα αν η επιλογη σου να το στηριζεις μονο και μονο επειδη το ειδες, σε δικαιωνει...
τελος, σωστα και ομορφα μιλαμε σε αυτους που μας μιλανε σωστα και ομορφα...
οταν δεις το δικο σου υφος θα καταλαβεις γιατι και εγω απανταω ετσι...
.
.
.
.
.
μεγαλε....
:wave2:

Obilivion
31/07/2018, 08:29
Ρε japan λέμε και ξερό ψωμί!! Αγοράζεις 1 gsxr και μετά από σούζα βρίσκεσαι με 2!!! :)

RaGe_Raptor
31/07/2018, 08:45
Ρε japan λέμε και ξερό ψωμί!! Αγοράζεις 1 gsxr και μετά από σούζα βρίσκεσαι με 2!!! :)

Ούτε καν! Ένα πεζοδρόμιο να ανέβεις, πάει κόπηκε!!!