PDA

View Full Version : Βγήκε η αλυσιδα με τετάρτη. Απο τότε η τετάρτη κανει "κλακ-κλακ". ΒΟΗΘΕΙΑ



kyriakoskon
28/07/2018, 15:13
Καλησπέρα.

Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind

telegonos
28/07/2018, 15:28
100 ευρώ, πρέπει να εννοεί ΜΟΝΟ την εργασία. Θέλει κατέβασμα μοτέρ και πλήρες άνοιγμα για να αλλαχθούν αυτά.

Δεν ξέρω από κοστολόγια σουζούκι, αλλά ετοιμάσου για ψηλά διψήφια, χαμηλά μονοψήφια το ΚΑΘΕ εξάρτημα π.χ. μπορεί να έχει 78 ευρώ η φουρκέτα, 112 ευρώ το γρανάζι κ.ο.κ. Δεν λέω ότι κάνουν τόσο, λέω τι τάξεως τιμές έχουν. Βάλε και ότι φλάντζες θα αλλαχθούν αφού θα ανοικτεί το μοτέρ.

MAIK72
28/07/2018, 17:14
και μένα κάνει κλακ κλακ που και που ,αλλά είναι η αλυσίδα που μαστιγώνει το ψαλίδι λόγω γλύστρας.Είσαι ΄σιγουρος ότι είναι από το μοτέρ ο ήχος και όχι από λιωμένη γλύστρα?Επίσης ξέρω ότι αν η αλυσίδα είναι τσίτα τεντωμένη δεν περπατάει το μηχανάκι και θα το καταλάβαινες αμέσως
Τώρα, αν εσύ το πήγαινες με λιωμένα αλυσογράναζα και το μόνο που έκανες ήταν να τεντώνεις την αλυσίδα, ΠΑΛΙ δεν θα το καταλάβαινες?? :confused:
Αν το πηγαίνεις δλδ σαν τρένο συνεχώς με φθαρμένα αλυσιδογράναζα τσίτα τεντωμένα σίγουρα θα πάθει ζημιά. Και ξεκινάμε από τα ρουλεμάν του πισώ τροχού που δεν γυρίζει ελευθερα όπως πρέπει. Για φουρκέτες και στο μοτέρ δεν γνωρίσω τι , και αν μπορεί να πάθει κάτι. Να πουν εδώ ειδικοί πάνω σ΄αυτό.

azar41
28/07/2018, 20:04
Καλησπέρα.

Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind

Για ψάξε εδώhttps://www.motosp.gr/partcategory.php?sc=%2012%202%20&partcat=TRANSMISSION&year=1997#content

andreastwin
28/07/2018, 20:05
Καλησπέρα.

Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind

150 περνουν για να ανοιξουν παπι, και στο XF650 Freewind σου ειπε 100!!!εκτος και λεει για το ανταλλακτικο μονο. κατι δεν παει καλα, πιστευω αν ηταν φουρκετα η θα σου πεταγε την ταχυτητα, η δεν θα την κουμπονε.τσεκαρισε την αλυσιδα σου, χοντρικα πρεπει να θελει περιπου στους 2- 3 ποντους κενο πιεζοντας την απο κατω προς τα επανω, με αυτα που περιγραφεις ποιο πολυ μου θυμιζει τσιτα τεντομενη αλυσιδα ,η ρουλεμαν πισω τροχου ,παρα φουρκετα. καλα ξεμπερδεματα.

karellen
28/07/2018, 20:38
Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.

andreastwin
28/07/2018, 21:16
[QUOTE=karellen;2948274]Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.


εχεις δικιο δεν προσεξα το σημειο, οταν βαζω τεταρτη.

konstantinos748
28/07/2018, 23:01
Καλησπέρα.

Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind

Σου το Γ@μησε ρε φίλε ..... πω πω:eek:

MAIK72
28/07/2018, 23:41
Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.
ωχ ναι, και γράφω παρλα@ιπες :tomates:
Απλά με μπέρδεψε ότι ξεκίνησε μετά την αλλαγή αλυσιδογραναζιών. Πόσο τσίτα ήταν τελικά η αλυσίδα και δεν ακουγόταν πριν!!?? Λέω...λέω μήπως...κάποια φάβα έχει ο λάκκος?:D

duke200
29/07/2018, 09:43
Άστο όπως είναι, μη βάζεις συχνά 4η και βρες ενα πιο καινούργιο μηχανάκι σιγα - σιγά να κάνεις τη δουλειά σου. Και να διαβάσεις καλά το εγχειρίδιο χρήστη της νέας μοτοσυκλέτας σου . Η ρύθμιση και λίπανση της αλυσίδας δε γίνεται απο μηχανικό, αλλά απο τον ίδιο τον κάτοχο της μοτοσυκλέτας.

konstantinos748
30/07/2018, 23:25
Άστο όπως είναι, μη βάζεις συχνά 4η και βρες ενα πιο καινούργιο μηχανάκι σιγα - σιγά να κάνεις τη δουλειά σου. Και να διαβάσεις καλά το εγχειρίδιο χρήστη της νέας μοτοσυκλέτας σου . Η ρύθμιση και λίπανση της αλυσίδας δε γίνεται απο μηχανικό, αλλά απο τον ίδιο τον κάτοχο της μοτοσυκλέτας.

+748