PDA

View Full Version : Παρακαλώ την άποψή σας



ladams
29/07/2018, 12:38
καλημέρα σε όλους τους φίλους
θα ήθελα την γνώμη σας αν ήταν να επιλεξετε μεταξύ Ninja 650 και Ζ650 ποιο θα προτιμούσατε και γιατί;:D:D:D
Για να σας προλάβω ο λόγος που γράφω το πρώτο μου μήνυμα ειναι γιατί ήμουν σκουτερόβιος και αυτή την στιγμη έχω ένα Honda Integra 750 του 2015 και τώρα γλυκοκοιτάω τις αληθινές μοτο

gerokost
29/07/2018, 13:09
Εγώ θα έπαιρνα το Ζ, αλλά και το Ninja θα σε βολέψει περισσότερο λόγω της κάποιας ανεμοκάλυψης !!
Επίσης, το Ζ το έχει τώρα προσφορά στα 6890, αλλά τέλος του χρόνου ΛΟΓΙΚΑ θα παρουσιάσει νέο (facelift?) μοντέλο στην EICMA. Αν ναί, τότε θα πέσει λίγο ακόμα το ΜΥ17.

ladams
29/07/2018, 13:24
Κι εμένα το Ζ μου αρέσει περισσότερο αλλά λεω για να έχει πάνω από 1000 ευρώ διαφορά δεν μπορεί να είναι μόνο η μικρή του ζελατίνα, θα είναι και άλλα που δεν έχω προσέξει.

Obilivion
29/07/2018, 14:16
Ελπίζω με τα παρακάτω φίλε μου να σε βοηθήσω και όχι να σε μπερδέψω περισσότερο μιας και δεν γνωρίζω αν τα έχεις οδηγήσει..
Κατάρχήν τα 2 μηχανάκια είναι σχεδόν το ίδιο. Έχουν το ίδιο μοτέρ...ίδιες αναρτήσεις...ίδια φρένα και ίδιο πλαίσιο. Οι διαφορές τους είναι ουσιαστικά μόνο στην εμφάνιση αλλά και στην ζελατίνα. Οδηγικά τώρα υπάρχει ένα θέμα.Το μοτέρ ενω το νούμερο των 70 αλόγων ακούγεται ικανοποιητικό, για ένα μέσο αναβάτη, στην πράξη είναι αργό. Μάλιστα σε άνοιγμα με ninja 400 διαπιστωσαμε πως μέχρι τα 195(κοντερ) που ειναι και η τελικη του 400 πηγαίναν ακριβώς το ίδιο(!!!) και μόνο στο τέλος έφευγαν τα 650 με +10 με 15 χιλιόμετρα τελικής. Από εκεί και πέρα το δούλεμα και των τριων μοτερ είναι υποδειγματικό και γραμμικό κσι τα κάνει τελείως φιλικά ακ'ομα και για αρχάριο οδηγό! Επιτρέπει να παίρνεις όλο το γκάζι και απο τέρμα πλαγιασμένος.
Η θέση οδήγησης είναι ακριβώς ίδια και είναι καθάρα touring...το οποίο σημαίνει αρκετά βολική για ταξίδια και για οδήγηση μεσα στην πόλη ΑΛΛΑ θα δυσκολέψει σε γρήγορη οδήγηση είτε σε δρόμο είτε σε πίστα. Αυτό οφείλετε καθαρά στην ψιλή θέση του τιμονιού.
Οι αναρτήσεις πάλι είναι ικανοποιητικότατες και ανετότατες για ένα μέσο αναβάτη ΑΛΛΑ και εδω πάλι θα δυσκολέψει πολύ, έναν που θα θέλει να το πάει γρήγορα. Το μπροστινό βυθίζεται αρκετά και τερματίζει αν το πιεσεις. Αν δε, επιχειρήσεις να έχεις μεγάλη ταχύτητα εισόδου τότε ο πίσω τροχός αρχίζει να υποστρέφει (οπως ακριβώς και στο 400) χωρίς να γίνεται όμως επικίνδυνο.
Τα φρένα ήταν τέλεια σε όλα τα σημεία. Και φρενάρουν άψογα, και διάρκεια σε απόδοση είχαν και το abs δουλευε άψογα!!
Τέλος αυτό που θα αρέσει σε οποιονδήποτε τα αποκτήσει είναι ο συμπλέκτης ο οποίος με το νέο σύστημα υποβοήθησης δίνει απόλυτη ευχαρίστηση!!

υ.γ: Αν είσαι μοναχικός καβαλάρης κοίταξε και το 400!

rainmike
29/07/2018, 14:38
Ελπίζω με τα παρακάτω φίλε μου να σε βοηθήσω και όχι να σε μπερδέψω περισσότερο μιας και δεν γνωρίζω αν τα έχεις οδηγήσει..
Κατάρχήν τα 2 μηχανάκια είναι σχεδόν το ίδιο. Έχουν το ίδιο μοτέρ...ίδιες αναρτήσεις...ίδια φρένα και ίδιο πλαίσιο. Οι διαφορές τους είναι ουσιαστικά μόνο στην εμφάνιση αλλά και στην ζελατίνα. Οδηγικά τώρα υπάρχει ένα θέμα.Το μοτέρ ενω το νούμερο των 70 αλόγων ακούγεται ικανοποιητικό, για ένα μέσο αναβάτη, στην πράξη είναι αργό. Μάλιστα σε άνοιγμα με ninja 400 διαπιστωσαμε πως μέχρι τα 195(κοντερ) που ειναι και η τελικη του 400 πηγαίναν ακριβώς το ίδιο(!!!) και μόνο στο τέλος έφευγαν τα 650 με +10 με 15 χιλιόμετρα τελικής. Από εκεί και πέρα το δούλεμα και των τριων μοτερ είναι υποδειγματικό και γραμμικό κσι τα κάνει τελείως φιλικά ακ'ομα και για αρχάριο οδηγό! Επιτρέπει να παίρνεις όλο το γκάζι και απο τέρμα πλαγιασμένος.
Η θέση οδήγησης είναι ακριβώς ίδια και είναι καθάρα touring...το οποίο σημαίνει αρκετά βολική για ταξίδια και για οδήγηση μεσα στην πόλη ΑΛΛΑ θα δυσκολέψει σε γρήγορη οδήγηση είτε σε δρόμο είτε σε πίστα. Αυτό οφείλετε καθαρά στην ψιλή θέση του τιμονιού.
Οι αναρτήσεις πάλι είναι ικανοποιητικότατες και ανετότατες για ένα μέσο αναβάτη ΑΛΛΑ και εδω πάλι θα δυσκολέψει πολύ, έναν που θα θέλει να το πάει γρήγορα. Το μπροστινό βυθίζεται αρκετά και τερματίζει αν το πιεσεις. Αν δε, επιχειρήσεις να έχεις μεγάλη ταχύτητα εισόδου τότε ο πίσω τροχός αρχίζει να υποστρέφει (οπως ακριβώς και στο 400) χωρίς να γίνεται όμως επικίνδυνο.
Τα φρένα ήταν τέλεια σε όλα τα σημεία. Και φρενάρουν άψογα, και διάρκεια σε απόδοση είχαν και το abs δουλευε άψογα!!
Τέλος αυτό που θα αρέσει σε οποιονδήποτε τα αποκτήσει είναι ο συμπλέκτης ο οποίος με το νέο σύστημα υποβοήθησης δίνει απόλυτη ευχαρίστηση!!

υ.γ: Αν είσαι μοναχικός καβαλάρης κοίταξε και το 400!
Ενας μέσος αναβάτης πόσα άλογα χρειάζεται?

BLiTzER
29/07/2018, 14:44
Για τις ευθείες, χρειάζονται τουλάχιστον 140 άλογα. Βέβαια σε κάθε στροφή πετάνε στα σκουπίδια τα 110, αλλά στις ευθείες φαίνεται το μηχανάκι.

Obilivion
29/07/2018, 14:55
πόσα έγραψα?

rainmike
29/07/2018, 16:37
Κατάλαβα τα 70 άλογα του ninja είναι ψοφια αλλά του ducati 696 είναι γκανιάν:cool:

ladams
29/07/2018, 17:31
Παιδιά είμαι 57 οπότε όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι οδηγός πίστας και το Ιντέγκρα που οδηγώ τώρα έχει μόνο 55 ίππους. Βέβαια η καύλα δεν φεύγει εύκολα και κοίταξα και το 900 που ανοίγοντας το γκάζι ακούς τον Θεικό ήχο του τετρακύλινδρου από την εισαγωγή, αλλά το θέλω για μέσα στην Αθήνα περισσότερο και με τράβηξε το καλύτερο φρενάρισμα που έχει από το δικό μου που έχει μονό δίσκο εμπρός και τα λιγότερα κιλά του καθώς επίσης ότι είναι χαμηλό και πατάς με σιγουριά κάτω. Επίσης η καλύτερη αυτονομία από το 900 το οποίο θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 22 λίτρα και φυσικά το ότι είναι φιλικότερο στην κίνηση της Αθήνας. Με προβληματίζει μόνο που είναι γυμνό και συνηθισμένος από το δικό μου δεν ξέρω πως θα μου φανεί.
Obilivion όχι δεν το έχω οδηγήσει και σε ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση που μπήκες στον κόπο να κάνεις μάλλον θα είσαι κάτοχος. Ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά που μου απάντησαν. Και ένα τελευταίο στο Ζ μου αρέσει περισσότερο το φανάρι που είναι μονό ενώ στο Ninja είναι διπλό και ανάβει μόνο το ένα όπως στο Versys. Και νομίζω έχει και πιο όμορφο κοντέρ το Ζ.

telegonos
29/07/2018, 17:37
Ποιό Ninja 400 έχει 195 τελική; Το παλιό τετρακύλινδρο 210-ρίζει εύκολα, εννοείς το νέο δικύλινδρο μήπως;

Επίσης πως γίνεται να υποστρέφει ο ΠΙΣΩ τροχός; :eyepop:

rainmike
29/07/2018, 17:45
Παιδιά είμαι 57 οπότε όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι οδηγός πίστας και το Ιντέγκρα που οδηγώ τώρα έχει μόνο 55 ίππους. Βέβαια η καύλα δεν φεύγει εύκολα και κοίταξα και το 900 που ανοίγοντας το γκάζι ακούς τον Θεικό ήχο του τετρακύλινδρου από την εισαγωγή, αλλά το θέλω για μέσα στην Αθήνα περισσότερο και με τράβηξε το καλύτερο φρενάρισμα που έχει από το δικό μου που έχει μονό δίσκο εμπρός και τα λιγότερα κιλά του καθώς επίσης ότι είναι χαμηλό και πατάς με σιγουριά κάτω. Επίσης η καλύτερη αυτονομία από το 900 το οποίο θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 22 λίτρα και φυσικά το ότι είναι φιλικότερο στην κίνηση της Αθήνας. Με προβληματίζει μόνο που είναι γυμνό και συνηθισμένος από το δικό μου δεν ξέρω πως θα μου φανεί.
Obilivion όχι δεν το έχω οδηγήσει και σε ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση που μπήκες στον κόπο να κάνεις μάλλον θα είσαι κάτοχος. Ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά που μου απάντησαν. Και ένα τελευταίο στο Ζ μου αρέσει περισσότερο το φανάρι που είναι μονό ενώ στο Ninja είναι διπλό και ανάβει μόνο το ένα όπως στο Versys. Και νομίζω έχει και πιο όμορφο κοντέρ το Ζ.
Νέο παιδί είσαι.Τι ειναι ο 57 άρης σήμερα .Nα πάρεις αυτό που σου αρέσει.Αλλά θα σαι με δερματινιά και γυαλί ηλίου απαραίτητα ,το κράνος επιβάλλεται να χει πάνω σπαθιά δράκους και ιαπωνικά kanji:D

gerokost
29/07/2018, 18:07
η απορία σου θα λυθεί με ένα test και των 2, πήγαινε στην Τεομότο μια βόλτα, και οδήγησέ τα, σε όποιο "κουμπώσεις" καλύτερα, πάρτο ! Δεν νομίζω πάντως να μετανιώσεις για καμμία απο τις 2 επιλογές.

thunder ace
29/07/2018, 19:39
Νέο παιδί είσαι.Τι ειναι ο 57 άρης σήμερα .Nα πάρεις αυτό που σου αρέσει.Αλλά θα σαι με δερματινιά και γυαλί ηλίου απαραίτητα ,το κράνος επιβάλλεται να χει πάνω σπαθιά δράκους και ιαπωνικά kanji:D
Ελα ντε..παιδακια ειμαστε

slzr
29/07/2018, 19:51
Ποιό Ninja 400 έχει 195 τελική; Το παλιό τετρακύλινδρο 210-ρίζει εύκολα, εννοείς το νέο δικύλινδρο μήπως;

Επίσης πως γίνεται να υποστρέφει ο ΠΙΣΩ τροχός; :eyepop:

Κόψε κάτι φίλε.. ούτε στο κοντέρ δεν τα έβγαζε αυτά :D

teogtp
29/07/2018, 20:00
Κόψε κάτι φίλε.. ούτε στο κοντέρ δεν τα έβγαζε αυτά :D

Μια χαρά τα έβγαζε.

slzr
29/07/2018, 20:04
Μαζί με τα φτερά; :lol:

ladams
29/07/2018, 22:07
Ελα ντε..παιδακια ειμαστε

Πεστα ρε φίλε με έκανε να νοιώθω σαν τον Κολοκοτρώνη. Το φαί μας το κόψανε, οι γκόμενες δεν μας κάθονται πια ε άσε να καβαλήσουμε ντε και κάτι όμορφο να δούμε χαρά στα σκέλια μας, έχουμε κι εμείς δικαίωμα.

Obilivion
29/07/2018, 23:58
Παιδιά είμαι 57 οπότε όπως καταλαβαίνεται δεν είμαι οδηγός πίστας και το Ιντέγκρα που οδηγώ τώρα έχει μόνο 55 ίππους. Βέβαια η καύλα δεν φεύγει εύκολα και κοίταξα και το 900 που ανοίγοντας το γκάζι ακούς τον Θεικό ήχο του τετρακύλινδρου από την εισαγωγή, αλλά το θέλω για μέσα στην Αθήνα περισσότερο και με τράβηξε το καλύτερο φρενάρισμα που έχει από το δικό μου που έχει μονό δίσκο εμπρός και τα λιγότερα κιλά του καθώς επίσης ότι είναι χαμηλό και πατάς με σιγουριά κάτω. Επίσης η καλύτερη αυτονομία από το 900 το οποίο θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 22 λίτρα και φυσικά το ότι είναι φιλικότερο στην κίνηση της Αθήνας. Με προβληματίζει μόνο που είναι γυμνό και συνηθισμένος από το δικό μου δεν ξέρω πως θα μου φανεί.
Obilivion όχι δεν το έχω οδηγήσει και σε ευχαριστώ για την αναλυτική παρουσίαση που μπήκες στον κόπο να κάνεις μάλλον θα είσαι κάτοχος. Ευχαριστώ και τα άλλα παιδιά που μου απάντησαν. Και ένα τελευταίο στο Ζ μου αρέσει περισσότερο το φανάρι που είναι μονό ενώ στο Ninja είναι διπλό και ανάβει μόνο το ένα όπως στο Versys. Και νομίζω έχει και πιο όμορφο κοντέρ το Ζ.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας στην τεομοτο να τα καβαλήσεις. Το ninja το εχει σίγουρα διαθέσιμο... νομίζω και το z650 αλλα δεν παίρνω όρκο. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πιστεύω θα είναι καλή επιλογή οποιοδήποτε από τα 2. Αν είχες γράψει πριν λίγες μερες θα μπορούσα να σε βοηθήσω να τα δεις από κοντά αλλά τώρα δεν γίνεται.. όπως καταλαβαίνεις ΔΕΝ είμαι κάτοχος κανενός απο τα 3.

Φίλε telegonos ναι μιλάω για το ολοκαίνουριο ninja 400 και όχι τα παλιό. Επίσης ο πίσω τροχός "υποστρέφει" όταν οι αναρτήσεις είναι μαλακές και τερματίζουν κατα την διάρκεια δυνατού φρεναρίσματος υπό κλίση και γρήγορης εισόδου σε στροφή αλλά δεν γίνεται να πέσεις καθαρά από αυτό( εκτός αν σου τραβήξει το μπροστινό που είναι εξαιρετικά σπάνιο ). Αυτό το εμφανίζουν μηχανάκια όπως και το ninja 250-300-400 kai to 650 και το z που δεν εχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις.

υ.γ:αν και το παλιο 400 το έχω οδηγήσει αρκετές φορές δεν έτυχε ποτέ να το παω βόλτα εκτός πόλης οπότε δεν ξέρω την τελική του.

DoctoR_k6
30/07/2018, 09:19
Κόψε κάτι φίλε.. ούτε στο κοντέρ δεν τα έβγαζε αυτά :D

Δεν τα εβγαζε γιατι ειχε τελειωσει το οργανο...;)

Τα εβγαζε για πλακα...κατοχος ZXR400 (πριν 16-17 χρονια).

telegonos
30/07/2018, 09:34
Όντως το όργανο είχε τελευταία ένδειξη νούμερο 180 και άλλη μια παύλα αν θυμάμαι καλά, που ήταν το 190. Εννοείται όταν έπιανε πάνω από 200 πραγματικά, τις ενδείξεις αυτές, τις είχε αφήσει πολύ πίσω η βελόνα, και πήγαινε εκεί που αναλογικά θα έπρεπε να είναι το κοντερίσιο 240. Εγώ το είχα μετρήσει 210, σε ZXR400L φίλου με κοντέρ ακριβείας με μαγνητάκι στον τροχό. Είχα δει 210 πραγματικά και είχε κι άλλο, αλλά έκοψα λόγω κίνησης.

DoctoR_k6
30/07/2018, 09:50
Όντως το όργανο είχε τελευταία ένδειξη νούμερο 180 και άλλη μια παύλα αν θυμάμαι καλά, που ήταν το 190. Εννοείται όταν έπιανε πάνω από 200 πραγματικά, τις ενδείξεις αυτές, τις είχε αφήσει πολύ πίσω η βελόνα, και πήγαινε εκεί που αναλογικά θα έπρεπε να είναι το κοντερίσιο 240. Εγώ το είχα μετρήσει 210, σε ZXR400L φίλου με κοντέρ ακριβείας με μαγνητάκι στον τροχό. Είχα δει 210 πραγματικά και είχε κι άλλο, αλλά έκοψα λόγω κίνησης.

Σωστα. Στην παυλα εκοβε η 4η...αν θυμαμαι καλα.
Με ειχε μετρησει φιλος με ενα Κ100 στην εθνικη 240 (αλλα παντα στον οργανο της BMW).
Κ 210 αληθινη ταχυτητα να ειχε ηταν αρκετα...
Καπου πρεπει να εχω κ κατι βιντεο...αν καταφερω να τα βρω θα τα ανεβασω.

slzr
30/07/2018, 11:33
Παιδιά άλλο Gpz 400R που είπε ο φίλος πιο πάνω , άλλο ZXR :) Είχε φίλος ΖΧ4 και ξέρω ότι ήταν πυραυλάκι, το GPz απλά δεν...

KotsosDR
30/07/2018, 11:35
Mt07 - Mt07 tracer απορρίπτονται ;

DoctoR_k6
30/07/2018, 11:41
Παιδιά άλλο Gpz 400R που είπε ο φίλος πιο πάνω , άλλο ZXR :) Είχε φίλος ΖΧ4 και ξέρω ότι ήταν πυραυλάκι, το GPz απλά δεν...

Εγω εχω την εντυπωση πως μονο για το Ζ και το Ninja μιλαει ο φιλος...Ποιο GPz?

slzr
30/07/2018, 12:01
Έχετε δίκιο.. λάθος μου. Sorry telegonos!

DoctoR_k6
30/07/2018, 12:04
Έχετε δίκιο.. λάθος μου. Sorry telegonos!

E...να προσβαλλεις το ΖΧR μας...:lol:

:beer:

ladams
30/07/2018, 15:33
Mt07 - Mt07 tracer απορρίπτονται ;

Αν και μου αρεσουν είχα ανεβεί σε ενος φίλου το MT09 Tracer και πάταγα στις μύτες των ποδιών.

ladams
30/07/2018, 15:43
Απο πολυ εργαλεία μονο σε Versys και Benelli Trk ενοιωθα άνετος.

KotsosDR
30/07/2018, 22:37
Αν και μου αρεσουν είχα ανεβεί σε ενος φίλου το MT09 Tracer και πάταγα στις μύτες των ποδιών.

Να πας να τα δείς , άλλο μηχανακι το 09...

ladams
30/09/2018, 22:55
KOTSOSDR
Mt07 - Mt07 tracer απορρίπτονται ;

Φίλε μου τελικά σε άκουσα, το πήρα (ΜΤ 07) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Είναι μεσ' την καύλα. πήγα στον Βύνιο να δω το Kawasaki z650 γιατί δεν το είχε κανείς άλλος ούτε η αντιπροσωπεία. Αλλοιώς όμωσ φαίνεται στις φωτό και αλλοιώς στην πραγματικότητα πολύ μικροκαμωμένο το κοντερ μικρό και η θέση οδήγησης λίγο σκυφτή. Μόλις ανέβηκα στο ΜΤ λέω ωπα εδώ είμαστε πιο ελαφρύ και με περισσότερους ίππους και πατάω εύκολα και με τα δύο πόδια.
Επίσης σκέφθηκα ότι δεν έχει καλή αντιπροσωπεία αφού μόνο ένα μαγαζί το είχε οπότε τι γίνεται αργότερα; Όπου πήγαινα μου έλεγαν δεν φέρνουμε KAWASAKI
Σε ευχαριστώ λοιπόν για την ιδέα και καλά χλμ να έχουμε!!!

ladams
30/09/2018, 23:36
Mt07 - Mt07 tracer απορρίπτονται ;

Φίλε μου τελικά σε άκουσα, το πήρα (ΜΤ 07) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Είναι μεσ' την καύλα. πήγα στον Βύνιο να δω το Kawasaki z650 γιατί δεν το είχε κανείς άλλος ούτε η αντιπροσωπεία. Αλλοιώς όμωσ φαίνεται στις φωτό και αλλοιώς στην πραγματικότητα πολύ μικροκαμωμένο το κοντερ μικρό και η θέση οδήγησης λίγο σκυφτή. Μόλις ανέβηκα στο ΜΤ λέω ωπα εδώ είμαστε πιο ελαφρύ και με περισσότερους ίππους και πατάω εύκολα και με τα δύο πόδια.
Επίσης σκέφθηκα ότι δεν έχει καλή αντιπροσωπεία αφού μόνο ένα μαγαζί το είχε οπότε τι γίνεται αργότερα; Όπου πήγαινα μου έλεγαν δεν φέρνουμε KAWASAKI
Σε ευχαριστώ λοιπόν για την ιδέα και καλά χλμ να έχουμε!!!

KotsosDR
01/10/2018, 10:49
Φίλε μου τελικά σε άκουσα, το πήρα (ΜΤ 07) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Είναι μεσ' την καύλα. πήγα στον Βύνιο να δω το Kawasaki z650 γιατί δεν το είχε κανείς άλλος ούτε η αντιπροσωπεία. Αλλοιώς όμωσ φαίνεται στις φωτό και αλλοιώς στην πραγματικότητα πολύ μικροκαμωμένο το κοντερ μικρό και η θέση οδήγησης λίγο σκυφτή. Μόλις ανέβηκα στο ΜΤ λέω ωπα εδώ είμαστε πιο ελαφρύ και με περισσότερους ίππους και πατάω εύκολα και με τα δύο πόδια.
Επίσης σκέφθηκα ότι δεν έχει καλή αντιπροσωπεία αφού μόνο ένα μαγαζί το είχε οπότε τι γίνεται αργότερα; Όπου πήγαινα μου έλεγαν δεν φέρνουμε KAWASAKI
Σε ευχαριστώ λοιπόν για την ιδέα και καλά χλμ να έχουμε!!!

:beer: Καλά χιλιόμετρα !

ladams
01/10/2018, 15:46
Ευχαριστώ να εισαι καλα !