PDA

View Full Version : Ρούχα - παπούτσια εργασίας (εξοπλισμός ασφαλείας)



costas106
05/08/2018, 21:48
Μιας και στις εργασίες μας κάποια πράγματα είναι απαραίτητα από άποψη ασφαλείας και ορισμένοι τα χρησιμοποιούμε αρκετές ώρες την ημέρα,
οπότε η άνεση και η εφαρμογή παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή μας, καλό θα ήταν να αναφέρουμε τι εξοπλισμό χρησιμοποιούμε.

Ψάχνω παπούτσια ή μποτάκια εργασίας. Έως τώρα είχα το Maranello της Grisport σε μποτάκι. Απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά ψάχνω να βρω κάτι ίσως πιο ελαφρύ.
Πολύ πιθανόν να πάω σε χαμηλό.
Εργασία σε εργοστάσιο, τουλάχιστον 8ωρη καθημερινά, με αρκετό περπάτημα όλη τη βάρδια.
Ακούω προτάσεις.

fasarias
06/08/2018, 01:10
Επειδή γράφω από κινητό, sorry άμα κάνω κάνα λάθος.
Τα τελευταία παπούτσια μου είναι κι'εμενα της grisport τα grigio συγκεκριμένα, τα οποία είναι εξαιρετικά αλλά η αλήθεια είναι πως είναι βαριά και πως μετά από άπειρες ώρες φορεμένα καθημερινά, ταλαιπωριεμαι από κράμπες το βράδυ που πάω για ύπνο.
Αυτό είναι μια πραγματικότητα, δυστυχώς τα παπούτσια εργασίας δεν είναι αθλητικά και ποτέ δεν θα γίνουν, ειδικά τα μποτάκια που προτιμάω να αγοράζω εγώ, ακόμα χειρότερα.
Εγώ επίσης συνηθίζω να αγοράζω και ένα ζευγάρι καλούς πάτους για να συνοδεύουν τα παπούτσια εργασίας μου και κατ'επεκταση τα πόδια μου, το τελευταίο διάστημα έχω της scholl τους gel active work, πολύ καλοί επίσης θα σας τους πρότεινα, αν και λιγάκι τσιμπημενοι στην τιμή.

Όταν βρεθώ στον υπολογιστή θα γράψω και για ρούχα.

Costas106 πριν από τα grigio είχα τα lotto αυτά.
https://www.karaiskostools.gr/lotto-works/papoutsi-ergasias-asfaleias-flex-evo-m-800-s3-src-hro-s1204-lotto-works.html/

Αν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις ανθεκτικοτητας από τα παπούτσια που ψάχνεις, π. χ. να τα χώνεις μέσα σε νερά συνέχεια ή λάδια ξερω'γω κ. λ. π. νομίζω ότι θα σου κάνουν μια χαρά τα συγκεκριμένα γιατί είναι ιδιαιτέρως ελαφριά (τα μοναδικά μποτάκια που δεν μου δημιουργουσαν κράμπες εμένα).
Έχουν προστασία alcap αλουμινίου δηλαδή και πολύ όμορφη εμφάνιση στυλ αθλητικών, από εκεί έχει μειώσει αρκετά το βάρος η εταιρεία, από ποιότητα θα τα χαρακτήριζα σχετικά μέτρια συγκριτικά με την τιμή τους.
Κρατάνε πολύ ψηλά τις τιμές τους λόγω ονόματος και design οι "Ιταλοί" αλλά όλα είναι πλέον κινέζικα και ουδεμία σχέση έχουν με Ιταλία.
Στα συν θα έβαζα και τους πατους τους που έχουν memory foam και τα κάνουν πολύ άνετα στο περπάτημα.
Επίσης βγάζει το ίδιο μοντέλο και σε χαμηλό όχι μόνο μποτακι η lotto.
Το link που έβαλα είναι ενδεικτικό, εγώ τα πήρα μέσω του κυρίου βραττη που τα εμπορεύεται και έχουμε μια πολύ ωραία συνεργασία σαν forum.

Nostradamus
06/08/2018, 05:41
Υπάρχουν πλέον πάρα πολλές επιλογές σε safety shoes. Η Modyf ας πούμε βγάζει σχεδόν πολιτικα σχέδια. Kapriol που είχα στο παρελθόν εμένα με είχαν βολεύει επίσης πολύ και δεν είχα θέμα σε πολύωρη χρήση. Απλά τα είχα πληρώσει ακριβά.
Θα βρεις και πολλές γνωστές επώνυμες με κάποια μοντέλα που έχουν αρκετά μειωμένο βαρος, βασική προστασία και εξαιρετικά οικονομικές τιμές. Εξαρτάται το είδος χρήσης που κανείς.

S705
06/08/2018, 07:53
Για δες και τα γαλλικά lemaitre.
2 ζευγάρια που είχα από την εταιρία και ήταν άψογα σε όλα τους και σχετικά ελαφριά σε σχέση αλλά.

JNP
06/08/2018, 08:50
Μετά από πολύ περπάτημα στο κυνήγι έχω καταλήξει στα ιταλικά AKU. Κοίταξε εδώ στα χαμηλά κυνηγετικά μποτάκια που είναι ελαφριά στα 160 ευρώ περίπου. Η τιμή είναι ανάλογη με την ποιότητα τους. Όταν δούλευα τα φόραγα όλη μέρα.
https://www.survival.gr/endysi-ypodisi-outdoor/papoutsia-outdoor

MISKIN
06/08/2018, 15:01
Κώστα είχα και γω Grisport, τα Marmolada. Γερό παπούτσι αλλά πολύ βαρύ και σόλα κούτσουρο. Εγώ για χρόνια φορούσα Lotto (https://www.georgakopoulosg.gr/%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/LOTTO-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-SPRINT-101-MID-Q8362) και κάποια στιγμή θέλω να ξαναπάρω. Δυστυχώς στη δουλειά τώρα μας παίρνουν κάτι άλλα και θα πρέπει να τα πάρω μόνος μου τα παρακάτω

https://www.georgakopoulosg.gr/%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/LOTTO-JUMP-925-%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-T5328

Τα AKU είναι ορειβατικά-κυνηγετικά παπούτσια πολύ καλής ποιότητας αλλά είναι κρίμα να τα βάλεις στα λάδια και στις πρόκες και γενικώς σε εργοτάξιο.

Καλό θα ήταν να μας πεις σε τι περιβάλλον δουλεύεις.

SciTeF
06/08/2018, 18:19
Ενδιαφέρον θέμα που έλειπε από το ρεπερτόριο! Για τα Dr. Martens έχει κανείς άποψη;

fkol k4
06/08/2018, 20:43
Grisport Maranello και για εμένα για καιρό.
Υπέροχο παπούτσι αλλά όντως κάπως βαρύ.
Από τον Μάρτιο και μετά έχω περάσει στο Rush (ξανά της Grisport) και είναι αρκετά ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο.
Φυσικά παραμένει μποτάκι εργασίας, δεν είναι κι αθλητικό.
Βγαίνει και σε κοντό αν θυμάμαι καλά.

costas106
06/08/2018, 21:27
Τα παπούτσια που ψάχνω πρέπει να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας για εργασία σε βιομηχανία.
Πολύ θα το ήθελα να μπορούσα να φοράω παπούτσια trekking ή πεζοπορίας, αλλά στην περίπτωσή μου είναι αδύνατον.

Εργάζομαι σε τμήμα συντήρησης βιομηχανίας, οπότε λάδια σκόνες αλλά και συχνό φύσημα με αέρα υπό πίεση είναι καθημερινή ρουτίνα.
Η άνεση παίζει σημαντικό ρόλο καθώς γράφω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά.

Είμαι πλήρως ικανοποιημένος από τα Maranello της Grisport, ίσως να ξαναπήγαινα στα ίδια, αλλά ψάχνω κάτι λίγο ελαφρύτερο.
Το Rush το δοκίμασα και δε μου έκανε πολύ καλή εντύπωση σε σχέση με το Maranello. Πιο φτηνή κατασκευή με υποδεέστερη σόλα στα ίδια λεφτά.
Είναι ελαφρύτερο αλλά δεν με έπεισε πως θα κρατήσει όσο το Maranello (1μιση χρόνο).

JNP
07/08/2018, 08:41
Προστασία Δακτύλων 200j, με Σίδερο/Αδιάτρητη σόλα Non-Metallic, με Kevlar.
Αυτά τα χαρακτηριστικά ασφαλείας όντως δεν υπάρχουν σε παπούτσια trekking.
Η τιμή των Maranello της Grisport είναι πολύ καλή.

macdeath_s
08/08/2018, 00:05
Καιρό σκεφτόμουν να ανοίξω αντίστοιχο θέμα. Στη δουλειά πρέπει να φοράμε καθημερινά και σε όλους τους χώρους παπούτσια ασφαλείας με προδιαγραφή S3 SRC και να είναι non metalic και ESD (λόγω data center). Από την εταιρεία μας δίνουν κυρίως Cofra, Upower και αυτά που βγάζει η Wurth. Τα τελευταία μου φανήκαν τα πιο κοντά σε νορμαλ παπούτσι αλλά μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα σε αυτά της Facom τα οποία ουσιαστικά είναι Dickies. Το μόνο μείον ότι μπάζουν για πλάκα νερά ενώ λόγω προδιαγραφών δεν θα έπρεπε. Επίσης παίζουν κάτι αγγλικά καλά αλλά δν θυμάμαι τη μάρκα.

Grafton 505
08/08/2018, 20:11
Και η Beta έχει καλά παπούτσια.

MISKIN
07/12/2018, 16:52
Αφού είδα κι απόειδα με τα παπούτσια (https://www.pagonidis.gr/ypodhmata-papoytsia-mpotakia-ergasias-asfaleias-portwest-fw31-5197) που μας δίνουν στη δουλειά, αποφάσισα να πάρω μόνος μου.
Πήγα για να πάρω τα Lotto Jump (https://www.xristoueshop.gr/papoytsi-mpotaki-jump-925-s3-mayro-lotto-t5328-no-38-47.html) που τα έχω απωθημένο εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς δεν είχε στο νούμερό μου ετοιμοπαράδοτα.
Επειδή δε μπορούσα να περιμένω πήγα στη δεύτερη επιλογή μου, τα Atlas. (https://www.emmanouil.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-atlas-s3-2)

401885

401886

MISKIN
07/12/2018, 16:56
401887

401888

Είναι πολύ ποιοτικά, ελαφρυά και άνετα, αλλά είναι πολύ μέτρια εμφανισιακά, καμιά σχέση με το ιταλικό design :D

Τα πήρα όμως και φθηνότερα από τα Lotto.

S705
08/12/2018, 05:56
Αφού είδα κι απόειδα με τα @@@@ που μας δίνουν στη δουλειά, αποφάσισα να πάρω μόνος μου.
Πήγα για να πάρω τα .... που τα έχω απωθημένο εδώ και καιρό, αλλά δυστυχώς δεν είχε στο νούμερό μου ετοιμοπαράδοτα.
Επειδή δε μπορούσα να περιμένω πήγα στη δεύτερη επιλογή μου....

]


καλοφόρετα και καλοπερπαάτητα .
που να δεις με αυτά που μας δίνουν στην παράγωγη...δεν έχει μείνει κάλτσα ατρύπητη.....

congate7
09/12/2018, 17:18
Modyf που βρίσκουμε στην Αθήνα;

S705 αν δεν τρυπήσει η κάλτσα πως θα αεριστεί το πόδι;

macdeath_s
09/12/2018, 18:13
Modyf που βρίσκουμε στην Αθήνα;

S705 αν δεν τρυπήσει η κάλτσα πως θα αεριστεί το πόδι;

Στη Würth. Βουλιαγμένης απέναντι από τα πολυκλαδικά ρεύμα προς Γλυφάδα (μεταξύ μετρό Ηλιούπολης και Αλίμου). Πάρε και μια λεμονόπιτα από Κωσταντινίδη αν πας μέχρι εκεί θα με θυμηθείς :D

ΘΑΝΟΣ27
11/01/2019, 21:24
αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα

ΘΑΝΟΣ27
11/01/2019, 21:44
:a014:

MISKIN
11/01/2019, 21:52
Πως και κατέληξες σε αυτά; Στα πρότειναν; Είχες διαβάσει κριτικές; Γενικώς δεν διαβάζω καλά λόγια για τα dickies. Υπερτιμημένα φθηνοπάπουτσα είναι, κατά τη γνώμη μου.

ΘΑΝΟΣ27
11/01/2019, 22:05
εντελως τυχαια.τα δοκιμασα μου φανηκαν ελαφρια κ σχετικα ανετα κ λεω αφου ειναι κ αδιαβροχα θα με καλυψουν αλλα τελικα δε το βλεπω.σε περιπτωση που τελικα δεν κανουν κ δω οτι δε μου κανει κατι αλλο απο το καταστημα υπαρχει περιπτωση να παρω πισω τα χρηματα μου για να μπορεσω να κοιταξω κατι αλλο?

MISKIN
11/01/2019, 22:08
Αυτό δε το γνωρίζω, εξαρτάται τη πολιτική του μαγαζιού και τη ... δική σου πειθώ ;)

Θα ρισκάρω μια μαντεψιά και θα πω... ούτε με σφαίρες δε παίρνεις λεφτά πίσω.

Leon67
11/01/2019, 22:30
αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα

Οι περιγραφές που διάβασα για το μοντέλο σε διάφορα site γράφουν για breathable mesh lining (φόδρα δηλ) που είναι τελείως διαφορετικό από περιγραφή κάποιας μεμβράνης δηλαδή δεν έχουν καν μεμβράνη τύπου Goretex, Sympatex, texapore κ.α. Η αδιαβροχοποίηση επίσης δεν περιγράφεται άρα μάλλον απλά υπάρχει επεξεργασία αδιαβροχοποίησης στο υλικό. Ακόμα δεν γράφουν κάτι για ραφές, αν είναι δηλαδή και αυτές αδιάβροχες. Συμπεραίνω πως μάλλον και ο πωλητής (αν έλεγε για μεμβράνες) αλλά και εσύ δεν είχατε μελετήσει το προϊόν. Κράτα τα για στεγνές και ξηρές μέρες και πάρε κάτι καλύτερο την επόμενη φορά. Υπολόγισε ότι θες κάπου κοντά στα 90 ευρώ τουλάχιστον για κάτι καλό. Προσωπική μου επιλογή αυτά: https://www.emmanouil.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-valsugana-s3-hro-wr-src-hi-non-metallic που κανα χρόνο τωρα με σχετικά ελαφριά χρήση 2 μερες την εβδομάδα είναι άνετα, αδιάβροχα και αναπνέοντα εκτός από την περιοχή του προστατευτικού δακτύλων που ιδρώνουν λίγο αλλά αυτό το θεωρώ φυσικό. Υπάρχουν πολλές άλλες επιλογες βεβαια ανάλογα με προδιαγραφες περα από το αδιάβροχα και αναπνέοντα.

edit: Για λεφτά πίσω οτι εγραψε ο MISKIN.

MAIK72
11/01/2019, 23:59
αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα

Μπορώ να σου πω για αυτό το μοντέλο https://www.italos.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B1/%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/br110030/

Πάιρνουν ΑΡΙΣΤΑ στην άνεση και στην αντιολισθητική σόλα που δεν καταλαβαίνει ΤΙΠΟΤΑ σε καμία επιφάνεια . Νερά ,φρεσκοσφουγγαρισμένα μάρμαρα με 3 κιλά σαπούνια , λάδια ,γράσσα, πλακάκια κλπ
To nubuck δέρμα και οι ραφές του είναι αρκετά αδιαβρόχες όσο μπορεί να είνα το δέρμα.
Πολύ ελαφριά για μποτάκια και ξεκούραστα

Πάμε στα μείον, Οχι ιδιαίτερα ζεστά.Χάλια ποιότητα κόλλας στην σόλα η οποία άρχισε να ξεκολλάει μετά από 4 μήνες χρήσης.
ΟΙ ραφές μπροστά στο προστατευτικό άρχισαν να ξηλώνονται μετά από 6 μήνες,
Η γλώσσα του δεν είναι αδιάβροχη.Δεν θα τα πρότεινα για βροχή.
Αλλά επειδή ακριβώς δεν καταλαίβαιναν τίποτα από γλύστρημα κόλλησσα ΚΑΙ έραψα την σόλα. ¨Οπως επίσης έραψα και όπου είχε ξηλωθεί στο μπροστινό μέρος.
Μετά από τόσε ράφές όπως καταλαβαίνεις η αδιαβροχοποίηση πήγε περίπατο αλλά η σόλα και όλα τα υλικά είναι καλής ποιότητας χωρίς πολλές φθορές. Σε νορμάλ πάντα χρήση . Κυρίως περπάτημα ή καμιά επισκεύη στο γκαράζ στην λαδίλα και στα γράσσα,

Τα έχω ακόμη μετά από 2 χρόνια περίπου, αλλά έκαψα καταλάθος την μία σόλα και ο τσγακάρης μου ζητάει 40 ευρώ για να τις αλλάξει για παπούτσι που έχει 45:bawl:

JNP
12/01/2019, 13:30
Τα έχω ακόμη μετά από 2 χρόνια περίπου, αλλά έκαψα καταλάθος την μία σόλα και ο τσγακάρης μου ζητάει 40 ευρώ για να τις αλλάξει για παπούτσι που έχει 45:bawl:

Για αλλαγή σολας σε ποιότητα vibram σε κυνηγετικά - ορειβατικά αρβυλα παίρνουν 50 ευρώ.
Δεν νομίζω πάντως να είναι στεγανά.

JNP
12/01/2019, 13:32
αγορασα πριν μερικες μερες τα dickies cameron.υποτιθεται πως ειναι αδιαβροχα αλλα εμενα τα ποδια μου καθε βραδυ που γυρναω σπιτι ειναι βρεγμενα.πηγα απο το καταστημα τους ειπα κ μου λενε πως ειναι απο ιδρωτα.υποτιθεται πως η κωλομεμβρανη που εχουν επιτρεπει τη διαπνοη αρα λογικα δεν θα επρεπε το ποδι να ιδρωνει τοσο ωστε να ειναι μουσκεμα ολος ο πατος του παπουτσιου.λογικα εφοσον ειναι αδιαβροχο κ η μεμβρανη αναπνεει δεν θα επρεπε τα ποδια να ειναι παντα στεγνα κ ζεστα?για πειτε γνωμες μηπως κ μπορεσω να βγαλω ακρη γιατι αλλιως τζαμπα τα λεφτα

Αν είχε μεμβράνη τύπου goretex αποκλείεται να ίδρωνε έτσι το πόδι.
Θα ήταν και ποιο ακριβά.

MAIK72
12/01/2019, 13:49
Για αλλαγή σολας σε ποιότητα vibram σε κυνηγετικά - ορειβατικά αρβυλα παίρνουν 50 ευρώ.
Δεν νομίζω πάντως να είναι στεγανά.

Δεν νομίζω πως είναι vibram το συγκεκριμένο. Οχι δεν είναι στεγανά γι αυτό και κοίταζα πρόσφατα σε grisport εργασίας (και ορειβατικά) ή τα hi tec σε ορειβατικό, αλλά τα βρήκα άβολα (στενή γραμμή),βαριά και σκληρά στην σόλα για περπάτημα μεσα στην πόλη που τα ήθελα. Σε αυτά τα 2 η γλώσσα τους είναι από δέρμα και με αυτιά που σημαίνει ότι προσφέρουν επιπλέον στεγανότητα. Goretex δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πόση στεγανότητα μπορούν να προσφέρουν σε μια συνεχής βροχή σαν την χθεσινή που κράτησε 3 ώρες!

MISKIN
12/01/2019, 14:38
Δεν έχω καταλάβει αν ψάχνεις παπούτσι εργασίας ή παπούτσι πεζοπορίας. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με τη χρήση που κάνεις;

MAIK72
12/01/2019, 15:36
Δεν έχω καταλάβει αν ψάχνεις παπούτσι εργασίας ή παπούτσι πεζοπορίας. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με τη χρήση που κάνεις;

ούτε εγώ έχω καταλάβει ακόμα. Ειδικά όταν δουλεύεις στις διανομές Δεν νομίζω πως υπάρχει μποτάκι (όχι παπούτσι) που να τα συνδυάζει όλα για αυτήν την δουλειά.100% στεγανά σε δυνατη ή πολύωρη βροχή, ελαφριά μαλακά χωρίς μέταλλα και προστασίες για ορθοστασία και περπάτημα ,αντιολισθητικά για να μην φύγες με κράνη και σάκους στα σκαλιά και στα πλακάκια. Γιαυτό και καταλήγουμε να ντυνόμαστε σαν ψαράδες ή σαν σκιέρ στην βροχη ,με γαλότσες ,νιτσεράδες και παντελόνια ή μπότες του σκι:D. Για να γλυτώσουμε τουλάχιστον το ψύχος ή την όποια υγρασία

macdeath_s
12/01/2019, 17:00
Ta dickies που έχω από τη Facom (ta ξαναπαράγγειλα τελικά) από άνεση ήταν απίστευτα. Τα φοράω κάθε μέρα όλη μέρα σχεδόν. Επίσης παρά την ταλαιπωρία (+ περιστασιακή χρήση σε μηχανάκι) αντέξαν πάνω από χρόνο. Είναι ευαίσθητα αν δουλεύεις πολυ σκυμμένος ενώ τα Wurth είχαν εκεί αυτού του τύπου τα flex υφάσματα που βάζουν σε γάντια, φόρμες κλπ.

Με τα ίδια λεφτά ίσως βρεις κάτι καλύτερο αλλά δεν ρίσκαρα προσωπικά να χάσω την άνεση. Για νερό θα τα δοκιμάσω πάλι με το που έρθουν γιατί με το S3 υποτίθεται αντέχει 1 ώρα σε βροχή.

MISKIN
12/01/2019, 17:02
Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.
Αλλιώς πας στη δεύτερη επιλογή που είναι να σκάσεις τουλάχιστον 100€ και να πάρεις κάποιο ορειβατικό Goretex. Σε αυτά τα λεφτά κοίτα για Aigle, Lytos, κ.α. Αν έχουν goretex μεμβράνη και σόλα Vibram είσαι καλυμμένος πιστεύω. Αν έχεις κανά φίλο κυνηγό, θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

edit: Μια καλή επιλογή είναι τα μποτάκια Salomon. Θα βρεις προσφορές στο διαδύκτιο για τέτοια μποτάκια με gtx κάτω από τα 100€.

macdeath_s
12/01/2019, 17:37
Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.
Αλλιώς πας στη δεύτερη επιλογή που είναι να σκάσεις τουλάχιστον 100€ και να πάρεις κάποιο ορειβατικό Goretex. Σε αυτά τα λεφτά κοίτα για Aigle, Lytos, κ.α. Αν έχουν goretex μεμβράνη και σόλα Vibram είσαι καλυμμένος πιστεύω. Αν έχεις κανά φίλο κυνηγό, θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

edit: Μια καλή επιλογή είναι τα μποτάκια Salomon. Θα βρεις προσφορές στο διαδύκτιο για τέτοια μποτάκια με gtx κάτω από τα 100€.

Το Goretex έχει εγγύηση να μην περνάει σταγόνα χωρίς χρονικό όριο.

MISKIN
12/01/2019, 19:51
Το Goretex έχει εγγύηση να μην περνάει σταγόνα χωρίς χρονικό όριο.

Στη πράξη δεν ισχύει αυτό. Φέτος τα salomon xa pro gtx που έχω, πήρανε νερό. Τα έχω από το 2012. Δε τα έχω αφήσει ποτέ να στεγνώσουν με θερμότητα, γενικώς ακολουθώ τις οδηγίες συντήρησης πιστά. Παρόλα αυτά μετά από 7 χρόνια είναι φυσιολογικό να πάρουν νερά. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω τη σωστή χρήση που τους έκανα. Συνεπώς η εγγύηση είναι κυρίως για περιπτώσεις σα του φίλου Θάνου που του πήρε νερό με τη πρώτη. Αν είχε πάρει κάποιο goretex μοντέλο θα μπορούσε να διεκδικήσει επιστροφή.

daz
12/01/2019, 22:34
Νομίζω ο macdeath εννοεί οτι δεν βάζουν σταγόνα ανεξάρτητα πόσο θα μείνουν στη βροχή και στο νερό. Δεν αναφέρεται στην παλαιότητα!

Όσο αφορά την παλαιότητα επίσης δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής, αλλά το ερώτημα είναι πως ορίζεται η ζωή ενός ρούχου ή υποδήματος! Στο σχετικό faq αναφέρει πως όσο το προιόν είναι σε καλή κατάσταση δεν πρέπει να βάζει σταγόνα, όταν αρχίσει να παλιώνει είναι λογικό να φθείρεται και η επένδυση. Ή κάτι τέτοιο.

o_gavros
13/01/2019, 11:42
+1 στα Σαλομον με γκορτεξ. εχω 2 ζευγαρια,ενα mid & ενα ψηλότερα αρβυλα για το βουνό και τι χιόνια,τι ρυάκια,τι βροχές,δεν μπάζουν!
τσεκαρε και το φασιον μπαζάρ στην Πειραιώς.σπασμένα νουμερα αλλά τιμές ασύλληπτες!

ΘΑΝΟΣ27
13/01/2019, 12:41
μιλησα για μποτακι εργασιας με προστασια δακτυλων αντιολισθητικη σολα κ αδιαβροχο οπως το dickies cameron που αγορασα.αδιαβροχο εφοσον γραφει waterproof πρεπει να ειναι (δε ξερω για ποση ωρα αλλα εστω μεχρι ενα σημειο θα αντεχουν).ο πωλητης ανεφερε πως εχουν μεμβρανη αδιαβροχοποιησης η οποια αναπνεει κ εκει ειναι το προβλημα.ενω ειναι σχετικα ελαφρια κ ανετα σε πολυωρη χρηση κ μαλλον κ αδιαβροχα το θεμα ειναι πως μαλλον δεν αεριζεται σωστα το ποδι κ ιδρωνει με αποτελεσμα οταν εισαι ολη μερα στο δρομο με χαμηλες θερμοκρασιες να αρχιζει να κρυωνει.κ ρωταω λοιπον αν ξερει καποιος να με κατατοπισει, ειναι αυτο θεμα (η εφιδρωση των ποδιων) η μηπως ειναι φυσιολογικο λογω των χαμηλων θερμοκρασιων των τελευταιων ημερων (λογω δηλαδη μεγαλης διαφορας θερμοκρασιας στο εσωτερικο του παπουτσιου κ στην ατμοσφαιρα)????:hmm::hmm::a018::a018:

MAIK72
13/01/2019, 13:57
+1 στα Σαλομον με γκορτεξ. εχω 2 ζευγαρια,ενα mid & ενα ψηλότερα αρβυλα για το βουνό και τι χιόνια,τι ρυάκια,τι βροχές,δεν μπάζουν!
τσεκαρε και το φασιον μπαζάρ στην Πειραιώς.σπασμένα νουμερα αλλά τιμές ασύλληπτες!

Θα το επισκεφτώ σίγουρα!Εχω επιστρέψει 4 5 μποτάκια πίσω από αγορές γιατί είτε δεν έβρισκα νούμερο(το μισό που ήθελα) ,είτε ήταν βαριά ,στενή γραμμή κλπ, είτε γιατί ήταν χάλια σαν υλικά.Δεν πήγα σε goretex γιατί 1) δεν το ξέρω καθόλου σαν υλικό οπότε δεν μπορώ να το εμπιστευτώ και 2) λόγω μεγάλου κόστους. 150+- Κυρίως το 2ο :D
Αν είναι και ζεστά ...:rolleyes:.

MAIK72
13/01/2019, 14:17
Κατρχήν το Goretex, αν είναι καλοδιατηρημένο το παπούτσι, αντέχει και 3 και 4 και 24 ώρες στο νερό. Ιδίως αν συνδυάζεται με δέρμα τότε είναι πραγματικά αδιάβροχο.

Έχεις δύο επιλογές κατά τη γνώμη μου. Κρατάς τα μποτάκια που έχεις, τα περνάς κάποια αδιαβροχοποίηση (κεραλοιφή, κάποιο λίπος ή σπρέι αδιαβροχοποίησης), αγριεύεις λίγο τη σόλα με μια συρματόβουρτα και συνεχίζεις να τα φοράς μέχρι να λιώσουν. Φυσικά δε θα αναπνέουν με αυτά τα ματζούνια που σου έγραψα, αλλά μη φανταστείς και κάτι τραγικό. Είναι προτιμότερο από τα βρεγμένα πόδια.


Μόνο καρφάκια και πινέζες δεν έχω βάλει στην σόλα.Τα δοκίμασα με γυαλόχαρτο,Κολλητήρι, συρμάτινες βούρτσες και κοπίδια αλλά τίποτα.ΜΙα καλή αλλά μάλλον προσωρινή λύση είναι να κολλήσω στην σόλα αντιολισθτική ταινία για σκαλιά .¨Η να βάψω τις σόλες με κάποια κόλλα η μπογιά.:plaf: Δεν .. το πιο φθηνό παπούτσι εργασίας έχει 15 ευρώ στην τελική.Αλοιφή έχω για το νουμπουκ. Δεν βοηθά και πολύ σε φτηνοπάπουτσο ή όταν η γλώσσα είναι φτερά στον άνεμο (δεν είναι κλειστή).
Την επόμενη φορά μάλλον θα πάω σε goretex .

macdeath_s
13/01/2019, 15:45
Στη πράξη δεν ισχύει αυτό. Φέτος τα salomon xa pro gtx που έχω, πήρανε νερό. Τα έχω από το 2012. Δε τα έχω αφήσει ποτέ να στεγνώσουν με θερμότητα, γενικώς ακολουθώ τις οδηγίες συντήρησης πιστά. Παρόλα αυτά μετά από 7 χρόνια είναι φυσιολογικό να πάρουν νερά. Δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξω τη σωστή χρήση που τους έκανα. Συνεπώς η εγγύηση είναι κυρίως για περιπτώσεις σα του φίλου Θάνου που του πήρε νερό με τη πρώτη. Αν είχε πάρει κάποιο goretex μοντέλο θα μπορούσε να διεκδικήσει επιστροφή.

Έχω και εγώ γάντια από το 12 που δν έχουν συντηρηθεί σωστά και παρόλα αυτά η μεμβράνη παραμένει άρτια. Μου χει τύχει σε παπούτσι αυτό που λες το οποίο σκιζόταν όμως σιγά σιγά και δεν φαινόταν όταν πήρε νερό.

MikeG
13/01/2019, 16:57
Καλησπέρα στους εργαλειομάστορες.

Ψάχνω γάντια εργασίας για χρήση με βενζινοκίνητο ξυλοκοπτικό, οκ δε περιμένω να είναι 100% ανθεκτικά στη κοπή, αλλά καλύτερα από απλό γάντι. Με ενδιαφέρει να έχουν καλή αίσθηση φορώντας τα.
Επίσης ψάχνω για το πατέρα παπούτσι το οποίο να το φορά σε αγροτικές εργασίες που κάνει. Μέχρι πρόσφατα φορούσε τα Dunlop Dakota (https://www.skroutz.gr/s/11704097/Dunlop-Dakota-S3-Black.html) αλλά πλέον πήγαν στα σκουπίδια μιας και η σόλα ξεκόλλησε μετά από περίπου 1,5 χρόνο. Κάτι σχετικά οικονομικό αν γνωρίζετε το οποίο να μη ζυγίζει ιδιαίτερα πολύ.

Ευχαριστώ guys!

MAIK72
13/01/2019, 17:12
Καλησπέρα στους εργαλειομάστορες.


Επίσης ψάχνω για το πατέρα παπούτσι το οποίο να το φορά σε αγροτικές εργασίες που κάνει. Μέχρι πρόσφατα φορούσε τα Dunlop Dakota (https://www.skroutz.gr/s/11704097/Dunlop-Dakota-S3-Black.html) αλλά πλέον πήγαν στα σκουπίδια μιας και η σόλα ξεκόλλησε μετά από περίπου 1,5 χρόνο. Κάτι σχετικά οικονομικό αν γνωρίζετε το οποίο να μη ζυγίζει ιδιαίτερα πολύ.

Ευχαριστώ guys!

To μυαλό μου παέι κατευθείαν σε caterpillar, timberland, red wing ,το κλασσικό δερμάτινο μποτάκι με την ράφη στην σόλα και το σωστά επεξεργασμένο ενισχυμένο δέρμα στα δάχτυλα, αλλά μαλλόν ξεφεύγουμε στο θέμα οικονομίας και ίσως βάρους. Μετά μόνο σε γαλότσες όπου δεν ξέρω να προτείνω κάτι. Πάντως το dunlop χωρίς να το έχω δοκιμάσει πρέπει να είναι ένα καλό μποτάκι για εργασία σε συνεργείο.

JNP
14/01/2019, 13:14
Το goretex είναι μεμβράνη αδιαβροχοποιησης αλλά και διαπνοης.
Δηλ. δεν αφήνει το νερό να μπει αλλά επιτρέπει στον ιδρώτα να βγαίνει.
Προσοχη η εγγύηση της μεμβράνης είναι για 5 χρόνια.

MAIK72
14/01/2019, 13:32
To συγκεκριμένο παπούτσι . το dickies δεν έχει goretex αλλά δέρμα και mesh. Το δέρμα εξωτερικά αν είναι γνήσιο είναι διαπνέων και το δέρμα γενικά δεν δημιουργεί πρόβλημα εφίδρωσης. Αν και τα υλικά του εσωτερικά είναι σαν αυτά που φοράω , δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, Αν εξωτερικά είναι PU δέρμα μπορεί και να ιδρώνει το πόδι. Οχι μπορεί.. σίγουρα

daz
16/01/2019, 01:41
Το goretex είναι μεμβράνη αδιαβροχοποιησης αλλά και διαπνοης.
Δηλ. δεν αφήνει το νερό να μπει αλλά επιτρέπει στον ιδρώτα να βγαίνει.
Προσοχη η εγγύηση της μεμβράνης είναι για 5 χρόνια.

H εγγύηση applies to waterproofness, windproofness, and breathability for the useful life of the product. It only covers to the original owner of the item, and items that were purchased new.

WHAT DOES USEFUL LIFE OF THE PRODUCT MEAN?
The length of time a product can reasonably deliver expected performance relative to its intended end use. Our focus is around useful life rather than a fixed period of time due to the wide array of end uses for which our products are designed. It really depends on you and the choices you make. Lack of care can often be the cause of a product no longer having useful life, so it’s important to routinely clean your item and always follow the care instructions. Components used in the garment construction, such as glues and other adhesives, will eventually degrade. And, eventually all products do wear out with time and use. Use your best judgment, if the product has worn soles, rips, tears, punctures, abrasions, it may be time to repair it or buy a new one. If it looks worn out then it likely is. This can be especially true for footwear, which typically has a shorter useful life than garments. With footwear, the GORE- TEX membrane is protected by the upper portion of the footwear. When the upper is damaged by things like cuts, cracking, or dry rot, the membrane’s performance can be compromised by dirt and debris that may enter the shoe. Internal abrasion from toenails and hard orthotics can also cause holes resulting in leaks. If you are unsure give us a call or send us an email and we can help make an assessment.


Απ' το faq

https://www.gore-tex.com/support/frequently-asked-questions