PDA

View Full Version : Το αυτοματο Fazerακι



FotisFz1
07/08/2018, 19:58
Ηταν ενα ομορφο πρωινο στην Θεσσαλονικη
οταν 3 Ποντιοι θα ξεκινουσαν το ταξιδι τους για την Τσεχια και για τον αγωνα στο Μπρνο
Εγω με το Fazer(ακομα δεν ηταν αυτοματο),ο αδερφος μου ο Νεκταριος με το R1200gs adv και ο Χαρης με το S1000XR
398488
398489

Ολα κυλουσαν ομορφα και απολαμβαναμε τα χιλιομετρα
Μια σταση στο Νις της Σερβιας

398490

Πριν την αφιξη μας στο Βελιγραδι οπου και θα διανυκτερευαμε

Την επομενη μερα εξισου χαρουμενοι και ξεκουραστοι πλεον ξεκιναμε με τελικο προορισμο ενα χωριουδακι
εξω απο το Μπρνο οπου ειχαμε βρει ξενοδοχειο
Το σχεδιο ελεγε σταση στην Βουδαπεστη για καμια φωτογραφια στα πανεμορφα αξιοθεατα αυτης της πολης αλλα τελικα η σταση εγινε για αλλο λογο:(:(

Μολις εχουμε περασει τα συνορα της Σερβιας με την Ουγγαρια και εχουμε βαλει πλωρη για Βουδαπεστη
1η μετα 2η , ανεβαζω για 3η τπτ...Κενο...και κρυος ιδρωτας για το τι μπορει να φταιει...

Σταματαμε στην ακρη βγαζω τα λιγα εργαλεια που ειχα παρει μαζι μου και γρηγορα βρισκω το προβλημα
Το λαμακι που πιανει στην βεργα του σασμαν μας χαιρετησε μετα απο 3 χρονια που εχω τα αφτερμακετ μαρσπιε και φυσικα δεν θα μπορουσε να γινει η ζημια στα πατρια εδαφη...επρεπε να γαμηθει ο Διας να το παθουμε στη μεση του πουθενα...

398492
398493

Μινι συσκεψη και παιρνουμε την αποφαση να βαλω με το χερι μια 4η σχεση και αν ξεκινησει το μηχανακι να φτασουμε μεχρι την Βουδαπεστη σε καποιο συνεργειο μηπως και φτιαχτει το προβλημα..
Το μηχανακι ευτυχως ξεκινα χωρις δισταγμο και μετα απο μερικα ατελειωτα χιλιομετρα στην εθνικη με 4η και 120χλμ/ωρα φτανουμε σε ενα συνεργειο οπου με λυπη διαπιστωνω οτι δεν ειχαν καμια διαθεση να ασχοληθουν με πατεντες η καποια αλλη λυση οπως τυχον θα εκανε καποιος ελληνας μαστορας(βασικα δεν ξερω αν φτιαχνεται καν αυτο το κομματι..οπως βλεπετε απετυχε κ η ιδεα μου να το κολλησω με κολλα 2 συστατικων για μεταλλα)

Φευγουμε λοιπον απραγοι απο το συνεργειο και αφου ειδα οτι το μηχανακι ξεκινησε ευκολα με 4η
λεω να δοκιμασω αν θα γινει το ιδιο και με 6η
αφου ολα σχεδον τα χιλιομετρα θα ηταν στην εθνικη
Ωωω του θαυματος το μηχανακι ξεκινα με λιγο σκορτσαρισμα μεχρι τα 50χλμ/ωρα και απο κει και πανω ανεβαζει αψογα...
ΝΑΙ επιτελους ειχα ενα ΑΥΤΟΜΑΤΟ fazer scooter...
Ηταν η τελευταια φορα που αλλαξα σχεση στο κιβωτιο μεχρι την επιστροφη μετα απο 2000 χλμ:D

Φυσικα δεν πατησε ποτε τις ροδες του στην πιστα του Μπρνο αλλα παρεμεινε να ξεκουραζεται στο ξενοδοχειο μεχρι την μερα της επιστροφης

Τα πηγαινε ελα στην πιστα εγιναν δικαβαλο με το gs

Κατα την διαρκεια του Γολγοθα της επιστροφης που εγινε και παλι σε 2 δοσεις με μια διανυκτερευση στο Βελιγραδι σχεδον ολα τα χλμ ηταν στην εθνικη οποτε δεν ειχα καποιο θεμα εκτος απο 3 φορες που επρεπε να κανουμε παρακαμψη λογω εργων απο επαρχιακο κομματι
Εκει λιγο ζοριστηκα για να διατηρω μια ταχυτητα ανω των 60 χλμ/ωρα ωστε να δουλευει χωρις σκορτσαρισματα το μηχανακι και ταυτοχρονα να κανω προσπερασεις με αυτα τα χιλιομετρα κ 6η οταν τα αυτοκινητα εκοβαν πολυ λογο της κινησης..

Οταν ομως ειδα αυτην τη μαγικη εικονα ηξερα πλεον οτι τα ειχα καταφερει

398494

Παρολη την ατυχια το απολαυσαμε και ισως αυτο ολο
να μας αφησε κ μια ακομα πιο γλυκια γευση
Θα εχουμε μια ακομα μοτοσυκλετιστικη ιστορια να διηγουμαστε

Και φυσικα δεν θα μπορουσε και αυτη να μην παρει το χαδι και το φιλι που της αξιζει

398495

Και εις αλλα με υγεια..

kyo
07/08/2018, 20:36
fazerαρα εργαλειο μου λειπει μερικες φορες:beer:

RaGe_Raptor
07/08/2018, 20:42
και εις άλλα με υγεία...:beer:

kordix
08/08/2018, 08:34
Ολα καλά λοιπόν. Καβάλαγες το όνειρο κάθε κάγκουρα με Τmax :D

devil's animal
08/08/2018, 09:11
το οτι εβγαλες τοσα χλμ οντως το κανει εκπληκτικο...και μπραβο δλδ...

αλλα μου κανει εντυπωση το οτι δεν βρεθηκε μια πατεντα να το φτιαξει...δεν ειναι δα και τοσο τραγικη βλαβη...


επισης μηπως να εκανες και μια επιθεωρηση στους δισκους συμπλεκτη? ποτε δεν ξερεις...τοσα ξεκινηματα με 6η...

FotisFz1
08/08/2018, 09:25
το οτι εβγαλες τοσα χλμ οντως το κανει εκπληκτικο...και μπραβο δλδ...

αλλα μου κανει εντυπωση το οτι δεν βρεθηκε μια πατεντα να το φτιαξει...δεν ειναι δα και τοσο τραγικη βλαβη...


επισης μηπως να εκανες και μια επιθεωρηση στους δισκους συμπλεκτη? ποτε δεν ξερεις...τοσα ξεκινηματα με 6η...

Για πατεντα δεν ηθελαν καν να ασχοληθουν εκει
Μαλλον γενικα δεν το εχουν με αυτα
μου ειπαν οκ φιλε πρεπει να παραγγειλεις ανταλλακτικο
Για δισκους θα εχω το νου μου να δω αν πατιναρει
ετσι κ αλλιως αργα η γρηγορα θα ζητουσε
εφτασα 70000 χλμ

Triathlon 7
08/08/2018, 14:04
Απίστευτο!
Η κλασσική λύση της σκύλας δεν δούλευε; Έστω λίγο λοξά τοποθετημένη; Αλλαγές με το εναπομείνον linkage με το χέρι;

FotisFz1
08/08/2018, 14:29
Απίστευτο!
Η κλασσική λύση της σκύλας δεν δούλευε; Έστω λίγο λοξά τοποθετημένη; Αλλαγές με το εναπομείνον linkage με το χέρι;

Δεν ξερω τι θα μπορουσα να κανω εκει επι τοπου
γενικα δεν το εχω πολυ με τα μαστορεματα
Για να καταλαβεις πως ειναι δες την φωτο
μια βεργα ενωνει το 1 με το 2
κ απο το 3 παει η βεργα στο σασμαν
κ αυτο που εσπασε ειναι το κομματι απο το 2 μεχρι το 3

398514

Triathlon 7
08/08/2018, 14:43
Αυτό που λες "βέργα που πάει στο σασμάν" δεν μπορούσες να το χειριστείς με το χέρι; Αφού το στράβωνες ελαφρά; Γιά την σκύλα, εννοώ να πιάσει πάνω στο καρέ του άξονα που βγαίνει από το μοτέρ. Συνηθισμένη λύση απελπισίας και την βρίσκεις ακόμα και σε Super market.

ptc
08/08/2018, 14:47
There's no replacement for displacement. :cool:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/08/2018, 22:26
Παντως ρε φυλε μου αρεσει που το αντιμετωπιζεις ετσι.Πηρε και το φιλακι της μετα.Αλλη θα εβριζαν θα κατεβαζαν εκλησιες.
Λενε μερικοι "σταζει λαδια το μπουρδελο".Οταν το ακουω στραβωνω.Μπουρδελο ο ερωτας τους???Λαδια ειναι.Θα σταξουν.
Μπραβο φιλε...Και στην αλλη με υγεια και ευχομαι τα καλυτερα.