PDA

View Full Version : Δίπλωμα Α2 και Μηχανές



TheCretan
08/08/2018, 18:15
Καλησπέρα καλησπέρα !
Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη , την εμπειρία σας πάνω σε ένα θέμα που με ταλανίζει εδώ και καιρό. Δυστυχώς ο κοινωνικός μου κύκλος αλλά ούτε και η οικογένεια μου δεν απαρτίζεται από μοτοσυκλετιστές και αυτό έχει αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω αντικειμενικές απόψεις. Στο άμεσο μέλλον γίνομαι κάτοχος διπλώματος Α2 καθώς έχω συμπληρώσει το όριο για να δώσω την εξέταση και θέλησα να δώσω αμέσως για το Α2 χωρίς να περάσω απο τις προηγούμενες κατηγορίες. Να τονίσω πως δεν έχω καμία εμπειρία απο δίκυκλα. Είμαι κάτοχος διπλώματος αμαξιού και έχω διανύσει με αμάξι περίπου 50.000 km διότι πιστεύω πως δεν μετράει το πόσο καιρό εχεις ένα δίπλωμα αλλά πόσα χιλιόμετρα έχεις διανύσει( σε καμία περίπτωση δεν λέω πως είμαι τέλειος οδηγός, συνέχεια μαθαίνουμε...). Έρχεται λοιπόν η ωρα της πρώτης μοτοσικλέτας απο μικρό παιδί όνειρο μου ειναι το θηρίο gs1200adv αλλά ας προσγειωθούμε προς το παρόν. Έχω δει και μαρεσεί το gs310 το καινούργιο αλλά και η νέα ninja 400. Επειδή θα είμαι νέος οδηγός δεν ξέρω ακόμα ποιο στυλ Μότο θα μου αρέσει... Ζήτω λοιπόν εμπειρίες σας , την άποψη σας στο δίλλημα αυτό και μήπως ξέρετε κάτι γι αυτές τις Μότο;
Η μηχανή θα έχει χρήση μέσα στην πόλη και συγνώμη για όλη αυτήν την λογοδιάρροια αλλά επειδή έχω άγνοια πάνω σε αυτο το θέμα ζήτω την βοήθεια σας.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Apache
08/08/2018, 18:25
Αφου το ονειρο σου ειναι η GS1200 σιγουρα θα σου αρεσει και η Benelli TKR 502, την κοιταξες;

TheCretan
08/08/2018, 18:31
Μόλις τώρα την είδα πανέμορφη δυστυχώς δεν γνωρίζω τη μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη ;

Apache
08/08/2018, 18:33
Μεχρι στιγμης δεν εχει ακουστει τιποτε και υπαρχουν μηχανακια που εχουν περασει τις 50000 χλμ και δεν εχουν καψει ουτε λαμπα, υπαρχει και λεσχη ιδιοκτητων TRK με καλα παιδια και πολλα ταξιδια....

ptc
08/08/2018, 18:35
Μόλις τώρα την είδα πανέμορφη δυστυχώς δεν γνωρίζω τη μάρκα αυτή είναι αξιόπιστη ;

:a014:

Από budget πώς πάμε;

TheCretan
08/08/2018, 18:36
Σε ευχαριστώ πολύ τόσο για την γρήγορη απάντησή σου όσο και την ευστοχεία της !

TheCretan
08/08/2018, 18:38
Για κάτι καλό και καινούργιο μέχρι 7.000 για μεταχειρισμένο μεχρι 3000 !

ptc
08/08/2018, 19:04
Το MT07 πώς σου φαίνεται; Υπάρχει έκδοση στα 35kw που είναι στα λεφτά σου. Αν νιώσεις σε κάποια φάση πως είναι λίγα τα άλογα μπορείς να το "ανοίξεις".

https://www.car.gr/5997338-yamaha-mt-07-s-35kw-new

Για το TRK δε θα σχολιάσω κάτι στο θέμα αξιοπιστίας, είναι πολύ νωρίς. Θα πω όμως πως προσωπικά ως νέος οδηγός θα κοιτούσα να πάρω ένα μηχανάκι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Το benelli είναι λίγο θηρίο, παρά τα λίγα κυβικά του.

gerokost
08/08/2018, 19:21
Ένα Honda CB500X είναι για σένα. Και μετά βλέπεις.

Xlitos
09/08/2018, 03:46
To νιντζα400 ειναι λιγο πιο σπορ σαν θεση οδηγησης και θα το επαιρνες αν το ονειρο σου στο μελλον ειναι καποιο γρηγορο street η supersport.Στην πολη μπορει να σε κουρασει λιγο οποτε δεν εχει νοημα να πας στα νιντζακια

Εσενα σ αρεσει το gs1200 αρα προς το παρον σκεφτεσαι ηρεμες βολτες ταξιδια κτλ...οποτε θες κατι σε οn-off...

Η χρηση που θα κανεις λες ειναι πολης αρα θες ενα μηχανακι ορθιο ανετο με ροπη χαμηλα.Τα μονοκυλινδρα κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια.Οποτε αφου εχεις 7 χιλιαρικα δινεις τα 6 να παρεις το 310gs και τα υπολοιπα τα δινεις να παρεις κρανος μπουφαν γαντια κτλ.Μετα απο 40-50.000 χιλιομετρα που θα εχεις αποκτησει εμπειρια το πουλας και παιρνεiς μεγαλυτερο.

Και το cb500x ειναι οκ απλα 195 κιλα μηχανακι για πρωτο θα σε δυσκολεψει(το 310 ειναι 170 κιλα)

οποτε απο μενα 310gs ή Versys300x abs...

Panos76
09/08/2018, 08:23
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια φάση, έτυχε τον τελευταίο καιρό και πέτυχα πεζός και το gs και το X300.

Αμφότερα μου φάνηκαν σαν μεγάλα παπιά σε ήχο. Πολύ πρα- πρα-πρα, δεν με έπεισαν για τις ανάγκες μου, οπότε πάλι καταλήγω στο cb500x.

Ακόμα δεν έχω οδηγήσει βέβαια κανένα - ούτε καν καβαλήσει - πλην του Cb.

Καταλήγοντας, τσέκαρε τα στυλ των μηχανακίων που μπορούν να οδηγηθούν με Α2 (πχ duke 390, rebel 500, klx/crf250L, κλπ), οδήγησέ τα αν είναι εφικτό και πάρε τις αποφάσεις σου.

Εντός του '19 είναι να βγει και το 390 adventure, είναι και αυτό στη λίστα.

ΤάκηςΜπ
09/08/2018, 14:24
προφανώς cb ,εφόσον έχεις τα χρήματα,αλλιώς pegaso,xtx μεταχειρο...το μικρό bmw εμένα δεν μου γεμίζει το μάτι από πολλές (θεωρητικές πάντα) απόψεις

TheCretan
09/08/2018, 14:32
Το MT07 πώς σου φαίνεται; Υπάρχει έκδοση στα 35kw που είναι στα λεφτά σου. Αν νιώσεις σε κάποια φάση πως είναι λίγα τα άλογα μπορείς να το "ανοίξεις".

https://www.car.gr/5997338-yamaha-mt-07-s-35kw-new

Για το TRK δε θα σχολιάσω κάτι στο θέμα αξιοπιστίας, είναι πολύ νωρίς. Θα πω όμως πως προσωπικά ως νέος οδηγός θα κοιτούσα να πάρω ένα μηχανάκι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Το benelli είναι λίγο θηρίο, παρά τα λίγα κυβικά του.

Πιστεύω πως δεν μπορώ να στηρίξω την φιλοσοφία του MT-07.

TheCretan
09/08/2018, 14:37
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, είδα από κοντά το gs310 μου φάνηκε οκ και για την γνώμη μου χωρίς να έχω την κατάλληλη εμπειρία και χωρίς να το εχω οδηγήσει μου φανηκε λίγο πρόχειρη δουλειά...
To νιντζα400 ειναι λιγο πιο σπορ σαν θεση οδηγησης και θα το επαιρνες αν το ονειρο σου στο μελλον ειναι καποιο γρηγορο street η supersport.Στην πολη μπορει να σε κουρασει λιγο οποτε δεν εχει νοημα να πας στα νιντζακια

Εσενα σ αρεσει το gs1200 αρα προς το παρον σκεφτεσαι ηρεμες βολτες ταξιδια κτλ...οποτε θες κατι σε οn-off...

Η χρηση που θα κανεις λες ειναι πολης αρα θες ενα μηχανακι ορθιο ανετο με ροπη χαμηλα.Τα μονοκυλινδρα κανουν καλυτερα αυτη τη δουλεια.Οποτε αφου εχεις 7 χιλιαρικα δινεις τα 6 να παρεις το 310gs και τα υπολοιπα τα δινεις να παρεις κρανος μπουφαν γαντια κτλ.Μετα απο 40-50.000 χιλιομετρα που θα εχεις αποκτησει εμπειρια το πουλας και παιρνεiς μεγαλυτερο.

Και το cb500x ειναι οκ απλα 195 κιλα μηχανακι για πρωτο θα σε δυσκολεψει(το 310 ειναι 170 κιλα)

οποτε απο μενα 310gs ή Versys300x abs...

TheCretan
09/08/2018, 14:40
Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω για να έχω μια σφαιρική άποψη...
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια φάση, έτυχε τον τελευταίο καιρό και πέτυχα πεζός και το gs και το X300.

Αμφότερα μου φάνηκαν σαν μεγάλα παπιά σε ήχο. Πολύ πρα- πρα-πρα, δεν με έπεισαν για τις ανάγκες μου, οπότε πάλι καταλήγω στο cb500x.

Ακόμα δεν έχω οδηγήσει βέβαια κανένα - ούτε καν καβαλήσει - πλην του Cb.

Καταλήγοντας, τσέκαρε τα στυλ των μηχανακίων που μπορούν να οδηγηθούν με Α2 (πχ duke 390, rebel 500, klx/crf250L, κλπ), οδήγησέ τα αν είναι εφικτό και πάρε τις αποφάσεις σου.

Εντός του '19 είναι να βγει και το 390 adventure, είναι και αυτό στη λίστα.

basilis_k6
09/08/2018, 14:41
Μόνος σου η και με συνεπιβάτη; πολη δλδ αθηνα? Ταξιδι θα κανεις καθολου?

Ξεχνας τα καινουργια. Λογικα θα το δωσεις γρηγορα οποτε παρε ενα μικρο μηχανακι ευκολο και απλο. Θα σου προτεινα το 390 duke σε χαμηλο ελαφρυ και το cb500 σε ψηλο. Μπορεις επισης να δεις σε πιο οικονομικο το wolf.

TheCretan
09/08/2018, 14:44
Μόνος μου δεν θέλω να βάλω συνεπιβάτη τόσο νωρίς φοβάμαι για πω την αλήθεια... Πόλη για αρχή και μετά θα δείξει... Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!
Μόνος σου η και με συνεπιβάτη; πολη δλδ αθηνα? Ταξιδι θα κανεις καθολου?

Ξεχνας τα καινουργια. Λογικα θα το δωσεις γρηγορα οποτε παρε ενα μικρο μηχανακι ευκολο και απλο. Θα σου προτεινα το 390 duke σε χαμηλο ελαφρυ και το cb500 σε ψηλο. Μπορεις επισης να δεις σε πιο οικονομικο το wolf.

TheCretan
09/08/2018, 14:57
Σήμερα πήγα και είδα το Benelli TRK502x αλλά και το απλό. Πήγα σε δύο εμπόρους ο πρώτος δεν ήξερε να μου πει τίποτα εκεί κακή εντύπωση μου έκανε ότι είχαν κολήσει στραβά τα σήματα της Benelli. Πήγα στο δεύτερο μαγαζί πιο περιποιημένο από το πρώτο ο πωλητής εξυπηρετικός με έβαλε έκατσα τρομερό από κοντά το bennelli η Χ έκδοση βέβαια το έφτανα το μηχανάκι άνετα, πολύ άνετη σέλα πολύ μαλακή , φώτα led , μου ειπε ότι έχει πολύ καλά φρένα για την κατηγορία του, και το κυριότερο είχα συνέχεια ένα ηλίθιο χαμόγελο οταν την κοιτούσα... Είχα μεγαλύτερο ενθουσιασμό από ολα τα άλλα μοντέλα που είδα... ίσως επειδή μοιάζει με multistrada με gs... να σημειώσω πως μένω Κρήτη μόνιμα και σπουδάζω Πελοπόννησο, ίσως έχω ευκαιρία να τεστάρω οτι μοντέλο θέλω στην Αθήνα.

Apache
09/08/2018, 15:15
Σήμερα πήγα και είδα το Benelli TRK502x αλλά και το απλό. Πήγα σε δύο εμπόρους ο πρώτος δεν ήξερε να μου πει τίποτα εκεί κακή εντύπωση μου έκανε ότι είχαν κολήσει στραβά τα σήματα της Benelli. Πήγα στο δεύτερο μαγαζί πιο περιποιημένο από το πρώτο ο πωλητής εξυπηρετικός με έβαλε έκατσα τρομερό από κοντά το bennelli η Χ έκδοση βέβαια το έφτανα το μηχανάκι άνετα, πολύ άνετη σέλα πολύ μαλακή , φώτα led , μου ειπε ότι έχει πολύ καλά φρένα για την κατηγορία του, και το κυριότερο είχα συνέχεια ένα ηλίθιο χαμόγελο οταν την κοιτούσα... Είχα μεγαλύτερο ενθουσιασμό από ολα τα άλλα μοντέλα που είδα... ίσως επειδή μοιάζει με multistrada με gs... να σημειώσω πως μένω Κρήτη μόνιμα και σπουδάζω Πελοπόννησο, ίσως έχω ευκαιρία να τεστάρω οτι μοντέλο θέλω στην Αθήνα.

https://www.youtube.com/watch?v=UjIoI8rgxMc

https://www.youtube.com/watch?v=uKvPn4a41vI

TheCretan
09/08/2018, 15:34
Τις έχω δει τις παρουσιάσεις , ευχαριστώ πάντως !
https://www.youtube.com/watch?v=UjIoI8rgxMc

https://www.youtube.com/watch?v=uKvPn4a41vI

ptc
09/08/2018, 15:56
και το κυριότερο είχα συνέχεια ένα ηλίθιο χαμόγελο οταν την κοιτούσα... Είχα μεγαλύτερο ενθουσιασμό από ολα τα άλλα μοντέλα που είδα.

Καλοτάξιδο... ;)

devil's animal
10/08/2018, 09:06
Καλοτάξιδο... ;)

+1..
καλα ψωνια..
:beer::beer:

TheCretan
11/08/2018, 19:01
Λοιπόν πήρε το μάτι μου ότι και το tracer 700 βγαίνει σε lower power ισχύει ;
Το MT07 πώς σου φαίνεται; Υπάρχει έκδοση στα 35kw που είναι στα λεφτά σου. Αν νιώσεις σε κάποια φάση πως είναι λίγα τα άλογα μπορείς να το "ανοίξεις".

https://www.car.gr/5997338-yamaha-mt-07-s-35kw-new

Για το TRK δε θα σχολιάσω κάτι στο θέμα αξιοπιστίας, είναι πολύ νωρίς. Θα πω όμως πως προσωπικά ως νέος οδηγός θα κοιτούσα να πάρω ένα μηχανάκι όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Το benelli είναι λίγο θηρίο, παρά τα λίγα κυβικά του.

basilis_k6
11/08/2018, 20:09
Λοιπόν πήρε το μάτι μου ότι και το tracer 700 βγαίνει σε lower power ισχύει ;

Πεταμενα λεφτα..

ΤάκηςΜπ
11/08/2018, 23:52
Πεταμενα λεφτα..

Φιμωμενο είναι, όταν βγάλει το απεριόριστο μπορεί να το δυναμώσει ως εκεί που δυναμώνει.

ptc
12/08/2018, 00:40
Λοιπόν πήρε το μάτι μου ότι και το tracer 700 βγαίνει σε lower power ισχύει ;

Υπάρχει αυτή (https://www.car.gr/13677408-yamaha-tracer-700-2) η αγγελία στο car.

karellen
12/08/2018, 08:50
Cretan όταν λες μηδενική εμπειρία σε μοτό εννοείς ότι δεν έχεις οδηγήσει ούτε παπί;

Apache
12/08/2018, 10:03
Αν μπορείς να πάρεις το Tracer κάντο.. Πολύ καλος κινητήρας και ασπαστος.....

TheCretan
13/08/2018, 15:47
Αυτήν την αγγελία είδα και αναρωτήθηκα...
Υπάρχει αυτή (https://www.car.gr/13677408-yamaha-tracer-700-2) η αγγελία στο car.

ptc
13/08/2018, 15:52
Αυτήν την αγγελία είδα και αναρωτήθηκα...

Κοίτα, ο Μερεμετσακης που την έχει ανεβάσει είναι μάλλον η πιο σοβαρή αντιπροσωπία της Yamaha στην πόλη, οπότε ισχύει αυτό που γράφουν. Λογικά εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι το ίδιο μοτέρ έχει έγκριση τύπου ως Α2 για το ΜΤ07 και γίνεται έτσι η δουλειά. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα τι παίζει.

TheCretan
13/08/2018, 15:57
Απο άποψη οδηγικής συμπεριφοράς στον δρόμο και το πως θα πράττω και θα επεξεργάζομαι τα διαφορά ερεθίσματα στο δρόμο ναι 0 εμπειρία...καβαλούσα ένα μπόμπο στο χωριό για λίγο καιρό αν πιάνετε αυτο... και έχω σκοπό να πάρω μέρος σε κάποια courses του riding school πιστεύω θα βοηθήσουν...

BLiTzER
13/08/2018, 15:58
Εγώ ξέρω ότι στην Ελλάδα αν αγοραστεί περιορισμένο, μένει περιορισμένο για πάντα. Για να παραμείνει νόμιμο, εννοώ.

TheCretan
13/08/2018, 16:07
Άρα δώρο άδωρον ...
Εγώ ξέρω ότι στην Ελλάδα αν αγοραστεί περιορισμένο, μένει περιορισμένο για πάντα. Για να παραμείνει νόμιμο, εννοώ.