PDA

View Full Version : Τροφή για σκέψη



RaGe_Raptor
13/08/2018, 11:32
Θεωρητική συζήτηση.
Σε δεδομένη κλίση και με την κλίση αυτή αμετάβλητη :


Κρατάω φρένο - >συνεχίζει να κλείνει η γραμμή
Αφήνω φρένο=μόνο φρένο κινητηρα - >κλείνει και πάλι αλλά ανεπαισθητα
Ανοίγω γκάζι = maintenance throttle, ούτε επιταχύνω, ούτε επιβραδύνω - > γραμμή σταθερή
Ανοίγω περισσότερο γκαζι=επιταχύνω - > γραμμή ανοίγει.




Κλείνει η γραμμή στη έξοδο όταν ανοίγουμε γκάζι? Ναι, αν είσαι o McCoy και ντριφτάρεις, λέω εγώ. :D

o teos
13/08/2018, 13:10
:a014::a014:

RaGe_Raptor
13/08/2018, 13:37
:a014::a014:

Κάτσε να βάλω κι εγώ :a014: αλλά με τα ποπ κορν στο χέρι θα μείνουμε με φαίνεται. Τσάκω και μια παγωμένη :beer:

o teos
13/08/2018, 13:46
Ανταποδίδω :beer::D

teogtp
13/08/2018, 13:59
Μιλάς για trail braking και χουφτωμα μετά, έτσι;

RaGe_Raptor
13/08/2018, 14:02
Μιλάς για trail braking και χουφτωμα μετά, έτσι;

Μιλάω για ένα μεγάλο, άδειο πάρκινγκ όπου κάνεις συνεχώς κυκλική διαδρομή με σταθερή κλίση και πειραματιζεσαι.

harris_x
13/08/2018, 14:18
Πρεπει να μας πεις και ποιο φρενο κρατάς

RaGe_Raptor
13/08/2018, 14:23
Πρεπει να μας πεις και ποιο φρενο κρατάς

το μπροστά.το πίσω,ούτως ή άλλως, έχει συμπληρωματικό ρόλο.

azar41
13/08/2018, 15:25
Aν επιταχύνεις, θα ανοίξει η γραμμή και η τροχιά αφού θα αυξηθεί η φυγόκεντρος.
Για να διατηρήσεις την ίδια τροχιά με μεγαλύτερη ταχύτητα,πρέπει να αυξήσεις την κλίση.

BLiTzER
13/08/2018, 15:27
Όχι αν είσαι ο μακρέι είπαμε. Δεν παρακολουθείς.

Inb4 ποιος μακρέι, ρε κεφτέ;

RaGe_Raptor
13/08/2018, 15:58
Aν επιταχύνεις, θα ανοίξει η γραμμή και η τροχιά αφού θα αυξηθεί η φυγόκεντρος.
Για να διατηρήσεις την ίδια τροχιά με μεγαλύτερη ταχύτητα,πρέπει να αυξήσεις την κλίση.

μα η φυγόκεντος δεν υπάρχει! (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155332):lol:

σωστά τα λες.
γιατί όμως υπάρχει η αντίληψη ότι μπορούμε να κλείσουμε γραμμή όταν ανοίγουμε το γκάζι? από τη στιγμή που θα ανοίξεις το γκάζι μέσα στη στροφή,διατηρείς σταθερή τροχιά ή και ανοίγει η τροχιά σου αν επιταχύνεις. σε αυτή την περίπτωση ,οι μόνοι τρόποι για να "κλείσεις" είναι η παραπάνω κλίση (μη επιθυμητό) ή το ντριφτάρισμα (McCoy mode).

ptc
13/08/2018, 16:22
μα η φυγόκεντος δεν υπάρχει! (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=155332):lol:

σωστά τα λες.
γιατί όμως υπάρχει η αντίληψη ότι μπορούμε να κλείσουμε γραμμή όταν ανοίγουμε το γκάζι? από τη στιγμή που θα ανοίξεις το γκάζι μέσα στη στροφή,διατηρείς σταθερή τροχιά ή και ανοίγει η τροχιά σου αν επιταχύνεις. σε αυτή την περίπτωση ,οι μόνοι τρόποι για να "κλείσεις" είναι η παραπάνω κλίση (μη επιθυμητό) ή το ντριφτάρισμα (McCoy mode).

Δεν υπάρχει κι εκείνη η τεχνική που βγάζεις το σώμα σου πιο χαμηλά και μπροστά στην έξοδο για να κλείσει η τροχιά; Το διδάσκουν και στο css. Μου διαφεύγει το όνομα της τεχνικής αλλά πάντως λειτουργεί, το έχω δοκιμάσει κι εγώ.

RaGe_Raptor
13/08/2018, 16:24
Δεν υπάρχει κι εκείνη η τεχνική που βγάζεις το σώμα σου πιο χαμηλά και μπροστά στην έξοδο για να κλείσει η τροχιά; Το διδάσκουν και στο css. Μου διαφεύγει το όνομα της τεχνικής αλλά πάντως λειτουργεί, το έχω δοκιμάσει κι εγώ.

Hook turn. Ναι, έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Είναι κάτι που (θα έπρεπε να) κάνεις σε κάθε έξοδο στροφής στην πίστα.

azar41
13/08/2018, 16:24
Μάλλον λάθος αντίληψη ,ψευδαίσθηση,επειδή με το γκάζι σταθεροποιείται η μηχανή,σε αντίθεση με την είσοδο, φρένα, που είναι πιο ασταθής.
Υποθέτω πως οι αγωνιζόμενοι και αυτοί που το ψάχνουν παραπάνω,δεν έχουν τέτοια θέματα.

ptc
13/08/2018, 16:27
Hook turn. Ναι, έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Είναι κάτι που (θα έπρεπε να) κάνεις σε κάθε έξοδο στροφής στην πίστα.

Α γεια σου. :p

RaGe_Raptor
13/08/2018, 21:37
Α γεια σου. :p

όχι όμως με σκοπό να κλείσεις γραμμή,αλλά να έχεις το μηχανάκι πιο όρθιο για να μπορείς να ανοίξεις περισσότερο το γκάζι,ασφαλέστερα.
α,ξύσε και κανα αγκώνα,έτσι για το γαμώτο... :bawl:

RaGe_Raptor
13/08/2018, 21:46
Μάλλον λάθος αντίληψη ,ψευδαίσθηση,επειδή με το γκάζι σταθεροποιείται η μηχανή,σε αντίθεση με την είσοδο, φρένα, που είναι πιο ασταθής.
Υποθέτω πως οι αγωνιζόμενοι και αυτοί που το ψάχνουν παραπάνω,δεν έχουν τέτοια θέματα.

το ίδιο υποθέτω κι εγώ.

άσε που οι αγωνιζόμενοι χρησιμοποιούν το γκάζι για να σηκώσουν πιο γρήγορα την μηχανή στις εναλλαγές κλίσης,σε διαδοχικές στροφές.
πχ δες αυτό (https://youtu.be/bZinBTL_LmA?t=3m2s)

ptc
13/08/2018, 22:01
όχι όμως με σκοπό να κλείσεις γραμμή,αλλά να έχεις το μηχανάκι πιο όρθιο για να μπορείς να ανοίξεις περισσότερο το γκάζι,ασφαλέστερα.
α,ξύσε και κανα αγκώνα,έτσι για το γαμώτο... :bawl:



Κάτσε, αυτό που περιγράφεις δεν είναι το pick up; Σηκώνεις τη μηχανή για να πατήσει καλά το πίσω και να ανοίξεις γκάζι κι εσύ μένεις κάτω. Νομίζω το hook turn είναι που πηγαίνεις το σώμα σου μπροστά και κάτω και γίνεται για να κλείσεις τροχιά εν μέσω στροφής χωρίς να αυξήσεις κλίση.

https://youtu.be/71GUyp0pFR0

https://youtu.be/5cbQoW3rk2o

RaGe_Raptor
13/08/2018, 22:06
Κάτσε, αυτό που περιγράφεις δεν είναι το pick up; Σηκώνεις τη μηχανή για να πατήσει καλά το πίσω και να ανοίξεις γκάζι κι εσύ μένεις κάτω. Νομίζω το hook turn είναι που πηγαίνεις το σώμα σου μπροστά και κάτω και γίνεται για να κλείσεις τροχιά εν μέσω στροφής χωρίς να αυξήσεις κλίση.

ε,αν το σκεφτείς,είναι η ίδια ακριβώς ενέργεια με διαφορετικό σκοπό. στο pick up, κρατάς το πάνω μέρος του σώματος όσο κάτω αντέχεις.

Xlitos
14/08/2018, 03:55
Θεωρητική συζήτηση.
Σε δεδομένη κλίση και με την κλίση αυτή αμετάβλητη :


Κρατάω φρένο - >συνεχίζει να κλείνει η γραμμή
Αφήνω φρένο=μόνο φρένο κινητηρα - >κλείνει και πάλι αλλά ανεπαισθητα
Ανοίγω γκάζι = maintenance throttle, ούτε επιταχύνω, ούτε επιβραδύνω - > γραμμή σταθερή
Ανοίγω περισσότερο γκαζι=επιταχύνω - > γραμμή ανοίγει.





Κλείνει η γραμμή στη έξοδο όταν ανοίγουμε γκάζι? Ναι, αν είσαι o McCoy και ντριφτάρεις, λέω εγώ. :D



Μιλάω για ένα μεγάλο, άδειο πάρκινγκ όπου κάνεις συνεχώς κυκλική διαδρομή με σταθερή κλίση και πειραματιζεσαι.

λες κλιση αμεταβλητη..αν ντριφταρεις θα κλεισει μεν η γραμμη αλλα θ αλλαξει και η κλιση σου

RaGe_Raptor
14/08/2018, 05:32
λες κλιση αμεταβλητη..αν ντριφταρεις θα κλεισει μεν η γραμμή αλλα θ αλλαξει και η κλιση σου

Όμως πολύ λιγότερο από το να κλείσεις γραμμή μόνο με αύξηση κλίσης.

harris_x
14/08/2018, 11:18
το μπροστά.το πίσω,ούτως ή άλλως, έχει συμπληρωματικό ρόλο.

Λαθος.
Για φρενο μεσα στην στροφή δεν ισχυει αυτο.

RaGe_Raptor
14/08/2018, 11:44
Λαθος.
Για φρενο μεσα στην στροφή δεν ισχυει αυτο.

Πρόσεξε τη διαφορά μεταξύ του "κρατάω τόσο φρένο , όσο χρειάζομαι για να κλείσω γραμμή" και του "ξαναπατάω φρένο μέσα στη στροφή (αφου πρώτα το έχω αφήσει όσο είναι ακόμα όρθιο το μηχανάκι), συνήθως άγαρμπα και παραπάνω απ'οσο χρειάζεται" οπότε το μηχανάκι έχει την τάση να σηκώνεται και να ανοίγει γραμμή.

Φυσικά και με το πίσω κλείνεις γραμμή, αν βέβαια είσαι εξοικειωμένος με την χρήση του.

Xlitos
15/08/2018, 19:41
Όμως πολύ λιγότερο από το να κλείσεις γραμμή μόνο με αύξηση κλίσης.

ναι ετσι κι αλλιως δεν σε συμφερει να αυξησεις την κλιση σου γιατι μπορει να εχεις ηδη την ''μεγιστη''...μιλαμε για το κομματι--> απεξ εως εξοδο που σημαινει πρεπει να περασεις απο σταθερο γκαζι σε ανοιγμα.

αυτο που βλεπω εγω χρησιμο για τη σπορ οδηγηση ειναι οτι θες ν ανοιξεις πιο πολυ γκαζι οταν εισαι πλαγιασμενος στο απεξ σε στροφες διαρκειας που δεν εχεις κα ιτην καλυτερη προσφυση(δρομου ελαστικων) και βλεπεις οτι καθυστερεις...οποτε αν υπαρχουν περιθωρια τοτε μπορεις να ανοιξεις νωρις το γκαζι και να παιξεις με αυτο τοσο ωστε να αφησεις τον πισω να χαζο-ψιλοντριφταρει ωστε το μηχανακι να ''ερχεται'' να βλεπει λιγο πιο γρηγορα την εξοδο και ετσι μετα να χουφτωσεις πιο γενναιόδωρα το γκαζι γιατι θα το χεις σηκωσει νωριτερα στην εξοδο.Αυτο παντα εξαρταται απο τις συνθηκες βεβαια δηλαδη αν χρειαζεται να το κανεις,αν πραγματι θα κερδισεις κατι απο αυτο κτλ

RaGe_Raptor
16/08/2018, 08:44
ναι ετσι κι αλλιως δεν σε συμφερει να αυξησεις την κλιση σου γιατι μπορει να εχεις ηδη την ''μεγιστη''...μιλαμε για το κομματι--> απεξ εως εξοδο που σημαινει πρεπει να περασεις απο σταθερο γκαζι σε ανοιγμα.

αυτο που βλεπω εγω χρησιμο για τη σπορ οδηγηση ειναι οτι θες ν ανοιξεις πιο πολυ γκαζι οταν εισαι πλαγιασμενος στο απεξ σε στροφες διαρκειας που δεν εχεις κα ιτην καλυτερη προσφυση(δρομου ελαστικων) και βλεπεις οτι καθυστερεις...οποτε αν υπαρχουν περιθωρια τοτε μπορεις να ανοιξεις νωρις το γκαζι και να παιξεις με αυτο τοσο ωστε να αφησεις τον πισω να χαζο-ψιλοντριφταρει ωστε το μηχανακι να ''ερχεται'' να βλεπει λιγο πιο γρηγορα την εξοδο και ετσι μετα να χουφτωσεις πιο γενναιόδωρα το γκαζι γιατι θα το χεις σηκωσει νωριτερα στην εξοδο.Αυτο παντα εξαρταται απο τις συνθηκες βεβαια δηλαδη αν χρειαζεται να το κανεις,αν πραγματι θα κερδισεις κατι απο αυτο κτλ

Πολύ ωραία τα λες. Βέβαια άλλο να τα λες, άλλο να τα κάνεις :p
Προσωπικά, έχω πολλά στα οποία χωράει ακόμα μεγάλη βελτίωση. (Πχ, έβγαζα σώμα τελευταία στιγμή κατά το turn-in , την ώρα που έκανα countersteering.)

Κι αυτή η βελτίωση έρχεται, στο μεγαλύτερο ποσοστό, μόνο μέσα στην πίστα όπου μπορείς ανεμπόδιστα να αφοσιωθείς στην οδήγηση.