PDA

View Full Version : Κολλητήρια, Θερμοκολλητικά, σταθμοί συγκόλλησης



losvre
13/08/2018, 08:02
Καλημέρα στους διανκοπούμενους!

Weller SP15L, δεν έγραφε κάπου χώρα προελευσης όταν αγοράστηκε ωστόσο δεν αξίζει να ασχοληθεις, καθώς η ποιότητα είναι χάλια.

Το έχω χρησιμοποιήσει συνολικά για 3 ώρες σε 2 χρόνια και ακόμα και η άκρη στράβωσε πιθανόν λόγω μίζερων μετάλλων. Δεν κρατά σταθερή θερμοκρασια και δεν κανει τίποτα σωστα εκτος μικρές εργασίες.

Μπορείτε να προτείνετε κάτι καλό για περιστασιακές εργασίες γύρω στο σπίτι, το αυτοκίνητο κ.λπ.

398624

398626

JNP
13/08/2018, 08:45
Έχω και εγώ ένα Weller με 3 led λαμπάκια μπροστά (στα 25 ευρώ) αλλά με ελάχιστη χρήση. Θεωρούνται καλά ερασιτεχνικά εργαλεία και η μύτη τους αλλάζει. Το ποσο κρατάνε σταθερή θερμοκρασία άγνωστο.
Τα καλά κομμάτια περνάνε τα 300 ευρώ, πχ:
398627
Η συσκευή WT 1010 Set της Weller είναι ένας πολύπλευρα χρησιμοποιούμενος σταθμός συγκόλλησης για επαγγελματικές εργασίες επισκευής ηλεκτρονικών δομικών συγκροτημάτων νεότατης τεχνολογίας στη βιομηχανική κατασκευή καθώς και στον τομέα επισκευών και εργαστηρίων.
Η ψηφιακή ηλεκτρονική διάταξη ελέγχου εξασφαλίζει μαζί με μια υψηλής ποιότητας τεχνολογία αισθητήρων και μετάδοσης της θερμότητας στο εργαλείο κόλλησης, μια ακριβής συμπεριφορά ρύθμισης της θερμοκρασίας στην ακίδα συγκόλλησης. Η γρήγορη ανίχνευση της τιμής μέτρησης φροντίζει για ύψιστη ακρίβεια θερμοκρασίας και μια ιδανική συμπεριφορά της θερμοκρασίας σε περίπτωση φόρτου.
Η θερμοκρασία μπορεί να ρυθμιστεί στη περιοχή από 50 °C – 550 °C για εργαλεία κόλλησης. Η επιθυμητή και η πραγματική τιμή εμφανίζονται ψηφιακά.

Μοντέρνος σχεδιασμός χειρισμού και πλοήγηση
Χειρισμός μέσω πλήκτρων αισθητήρων
Πολύγλωσση καθοδήγηση μενού
Οθόνη γραφικής παράστασης LC με μπλε φωτισμό φόντου φωτοδιόδων (LED)
Τεχνικά στοιχεία WT-1:

Διαστάσεις: ΜxΠxΥ (mm): 149x 138 x 101
Βάρος: περίπου 1,9 kg
Τάση δικτύου: 230 V, 50/60 Hz
Κατανάλωση ισχύος: 90 W (95 W)
Περιοχή θερμοκρασίας: Ρυθμιζόμενη 50 °C – 550 °C. Η ρυθμιζόμενη περιοχή
θερμοκρασίας εξαρτάται από το στέλεχος.
Ακρίβεια θερμοκρσίας: ± 9 °C
Σταθερότητα θερμοκρασίας: ± 2 °C
Το Set περιλαμβάνει:

Μονάδα WT-1.
Ένα κολλητήρι WTP-90 90W για κόλληση μικρών επιφανειών.
Μια μύτη κόλλησης XNT-A (1,6 x 0,4mm).
Ένα εργαλείο αλλαγής μύτες WTP-90 μύτες.
Μια βάση στήριξης κολλητηριού WSR 200.
1 έτος εγγύηση αντιπροσωπείας.
Η μύτη δεν καλύπτεται απο εγγύηση.

toyar
13/08/2018, 08:46
Δεν ξερω αν φταιει η χαλια ποιοτητα η τα λιγα watt

JNP
13/08/2018, 08:56
Δεν ξερω αν φταιει η χαλια ποιοτητα η τα λιγα watt

Κιαυτο σωστό.
Από 25 watt σαν το δικό μου δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις.

losvre
13/08/2018, 10:23
Κιαυτο σωστό.
Από 30 watt σαν το δικό μου δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις.

Σωστά όλα αυτά για θερμοκρασία- απόδοση αλλά να στραβώσει η μύτη;

vaska
13/08/2018, 12:03
γενικά η weller είναι μία πολύ καλή επιλογή ακόμα και για απαιτητικούς επαγγελματίες. Αυτό μάλλον είναι πιο μαϊμού από τις μαϊμούδες. Έχω ένα ακριβώς ίδιο κινέζικο του κερατά που μυρίζει από μακρυά μπανανία και χωρίς να γράφει weller αλλά το πήρα εν γνώση μου φτηνιάρικο γιατί ήθελα μόνο να κόβω πλαστικά. Νομίζω είχα δώσει 5€

losvre
13/08/2018, 14:06
γενικά η weller είναι μία πολύ καλή επιλογή ακόμα και για απαιτητικούς επαγγελματίες. Αυτό μάλλον είναι πιο μαϊμού από τις μαϊμούδες. Έχω ένα ακριβώς ίδιο κινέζικο του κερατά που μυρίζει από μακρυά μπανανία και χωρίς να γράφει weller αλλά το πήρα εν γνώση μου φτηνιάρικο γιατί ήθελα μόνο να κόβω πλαστικά. Νομίζω είχα δώσει 5€

Αυτή είναι η σωστή Απάντηση, το έψαξα και δεν υπάρχει στο σαιτ της Weller. Και το πήρα και από "καλό" μαγαζί online.

Τεσπά, Η Weller ανήκει στο APEX Group οποτε θα παρω κατι άλλο εκτος Weller γιατί η APEX είναι απλά ενα μεγαλο Όνομα όπου αγοράζει καλες εταιρείες και στέλνει την παραγωγή Ασία με τα γνωστά αποτελέσματα!

JNP
13/08/2018, 18:05
https://www.vardakas-tools.gr/kollhthria/WELLER-SP25N-Kollhthri-25-Watt-me-3-LED
398633
Αυτό είναι το δικό μου. Μεξικάνικο με βραβείο Red Dot 2013!
Καλο για κυκλώματα πιστεύω.

losvre
13/08/2018, 18:14
https://www.vardakas-tools.gr/kollhthria/WELLER-SP25N-Kollhthri-25-Watt-me-3-LED
398633
Αυτό είναι το δικό μου. Μεξικάνικο με βραβείο Red Dot 2013!
Καλο για κυκλώματα πιστεύω.

Ναι αυτό είναι Ορίτζιναλ οπότε θα είναι Καλό.

Έπρεπε να πάρω φωτό από την επισκευή που έκανα.

Η μικρή μου κόρη τράβηξε το καλώδιο της κεραίας που πάει στη τηλεόραση και ξήλωσε όλο το βύσμα μέχρι μέσα την πλακέτα.

Και ένα σχόλιο για τη μάρκα Samsung, το βύσμα στο πλαίσιο της πλακέτας ήταν με κόλα και όχι κολληση!

Επίσης ένα κινητό που είχα με ένα χτύπημα τα έπαιξε ενώ iPhone, Sony Kai κινέζος με διαλυμένη οθόνη παίζουν μια χαρά.

Τέρμα η Samsung για μένα.

JNP
13/08/2018, 18:41
Αυτά της Samsung που είχαν κατασκευαστεί;

losvre
14/08/2018, 12:52
Αυτά της Samsung που είχαν κατασκευαστεί;

Θα κοιτάξω το βράδυ και θα επανέλθω!

losvre
15/08/2018, 13:19
Θα κοιτάξω το βράδυ και θα επανέλθω!

Το κινητό μάλλον Κίνα αλλά δεν έχω το κουτί. Η τηλεόραση μειντ ιν Ουγγαρία!!!

Anritsu
16/08/2018, 09:11
Για σταθμούς κοιτάς Ersa και Weller που οστώσο όπως όλα τα καλά είναι και ακριβά . Για πιο diy καταστάσεις εκτός απο τα πιο φτηνά (χωρίς σταθμούς) των ersa και weller θεωρω καλά είναι και τα Antex τα κίτρινα .

losvre
16/08/2018, 15:32
Για σταθμούς κοιτάς Ersa και Weller που οστώσο όπως όλα τα καλά είναι και ακριβά . Για πιο diy καταστάσεις εκτός απο τα πιο φτηνά (χωρίς σταθμούς) των ersa και weller θεωρω καλά είναι και τα Antex τα κίτρινα .

Ναι έμαθα και για τα ΑΝΤΕΧ αλλά δεν ξέρω πώς συγκρίνονται με Ersa.

Επίσης αξίζει η όχι να πάρω ένα με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία ώστε να να έχω επιλογές;

Ευχαριστώ

Anritsu
17/08/2018, 08:41
Ναι έμαθα και για τα ΑΝΤΕΧ αλλά δεν ξέρω πώς συγκρίνονται με Ersa.

Επίσης αξίζει η όχι να πάρω ένα με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία ώστε να να έχω επιλογές;

Ευχαριστώ

Δύσκολο ερώτημα φίλε γιατι έχει να κάνει με τι δουλείες κάνεις , πόσο συχνά , τι απαιτήσεις έχεις κλπ .Σταθμοί υπάρχουν με 80 € και με 380 € (weller) και ersa ίσως πιο ακριβά . Αν κολλάς ένα καλώδιο αραιά και που, πάρε το weller το 25αρι και καθάρισες . Το καλό με τα επώνυμα "απλά" είναι ότι εχουνε και ανταλλακτικες μύτες , τα noname δεν ξέρω . Ο σταθμός έχει το πλεονέκτημα ότι ορίζεις θερμοκρασία εσύ μέχρι 400 (ίσως και 450) για να ξεκολλάς γειώσεις ή πιο χαμηλά για smd υλικά . Αν είσαι σοβαρός DIYερ θα είχες πάρει κιόλας , οπότε φαντάζομαι ανηκεις στην αραία και που κατηγορία . Εκτός και θες να καταπιαστείς σοβαρά μελλοντικά .

Αν είσαι Αθήνα , πήγαινε κάποια άσχετη ώρα στον ΦΑΝΟ στα Εξάρχεια να σε κατατοπίσουν . Και αν εχει το κολλητήρι μερικά € παραπάνω απο το σκουτζ παρτο απο εκεί να έχεις και μία υποστήριξη .

talimpan
17/08/2018, 09:16
Και 1000€ να δώσεις για κολλητήρι πάλι θα στραβώσει αν δεν προσέχεις. Οι μύτες είναι χαλκός. Όπως όλα τα μέταλλα όταν ζεσταίνονται λυγίζουν πιο εύκολα.


Ίσιωσε τη.

dankannn
17/08/2018, 11:33
Οριστε φιλε μου, αγοραζεις αυτο JCB και θα το εχεις εως τα βαθεια σου γεραματα.
https://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/CategoryID/1765/Level/a/ProductID/19244/List/0?txtSearch=%ce%9a%ce%bf%ce%bb%ce%bb%ce%b7%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b9
Το εχω απο τα 18 μου & τωρα ειμαι 45 ετων .
Εχω κολλησει τα παντα , αν θες φτηνο παρε το weller το γαλαζιο με τις αποσπομενες μυτες

JNP
17/08/2018, 12:29
Τα JCB πολύ καλά.
Ο Βενιερης ήταν το μοναδικό μαγαζί που υπήρχε στην Αθήνα από πριν το 1970.
Παιρναμε τότε μισοτελειωμενα κυκλώματα και μονταραμε ερασιτεχνικους ραδιοφωνικους σταθμούς.
Ήταν τότε της μόδας τραγούδια αγαπησιαρικα, με ενδιάμεσες αφιερώσεις στα κορίτσια.
Σημ. Πότε πότε η αστυνομία έβγαζε ράδιογωνιόμετρο και εντοπιζε και από τις κεραίες τους σταθμούς.

losvre
20/08/2018, 22:19
Δύσκολο ερώτημα φίλε γιατι έχει να κάνει με τι δουλείες κάνεις , πόσο συχνά , τι απαιτήσεις έχεις κλπ .Σταθμοί υπάρχουν με 80 € και με 380 € (weller) και ersa ίσως πιο ακριβά . Αν κολλάς ένα καλώδιο αραιά και που, πάρε το weller το 25αρι και καθάρισες . Το καλό με τα επώνυμα "απλά" είναι ότι εχουνε και ανταλλακτικες μύτες , τα noname δεν ξέρω . Ο σταθμός έχει το πλεονέκτημα ότι ορίζεις θερμοκρασία εσύ μέχρι 400 (ίσως και 450) για να ξεκολλάς γειώσεις ή πιο χαμηλά για smd υλικά . Αν είσαι σοβαρός DIYερ θα είχες πάρει κιόλας , οπότε φαντάζομαι ανηκεις στην αραία και που κατηγορία . Εκτός και θες να καταπιαστείς σοβαρά μελλοντικά .

Αν είσαι Αθήνα , πήγαινε κάποια άσχετη ώρα στον ΦΑΝΟ στα Εξάρχεια να σε κατατοπίσουν . Και αν εχει το κολλητήρι μερικά € παραπάνω απο το σκουτζ παρτο απο εκεί να έχεις και μία υποστήριξη .

Ευχαριστώ για τις πληροφοριες.

Παράγγειλα ένα ΆΝΤΕΧ και θα το κάνω ένα στρες τεστ

losvre
20/08/2018, 22:24
Οριστε φιλε μου, αγοραζεις αυτο JCB και θα το εχεις εως τα βαθεια σου γεραματα.
https://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/CategoryID/1765/Level/a/ProductID/19244/List/0?txtSearch=%ce%9a%ce%bf%ce%bb%ce%bb%ce%b7%cf%84%ce%b7%cf%81%ce%b9
Το εχω απο τα 18 μου & τωρα ειμαι 45 ετων .
Εχω κολλησει τα παντα , αν θες φτηνο παρε το weller το γαλαζιο με τις αποσπομενες μυτες

Ευχαριστώ για το λινκ, παράγγειλα ένα ΆΝΤΕΧ και αν δεν αντέξει θα πάω για το JBC SL2020.

losvre
20/08/2018, 22:33
Τα JCB πολύ καλά.
Ο Βενιερης ήταν το μοναδικό μαγαζί που υπήρχε στην Αθήνα από πριν το 1970.
Παιρναμε τότε μισοτελειωμενα κυκλώματα και μονταραμε ερασιτεχνικους ραδιοφωνικους σταθμούς.
Ήταν τότε της μόδας τραγούδια αγαπησιαρικα, με ενδιάμεσες αφιερώσεις στα κορίτσια.
Σημ. Πότε πότε η αστυνομία έβγαζε ράδιογωνιόμετρο και εντοπιζε και από τις κεραίες τους σταθμούς.

Ωραίες εποχες!

Τι κάναμε τότε για τα κορίτσια:beer:

Αν και δεν είμαστε μεγάλοι απλά οικογένεια και υποχρεώσεις δεν αφήνουν περιθώρια και θυμήθηκα το παρακάτω που είχε πει ο πατέρας μου κάποια στιγμή.

" Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι χάσαμε το κουταλάκι":D

OldMan
21/08/2018, 12:42
Μια μαπα μυτη στο καλυτερο κολλητηρι δεν μπορει να κανει τπτ..

Μια καλη μυτη σε μαπα κολλητηρι μπορει να κανει αρκετα..

McGyver
21/08/2018, 12:44
Μια καλη μυτη σε μαπα κολλητηρι μπορει να κανει αρκετα..

Να ίσχυε και για τα κεφάλια αυτό καλά θα ήταν...

OldMan
21/08/2018, 12:52
Να ίσχυε και για τα κεφάλια αυτό καλά θα ήταν...
Για τα κατω μιλας, προφανως...

McGyver
21/08/2018, 13:02
Για τα κατω μιλας, προφανως...

Όχι, σε αυτή την περίπτωση θα έγραφα για βαλάνους...

OldMan
21/08/2018, 13:07
Και που 'στε, κορίτσια..

Μη κανετε καμια ΜΑΛΑΚΙΑ και παρετε Κινεζιά χωρίς γείωση..!!
(ακόμη και αν εχετε στον πίνακα ρελέ των 10mA, γιατί τουλαχιστον μια περμαναντ την εχετε εγγυημένη - αναζωογονητικο φριζαρισματακι για τους καραφλούς..)

losvre
25/08/2018, 11:02
Και που 'στε, κορίτσια..

Μη κανετε καμια ΜΑΛΑΚΙΑ και παρετε Κινεζιά χωρίς γείωση..!!
(ακόμη και αν εχετε στον πίνακα ρελέ των 10mA, γιατί τουλαχιστον μια περμαναντ την εχετε εγγυημένη - αναζωογονητικο φριζαρισματακι για τους καραφλούς..)

Εννοείς το βυσμα του καλωδιου να είναι σουκο με τρεις ακροδεκτες και όχι τις από καλώδιο με δύο ακροδεκτες όπως ας πούμε βρίσκουμε σε ράδιο.

losvre
25/08/2018, 11:45
Πρώτες εντυπώσεις όχι και οι καλύτερες. Στάλθηκε σε αυτό το κουτί με ένα φυλλο οδηγιών και μυρίζει κινεζια.

Το δοκίμασα για λίγο και δουλεύει καλά αλλά δε το βλέπω να αντέχει μακροπρόθεσμα. Θα το δουλέψω μερικές ώρες και θα επανελθω.

Αν και δεν έχω εμπειρία από άλλες καλές μάρκες το πλαστικό είναι σκληρό και να αίσθηση φθηνή.
Δοκίμασα να ανοίξω το κάλυμμα αλλά παρόλο που έβγαλα τη βίδα δεν κουνιέται. Το άφησα σε περίπτωση που το επιστρέψω μέσα στην εγγύηση.

398868

398869

398870

JNP
25/08/2018, 13:11
Με γεια. Η θερμοκρασία ρυθμίζεται;

losvre
25/08/2018, 14:08
Με γεια. Η θερμοκρασία ρυθμίζεται;

Ευχαριστώ, ρυθμίζεται από 200 μέχρι 450 κελσίου. Από όσο μέτρησα με το με τον σενσορα του Voltcraft είναι ακριβές με κάνα δυο βαθμούς απόκλιση στα υψηλά 400-450 C.

JNP
25/08/2018, 14:30
Πολύ μικρή απόκλιση, αμελητέα.

vaska
25/08/2018, 19:44
Ευχαριστώ, ρυθμίζεται από 200 μέχρι 450 κελσίου. Από όσο μέτρησα με το με τον σενσορα του Voltcraft είναι ακριβές με κάνα δυο βαθμούς απόκλιση στα υψηλά 400-450 C.
Το ότι έχεις ρυθμιζόμενη θερμοκρασία είναι καλό, το ότι δεν έχει μεγάλη απόκλιση επίσης είναι καλό, το πλαστικό είναι τέτοιο που να αντέχει στην θερμοκρασία γιατί κανονικά αυτό το βάζεις σε βάση στήριξης όταν το χρησιμοποιείς και η θερμότητα που αναπτύσσει το κολλητήρι αλλοιώνει τα μαλακά πλαστικά. Η βίδα σχεδόν σε όλα τα κολλητήρια αυτής της κατηγορίας επιτρέπει να σύρεις το κολλητήρι έξω από το πλαστικό περίβλημα (σε πολλά χρειάζεται να ξεβιδωσεις το μπροστά μέρος του πλαστικού περίβλημα τος). Αν την ξεβιδωσεις δεν περιστρέφεται για να βγει, απλά το τραβάς ή το σπρώχνεις . Είναι οκ το κολλητηρακι για παραπάνω από ερασιτεχνική χρήση. Μην ασκεις μεγάλη πίεση στην μύτη την ώρα που είναι ζεστό έχε υπομονή να λιώσει η κόλληση. Πολλοί χαλουν τα κολλητήρια τους γιατί πιέζουν χωρίς λόγο την μύτη νομίζοντας λαθεμενα πως θα επιταχύνουν το λιώσιμο της κολλησης.
Πολλές φορές χρειάζεται να βάλεις καινούρια κόλληση για να επιταχυνθεί το λιώσιμο της παλιάς. Σύνηθες φαινόμενο όταν ξεκολλάμε εξαρτήματα από πλακέτες που έχουν δουλέψει χρόνια. Μια χαρά θα τα πάτε μεταξύ σας.