PDA

View Full Version : Αγορα Σκουτερ 50cc



demos
16/08/2018, 14:50
Είμαι αρχαριος οδηγος,σε λιγο καιρο βγαζω διπλωμα για 125cc και θέλω να αγορασω το πρώτο μου σκουτερακι(κυριως κοιταω για 50cc).Θελω να ειναι κυριως "σπορ" και αισθητικα ομορφο,να ειναι γερό και να μην μου βγαζει προβληματα καθε τρεις και λιγο.Το μηχανάκι προοριζεται κυριως για καθημερινη μετακίνηση στην πολη,αλλα και σπάνια για καμιά εκδρομή γυρω στα 80km.
•Εχω υποψιν μου τα παρακατω
•Yamaha aerox 50
•Gilera runner sp 50
•Yamaha neos 50
•Peugeot speedfight 2

Υ.Γ. το μηχανάκι θα το παρω μεταχειρισμένο και δεν σκεφτομαι να το πειραξω εκτος βεβαια αν είναι αναγκαιο λογω προβλήματος,το budget είναι ελάχιστο και δεν θελω να ξεφεύγει τα 700€
Εσεις ποιο μου προτεινετε απο τα 4;; και αν εχετε κατι καλυτερο και εναλλακτικο ειναι ευπροσδεκτο.Ευχαριστω εκ των προτερων!

kiao
16/08/2018, 17:07
Τα διχρονα 50αρια σκουτερ ειναι τερατα αντοχης και αξιοπιστιας
αλλα πρεπει και ο κατοχος να ξερει απο διχρονο Τροπο οδηγησης
και συντηρηση Επισης ειναι πολυ ευκολο και φθηνο με ενα υπερκυβισμενο
κυλινδροπιστονο να διπλασιασουν την ιπποδυναμη με καταστροφικες συνεπειες για το συστημα μεταδοσης
Παντως αν ο πωλητης συμφωνησει να γινει ελεγχος σε συνεργειο καποια μηχανολογικα θεματα διχρονου μπορουν να διαγνωστουν ευκολα (ελατηρια τσιμουχες ρουλεμαν στροφαλου μπιελας κτλ)
Δεν ειχα τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα συνιστω το πιο δυνατο και με μεγαλη τελικη Τα ροπατα χαμηλης δυναμης 50αρια
αρπαζουν μεν καλυτερα αλλα εχουν και πιο αργο βημα που θα προβληματισει
Για εκδρομες κοιτας μονο αυτα με τους μεγαλυτερους τροχους

demos
16/08/2018, 19:12
Τα διχρονα 50αρια σκουτερ ειναι τερατα αντοχης και αξιοπιστιας
αλλα πρεπει και ο κατοχος να ξερει απο διχρονο Τροπο οδηγησης
και συντηρηση Επισης ειναι πολυ ευκολο και φθηνο με ενα υπερκυβισμενο
κυλινδροπιστονο να διπλασιασουν την ιπποδυναμη με καταστροφικες συνεπειες για το συστημα μεταδοσης
Παντως αν ο πωλητης συμφωνησει να γινει ελεγχος σε συνεργειο καποια μηχανολογικα θεματα διχρονου μπορουν να διαγνωστουν ευκολα (ελατηρια τσιμουχες ρουλεμαν στροφαλου μπιελας κτλ)
Δεν ειχα τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα συνιστω το πιο δυνατο και με μεγαλη τελικη Τα ροπατα χαμηλης δυναμης 50αρια
αρπαζουν μεν καλυτερα αλλα εχουν και πιο αργο βημα που θα προβληματισει
Για εκδρομες κοιτας μονο αυτα με τους μεγαλυτερους τροχους

οπως ειπα δεν εχω σκοπο να πειραξω το μηχανάκι,ξοδεύοντας παραπανω χρηματα και επιβαρύνοντας το.Μια ερωτηση.Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής

kiao
16/08/2018, 19:42
οπως ειπα δεν εχω σκοπο να πειραξω το μηχανάκι,ξοδεύοντας παραπανω χρηματα και επιβαρύνοντας το.Μια ερωτηση.Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής
Αυτο ειπα και εγω και να προσεξεις να μην το πειραξε ο προηγουμενος
ως αγορα μεταχειρισμενο Ευρωπη ιαπωνια ειναι το ιδιο αν παιζει κατι ρολο στο μοτερ
ειναι η χρονολογια σχεδιασης και μοντελου Οσο πιο νεοτερο τοσο καλυτερο

demos
16/08/2018, 19:56
τα περισσοτερα μεταχειρισμενα που βλεπω ειναι του 5-6,αξιζει ή είναι παλια;

kiao
16/08/2018, 20:05
Καλα ειναι αλλα Δεν τα ξερω τα καινουρια μοντελα καλα εγω ειχα σκουτερ την δεκαετια 90-
Περιμενε να απαντησει και καποιος κατοχος απο αυτα που αναφερες

drade
16/08/2018, 20:38
Πάρε ένα παπί 125 κυβικών. Εκδρομή με δίχρονο; Αστεία πράγματα. Αφού το δίπλωμα σου είναι μέχρι 125 κυβικών δεν υπάρχει λόγος να πάρεις 50αρι. Είναι επικίνδυνα αδύναμα τα τετράχρονα ενώ τα δίχρονα καίνε παραπάνω καύσιμο από 125αρι και βρωμοκοπάνε (μαζι και εσύ).

demos
16/08/2018, 20:58
ξερω μεχρι στιγμης να οδηγω μονο αυτοματο και μου φαινονται πιο ευκολα στον χειρισμο και πιο οικονομικα.Γενικά δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα τα παπακια αλλα προφανως κατι παραπανω θα ξερεις.Δηλαδη μια αποσταση 80-90 km ενα 50αρακι δεν το βγάζει;

drade
16/08/2018, 21:06
Μην σε φοβίζει το παπί. Εύκολα μαθαίνεται, δεν έχει καν συμπλέκτη στο χέρι. Επειδή θέλεις ένα όχημα που να κάνει διάφορα πράγματα και με μικρό μπάτζετ το παπί είναι η καλύτερη λύση. Στα νιάτα μου με 50αρακι παπι, δικαβαλο με φίλο, κάναμε 120 χιλιόμετρα συνεχόμενα, ήπιαμε εναν καφέ και γυρίσαμε πίσω αλλά 120 χιλιόμετρα. Το δίχρονο θα διαλύσει σε τέτοια περίπτωση. Ναι είναι άσχημα μηχανάκια, στυλιστικά σχεδόν ντροπή ακόμη και για την περίοδο καλπάζουσας οικονομικής κρίσης που διανύουμε ΑΛΛΑ θα κάνεις την δουλειά σου με τον καλύτερο και πιο οικονομικό τρόπο που μπορεις στα λεφτά που διαθέτεις. Δίχρονο και εκδρομές όχι. Μέσα στην πόλη (όχι Αθήνα και με δυσκολία Θεσσαλονίκη) την παλεύει.

demos
16/08/2018, 21:18
μπορεις να μου προτεινεις μερικα μοντελα οικονομικά και λιγο ομορφα αισθητικα

kiao
16/08/2018, 22:05
Μην σε φοβίζει το παπί. Εύκολα μαθαίνεται, δεν έχει καν συμπλέκτη στο χέρι. Επειδή θέλεις ένα όχημα που να κάνει διάφορα πράγματα και με μικρό μπάτζετ το παπί είναι η καλύτερη λύση. Στα νιάτα μου με 50αρακι παπι, δικαβαλο με φίλο, κάναμε 120 χιλιόμετρα συνεχόμενα, ήπιαμε εναν καφέ και γυρίσαμε πίσω αλλά 120 χιλιόμετρα. Το δίχρονο θα διαλύσει σε τέτοια περίπτωση. Ναι είναι άσχημα μηχανάκια, στυλιστικά σχεδόν ντροπή ακόμη και για την περίοδο καλπάζουσας οικονομικής κρίσης που διανύουμε ΑΛΛΑ θα κάνεις την δουλειά σου με τον καλύτερο και πιο οικονομικό τρόπο που μπορεις στα λεφτά που διαθέτεις. Δίχρονο και εκδρομές όχι. Μέσα στην πόλη (όχι Αθήνα και με δυσκολία Θεσσαλονίκη) την παλεύει.
Λες οτι τετραχρονο πενηνταρι ταξιδευει καλυτερα απο διχρονο
Πως γινετε αυτο οταν απο σασμαν ΟΛΑ τα πενηνταρια χανουν 2 ιππους
Το τετραχρονο παπομοτερ βγαζει 4 ιππους στον στροφαλο και το διχρονο 6
Αρα στον τροχο μενουν 2 και 4 Δεν εχει επαρκεια δυναμης
και για αυτο οι κατασκευαστες επιμενουν σε διχρονο 50αρι
Στα 50 κυβικα το αφεντικο ειναι διχρονο μοτερ σε ολα
Γενικα και σε μεγαλυτερους κυβισμους
Υδροψυκτος διχρονος σωστα ρυθμισμενος φιλε ταξιδευει με
80-90 τις εκατο τελικης
Και το εχω κανει προσωπικα πολλες φορες και μπορουν να στο επιβεβαιωσουν και αλλοι

drade
16/08/2018, 22:20
Ταξίδι με δίχρονο πενηντάρη και μικρούς τροχούς; Τραγική κατάσταση. Φυσικά είναι καλύτερο ένα παπί, αλλά δεν πρότεινα 50αρι, πρότεινα μεγαλύτερο.

Πες μου τα χρήματα που διαθέτεις να σου πω κάποια μοντέλα.

demos
16/08/2018, 23:21
οχι πολλα αυτην την στιγμή 700€ αλλα εβλεπα κυρίως scooter και εβλεπα ότι εβγαινα.Τωρα για παπι είναι λιγα,αλλα δεν βιάζομαι οποτε μπορει να ανεβεί το budget.Πες μου εσυ μοντελα να εχω υπ'όψιν

drade
16/08/2018, 23:29
Σε αυτά τα λεφτα, από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει, γιατί έχει πολλά χρόνια που δεν έχω παπί (δεκαετίες βασικά) Kawasaki kaze r.

Άμα διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό σου τότε έχει και σκούτερ που θα κάνουν την δουλειά που θέλεις.

ΤάκηςΜπ
17/08/2018, 00:54
Δεν έχω πολλή τριβή με το αντικειμένο αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις 125 γιατί σκέφτεσαι 50αρι; είναι οικονομικό το θέμα;

Apache
17/08/2018, 01:16
Να πάρεις αυτό που σου αρέσει, έτσι και αλλιώς δεν θα δείς μεγάλη διαφορά....

turogalos
17/08/2018, 07:31
Έχω εμπειρία μόνο από Ιταλικά σκούτερ δίχρονα. Είχα 3 Piaggio NRG (ίδιος κινητήρας με τον Gilera Runner 50) και οδηγούσα χρόνια όποτε κατέβαινα Ελλάδα το Typhoon 125 του κολλητού μου. Για την άσχημη φήμη που έχουν τα Ιταλικά οχήματα σε θέματα αξιοπιστίας, εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα εκτός από τα αναλώσιμα. Ο τυφώνας έχει περάσει τα 100.000χλμ και δουλεύει ακόμη. Δεν έχει ανοιχθεί ποτέ ο κινητήρας (κύλινδρος με nicasil).

Τα σκούτερ ΔΕΝ είναι πιο οικονομικά στην συντήρηση από τα παπιά. Σχεδόν διπλάσια θα έλεγα, μιας και ο ιμάντας ΔΕΝ σου βγάζει 30.000χλμ όπως ένα σετ καλοσυντηρημένα αλυσιδογράναζα. Μαθαίνεις να ζεις με τα έξοδα και κάνεις μόκο.

Διπλάσια κατανάλωση + λάδι μίξης.

Εύκολη συντήρηση.
Καλύτερη και ασφαλέστερη συμπεριφορά στον δρόμο (με τους 13άρηδες τροχούς) και δισκόφρενα μπρος-πίσω. Πιο άκαμπτο πλαίσιο και καλύτερες αναρτήσεις. Έχω πάει άνετα ταξιδάκια, μιας και τα 50άρια μου ήταν όλα υδρόψυκτα.
Βολικό στην χρήση του και αποθηκευτικό χώρο για το κράνος, μερικά έχουν ακόμη και έξοδο για να φορτίζεις το κινητό. Πας άνετα για ψωνάκια και δεν χρειάζεται να βάζεις σακούλες στο τιμόνι.


To Peugeot Speedfight το είχαν 2 φίλοι και τους διαλύθηκε σε 1-2 χρόνια. Ούτε που θα το κοίταζα. Βγάλτο γρήγορα από την λίστα σου.

Εμπειρία από Ιαπωνέζικα δεν έχω, δεν ήταν ποτέ εμπορικά ή ιδιαίτερα όμορφα μηχανάκια.

demos
17/08/2018, 11:16
Σε αυτά τα λεφτα, από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει, γιατί έχει πολλά χρόνια που δεν έχω παπί (δεκαετίες βασικά) Kawasaki kaze r.

Άμα διπλασιάσεις τον προϋπολογισμό σου τότε έχει και σκούτερ που θα κάνουν την δουλειά που θέλεις.

ευχαριστώ θα το κοιτάξω,στην παρουσα φαση δεν υπαρχουν λεφτά,(μας έφαγαν οι διακοπες),ετσι και αλλιως δεν το βιάζομαι το θεμα απλα το ψαχνω αρκετα γιατι δεν εχω καθοκου γνωσεις επι του αντικείμενου

demos
17/08/2018, 11:18
Δεν έχω πολλή τριβή με το αντικειμένο αλλά εφόσον μπορείς να πάρεις 125 γιατί σκέφτεσαι 50αρι; είναι οικονομικό το θέμα;

απλα μου φαινεται μεγαλο το 125 εφοσον εχω οδηγησει μονο 50αρι και αυτο πανω απο 20ετιας του πατερα μου,οποτε καταλαβαινεις,ουτε εμπειρία Υπάρχει,ουτε τρελη σωματικη διαπλαση (1.76,70 κιλα)γιαυτο το φοβαμαι και λίγο,και θα ήθελα το πρωτο μου μηχανακι πιο ελαφρύ ωστε να εξασκηθω

demos
17/08/2018, 11:19
Έχω εμπειρία μόνο από Ιταλικά σκούτερ δίχρονα. Είχα 3 Piaggio NRG (ίδιος κινητήρας με τον Gilera Runner 50) και οδηγούσα χρόνια όποτε κατέβαινα Ελλάδα το Typhoon 125 του κολλητού μου. Για την άσχημη φήμη που έχουν τα Ιταλικά οχήματα σε θέματα αξιοπιστίας, εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα εκτός από τα αναλώσιμα. Ο τυφώνας έχει περάσει τα 100.000χλμ και δουλεύει ακόμη. Δεν έχει ανοιχθεί ποτέ ο κινητήρας (κύλινδρος με nicasil).

Τα σκούτερ ΔΕΝ είναι πιο οικονομικά στην συντήρηση από τα παπιά. Σχεδόν διπλάσια θα έλεγα, μιας και ο ιμάντας ΔΕΝ σου βγάζει 30.000χλμ όπως ένα σετ καλοσυντηρημένα αλυσιδογράναζα. Μαθαίνεις να ζεις με τα έξοδα και κάνεις μόκο.

Διπλάσια κατανάλωση + λάδι μίξης.

Εύκολη συντήρηση.
Καλύτερη και ασφαλέστερη συμπεριφορά στον δρόμο (με τους 13άρηδες τροχούς) και δισκόφρενα μπρος-πίσω. Πιο άκαμπτο πλαίσιο και καλύτερες αναρτήσεις. Έχω πάει άνετα ταξιδάκια, μιας και τα 50άρια μου ήταν όλα υδρόψυκτα.
Βολικό στην χρήση του και αποθηκευτικό χώρο για το κράνος, μερικά έχουν ακόμη και έξοδο για να φορτίζεις το κινητό. Πας άνετα για ψωνάκια και δεν χρειάζεται να βάζεις σακούλες στο τιμόνι.


To Peugeot Speedfight το είχαν 2 φίλοι και τους διαλύθηκε σε 1-2 χρόνια. Ούτε που θα το κοίταζα. Βγάλτο γρήγορα από την λίστα σου.

Εμπειρία από Ιαπωνέζικα δεν έχω, δεν ήταν ποτέ εμπορικά ή ιδιαίτερα όμορφα μηχανάκια.
απο εκει που αρχιζεις να λες εύκολη συντηρηση,μιλας για παπι ετσι;

yiannis172
17/08/2018, 11:49
Ισχυει αυτο που λενε οτι τα ιαπωνικα είναι καλυτερα απο τα ευρωπαικα;Yamaha εναντι gilera και Peugeot στην προκειμενη περίπτωσή.Καλυτερα απο αποψη αντοχής

Το οτι τα περισσοτερα 50ρια scooter Yamaha,φορουσαν Ευρωπαικα μοτερ,το ξερουν αυτοι που το λενε;

Panos76
17/08/2018, 13:18
Με 7 - 8 κατοστάρικα παίρνεις περιποιημένο astrea, kazer, κλπ και κάνεις τη δουλειά σου ωραία και νοικοκυρεμένα.

Τα σκουτεράκια 20ετίας τα έχουν φάει τα ψωμιά τους και είναι εκ φύσεως προβληματικά έως επικίνδυνα με τα μικρά ροδάκια τους, τα ταμπούρα τους, τις αναρτησούλες τους, κλπ.

Τέλος, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα για 125cc, δεν το συζητώ καν για 50άρι!._



[Είχα runner (και 50άρι και μετέπειτα σε 80cc) και address suzuki 50άρι και αυτό μετά έγινε 65άρι, κλπ :p Αυτά τα μηχανάκια δεν κάνουν πλέον για σύγχρονες αστικές μετακινήσεις]

demos
17/08/2018, 14:41
για κατι πιο δυνατο π.χ. crypton x ποσο βγαινει περιπου;

demos
17/08/2018, 14:44
και κατι ακομα,μηχανες τύπου Beverly,agility πάντα για 125cc τι λενε;σε σχεση με ενα 125 παπι;

Panos76
17/08/2018, 14:52
Παραδείγματα:

https://www.car.gr/14597744-suzuki-ag-address

https://www.car.gr/14636008-honda

https://www.car.gr/14491601-yamaha-crypton-r-crypton-r-115



Τα beverly και agility είναι πως θα κάτσει η μπίλια. Έχω πολλά παραδείγματα από πρώτο χέρι και για τα δύο μηχανάκια αλλά όχι στα 125cc για τα οποία δεν έχω άποψη.

demos
17/08/2018, 15:53
ευχαριστω πολυ φιλαράκι για τον χρονο σου, να εισαι καλα,με βοηθησες αρκετα

ΤάκηςΜπ
17/08/2018, 17:59
Γενικά σκούτερ όπως cygnus, lead κλπ κλπ είναι αθάνατα και έχουν μια χαρά παθητική ασφάλεια, ψαξου προς τα εκεί

drade
17/08/2018, 22:01
Παθητική ασφάλεια έχει μόνο το κρανος. Τα Cygnus και lead με τα ροδάκια τους, όπως λέει και ο Πάνος, σίγουρα δεν έχουν ιδιαίτερη ενεργητική ασφάλεια.

basilis_k6
17/08/2018, 22:40
Το lead μου το πηραμε 1100 πριν 4 χρονια και ειναι αψογο. 125 να παρεις, ασε τα 50αρια.

Alexinhogr
18/08/2018, 11:52
7 χρονια Suzuki katana Kai 10 runner και 4 χρονια παπακι. Τώρα κλε500. Πάρε παπί αν θέλεις μόνο σκούτερ runner βγάζει ηλεκτρολογικά. Ότι και να πάρεις σε δίχρονο λάδι φουλ συνθετικό να βάζεις.

Γιώργης
21/08/2018, 00:16
Βγάλε το δίπλωμά σου και πήγαινε για 125άρι. Αφού δεν το βιάζεσαι κάνε και λίγη οικονομία οπότε θα πάρεις και καλύτερη μηχανή. Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με πενηντάρι στις σύγχρονες μεγαλουπόλεις.