PDA

View Full Version : Βάση για προβολάκια κάτω από τα κεντρικά φώτα Varadero MK1



TerraByter
19/08/2018, 00:06
Καλησπέρα,


ψάχνω για βάση για να εγκαταστήσω προβολάκια κάτω από τα κεντρικά φώτα σε Varadero ΜΚ1 με κάγκελα GIVI TN365. Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα (το έλιωσα το Google) το μόνο που βρίσκω είναι μια αναφορά σε άλλο φόρουμ που λέει ότι για να τοποθετηθούν πρέπει να τρυπηθεί το πλαστικό κάτω από τα κεντρικά φώτα, πράγμα που δεν προτίθεμαι να το κάνω.


Έχει κάποιος βρει κάποια βάση; ή έχει κατασκευάσει κάποια αυτοσχέδια βάση;

Coyote.V
19/08/2018, 07:53
Κατ' αρχήν τι προβολάκια θες να βάλεις;

Έχω και εγώ βαραντέρο και τα προβολάκια είναι άχρηστα με τα φώτα που έχει... Επίσης όσοι έχουν βάλει και τα ανάβουν συνέχεια έχουν πάρει τα πηνία στο χέρι. Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι προβολάκια λεντ καθώς και λάμπες λεντ στα κανονικά φώτα αν θες να τα ανάβεις όλα μαζί χωρίς πρόβλημα.

TerraByter
19/08/2018, 11:44
Καλημέρα,

θα μπουν προβολάκια Led, τώρα το πόσο θα ανάβουν είναι σχετικό. Όσο για το πηνίο το θεωρώ τραβηγμένο... δεν μπορεί από ένα ζευγάρι προβολάκια, υπάρχουν Varadero που έχουν ολόκληρη στρατιά από αξεσουάρ και δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό. Βέβαια πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και η εγκατάσταση !!!

Thodoris_vara
19/08/2018, 11:46
Κατ' αρχήν τι προβολάκια θες να βάλεις;

Έχω και εγώ βαραντέρο και τα προβολάκια είναι άχρηστα με τα φώτα που έχει... Επίσης όσοι έχουν βάλει και τα ανάβουν συνέχεια έχουν πάρει τα πηνία στο χέρι. Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι προβολάκια λεντ καθώς και λάμπες λεντ στα κανονικά φώτα αν θες να τα ανάβεις όλα μαζί χωρίς πρόβλημα.

Απόλυτα σύμφωνος.
Μην το παρακάνεις ειδικά αν δεν έχει led.
Ελάχιστες φορές θα σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.
Αν θες πραγματικά παραπάνω φως τοποθέτησε τα στα κάγκελα.

TerraByter
19/08/2018, 12:45
Ας επανέλθουμε στο κύριο ερώτημα ;)


Καλησπέρα,


ψάχνω για βάση για να εγκαταστήσω προβολάκια κάτω από τα κεντρικά φώτα σε Varadero ΜΚ1 με κάγκελα GIVI TN365. Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα (το έλιωσα το Google) το μόνο που βρίσκω είναι μια αναφορά σε άλλο φόρουμ που λέει ότι για να τοποθετηθούν πρέπει να τρυπηθεί το πλαστικό κάτω από τα κεντρικά φώτα, πράγμα που δεν προτίθεμαι να το κάνω.


Έχει κάποιος βρει κάποια βάση; ή έχει κατασκευάσει κάποια αυτοσχέδια βάση;

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/08/2018, 16:44
Ας επανέλθουμε στο κύριο ερώτημα ;)

Τα περισοτερα προβολακια ερχονται με τη βαση τους.Εσυ εχεις βρει προβολακια?Πως εισαι σιγουρος οτι δεν εχουν βαση?Μηπος εχεις ηδη τα προβολακια και δεν εχεις βαση?

TerraByter
19/08/2018, 16:49
Οι βάσεις με τις οποίες είναι τα προβολάκια είναι για κάγκελα. Δεν υπάρχει πακέτο προβολάκια με βάση για κάτω από τα κεντρικά φώτα του Varadero MK1 ούτε έχω βρει κάποια βάσει άλλη όπως λέω και στο παραπάνω μήνυμα μου.

Coyote.V
19/08/2018, 19:43
Ας επανέλθουμε στο κύριο ερώτημα ;)

Καλά.... όλα τα κάγκελα έχουν κάτω από το φανάρι μια βάση (λάμα με δύο μπουζόνια) στην οποία βιδώνουν με τυφλά παξιμάδια, εσύ θα φτιάξεις δύο λαμάκια στο μήκος που θες να βγαίνουν τα προβολάκια και θα τα βιδώσεις εκεί.
Αυτό το λαμάκι με τα μπουζόνια δεν είναι της μηχανής, είναι και αυτό μαζί με τα κάγκελα και βιδώνει στην κεντρική μπάρα που βιδώνουν τα φέρινγκ και τα όργανα, με δύο κολιέδες από πίσω.

Αν δεν θες να τα βιδώσεις στις 13άρες τυφλές που έχει κάνε δύο τρύπες σε αυτό το λαμάκι παραδίπλα.

Coyote.V
19/08/2018, 19:56
398718



Αν έχεις ακόμα πρόβλημα βάλε μια φώτο από το δικό σου να σου πω που ... να στην μαρκάρω. Αλλά να φαίνεται καλά η περιοχή κάτω από το φανάρι.

TerraByter
19/08/2018, 20:07
Στο MK1 δεν είναι έτσι τα κάγκελα, αν ήταν θα ήταν πολύ εύκολο....

Θα βγάλω αύριο μια φώτο και θα στην βάλω, τέτοια ώρα είναι αδύνατον, σε ευχαριστώ !!!!

Coyote.V
19/08/2018, 20:08
Βάλε φώτο να σου πω. Έψαξα στην γούγλε για ΜΚ1 αλλά δεν βρήκα. Νομίζω εσύ έχεις σωλήνα αντί για λάμα. Κάπου πρέπει να βιδώνουν τα κάγκελα...

Coyote.V
19/08/2018, 20:27
398723



Έλα το βρήκα Φαίνεται ότι είναι πιο βαθιά από τα καινούργια...


Αλλά θα τα βιδώσουμε, μάρκαρα την 6 βίδα αλλά μπορεί να βιδωθούν και στην 4-5 αλλά πάει χαμηλά. Ό,τι και να κάνεις να προσέξεις μην σου στριμώξει τα καλάμια.

TerraByter
19/08/2018, 23:24
Χίλια ευχαριστώ που ασχολήθηκες και το έψαξες. Έχω την εντύπωση ότι αν πάει εκεί θα υπάρχει πρόβλημα με τα καλάμια... Θα το δω αύριο κάποια στιγμή και θα προσπαθήσω να βγάλω φώτο και να σου πω...

Coyote.V
20/08/2018, 01:18
Χίλια ευχαριστώ που ασχολήθηκες και το έψαξες. Έχω την εντύπωση ότι αν πάει εκεί θα υπάρχει πρόβλημα με τα καλάμια... Θα το δω αύριο κάποια στιγμή και θα προσπαθήσω να βγάλω φώτο και να σου πω...

Δεν είναι κόπος, λίγα πλήκτρα πάτησα. :)
Η διαφορά είναι πως στο παλιό η μπάρα σύνδεσης περνάει πίσω από τα καλάμια και στο καινούργιο από μπροστά.... θα σου πρότεινα αν θες σώνει και καλά να τα βάλεις εκεί να κάνεις την πατέντα που έχουν κάνει οι μηχανικοί της givi στο καινούργιο.

Δηλαδή να δεις που και πως στηρίζεται αυτό το λαμάκι στο καινούργιο εκτός από τις δύο συνδέσεις στα κάγκελα για να πάρεις ιδέα.. Στηρίζεται στη σιδερένια βάση που κρατάει όλο το κουστούμι της μηχανής.
Είναι δύσκολο πάντως το σημείο αυτό στο ΜΚ1 για προβολάκια.

TerraByter
20/08/2018, 01:34
Αν δεις τις οδηγίες για τα κάγκελα τις GIVI για MK2 & MK3 έχουν κάνει ειδικό εξάρτημα.

ΜΚ2 - https://media.givi.it/XN-Prodotti/istruzioni/TN367.pdf

MK3 - https://media.givi.it/XN-Prodotti/istruzioni/TN454.pdf

Εξαρτήματα 10 & 11

Coyote.V
20/08/2018, 10:00
Μπράβο σωστός, μόνο σε αυτό το σημείο μπορείς να στηρίξεις τα προβολάκια χωρίς να τρυπήσεις. Είναι λίγο δύσκολο να φτιάξεις τις βάσεις αλλά όχι ακατόρθωτο, θέλεις σφιγκτήρες στις διαστάσεις της σωλήνας που υπάρχει και λαμάκια γωνία.

Να φέρεις λαμάκι από τις βίδες που σου έλεγα είναι μεγάλη απόσταση, επικίνδυνο και θα τρέμουν λόγω του μήκους που θα έχουν....

Ειλικρινά δεν περίμενα στο πρώτο μοντέλο να είναι έτσι τα κάγκελα.

TerraByter
20/08/2018, 20:39
Καλησπέρα, η σωλήνα που βλέπεις και πιάνει το εξάρτημα 10 με την βοήθεια των δύο εξαρτημάτων 11 δεν υπάρχει στο MK1. Η όλη δουλειά θα γίνει με πρόσθεση κάγκελου (θα γίνει σε κουρμπαδώρο) που θα πιάνει στο αριστερό κάγκελο, θα σηκώνεται θα περνάει κάτω από τα κεντρικά φώτα και θα κατεβαίνει και θα πιάνει στο δεξί κάγκελο.

Coyote.V
20/08/2018, 21:45
Καλησπέρα, η σωλήνα που βλέπεις και πιάνει το εξάρτημα 10 με την βοήθεια των δύο εξαρτημάτων 11 δεν υπάρχει στο MK1. Η όλη δουλειά θα γίνει με πρόσθεση κάγκελου (θα γίνει σε κουρμπαδώρο) που θα πιάνει στο αριστερό κάγκελο, θα σηκώνεται θα περνάει κάτω από τα κεντρικά φώτα και θα κατεβαίνει και θα πιάνει στο δεξί κάγκελο.

Κατάλαβα τι θα κάνεις, όταν το φτιάξεις βάλε καμιά φώτο να το χαζέψουμε, μου αρέσουν οι πατέντες.. παρακάτω το μπαράκι για το gps που έφτιαξα μόνος. :)

Είναι από ανοξείδωτο χερούλι ντουλάπας :lol:

398743

TerraByter
20/08/2018, 22:27
Αύριο ξεκινάει αναζήτηση για σωλήνα.


These Givi TN365 Engine Guards Honda XL1000 Varadero 1999 to 2002 models, are made from 25mm diameter, 2mm thick, black hard coated steel tubing designed to reduce any serious damage to engine casings and plastic panels in an accident, making them ideal for touring and everyday use. The left and right engine guards, 2 supports, the centre support, the instructions and all the necessary fittings are included. Due to the close tolerances it is advised that these Givi Engine Guards should be fitted by a competent mechanic.

Αφού βρεθεί ο σωλήνας θα αναζητήσω κουρμπαδώρο να μου το φτιάξει, λογικά θα πρέπει να πάρω άδεια από τη δουλεια να πάω με την μηχανή, θα πρέπει να κουρμπαρει να μετράει και να συνεχίζει...

Αφού πρώτα έχω βρει τους συνδετήρες οι οποίοι λογικά θα είναι αυτοί :

398746

Coyote.V
20/08/2018, 22:49
Τα αυτάκια δεξιά και αριστερά ίσως δημιουργήσουν πρόβλημα ή στα φέρινγκ (να βρίσκουν) ή οπτικό.

Δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό σφίξιμο εκεί με τρεις βίδες. Τα παρακάτω τα θεωρώ καλύτερα.

http://www.britishpipeclamps.co.uk/wp-content/uploads/2018/03/image-27.jpeg

http://www.britishpipeclamps.co.uk/wp-content/uploads/2016/08/image-19.jpeg


Τι λες;

TerraByter
20/08/2018, 22:54
Πρόβλημά στα φέρινγκ όχι, θα είναι κάθετα, παράλληλα με τα φέρινγκ, θέμα οπτικό ίσως.... αν και θα βαφτούν μαύρα με μαύρες βίδες.

Τα έχω δει και αυτά, απλά τα φοβάμαι από άποψη σταθερότητας.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μόλις μίλησα με τον Άγγλο, μπορεί να μου κάνει ότι θέλω, όποτε θα παίξουν από δύο κομμάτια, στην επιλογή που έκανα πρώτη και από αυτά που έβαλες το πρώτο.

Και στα δύο θα μειωθεί το κεντρικό διάστημα μεταξύ των σωλήνων που είναι η βίδα, και στο πρώτο που είχα επιλεξει θα μειωθούν τα δεξιά - αριστερά που έχει πάλι βίδες...

Θα χρησιμοποιήθει όποιο κάθετε καλύτερα....

Coyote.V
21/08/2018, 08:48
Εντάξει πάντως μη φοβάσαι για σταθερότητα, τα κάγκελα είναι δεμένα δεν πας να δέσεις τα κάγκελα, ένα σωλήνα με δύο προβολάκια θα δέσεις που δεν είναι πάνω από κιλό με τίποτα, μην το φοβάσαι, αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τα παξιμάδια να είναι αυτοασφαλιζόμενα για να μη λασκάρουν.

TerraByter
21/08/2018, 13:48
Σωλήνα 25mm διάμετρο, 3mm τοίχος κατά 99% βρέθηκε μετά από 10αδες τηλέφωνα
Κουρμπαδόρος βρέθηκε και μάλιστα με αυτόματο ηλεκτρονικό μηχάνημα
Οι βάσεις που θα παίξουν τελικά είναι οι παρακάτω με τροποποιήσεις σε κάποια σημεία

Αντε να δούμε...

398758

Coyote.V
21/08/2018, 20:03
εδώ βλέπουμε τα κάγκελα της Hepco-Becker στο πιο καινούργιο μοντέλο.

398759

TerraByter
22/08/2018, 02:06
Σχεδιάστηκε το Clamp και στάλθηκε στον Άγγλο για κατασκευή...

398765

398766

398767